Al de Groepen Belangrijk Arrondissementscongres Militaire schermutseling. Ditjes en Datjes. Beknopt verslag 49e Jaar N° 2 Relgische Werkliedenpartij. op Zondag aanstaande 15 dezer, om 8 1/2 ure 's morgens, in hel lokaal De Redding te Ninove. DAGORDE: Prijs per nummer 15 cenliemeu 8 Januari 1922. ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. De strijdpenning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zyn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 I jaar 1 jaar BUITEN BELGIE. fr. 1,95 3,75 7,50 fr. 15,00 (Federatie van het Arrondissement Aalst). moeten afgevaardigden sturen naar het 1. Zedelijk en Finnntiegl vorslag der Federatie. (Verslaggever Secretaris J. Bekaert. 3. De uitslagen der kiezing en de Politieke toestand(Verslaggever Alfred Nickels. 3. De Propaganda. (Verslaggever J. Bekaert). 4. De Coöperatieve en Syndikale beweging. Verslaggever O. De Nauw). Al de mandatarissen der partij moeten aanwezig zijn Dus gemeenteraadsleden provintieraadsleden. burgemeesters, schepenen en anderen, OP POST De buitenlieden waar geene groepen bestaan zgn ook wel kom. Namen en adressen der afgevaardigden moeten aan den Secretaris bekend gemaakt worden. De Arrondissementsecretaris, •J. BEKAERT. De Kamer heeft verleden week het leger-coutingent besproken voor het volgende jaar. De regeering stelt weer vooimeer dan 100 000 jongens in te lijven. Onze partij heeft zich onthouden bij de stemming. Z i do"t dat om twee redenen. Zj wil niet tegenstemmen omdat het land niet zondor leger kan gelaten worden. Zij wil niet. voorstemmen, omdat zij een radikale omwerking van het leger wil. Vanderveldo heeft dat in een zeer zaakrijken speech uiteengezet. Wij willen geen kazerneleger, maar een volksleger. Wij willen geen Prui sisch, maar een democratisch leger. Wij willen geen verspilling van krachten en van geld dooreen ka zerneleger in stand te houden. Door een Jdiensttiid van zes maanden kun nen er besparingen gedaan worden aan uitgaven voor kleeding en voe ding en huisvesting der soldaten en tevens laat men, gedurende een half jaar, do beste krachten van het land aan den arbeid. De redevoering van Vandervelde was prachtig voorgedragen, maar het spijt ons toch, dat hij van de ge legenheid geen gebruik gemaakt heeft om meer de gedachte van do ontwapening naar voren te brengen. Dat was beslist noodig, omdat nu korporaal Dovèze gelegenheid gege ven werd, te vijzen op het kleine Terschil dat er bestaat tussohen onze opva'lingva- d landsverdedigingen de zünc. En nochtans is dat verschil groot, ja zelfs onoverbrugbaar. De democraïiseering van het leger, ge paard met de gewestelijko indeeli ng en den diensttijd van zes maanden, is reeds een tegenvoeter van wat de liberale en de klerikale bourgeoisie wil. Zij willen een sterk kazernele ger meteen cadaver^,discipline. Wy willen een volksleger met een zoo sterk mogelijk toegepaste democra tie. Ons partijcongres van Antwer pen heeft zich daarbij heel duidelijk uitgesproken voorde afschaffing der legers door do internationale ont wapening. Dat haJ meer moeten in het licht gebracht geworden zijn om op de duidelijkste wijze onze opvat ting te plaatsen tegenover deze der burgerpartijen. Wat wij willen hebben wij gezegd. Gezegd op onze Congressen, gezegd in den kiesstryd. Wat de burgerpar tijen willen weet niemand. Huys- mans heeft Devëze- op de pijnbank gelegd door hem te vragen Voor welken diensttijd zyt gij Wat is uw programma? Zijt, gij voor 12 maan den Of voor 15? Het antwoord bleef uit. En toen voegde Camiei er bij de dag dat ge dat. zult zeggen, zijt gy minister af, of de kristen democra ten moeten hun programma ver loochenen En aangezien de regee ring wil leven en Dcvèze minister wil blijven, zegt de regeering niets en Devóze zwijgt en ontvangt in allen deemoed de muilperen. De atmosfeer, waarin deze eerste militaire schermutseling zich af speelde, laat voonyen, dat als eens het militaire vraagstuk* in zijn ge heel zal gesteld worden, het stuiven zal in het Parlement. Wij hebben geen schrik van dat debat. Integcn deel Hoe eerder het komt hoe lie" ver. De regeering wil het ontwijken, wil het dezen zittijd niet stellen. Onze partijgenooten zullen er op aandringen, dat de zaak van La Lou- vière, het militair vraagstuk dat voor het kiezerskorps zoo klaar ge steld werd, een oplossing krijge. Wij willen zien wat de liberalen zullen doen en hoe ver zij hun Ludendorf- sche politiek zullen durven door voeren. Wij zullen zien wat do klerikale Flaminganten zullen doen en in hoe ver zij zullen getrouw blijven >an den zes maanden diensttijd, de ge westelijke indeeling en de andere militaire hervormingen die zij aan de kiezers hebben beloofd. Wij zul len zien wat hot Belgische volk, dat in merg en .Bieren .anti-militaristisch is, zal doen als deze voor hét land zoo belangrijke zaak zal besproken en afgehandeld worden. Voor ons moet het Belgisch leger radikaal gedemocratiseerd worden in afwachting dat het kan afgeschaft worden. Een geloofswerk en eene handelszaak. Wat de macht der Belgische Partij uitmaakt en haar veroorlooft als voorbeeld tot het Socialisme van alle andere landen gesteld te worden, is, dat zij wonderlijk hare leerstellingen verwezenlijkt door het vermenigvul digen barer werken, Yverig bestu- deertzij de maatschappelijke toestan den en niet minder yver gebruikt zy in het omzetten der theorie naar dè praktijk. Alzoo levert zij het bewijs dat wij niet in «Jroomeryen verdwalen en vei overt zij- stilaan een ge loei te der kapitalistische bedrijvigheid. De inrichtingen aldus in bet leven geroepen dragen liet dubbel karak ter handelszaken en goloofswerken te zijn. Het zijn handelszaken| omdat zij beheerd worden volgens de technie- sche wetten die hunne eigenaardig heid uitmaken. Het zijn goloofswerken omdat zij de kraclit onzer leerstellingen in de mate der mogelijkheid toegepast, aantoone.n, omdat zij miljoenen ar beiders aan het kapitalistische juk omrukken, omdat zij hunne winsten gebruiken tot liet ondersteunen dei- werken. Aa.i LA PREVOYANCE SOCIALE (.31, Luchtvaart square, Brussel) werd de zending opgedragen den aanval te beginnen tegen den blok der ver zekeraars en zij doet het als tochnio- ker en als Socialist. Dat gaat HEM aan. De polemh-k tusschen M. Mercieren partijgenoot Bertram! gaat voort, Onze part. had den kardinaal ge vraagd welke maatregelen bij wel meende te nemen tegen die priesters welke zich niettegenstaande liet ver bod, toch met politiek hadden bezig gehouden. En de kardinaal heeft ge antwoord dat zulks hem alleen aan gaat. Afgezien van het|feit dat zoo'n ant woord niet moeilijk is, zouden wij toch wensclien dat M. Mercier altyd zoo verstandig was van zich enkel te moeien met de dingen, J lie hem aangaan. Dan zou hij ten minste zijn neus niet meer steken in politieke aangelegenheden en in de VJaam- sche kwestie waarmee hij als Waal volstrekt niets te maken heeft. Maar dat zal hij, helaas niet doen. van de voordracht De Socialisatie gegeven door Gezel U. -Jamar, den f9 December 1921. Indien ik U dezen avond ga spre ken over de socialisatie, wil dat zeg gen, dat ik alleenlijk de socialisatie ga bespreken en niet een uitgewerkt plan d it we zullen moeten toepassen met het invoeren der socialisatie, alleenlijk om aan de volksklasse een klaar begrip te geven wat socialisa tie is. Voor den oorlog beweerden do klerikale en liberale bourgeois dat de socialisten alleenlijk spraken over hetgeen zij deden, doch niet over hetgeen de socialisten wilden. En wat zeggen ze nu Nu zijn de socialisten, landverra ders, boichewikisten, enz. En nu wat is de socialisatie? Door het socialiseeren der bedrij ven zuilen, produktie produkten, dus gansch het economisch leven te goe de komen der collectiviteit, 't is te zeggen aan gansch de maatschappij en niet zooals nu, aan eenige kapi talisten die leven zonder iets goeds voort te brengen. En wat zien we in het tegenwoor dig stelsel. Gansch het ekonomisch leven is in de handen van EEN KLASSE, die er ALLEEN de vruchten van plukt. Door het socialiseeren der bedrij ven zou die miskenning afgeschaft zijn en zal elkeen genieten van al wat in de maatschappij voorbaat zonder onderscheid, gezien zij die arbeiden, het alles voortbrengen. En nog beweren de bourgeois dat we utopisten zijn en iets verdedigen wat niet mogelijk is ?en niet kan be staan. Edoch, wat zijn al de socialistische coöperatieven en samenwerkingen, zijn deze niet het beginsel der socia lisatie, zijn ze niet instellingen die aan den privaathandel ontnomen zijn en waarvan de winsten ten goe de komen aan de leden en niet aan den liebzuchtigen bakker of kruide nier. Iets moeten we nog bekennen. We hebben het verbruiks-cooperatief maar niet de produktie-cooperatief gelijk in Engelaud waar alles voort gebracht wordt in eigene werkhui zen, planteryen, enz. door de arbei dersklasse, terwijl hier de produktie nog in handen is der kapitalisten. Hetgeen we verdedigen, bestaat dus in het kapitalistisch" regiem, het is dus wel te verwezentlij ken. Maar waarom is de socialisatie zoo ineens naar voren gedrongen Grootendeels door den ftnancicolen toestand van B-dgië en ook door do stijgende macht der B. W. P. Inderdaad, den oorlog is geëin digd en wat zien we, wy overwin naars lijden aan een geweldige werkloosheid en financioelen krisis. Ze willen om hun land van het bankroet te redden, niet desocialisa tie invoeren en het kapitaal aanslaan, dit zijn immers hunne zaken - en die mogen de arbeiders niet aanra ken, puik hé, die vaderlandsliefde. Maar wanneer ze met ons wil 't ak koord gaan, kunnen we don finan- cieelen crisis oplossen en den toe stand versterken. De socialisatie moeten zal den ganschen financioe len toestand ophelpen, maar dat ver staan ze niet, 't is chinees, De milliarJon gewonnen op het zweet en brood en leven der arbei ders, moeten ten goede komen aan de Coppée's en Cie, de vaderlands liefde maguaten niet waar De werkende klasse wil voortbren gen, wil herstellen, maar ze willen niet werken en herstellen aan de vooroorlogsche voorwaarden. De burgerij is niet meer in staat de vooroorlogsche toestanden in het leven te roepen, ziedaar waarom de socialisatie naar voren gesprongen is. België kan maar hersteld wordon in de voorwaarden van vóór don oorlog, zeggen do kapitalisten. Krisis en armoede hoerschen, ter wijl er grondsioffen zijn. ER IS BEHOEFTE en de werkende klasse M \G niet werken. Deze toestanden zullen op zij ge- duwen worden door een toestand waarin al die wil werken, zal wer ken, dit is de socialisatie. En wat zijn de voorwaarden opdat de socialisatie vruchten afwerpe 1. Eene hoofdwaarde is dat de be drijven rijp wezen tot de socialisatie. 2. Een tweede voorwaarde is dat de produktie niet mag gestaakt wor den. Sommige beweren dat dit alles kan gedaan worden door revolutie op weinig tijd. Eene politieke revolutie bestaat, maar een revolutie van economi- schen aard kan niet bestaan, want de produktie ligt stil en den hongers nood volgt, Nemen wij den boer. Hij zal u vleesch, boter, eieren, enz. verkoo- pen, in ruil voor de waarde van voorwerpen inde steden voortge bracht. Geef je den hoer niets, hij geeft je ook niets, en jou mag van honger kreveeren. Een revolutie van politiek<m aard kan niet gaan, doch een revolutie van economischen aard gaat lang zaam. De socialisatie is een politiek van heropbeuring, van herstelling en niet van katastroofelijken aard. Iloe gaan we dit doen Gaan we socialiseeren met of zon der do burgerij Ik vind het heel natuurlijk dat we zonder de burgerij hot zulhm doon, want zij waren en zijn onze uitbui ters en ik zog dat de werken Ie klasse alleen haren strijd zal strijden, zon der hulp van katholieken en libera- len. De socialisatie, zijnde een feit die langzaam zal voltrokken worden zal vorschilllgo tijdperken doorloo- loopen alvorens tot haar einddoel te komen. De eerste phraze zal zijn, sociali- soering van mijnen en elect rischen stroom (staat op het rogeerings-pro- gramma). De arbeidende klas heeft recht op arbeid, hetgeen haar zal geschonken wordon door de socialisatie, Zooals lucht en licht noodig'is tot het leven van den mensch, zoo ook zijn de kolen en den electrischen stroom noodzakelijk tot het leven der produktie. want indien deze niet hestonden of morgen te niet waren, zou geheel de nijverheid stil vallen. We moeten dus de nijverheid verze keren door socialisatie der mijnen en den electrischen stroom. Na do mijnen zal do metaalnijver heid volgen, alsdan den groothandel, banken, enz., en zoo komen tof -ié socialistische maatschappij, hot eind doel van onzen strijd.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1