De Werkstaking Marchant Rampen, Misdaden, Ongelukken, Hel volgende manifest Vrienden, leest en oordeelt I /.ntwoord van den heer Marchant Wal ziet men Een en ander. Rechtbanken. Iets om te lachen. Strijdfonds. is deze week alhier verspreid, door onzen Socialistischen Textielbond TEXTIELBOND HAND AAN HAND. Duurzame lessen voor de Werklieden Het doel van dit manifest is een onder zoek over den aanvang dezer beweginghet wirk door de verschillende bonden in den strijd gedaanen den bekomen uitslag I Het manifest zal voor de Aalstersche werklieden deze verdiensten hebben, dat na de overweging van wat zich in deze bewe ging en strijd voorgedaan heeft, de werkers onwillekeurig zullen denken, wat in vroe gere bewegingen en strijden hier in Aalst gedaan is, waar zoovele Textielbewerkers (siers) in betrokken ofwel van getuigen wa ren. Begin der beweging. De 14 Oogst zijn twee onzer leden bij den heer Marchant werkende, den schrijver van onzen Textielbond komen verwittigen, dat al de werklieden van hun fabriek samen ge komen waren, en besloten hadden, dat de vereenigden naar hunne wederzijdsche bon den zouden gaan, dit om te vragen, dat iede- ren vakbond op zijne beurt een brief zou schrijven aan de Firma Marchant, met de volgende vragen die de werklieden wensch- ten te bekomen. 1. Eene loonsvermeerdering van 15 per honderd 2. Verbetering der grondstoffen 3. Wachten naar boomen, te betalen van af de eerste uur 4. Betaling van den reis- coupon. De schrijver met de twee medeleden van onzen bond, bespraken en onderzochten grondig de vragen der werklieden, waaruit klaarblijkend voorkomt,dat de eischen, door de werklieden gedaan, een niet prijsbaren ongelijken loonopslag zou mede brengen. Wij zullen niet schrijven de werkers hun loon is te hoog integendeel, doch wanneer de werkers vragen stellen om verbeteringen te bekomen, is het van zeer groot belang voor de werklieden zelf,dat deze zóó gedaan worden, dat men de Patroons tot onderhan delen en toegevingen kan brengen. Of zulks met de vragen der werklieden, bij M. Mar chant werkende, het geval was, laten wij den lezer door het hieronderstaande beoor- deelen. Het loongeschil tusschen de wevers die werken op de 7 en 8/4 getouwren en de we vers werkende op de 14 en 16/4 getouwen, kan op 1,26 fr. tot 3,00 tr. per dag, of 7,50 fr. tot 12,00 fr. per week, geschat wor den. Met den gevraagden loonopslag van 15 per honderd,zouden de wevers die degroote meerderheid zijn en bij voorbeeld 14 fran ken loon per week ontvangen, een loon opslag bekomen van 2.10 fr.per week, en het klein getal wevers welke tot 24 fr. loon komen zouden een loonopslag genieten van 3,60 fr per week. Dus voor het GROOTSTE getal wevers, welke het MEESTE te klagen hadden,slechts een loonopslag van 2,10 fr. per week, en vooreen KLEIN getal wevers, aie 't MINST te klagen hadden,een loonopslag van 3,6O fr. per week, w aarbij nog 1.30 fr. voor den werkcoupon,betere grondstoffen en wachten naar hoornen moet gevoegd worden, wat gelijk staat voor de breedste getouwwevers met een loonopslag van minstens 6,00 fr. per week Onze leden begrepen dan ook dat de ge-, vraagde verbeteringen niet overeen te bren gen waren met w at de wevers VOOR ELK zouden gewild hebben, namelijk een loon opslag voor de werkers en in 't bijzonder voor de ongelukkige huisvaders, die slechts 2,25 fr. tot 3,00 fr. per dag konden winnen. De schrijver van onzen bond maakte zijne kritiek op deze voorstellen, doch onze leden drongen aan om den brief te schrijven aan den lieer Marchant, met de voorstellen der werklieden, gezien de andere vakbonden reeds hunne goedkeuring aan de vragen der werklieden hadden gegeven, wat wij dan ook gedaan hebben om de Patroons niet te laten vermoeden dat er tweedracht over de- vragen tusschen zijne werkers was ontstaan en wij hoopten in eene dichtbijliggende ver gadering tusschen do betrokken vakbonden eene verandering aan het gevraagde te kun nen doen brengen. Op den 19 Oogst ontvingen al de betrok kene vakbonden een schrijven van den heer Marchant, als antwoord op de vragen in naam der werklieden gedaan, waarin hij met een woord zegde niets te kunnen toege ven, w aarbij ook een st.uk gevoegd was dat de werklieden zouden verklaard hebben en welke geteekend is door 3 werklieden,waar van 't slot luidde dat de werklieden geen enkelen eisch meer zouden doen gelden noch onder opzicht van werkwijze, noch onder opzicht van loon. Nu, omdat wij zulks afkondigden en de 3 onderteekenaars voor dompers namen, maakten de leiders der kristene vakbonden zich zoo kwaad, dat zij wilden dat wij ons schrijven terug trokken,ofwel in deze bewe ging met onzen bond niets gemeens wilden hebben. Die mannen die zich niet laten zoeken als het ma-ar is om op de kap der socialistische vakbonden te donderen, hebben wij voor antwoord gegeven, dat wij niets in te trek ken hadden en niets anders schreven, dan wat onze leden lieten kennen en goed wis ten,dat van de 3 onderteekenaars,toch geenc socialisten kunnen gemaakt worden, gezien de eerste, enkele dagen daar voren mede gemanifesteerd had als een vrome katholiek jn den stoet der jonge wachten te Aalst, de tweede lid was van hun syndicaat te Nieuwerkerken en den derde nóg voor kor ten tijd als lid was gekend, van nun syndi caat te Erembodegem. De leiding dezer beweging wierd dus in handen genomen van een Comiteit der libe rale, christene democratische en katholieke vakbonden, op voorstel der laatsten welke op 18 October een oproepingsbriefje ver spreidden, voor eene samenkomst der werk lieden, waar den toestand in 't fabriek Marchant zou besproken worden. De staking. Ten gevolge hiervan, nog op den zelfden dag, wierden 3 wevers en 1 weefster onder voorwendsel van werkgebrek zonder werk gesteld, wat voor gevolg hadt, dat al de wevers en de daghuurwerkers den arbeid staakten. Door afgevaardigden van katholieken en liberalen wierd er tot de stakers gespro ken, welke besloten den strijd voorts te zetten voor de gevraagde verbeteringen. Tevens wierd er de stakers bekend ge maakt, dat slechts deze die in hunne veree- niging waren, zouden ondersteund worden. De onvereenigden zouden geldelijken steun genoten hebben, wanneer er vrijwillige gif ten wierden toegezonden. (Op 20 dagen sta- ,ken was er geen cent binnen gekomen). Den 20 October had er eene nieuwe samen komst plaats, waarna geonderhandeld is op 't fabriek met een chef der dompers en 4 wevers, doch echter zonder uitslag. Den 28 October, (dus 8 dagen daarna) was er terug eene samenkomst, waar de gedach ten wierden opgeworpen, dat de onderkrui pers een gevaar waren voor de stakers, waarop diezelfde domper antwoordde, wij zullen nog een paar aagen wachten en dan zien wat er te doen is. Den 1 November was er eene vergadering te Aalst met de wevers. Den 4 November (dus terug 8 dagen daar na) was er eene vergadering in 't gewoon lokaal der Anti-socialisten te Dendermonde. Diezelfdechef zegde dan zelf dat deonderkrui- pers voor den strijd gevaar opleverden (doch nad zelf nog niets gedaan om zulks te ver hinderen, ofschoon hij 8 dagen te voren had gezegd, na een paar dagen te zullen zien wat er te doen was) er wierd dan ook tot onderhandelen besloten. 4 Wevers en dien chef zijn met dit doel naar het fabriek gegaan. Na de onderhandeling zijn de wevers ko men kennis geven aan de werklieden, die op den uitslag wachtten, dat M. Marchant niets wilde toegeven. Dien domperschef vondt het onnoodig om met de werklieden te spreken,op dezen kritie ken oogenblik, en was van het fabriek naar de statie gegaan. Den 8 en 9 November is er een anderen chef met een 3tal wevers naar Dender monde gegaan, waar zij vaststelden, het groot getal onderkruipers die aan 't, werk waren. Hunne-pogingen (helaas te laat) om enkelen hiervan terug to dpen staken, mis lukten. Den 10 November was er eene samenkomst der stakers van Aalst in den Katholieken Kring, waar men aan de stakers mede deelde, gezien zij de onderkruipers niet hadden kunnen weghouden de staking als verloren konden aanschouwen, waarna men zeer naïef vroeg, het gedacht wenschto te kennen der stakers Een 3tal wevers zijn dan aangeduid, om naar Dendermonde bij M. Marchant te gaan vragen, in welke voorwaarden de werklie den terug het werk mochten hernemen, waarop M. Marchant heeft geantwoord, dat hij in den loop van 2 dagen aan de stakers zou laten kennen hebben, wie nog aan 't werk zou komen. Nog denzelfden avond had er eene nieuwe samenkomst plaats in den katholieken kring, waar dan ook de leiders der liberalen en democraten aanwezig waren het besluit enomen des morgends, in hunne AFWE- IGHE1D, om het werk te hervatten, hierte gen hadden deze bondleiders niets in te brengen, integendeel herhaalden zij de woorden van de dompers, dat het werk zou hernomen worden, ten minste voor dezen die mochten aan 't werk gaan. In de eerste dagen waren er 7, tot heden is dit getal tot 11 geklommen die terug mo gen werken, op een 40tal Aalstersche werklieden die bij M. Marchant werkten vóór de staking. Moet het gezegd worden, dat door dezen uitslag, de werklieden erg teleurgesteld zijn in hunne hoop, om verbeteringen te beko men, wat veranderd is,na eene korte staking van 20 dagen, in eene verpletterende neder laag voor de werkers, waarby er dan nog velen slachtoffer vallen; 't is jammer en treu rig zulken uitslag te moeten vaststellen. (Wordt voortgezet). Dat voor 5 of 10 centiemen besparing te doen, eene goede huishoudster soms straten ver loopt om hare aankoopen te doen, en zij HEEFT GELIJK. WAT ZIET MEN NOG Dat die zelfde zorgvuldige vrouw door on wetendheid 50 tot 60 franks te veel besteed bij de aankoop van een naaimachien. WAT REDEN IS ER DAARVOOR? Omdat zij niet weet dat de Phoenix en Original Victoria goedkooper en beter zijn dan alle andere stelsels. ALFONS GHEYS, Mecanicien, KATTESTRAAT, 77, AALST. CONCURRENTIE MET DE KERK De Volksstem schrijft, dat Baptiste van Lede, met eenige wooiden te prevelen, eene vrouw te Lede heeft genezen van de grootste pijnen, waar noch docters, noch apothekers iets konden aandoen Baptiste is dus een wonder man, en hetspieekt van zelf, dat de kerk er een duebtigen concurrent zal in hebben. Men zal nu voortaan geen docters meer te raadplegen hebben, Onze Lieve Vrouwen van Lourdes, van Halle, van Scherpenheuvel, Sinte Nelle, Sinte Goelenen de andere ontelbare hei ligen, zullen niet meer moeten bezocht worden om genezingen te bekomen, de bedevaarten gaan tot het verleden behooren. Baptiste van Lede is den wonderen man. Het schijnt dat de dompeis de almacht van Baptiste zich gaan ten nutte maken, om de menschen met de aanstaande kiezingen hun aim te leiden om voor de dompers te kiezen. IN 'T LOKAAL OP DE LEDEBAAN, is er een schoone prijskamp ingericht voor het kaartspel (Bieden). Wij willen de liefhebbers van dit kaartspel verwittigen, dat de eerste ronde op haar einde is. Op de eerste ronde gaat men spelen zonder uitnoodiging. Inleg 10 centiemen per man. DE WINTER-AVON DEN zijn lang. Het beste tijdverdrijf is lezen. Wie zich wil ontwikkelen en tevens de lange avonden passeeren, ga naar de bibliotheek van Hand aan Hand», waar men de schoonste, de boeiend ste en de leerzaamste boeken ter leen krijgt, ge heel en al kosteloos. Open alle Zondagen van 10 tot n uren 's morgens. WAAROM zijn de fabrikanten zoo erg gebeten op de coöperatief Hand aan Hand Wel, omdat zij de weikmenschen helpt en steunt, wanneer ze in strijd zijn om hun loon te verhoogen om een beteren toestand te bekomen. Om zulks te beletten in de toekomst, moet Hand aan Hand geknakt worden Dat zou een leventje zijn voor de fabrikan ten. AANGEHOUDEN. In Biussel wordt er eene stevige propaganda gevoerd, om de magazijnen te doen sluiten om 7 uren 's avonds, ten einde de bedienden en win- keljuffeis wat lust te verschaffen. Voor die huizen worden er dagelijks betoo gingen gehouden, en om die propaganda nu tegen te werken, is gezel Jacqmotte,bestendige schrijver der bedienden-vereeniging van Brussel aangehouden. Als zij meenen dat zulks voldoende is, om die beweging te stremmen,dan hebben de heeren het leelijk mis, want de leiding von die beweging is nu door afgevaardigden van andere veieenigirgen aangenomen. Tot welke middelen de kapitalisten hunnen toe vlucht nemen om dc woikerscischcn tegen te werken JONGE HELD. De vrouw van een landman te Morscheid (Rij nprovincie)was naar ^'rier gegaan om aan koopen te doen. Haar beide kinderen, een zesjarige knaap en een vierjarig meisje, wilden do moeder tegen den avond aan de statie afhalen, liopen echter verloren en werden eerst 's anderdaags, van koude ver steven, teruggevonden. De kloeke jongen had zijn zusje, vol roerende zorgvuldigheid, met zijn eigen kleeren gedekt. Hij was reeds dood, doch het meisje kon nog tot het leven teruggeroepen worden. Ziedaar onderwijzers, een mooi onder werp voor een opstel. IN ZESTIEN MINUTEN RONDDE WERELD. Eene zeer belangrijke proefneming is geno men geworden om vast te stellen hoeveel tijd er noodig is voor een telegram om de wereld te ondernemen. Het vertrekpunt, mot dat doel, was de op- sielraad van de New-York Times, waar het telegram moest terugkeeren. Hij bevatte slechts 9 woorden, opgesteld in een zin om het doel der tijding uit te leggen. Het tele gram werd eerst gezonden naar Honolulu, vandaar naar Manilla, zoo over Singapore en Bombay. Dan werd het geseind langs Suez, Gibraltar en, na 'teiland Fayal (groep der Azoren-eilanden) te hebben bereikt, keerde het terug naar New-York. NOG EENE HELDIN. Het overgroote gebouw van do glasfabriek te Pittsburg is voor weinige dagen door een feilen brand vernield. Onder het personeel der fabriek ontstond oen groote paniek. Al len snelden naar de uitgangen van het ge- bou v. Verschillende vrouwelijke bedienden vielen in onmacht en moesten naar het zie kenhuis gebracht worden. Slechts een mensch behield zijne koelbloedigheid in het geharrewar: een jonge tooneeljuffer, die zich zeer verdienstelijk maakte met aan de redding van hare werkbroeders en zusters te arbeiden. Zij bleef rustig aan haar toestel en verwittigde do verschillende afdeelingcn van het gebouw van het uitbreken van den brand, zoodat de arbeidersziel! nog in tijds in zekerheid konden brengen. De laatste van allen verliet de juffrouw hot brandende ge bouw. Zou dit eenvoudige werkmeisje niet veel heldhaftiger zijn dan al de bloeddorstige generaals van de Tripolilaansche slachtin gen te zamen Twee ouderlingen vermoord en in een kuil verworpen Een vreeselijke misdaad viel voor in de ge meente Roquf feuil, nabij Limoux, dezer dagen. Daar werd de bevolking rond 5 uur 's morgens gewekt door de noodklok. Eet: brand was uil gebroken iu eene schuur, en aangewakkerd door een geweldigen wind, won het vuur dra een aanpalend huis, bezet door twee ouder lingen. De heide ongelukkigen werden kort nadien dood gevonden in een gracht, op 15 meters van hun huts, de handen gebonden achter den rug enaan't hoofd hadden zij vreeselijke kwets uren die geen twijfel over de misdaad laten. Vreeselijke moord in Frankrijk. Mcj. Marie Gauet-Traffit, 40 jaar oud, wo nend te Romagnieu, werd dood gevonden op den drempel van hare woning. De arme vrouw, welke slechts haar hemd aan had, werd gewekt door den moordenaar, dien zij moest kennen, daar zij voor hem heeft geopend. De man sprong dadelijk op haar toe en sloeg haar dood met een stok Dan door zocht hij de meubelen en stal eene groote som geld, den vorigen dag door mej. Gaudet uit eeDe bank gehaald. Het slachtoffer moet, na haren dood, door den moordenaar zijn mishan deld geworden. Geheimzinnige misdaad. MET DOLKSTEKEN GEDOOD HET LIJK DAARNA IN HET WATER GEWORPEN. Een dezer dagen heeft men, te Saint-Marce- lin, uit de Morge, het lijk eener vrouw opge haald, dat nog niet lang in het water kon ver bleven hebben. Het gelaat der doode was van dolksteken doorploegd en de slapen waren ii geslagen..Men bevondt zich dus voor eene misdaad. Het lijk wordt kort daarna herkend als zijnde dit van mevr. Chautnel, geboren Alex andrine Vieiltissot, zijdebewerkster, 35 jaar, wonende te Paviot. De man, verwittigd, toon de zich sterk aangedaan. Mevr. Chaumel ging zich sinds geiuimen tijd aan den drank le buiten Een dezer dagen toen zij haar werk verliet, bezocht zij ver scheidene herbergen, waar zij absinth dronk. Sindsdien zag men haar niet meer terug. Een streng onderzoek is ingesteld. Twee broeders verwurgd. Een tweevoudige moord werd le Nogei t sur- Oise, nabij Creil gepleegd. De gebroeders Le- fevre, herbergiers, werden dood aangetroffen in hun kelder. Diefstal is de drijfveer tot de misdaad geweest. De misdadigers hebben hun slachtoffers verhangen in den kelder om aan zelfmoord te dom gelooven. Onlangs nog wa ren de ongelukkigen slachtoffers geweest van een nogal belangrijken diefstal. Hun wachthond was in de laatste dagen verdwenen. De lijken werden ontdekt door verbruikers die ongerust waren de gt broeders Lelevre niet meer te zien. Het onderzoek wees uit dal de gebroeders Lefevie verwurgd werden met de koord waar van de moordenaars zich bedienden om hen op te hangen. De jongste der vermoorden, die maar half aangekleed was. was uit zijn bed moeten springen om den oudsten h') le staan. Tot twee aanhoudirgen werd overgegaan. KRIJGSRAAD VAN BRABANT. De kreupele soldaat Een loteling uit de mslreki n van Brugge werd door den herzier ings aad gt schikt ver klaard voor den krijgsdienst. De loteling hield vol dat hij kreupel was, daar zijne boenen vroeger eens overreden waren geworden door eer. kar. Men deelde herp in bij het le regiment ja gers te voel en weldra werd hij naar Diest ge zonden om aldaar zilte; den arbeid te verrich ten, beter in verhoudii g lol zijn l.chamelijken toestand. Te Diest heeft de soldaat heel wat aardappelen geschild, doch zekeren dag gaf men hem bevel naar de vierde verdieping le klauteren en aldaar kleeren uil te kloppen. De jongeman weigerde, omdat zijn been hem pijn deed. De krijgsraad, voor denwelken hij .Maandag laatst terechtstond wegers o. gehoorzaamheid, heeft den soldaat, r.a een pleitrede van M. Vlichergh. vrijgesproken. PIER SLIMMERIK. Men vroeg aan Pier Slimmerik hoe liet kwam dat er zooveel oude jonge dochters zijn Ja, dat kan ik u seffens niet zeggen, was zijn antwoord maar ik geloof dat het is, omdat er tegenwoordig meer mannen trouwen dan vrouwen. RECHTUIT GESPROKEN. Een bedelaar vroeg aan een voornaam heer om eene aalmoes. W aarom werkt gij niet sprak deze. Helaas mijnbeer, ant woordde de bedelaar, wist gij eens hoe lui ik ben. Gezongen doo: Ph le non Matthieu en gezwe gen d^or den Sc .céven bij L. Strickxo.68. Bedienden Hand aan Hand, 2 weken 2,60. Gezongen door Jozef Pauwels bij Jozef De Smet 1.12. Gezongen door J. De Smedt bij den zelfden 0,05. Gezongen door Th. Do Yleeschouwer bij den zelfden 1,15.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3