GEZONDHEIDSLEER. Biknopte inhoud dor vijfde las door E. Da Man. Uit Geeraardsbergen. Aan de leden der vakbonden De leden die werkeloos gesteld worden, ofwel voor een bepaald getal dagen naar huis worden gestuurd door werSgebrek, moeten van af het begin van 't werkverlet •f werkeloosheid inken doen, bij den schrij ver van den vakbond in het lokaal, en een briefje vragen aan hunnen patroon om recht te hebben op het bureel van 't Hulp fonds te mogen teekenen. Ieder dag dat er niet geteekend wordt, wordt door het Hulp fonds der stad niet vergoed. De leden die werkelooze kaarten in hun bezit hebben, moeten by het eindigen van iedere maand, de kontrooikaarten die zij by de bedienden van het Hulpfonds ontvangen hadden, naar het lokaal brengen. Dat.ieder lid hiervan goed rekening boude •n stipt volge. DE DU1TSCHE VAKBEWEGING. De Duitsche vakbeweging heeft van eerst af zeer sterk onder den invloed van de socia listische propaganda gestaan. Zij kan als de praktisch volmaaktste toepassing der socia listische beginselen op syndikaal gebied be schouwd worden, en geldt derhalve althans in de landen, waar zij tot voorbeeld genomen werd (Oostenrijk, Hongarië, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Duitsch-Zwitseriand, Holland, België enz.) als de moderne vak beweging Onder het regiem van het koalitieverbod ontstonden er onaanzienlijke kiemen van vakbeweging bij de boekdrukkers (hierna «en kort tijdperk van gemeenschappelijke organisatie met de patroons), tabakbewer kers enz., ten gevolge van de revoiution- naire agitatie van 1848. De beweging werd «venwel door de overheden onderdrukt. De opheftlngvan het koalitieverbod in Sak sen ;n 1861, in den Noordduilschen Bond in 1869, vermeerderde de vakbeweging. Reeds eenige jaren voorafhad de vakbe weging eene zekere macht verkregen. Zij was evenwel nog niet veel meer dan een aanhangsel der politieke beweging, en daar er tot in 1875 verschillende socialistische partijen bestonden, was ook de vakbewe ging verdeeld. Zii werd over 't algemeen slechts als eene rekrutenschool voor de soci- aaldernokratie beschouwd (vergelijking met de eerste onder den politieken invloed der sociaal-demokratie gestichtte vakorganisa ties] in België, Frankrijk, enz.). Bemerkens- waardig is, dat de centralistische organisa tievorm van eerstaf in Duitschland voor- heerschte. Men streefde er zelfs een tijd lang naar, al de arbeiders zonder onderscheid in een nationale bond (Arbeiterschafisver band van von Schweitzer met 33 Arbeiter- schaften of beroepsafdelingen) te vereeni gen. Overwegende rol van de handwerks gezellen in de oude Duitsche vakbeweging. De Fransch-Duitsche oorlog van 1870-71 sloeg de beweging neer het Arbeiter- schaftsverband telde in 1869 35,200 leden in 1871 4,200 leden. Nadien heropbloeien. In 1875 komt als ge volg der socialistische eenheid ophot Ivon- gres van Gotha (versmelting der Lassalle- anen en der Eisenaehers) ook do vakbewe ging tot eenheid inde volgende jaren even wei geen vooruitgang Nyverheidskrisis, politiek terrorisme der hoerschende klassen m het tijdperk dor aanslagen. In 1878 treedt de Socialistenwet in voege. De meeste vakorganisaties worden ontbon den, liet voortbestaan der vakbeweging in haar vroegere vorm wordt onmogelijk. Al leen plaatselyko bonden zonder politieke kleur zijn nog gedeeltelijk mogelijk. Maar de propaganda draagt toch hare vruchten In 1890, na de ophelllng van de Socialisten wet en de stichting der General kommis- sion der Gewerkschaften (Syndikale Kom missie), sluiten zich 62 bonden met 277 000 leden bij deze aan. In de eerste jaren na de stichting der - Generalkommission) twee groote strijd- vragon Centrale of plaatselijke organisaties en aansluiting of niet-aansluiting bij de sociaaldemokratische party. De richting ten voordeele van centralisa tie en niet-aansluiting zegepraalt. De ande ren (do lokalisten) scheuren zich af, geraken later in anarchosocialistisch vaarwater en worden op het Partijkongres van Mannheim 1906 uit de partij gestooten, voor zoover zij zich niet bij de centrale bonden aansluiten. Zy hebben heden geene ernstige beteekenis meer. Sinds 1890 hebben geene groote verande ringen in organisatie-vorm en geest der Duitsche centrale bonden plaats gegrepen. Hunne ontwikkeling 1891 1892 1893 1894 1895 1806 1897 1898 1899 1900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909 1910 Bonden 62 56 51 54 53 51 •57 64 66 60 57 53 Leden 277,659 237,094 223,530 246,494 *9,175 329,230 412,359 493,742 580,473 680,427 677,510 733,206 887,698 1,052,108 1,344,803 1,689,709 1,805,506 1,831,731 1,832,667 2,017,298 2) De Kartells (plaatselijke federaties) en Arbeiders-sekretariaten. 3) De Generalkommission en hare onderafdeelingen, de-driejaailyksche alge- moene kongrossen. erhoudiug der vakbeweging tot de par tij Berust op strenge verdeeling dor funK- ties. Administratieve zelfstandigheid, maar eenheid der werking. De - Personalunion Dezelfde personen in en aan het hoofd van de twee bewegin gen De politieke fui syndikale beweging. Georganiseerde samenwerking in zaken, die gemeenschappelijke belangen der twee bewegingen betreffen, b. v. arbeiders-wet geving, jeugdorganisatie, massenstaking, dokumentatie, landarbeidersorgaiiisatie, in ternationale betrekkingen enz. Grondslagen der Duitsche vakbewegings methode 1) De vakorganisatie staat op het stand punt van den klassenstrijd van het geheele proletariaat, zooveel mogelijk naar nijver heden, zonder onderscheid tusschen ge schoolde en ongeschoolde arbeiders. 2) De vakorganisatie erkent de sociaal- demokratie als de politieke vertegenwoor diging van het proletariaat. Haar geest is socialistisch, internationalistisch en revolu- tionnair. Een harer hoofddoelen is de op voeding hal-er leden De kostelooze week bladen der vakbonden, voordrachten, biblio theken, scholen enz. 3) De vakbeweging is centralistisch als gevolg van haar socialistisch klassenstand- punt. 4) Veelvuldige ondersteuning (maar enkel voor strijddoeieinden daarom ook hooge bijdragen. Groote Tombola in De Roode Leeuw De partijgenooten en vrienden welke ver-i leden jaar deel genomen hebben aan den rryskamp met de Kaart, worden bericht, dat hun op HEDEN ZONDAG 24 DECEMBER 1911,om 6 1/2 uren 's avonds stipt,een koste looze Tombola wordt aangeboden. Deze verwittiging dient als uitnoodiging. BEKNOPTE MIDDELEN WELKE MEN BIJ ONGELUKKEN OF KLEINE ONTSTELTENISSEN KAN AAN WENDEN TERWIJL MEN DE KOMST DES GENEESHEERS AFWACHT; Do lucht speelt voorzeker de voornaamste rol in de gezondheid van den menscli. Ook zullen wij enkel over deze eenige woorden reppen, want men kan bij een nauwkeurig overdenken dor andore geboden, hunne toe passing gemakkelijk vinden. Gewoonu is eene tweede natuur, zegt het spreekwoord daarom moet men de kinde ren van jongs af gewoon maken eene koele, zuivere en onbedorvene lucht in te ademen zij is noodzakelijker dan het voedsel. Daarom zal men alle oorzaken van lucht bederving vermijden de bijzonderste zijn de ademhaling van menschen en dieren de verrotting on ontbinding van meststoffen, doode lichamen en plantaardige zelfstandig heden de verbranding en de uitwasemiiTg van bloemen. Daarom moet men de slaapkamers dage lijks openzetten en de woningen en stallen niet te eng maken. De meststapels niet rond, noch voor het huis plaatsen, zooals het gewoonlijk by de landbouwers gebeurt. De doode lichamen van menschen of die ren, niet langer dan het noodig is boven laten liggen in dit geval kan men vruch- tigo kalk, bakkers- of bluschkolen, renne of houtzagelingen rond het lichaam leggen. (Men kan ook deze middelen aanwenden tot het bewaren van versch vleesch of andere stikstofhoudendo voedsels, en zelfs indien deze reeds oen smaakje hadden, kan men bij het begin der zieding er eenige ge spoelde bluschholen bijleggen en de reuk en de slechte smaak zullen geheel verdwenen zijn). Maar het bijzonderste middel, zelfs om de lichamen verscheidene dagen, zonder reuk of luchtbederving te kunnen be waren, is het herhaald bevochtigen met wijngeest, (alkooi)en vooral met het lichaam in een lijnwaad te winden.dat met phenisch- zuur (acide phénique) natgemaakt is en dat nu en dan, eens met datzelfde vocht be sproeid wordt. van verlies,maar het spreekt van de vrijheid van den werkman,die niet wordt eerbiedigd door zekere liberale fabrikanten, leden van de Liberale Associatie, dus leden van de liberale partij, die de vrijheid voorstaat en ze dan ook moet vrijwaren en verdedigen, daar waar zij kan. En wat doet de liberale partij Onderzoekt ze of wel waarlijk de vrijheid van den werkman wordt gekrenkt door hare leden, en is zij bereid het mogelijke te doen om hare leden de vrijheid te doen eerbiedi gen, en ze als een heilig pand te doen aan zien, zooals de partij voorschrijft Neen, de feiten van dwang door ons aan gehaald en door hare leden gepleegd, komen niet eens in aanmerking, want wij beweren maar BEWIJZEN NIET, zegt de Volks gazet Maar zeg eens. lieeren liberalen, wat hebt gij gedaan, om die bewijzen in handen te krijgen Waar is uw onderzoek Niets van dit alles, niet waar Loochenen ontkennen, de waarheid, de echtheid van die feiten zijn u onverschillig, omdat ze ge pleegd worden door uwe liberale vrienden leden uwer partij. Wij hebben u gewezen op de Werkbeurs, die in den Blauwen Bazar is gesticht, en waar men zich een briefje moet gaan aan schaffen om in zekere liberale fabrieken werk te kunnen bekomen. Geen woord van afkeuring hierover en nogtlians DIT bewys kondet ge u gemakke lijk aanschaffen, want enkel passeeren voorbij den Blauwen Bazar, en ge zoudt een briefje hebben zien hangen, waarop er werkvolk wordt gevraagd, ZICH AAN TE BIEDEN IN DEN BLAUWEN BAZAR, Het staat dus vast. De liberale partij wil niet onderzoeken, of hare leden de vrijheid van den werkman met de voeten treden zij keurt hareleden niet af, die de vrijheid van den werkman ontnemen, de vrijheid van de liberalen bestaat dus op papier, maar is fei telijk nul. anti-klerikalon hand in hand gaan, om ons volk van het klerikale juk te verlossen. Wel bedankt, hoeren liberalen. Terwijl heel het land hoopt, dat de liberale party, de vrijheid van den werkman steeds hoog acht en ze zal doen eerbiedigen, zouden wij die heoren liberalen te Aalst, vrij spel moeten laten, en de vrijheid met de voeten laten treden? Welnu Mijnheeren, wij zeggen wordt de vrijheid geschonden of aan banden ge legd door de klerikalen, ze vinden ons op hunnen wegwordt die vrijheid geknakt door de liberalen, zij komen ons even eens tegen, en niets ter wereld zal ons beletten, hieromtrent vrij en vrank ons gedacht te zeggen. Over 't profijt der werklieden en den klei nen per cent, spreken we toekomende week. Grondslagen der organisatie der Duitsche vakbonden 1) De centrale bonden, d» plaatselijke af delingen, de gouwen. Eindelijk hebben we de - Volksgazet, aan 't praten gekregen, overden Blauwen Bazar, over de vrijheid van den werkman die door zekere liberale patroons niet geëerbiedigd wordt, en wij mogen nu gerust zeggen d°at de - Volksgazetwy zouden moeten zeg gen de liberale partij, want daar liet ar tikel niet is ondertoekond, is de liberale partij van Aalst verantwoordelijk voor dit schrijven instemt met de daden en werk zaamheden van de liberale lieeren, eige naars van den Blauwen Bazar. Wij zeggen en herhalen, dat het de socia listische partij in geenen deele aangaat, dat andere partijen ook coöperatieven stichten dat is hun recht en mag hun door niemand betwist worden, en schrijver van bedoeld artikel heeft dus ongelijk, wanneer hij zegt: dat wij de liberale partij willen verantwoor delijk stellen, voor het verlies dat de socia listische bakkorü in haar klandizie zou kun nen ondergaan. De socialistische partij, staat daar ver boven, en ons schrijven aan de lieeren libe ralen, en ons openbaar protest spreekt niet Schrijver zegt, dat de - Volksgazet zelf standig bestaat on ganscli vrij is van alle banden of verplichtingen. Heel wel Mijnheeren, maar zulks is eene reden te meer, opdat de - Volksgazet or gaan der liberale partij,dezen zou afkeuren, die tegen do liberale princiepen handelen. De «Volksgazet, doet het wel, ais het katholieken betreft, waarom zwijgt zo nu, of: verdedigt ze, de liberalen die er zicli aan yergrypen - Lia ge denkt te mogen besluiten, dat we onwaarheid hebben geschreven, wanneer we zoggen, dat de liberale partij de vrijheid van den werkman met de voeten treedt, om dat VandeVeide, Anseele.Destrée, Bertrand en anderen niet de liberale partij samen spannen om 't klerikaal ministerie te doen tuimelen. Die vrienden handelen ter goede trouw. Z'hebben samen gewerkt om de vrij tic id van den huisvader te doen eerbiedigen, inzake schoolwets-ontwerp Schollaert, maar als die vrienden zullen voelen dat de liberale partij, de vrijheid van den huisvader maar gedeel telijk voorstaat, en maar gedeeltelijk wil doen eerbiedigen zoouls te Aalst dan zullen ze wel eens nadenken. Schrijver zou ook wat meer eerlijkheid mogen aan den dag leggen, wanneer hij spreekt over 't Vellenfabriek van M. Le- vècque. Zekerlijk is het waar, dat men daar liet werkvolkden schrik op het lijf heeft gewor pen, maar zulks was niet op 't bevel van M. Levècque. Wij hebben M. Levécque van de feiten kennis gegeven, en dezen als ECHTEN liberaal, iieeft ons de verzekering gegeven, dat zijn volk over zijne volledige vrijheid beschikt. Het zijn niet de Heeren-Administrateurs die gewoonlijk hun toevlucht nemen tot dwang, neen, ze gebruiken hiertoe hunne meestergasten, die komen met de comple- I inenten van M. den Bestuurder, zooals hot ging in 't Vellenfabriek, zooals liet gaat in do fabrieken Filature et Teinturerie, La Couverture, liet Maisfabriek Leclercq cn zooals men meende te beginnen op 't fabriek Torley, waar men ons ook toeliot af te kon digen, dat liet werkvolk volledig vrij was. Wel er waren liberalen die de bróodvoer- dors van den Blauwen Bazar rond zonden bij de werklieden der Filature et Filteries Réunies, met de complementen der lieeren van 't fabriek. Welnu de lieeren van 't fabriek hebben, om hier tegen te protesteeren, en om hunne liberale meesters, haantjes vooruit, te be letten, liet werkvolk te dwingen, het vol gende bericht in het fabriek doen aanplak- De werklieden worden nogmaals ver- - wittigd, dat liet hun ganscli vrij staat zicli van brood of andere benoodiglieden te voorzien, hoegenaamd waar liet hun goed dunkt. «Zij mogen ten volle gerustzijn, dat er hun, tengevolge het uitoefenen dier vrij- beid, niet het minste leed zal geschieden. Ziedaar eene netto en correcte handel wijze. Waarom wordt zulks niet gedaan in de liberale fabrieken, bestuurd en beheerd doorleden der Liberale Associatie van Aalst? Heel waarschijnlijk, omdat die lieeren de volledige vrijheid van den werkman wil len waarborgen Do werkman moet over zijne VOLLEDIGE VRIJHEID BESCHIKKEN, en wij hebbmi gehoopt, zulks met de liberalen te kunnen bewerkstelligen. Thans blijkt zulks maar gedeeltelijk waar te zijn, en daarover zal ook de socialistische partij, haar woordje hebben te zeggen. Schrijver vindt ook, dat wo in de huidige omstandigheden beter werk te verrichten hebben, dan de liberale partij aan le randen wanneer men heel het land door ziet, datallé Aan onze Partijgenooten. Zondag laatst werd er eene algemeene be- stuurvergadering gehouden. Onder ander werd daar ook nogmaals de verkoop van Recht en Vrijheid besDro- ken. y Algemeen was liet gevoelen dat het hoogst noodzakelij k is van deze verkoop eens ernstig aan te pakken, ten einde liet blad eens voor altijd te doen doordringen bij onze kamera den. Besiotenwerd van hedenaf GezelPrudence Vastiels als vorkooper aan te stellen (Gezel Guvelier zal hem vervangen als broodvoer der). Met medehulp onzer bestuurleden van verschillende groepen zal onze gezel het huisbezoek inrichten en zorgen voor eene regelmatigo bestelling van 't blad. KAMERADEN, Gij kent Recht en Vrijheid 'tis het eenigste socialistisch blad van ons arron dissement. Het moet kop bieden aan een ganscli regi ment vijandelijke gazetten (in Geeraards- bergen alleen aan 3 dompersbladen). Het blad is er noodig om de gemeene las ter sommiger persridders te weerleggen. Het blad is er noodig om voornamenlijk uw ellendige toestand bloot te leggen. Het blad is er noodig om voor wat meer ontwikkeling te zorgen en om uw strijd naar lotsverbetering kenbaar te maken. Leest dus liet blad. Helpt dus, uwegeburen en vrienden over tuigen, lezer te worden van Recht en Vrii- heid J Regelmatige briefwisselingen zullen over deGeeraardsbergsche toestanden handelen. Recht en Vrijheid wordt verkocht aan 3 centiemen. Aan den Burgersbond. EINDELIJK. Eindelijk krijg ik toch het antwoord op mijn schrijven aan de Vrije gedomesti- keerde katholieke Burgersbond mij be loofd door De Vaandrig van 5 November laatst. Men moet bekennen dat het nog al lang heeft geduurd om het epistel op te stellen. Herhalen wy kort waarvan sprake is. Op 20, 27 en 28 October deelde ons Midden- Comiteit een strooibriefje uit, de uitslagen meldend der bijgevoegde kiezingen van 22 October, en daar juist de ifóögènaamde vrije gedomestikeerde katholieke Burgers bond eene feestvergadering hield, zoo werd in bedoeld vlugschrift tusschen haakjes ge vraagd, of't misschien was om den uitsfag der bijgevoegde kiezing te vieren dat eene FEESTvergadering gehouden word. Begin November kwam er in 't Gouvernc- mentshotel te Oudenaarde (waar ik tijdelijk rentenierde) een der bedoelde circulairkes per post, aan l adres Pol De Mev, vrije ge domestikeerde socialist. Binnen" in was ei- geschreven dat de feestvergadering plaats had, om het in collegiatum gaan van den ge domestikeerde clown Pol De Mey te vieren. In Vooruit schreef ik, de benaming van vrij gedomestikeerde katholieke bur gersbond goedkeurend en de reden ervan opgevend. Waarop De Vaandrig my antwoord be loofde. Het antwoord nu zelf in «Ons Belang» (Nummer 2 van December 1911) orgaan van den katholieken Burgersbond van Geeraards- bergen, verschijnende als 'i past. Bedoeld antwoord beweerd om te begin nen, dat ons artikeltje nog zelf het kleed der waarschijnlijkheid niet heeft, ook dat het circulairke in kwestie niet van het be stuur des Burgersbonds kwam. Waarom die verzekering noodig is be grijp ik niet goed, aangezien ik in mijn schrijven in Vooruit wel zegde, de ge dienstige correspondent te kennen en ook geen rekening te houden van dit persoonlijk feit, doch enkel ie willen kenbaar maken waarom ik de benaming door ons M. C ge geven, goedkeurde. Het antwoord beweert dat myne bewijs voering op onvaste grond gebouwd is en als bewijsvoering houdt hetbestuurdestand- regelen ter beschikking. Deze slandregeling dateert, zoo 't schijnt van bij de stichting van don bond in 1894 en zegt duidelijk dat de bond KATHOLIEK was. Ik ga zulks niet loochenen voor de goede reden dat ik liet niet weet, doch ik ben zoo vrij aan liet bestuur te vragen, hoeveel leden den Burgersbond in 1908 bijv. telde en hoeveel in vroegere jaren i Of is het onzin te beweren dat er voor 1909 geen sprake was van do fameuze bond en er enkel veel bombast werd gemaakt van liet oogenblïk dat de gemeentekiezingen van 1911 de geesten begonnen bezig te Êouden.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2