Uit Sottegem Uit Geeraardsbsrgen. Voor uwen peperkoek NTNOVE van deze staking, en noemt op zoo veel slachtoffers enz.,ten einde het als eene overwinning uit te kraaien, die de Patroons op de werklieden be komen hebben, dat als aanmoediging moet dienen voor de andere Patroons om zich te weer te stellen tegen hun ne werklieden. De olksstem schriift het niet, maar doet het tus- schen de regelen aan de Patroons verstaan. Ge ziet wat de 1 rambazen gedaan hebben. Als ge gelegenheid hebt, maakt er gebruik van, om u tegen de werklieden te stellen. Dat isjde taal van menschen die dikwijls de vooraanstaande mannen der Vak bonden beschuldigden voor opruiers. Dat De Volksstem niet vies.is van een vuil* karweitje, bewijst het blad nogmaals, daar het de woorden van onzen vriend Vandervelde in verband brengt met het optreden van den «Union Civique Het is algemeen gekend, dat de Tramwerklieden verlangden. de twistende zaak aan den Schei israad voor te leggen. Maar dat heeft, de Tramcompagnie geweigerd, dus heb ben de Tram werkli; den met moed willig de staking gewenscht, maar getracht ze te voorkomen. Maar De Volksstem kan niet oprecht wezen tegen de werklieden. Zij stellen hare kolommen open om op de werklieden te lasteren, daar voor is dat blad gesticht en'door de mannen van den geldzak gesteund. Dat is nogmaals een reden te meer j om aan de arbeiders te toonon wat ze te doen hebben, en lezer moeten worden van Vooruit en Recht en Vrijheid H. F. Textielbond Hand in Hand. Zaterdag toekomende, 7 Januari, om 7 uren 's avonds, algemeene ver gadering voor al de. leden, in liet lo kaal Hand in Hand, Molendries, Aalst. Dagorde 1. Het Knsisfonds 2. Onze^werking en de bijdragen aan de Centrale 3. Herkiezing voor het be stuur 4. Benoemen van do contro leurs. Do tegenwoordige loden zullen een aanwezigheidskaartje ontvangen. Deze die de vergadering verzui men. zullen de boet opgelegd wor- Voor het Bestuur H. FLIPS. De leden onzer Vakbonden die gehuwd zijn, die met hun trouw en lidboekje nog niet geweest heb ben, moeten naar de bureelen der Vakbonden komen, in het lokaal Hand in Hand, Molendries, Aalst. Dus de gehuwde mannen die wer ken, moeten ook komen. Mannen, niet wachten Wie te laat komt zal in geval van werkloosheid, den steun voor de vrouw niet kunnen genieten. Allen dus met het lid en trouw- bonkje naar de bureelen derVak- bonden. H. frLlrb. Samenw Maatschappij Hand in Mand. Bericht aan de Spaarders. De gezellen Spaarders worden vriendelijk verzochi hun spaar boekje in te brengen, te beginnen van 4 tot 7 Januari, ten einde den intrest te rekenen. HET BESTUUR. De Centrale voor Arbeïdsop voeding AFDEELING AALST komt een kursus In te richten over de Politieke actie, die zal gege ven worden in 5 lessen, door den ge- kenden vriend BALTHAZAR uit Gent. D« eerste les zal Donderdag 5 Januari beginnen, om 7 1 2 ure. De andere zullen op 12,19,26 Januari en 2 Februari voortgezet worden. Wij durven hopen, dat de vooraan staande partijgenooten, alsook een groot getal leden tusschen 18 en 30 jaar, die een lager onderwijs heb ben ontvangen, zullen tegenwoordig zijn. HET BESTUUR. DE WAGEN IS AAN 'T ROLLEN, Reeds een paar weken is de ba sis gelegd van den Socialistischen Propagandaclub in onze gemeente. Was de eerste vergadering, zon der bijzondere uitnoodiging talrijk bijgewoond, verleden Maandag was het nog beter op de belegde bestuurvergadering. Wederom lieten zich verschei dene werklieden lid maken van den Club. Op de vergadering werdt beslist dat de eerste bijdrage van af HE DEN ZONDAG ten huize zou af gehaald w >rden, en dat ook elk lid het blad Recht en Vrijheid zou ontvangen Een bode werdt aangesteld, die tevens verkooper van ons week blad Recht en Vrijheid zal zijn. Verder werdt reeds naar midde len uitgezien, om dadelijks h t bl d Vooruit te Suttegem te kunnen bekomen, en onmiddelijk na de zitting werden te samen met gezel J. Bekaert, Arrondissementsecreta ris de noodige voetstappen gedaan. Wij kunnen dus aan onze kame raden bekend maken, dat het blad VOORUIT van af 1 JANUARI in de BIBLIOTHEEK DER STA TIE zal te bekomen zijn. Werklieden, koopt het, daar zult u de noodige stof in vinden om met kracht onze socialistische gedach ten te verspreiden bij de onverschil lige werkbroeders. Ook werdt er op de zitt»ng beslo ten op zondag 15 januari. om 5 URE \S NAMIDDAGS EENE GR00TE OPROEP te houden voor de wei i-lieden van Sotteg-m en O-ns'reken hij Joseph Beerens, Nieuwstraat. 13. Als sprekeis zullen op» reden Gezellen Alfred NIGH ELS, Volksverteeenwuoidigcr. te Aalst, en Guillaume DE NAUW, Sena te ur te Gteraardsbergen. Na de vergadering kan tik die zich wil, aangeven als lid van den Socialistischen Propagandaclub. O >k kan men alle dagen inschrijven bij Joseph Beerens, Nieuwstraat. i3. Deze prachtige zitting sloot in de beste stemming. Vooruit werklieden van Sotte- gem, de.wagen is aan 't rollen, nog een duw en hij gaat met nog meer snelheid vooruit. L. L. OORZAKEN EN GEVOLGEN. In de bladen onzer tegenstrevers ziet men, sedert de kiezingen achter den rug liggen, doen gëlooven dat wij socialisten omtrent de uitslagen der stemmingen niet veel gewag ma ken, 't is te zeggen dat wij er over misnoegd zijn Wij mogen hen echter verzekeren dat wij dezelve als bevredigend mo gen aanzien, alhoewel wij ook do vraag durven opperen Waarom er enkele kiezers waren die hunne stemming niet uitbrach ten in November 1921 als in Novem ber 19 r Onder de vele oorzaken noemen wij drie factoren waarvan de kleri- ralen zich in het "bijzonder hebben bediend 1. De geneverwet. 2. De belasting op het inkomen. 3. Het duur leven. De geweldige kiesstrijd, den bluf en bombast onzer tegenpartijen draaide rond de spil van deze drie punten, en sommigen lieten zich door de siroopstekken om den tuin leiden. Wachten we nu de gevolgen De geneverwet werd gestemd door de klerikale meerderheid van Kamer en Senaat. Vandervelde als Minister van Justitie, deed de hand houden aan din wet, en des niettemin, werd de Socialislische Partij en hare voor mannen op de brutaalste on lafhar- tigste wijze bestreden en aangeval- en juist daarom door degene die zoo hoog oploopen als de zooge naamde mannen van orde En de Werkliedenpartij zou onte vreden zijn over de uitslagen der stemming ten gevolge van de gene verwet "Neen, in ons programma, in onze werking staat de opbeuring onzer klasse op den voorgrond en daar de verbeestende alkooi. de ver woester der gezondheid onzer werk lieden is, bestrijden de socialisten het drankmisbruik. Wij waarschu wen ons volk tegen het gebruik van genever, omdat het zedelijk verval er een oorsprong in aantreft, en het den mensch in minderwaarde brengt en hij zoo dus te gemakkelijker als werktuig in handen van anderen kan gebruikt worden. Armoede dwingt en het systeem van uitbuiten is nog uit de wereld niet. En de katholieken die zoo hoog oploopen met beschaving en volks verheffing lieten door hunne orga nen, de Klerikale pers van hier en elders, binst de kiezingen afkondi gen dat Vaudervelde en de socia listen aan de herbergiers hunne broodwinning ontnamen met hen te verbieden druppels genever te schen ken Ehwel, dank u, uw brood verdie nen met het (en nog) aan anderen te ontnemen. De wet is er en al het ge roep en getier van averechte orde- mannen zal ze in niets doen veran deren. Heeft de belasting op de in komsten en gewin op leugenach tige wijze tegen ons aangewend by sommigen invloed kunnen uitoefe nen, de hoeren die zulks hebben aangewend, handelden derwijze dub bel lafhertig, want nogmaais is die wet echter noodzakelijk bevonden door de katholieken en liberalen gestemd en doorgedrongen. Hoe het mogelijk is geweest van de klerikale patriotar-ls zulke propagandamidde len aan to wenden om de arbeiders partij te bevechten is ongeloof lijk. Weihoe, ze schreeuwen gedurig dat de werklieden vaderlandsloozen zijn en T zijn juist onze werklieden die besef genoeg hebben, dat de be lasting op hunne loonen, de vervul ling is van dezen plicht en dat ons land door (to draaikolk van den oor log meegesleept, recht heeft op de milddadigheid zijner zonen. De arbeiders morren niet en de opruierstaktiek van alle geur en kh-urmannen zal in niets hen daar voor tegenover liet socialisme kan ten, Nu het duur leven Volgens onze tegenstrevers is dit alDmual de schuld der socialistische partij. Zeker, binst de kiesperiode hebben wij vele dergelijke spitsvon digheden te zien .gekregen, maar over de gezogdeus" en beschadigin gen aan het adres der Werklieden Partij aangaande het duur leven liep het echter wat de spuitgaten uit. Daar wwrd eens j.oed mede den spot gedreven en wij achten het overbo dig in breedvoerige beschouwingen te treden, om aan te toonon wie en w at de schuld is van het duur leven. Zooals overigens geheel de strijd der Werklieden-Partij is gevoerd ge weest, zooals wij hem gedurig en onverdroten voortzetten, \oeren wij hein op do eerlijke wijze en alle w are socialisten staan daarvoor op den voorgrond om aan te stuwen naar Volkso en Ure 1,00. Rremilst Flamant 1,00. Fostier Victor 1,00. De Bevst Arthur 1,00. Olivier Altred 1,00. Collyns Emiel 5,00. Van Schel Emiel *2.00. Van Schel Richard 2,00. Daver Arthur Arthur 2,00. Herregodt Bernard 1,00. C. C. 1,00. De Mover Alexander 1,00. Goossens Pierre *1,00. Gosseye Gust. 1,00. Van Trim pont René Rene 1,00. Mature Emile van Twee Acren 39,36. Bersipont Edmond 5,00. Blaton Remi l,oo. De Nutte Cyriel 1,00. Raymonn 1,00. Maudens 1,00. De Mover Alfons 5,00. Lijst bedienden Volkshuis 23,50 Stevens Donatus 1,00. Van der Beken Th. 1,00. Van de Parre Gustaaf 1,00. De Gelan Emiel 1,00. Van der Sticlie- len Marie 1,30. V. Onacker 1,00. Gust. Nerinckx 1,00. tpbeuring, Welvaart de. A. II. Steunlijst stakende Gaswerkers. Fabriek De Schreyere. Lijst De Blander Irène 16,50. Lijst Van de Catsyen Benoit 27,50. Lijst De Wet ter Maurice 12,uu. Lijst Brodelet Frans, stokers, koermannen, zagerij, afrolders 37,00. Lij-t uit T kafkot Clara Vulsters -18,50. Lijst Penue- waert Alfred, kassenmakeis 22.50. Fabri' k La Suédoise. Lijst Bourlau Theopliiel, doppers, draaiers, sol le raars, stekkenrapers 28,00. Lijst J. Bayens, couleurmakers 71.00. Lijst De Nutte Judith, drogerij en ma chientje 33,00. Lijst Saerens Made leine, vulsters, pakkenmaaksters 88,00. Fabriek Flamant. Lijst Blanchart Xaveer 8,00. Fabriek Clement. Lijst Rateau P. 16,00. Fabriek DeLaunoit. LijstCamel Ju- lien 17,00. Lijst Capóau Domui 33,50. Lijst Van der Beken Severin, draai ers, ulsters, zaal André, zaal De Ro ck Edward, zaal De Smet Pieter 161,75. Do Smet Cyrille 5,00, De Mover Alfons 5,00. Fabriek Byl. Lijst Van Eesbeek Emile 27,00. Lijst bedienden Volkshuis 30,50. Lijst Café, gezongen door den witten hij I). Gilbert 2,65. Gezongen door Gustaaf Herregodte en rondgehaald door Robert Camelbeek, bij Alt'. Willekens en in het Volkshuis 9,75. Meert Maria 1,00. Van der Stricht Cyrille 1,00. Stalpaert Gustaaf 1,00. Jacobs Eugene 1,00. De Prvck Gust. 1,00. Van de Catseyen Henri 1,00. Olivier Emiel 1,00. Olivier Jean 1,00. Grizes Omer 1,00. Haegemau Cam. 1.00. Van der Myn'shrugge Frederik 1,00. De Lanooi Cyriel 1,00. Jacobs Albert 1.0(1. Van Hove Jan l,üu. Van Brakel Desiré 1,00. Molderi Frans 1,00. De Nauw Can.ilJe 1,1.0. Staalna Gustaaf 1,00. Lans Louis 1,00. Boit- selier Gilbert o,50. Collyns Emiel 5,00. Franceux Remi 1,00. Haegeman Pierre 1.00. De Brouwer GdiIon 1.00'. Bruggeman Severin 1,00. Gezongen door Fred Cahoos 3,20. Meert Geor ges 1,00. Sper Richard 1,00. Thys Arthur 2,00. Van Sinay Arthur 3,00, Camiol 1,00. Raymond i,00. De Mover Alexander 1,00. Nerinck Gustaaf 1,00. Stevens Donatus 1,00. Fabriek Twee Acren, Sper August 7l,C5. Gezusters Van Onackers 6.00. Bogaert Arthur, afrolders 16,40. Pi lat Leo, machienen 6,00. Fabriek Clement. Rateau Pierre 18,05. Fa briek De Schreyere, Brodelet Frans 38.00. Koermannen, zagerij, afrol ders, uit 't kafkot Clara, vulsters 27.00. Van de Catseye Benoit, draai ers, afrolders 27,50. De Blander Irène machienen 15,50. De Wetter Maurice, continu 13,0'J. Gezongen door Garmaine Van de Maele bij Vagge Abé, rondgehaald door Haegeman D. 5,50. Gezongen door August hij Vagge Abé. rondge haald door Tliys Arthur 4,37. Gezon gen door Verschaffel August hij Fr. Baron 2,10. Gezongen door Ilénoit Frans bij Frans Baron '4,50. Lijst café Moulaert Osc^r 2,00. Walraevens Albert 1,00. Berriaert Maria 1,00 De Trogli Gustaaf 1,00. Segers Raymond 2,00. Maes Victor 2,(X). Olivier Henri 1,00. Jacobs Eug. 1,00. GrizéOmer 1,0#. Van der Myns- brugge Frederik 1,00. Van de Cat- teye Henri 1,00. Olivier Emiel 1,00. Olivier Jean 1.00. Haegeman Emiel 1,00. Moiderez Frans 1,00. De Lanoit Cyrille 1,00. Jacobs Albert 1,00. Van Hove Jean 1,00. Van Brakel Desiró 1,00. Jacobs Alfons l,oo. De Coninck Cornells 1,00.Staljiaert Gustaaf 1,00. Suys Louis 1,00 De Clercq Theoflel 2,00. Kool mijner 1,55. Moldarez Alb. 1,00. Roels Louis 1,00. De Taeyo Ph. Strijdpenning Geeraardsbergen. Omdat, zotte Camiel 'ne socialiste- freter is 0,25. Omdat dezelfde zot de voorvechter is der tjeven 0,25. Om dat dezelfde zot don opëter is der protestantsche bond 0,25. Omdat de zelfde zot vrijdag morgen bij Ma- thilde op 't rot aan 't schreeuwen w as, om tP'-ug bij hem te komen 0,50. Om dar. dezelfde zot dagbladschrijver is 0,25. Omdat hij ook geerne bloed pens eet 0,25, Omdat hij een gelieele ketel tripsoep uitgeëten heeft 0,25. Omdat hij in zijn bed s0,25. Om dat. zijn vrouw dit alles kan getuigen 0,25. Paul Vos speelde zijne kin af tegen de Witten 0,25. Omdat de Wit ten hem liet zitten op 70 en Paul had een vierden van klaveren aas 0,25. Champetter Stek 0,25. De kameraad van champetter s'ek Marten de Wit ten 0,25. Omdat Thalie alle dagen is afgemat 0.25. Omdat Leon alle man verwijt, 0.25. Omdat Agues gesneden heeft 0,25. Omdat Raphael kan goed patatten jassen 0,25. Omdat Emiel vergat, te eten om rap genoeg te kun nen gaan vrijën o,25. Gezongen bij Edouard De Roeck, het lied Van den Blauwen Kiel door Florent Hoogstoel, en rondgehaald door Cla ris Blanchard 6,5o. Totaal fr. 11,25. Voor de Turners. Gezonger door Frans Vfonnier en Adrien Machtelinckxen rondgehaald door Leo De Gelan bij Em. Van Ees beek 5,50. Zeven onbetaamde zetton van Tonen, Cyriel en Emiel 3,05. Totaal 8,55. Voor 't Muziek. De Lustige Vrienden 1,00. Gezon gen door Richard Vau Wymeersch bij A. Willekens 2,00. Totaal 3,0o. gaat bij Charles Merckaert, (Mie Bloos) Karmelietenstraat n° 25, Geeraardsbergen. Beste Sucrée en Royale aan 2,50 fr. de kilo. Ze zijn verbroederd. Eindelijk na veel pijn en harens- smart is den heer Theuuissen er tocli in gelukt een ministerie op den w e reld te brengen. Ja, we moeten het terecht bekennen, de opdracht door Albert I aan M. Theunis gegeven, was geen gemakkelijk karweitje. Het verwonderde dan ook niemand dat dieji heer op oogenbük aan zijne majesteit is gaan zeggen, dat hij hem bedankte voor zijnen dienst, daar het hem onmogelijk was, iets tot stand te brengen dat leefbaar was. De reden daarvan was, dat de socialisten halsstarrig weigerden in het ministerie te treden en dat ook de liberalen er niet wilden aan mede helpen. Ja, den heer Paul Emile Janson heeft het te Brussel in een9 liberale vergadering verklaard, dat het voor hun liberalen gansch onmo gelijk was, alleen met de klerikalen eene regeering samen testellen. Maar op eens en gansch op het onverwachts gebeurt er iets, waar niemand meer na do verklaringen van 'nen man als 'nen Paul Emile Janson noch had durven aan den ken. De mare gaat over den lande de liberalen vormen de regeering met de klerikalen. Waar gisteren niemand nog dierf aan denken is lieden werkelijkheid geworden. De liberalen z(jn tot hunne kapita listische broeders de klerikalen toe getreden. Zij nemen siraèn het be wind in handen, z'y gaan ons land redden uit den toestand waar het door de schuld van hot militarisme, die toch maar do natuurlijken af stammeling is van het kapitalisme, is geb racht. Waar zijn nu de woorden van do groote liberale bazen lieverturksch dan paapsch Ziet ge ze nu in elk anders armen liggen, de vroeger papenvreters met dozoogezogde be lijders van de Jeering van den ge- kruisten Christus. Zij de reactionai ren van beider soort vormen blok tegen de arbeiders. Ik denk, geachte vrienden, dat het u toch niette zeer zal verwonderen. Hebben onze leiders der socialisti sche partij niet sedert bijna eene halve eeuw voorzegd wat nu is ge beurd. Dat er eens eenen dag zou aanbreken, dat de kapitalisten aller kleur, den blok zouden vormen van 't kapitaal tegen den arbeid. Zien wij niet overal, zoowel hier bij ons als elders, dat de kapitalisten altijd goed 't akkoord zijn, als het er om gaat de arbeidende klas er onder te houden. En gij, ongelukkige arbeiders, die nog verdwaald zijt. gij die nog om de eene of andere reden, aangeslo ten zijtin liberale of ki istene vak bonden, zegt de verbroedering dier vroegere aartsvijanden u uiets Aan u zegden die venijnige vossen: ge moogt u niet vereénigen in do syndicaten die strijden met uw ge loof en zonder geloof is men niets. Maar zie voor hun bestaat dit gevaar niet. Terwijl ze u dat w illen aan de ooren hangen, vormen zij samen de regeering van ons land en zetten feloof en vrijmetselaarsloge aan ant. Daar zitten ze nu sainen als goede dikke vriendjes, de mannen welke vroeger van 't jaar 1879 tot 1884. den yselyksten schoolstrijd tegen elkander hebben gevoerd, ter verovering van de sehoone ziel van 't kind. Zij die in die jaren gebrood roofd hebben langs de eene zyde en de anderen die er met tienduizend tallen in den ban hebben geslagen van hunne moeder de hoiligo kerk. Denken die onbeschaamde rekels dat het volk dat reeds heeft verge ten. Aan ons werkers willen zij stokken in de wielen steken, omdat wij niet tot de volmaaktste eenheid zouden kunnen geraken. ImtWers, zij weten maar al te goed, dat, wanneer de arbeiders allen onder dezelfde vaan zijn geschaard en veroonigd, dat ook van dien oogenbük af, voor goed en altijd hunne macht gebro ken is. Beste kameraden, wij durven ver hopen, dat het voorbeeld van die groote geleerde hollen ons ten nutte zal komen, dat gij er het nuttigste zult weten van te nemen. Ziet ge nu, kameraden, dat do groote volksbedriegers om der wille hun geloof of vrijmetselarij geen vijanden zijn. Zij zijn zelf altijd go- reed, hunne politieke overtuiging in den zak testeken als het maar kan dienen om zij er hoven op te gera ken en ons, arme zwoegers, er onder te duwen. Zij de tijgers, zat van 't menschenbloed, met de aanbidders van 't gouden kalf, liggen hart aan hart, en zullen trachten alles wat wij door onzen strijd van jaren en jaren hebben veroverd teniet te doen, om de reactie weerom voor jaren en jaren te doen heerschen op net hoofd van den arbeid. Ziedaar, arbeids- makkers, hoe ze ons altijd zand in do oogen hebben gestrooid. Ziet ge nu klaar iu het spel dat door die mannen wordt gespeeld. Do arbeiders trachten verdeeld te hou den om zij samen als goede broeders in den Heer hand in hand te gaan om een anti democratische regoering lot stand te brengen. Daarom alle arbeiders zonder onderscheid van geloof, van nu af gestreden arm aan arm onder onze socialist ische syndi- kale vaan voor de lotsverbetering van u zelf en voor de toekomst van uwe vrouw en kinderen. Wij moeten hun door onzen strijd loonen, dat wij geen duim breed zullen wijken voor hunnen broederlijken rommel pot, waarin samen zullen regeeren klerikalen en liberalen by naam, maar iu werkelijkheid niets dan ver drukkers en beleedigers der werken de klas, niets dan uitbuiters en bloed zuigers van vrouwen en kinderen, niets dan kerels lie belust zijn op den arbeid en het zweet, en als het moet oji het bloed van do zwoegers. Patriotards naar de genre der Cop- póe's, in een woord, eene bende der gevaarlijkste volksbedriegers. Arbeiders, hiertegen meer dan ooit ten strijde, de rangen dicht aaneen gesloten, macht tegen macht ge plaatst en we zijn er van overtuigd, dat gansch dien boel van de Van do Vijvers en andere Devèzen in het zand zullen tuimelen, om plaats te maken voor eene ware socialistische volksregeering, gesteund op recht vaardigheid, gelijkheid en broeder lijkheid, waar er door onze veel to lang verdrukte en verschopte zwoe gersklas een beter loven zal kunnen gesleten worden. Arbeiders Arbeidsters Gogen open, geene verdeeldheid meer, eens in den strijd en dc overwinning is aan ons. Weg alle volksverdeelers Weg met den reactionairen rommelpot Leve de Sociale Demueratio. BEDANKING. Do familiën Carlier-Rayons bedan ken al de partijgenooten, vrienden en kennissen, oin hunne deelneming aan de begrafenisplechtigheden van hun kind en familielid, Emkrb.nce CARLIER.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3