Uit Ninove. Rampen, Misdaden, Ongelukken. AMiif. Een en ander. BELUCHT. De beste en goedkoopste Chocolade koopt men in de winkels van Hand aan Hand. Wat ziet men Sl rijd londs. Het is onzin en onwaardig van iemand die rechtzinnig wilt schrijven, te beweren dat lib. en soc. noringdoeners geboycotteord werden, omdat ze geen deel maakten of wil den maken van den Burgersbond, zoo schrijft het bestuur in zijn antwoord. Ik zeg verre van onzin is het waarheid dat in volle Café vrijzinnige handelaars wer den aangevallen, omdat zij zich niet lieten vangen door het onpartijdig kleed dat men do katholieke Burgersbond wilde aantrek ken. Wat de boycot aangaat houd ik staan wat ik schreef. Natuurlijk van het oogenblik dat bedoelde bond katholiek is, valt mijne bewering aan gaande de kiezingen, wat niet belet dat de houding in kiesstrijd mocht beknibbeld worden, overwegend wat enkele maanden vroeger gebeurde en waarop ik hierboven doel. De gebeurtenissen (waarvan het bestuur geene openbare opheldering aan de tegen strevers verschuldigd is, zoo schrijft Ons Belang hebben li-eerlijk bewezen dat de Burgersbond niet afhangig, dus niet gedo- mestikeerd is, zoo antwoordt voort Het Bestuur Nu het zijn juist de gebeurtenissen waarop ik mij steun, om te beweren dat de bond WEL gedomestikeerd is. Met heel wat gewag, werd aangekondigd dat de bond TWEE zetels eischt op de katho lieke lijst. Geen twee, niéts. Geen almoes maar ons rechtziedaar in 't kort gansch de discussie van den Burgers bond. Verscheidene vergaderingen worden gehouden, ja er wordt gesproken alleen te strijden, zoo do heeren« groote katholieken geene voldoening geven aan de kleine en plots is alles geschoteld en heeft den bond EEN zetel, met belofte van een tweede bin nen 4 jaar als 't nog mogelijk is. Bij gebrek aan verdere ophelderingen hieromtrent, houd ik staan dat den bond en eersten vooral zijn bestuur handelde, onder den drang van eonige toongevende klerika- len. Wat nu aangaat, de verklaring voor vrien den als bekampers, ben ik er in zooverre mede 't akkoord, dat ik ook zeg dat de kleine burgerij juist niemendalle te verwachten heeft, zoo zij zelve zich niet ernstig te werk stelt. Over die mogelijke werking, spreek ik misschien wel eens in een volgend artikel. P. De Mey. Vuilbaards framatjons Zekere gerokte redacteur en chefvan onze goede gebuur uit n. 10, heeft voorzeker ne framagon op de neus zitten, 'tlsal fra- magon en framagonnerie dat 't klokje klept. Niets deugt (want 't is al van de framagon- nerie), als het van de kerk of de katholieke partij niet komt. Zonder godsdienst geen zedelijkheid. Verleden week over heeft de boetstraffe- rechtbank van Leuven den zeer eerwaardi- fen heer Van Hutten, professor van het t. Jozefcollego, te Aarschot, veroordeeld tot 33, zegge drij en dertig maanden gevang en tien jaar berooving zijner burgerlijke rechten voor aanslagen op de zeden op min derjarige schoolkinderen. Onze bekwame Redacteur en Chef heeft daar niets van vernomen, in alle geval zijn beroemd blad meldt er niets van. Te Parijs breekt een groot zedenschan- daal uit en onze goede kameraad maakt ge heel wat gewag van M. Flachon, directeur van La Lanterne nog eens 't blad der fra- magons. Maar Geeraard vergeet, gansch onvrij willig dat Flachon een medeplichtige heeft, zekere Mossieu Allard, kerkmeester te Mont- martre die zich niet voldaan achtte, kleine meisjes te verprossen maar ook kleine jon gens bezoedelde. 't Een zwijn is 't andere niet, vindt Gee raard En wij denken er juist aan, Geeraard heeft ook vergeten ons te antwoorden op de door ons reeds zoo dikwijls gestelde vraag. Waarom de oude onderpastoor uit Hunneghem weg is? Hopen wij dat onze compétente redacteur eens zijn geheugen scherpt en zijne verge telheid herstelt. OP 7 JANUARI FERRER Koopt kaarten op voorhand Onze moederkens. 't Is met een waar genoegen dat wij Zon dag laatst, op de vergadering der coöperatie zoo een groot aantal vrouwen verzameld zagen. De aanwezige moederkens zelf, hadden niet durven denken, dat zij met zoo een groot getal op die samenkomst zouden geweest zijn, doch zooals het gebeurde kon zulks met anders, want van vele vrouwen hoor den wij zeggen, dat het nu hunnen toer was en de mannen te huis moesten blijven met de kinderen U Bravovrouwen, zoo moet het zijn. Het is niet te veel dat de mannen alle drie maan den voor een paar uren met de kinderen te huis blijven, om de vrouwen toe te laten naar de vergadering der coöperatie te ko men. Aan de vrouwen is op zeer duidelijke wijze de roeping der werkers-coopcratie uit gelegd, waarom al de arbeiders voor plicht nebben lid te worden onzer coöperatie, die enkel dient in 't belang en 't voordeel der werklieden. De toespraak is door onze arbeidersvrou wen goetf begrepen, ieder beloofde hare medewerking om nieuwe leden te winnen voor onze werkers-bakkerij. Er is tevens besloten, dat iedere 3 maan den regelmatig vergadering zal gehouden worden en deze die ze verzuimen zullen ge straft worden. Van de boeten zullen prijzen aangekocht worden, die op elke vergade ring onder de aanwezigen zullen afgolot worden. Na de prijsloting waardoor een 14 tal der aanwezigen een zeer schoone en nuttige prijs weghaalden, verlieten de vrouwen op gewekt en met moed liet lokaal. Goed zoo, vrouwen, en aanhoudend wer ken, hé Onze Charel Lowie zit in nesten met het Stedelijk Hulpfonds tegen Werkeloosheid, dat bewijst zijn op- volgentlijk schrijven in - De Voorwacht Met recht mogen wij zeggen, dat het de schuld is der katholieke bonden, waarvan Charel-Lowie de leider is, dat de Ninoofsche werklieden niet vroeger de bijleg van het Stedelijk Hulpfonds genoten hebben, daar deze bonden zich lieten wachten op hunne aansluiting. Onze bonden hebben zich laten hooren en gezegd, willen de katholieke bon den zich niet aansluiten, dat is hunne zaak, doch de toelagen zijn gestemd in den ge meenteraad, en het Werkeloozenfonds moet zoohaast mogelijk in voege treden, dit in 't belang der Ninoofsche werklieden, die door werkeloosheid getroffen worden hun den steun te verleenen. Of denkt Charel- Lowie dat de werkelooze arbeiders (sters) de 60 CENTIEMEN per dag van het Hulp fonds niet noodig haaden Charel-Lowie die zoo gaarne en met groot bombast uitbazuint, dat het in onze bonden zoo regelvast gaat en de belangen en intres ten der werklioden opgeofferd worden, voor een lager politiek doeleinde na te streven, heeft in zake, het Stads-Hulpfonds tegen Werkeloosheid niets anders gedaan dan wat hij, de socialistische bonden onophoudend verwijt. Ja, Charel-Lowie, gij hebt de belangen uwer leden opgeofferd, verschillende maan den hun bijleg doen ontzeggen door te ver- waarloozen, de katholieke vakbonden niet vroeger aan te sluiten bij het St >delijk Hulp fonds. Zijn de loden uwer bonden hiermede te vreden, 't is hunne zaak. 't Schijnt dat Charel-Lowie ook niet te vreden is over de samenstelling van het Bestuur. Zouden onze bonden voor zijne schoone oogen en een plezierken te doen. moeten wachten hebben, tot wanneer Charel-Lowie er lust toe had, in het bestuur te treden Dat dikzak weet, die zijn achterste ver brandt op de blazen moet zitten, want onze mannen hebben er geen lust toe, om aan de trillen van een pretensieuze kerel te vol- oen. In onze vakbonden. Zondag laatst hielden 3 onzer vakbonden, belangrijke samenkomsten die veel beloven voor de werklieden en de vereeniging. DE ESPADR1LLENMAKERS vergader don kwaart vóór 10 uren welke tot 12 uren duurde, waar de statuten van den Centralen bond besproken zijn, alsook de tarieven waaraan de pantoffel makers in de verschil lende werkhuizen moeten werken, en vooral de kwestie der machienen die meer om meer in de werkhuizen gebracht worden. Er wierd besloten 1. Mits enkele kleine wijzigingen, het reglement van den Centra len bona aan te nemen, en zich aan te slui ten, in de groepeering van al de werklieden van het schoenmakersvak van België 2. Eone krachtige propaganda op touw te stel len, tot liet bekomen van betere en gelijke tarieven en de pantoffelmakers te overtui gen, dat hunne plaats is in onzen bond, het eenigste middel om door de macht dor ver eeniging voor de pantoffelmakers betere werk voor waarden en hoogere loonen af te dwingen. DE MARMERBEWERKERS hielden om 11 uren eveneens eene belangrijke zitting, voor de kwestie der aansluiting van onzen bond bij de landelijke federatie der marmer bewerkers, die reeds meer dan 12 duizend leden telt. De loonsbeweging te Brussel wierd even eens besproken. Deze zal met alle kracht ge voerd worden door de landelijke federatie, gesteund door de Brusselsche en Aalster- sche groepen der marmerbewerkers. Er wierd besloten eene ioverige propa ganda aan te vangen onder de marmerDe- werkers, om deze in den vakbond te krijgen en hiertoe wordt er heden Zondag eene ver gadering gehouden voor de leden van den Bond, en op eene buitengewone vergadering al do marmerbewerkors van Aalst samen te roepen. DE VOERLIEDEN hielden om 4 uren hunne vergadering, welke eveneens good was bijgewoond. Hier ook wierd besloten, gezien de lage loonen en het steeds duurder worden der levensmiddelen, aan de bazen eene loons- verhooging te vragen. Al de leden hebben stellig hunne mede werking verzekerd, om de voerlieden en magazijniers tot den vakbond te brongen, om aldus allen samen te werken, door de macht van den vakbond tot hoogere loonen en betere workvoorwaarden te bekomen. Met genoegen hebben wij de vergadering dezer bonden gevolgd, waar ieder aanwe zige begeesterd was do strijdlust en werk zaamheid onzer loden bewijzen, dat in kor ten tijd voor deze werkers gevoelige verbe teringen zullen veroverd zijn, en hunne vak bonden in ledental en macht zullen klim men. NIF.UWJAARSKAART.IES. Jaarlijks worden, hoeft het herinnerd, millioenen zulkcr, kaartjes verzonden, wat aan het postwezen verbazend veel werk oplegt. Wie wenscht, dat zijn kaartjes zoo snel mogelijk ter bestemming aankomen, steke ze niet in de bussen maar geve ze in de post kantoren af aan de winketten, en wel in twee pakken, kruiselings met bindtouw om bonden het eene bestaande uit de kaartjes voor de stad of het postkanton, het andere uit die voor elders. Hoogst wenschelijk is het, de postzegels in den rechter-bovenhoek van het adres te plakken. Het publiek gelieve ook, zoo mogelijk, rond nieuwjaar de verzending van prospec tussen, prijslijsten, omzendbrieven enz. te GEROKTE SPIOENEN. Ergens op den buiten heelt men de han delwijze nagegaan van een eerwaarde heer die den briefdrager opvolgt en de huizen aanteekent waar deze liberale of socialisti sche bladen of brochuren afgeeft. Eenme dagen nadien begeeft zich de spioen bij de bestemmelingen en vraagt hun eene lijst te teekenen waardoor er den postontvanger gevraagd wordt bedoelde drukwerken niet meer te doen uitdeelen. En wee degenen die niet gehoorzamen: zij gaan liet zwart boek op Niet waar, de priesters houden zich met niets anders op dan met geloofzaken 't Is wat propers Men houde een oog in 't zeil. Baf. HOE MEN STEMMEN STEELT. Voor de aanstaande belangrijke Kamer- kiezingen, schijnt men weerom geene reke ning te willen houden van het feit dat 40,000 arbeiders van Vlaanderen zullen naar Frankrijk vertrokken zijn. Dat is alles behalve eerlijk. En daar de regeering reeds op 31 Decem ber den uitslag der volksoptelling zal ken nen, waarom verhaast men den datum der kiezing niet SCHOOLKANTIENEN. Te Brussel begeven zich 20 p. h. der kin deren naar school zonder voedsel te hebben benuttigd. Om aan dien beklagenswaardigen toe stand te verhelpen, hebben de socialisten voorgesteld 50,000 franken te stemmen om alle schoolgaande kinderen van de weldaad der schoolkantienen te laten genieten. FACADE WETTEN. De hoogere arbeidsraad vergaderde om 'te besluiten aangaande de afwijkingen aan de wet van 31 December 1900, nopens den ar beidsduur in de mijnen. Niettegenstaande het verzet van gezel Cavrot, werden meest alle aanvragen toege staan. Onder voorwendsel werken te voorberei den of te voltooien, zullen zekere koolmij nen dus het recht hebben in 1912 den arbeid met een half uur te verlengen. Wat zijn dat nu voor wetten Wij meenden dat wetten die dien naam waardig zijn aan alle burgers dienden toe gepast te worden, maar 't schijnt dat de kolenbarons aan don regel ontsnappen. Dearboiderswetten zijn dus slechts facade- Omdat wij Pierken in het aangezicht wre ven, wanneer hij als leider der katholieke bonden, het werk moest doen zooals wij meermalen gedaan hebben, om de onder kruipers weg te houden, dat hij voor dit werk te lui is, is het ventje in volle gram schap geschoten. Oei past op manneken, want uwe coleire kan uwe gezondheid schaden, dat wenschen wij u niet. In alle geval, wilt Pierken, dat wij dit ver wijt niet meer naar zijn hoofd slingeren, dat hij in 't vervolg begint met wat rapper te zijn, dat zal veel helpen om de werklieden hunnen strijd niet te laten verliezen, zooals het nu gebeurde in de staking Marchant. IS DAT WAAR Men verzekert ons, dat er voor ieder vak bond der katholieken nog een schrijver en schatbewaarder aangesteld is, die liet ge woon schrijf-en ander werk hebben te den en hiervoor vergoedingen ontvangen. Wij hebben niets tegen do vergoeding van liet geleverd werk, integendeel, doch het is van nut zulks vast te stellen, gezien dat alles in onze bonden gedaan wordt dooi de bestendige secretaris en in de katholieke bonden zoo niet gebeurd. GOED OM TE WETEN Zouden de katholieke bonden de mede- deeling doen, hoeveel besiendi^e schrijvers zij in hunne TexLiel-ccnLrale tellen. Wij zullen ook de onze mcdedeelen, dit alleen om te zien waar de meeste bestendige schrijvers zijn, bij ons of bij de katholieken Dat ware goed om te weten. YOLKSOPTELLI.NO EN VERGUNNINGSRECHT. De tieniaarlijksche volksoptelling is bijna gedaan. Aalst zal over de 35,000 inwoners tellen. Een eerste gevolg zal zijn dat de her bergiers, die nu 100 fr. moeten betalen om sterke dranken te verknopen, in het vervolg 150 fr. zullen mogen geven. Gekocht voor 5o fr. en herverkocht voor 625,000 fr. Madrid. De vrouw van een Spaansch af gevaardigde, Mevr. Meytier, had een ivoren kruisbeeld g.örfd, tien jaar geleden. Dit cruci fix kwam van hare moeder, die hel gekocht had voor 50 fr ongeveer 25 jaar geledco, op de Vodderiinaikt, van liens, in Calalonië. Mevr. Mayner bewaarde hel als eene herin nering, zonder er eene groote kunstwaarde ain te hechten, toen een kunstkenner, op bezoek bij haar, vaststelde dal het kruisbeeld gesne den werd door den beroemden Leonardo da' Vinei. K-n Amerikaansch milhardair. heeft hel. j r.u aangekocht voor 625,000 frank. Leurders op naam van werkstakers. Wij verwittigen onze lezeis, dat er doorspxn- mige leurders inisbiuik wordt gemaakt, door. hunne waren aan te bieden, ten voordeele vari wr-rkst'kets van Kortrijk of elders. I Wanneer onze vrienden zulke mannen ont moeten, dat ze dan vragen naar hun bewijs, ge stempeld door den betrokken vakbond. Kunnen zij zulks niet toonen, dat ze dan maar geiüst de politie verwittigetr, het ts êerl'bettijs,""-* dat ze met aftruggelaais hebben te doen. Zulks dm te vermijden, dat Wanneer er waar--" lijk ten voordeele der werkstakers iets mocht veikocht woiden, het aan de werkst^kers-z^lf. geen schade zou b. rokkenen. De Klanten van onze winKels worden verwittigd dat MVoens\ dag 37 December a an staan de.o# souchen zullen uitbetaald, wor den, Diefstal, Moord te Gentbrugge. Eene oude vrouw, oud 73 jaar, Charlotte. Hoste genaamd, had den naam zeer rijk tp- zijn. Daar hare woning gesloten bleef, brak men de deur open, en men vondt ze verwurgd met eene koord aan den hals. De meubels waren opengebroken, zoodat men bestatigde dat diefstal de drijfveer der misdaad was. Het parket heeft, onmiddelijk een onderzoek geopend, maar van den dader is er geen spoor. Schrikkelijk verbrand te Aalst, De zoon van den politie-agent De Veyldér, oud 14 jaar, werkte in de houtdiaaifinj Van de Velde, Scherreveldstraat. Hij is in een put kokend water gevallen én deerlijk verbrand. Hij is 's anderendaags over- leden. Het parket heeft over dit vreeselijk ongeluk een onderzoek ingesteld. Kinderen door hun vader gemarteld. Parijs. Te Rosny-sous-Bois werd een vader aangehouden die zijue beide kinderen op wreede wijze martelde. De barbaar is de *3 jarige Lobct, handels- vertegenwoordiger. Zijne kinderen, de ja rige Marcel en de 11 jarige Germaine werden aangetroffen, 't lichaam bedekt met talrijke kneuzingen en lidteekens De kleinen waren, tevens bleek en zeer mager,en geheel uitgeput. Vier dikke stokken, waaraan rog bloed kleefde,' werden gevonden en daarmede werden de kleinen dagelijks mishandeld, evenals mei al lerlei andere voorverpen. Nooit te bed vóór 12 uur 's nachts, moesten de kiriders om 5 uur opslaan, om 't huiswerk en zwaren arbeid Te'' verrichten. 's Middags deed men ze somsin den-kelder gaan, beroofde ze van hunne kleeren en daar- werden ze dan nog eens deerlijk geslagen Dé moeder der kleine martelaars werd in vöorlöo*-1 pige vrijheid gelaten. De Sekte van den Heiligen Geest en wij: New-York. Frai ck Sandford, stichter der mystieke sekte de Heilige Gerst en Wij aa; klevers op een zweeft- chl in volle zee-had medegenomen, zonder voedsel eri enkel levend, uil boetvaardigheid, van wat zij kregen .op voorbijvarende schepen en bij eene landing aan de kuststeden, werd .te Portland tot-10 jaar verwezen. Door zijne schuld waren zes hunner van honger gestorven er» al de anderen geleken op geraamleD. Dat voor 5 of 10 centiemen besparing te doen, eene goede huishoudster soms straten ver looj)l 0111 hare aankoopen te doen, en zij II EE KT OELIJK. WAT ZIET MEN NOG l)at die zelfde zorgvuldige vróuw door on wetendheid 50 tot 60 franks le voel besteed hij de aankoop van een naaimachieu. WAT REDEN IS ER DAARVOOR? Omdat zij niet weet dat de Phoenix en Oïiioinal Victoria goodknoper' en''beter zijn dan alle andere'stelsels. ALFONS GHEYS, Mecanicien, KaTtestraat, 77, AALST. Uondgeliaald in Arm aan. Aarm op den of- Eer van onzen chef 1,85. NINOVE. Op 17 dezer speelden wij mét dc kaart (bieden). I.eon Buyi was de eerste .0111 te sproken en had een 8" van een liaas de tweede een 8a van een lmas de derde een 7- van oen heer en de vierde voor het deolon pandoor op ta fel en móest zwijgen, daarom geven de kaar tors u.nu fr. voor .hei-si.rijilfouda.-Ue kaar ters zijn Leon Buyi, Alfred Vd. MoerscH, Isidoor Stevens en'Julien Staes.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3