11e Jaar. Nr 46. Prijs per nummer 5 cenliemen. 12 November 1911 Weekblad voor het Arrondissement Aalst. De Klassenstrijd Onze Socialistische School. Vergaderingen. Twee verwoeste levens Dat (eekent. Recht en nshei ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden tr 0,61 6 1,20 Een jaar 2.00 Suitbn Belgis Een jaar 5,00 Men abonneert zich op alle postbureelcn. TEXTIELBON D. Katoenbewerkers en Wevers. Zondag toekomende. 19 Novem ber, om 3 uren namiddag, driemaan- delijksche verplichtende vergade ring, in het lokaal Hand aan Hand, De leden die de vergadering ver zuimen, zullen eene boet van 10 centiemen opgelegd worden. GLADSLIJPERS. Zondag toekomende, ig Novem ber, om 4 uren namiddag, driemaan- delijksche vergadering, op boet van 10 centiemen De tegenstrevers van het socialisme, verwijten ons dat wij den klassenstrijd willen dat is eene zonderlinge dwaling. Wij willen den klassenstrijd niet, wij be- statigen zijn bestaan en wij beweren dat men hem niet kan afschaffen met hem te loochenen wij gaan verder, wij zeggen dat wanneer men dit economisch ver schijnsel ontziet, men al de sociale vraag stukken in hunne bazis doet afwijken. De klassenstrijd is het onvermijdelijk uitvloeisel van het kapitalistisch regiem, dat bestaat door de uitbuiting van den mensch door den mensch, de echtbreuk tusschen kapitaal en arbeid, het loonstel- s-l en bijgevolg het wezen der klassen, hunne tegenstrijdige belangen en de strijd die daardoor zelf zich onder hen opdringt. Zoolang een dergelijk regiem zal be staan zullen er maatschappelijke klassen wezen, zoolang er maatschappelijke klas sen zijn zullen zij met elkander in strijd zijn. De klassenstrijd is dus geen uitvinding dt-r socialisten, geen gelegenheids-oorlog- machien men moet de betrekkingen tus schen oorzaak en gevolg niet omgekeerd voorstellen het socialisme is uit den klassenstrijd geboren, het is niet hij die uit een socialistische opvatting geboren is. De klassenstrijd heeft grondige oorza gen die in de inrichting der kapitalistische maatschappij zelve wortel schieten zij wordt aangeprikkeld door nog bijzaken die voortvloeien uit de kleingeestigheid der burgerij. Op economisch gebied is de klassen strijd duidelijk te zien de groote belan gen der kapitalisten en van het proletari- EENE SCHETS door ELI ZE BAART. aat komen er in wrijving, in botsing en bestrijden elkaar met een indrukwekkende scherpte. Maar niet alleen economische belangen staan op het spel. De politiek erlangt hare rechten en het blijkt dat hare wer king om logiek te zijn in overeenstem ming zou moeten wezen met die der eco nomische beweging, waarvan zij het natuurlijke voortvloeisel is. Ook moet de klassenstrijd zich overal opdringen waar de arbeidende klasse op de bres staat om hare bevrijding te ver overen op al de terreinen is het dezelfde vijand die zij ontmoet het is niet moge lijk dat het proletariaat wanneer het van slagveld verandert ook zijn ideaal veran dert het einddoel blijft altijd hetzelfde de economische en politieke verovering der kapitalistische maatschappij. Wat wil men nu eigentlijk van ons Men vraagt ons onzen strijd meer inge wikkeld te maken met hem wendingen te geven die veranderen volgens de omstan digheden nu eens zullen wij tegen dezen nijveraar moeten in beuken wiens maat schappelijke opvattingen dezelfde zijn dan die zijner klasse, dan weer zal men met een andere uitbuiter eene overeenkomst moeten sluiten omdat hij bij een anti klerikale groep is aangesloten. Deze houding kan waarschijnlijk door beweegredenen meer handig uan doeltref fend verklaard worden, maar wat men ook aanwende zij zal altijd het groot ge brek hebben de geesten der arbeiders te verduisteren. De politiek is niet aanneembaar dan voor zooveel zij logiek en eenvoudig is. Wat de methoden der burgerlijke poli tiek in discredie bracht is juist die vrucht bare verwikkeling, gebouwd op handige beweegredenen die eerder van verkeerde voorstellingen voortkomen dan van de logiek. Wanneer het socialisme die richting inslaat, loopt het gevaar op, in dezelfde dwalingen te vallen, zich te verminderen met de groote baan te verlaten voor wegen die minder effen zijn en daarbij vol geva ren. Zonder twijfel geven de klerikalen in Belgié bewijzen van verregaande onbe schaamdheid die wel argumenten geven voor eene anti-klerikale toenadering. Wij zeggen niet dat er geene argumenten voor het sluiten van kartel bestaan, maar wij beweren dat wanneer men die argumenten in de weegschaal legt eener balans en de genen tegen het kartel in de andere, de Such mercy as you gave, I give to you. Quida, 4® Vervolg. Eenmaal kon ik liefhebben maar dat is lang geleden. Nu kan ik folteren en vloeken met een hart van steen, en strie men tot op 't naakt gebeente. Met vreugde kan ik gloeiende kolen stapelen op de hoof den van hen, die mijn leven verwoestten. Ik heb je immers beloofd, dat ik je vervolgen zou als een gier zijn prooi, en dat ik niet rusten zou voor je stuiptrekkend voor me lag. De schuld van een uur heb ik laten boo ten met een geheel leven, Weer boog ze zich over hem heen, om zich te overtuigen dat hij nog hoorde. Weer staarden die gloeiende oogen in de zijne. Liane... zie me niet aan... Laat me... rustig sterven. Rustig sterven, na zoo'n leven Terwijl ze hem aanzag, kwam er een oogenblik medelijden bij haar op. Nu ja, sterf dan en ze keerde zich van liem af. - En... mijn zoon bracht de stervende nog met moeite uit. Al haar medelijden verdween. Ik spaar niemand der uwen sterf nu Er is geen God, geen vergelding, geen eeuwigheid, daarom wreek ik me zoo lang en zoo veol ik kan. Een kreet ontsnapte hem nog, een laatste stuiptrekking en alles was voorbij Liane boog zich over 't ledikant en toen ze zeker was dat de laatste adem was uitge blazen, do oogen voor altoos zonder glans waren en de mond voor eeuwig verstomd was zonk ze neer op 't lijk van hem, dien ze zoo even nog gevloekt en gefolterd had. Zo zonk neêr en legde het hoofd op dezelfde borst, waaraan het vele jaren geleden ge rust had. De hardheid van zoo even was uit hare trekken verdwenen. Ze schreide. Eenmaal behoorde ik hem. Mijn vrij heid, mijn leven en mijn liefde was voor hem, voor hem alléén. O God, waarom moest ik ook haten, wat ik zoo heb lief ge- I had, lichtzinnigheid toch alléén maakte hem naald dan altijd het socialisme, de politiek der princiepen, zal aanwijzen, en niet de politiek der knepen. Wij beweren dat men niet alleen anti- kartellist moet zijn uit princiep, maar dat het kartel in de praktijk het groot nadeel heelt, een groot getal afvallige stemmen te veroorzaken honderd liberalen en hon derd socialisten maken geen twee honderd kartellisten terwijl honderd alleenstrij- dende liberalen en honderd alleenstrijden- de socialisten twee honderd kiezers zijn, die verlangen de klerikale regeering neer te halen. In iederen staat van zaken moeten, zoolang de politieke strijden aan de eco nomische strijden nauw verbonden zijn, die strijden verre van zich tegen te wer ken, elkaar volledigen de klassenstrijd op het economisch terrein, sleept logischer wijze na zich de klassenstrijd op het poli tiek terrein om een einde te stellen aan de klassenstrijd moet men de klassen tegenstellingen afschaffen tusschen beiden door het kapitalistisch regiem verwekt om daarin te slagen moeten de klassen- verdeeldheden en de oorzaken die deze verdeeldheid verwekken, afgeschaft wor den, 't is te zeggen, de huidige toeeige- j ning van het kapitaal. De klassenstrijd, een natuurlijk en rechtstreeksch gevolg zijnde van het maatschappelijk regiem, moet het midden veranderen wil men den klassenstrijd afschaffen. Tot daar kan men de oogen sluiten, zooals de liberalen om hem te loochenen, of ten einde hem te vergeter., zooals de socialistische cartellisten, men zal hem niet beletten te woeden zoolang men de wortelen niet heeft vernietigd, en, naar onze meening is niets gevaarlijker voor het socialisme dan zich niet volledig naar zijne princiepen te gedragen het heeft zoo'n fleren gang wanneer het stout op het doel afgaat zonder de moeilijkheden van den zegepraal te vreezen. Het gaat dan vooruit met zwierigen en versterkenden pas. Maar hoe loom wordt den gang wan neer het den arm geeft aan een vooruit- strever die na zich een doctrinair sleept. Een jonge, krachtige partij met eene schitterende toekomst zooals de onze moet die achterblijvers op haren rug niet mee sleuren. Het staat hen vrij ons te volgen, te trachten ons in te halen en zooveel te beter indien zij er in slagen, maar dat onze stap niet vertrage en bevechten wij al de vijanden van het proletariaat zon der te vergeten dac zij die een democra tisch masker opzetten en eene oppervlak kige klassensamenwerking willen, de wer kelijkheid willen doen vergeten, 't is te zeggen de klassenstrijd die zal duren zoo lang het kapitalistisch regiem zal bestaan. Jules Bourquin. De eerste les onzer Socialistische school, die Woensdag avond plaats heeft gehad, was wonderwel bijgewoond. Niet min dan 39 leerlingen lieten zich re gelmatig inschrijven en daarnevens waren er nog een aantal partijgenooten die als toe hoorders volgden, de noodige geleerdheid niet bezittende schriftelijk de lessen te vol-- gen. Wij zijn dus uiterst voldaan over de bij woning,want het waren meest allen bestuur leden der verschillige vakbonden die aan wezig waren en die, benevens hunnen dagelijkschen arboid, hun bestuurswerk, hunne vergaderingen, toch nog tijd wisten te vinden om zich te komen bekw amen, te onderrichten, over de moderne vakbewe ging. Dat zij nu regelmatig deze nog 5 achter blijvende lessen volgen, en zij zullen aan hun zeiven, aan hunne vrienden en aan hunne vakvereenigingen groote diensten kunnen bew ijzen. Toekomende Woensdag, 15 November, TWEEDE LES, om 8 uren zeer stipt. Lees het verslag der eerste les op do 2° bladzijde. Te Rousselaere was er eene werkstaking bij Madame Wyckhuise, en de dame zegde het volgende tot de delegatie die ging onder handelen Zeker moet gij u vereenigen, maar het moet in do Gilde (1) zyn. Daar zorgt men voor u. Men ondersteunt u daar. Als gij armoede hebt, moogt gij altijd op den steun der Gilde rekenen. Wanneer men van die eigenares nu ver neemt, dat zij tot hare eigene werklieden zegt JA, GE MOET U VEREENIGEN, MAAR 1IET MOET BIJ DE KATHOLIEKEN ZIJN, dan kan men heel gemakkelijk raden waarom. Overigens, wij hebben niet zoover de voorbeelden te gaan zoeken, hier in onze stad hebben wij liet zelfde zien gebeuren, in de firma Roos-Geerinckx-Dc Naeyer. Daar was het den boer, die de boekjes der Socialistische vereeniging deedt mede bren gen, om hen te verplichten bij do dompers te gaan. Vakvereenigingen die in den smaak vallen der rijke menschen, die bef eekenen niet al fe veel. Dat zouden ALLE workmenschen moeien weten, (i) Gil Ic is de dompcrsverceuiging. schuldig Wanhopig sloeg ze de armen om het doode lichaam, kuste den bleeken mond, de koude wangen en 't kille voorhoofd. Maar ze sloot steen in haar armen en haar lippen klemden zich vast op mar mer. De dood kent geen berouw en doet nooit een stap terug. Ze huiverde toen ze zag dat hij dood bleef; ze gevoelde dat hij niet meer aan 't leven behoorde en haar terugstootte. Dat lijk was even wreed als zij was geweest. Hot spotte met haar smart, zooals zij het met de zijne gedaan had. Dat was te veel. Lichtzinnigheid, noemde ik zijn groot ste schuld, maar moet dan lichtzinnigheid altijd ongestoord het leven van anderen ver woesten en vernietigen zonder ooit te boe ten? Zijn de gevolgen dan niet even groot als van berekende slechtheid Heeft hij mij niet even diep in den afgrond der ellende ge stort als een ander met opzet zou hebben kunnen doen Neen geen vrede tusschen ons. Mijn leven met al zijn sombere kl uren, met zijn schande, zijn gebrek, zijn lijden en zijn scherpe tegenstellingen is de brecde. bloedige stroom die ons voor eeuwig scheidt Ze kruiste de armen op de borst om den storm te bedwingen, die er in haar binnen ste opstak, en liep met groote schreden do kamer op en neer. Vergeving voor zijn zoon, vroeg hij, ver geving op 't oogenblik, dat ik in zijn leven kan grijpen Vergeving Zo bleef voor het bed staan en staarde op 't vale, uitgeteerde gelaat. Daar lag hij, onbewegelijk, stil, levenloos. Wat had zo geloden voor dit uur Had zo nu daarvoor geleefd Was deze triomf, de strijd, de worsteling met liet noodlot wel waard geweest Had ze daar voor zoo veel jaren haar kind vergeten en de beste krachten van haar bestaan ten offer gebracht aan haar wraak Was dit nu de lang gedroomde zegepraal Ze staarde op 't lijk. Wie zal zeggen wat er in haar ziel om ging. Ze staarde, staardo, staarde tot haar oogen beneveld werden door tranon, tot haar knieën knikten en ze snikkend op 't lijk neerviel. a Neen, geen haat meer tusschen otis. maar liefde, en dan ook vergeving voor mijn kind EINDE.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 1