Rampen, Misdaden, Ongelukken, Een en ander. Rechtbanken. Over het gestolen kind van Vlierzele Uoord en brandstichting door een lBjangen knaap Een Aalslenaar overreden Do vadermoorder Hamet zal worden gehalsrecht. Vier personen verstikt te Oostende. Doodelijk gevecht tusschen matrozen. Vreeselijk Proces voor een Assisenhof in Spanje Iets om te lachen. Wal ziel men Strijd fonds. huize vinden.Deze zegtnog geenevoldoende inlichtingen te bezitten de vertegenwoor diger der Socialisten vraagt, gezien de in lichtingen die hij bezit, dat de besturen der beide bonden zouden samen komen, om de bekomen inlichtingen der winkels na te gaan en te bespreken, om aldus de verte genwoordigers en de werklieden der vak bonden, goed beslagen de werklieden hunne zaak te verdedigen. Dit wierd aangenomen, alsook om de onderhandeling voor 8 dagen te verschuiven. Gezien die overeenkomst tusschen de bei de vakbondsvertegenwoordigers, wordt er in ons bestuur aangenomen, de samenkomst der bestuurleden van de beide vakbonden te houden, op Vrijdag den 1 December, waar van kennis gegeven wordt aan het Kristen syndicaat. Wat gebeurt er dan Tot onzegroote verwondering ontvingen wij Vrijdag morgend een antwoord op onzen brief, van den Kristen vakbond, waarin slechts gesproken wordt over de onderhan deling die 8 dagen verschoven is, doch van de samenkomst der bestuurleden die den zelfden avond moest plaats hebben, geen woord. Wij gaan den schrijver van het Kristen syndicaat afwachten, 's middags. Een be stuurlid van onzen bond die daar juist aan komt, geven wij kennis van den ontvangen brief, en wacht met ons om hierover met den bedoelden schrijver te spreken. Na dat wij met dezen eeno poos hadden gesproken over de briefwisseling, laat de schrijver van het Kristen syndicaat zich op zulken groven en onbetamelijken toon uit, dat Qr van samenkomst geen spraak zou ge weest zijn en vraagt aan ons bestuurlid, of hij er bij stond, wanneer de samenkomst door de twee vertegenwoordigers der vak bonden zou geregeld zijn. Wij hebben aan dat heerschap, die zich veroorloofde op zulke grove en onbetamelijke Wijze zich uit te laten, harde woorden doen hooren, dat de kristene vakbondleider voor zeker goed zal onthouden. Zondag laatst kwam de zaak voor ons be stuur, waar het gebeurde besproken is, ook nog een ander erg feit wordt door een lid bekend gemaakt, welke wij ten gepaste tijde zullen bekend maken. Ten gevolge hiervan besloot ons bestuur dat het door de houding der kristene vak bondleiders ons onmogelijk gemaakt wierd, te samen en in vertrouwen op te treden, en dat onze bond zijne werkzaamheden zal voorts zetten in het belang der werklieden, en in den loop der week eene onderhande ling aan te knoopen, met de betrokken werklieden en den patroon. Ten gevolge van dit besluit, hebben wij ons deze week aangeboden bij den patroon, doch het onderhoud kon dan geen plaats hebben, gezien deze laatste op reis was. Wij vragen aan de Pantoffelmakers, vooral aan ae katholieke, is het met te han delen zooals uwe leiders nu gedaan hebben, dat het moet gaan Kan er aldus samenge werkt worden met vuile lasterende scheld woorden uit te kramen Is het aldus dat de zaak der «erklieden moet behartigd worden? Werklieden oordeelt VELLENFABRIEK. Daar is men al te streng met te boeten. Komt men een minuut te laat, dan wordt men voor een uur teruggezonden, men wordt die uur loon afgehouden en boven dien nog voor 10 centiemen geboet, soms geeft Maurisken er nog 25 centiemen bij. Zulks vinden wij wat erg, en men zou dit wel wat knnnen verminderen. IN HET KAMERDEBAT over de verdediging van ons land en den toestand van 't leger is ten duidelijkste ge bleken dat wij onvoldoende zijn ingericht om in geval van oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland ons land te vrijwaren. Dat heeft minister Hellebaut zelf moeten bekennen. Waartoe dient ons leger dan Waarom dan al die millioenen jaarlijks aan 't leger verspillen En toch nebben wij een goed leger noodig. Er zouden dus meer manschappen noodig zijn Aldus gaan wij naar het alleman soldaat, naar de gewapende natie, naar de verwezenlijking naar een punt van het socialistisch programma. En gezel Van der Velde verklaarde het volgende In naam van miine gansche partij, ver- KLAAR IK, DAT WIJ NOOIT, IN GEEN GEVAL, EENE VERMEERDERING AAN MANSCHAPPEN ZULLEN STEMMEN, ZONDER EENE EVENREDIGE VERKORTING VAN DEN DIENSTTIJD. En de katholieken die in 1884 aan 't be wind kwamen, onder den kreetgeen cent, GEEN MAN, GEEN KANON MEER, zien nu hoe ZO het socialistisch programma moeten helpen verwezentlijken, op gevaar af, ons land zonder voldoende verdediging te laten. Dat zal hun evenwel niet beletten, ten tijde van kiezingen, aan 't volk wijs te maken, dat de socialisten 's lands middelen willen verspillen aan 't leger zonder eenig nut. Het volk bedriegen is hun leus. SPROOKJE EN WERKELIJKHEID. In 't sprookje van Ali-Baba en de 40 roo- vers, vernemen wij dat de rots waarin de rijk dommen der bende zijn opgestapeld, open gaal als nten 't wachtwoord uitspreekt. Nu heeft een Amerikaansche ingenieur vernuftelingen noemde de oude geschiedschrij ver Hooft die lui een toestel bedacht dat het stelsel van Ali-Baba op de brandkoflVrs loe past. Het is een zeer verruftige samenkoppeling van fonograaf en kunstslot. Men behoeft geen sleutel meer om de brandkast te openen Het is voldoei.de in 't sleutelgat een woord of een zin, op aangei amen toon, uit te spreken om de fonograaf in werkirg te biergen en dadelijk de d.-ur te zien opengaan. WEDDENSCHAPPEN OP DE KOERSEN. Eene vrouw, welke in een kiosk ie Brus sel dagbladen verkoopt, was beschuldigd geld te hebben aanvaard van wedders op de paardenloopstrijden en werd voorwaarde lijk veroordeeld tot twee boeten van 100 fr. Een herbergier der Zuidstatie kreeg 100 frank voorwaardelijk voor gelijkaardige feiten. OM EEN VALSCII GELDSTUK. F. een braaf werkman die nog niet werd veroordeeld, had eens wat veel lambik ge dronken en wou kost wat kost een valschen frank uitgeven. Hij beproefde dit te vergeefs in verschei dene herbergen der Vellenmarkt te Brussel en een der herbergiers deed hem aanhouden. F... bood tegenstand aan de politie en werd, eens in den amigo, drager bevonden van een Amerikaansch kneukelijzer. Ziehier tot wat hij voorwaardelijk wordt veroordeeld 26 frank boete voor poging tot uitgifte van valsche munt26 franK voor opstand 26 frank voor het dragen van verboden wa pens 5 fr. voor dronkenschap. AANHITSING TOT ONTUCHT. Twee gezusters van 's Gravenbrakel wer den vervolgd om minderjarigen tot ontucht te hebben aangezet. De oudste krijgt twee maand en 15 dagen gevangenisstraf; de jonaste wordt vrijge sproken daar hare plichtigheid niet bewe zen is. 127 MAAL VEROORDEELD. Eene vrouw, die reeds 126 veroordeelin gen had opgeloopen, werd opnieuw voor zwerverij aan de kaaien te Antwerpen, tot 5 dagen gevang en 25 frank boete veroor deeld. EEN BRUTAAL ONDERWIJZER, Het beroepshof van Luik hield zich bezig met de zaali van den onderwijzer der om streken van de stad die een knaap derwijze had geslagen, dat men vreesde dat het schouderblad was gebroken. De onderwijzer werd door de gemeente voor een maand geschorst. De boetstraffe lijke rechtbank veroordeelde hem tot 26 fr. boete voorwaardelijk en 50 fr. schadever goeding. Op beroep van den onderwijzer heeft het hof de veroordeeling behouden, maar de schadevergoeding tot 20 frank verminderd. ZWARE STRAF EENER ONTAARDE MOEDER. Het Luxemburgsch eed gerecht had de zaak te oordeelen der 24 jarige meid Marg. Jacoby die haar kindje van zes maand in een bosch levend begraven had. Een werkman, dooreen sparrenbosch van Boevange gaande, hoorde gedempte kinder kreten aan den voet van een boom. Hij ver wijderde de aarde en de droge bladeren en vond er een kindje dat nog leefde. De rijks wacht werd verwittigd en hare opzoekin gen leidden tot de aanhouding van Marga- riet Jacoby, meid te Metz, sinds twee dagen in de streek verblijvende. Haar kind was haar een last en zij besloot er zich van te ontmaken. Daarom ging zij het in het spar renbosch levend begraven. Het kindje leef de nog eenigen tijd na zijne verlossing doch stierf aan de gevolgen der mishande ling. De gezwoornen, de gestelde vragen beves tigend beantwoordond, zoo heeft het hof de scnuldige moeder tot 17 jaar dwangarbeid verwezen. nog niet bet micste nieuws. Het is nu reeds veertien dagen, en alles blijft Dog zoo geheim, als op den eersten dag. Welke vreeselijke foliering voor die ouders. Er was een naamloozen brief in 't fransch geteekend Une mère aan den onderzoeks rechter, die nog al belangt ijk schijnt te zijn, aangezien dien heer vroeg, bij middel van plakbrieven te Aalst en rond Aalst uitgehangen, opdat de schrijfster zich zou laten kenoeu. Wie in deze treurige zaak ophelderingen zou kunnen geven, moet het spoedig doen. Volgens men zegt zou het kind zich in de orostrtkea van Parijs bevinden, doch men weet zulks niet met zekerheid. Eene vrouw door een dienstjongen verwurgd. Vrijdag laatstleden 's nachts ontstond er brand, in de kamer bewoond door de eigena res van het hotel Jeanne d'Arc, op den boule vard Marcel,te Parijs Jan Billard, een 16jarige holeljongeo, had zelf de pompiers verwittigd en bracht deze naar de kamer waar 't vuur was ontslaan. De vlammen hadden reeds ge deeltelijk hel bed vernield en op dit bed vond men bet lijk van mevr. Jacob, de eigenaies, welke nog gedeeltelijk was aangekleed. Men besloot er toe dat de weduwe de lamp al insla pend had omgeworpen, dat er zoo brand ont staan en de weduwe was verslikt geworden De lijkschouwing werd gedaan door een genees heer, welke vaststelde dat er op 't gelaat sporen van nagels waren. Tevens vernam het gerecht dat Jan Billard in eene kamer, voor deze zijner meesteres gelegen, sliep en het onmogelijk was voor een bandiet alsdan binnen te geraken zonder door de kamer van den jongen te moe ten gaan. Een verder onderzoek wees uit dat er bloed vlekken waren op het hemd van Jan Billard. Deze werd dus aangehouden,beschuldigd zijne meesteres te hebben verwurgd om te stelen,en daarna het bed in brand te hebben gestoken, ten einde de sporen van zijne misdaad te doen verdwijnen. IN DE STATIE VAN SCHAARBEEK'. Donderdag morgend was de genaamde J B Roels, 45 jaar oud, wonende te Aalst, in de statie van Schaarbeek aan den arbeid om kolen te lossen voor zijnen baas, wonende Leeuw straat, te Schaarbeek, wanneer hij zijn werk verliet om aan eene behoefte te voldoeo. Bij het overstappen van het spoor, werd hij door een maneuvreerenden trein verrast en omgeworpen. I e wielen der lokomotief reden hem over borst en hals en de man werd doo- delijk gewoüd. Hel personeel der statie nam het slachtoffer op en droeg het in eene afhankelijkheid der statie, waar Roels dadelijk den laatsten adem uitblies. Roels was gehuwd en vader van talrijke kinderen. Het lijk werd naar het doodenhuis van Schaarbeek overgebracht. Le Mans, 7 Dec. De genadevraag van den vadermoorder Henri Hamet, op 29 Sep tember terdood veroordeeld, werd verworpen en deze zal dus worden geguillotineerd. Verlaiiger d een vroolijk leven te leiden zon der te werken, had Henri Hamet, landbouwer te La Feuillet, besloten zijn vader die ter sta tie des Batignolles, te Parijs, hoofdbeambte was, tedcoden om 's mans fortuin, bediagend 50.000 fr ank, te erven. Hij had uit Alengon een valsch telegram aan zijn vader gezonden bewerend ziek le wezeD. De vader was te La Feuillet toegekomen waai zoon Hamet hem met drij revolverschoten doodde. Hamet poogde eerst le doen gelooven dat zijn vader zich had gezelfmoord. Later ging hij tot bekenteniBsen over en toonde niet het minste leedwezen. De jury weigerde aan Hamet ver zachtende oms'andigheden en deze zal dus worden terdood gebracht. Donderdag morgen, le lü uur, warende geburen van Louis Coene, herbergier in de Schippetstraat, 18, verwoi derd dezes woning le zien gesloten blijven. De deur werd open gebroken en men vond Coene, zijne vrouw en twee kinderen in hunne slaapkamer ve»slikt liggen tengevolge eener naphla-ontsnapping, voortkomende van een vei lichtingstoestel. Dadelijk werden vit r geneesheeren lei plaats gproepen, die de ongelukkigen, welke nog tee- kens van leven gaven, de roodige hulp toe dienden zonder hoop ze lol hel bewustzijn te rug te krijgen. Men verwacht het paik» t en hel huis wordt bewaakt door de politie om eene ontploffing te beletten. Een man doodgestoken in den trein Een gro'p vreemde matrozen, waai tusschen Grit ken. Zweden, Nederlanders en Arabieren die in de Schippersstraat te Antwerpen wo nen, hadden le Rotterdam den trein genomen, die hun rond 3 1/2 ure te Artwei pen aan bracht Tusschen Calmpthout en Heide ontstond twist over eene geldkwestie tusschen den ge naamde Novin, gnboren le Ohio (Vereenigde Staten) nn den Griek Anastasio. De laatste loochende hardnekkig dat hij Novin geld schuldig was. Deze werd hierover woedei d, trok zijn mes en plofte het in de borst van zijnen tegenst'ever. Deze schrikkelijke moord verwekte groote opschudding tusschen de reizigers. Te Cap- pellcn heeft Dr Libbreclit het slachtoffer ver zorgd, dat met eene draagberrie naar de ver- bandzaal gebracht w;is De pekwels'e. wien eene long doorboord is, werd later in het Stuivenberggasthuis opgenomen en is er rond 7 lire's a vor.ds overleden. Ih t eerste onderzoek is gedaan door den slalieoveiste M. Michielsen, die den dader ver volgens aan het gerecht heeft o/opgeleverd. Een mcnschclxjk offer. Een kind op schrikkelijke wijze gemarteld. Voor hit assisenhof van A Imei ia verdie nen Julio Heiinandez.Fra-cisc» Ortega,Augus tine Rodriguez, José Hernandez en Artonia Hernandez, beschuldigd oi der vreeselijke omstandigheden een zevenjarig kind Bernardo Gonzalez, hij Gador, in den nacht van 28 Juni 1910 te hebben vermomd. In eene hoeve van hel gehucht San Patrici bij Gador, leefden de echtgerooten Pedro Her nandez en hun zoon Julio. Zij hadden tol ge- buren een hunner zonen. José, gehuwd met Elena Medmer. Niet verre van daar bevond zich eene hoeve, bewoond door Francisco Or tega en An ton ia Hernandez Ortega was een teringlijder de vrouwen raadpleegden een kwakzalver vau Gador, die aanried, a!s eenig geneesmiddel, de hoist van den zieke te om geven van vel, ontrukt aan de ingewaï den van een kitd, en hel r.og warme bloed van het slachtoffer te doen drinken. Oitega had 2000 p< selas beloofd, zoo men hem bezorgde wat noodig was tot zijne genezing Augustioo, Julio en José besloten een kind te dooden. In den a"ond van 28 Juni 1910, hij de ra vijn van Tolvo, niet ver gelegen van het dorp Rioza. waar Julio en José in hinderlaag lagen, zagen zij drie knapen komen. De jo: ge Gon zales, die zich van zijne gezellen had geschei den, werd aangegrepen door misdadigers en gestopt in een zak om zijne kreten te onder drukken. Te San Patiicio toegekomen, verborgen zij hun menschelijken last in een uilgedroogden put, in afwachting der aankomst hunner mede plichtigen. Later was de hoeve van Ortega getuige van een vreeselijk tooneel. De beulen hingen het weenende kind met een touw aan de zoldering. De kooid was mid den op 't lichaam gedaan. Dan gaf de kwak zalver eene snede in de linkerzijde. Het bloed werd opgenomen in eene vaas en gemengd mei suiker door Angustine, die daarna den drai.k aan Ortega gaf. Na dit eerste gedeelte der behandeling, gin gen de beulen over tot het tweede. Een prach tige maneschijn verlichtte het schrikkelijk spek takel. Het kind leefde nog. Julio, José, Elena en Augustina slaken het terug in den zak en brachten het iD een soort van afgezonderde spelonk Daar verpletterden zij den schedel van hel kind met een steen De kwakzalvt r sneed bet lichaam open, haalde er de inge- war den en het vet uit en dit werd op Ortega's borst gelegd. Daar Ortega de 2000 pesetas niet betaalde, bracht Julio de misdaad aan 't licht. Voor deze gruweldaad verschijnen de ellen delingen voor hel assisenhof. Men werpt nu de verantwoordelijkheid op Ortega en z«j«»e vrouw de kwakzalver is in 'l gevang gestor ven. Hel kind moet een oi.tzeltei.den doodstrijd hebben geleden. Het publiek riep woedend tegen de advoka- ten, die de onverantwoordelijkheid poogdeu te pleiten. Ziehier de uitspraak van h t vonnis TER DOOD VEROORDEELD Augustina Rodnguez, Julio Hernandez en Francisco Ortega werden Ier dood veroor deeld José Hernandez lot 17 jaar gevangen de anderen zi|ti vrijgesproken geworden. IETS BETER. Een jongeling hoorde in zeker gezelschap over Rubens spreken, en deszeifs verdien sten hoog prijzen. Nieuwsgierig vroeg hij, wie die Rubens geweest was Een schil der, was liet antwoord. Niets meer dsin schilder? hernam de jongen, dan is mijn vader meer dan Rubens, want, die is schilder en glazenmaker. Dat voor 5 of 10 centiemen besparing te doen. eene goede huishoudster soms straten verloopt om hare aankoopen te doen, en zij HEEFT GELIJK. WAT ZIET MEN NOG Dat die zelfde zorgvuldige vrouw door on wetendheid 50 tot 60 franks te veel besteed bij de aankoop van een naaimachien. WAT REDEN IS ER DAARVOOR? Omdat zij niet weet dat de Pfioenix en Original Victoria goedkooper en beter zijn dan alle andere stelsels. ALFONS GHEYS, Mecanicien, Kattestraat, 77, AALST. Omdat Frans Vcrgeylen eene pint opnam en de pint brak, geven wij allen als vrien den iets voor 't strijdfonds, want er ging een algemeen gelach op 0,0o. Te MEI RE by Stantjen Miel gebeurde er Maandag eene rareteit met het kaartspel (bieden), elke spe ler had een vijfden van een lieer met een haas er bij do eerste speelde pandaar op tafel en den laatsten die evenals de anderen met pandaar op tafel moest zwijgen, gaf vier glazen bier. En om het in de gazet te doen zetten, geeft eiken speler 10 centie men. Ze waren Gustaaf Van Dammo, Cyr. Van Impe, Prosper Van Damme en Jan Bapt. Versnickt 0,40. A. N. 0,50. Bedienden Hand aan Hand 1,30,

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3