J ile Jaar. Nr 50. Prijs per nummer 5 een (ie men. 10 December 1911. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. DURE TIJD. De gruwelen van liet Kolonisatiesleisel. l i E V A i\! C H E Vergaderingen. Recht ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Rfcklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met tkkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond c™ R ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar fr. 0.60 1 20 3uiten Belgis Een jaar 5 Men abonneert zich op alle postbureclen. ESP ADRILLENM AKERS. Mor gen Maandag, oproep vooral de werklie den van het Pantoffelmakersvak, om 4 1/2 ure, bij Petrus Nichels, Groote Markt. Vergadering. Zondag 17 December om 10 ureri 's morgens, verplichtende ver gadering voor de Espadrillenmakers, in het lokaal Hand aan Hand. Ieders aanwezigheid is zeer noodig. Vrienden, weest allen op post. VOERLIEDEN. Zondag den 17 December, om 3 uren, bestuurzitting. Om 4 uren, algemeene verplichtende vergadering voor al de leden. In den huidigen duren tijd wordt er in de verschillende bladen nogal eens gespro ken over de oorzaken van den duren tijd, omdat niet alleen de groene oogst mis lukt is en de boter en eieren, enz., hier door veel in prijs gestegen zijn, maar om dat alles, zooals suiker, koffie, katoen, enz verduurd is. Een der redens, die de meeste bladen opgeven, is dat de loonen verhoogd zijn, en 't is geheel natuurlijk, zeggen zij, dat daar waar de loonen verhoogen, ook de verkoopprijzen moeten hooger worden. Dat zijn redeneeringen die, oppervlakkig beschouwd, direkt bij de onwetenden in gang vinden, maar die in feite allen grond van waarheid missen. Ja, de loonen zijn in de laatste jaren verhoogd en zelfs nog al merkelijk, maar zij zijn eerst en vooral niet vermeerderd in evenredigheid met de stijging der verdu ring der levensbehoeften. Maar dat de verhooging van loon eene reden is dat de verkoopprijs moet stijgen is niet waar, want zijn de loonen gestegen, de voortbrengst is meer dan verdubbeld in de laatste 20 jaren. De mekanieken hebben in al de vakken eene verbazende ontwikkeling ondergaan, en hierdoor is de voortbrengst meer dan verdubbeld. En wil men bewijzen In de katoennijverheid spon men vroe ger op molens van 600 spillen, en dit wa ren reeds de grootste heden spint men op molens van 12 honderd spillen, die zelfs nog sneller draaien dan vroeger. De mekanieken in de vlasnijverheid zijn zoo verbeterd, dat de voortbrengst in de laatste 20 jaren meer dan verdubbeld is. Bij de wevers, bij wien vroeger op één en hoogstens twee getouwen gewerkt werd, wordt er heden door den band op vier ge touwen gewerkt,en is men stilaan de 6,8 en 12 getouwen aan het invoeren. Dus ook veel meer voortbrengst. Bij de metaalbewerkers is het heden verbazend op wat tijd men eene stojm- machien afwerkt,want alles wordt daar ook door de mekanieken zoo volledig mogelijk opgemaakt. In de bouwnijverheid staat elkeen ver baasd op wat korten tijd men heden de huizen en andere groote gebouwen vol trekt, en in de houtnijverheid hebben de mekanieken het tot de dubbele voort brengst van vroeger kunnen brengen. Men ziet het, in alles is er veel meer voortbrengst, dank aan de betere en fijnere mekanieken. Daarbij komt dan ook nog de gedurige opjaging der werklieden, die allen zeer zenuwachtig werken, en hierdoor de op brengst veel doet vermeerderen. De loonen zijn niet in evenredigheid met die dubbele voortbrengst gestegen, want dan zouden zij minstens honderd ten hon derd moeten geklommen zijn, en dit alles is niet waar, want de loonen zullen door den band hoogstens 20 0/0 gestegen zijn, en dan nog niet voor alle vakken. Er is meer. De Gentenaar j schrijft, in een artikel over Dure tijd dat de kolen over 20jaar 17,50 fr.de duizend kilos verkocht werden, en zij nu 27 tot 28 fr de duizend kilos kosten. De Gentenaar zal toch aan niemand willen doen gelooven dat de koolmijners nu 10 fr. per ton kolen meer winnen dan over 20 jaren, want dit zou eene grove leugen zijn, het loon der koolmijners is niet meer dan dit der andere stielen geste- gen, zelfs min. Van waar komt die meerdere verkoop prijs der kolen De vervoerprijs der kolen is veel vermin derd, dus kan het daar niet aan te wijten zijn. Er moet dus eene andere reden gezocht worden voor het duur leven, dan deze der stijging der loonen* Deze reden is evenwel niet ver te zoe ken, als men de bilans nagaat voor alle fabriekanten en nijveraars, en deze verge lijkt met de bilans van vroeger, dan zal men seffens dc redens vinden van de ver during van al wat er noodig is tot het le vensonderhoud. 't Is de zucht naar de groote winsten, de zucht naar speculatie, die niet alleen ma ken dat het heden een dure tijd is, maar dat daarenboven nog al de levensbehoef ten vervalscht worden, en dat alles van minder gehalte is, wat voortgebracht wordt. 't is geheel de rotte samenleving die enkel gesteund is op bedrog, op de uitbui ting van den mensch door den mensch, die toelaat dat er zulke wantoestanden be staan. Die winzucht is zoo erg, dat eenige kapitalisten straks geheel de menschheid zullen uithongeren, om voldoening aan hunnen gouddorst te kunnen geven En zulke wraakroepende teiten gebeu ren in de 20° eeuw, en dit noemt men vooruitgang 't Is schande 1 't Is te hopen dat de werkmenschen door al die misdaden, gepleegd door het kapi talisme, spoedig de oogen zullen openen en met ons zullen medestrijden, om door de macht van het opstaande volk een einde aan die wandader, te brengen L V. D. H. enge Indit Wij geven hier de vertaling van een briet aan een engelsch blad gezonden, om onze lezers en lezeressen te doen zien, hoe de elschen in Indië tc werk gaan, om de ieërs te .beschaven. Aan den Uil gever van de Daily News. MIJNHEER; Dezer dagen, inliet Huis der Gemeenten, werd de aandacht gevestigd op bet jongste geval van moord door foltering door de In dische politie begaan, liet is van zulk een gr uw city ken aard, dat ik u verzoek mij toe te laten een beroep te doen op mijn landge- nooten om hun te doen inzien wat er ge beurt, daar zij toch voor het beheer van Indië aansprakelijk zijn. Dit is geen partijzaak. Het was Lord Cur- zon die eerst krachtdadig optrad om de mis bruiken, door do politie gepleegd, bekend te maken. Het is Lord Crewc en Lord Hardingc die zich lieden beijveren om die misbruiken te keer te gaan. Het geldt geen rassenkwes tie, want, al zijn de poliiieinanschappon In diërs, de lioogere ambtenaars zijn Brillen. Op liet Indische volk kan geen blaam wor- Episode uit de dagen der Commune naar het Fransch van LEON CLADEL. 3" Vervolg. Een verschrikkelijke!! oogst des doods be dekt de Placo de la Bastille er liggen daar wellicht meer dooden boven den grond dan er onder. Mannen, vrouwen, kinderen van j,et vervloekte ras, - of zij gestreden heb ben of niet, allen zijn neergeschoten ge worden. Zij gaven niemand genade, zij de bloedhonden van Versailles. Men heelt hun bevolen - Sla dood - en zij moordden als razende woestaards. Uwe zuster en haren man die men aan de Barrière du Tróne ge vangen nam, werden te samen doorschoten, even als wij te samen zullen gefusilleerd worden binnen een uur, wellicht vroeger Luistert! Gisteren om middernacht, het is ver van den Panthéon naaraen Père- Lachaise gisteren om middernacht, ver liet ik de Clovisstraat, en lieb acht uren noodig gehad om door de siad te komen, onder"een hagol van bommen en kogels, door het vuur en hot blood. Gansch Parijs brandt het is verbrand, het zal welhaast uit- dooven' met de Republiek Zij hebben nog- thans woord gehouden, de onzen Indien de Versailleesche lompaards nog oenen koning- willen, dan moeten zij item een nieuw kas teel bouwen, er zijn Palais-Eoval noch Tuileriën meer Men zal voortaan aan do leus van bet Parijscho volk gelooven dat niet liegt wanneer liet zweertt rij te zijn of te sterven Het is gestorven onder dc asch zijner aangebedene stad. Wie was liet dan, die dezen winter, gedurende liet beleg, beweerde was bet de man van Ferrières (1) of dien der rue Transnonain (8) wie was hot toch die beweerde, dat de republi keinen het geene uur voorden vijand zou den hebben uitgehouden Het bewijs is geleverd, denk ik, wat deze lafaards tegen de Pruisen hadden vermoogd, ware den anlrst niet te groot geweest, dat, terwijl men ze naar liet gevecht leidde, men hun ook van strijd tot zege, en van zege tot vrijheid voeren zou. Moest de lïcpuhiiek voor de tweede maal het vaderland redden Door alle middels moest dat verhinderd worden, opdat men later do uitroeiing der republi keinen zou kunnen bewerkstelligen. En lieden zijn zij uitgemoord. De Seine, waarin zich nog do rookende puinen der keizerlijke en koninklijke roofnesten spiegelen, de (i) JThicrfadTc onder de rcseerin|{ van Loms Ftnl.l'p« de leiders van den republikeinschen opstand der Trans nonain deed fusilleeren. den geworpen dc politiemannen hebben wij meestal, niet onder de verrichte en eer zame Indiërs aangeworven, maar wel onder de ongeletterdcn en zelfs onder de misdadi gers. Verleden jaar, in óén enkclcprovincie, sieldo de Luitenant-gouverneur vast dat niet minder dan G5 man in liet personeel der politie werden behouden, alhoewel zij voor het strafgerecht veroordeelingcn luid den ondergaan. Daarbij is er in de zaak een beteekenis- vollc bijzonderheid aan te stippen. In de laatste tijden zijn dc slachtoffers aer tortuur onveranderlijk Indiërs geweest. In het Par lement heeft men officieel hekend dat, in den loop van dit jaar, ten minste acht Indi sche onderdanen van Groot-Brittanië dooi de politie werden doodgemarteld. Wattwee dezer gevallen betreft, werd ja in hooger bo: roep de politie vrijgesproken, maar niette min zijn dc mannen dood. Het vonnis in het iongste geval wordt door de Tribune van Labore (nummer van y Nov. 11.) woordelijk gegeven Een politieman en een lambardar worden belicht 1. een jongen gehuwden Indiër met name TsSitoe gefolterd en gedood tc hebben om hem bekentenissen in een zaak van d iel - te af te persen 2. hem onwettelijk geduren de verschillende dagen en nachten in een koestal opgesloten te hebben 3. geld afge perst te hebben van hem en van zijn moe der die hem te vergeefs trachtte te redden. De beschuldiging beweéfde dat hij, na on dergane foltering, in een waterpui werd ge worpen of gedwongen er in tc springen. Het arrest van den rechter luidde - Aangaande den tweeden last (namelijk foltering) waren de assessoren (die in Indië de jury vervangen) van mooning dat heide voornoemde betichten Tsjitoe mishandelden door een paal tc steken... (Hiermoei i.v uii betamelijkheid eenige woorden wogla- iatcn, zegt de heer Mackarness). Hierom trent hen ik het niet de assessoren eens wat er getuigd werd betreffende do verkla ringen van Tsjitoe aan verschillende perso nen, wordt door hei geneeskundig onder zoek ten volle bevestigd en over dit punt kan er geenerlei twijfel bestaan. De aars darm was in t wee plaatsen gescheurd en de wonden veroorzaakten een lievige bekkeu- ontsteking die ongetwijfeld zijn leven in gevaar bracht. Ik aarzel niet beid© hetich- ten schuldig ie verklaren an aan Tsjitoe zware mishandelingen vrijwillig te hebben toegebracht met het doel om een bekentenis af ie dwingen of om hem er loe tc roepen het gestolëne terug te geven... Ik vind ook dat er geen twijfel is ot'zij hem d ion nacht onwettelijk gevangen hielden... De ^beschul diging dm zij 20 roepies (omtrent 45 Ir.) aan Tsjitoe en aan zijn moeder hebben algepersi beschouw ik als bewezen... Zeer moeilijk is liet te zeggen wat wezenlijk gebeurde op 2'.» Mei. Ik twijfel niet of Tsjitoe uit liet dorp weggevoerd werd door een of meer der be lichten, en of er pogingen werden aange wend een bekentenis uit te lokken. Gezien Seine is warm en rood van het bloed der dapperen, en liet gesteente van elke straat is rood geverfd. Men heeft voor het vermoor de Parijs een prachtig rouwfeest ingericht Het slaapt in volle majesteit op een purpe ren paradebed. Eens zal de doode echter weder ontwaken, weder opstaan, spreken en handelen. De steenon zullen zich alsdan opheffen en spreken Ach wat ik met eigene' oogen gezien heli... vraagt het mij niet. Men heeft mij vervolgd, vastgegrepen1, aan oenen muur gesteld - levend viel ik op cenen hoop lijken en richtte mij weder op ik had de dood bedrogen. Niet «lat zij mij afschrikte, maar zij riep mij ic vroeg, nu mag zij komen, ik zal baar rustig onlvan gen V wederzien, was -hetgeen ik wilde, hier ben ik, Cardoc, mijn geliefde man, en ik ben niet alleen gekom n.... Koelbloedig en onbeweeglijk had Cardoc Leonie's vertelling aanhoord bij hare laat ste woorden trilde hij onder den zeldza- men, vreemden blik, waarmede Loonie hem aanschouwde. Wat, riep hij, het leeft Daar, antwoordde zij. hij is geboren godurend het bloedbad hij ontkwam aan de slachting. Hij leeft, uwen zoon, daar ziet hem Deze ijzeren man, die met onverschrokken hart zoo veel rampen, zoo veel ongelukken had vernomen, werd bewogen bij den aan blik van dit zwakke schepsel, dat nu, uit den wollen onderfok genomen, waarin het gewikkeld was geweest, op deannphder moeder voor hem lag, en hij weende... De ""Cfedereerden, welke den - stoker - zagen vcrblcekcn, hij, die voor de orsail- lecsche mitrailleuzen noch voor hunne chassepots ooit een schoei gezicht had ge trokken, naderden onversaagd en beschouw den den nieuw-geborenen, die, wakker zijn- do, zijne tecdcrc kleine, onschuldige, rozige handjes begon te bewegen. In liet diepste huns harten geschokt door dit lieflijk en tevens vrccselijk beeld, dat hun allen een zoon, cm broeder, eene zuster of eene fami lie herinnerde don cenigcn troost van hot donkere leven dat het noodlot hun op legt, en waarvan een onverbiddelijke over winnaar hem ging verlossen stonden zij daar, zi\ die rampzaligen, zwijgend in zich zolvcn gekeerd, door gevoel overstelpt, en hunne oogen, waarin zoo menige bittere smart had gebrand, leerden thans ook do zoetheid der tranen kennen. Ach zegde Cardoc, terwijl hij het dóór hol heldere Jicht verblinde kind in zijne zwarte handen nam, waar heb ik hem reeds gezien, het schijnt mij of ik hem kenne Wordt voortgezet.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 1