- Meeting=Oproep - L)e Volksslem Aan de Werkersbevolking. Heden Zondag 15 Januari, Ken Xaamlooze Persoon J3edanking. Werkersbewegingen Partijgenooten Belgische Werkliedenpartij Jlfdeeling Sot te gem SOCIALISTISCHE PROP tGAXDACLUIl GROOTE oin 5 ure 's namiddags, ALS SPREKERS ZULLEN OPTREDEN Alfred NICHELS, Volksvertegenwoordiger van Aalst. Guillaume DE NAUW, Senateur te Geeraardsbergen. O A G O K I) E Waarom de werklieden zich moeien aanslui ten bij de Werkliedenpartij. Na dc meeting kan men zich I alen inschrijven als lid van den Socialistischen Propagandaclub. Leve de Socialistische Wei kerspartij ontwikkelen, to leeron, om met ken nis van zaken te kunnen medespre- keii met andere partijgenooten,soms om u leeren te verdedigen voor de aanvallen tegen uw eigen vakbond, waar gy alleenlijk by aangesloten zijt En dan is het antwoord soms b ireurenswaardig. Ik mag dat niet doeri, mijn vrouw w ilt dat niet. Ik werk bij deze heer, mijn zoon of dochter werkt op die winkel en het is een fanatieke en zoo meer. En vraag hun nu om te eindigen; wat geelt ge tot ondersteuning voor de groei en bloei van de partij, zooals voor strijdpen- ping, onderhoud van muziek, tur ners, boekerij, zelf voor strijdende broeders En het antwoord is, niets, of als ze rondgaan en ik hen daar dan geef ik ook, en dat is al, dat is geheel de kluts. Ik vraag u nogmaals, beste kame- raden, als ik overdrijf, of alsmijD kritiek ongezond is, zeg het ni j en ik zal zwijgen. Maar mogen zulke leden spreken zonder beknibbeling, van mijn partij, mijn lokaal, onze winkel, ons muziek, onze turners, onze dit, onze dat? Ik zeg duizend maal, Neen Zulke leden hebben dat recht niet. Want vergeet het niet. reglementair, moeten de vakbonden hunne huishuur betalen aan Moeder Hand in Hand om hun zetel, bu- reelen en vergaderingen daar te mo gen houden. Want, beste vrienden, ge. moet dat allen goed weten, de vakbonden zijn maar alleenlijk een heden van het groote. werkersleger die meerendeel hun zetel houden in de lokalen van de samenwerking, juist gelijk hier in Aalst Hand in Hand wan* zy van alles, en zij al leen, de eigenaarster van is. Ik wil nu ook niet te veel plaats vragen in ons geliefd bladje en vraag aan onze gezel hoofdopsteller, mij voor de volgende week een plaatse te willen verleenen om mijn kritiek voort te zetten zonder nochtans iemand er willen mode te benadeeligen. Ik vraag hem ook eerbiedig aan mijn schryven geen verandering te bren gen, de fouten die er zouden in voor komen, houd ik persoonlijk voor mij zonder blozen. Menschen kinderen moet ik u Zeggen die voor hun 10° jaar moesten mede gaan werken naar Brussel naar de kareelovens om in het onderhoud van het huis gezin te voorzien, moeten voor geen schriftfout beschaamd staan, het mag nog plat vlaarusch züu. Benoit KIECKENS. Wij houden er aan op dezen aan te merken, dat onze vakbonden geen huur voor hare bureelen, noch voor verlichting EEN CENT moet betalen, dus van de Coöperatie dit groot voor deel geniet. Dal is eene rede te meer om de leden onzer vakhonden aan te toonen, dat zy voor plicht hebben de Coöperatief - Hand in Hand te steu nen, door hunne aankoopen te doen van brood en winkelwaren in - Hand ln Hand alsook des Zondags hun lokaal moeten bezoeken. DE REDACTIE. schrijft i" do liberale «Volksgazet, van Zondag 1.1. een artikel met be trek op de stakingen Die menscb sehrijt' de groote, geestig (beestig) hcnl dat de vooraansiaa-ide per souen in de Vakbonden geen de niinsio poging zouden doen om door onderhandelingen te trachten over eenkomsten te sluiten, jnet de Pa tinons en de arbeiders aanzetten om den arbeid te staken. Welnu talrijke voorbeelden en van tedere staking ligt ons voor de hand om te bewijzen dat de schrij ver van liet artikel in 'l liberaal blad door onwetcnheid onnauwkeurighe den en beestigheden schrijft of wel niet opzet moed» illig liegt De vooraanstaande bestuurders der Vakbonden, hebben voor plicht de laatste verzoenende middelen aan te wenden, om met de Patroons overeenkomsten te sluiten en dat gebeurde hier ook te Aalsi. Zou de liberale gazet durven schrijven, dat dezelfde bewijzen door al de Pa troons zijn gegeven, om door onder handelen de stakingen te voorkomen? Wanneer er Patroons zijn dieniet de minste poging doen om de stakin gen te voorkomen en door hunne onmeiiscbeliike handel» ijze ten op zichte der werklieden, de harten van ons werkvolk verbitteren, en in de miserie storten. Waarom nam do nnamiooze liberale schrijver dan de ren niet op, om hiertegen in verzet te komenEn gezien hij zich nu toch schijnt te bekommeren om de belan gen der werklieden, dan is er nog brood genoeg op de plank, om iedere w(,ek De Volksgazet - met een ar tikel te begunstigen, waarin de grie ven der werkliodon worden bekend gemaakt, en de koppige Patroons een goed pak toe te dienen die de oorzaak zijn wanneer er moeilijk heden ontstaan en niet kunnen opge lost worden, en dan aanleiding geven tot de stakingen. Wü «achten de houding af van de r.aamlooze liberale schrijver, voor de rest tan zijn vuilnishoop, nypeil wij de neus dicht, dat de vuilpol in zijn drek verstikke H. F, Bij de Textielbewerkers (sters). Zaterdag avond was het de buiten gewone vergadering, die ondanks het zeer slechte weder door een be langrijk getal leden was bijgewoond en die moer dan 2 uren luisterden naar de uitleggingen die gegeven zijn aangaande het krisisfondsen do wijziging aan de bijdragen, en waar de aandacht van do leden is op ge vestigd om de bijdrage zoodanig ie verboogeu, ten einde bij werkloos heid en staking, zulke groote vergoe dingen te kunnen genieten, dal door de aanwezigen zeer wel is begrepen, dat dit noodigis van een flinke steun te bekomen, om den nood in de huis gezinnen mindrukkend te maken en den strijdgeest. van ons volk levendig te houden. TE HOFSTADE, NI EI'WERKER KEN en EKEMBODEGEM, warende zelfde vergaderingen belegd,die ook goed van stapel liepen. Zulke vergaderingen geven gele genheid orn de leden op alle moge lijke wijze in te lichten van alles wat den den boud en de belangen der le den betreft. Dat is dan ook de voor name reden, waaraan de leden moe ten houden en regelmatig de verga dering bij te wonen. EEN MANIFEST is deze week aan de leden van, den Textiel bond ten huize besteld dat moet door allen goed gelezen worden, daarin ziet men en met voorbeelden gegeven, wat de nieuwe bijdragen zijn en do verhoogde vergoedingen die by werk loosheid en staking door den bond allen gegeven worden. H. F. van dinsdag laat ons liennon zoo als al do andere bladen, dat onzen stadsgenoot M. Moyersoen, thans minister in vervanging van onzen vriend Wauteis die afgetreden is, de maatregel zou'getroffen hebben waardoor vele zeer vele werklooze menschen van den onderstand die zij thans genieten uitgesloten wor den, en waardoor de last (leest steun) aan de werkloozen gevoelig zou verminderd worden, schrijft De Volksstem Dus. de werkloozen ontvangen van M. Moyersoen een schoon ge schenk, zegt merci, werkmen- schen De Volksstem en al de katholieken die voor de kiezing zulke schoone beloften gedaan hebben aan het werkvqlk, en dat zij voor hun geluk welvaart en een menschelijk leven zouden zorgen, die nemen nu zulk bruiaal besluit om vele werkloozen hunnen on derstand af te nemen.en daar weet De Volksstem niets tegen te schrijven, een bewijs dat het ka tholiek blad met dezen maatregel tevreden is, die het portret gaf van dien goedhartige M. Moyersoen. Den maatregel door M. Moyer soen genomen verwonderd ons niet. wij hebben tijdens en na den oorlog zijn manier van handelen van dichtbij kunnen volgen.'t Was een njjper als er voor den onder stand aan de werkmenschen wat moest gedaan worden. De rijke menschen zullen nu tevreden zijn, wanneer de werklieden op de hongerkuur gesteld worden. Doch de werklieden zullen zich ook niet moedwillig den boterham uit den mond laten nemen. Dat men dit voorgezegd houde. H. P. Do zieken van den Teringsbond T/S bedanken uit ganscher harte, don heer Dominique De Grève, eige naar van de groote Cinéma,. Ameri- cain, voor het schoon Liefdadigheids bal ten onzen voordeele g»-ereven, welke eene groote som van 802,00 fr. heeft opgebracht. Ook een woord van dank aan het talryk publiek, welke het hunne hij gedragen hobbon, tot het wHgeluk- ken van het groot Liefdadigheids werk. Namens de Zieken van den Teringsbond JOSEPH DE ROUCK, Koolstraat, 7o, T/S. LOOI» li KA Tl IS. BERICHT Te beginnen van Maandag 10 de- der tot Vrijdag 20 Januari, zal den brooddeel plaats hebben van 's mor gens 9 tot 12 uren en van 2 tot 0 1/2 uren 's avonds. De jefonverkooper zal aan de leden verbruikers, den dag laten kennen, die om goede regeling per afdeeling moet geschieden. HET BESTUUR. DE SCHILDERS waren zooals -Ie Bouwwerkers in staking gegaan den einde ook de loousvermeerdering te bekomen met de toepassing van den Surigen arbeidsdag, waarvoor allen als een man den arbeid stop zetten. Bezield om slechts het werk te her nemen wanneer zij voldoening be kwamen. Gedurende twee maanden hebben de schilders te samen den strijd ge voerd, en ondanks dat zij verdeeld waren in verschillende bon len, had den intussch'-n vergaderingen plaats in een onzijdig lokaal, waar dan al de schilders samen kwamen den 20 December en hij J. Verspailie op verzoek der leden van het kristene (leest katholiek syndikaat) eene ver gadering belegd. Zooals gewoonte waren al de leden van onzen bond tegenwoordig. Doch een tiental schilders van den katholieken bond ontbraken, dus zij die de vergade ring hadden samen geroepen, waar over de aanwezigen verwonderd wa ren. Dezelfden dag vernamen de schil ders dat de oorzaak van de katho lieken hunner afwezigheid op do vergadering toe te schrijven was, omdat zij denzelfden morgend den arbeid hadden hernomen zonder 'non cent opslag Dus de kristenen (katholieken) h' bbf n zonder eenige verwitti ging aan hunne workmakkeis het werk ontnomen. En wat heeft de katholieken bond hiertegen gedaan om hunne leden dat verraderswerk te beletten Daar weet niemand iets van. In dezen strijd komt de houding der katholieke honden in zijn volle daglicht, dar, ze to zwak zijn; veel, veel te jong, om de arbeiders te die nen. H. F. Op 23 Januari, geeft gezel FR XNTZËN. eene Voordracht MET LICHTBEELOEN, over Constantin Meunier Allen op post, om 7 uur. Voor den Turngroep. Lied gezongen door Louis Do Schutter en rondgehaald door Jet' Katjes, hij Jef de Puit 5,03. Oud-strijders. Soldaten, Invalieden. Heden Zondag, om 2 uren, Alge- in eene Vergadt ring. DAGORDE. 1. Congres Brussel. 2. Inlichtingen itn alieden. 3. Begra ving. 4. Voordracht Balthazar. 5. Ver scheiden lieden. HET BESTUUR. KAAIWERKERS. Woensdag avond om 6 12 uren, ALGEMEENE VERGADE RING op boet van 0,50 fr. DAGORDE lc Jaar ve* slag. 2" Verslag Controlleurs. 3 Herkiezing van* "t Bestuur. 4" Het Krisisfonds. HET BESTUUR. Lil Aieuwerlicrken. Wat een Kristen-demokraat kan Voor de gemeentc-verkie'.ingen van 24 April, toen wij nog Jin den tijd waren der albe heeri-ching der katholieken op ons dorp, was het Groene Sis die de gemeente het onderste boven ging keeren, en al die vuile netten daar eens ging doen verdwijnen Maar och heere diefman doet nu ook niets, trots hij totschepenc is verheven met de hulp der socia listen, die ter goeder trouw voor hem stemden. Vóór zijne vertegenwoordiging in het schepencollege vroegen wij twee bals aan op een en zelfde zon dag, ten voordeele van de kas van onzen Propagandaclub en hel wordt toegestaan. En omdat wij nu'maar EEN BAL vragen, en Groene Sis nu in het Schepencollege zit, en het bal nog ten voordeele van noodlijdende menschen is, gezien ons Arrnbureel tot nu toe weinig of niets doet, wordt dit geweigerd door het vol gende schrijven, Nieuweikerken. 7 I 22. Aan den heer Voorzitter van den Socialistischen Propvgandaclub. Als gev«. Ig van uw vraag van 2 dezer. stief kende tot het geven van een bal p 15 dezer, hebben wij de eer U te doen kennen, dat van Sottegem en Omstreken. Dc kiezingen zijn sinds eenige weken verloopen. De geesten zijn kalm, en het is nu den oogenblik dat wy tot de werkers- bevolking ons richten om hun over den poli'tieken toestand 'te spreken en den laster te weerleggen die op de kap dei- socialisten in den kiesstrijd is verspreid geworden. Het is daarom, dat wij de werklieden oproepen naar de by -JOSEPH BEERENS, Nieuwstraat, 13, te Sottegem. De klerikale en liberale lasteraars worden verwacht om hunne vuiligheid tijdens den kiesstrijd op de socialisten verspreidt te komen herhalen. Werklieden, komt in massa op, om het socialistische woord te hooren Het voorloopig Bestuur van den Socialistischen Propagandaclub van Sottegem Leon Lofèvre, De Nauw Emile.Ott Leonard, Machtelynckx Vital, DeBie Edgard, Keymeulen Maurice. Temmerman Victor, Roeckhout Prudent, i eerens Joseph. ons Scheper college in zijne zit ting van 6 viezer, uwe vraag van de hand is gewezen Aanvaardt, Mijne Heeren, de verzekering onzer hoogachting De Burgemeester er.Schepenen. Bravo groene Sis, do-t maar zoo voorts, ons volk zal er u wel voor beloonen. Alle klaarzii-ride men schen spreken over uwe laakbare houding. Ik doe een beroep op uwe kame raden die uwe partij nog volgen, dat zij maar spoedig hun^e oogen openen, en zij bij de echte wer kersverdedigers komen Is er ook nog geen nieuws over de soep van nieuwjaar Wij zullen waken. Een Rooden Wat 'ne lichtbak is toch den groenen schepen Pcr- daens, dio op vraag van onzen ka meraad De Schryver, om onze partij haren vertegenwoordiger te geven in het Bestuur van het Arrnbureel, antwoordt dat de wet dat niet toelaat Waar heeft dien groenen lichtbol die thans de poesjenel is in het Sche pencollege van do katholieken dat uitgevonden Weet de groene Perdaens dan niet, dat zijne politieke vrienden in de andere gemeenten en steden, waar zijne partii in vertegenwoor digd is, steeds dezelfde vraag doen om hare vertegenwoordigers te be komen in die verscnillende b sturen? Maar 't is allen dat niet, de groe nen zijn dikke vrienden met de dom pers, daarvoor moeten de socialisten in de besturen dor gemeente buiten gehou len worden, omdat de katho lieken met de groenen te samen in volle rust hun wil zouden kunnen doen. Do Propagandaclub. Uit Ilol'slade. Tussch n Jef en W an ljen ajg- luist er d. Dag Jef, hoe is 't Dag Want jen, en met u. Nog geen nieuws op onze gemeente W. Ja zeker, Jef, over den Ar menraad heb ik wat gehoord. J. Ge maakt mij krieus, is er iets W. Weet gij dat nog niet, gij die veel op de straat looj»t. •L Ik verdekke, ge denkt zeker dat, ik ook pa stemmen bedelen voor M. Woeste. W. Ilawel, als ge toch nog i niets weet zal ik het u vertellen, maar op een zwijgen hoort. ■L A Hons, laat maar hooren, want ik moet naar Aalst voor eene boodschap. W. Ge weet misschien dat er in onze gemeenteraad gevraagd is, om iedere partij mannen in den Armen raad te hebben, om daar wat verbe- l teringen in te! brengen. J. AUons done de menschen krijgen daar genoeg, vraagt het maar aan de weduwen met kinderen, ze worden er dik en vet betaald met ons i geld. W. Ge doet mij lachen als ge dat zegt-, want ik geloof dat gij Hof- stade niet goed kent als ge dat zegt, want eene weduwe m<-t 3 kinderen heeft altijd de kolossale som van 20 franken in do maand genoten en dan nog in de gemeente bons die maargoed waren in 2 of3 winkels in ga nsch de gemeen te en daarmee moest j ge uw plan trekken met vier men schen, maar nu weet ge nog niets. J. Zo doen de kinderen mis- j schien in een gesticht en voor de vrouw alleen, want dat is toch niet mogelijk. W. Ah ja, gesticht op den Ko nijnenberg zeker. Het is om dat alles doen te verdwenen, dat desocialis- ten in den gemeenteraad gevraagd hebben om daar ook werkvolk in te zetelen, die den toestand der werk- liedeu kennen en die hunne kinderen

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2