Zitdagen NINOVE Uit Geeraardsbergen. Uil Meire van Steunlijst stakende Gaswerkers. Overbouluere. ook wees kunnen worden om van daar wat onderstand te genieten. J. En wat is daarop geant woord W. Luister, na dat de gemeen teraad eene halve uur gebabbeld had, moesten er 2 arm meesters ge kozen worden en de socialisten stel den 'nen werkman voor die op 't fa briek zijn brood moet verdienen. J. Hawel zijn die zoo goed niet als die dikke boeren. W. Zwijgt dat ik er niet afloop, en weet gij wat die volksmannen antwoorden J. Wel neen, zeg het mij. W. Dat het moest oenen zijn die thuis zijn broo 1 verdient, dat hij daarvoor geenen tijd heeft. J. (met eene fransche coleiro). Ja en die mannen zeggen dat wij maar 8 uren werken en tijd genoeg hebben om ons vuil 15 minuien vet te voeren, en daarvoor zouden wij geenen tijd hebben om weduwen en weezen te verdedigen, en om van deur tot deur niet moeien te gaan bedelen. W. Ik had gepeisd dat gij u zondt kwaad gemaakt hebben, maar ziet dat gij mij niet verraadt, een grooten heer van onze gemeente hoeft mij gezegd, dat daar geen ander partijen in iets mogen komen, zoolang zij meester zijn, want dat het al tijd genoeg is om den konkel foes te ontdekken tot dat zij niets meer te zeggen hebben*. J. Nu weet ik genoeg, maar wij zullen ons best doen om den kozijn tjeswinkel weg te werpen en dan zien, wat ze daar gedaan hebben voor dé kleine meuschen. W. Jef, ik moet weg, want ik moet mijn kieken nog voor eenigen tijd eten geven, want dat moet ik nu verkoopen, omdat er een rijken onzer gemeente gestorven is en dat ze ons land, 't is te "zeggen ons stuk brood afgenomen hebben. J. Allee Want jen, ik ben kon tent dat ik met u eens gesproken heb en dat ik nu op de hoogte ben van onze gemeentebazen. W. Dag Jefken, tot later. De werkstaking van de passe- menieriewerkers, op Maandag den 2 Januari zoo plotseling ontstaan, ten gevolge der woordverbrekende 3 patroons, dat de ontevredenheid ouder de werklieden opwekte, is ge ëindigd. Men zal slechts 8 uren wer ken en 9 uren loon betaald worden, zijnde een uur min loon, dal deze patroons voor 1 October aan liunno werklieden hadden beloofd te zullen geven. Deze staking was eene zooals men er vele jaren geleden in de steden ook heeft gekend, toen de werkers- organisatie in zijn opkomst was. Deze staking was door de werklie den, noch door «le Vakbonden be sproken, noch voorbereidt, om met goed gevolg aan te vatten en te over winnen. Deze staking toont aan den geest van verzet die bij de werklieden van Mei re is ontkiemt, die zich door den tijd zal weten aan te passen naar de noodwendigheden, en zoo te regelen dat de patroons van Mei re, in do naaste toekomst zooals de meesters van de steden af te rekenen zullen hebben met hunne werklieden, die zich niet meer zullen leenen tot spon tante bewegingen, maar met zorgen overleg alles zullen voorbereiden, ten einde hunne belangen te verdedigen. De Moiresche werklieden zullen uit dezen strijd de nuttige les nemen en dat hebben al de stakers best ge voeld, dat de werklieden eerst moe ten vereenigd zijn en in de vereoni- ging moeten discuteeren over wat er moet gedaan worden om hunnen toe stand te verbeteren In die voor waarden kan dan met de patroons gesproken en onderbanden! w orden, en we zijn overtuigd, dat te Meire zal gebeuren zooals dat elders is ge daan, dat de patroons niet langer weerspannig zullen blijven, en dat ten goede zal komen van beiden. Op,mannen en vrouwen van Meire, na deze staking terug geijverd om den bond te versterken, waardoor ge u, uwe vrouwen en kinderen, een beter leven zult verzekeren. H. F. Volksvertegenwoordiger Nichels. TB AALST. lederen Zaterdag van 9 tot 12 ure 's morgens, in het lokaal «Hand in Hand» Molendries. GBBRAARDSBERGEN. lederen le Maan dag der maand, van 9 tot II ure 's mor gens, In het Volkshuis Groote Markt. NINOVE. lederen le Dinsdag der maand v in8I/2totlO ure's morgens, in hetlokaalDe Redding Geeraardsbergschestraat. SOTTEGEM. Eiken 2e Dinsdag der maand van 8 tot lü ure 's morgens, bij Beirens,Nieuw straat. 13. N. B. Voor dringende zaken is het adres an Volksvertegenwoordiger NICHELS, Maau- traat, 35, Aalst. WASCK2VIACHIENEN. Er zijn terug Waschmachienen to koop, bij Petrus Viêrsé, Peperstraat, N 14. Echt goedkoop. SCHALT. KLAROEN Toen ik hem zag. de klaroen,— door een kameraad uit de Bleeckstraat, aan onze kleine maar dappere Fan fare (vrijwilligers a. u. b.) ge schonken, en door dezen op in De cember bij den schenker afgehaald, toen ik hem zag, de klaroen, omstrikt met rood zijden lint, toen op dien eigensten stond Hitste het door mijn brein, en ik dacht welke rol dit kleine speeltuig soms te vervullen heeft... Ik dacht... en... Hoort toe, daar.schallen de kla koenen. Van het vaderland, de jeugd, de [bloeme, Vervormd tot oorlogsleirioenen, Staan gereed tot liet moordend werk, De kloeke mannen uit steden en [dorpen, Worden weldra in den dool ge- [worpen, Voor de gril,'in liét brein ont worpen, Van kapitaal, troon en kerk, Daar broini 'i kanon en knetto- [ret: de geweren, Duizenden lijken dekken reeds [de grond. Huizen zijn lichterlaaie vlam meren, Raven vliegen krassend 't slag- [v«*ld rond, Bloeddruipend, dol, kluwen er ie lichamen. Van mensch en dier in demoordkolk O MILITARISME gevloekt zij uwe [name Gg zijt den ondergang van gansch [een volk Vooruit, klaroenen Blaast den aanval Menschen slachten men- schen... Broeders tegen broeders. Maagden worden verkracht... Kinde ren gewurgd... Grijsaards ge looi.... Vernietigd Ha toe Verbrokkelt alh s tot puin En plu Merende voe ten in de met menschen bloed door weekten grond, wat. geeft zulks Do eer, de roem van 't vaderland vóór alles Schalt, ongeluksklaroen Klaroen van tranen en dood II Waar schallen die klaroenen Hoe opwekkend en vreugdevol klin ken do tonen doorhet ruim... Waar Komt mede, oi.ingewijden; komi met met mij. Ambachtsman legt uw werk ter neer. Landman laai rusten eg en ploeg... Kunstenaar veiv et voor een oogenblik uw falent... V'-ouwen, kin leren, komt allen in -lit, paleis, in dii Eden... Schouwt ronden luistert Wal ziet ge Een lusttuin* bloemen, planten, [hoornen, In wiens lommer in 't zoel te [d roomen, Zacht ruischen er de levens atomen, In atmosfeer rein en puur, Myriaden van geurige rozen, Waari u 't vogelen paar gaat miri- [nekoozen, En 't heekje zijn zilverwater [komt loozen, De hemel blauwt als azuur, Daar is het oord van ware menschen- liefde, Waar nooit onrecht, slechtheid den [scepter zwiert. Waar haat noch nijd geen enkel [hart ooit griefde, Broederlijk t menschdom levers [hoogtij viert. Waar eene fee zacht w am t op vleu- [glenschreden, Betooverend in dien hloemengaard. 't Is 't SOCIALISME dat brengt zalige [vrede Ontslaving, redding, den volkeren [der aard Schalt, "klaroen Zendt uwe trilto- nen door de heldere lucht... Klaroen van lieven en leven... Verkondt de m-nschen dat de Roode maagd er is, snakkend hu i te omvatlenfin eene schrikzalige' omh hing, te koesta ren aan de horst waaruit vloeien do levenssappen, lavend en sterkend een gansch nieuw menschdom, her rijzende uit de puinon der oude. we reld Schalt, klaroen Vredeskla roen Jules Elaut. OPVOEDINGSKRING. Wij doen een dringende oproep tot al de partij gen oo ten, die zich zelf willen wapenen door meer kennis, om voor hen zelf, voor onze klasse, door de kamp te voeren tegen do wanordelijke. samenstelling der maatschappij, eene samenleving vóór te bereiden, gesteund op soli dariteit en gerechtigheid. Wordt lid van o-izen Opvoedings kring, die wekelijks vergadert den Maandag avond om 7 ure 's avonds, in het Volkshuis, en doorhet inrich ten van Voordrachten, organiseeren van leerrijke uitstappen, onderlinge besprekingen, het verstandelijk peil zijner leden verhoogt. Naden oorlog, hebben onze svndi- katen en andere groepen der partij, hun ledental vervgfdubheld, en som migen nog meer, en do werkers, heb ben door hunne syndikale macht, en begunstigd door zekere omstandig heden, van wege de werkgevers, van do bourgeoisie h' rvormingen beko men. die van groote waarde zijn. Maar de bourgeoisie wacht af, of niet een gunstig oogenblik komen zou, om de werken te ontnemen wat is veroverd, en zij stelt zich te. weer en zij beschikt over machtige wa pens, en daarbij heeft ze gezorgd aan de arbeiders zoo weinig gelegenheid te geven, om kennis en wetenschap te bezitten. Op politiek, op coöperatief,op syn- dikaal gebied, moeten wij steeds vooruit, en onze klasse is geroepen, om over te gaan tot verwezentltjking van grondige hervormingen in do nijverheid, handel enz Daarom moe ten wij studeeren, de vrije uren waarover wij beschikken nuttig be steden, en tegenover den vasten wil onzer klasse, tegenover het recht vaardige van onzen strijd, maar bij zonder als wij beschikken over een voldoende geial partijgenootén. on derlegd m(3t de noodige kennissen over de maatschappelijke toestanden zuilen.onze vijanden moeten wijken. Maandag 1G Januari, om 7 ure, vergadering voor den Opvoedings ki ing. Nieuwe leden worden aan vaard. A. D. EEN NIEUWJAARWENSCH. Met genoegen ontvingen de leden der Coöperatie onder vorm van een Wandalmanak de nieuwjaarwensch onzer Samenwerkitg. Een prachtige plaat 't zinnebeeld onzer Maatschap pij is er op afgebeeld. Men ziet er verrijzen in het oosten de samenwer king met haar glanzend schitterend licht, de stad en hare omgevingen overstroomend met hare weldoende en gelukkig makende stralen, hare leden en verbruikers latende genie ten van al hare voordeelen en troos tende hiilp aan d ongelukkigen in nood verkeerende. werkers familiën. Het is ook een dringende oproep tot de werkersvrouwen, huismoeders, die tot hiertoe onverschillig bleven aan de samenwerking, om er ook hun geluk en dit van hun gezin te komen beproeven, om door de sa menwerking meer welstand en dus ook de vrede in hun huishouden te bewerken. Ja, zeker, er zijn nog vele onbe wuste huismoeders die de macht en invloed der saaien werking niet ken nen en nochtans in iedere stad en gewest verrijst reeds haar licht. Vol hoop en begeestering, 40 millioen onzer lotgenoolen, verspreiden over alle boeken der wereld,genieten van de w eldaden der samen werking. Wel dra breekt de dag aan dat óp Coöpe ratie in ieder dorp, in elke wijk der der stad hare magazijnen, haren 'thuis komt vestigen en wanneer alle werklieden, maar vooral de huis moeders den weg der samenwerking zullen ingeslagen zijn, dan zal men in de werkhuizen en fabrieken niet meer arbeiden om winsten te verwe zenlijken ten voordeele van enkele, en zal de werkende klasse niet meer moeten werken, om in ellende te kun nen leven, maar met werken, het recht op bestaan hebben verzekerd. Dan zal het gaan groeien om aan de menschheid brood te geven en niet meer om enkele groote grond eigenaars en speculanten rijk te ma ken. Het ijzer zal uit den grond ge dolven worden, om er nuttige werk tuigen uit te vervaardigen, en niet meer om moord en vernieling te zaaien. Samenwerking. Mocht uw Rijk weldra aanbreken, en mochten de huismoeders vooral weldra begrijpen de groote uwer macht in de groot- sche strijd door de werkende ge voerd tegen hare verdrukkers. 't Is door uw voorraadskorf, huis moeder dat gij medehelpen kunt, deze w ereld van lage ikzucht van be- drog, diefstal en armoede te veran deren. Door uwe aaukoopen te doen in de samenwerking, kunt. gij een wereld van goedheid, van welvaart, rechtvaardigheid en vrede doen ge geboren worden. Want weet gij niet moeders, dat liet door uwe handen isdatdemil- lioenon franken loon gaan En wat doet gij er mede Gij draagt dit geld naar den handel en zoodoende naar de nijverheid enden landbouw, die in handen zjjn der vijanden uwer klasse en steeds uwen arbeid uithui- ton, gij koopt bij de kapitalistische handelaars, die steeds op de wer kende klasse schelden en lasteren, wanneer gij strijdt vooreen weinig meer loon, rriaar er tevens voor zor gen, dat zij met uw loon. na zooveel kampen strijd veroverd loopen gaan hg oie handelaars die niets anders beoogen, dan zoete lekkere winstjes te verwezontlijkon, waarmede zg ten slottedannog mede helpen den strijd dien gij voert voor uw bestaan te dwarshoomen. Huismoeders, ge denkt het wel door uwe aankoopen elders te doen dan in do coöperatie, steunt gij de vijanden uwer klasse en bemoeilijkt gij uwen eigen strijd tot ontvoogding en vrijmaking. Door uwe aankoopen te doen in desamen werking en er een trouw lid van te worden, helpt gij mede het wapen smeden, waarmede de wereld moet verlost worden van oorlogen en ram pen, door goede samen werkers te worden, helpt gij mede de toekomst verbeteren, want do al gamee ne sa menwerking zal het maatschappelijk stelsel zijn, waaronder wij allen zul len leven. Op dus, werklieden en huismoe ders, neemt uwe plaats in, in de socialistische samenwerkende maat schappijen, daar alleen is uwe plicht, en daar alleen is er redding te vin den voor u en uw gezin en voor gansch de werkende klasse. Vooruit dus, steeds immer vooruit, ten strijde, tot veroveren van meer recht. Door samenwerking, op eko- nomisch en politiek gebied, zal de werkende klasse, de wereld verove- ren, »iet om er van te maken een akelige moordkuil, maar een wereld waarop voor alle volkeren, waarop voor gansch de menschheid Vrede, Liefde, Rechtvaardigheid zal heer- O. V. T. Geeft u aan als lid der Samenwer kende Maatschappijen. Te Aalst fn het lokaal Hand in Hand Te Ninove, in De Redding Te Geeraardsbergen, in liet Volkshuis Verbroedering Voor de Turners. Eenigo muziekanten van de turn- afdeeling - Rust Roest speelden een paar valsen bij Alfons Uilebroek rondgehaald door Henri Olivier 11,50. Voor't muziek. Arthur Coppez en Emiel Van Schelt een polka bij A. Uilebroeck rondge haald door Henri Olivier 4,50: en omdat zij goed gedanst hebben nog 1,00. b[j. Totaal fr. 5,50. Ziekenbond Helper en Trooster Zondag 15 Januari, om 10 ure 's voormiddags, jaarlüksche algo- meene vergadering in 't Volkshuis. DAGORDE 1. Finantieel verslag van het dienstjaar 1921. 2. Zedelijk verslag van liet dienst jaar 1921. 3. Herkiezing voor den helft van het bestuur. 4'. Verscheidene. HET BESTUUR Strijdpenning Geeraardsbergen. Overdracht fr. 3G,65. Omdat Pol Vos's zondags morgens niet meer mag uitgaan 0,25. Omdat madame Vos de broek draagt en meester is 0,25. Omdat Limbourg naar de Vesten niet meer mag gaan 0,25. Omdai champetter Stek bij den armmeester geweest heeft en er toch geen broek kreeg en Vos de zijne gaf 0.25. Vrouwen, in de samenwerking ligt uwe redding 0,50. Huismoeders, wordt fid der coöperatieven en gij drijft de armoede uit uw gezin 0,50. In de coöperatie zijn er noch arme, noch rijken, elk wordt er gediend en behandeld ais mensch" 0,50. Het jaar 1922 is goed begonnen, reeds lieten zich verscheidene nieuwe leden in schrijven, hardi huismoeders, voor uit op den weg der samenwerking tot heil onzer klasse 0,50. Omdat champetter stek zegt dat de witten een nieuw kostuum gekregen heeft 0,25. Omdat Pol Vos de witten zijn kan iedereen zeuden gerust laten 0,50. Omdat het altijd zotte Camioï hier en zotte Camiel daar is 0,25. Om dat zotte Camiel terug op Mathilde haren boek staat 0.25. OuMatdo in woners van 't zot eene politie gaan opmaken om dezelfde zot daar te verbieden 0,25. Omdat dezelfde zot nu al 40 huizen gekocht heeft 0,25. Omdat dezelfde zot nu den trein niet zal mogen *ch.... gelijk in zijn broek 0,25. Nu geachte zot let wel op de on- partijdigen, want ze zullen u op fles- schen trekken. K. M. K. 0,50. Omdat Stek en Fons gewonnen hebben 0,25 0,25 en Emiel en Tonen verloren 0,25. Omdat Jules toch zoo gaarne derniès drinkt en naar Parijs niet meer mag gaan 0,25. Rachel kan nog lang wachten in de Gastluii- zenstraat 0,25. Terwijl hij zegt dat zij tgd heeft o,25. Omdat den H. Jo annes met een stoker gaat en niet weet welk been hem pijn doet0,25. Omdat Gust zoo gaarne demies drinkt 0.25. En zijne vrouw toch zoo kwaad is als hij zat is 0,25. Omdat Petruskon met zijn vrouwken opgang was zondag 0,25. En Paulus er ach ter liep 0.25, Paulus is do vriend vun Rachel 0,25, En den heiligen Joannes zoogoed vriend was mot zijn vrouw- ken 0,25. Omdat Eugène zaterdag om 5 uren vertrekt 0,25. Omdat den dikken zoo zat was 0,25. En zonder zijnen kameraad op schok was 0,25. Omdat Alice met Paulus indesneeuw gevallen is 0,25. Omdat, de zwarten zoo gaarne demies drinkt 0,25. Totaal 10,00. Gezongen bij Vagge Ahé door Ri chard Blanchard 7,80. Hernau Leon 2,00. Stevens Frans 1.09. Cayman C. 1,00. Neirinckx Hermin ie 1,50. Mach- telinckx Nathalie 1.00. Hernau Geor ges 1,00. Praet Remi 0,50. Van de Mai len Leona 1,00. De Tave Blanche 1,00. Van Geyte Julia 1,00.'Van Geyte August 1,00. Haegeman Frans 1,00. Geers 1,00. Breynaert E louard 1,00. Malhieu Emiel 1,00. Haegeman Remi 1,00. Hernau Clement 2,Ou. Hernau Bertha 1,00. Wayenberg!» Macharius 1,00. Absolon Marguerite 1,00. Cop pez Theophiel 1,00. Van Hove Mar guerite 1,00. Claus Mario 1,00. Fla- mant Gust 2,25. Do Launoit Paula 1,00. Nerinck Gustaaf 2,00. Stevens Donatus 1,00. Schailléo Irma 1,00. Draaiers Suédoise 18,00. Wevers Flamant 7,00. Lijst Rateau Pierre werkhuis Clement 1G.00. Gezongen door Biebaut Frans bij Wauters Pol 2,50. Lijst café Poppé Victor 2,00. Lenoir F. 1,00. Van Schel R. 1,00. Do Lauw Cyrille2,00. Van der Stichelen Victor 1,00. De Clippele Fries 2,00. XXX 1,00. Arme Remi 1,00. De Pril Oscar 1,00. De Pril N. 1,00. Coliyns Emiel 5,00. Arens Remi 1,00. Van der Beken Nestor 2,00. Mau- dens 1,00. Jacobs Eugène 1,00. Grisoz Omer l.uO. Van dor Meynsbrugge Fred. 1,00. Van de Catsye Henri 1,00. Olivier Jan 1,00. Olivier Emiel 1,00. Molderez Frans 1,00. Haegeman Em. 1,00. Van Hove Jan 1,00. Van Braeke. Desiré 1.00. Bremilst Philemon 1,00. Suys Louis 1,00. De Clercq Th. 1,00. Molderez Albert 1,00. Jacobs Albert 1,00. Jacobs Alfons 1,00. Staalpaard Gustaaf 1,00. Batselier Gilbert 1,00. De Launoit Cyrillo 1,00. Jacobs Louis 1,00. De Taeye Philemon 1,00. Lijst Bogaert, afroldors, Twee Acren 19,00 Machionhuis Twje Acren,Jijst Plate 5,50. Draaiers en doppers, lijst Sper August, Twee Acren 17,00. Lgst Ra- tau Pierre, werkhuis Clement 18,00. Gezongen door Georges Sper bij Gust Marin 2,30 De Meyer Alfons 5,00. Lijst bedienden Volkshuis 11,00 Lijst café Iinbo Jules 2,00. De Bodt Arthur 1,00. Loss-z Louis l.OO.Segers Raymond 2,00. Goossens Pierre 1,00. Meert Georges 1,00. Jacobs Eugène l,0u. GrizéOmer 1,00. Vander Meyns- brugge Fred. l.uO. Van de Catsye Henri 1,00. Olivier Em. 1,00. Olivier Jean 1,00. Haegeman Emiel 1,00. Molderez Frans 1,00. De Launoit, C. 1,00. Jacobs Albert 1,00. Van Hove Jan l,oo. De Clercq Theopbile 1,00. Molderez Albert 1,09. Suys Louis 1,00. Staalpaard Gustaaf 1,00. De Taeye Philemon 1,00. Coen Louis 1,00. Collyns Emiel l.oo. Raymond 2,00. Maudens 1,00. Onbekend*1,00. Steunt uwe stakende kameraden Wie de laatste gemeenteraadszit ting heeft bijgewoond zal met zeker heid kunnen vaststellen hebben, waar het katholiek Schepencollege naar toe wil, ze zij er dus op uit al de gemeentegronden to verkoopen en zoodoende onze gemeente in oen toestand te brengen, dat degene die naderhand het bestuur onzer ge meente in handen zullen willen no men, nog voor nog achterwaarts zul len kunnen. Wal is nu eigenlijk de rede dat men er op uit is, do ge meentegronden stuk voor stuk onder den hamer te brengen Eerstens willen ze een aanlal hunner vrienden en dat zgn dezen die tydens den oorlog zoo gemakkelijk geld hebben gewonnen, bevoordeeligen door hen in de gelegenheid te stellen,de beste stukken grond aan te koopen. Tweedens hebben de fijne bestuur ders schrik van nog maar tien enkele belasting in te voeren, uit vrees dat de boeren die in dat kas niet to spre ken zijn, hun den rug zouden too- keeren, en dat het amen en uiUzou zijn met hun voorbeeldig bestuur. Daarom zullen zij het rekken en trek ken tot al de eigendommen verslon den zijn, en er voor de gemeente zelfs geeno mogelijkheid meer be staat nog krediet te bekomen. En dan Wat dan Dan zal men ver- plcht worden, belastingen te stellen op alles wat denkbaar is, om toch maar een weinig bestuurlijk leven in do gemeentezaken te houden, en de inwoners zullen do dupe zijn van dit valsche spel en dogebrokene pot ten betalen. Zegdet immers de eerste schepeno niet in de laatste zitting niet letterlijk: Wij trekken ons plan. die achter ons kornt kan het ook maar trekken zegt dit niet duidelijk dat zulke kerels liet in den zin voeren, onze gemeente finantiën in een toe- stand te brengen, die erbarmelijk zal zijn Ja zeker, en daarom dient er gewerkt to worden, dat het die hoorei) niet gelukko onze gemeente naar den ondergang te drgven. Wie dus wil mede werken, sluite. zich aan hij den Social istischen Pro- paganda-Club. POLITIKUS.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3