Uit JNinove. Steeds vooruit DE OPROEPEN. De Ma rmerbewerkers. Geschil. Vrucht van den arbeid. lampen, Misdaden, Ongelukken, CENTRAL GIN KMA. Wal zi« l men Sll ijd fonds. Neen, wijkclubs van onze kameraden waar zij elkaar zouden vinden, elkaar zouden ont wikkelen en daarneven de beste middels zouden zoeken tot meer vooruitgang onzer gedachten. Die wijkclubs bestaan reeds voor don Edingschen steenweg en voor de Ach terhoek. Dat onze mannen helpen ze groot maken en tevens er stichten in de ander wijken dei- stad. ZIEKENBOND HELPER EN TROOSTER. Heden Zondag om 4 uren, algemeene drij- maandelyksche verplichtende vergadering, op boet van 0,25 fr. Belangrijke dagorne. SIGAREN MAKERSBOND. Zondag toekomende, om 3 ure stipt, ver plichtende algemeene vergadering op boete van 0,50 fr. Niemand mag ontbreken. HEDEN AVOND in het Volkshuis, gezellig bijeenzijn. Gezel Elaut van Ninove komt zingen. Mossels en frites zullen te bekomen zijn. Vrije ingang. KOOPT KAARTEN VOOR DE OPVOERING VAN FERRER. Zondag toekomende om 5 uren. HET NIEUW JAAR Terug hebben wij een jaar achter den rug, het jaar 1911 zal voor de Niuoofsche werkers lang in het geheugen blijven, vooral bij ons socialisten, om lat het een jaar was van bui tengewone werkzaamheid, een jaar dat de werklieden door menige omstandigheden ver plicht zijn geweest zich nauw aaneen te slui ten, om te voorkomen dat de werkers eenig nadeel zouden b rokkend worden. Ondanks de pogingen die tegen de Ninoof- sche wei kers gericht waren, heeft het hun niet de minste schade bijgebracht,integendeel,voor al de garenwerkers (sters) hebben dank zij hun eensgezind en krachtig optreden, de aanvallen weten af te weren en menige gevoelige verbe teringen bekomen. Aide bekomene loonopslagen, verkortingen der werkdagen en andere verbeteringen voor de werklieden hier opsommen zou ons te verre leiden. Bepalen wij ons dus met de vaststel ling dezer verbeteringen, dat aan de werklie den loont, wat zij kunnen door eensgezindheid, door de macht hunner vereeniging Het jaar 1911 laten wij achter den rug. Met genoegen blikken wij op de uitslagen in dit jaar bekomen, verbeteringen voor de werk lieden, ia de loonen, d^ werkvoorwaarden en den werkduur, versterking der bonden tot eeoe nog nooit gekende macht, dit als zegel geplaatst om de bekomene verbeteringen duurzaam te maken, en de werklieden sterkt om voor de toekomst nog meerdere en vol doende uitslagen te bekomen. Aan oi ze vrienden zeggeu wij, kameraden wij zijn verheugd over ons werk en betere uitslagen in 't jaar 1911, met moed en kracht voorts gewerkt, in die voorwaarden mogen wij gerust het jaar 1912 ingaan, met de hoop de nog onvereenigde werken lot onze bonden te brengen, dat onze vermaak- en andere kringen zullen versterken, de coöperatie zal bl< eien en 't getal lezers onzer bladen zal aanwassen, aldus zullen wij van onze leden, complete, goede en sterk onderlegde manschappen ge vormd hebben. Aan al onze leden wenschen wij een goed nieuwjaar van werkzaamheid en gelukkig po gen in de strijden, voor 't welzijn der gansche werkende klasse. De Besturen der Groepen en Vakbonden. Er waren nog 2 op de 7 onzer vakbonden niet aangesloten bij hunne Landelijke Be roeps-Centrale of Federatie, met name De Espadrillenmakers en Gladslijpers, iets wat voor onze vrienden dezer vakbonden nadee- lig, om niet te zeggen gevaarlijk kon wor den, in sommige omstandighoden dank aan het alleenstaande van die kleine groepen. De Espadrillcnmakors besloten in hunne vergadering van Zondag den 17 December, zich aan to sluiten bij de Landelijke Cen trale der werklieden van het schoenmakers vak, tevens om de bijdrage te verhoogen van 25 centiemen per week tot 30 en 50 centie men, dit volgens keus der leden, die vrij zijn, een dezer bijdragen te betalen. De leden met de hoogste(50 centiemon)bij- drage zullen grootere en meorvuldigere voordeelen van den Bond genieten, als deze die de laagste(30centiemen)bijdrage betalen. De Gladslijpers besloten op hunno beurt in de vergadering van Zondag den 24 Decem ber, met algemeene stemmen zich aan te sluiten, bij de Landelijke Federatie dei- marmer- on steen bewerkers, waar reeds 13 duizend werklieden bij aangesloten zyn. Er is besloten, de bijdrage van 25 on 35 CENTIEMEN PER WEEK te brongen, en de bijdrage te verdeden in verschillende fondsen, zooals voor staking, werkeloos heid, ziekte, sterftefonds, ondersteuningen van verschillenden aard, bestuur- en bode dienst. Met genoegen hebben wij de leden in deze bespreking der beide bonden zien mengen, en allen waren het eens om te verklaren,dat langer voorts sukkelen als alleenstaande bond, voor de werklieden van beide vakken nadeelig en de verhooging der bijdrage eene noodzakelijkheid was, gezien de voor deden die de leden zullen genieten en kleine opoffering ruimschoots zal vergoeden. in den loop der week zullen deloden der Espadrillen- en Gladslypersbonden, ten huize door den bode een circulaire besteld worden, waarin al de voordeelen voorko men. Hierop roepen wij de aandachten ho pen dat de leden het goed zullen overwegen, wat den bode veel gemak zal bijbrengen, die de volgende week de bijdrage die ver hoogd wordt, zal eischen. HET BESTUUR. De Bouwwerkers hadden Zondag- laatst eene buitengewone vergadering belegd, -welke goed was bijgewoond. Wjj mogen tevreden zijn over de opkomst. Ondanks het oprecht hondenweer waren een aantal bouwwerkers van den buiten, die meer dan een uur van do stad wonen, op de vergade ring aanwezig, dit is een goed voorbeeld aan de bouwwerkers van de stad, die op de vergadering afwezig waren De vriend Guns opende de vergadering en legde uit in korte trekken, het doel dezer samenkomst der bouwwerkers, die dient om al de werklieden van het bouwvak op de hoogte te stellen van de loonsverhooging die te Aalst en te Brussel, voor de bouwwer kers aan de ondernemers-bazen gevraagd is, voor 't begin van het seizoen 1912. Flips sprak vervolgens over den loon- opslag, van gemiddeld 2 a 3 centiemen per uur, die gevraagd is aan de bazen, en gaf lezing van den brief welke den 6 December aan het syndicaat der Heeren-Ondernemers van Aalst is gestuurd, waardoor de hooger- genoemde loonopslag gevraagd wordt, als ook verkorting van den werkdag met oen kwaart uur, met 't betalen der rustpoos in den voormiddag, zooals 's namiddags. Vervolgens handelde hij over den loonop slag die ook te Brussel gevraagd wordt, waar de bouwwerkers den eisch van 60 CENTIEMEN per uur stellen. Flips stelde dan de vraag is den eisch voor eenen loonopslag voor de bouwwer kers gegrond, redelijk en rechtvaardig ge steld Met menigvuldige voordeelen bewees hij, dat de gevraagde loonopslag in niets over dreven is, vooral door de duurte der levens middelen welke in de laatste jaren gemid deld met 20 en 25 PER HONDERD gestegen zijn, toonde Flips aan de aanwezigen, dat een werkman die enkele jaren geleden 20 FR. LOON VERDIENDE nu 4 &5 Franken meer loon moet ontvangen om de zelfde koopkracht te hebben. Is het loon der bouwwerkers in het zelfde tijdperk met 4 k 5 franken per week ver hoogd Geenszins, door den bekomen loonopslag van EEN en DRIE CENTIEMEN per uur één jaar en hall' geleden, is het loon der bouw werkers slechts met 0,60 fr. tot 1,80 fr. per week verhoogd, dus 2,20 fr. tot 4,40 fr. min der dan de 4 5 FRANKEN. Wat de bouwwerkers vragen, is dus in niets overdreven, noch onredelijk. Al de bouwwerkers moeten mede helpen, om den loonopslag te bekomen, die zoo noodig is voor de werklieden om de heerschende armoede wat te lenigen. Do Voorzitter sloot met nog enkele op wekkende woorden deze schoone vergade ring, alsook een beroep doende niet lano-er onverschillig te blijven aan de vereeniging. Menige nieuwe leden lieten zich als lid in schrijven. Ook bij deze mannen steekt er vuur in, dat hebben wij Zondag laatst bemerkt. Deze zoo onverschillige werklieden van vroeger wa ren met een groot aantal op de openbare vergadering aanwezig. De vriend Welleman dio deze vergadering opende, bedankte de talrijke marmerbewer kers die den oproep van onzen bond hadden beantwoord, en maakte aan de vergadering bekend dat de leden onzes bonds des mor gens besloten hadden, zich aan te sluiten bij de Landelijke Federatie der Marmer- en Steenbewerkers, waarop ditoogenblik ruim 13 DUIZEND werklieden van hun vak bij aangesloten zijn. Tevens liet hij kennen dat de bijdrage onzes honds, van 25 op 35 CEN TIEMEN wierd gebracht en legde uit, de verschillende voordeelen die de leden zullen genieten van den Bond. FLIPS sprak dan over de samenkomst dei- vakbonden van Aalst en Brussel, met het uitvoerend bestuurder Landelijke Federatie der marmer- en steenbewerkers, die op aan vraag der werklieden welke in Brussel wer ken, eene beweging zal op touw zetten. Hiertoe zal een Comiteit gevormd worden van afgevaardigden der vakbonden van Brussel, Aalst en de Landelijke Federatie die eerstdaags zal samenkomen en de ge- j wone besluiten zal ten uitvoer brengen, om j aldus eenen algemeencn loonopslag te be komen voorde werklieden van de marmer- bewerkende vakken. Doch om den loonopslag te bekomen zal de medehulp van ieder marmerbewerker noo- dig zijn, en hopen dus dat ieder werkman met al de wilskracht zal mede helpen. Vervolgens sprak Flips over de verocni- I ging en waarom de werklieden de plicht nebben, zich allen te organiseeren. Met tal 1 van voorbeelden toonde hij waarom de werklieden allen in eenen bond moeten ver- eenigd zijn, en de werklieden die zich laten verdeelen, handelen in 't nadeel van zich zeiven, door hunne reeds zoo zwakke krach ten als arbeiders, tegen de macht der bazen nog te verdeelen. Dat deze rode die meer dan eene uur duur de door de aanwezigen goed begrepen is en er allen ton volle mede instemden, bewezen de toejuichingen bij liet einde, en al de nog onvereenigde werklieden, ja zelfs van dezen die van andere bonden deel maken, lieten zich als lid inschrijven van onzen bond. De Voorzitter sloot deze vruchtdragende vergadering en spoorde allen aan mede te werken voor den loonopslagen het verster ken onzer bonden. Gelukkig1 over de schoone vergadering verlieten de aanwezigen met nieuwen moed en geestdrift de vergader zaal. In het werkhuis van den heer Gceroms, pantoffel fabrikant, was een geschil ontstaan ten gevolge van de invoering van eenen nieuwen tarief met 't plaatsen van een machien. De werklieden zijn over den nieu wen tariet bij hunnen baas gaan klagen welke geen uitslag opleverde en wat de stop ping van den arbeid veroorzaakte. Vrijdag morgend heeft eene onderhande ling plaats gehad tusschen de bazen, de werklieden en de voormannen der katho liekeen socialistische bondon. Bij het begin zegden de heeren dat zij van de gasten die den arbeid hadden gestópt, geen enkelen meer noodig hadden, gezien zij machienen gingen plaatsen, voor al de verschillende werken der pantoffelfabrika- tie. Na dat do mogelijke middels aangewend waren door de afgevaardigden der werklie den, geven de bazen toe, terug al de gasten in t werk te stellen voor den tijd dat zij er noodig zullen zijn. Dan hadden wij nog de kwestie der tarie ven, waarop men ook spoedig t'akkoord kwam, en de bazen, do eerste vraag der werklieden ten volle inwilligden. Vrijdag namiddag hebben de werklieden reeds den arbeid hervat. Groote fortuinen, zeggen de burger-econo misten, zijn de vruchten van eigen arbeid en sparen, en moeten dus geëerbiedigd wor den. Dit blijkt niet uit hel, volgende Op den hoek van d© 34* straat en den Broadway, te New-York, heol't men een stuk grond verkocht aan 40,500 fr. den vierkan ten meter. In 1812 is die zelfde grond gekocht ge weest aan.... 22 centiemen den vierkanten meter. Iemand die dan eene hectare van dien grond zou gekocht hebben voor 2200 fr. zou nu bezitten 405 millioen frank Is dat ook vrucht van eigen arbeid Een 18-jarig meisje opgelicht Deze week werd de gemeente Lannoy (Fransch-Vlaanderen) door eene ongehoorde bandietenstreek in opschudding gebracht. In de nabijheid van het huis M. Dclnatte, kruidenier, hield een auto-taxi stil. Een man gekleed als chauffeur en wiens neus en oogen alleen zichtbaar waren,kwam de winkel van M. Delnatte, waar de twee dochters bezig waren met kuischen, binnen. Aan een der juffrouwen, de 18jarige An- dréa Delnatte, bestelde de kerel een dozijn appelcienen en verzocht haar die tot aan het voertuig te brengen, hetgeen zij gewillig deed. Op het oogenblik dat zij het fruit in de. auto legde werd zij vastgegrepen en in hei -oertuig gelicht. Zij riep om hulp, waarop hare zuster en moeder buitensprongen, doch de anto-taxi reed in volle snelheid in de richting van Rijsel weg. Een der geburen die alles had gadegesla gen, doch niet kon denken dat eene ojdicli- ting jdaals had, nam plaats in een rijtuig en reed de automobiel in do richting van Rijsel achterna, doch verloor het spoor van de auto. Aan het tolbureel van Rijsel nam hij in lichtingen en gaf het nummer en het uil- zicht van den auto op en vernam dat deze aan een huurhouder van Roubaix toebehoorde, waar hij spoedig heenreed. De chauffeur die enkele stonden daarna met den auto-taxi aankwam, verklaarde dal hij drie reizigers waaronder tweemannen en eene vrouw die te Lannoy in het rijtuig was opgenomen, aan de statie te Rijsel had afgezet. De gendarmerie van Lannoy en de vlie gende nrigade van Rijsel heeft'onmiddelijk hare opzoekingen begonnen. Belangrijken juweelendiefstal te Monte-Carlos. VOOR 500,000 FR.MUWEELEN GESTOLEN. Dinsdag namiddag werd een stoutmoedi ge» diefstal gepleegd in de villa - Les Domesrue des Lilas, to Monte-Carlo, be woond door eene, italiaunsche looneeïspeel- ster, mej. Fanny Liona. Rondó ure kwam een jongeling in de villa en daar de tooncolspeelstcr afwezig was, vroeg hij de toelating om een woordje te mogen schrijven. Daar de meid weigerde hem binnon te laten, sliet hij haar omver en duwde haar een prop in den mond. terwijl verscheidene kcrols haar opnamen, eerie, plaats binnen droegen en vastbonden. De meid viel in bezwyning. Debundicton braken eene kas open, roofden er juwcelen en vluchtten weg. Toen de meid terug tot bezinning kwam, waren zij reeds ver weg. Toen mei. Lióna thuis kwam, stelde zij den diefstal vast. De gestolon juwcelen heb ben eeno weerde van 500,DUO frank. Geluk- kiglijk had de töoneelspeelsler, als ze uit ging, haar halssnoer aangedaan, dat aldus aan de dieven ontsnapt is. De policie ging op zoek en hield een uur later to Monte-Carlo twee kerels aan, Joris Andina, 26 jaar oud en Jaak Minga, 29 jaar. Een derde kwaaddoenqr werd aangehouden te Vintimille, evenals eene vrouw, dio hem vergezelde. Men vond in het bezit van deze laatste een deel der gestolen juwcelen. Nochtans ver klaarde de meid dat zij hem niet herkende, zij voegde erbij dat zij den man, die haar vastgepakt had, in zijnen vinger had gehe len. Een der aangehoudenen draagt aan den vinger eene wonde door een beet veroor zaakt. Geheimzinnige zaak te Ninove. Het parket van Oudenaarde is in de stad een onderzoek komen doen over eene erge zaak. De magistraten handelden op verzoek van het parket van Berlijn. Zij begaven zich bij eenen Duitscher, die' nog'niet lang in do stad woont. Deze werd ondervraagd en daarna aangehouden.Zijne vrouw is voor het oogenblik* erg ziek en tegen haar werden geene maatregelen genomen, ofschoon zy in ae zaak betrokken schijnt. De duitschers,de echtgenoten M...,hebben vroeger gewoond te Mcrxem en te Meerbeke. Zij hadden vier kinderen in pensioen, die hun toevertrouwd waren door duitsche fa milies. Twee van die kindéren zijn gestorven te Merxem, beiden op zeer korten tijd. De tw ee anderen zijn te Meerbeke overleden, ook liet een kort achter het ander. Die sterfgevallen on de geheimzinnige omstandigheden waarin die plaats gehad hebben, kwamen verdacht voor, en de ver moedens die op M... wegen, moeten de ma gistraten gegrond toegeschenen zijn, want anders zouden zij hem niet aangehouden hebben. Ondankbare kerel te Rolleghem "Woensdag voormiddag was de vrouw Henri Naessens, herbergier, wonendo in de Kreupelstraat; te Kortryk naar liet verhoor jegaan, terwijl haar echtgenoot bij den and bouwer Louis Van den Driessclio aan het werken was. In de woning bleef het öjarig dochtertje met eene kerel van 22 jaar, afkomstig van Moeskroen, en dio sedert 14 dagen uit mede lijden door de echtgenoolen Naessens opge nomen werd. De kerel ging soms met Naessens mede om te werken en wist aldus het vertrouwen te winnen. Toen de vrouw te huis kwam, was dc kerel vol trok ken. Het dochtertje zegde aan hare moeder dat de kerel alles doorsnuffeld had en zelfs ook boven was geweest. Dc vrouw ging zien en stelde vast dat 1 biljet van 100 Ir. l van 50 en 3van 20fr.en ocne hoeveelheid zilvergeld, in 3 zakjes bewaard, te zamen 600 fr. be dragende, gestolen waren. Dadelijk werden opzoekingen gedaan do dief had de huissleutel aan de-schoonzuster van Naessens afgegeven, en gezegd dat li\j 's avonds zou komen. Men zag hem natuurlijk niet.' Ilij wordt opgezocht. JRamp in een italiaaisch zinneloo zengesticht. Eene ramp deed zich voor in een zinne- loozengesticht te Marcrala. Door de lievig heid van den wind werden do telegraafpalen uitgerukt en de draden kwamen in een wan delgang van het gesticht teredo.Drie zinne- loozen die voorbijgingen en de draden aanraakten, werden doodgehiiksemd. Twee anderen, haar ben Jpopendn, onder gingen hetzelfde lot. De beskou-der. hen op den grond ziende liggen en denkende dat ze vochten, wilde ze. scheiden, <hjeh op zijne beun viel hij neergebliksemd. Bovendien werden twee zieken dinners erg verbrand. Dit alles gebeurde in cenige oogcnblikkcn. Stad Aalst. Lange Ridderstraat. De vertooningen hebben plaats alle weken Zaterdag, Zondag, Maandag, Donderdag en Feestdagen, om 8 uren 's avonds. N A MIDD AG VERTOON 1X GEN Zondag, Donderdag en Feestdagen, om :i uren. Voor de namiddagvertooningen betalen dé kinde- - ren halven prijs. PRIJZEN DER PLAATSEN Yoorbehoudene 1,50 fr. eerste jilaats 1,00 fr.tweede 0,60 fr. derde 0,30 fr. N. B. De kaarten zijn op voorhand te beko men twee uren vóór elke vertooning. Alle Zaterdagen verandering van programma. I)at voormol' 10 centiemen besparing te doen, eene goede huishoudster soms straten ver loopt om hare aankoopen te doen, f.n zij IIKFFT GELIJK. WAT ZIET MEN NOG I)at die zelfde zorgvuldige vrouw door on wetendheid 50 tót 60 franks te veel besteed bij de aankoop van een naaimacliien. WAT REDEN IS ER DAARVOOR? Omdat zij niet weet dat de Pifofmx en Original Victoria, goedkooper en beter zijn dan alle andere stelsels. ALFONS GHEYS, Mecanicien, KATTESTRAAT, 77, AALST. Winkeldeel van F. K. 0,88. Bedienden Hand aan Hand 2,00. Omdat ik geene nieuw jaarskaartjes uitzend A. N. 0,50.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3