Uit Ninove. Rampen, Misdaden, Ongelukken. Het Bestuur van den Soc Textielbond Of de leiders der katholieke bonden gepresseerd waren 1 Een en ander. Wal ziel men St rijd Ion ds. Werklieden, laat u niet langer op sleep touw nemen, door bonden die door hunne onwerkzaamheid, gemis aan klassen bewus- ten strijdgeest. het vertrouwen der werkers (sters) niet waardig zijn, want hoevele sta kingen zijn er gewonnen voor de werklie den, geleid door de kristene, liberale en cliristene democratische bonden Laat u niet langer verleiden door schoone voordeelen en kleine bijdragen, immers, het winnen van de strijden moet voor de werklieden, ÏO A15 centiemen meer bijdrage waard zijn. Sluit u aan bij onzen Textielbond die door zijne werkzaamheid en opofferingsgeest, de werkers van Aalst in veelvuldige strijden tot de overwinning van hoogere loonen en betere werk voor waarden voerde. De aankondiging dat onzen Textielbond besloten had een manifest te verspreiden, waarin den strijd Marchant zou besproken worden, moet de leiders der katholieke bon den GEEN genoegen en VEEL ongemakken bijgebracht hebben, dat bewijst het mani fest dat verleden week is verspreidt, of schoon wij veel eerbied gevoelen voor dat vermaard corpus, welke wij geene verdere krisissen, noch ongemakken, noch ontstel- tcnissen wenschen, doch willen wij aan de zen chef nog het volgende voorleggen. (1). Ongerekend deze bij het UITBRE KEN en EINDIGEN *an de staking, zijn er gedurende de 20 DAGEN strijd, meer dan 4 vergaderingen met al de stakers gehou den (2) Wanneer Gij op 5 DAGEN, eenmaal vergaderde, was dit om de stakers aan te moedigen,ofwelomzealseen verloren kudde schapen uiteen te laten loopen (3) Waarom is den domperschef van Gent, den 4 November, na de onderhandeling met M. Marchant, de uitslag aan de stakers niet komen bekend maken. Waarom hadt hij als leider die taak aan de werklieden opge legd, juist 3 DAGEN- vóór dat den strijd opgegeven is (4) De domperschef van Gent die met de werkstakers vergaderde te Dendermonde, was deze telkens niet erg gepresseert om terug weg te zijn. Is aan dezen chef op den 28 October niet gewezen, om de onderkrui pers weg te houden, zijn antwoord was nog een paar dagen af te wachten, omdat er DAN maar weinige onderkruipers waren (5) Is 't waar, dat slechts van af den 8 November pogingen aangewend zijn door de cheffen der dompers, om de onderkrui pers weg te houden, dus 10 DAGEN na de opmerkingen van den socialistischen werk man, in de vergadering van den 28 OCTO BER (6) Den 28 October zegde gij, er zijn nog te weinig, en TIEN DAGEN daarna, den 8 November, wanneer de leiders der dompers hunne string opspanden tegen de onder kruipers, moest gij dan zeggen dat er te veel gekomen waren (7) Gij zegt halve dagen te St-Gillis geze ten te hebben, toen de ONDERKRUIPERS kwamen. Zijn die onderkruipers dan maar gekomen van af den 8 November Gij, de leiders, zult er niet te veel halve dagen te St-Gillis vertoefd hebben, want na nog een dag strijd, den 10 November, is de staking opgeheven, hé (8) Qij zegt manifesten op manifesten ver spreidt te nebben. Hemeltje lief, die waren zoo menigvuldig, op 20 DAGEN strijd slechts 8 BRIEFJES De chef der katholieke bonden, kermt en schreeuwt zoo hard in hun manifest, dat ieder mensch er medelijden voor gevoelt, door den zwaren arbeid die hij gehad heeft met de staking Marchant. Wie heT boven staande, het werk van dezen chef leest zal daar niet meer aan twijfelen, dat het een harde krawaai is geweest. Arme jongen Na dat het spelleken afgeloopen is met M. Marchant, komen die verdoemde rooden, na zoo eene zware taak vervuld te hebben, zijne wel verdiende rust nog storen, want het manneken zegthadden zij, de socialis ten gezwegen over den strijd Marchant, ik had ook het mondje dicht gehouden. Om deze te straffen, geeft hij een heelen boel verzinsels, vuile en smerige verdacht makingen op de kap der rooden. Dat zal de socialisten loeren zijne handelwijze in den strijd Marchant te durven bespreken. De socialisten, zegt deze chef der dom pers, hebben in hunne meeting gezegd, dat de stakers gemiddeld 2,50 èt 3,00 fr. per dag- verdienden. Dat is eene schande, schrijft hij, en den zelfden chef schreef i* oen mani fest, het gemiddeld loon der wevers is 2,83 fr. Wij schreven dat het loon der wevers liep van 2,20 tot 4,00 fr., de twee uiteinden daar golaten, dat van de laatste er slechts enkele waren en de meeste wevers voor het kleinste, een hongerloon moesten werken. De domperschef roept zijne vlammende ver- maledijding uit voor de roode socialisten, omdat ze zouden geschreven hebben, dat al de wevers 4,00 FRANKEN per dag won nen Ofschoon wij buiten de leiding der bewe ging waren gesteld, op voorstel der dom pers, zegt den domperschef dat onze leden zouden geweigerd hebben, mede te werken. Zeg eens, potuil, waarom gij de hulp onzer leden vroeg en onzen bond buiten de bewe ging stelde Wij wachten hier het antwoord der chef- fen af. Ha, wij overdreven de loonen der wevers. Kan het dommer om niette zeggen slech ter. De dompers beschuldigen ons van feiten die zij begaan hebben in den Tex tielbewerker van den 7 Mei lüll zij schreven, dat op 130 er 111 MANNEN waren die bij M. Moens 19,85 fr. wonnen, waarte- en de werklieden geprotesteerd hebben, aar zij slechts 17,28 fr. verdienden of 2,57 FR. MIN LOON PER WEEK. Is Petrus ken dat vergeten De leiders der kristene bonden verwijten ons, omdat wij van bij 't begin der beweging niet begonnen zijn, met op de manier zoo als de gevraagde loonopslag gedaan is, te kritikeeren, in plaats van na den strijd Zie,dit had nu die mannenhunnen wensch geweest. Gezien wij buiten het gemengd Comiteit waren gesloten, door den wil dezer domperscheffen, konden wij anders niets doen, dan in de bladen of andere schriften, waardoor a^n de patroons openbaarlijk zoude getoond worden, dat er tweedracht in de rangen zijner werkers was, neen tot zulk laag vuil werk vernederen wij ons niet, dat laten wij aan de dompers die bij eiken strijd door hun optreden, zooveel kwaad aan de belangen der werklieden berokten Hebben wij geschreven dat er te veel ge vraagd is Neen, maar wij wezen op het in 't oog springend feit, dat juist voor de we vers die de kleinste loonen wonnen 2,10 fr. opslag is gevraagd, en voor enkele wevers die reeds 10 FRANKEN per week meer won nen, 3,60 fr. opslag. Dus geen gelijke maar een onprijsbaren ongelijken op sla». Zouden de dompers het tegenoverge stelde durven bewezen? Allons, felle jannen, komt er mede uit uw kot De werklieden kwamen samen, besloten 15 0/0 opslag te vragen op den tarief. Brie ven werden door de vakbonden geschreven aan M. Marchant, met deze eischen. M. Marchant verspreidt tijdens den strijd een manifest waarop de vraag zijner wevers voorkomt van 15 0/0. Het Comiteit der sta kers besluit tot een antwoord. Een chef van den katholieken bond schrijft dit manifest en er wordt niet geprotesteerd tegen de 15 0/0 opslag, zoodat eenieder dacht, er is door al de bonden 15 p. h. gevraagd zooals al de wevers hadden besloten Wat gebeurt er nu De chefFen der dom pers beweren in hun manifest 5 PER HON DERD MINDER GEVRAAGD TE HEBBEN Was dat het besluit der wevers Neen, de wevers zeggen, dat de algemeene vraag 15 per honderd was. Liberale en christene democratische bon den hebben bij u, de wevers gesproken van 10 p. h. zooals de katholieke bonaen nu zeg gen gevraagd te hebben Neen, een leider der kristene democraten verklaarde mij reeds, dat de wevers bij hun ook 15 p. h. vroegen. Wie heeft er dus vragen gesteld regel recht tegen het besluit der wevers De katholieke vakbond De leider van den katholieken bond moet goed weten, dat hij slecht heeft gehandeld, zooniet zou hij in het antwoord dat hij schreef, op het manifest Marchant geant woord hebben, dat het niet 15 maar wel 10 p. h. of 5 p. h. minder loonopslag was, dat de wevers op den tarief hadden ge vraagd Voor 't slot doet den verlichten bol, den toren der wijsheid, ons in zijn briefje door gaan voor dwazen en dommén. Hij heeft gelijk den domperschef, hij is niet DOM, maar LUI, vooral als het geldt om de werklieden te helpen die in strijd zijn, dan houdt dit heerschap zich verre van de plaats waar hij zijn moet, zooals de lei ders der vakbonden voor plicht hebben hunne taak te vervullen. Doch hiermede zijn altoos geene klinken de zilveren Louis te winnen, hé jongen Dat is de groote rode waarom gij voor dat werk zoo LUI zijt De werklieden van Marchant weten door dezen strijd die zij voerden, waarvan den domperschef de leiding in handen had, wat uwe energieke strijdkrachten waard zijn, die de werklieden naar eene verpletterende nederlaag voerde. BIJ DE TWIJNDERS EN TWIJNSTERS. Zondag laatst hield onzen Twijndersbond zijne driemaandelijksche vergadering, welke door eene buitengewone opkomst der leden is bijgewoond. Wat ook hartversterkend is, zijn de talrijke vrouwen leden die op de ver gadering aanwezig waren. Goed zoo, mannen en vrouwen leden, houdt aan De leden die de vergaderingen nog ver zuimen, verdienen eene kwade noot en moe- ton de afwezigheidsziekte afleggen. Immers hoe aangenaam is het dat de leden van den bond iedere 3 maanden elkander in de ver gaderingen ontmoeten, waar men door het samen zijn, moed en geestdrift put, voor den lastigen strijd die ao werkers hebben te voeren. Gezel Buylo opende om 3 1/4 ure de verga dering en maakte aan de aanwezigen be kend, de verschillende punten der dagorde die zouden behandeld worden. Tevens deel de hij het bericht mede, dat den eersten controlleur door ziekte belet was, zijn ver slag over den controol uit te brengen, en dit werk nu door den tweeden controlleur zou gedaan worden. De vriend die het verslag mededeelde, zegde, dat zij als controlleurs, het werk dat hun opgelegd was met de meeste zorg heb ben gedaan, en dat zij alles inregel gevon den hebben, zooals den schrijver in zijn ver slag der voorgaande vergadering mededeel de. De schrijver gaf daarna verslag der ver- loopen 3 maanden, en wees er op dat de cijfers van inkomon stijgen, dat den steeds aangroei van den bond, in ledental en geld wezen aanwijst. Toen de schrijver den boni der 3 maanden en het mooi sommeken bekend maakte dat den bond in kas had, wierd deze met luide toejuichingen door de leden begroet. FLIPS sprak dan over het werk door het bestuur in den loop der 3 maanden gedaan, de zaken die behandeld zijn met de werk lieden van verschillende fabrieken, 't zij om loonopslag te bekomen, eene betere werk- voorwaarae in te voeren, of het bekomen van een korteren arbeidsdag, waarin den bond met behulp der leden in groote mate lukte. Ook sprak hij over den crisis en den schrik die heerschte bij de werklieden der Firma Stichelmans, waar men vreesde dat bij de reeds afgedankte werklieden nog andere zouden gevolgd hebben, en maakte bekend dat den bond bij middel van een brief, zich tot deze firma had gewend, ten einde niet voort te gaan met nog werklieden in 't mid den van den winter af te danken, en deze die werkeloos waren gesteld, terug aan het werk te stellen. Van bij het zenden van dezen brief op het oogenblik dat het gevaar dreigde, is ook de afdanking opgehouden, doch de werkeloo- zen zijn nog Duiten 't werk, laat ons hopen dat de Heeren, nu ook spoedig deze werk lieden terug zullen in 't werk stellen, aldus is er voor vele werkersgezinnen van Ninove een groot gevaar gew eken. Hierna wierd er gehandeld over de uitkee- ring van onderstand aan werkcloozen en crisislijdende leden, welke op zeer duide lijke wijze en tot voldoening der leden is uitgelegd. De Voorzitter vroeg dan dat er een Stal leden der vergadering zich zouden aangeven voor den controol te maken der 3 verloopen maanden, hiervoor waren spoedig 5 leden gevonden. Nadat de Voorzitter nog eenige wetens waardige mededeelingen aan de vergade ring had verleend, sloot hij deze schoone samekomst en zegde, er zijn in de 3 verloo pen maanden, 40 nieuwe leden bij gekomen, laat ons werken dat wij spoedtg de nog ont brekende kunnen inboeken,om ons 400s'" lid van den bond te vieren. EEN VEELBELOVENDE GAST TE NINOyE. Moordpoging door een 14-jarig jongeling.Van onzen correspondent. Woensdag avond waren twee jongelingen, 14 en 15 jaren oud, werkende in eene fabriek op het werk in twist geraakt voor eene nie tigheid. Bij het uittreden der fabriek, om 7 uren, begon de twist opnieuw in de Gee- raerdsbergschestraat, toen eensklaps een der vechters zijn mes trok en het onder het linkeroog stak van zijn tegenstrever, Jozef Huwaert genaamd, welke badend in zijn bloed ten gronde plofte. De wonde was niet minder dan 7 centimeters diep. Men droeg het slachtoffer in een naburigen winkel al waar de noodige zorgen weraen toegediend door dokter Cobbaert. De 14-jarige dader S..., is in voorloopige vrijheid gelaten. STIELGENOOTEN Het Comiteit der Aalstersche Afdeeling dos Bouwwerkersbonds, heeft in zijne vergade ring van Zondag laatst beslist, eene Verga dering te houden, op Woensdag 6 December om 4 1/2 uren, bij Petrus Nichels, Groote Markt. Op deze vergaderingzal den reeds gestelde eisen aan de bazen besproken worden van 40 centiemen per uur voor de Bouwwerkers en 30 centiemen voor de Dienders te beko men. Ieder bouwwerker moet het zich als plicht rekenen, tegenwoordig te zijn op deze samenkomst, gezien de belangrijke dag orde, die moet behandeld worden. Bouwwerkers, laat hef ons maar zeggen, onze toestand is niet al te benijdenswaardig door de lage loonen en lange werkuren, dat ons wordt opgelegd en waar zeto weinig verandering aan komt, daar de Bazen zelf gansch aan onze toestand onverschillig blij ven en zelfs nog onze brieven onbeantwoord laten. Dat feit bewijst dat wij niet moeten reke nen op den goeden wil der Bazen, maar dat de bouwwerkers die verbetering aan hun nen ongólukkigen toestand willen brengen er zelf moeten voor werken om dat te be komen. De bazen zullen ons niet kunnen beschul digen na 2 jaren te vragen en gezien liet gedurig stijgen der levensmiddelen dat wij bouwwerkers te veeleischend zijn als wij de 40 centiemen vragen. In deze beweging voor den loonopslag mogen de timmerlieden ook niet ten achter blijven, immers dit was ook hunne vraag om de to centiemen waarvoor de timmerlie den verleden jaar in strijd zijn geweest, zonder dien echter te bekomen. Waaraan is het toe te schrijven dat de timmerlieden in hunne pogingen mislukten en als een uiteen geslagen leger terug het werk hervatten Vele timmerlieden schrijven zulks toe aan de manier waarop deze strijd gevoerd is, en de werkeloosheid barer federatie Wat er ook van zij, de timmerlieden moe ten uit den afgeloopen strijd loeren wat hun voor de toekomst te doen is, en wij zeggen tot deze Houd op met Ie denken, dat ge op eene hoogere ladder slaat dan de maatschap pelijke ladder, want gij, timmerlieden, wordt even erg uitgebuit dan de andere werkers die voor kleine loonen moeten wer ken. Ook den ongenoodigde schrik van uwe schouders geschud, van het roode spook. Uwe plaats is in onze rangen, in de rangen van al de loonarbeiders in de vakbonden, bestuurd en groot gemaakt door wprklieden zooals gij zijt. Timmerlieden, strijdt met de.. Bouwwer kers mede, vooreen korst brood meer, komt evenals de Bouwwerkers naar de Vergade ringvan Woensdag, waar de.middels zullen besproken worden, om de voorgewende en zoo noodige loonsverhoogiug te bekomen. Allen dus in gelid, teil strijd, om een beter bestaan, dat alles zal de bazen tot andere en goede gedachteu brengen. C. Gi tss. KAARTSPEL. Heden Zondag eindigt de ee.r,ste ronde van 't kaartspel, in t lokaal der Ledebaan. Wie dus in de gelegenheid wil zijneen- schoon schouwgarnituur te winnen, moet zich haasten. Inleg 10 centiemen waarvan een Tombola voor de deelnemers zal ingericht \Vorden. DE SOCIALISTISCHE JONGE WACHT richt een puik kosteloos Bal in. hare leden Qn hun gezin aangeboden, op .Zondag 24 December aanstaande. Begin om 6 uren 's avonds. ZONDAG 10 DECEMBER viert de fanfare Hand aan Hand, haar jaar lijks muziekfeest. Te dier gelegenheid, uitstap der fanfare en oen puik banket. DE VOLKSGAZET neemt een artikel ovor van het Nieuws van den Dag om zijne lezers to doen zien, hoe men de vrijheid der belgen, hij do dompers lief heeft. Heel goed, maar de, Volksgazet zou ook wel mogen opkomee tegen do .dwinge landen die bestaan in hare eigene partij. Wij zijn benieuwd te weten of ze niet zal opkomen te»en die liberale fabrikanten die hunne werklieden dwingen brood te koopen in den blauwen bazar. Of keurt ze maar de dwingelanden af, die zouden bestaan bij andersdenkenden ECHTELIJK DRAMA TE AALST. De echtgenoten Soetinck, wonende Meircstraat, hadden nog al twist in 't gezin, jzulks was verleden week, wederom het geval geweest, en de vrouw nam vergif in. Zondag nacht is zy tengevolge hiervan overleden. AANRANDING. De genaamde Victor Van Holder, wonende Hertstraat; Aalst, be gaf zich Zondag avond rond 8 12 ure huis waarts, toen hij aan de brouwerij Van M. De Blieck, door twee onbekende kerels aange rand werd, die hem een hiossteok aan de rechterhand toebrachten en wegvluchten. Van Holder is door dokter Hertecant ver zorgd geworden, en een onderzoek nopens de laffe daders is geopend. TE EROXDEGEM. is er een moordpo ging gepleegd op de genaamde De Vlieger, die rustig in zijn bed lag te 'slapen. Zijne vrouw was voor zaken bij hare ouders. Een onbekende heeft een geweerschot .gelost door het venster en De Vlieger is door 19 zaadkorrels getroffen. Geliikkiglijk is hij niet erg gekwetst en levert zijn toestand geen gevaar op. Van den dader ook geen spoor. KIND VAN 7 JAAR (H l). UÏT ZIJN BEDJE GESTOLEN TE YLIKUZELE. Zondag avond «as er brand ontstaan- in de gemeente Vlierzele. De bewoners der ge- meente snelden er henen om hunne hulp tot redden en blusschen aan te bieden, en dit ook doden de eclilgenooteu Do Broü'.ver, die hunne beitje meisjes 1') en 7 jaar oud, sla- pende in hun bedje, alleen t'huis-Iioten. Hoe groot was hunne ontsteltenis, toen de ouders van den brand terugkeerden, hun dochterkon van 7 jaar in haar bedje niet moer te vinden. Het andere meisje ierd gewekt, had niets gehoord en wist niets te vertellen. Het bed der kinderen' stond onder bet venster, dat opengod uw d was geworden en langs waar liet kind gestolen is geworden. Spoedige opzoekingen *TcnlêTi gectaan den ganschen nacht en gansch*<1(3 week zelf en er is nog geen nieuws over IieUkind ver nomen. Ongelukkiglijk genoeg bezitten de ouders geen portret van hunnen kleinen lieveling, dat anders veel en goeden dienst zou hebben kunnen doen om het te ontdekken. Men vreest dat de kindorroover <*en af schuw cl ij kon vuilbaard moot zjjn. Dat voor 5 of 10 SShMcfnen besparing le doen, eene goede huishoudster soms straten verloopt om hare aanknopen tc doen, en zij HEEFT GELIJK. WAT ZIET MEN NOG Dat die zelfde zorgvuldige vrouw door On wetendheid 50 tot 00 franks te veel besteed hij de aankoop van een nauinlachiêii. WAT REDEN IS ER DAARVOOR Omdat zij niet weet dal de Bhoenix en Original Victoria goedkooper eft beter zijn dan alle andere stelsels. ALFONS GHEYS, Mecanicien, K ATTESTUA AT, 77, A A LJ?f Bedienden Hand aan Iland 1,30.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3