Ouderdomspensioenen. Hoislade. 'T LAND YAS RIEM SAMENSPRAAK Uit Xieuwerkerken. Erembodegem. gen of overmorgen talder langste om a potent moet gaan, ver uwen auto- matique. Nelle. Jaan waf te Jef, en tes nog drij dagen van nieuvejoor. Jef. Ja Nelle, ongetwijfeld het ministers poer die dadde uitvind. Nelle. En noemde gij da manen die de stad guon redden. Jef. Zie Nelle. ver de menschen weldoen dadde besloot toch in Oilstj niet. Nelle. Na mokte gii door goei van Jef, en kern aa ne keer hooren zeggen, dat er ne keereenen ne siamp van den ezel gat heeftopons stadhuis. Jef. Dat heb ik toch niet gezeid, want op ons landhuis en hemmezo geen ezels, Nelle. Nelle. Awel Jet, den wast van een pe.. pe... peerd, ten es niet woor t' was van nen ezel, ik hem er zelfs ne keer iets van gelezen van nen ezel van ons landhuis. Jef. Och Nelle kindj a ooren tuiten ook somtyds. Nelle. Awel Jef, geklapt gij van tuiten, ik heb zelf in ons herberg hooren zeggen, ne stamp van nen ezel. Jef. Zwyg Nelle. k' zalt a ra.p vertellen nogeens, op ons landhuis en zitten geen ezels, er zen zelfs feen stalingen. Moor ne notoris red- e nen advokaat, en den avekoot liet als wederliefde den notoris in de steek, en ten wierd er gezeid, de no taris hoeft de stamp van den ezel gat, da was gheel die ezelszi a'<. Nelle. Awel Jef, da was toch ni seriees. Jef. Da was natierlyk ni seriees, moor de menchen doen drij dagen op veerhand betolen voor een gheel ioor en noch geen duit winst van bekommen is, dat is nog minder si- riees, Nelle, most er binst die dogen nen boos of boziyqe sterven, de men chen kosten spélen op de Zastro- poort, de flnantiën van de stad wa ren toch geredj. Nelle. Ja. ja, en da kan allo- maan tegen kommen. Jef. Ja Nelle, door gesproken over den ozelstamp, gen kentj toch ni weten of dat da soms in de drij- vuldigheid ni op tapijt geweest en es. Nelle. Jef jongen,'zegt tog hei lige drievuldigheid. Jef. Nelle, ge zijt toch ook en kalle, als ze zulke menschen moeten heilig noemen, dan kan het gebeu ren, dat go toekomende joor op Ker mis moogt betalen, dan is ons stad een half joor vroeger geredj, moor 't volk geplemt. Nelle. 'T es woor, Jef. Jef. Als stadsbestierders gero ken za zoo landbestierders, en dat is kennis, Nelle. Nelle. Jef, lotj er ons over zwij gen, ikke en dander menschen heb ben betooldj, en na zemmen tog ge rost. De Leden van den Textielbond Hebben ten huize een manifest ont vangen, waarin de ledon aangeraden worden, om hunne bijdragon te ver- hoogen, waardoor zij bij werksta king en werkloosheid, ook grootere vergoodingen van den bona zouden ontvangen. Al de le<Jon zoudon den oproep van het bestuur moeten beantwoorden, omdat het in het belang is van de leden. Men zal toch bekennen, dat het voor de leden aangenaam is, wanneer men by staking in den vak bond een tlinke steun ontvangt, en dan met liefde bij moeder of de vrouw gaat om het geld ter hand te stellen, en dat is eene noodzakelijk heid. Vergeet niet en denkt er aan vrienden, dat in geval van stryd den onderstand eene voorname rol speelt. Wie heeft het niet opgemerkt, dat menschen die strijden on oen goeden onderstand ontvangen ook vurigo kampers zijn. Integendeel, is het al meermaals gebeurd, dat er zijn die geen of weinigen steun bekomen, en door den last in het huisgezin hun moed ontnomen wierd, en ten slotte het hoofd bukte door den arbeid te gaan hernemen. Welnu, zulke gebeurtenissen moe ten in de toekomst verholpen wor den, de leden moeten daarvoor hunne voorzorg nemen. Wat beteekent nu enkele centen Niets En wanneer men deze schenkt om zijne bijdrage te verhoogen, dan verzekeren de le den zich grootere vergoedingen, dat moeten onze vrienden doen, om dat het voor hun welzijn is. Wat gebeurd voor de staking is ook voor de werkloosheid, het doet soms pijn aan het hart, wanneer er volwasser, leden door hunne geringe bijdrage, maar een kleine sieun ont vangen. Dat zoo toch eenieder moe ten verstaan, dat werkloosheid en staking iederen dag voor al de werkmenachen hunne deur de wacht houdt om binnen te dringen. Daar ziin toch al onze leden van verzekerd hé i Daarom moet dan ook het hoog ste en grootste middel worde ge bruikt om zich te verzekeren, om in voorkomend geval, eene behoorlijke vergoeding te hekomen. Wanneer onze leden dat alles klaar in het hoofd hebben, dan zi.in we overiuigd dat er geen enkele onzer leden eene kleine bijdrage zou willen betalen, allen zouden den grooisten inleg storten zooals dat nu door velen gedaan wordt. Maar het is niet voldoende dat onze leden dit weten, aan de moeders en de vrou wen. zij die altoos de» blok voor 't gat moeten moeten slijpen, dan ook als er stakingen ontstaan en werkloosheid heerschte, aan hen m -et hierover door onze leden ge sproken worden, om de moeders en de vrouwen te doen zien, dat zij be- lane hebben van de bijdragen hun ner echtgenooten en kinderen zoo te regelen, om bij de noodgevallen uit de Vakbonden een goed hulpgeld to bekomen. Mannen en vrouwen, volgt den raad u door het Bestuur gegeven, helpt allen mede om de moeders en vrouwen van de noodzakelijkheid der grootere bydrage te overtuigen. Ge zult dan een goed en krachtig werk gedaan hebben. H. F. noodigt alle belanghebbenden uit op deVoorlezing uit eigen werk door Dr. Ern. Claea. den zoo gunstig gekenden schrijver van De Witte. Bei uns Deutschland, Sic- hemsche Novellen enz op Maandag 23 Januari e. k te 7 l]2 ure 's avonds in de feestzaal van het Belfort. HET BESTUUR. Wetsontwerp, toelating gevende tot het betalen der achterstellen van het jaar 1921der ouderdomspen sioenen, voorzien door de wet van den 20 Oogst 1920, aan rechtheb benden der overleden pensioenge rechtigden door de Kamer gestemd en nog door het Senaat goed te keu ren. EERSTE ARTIKEL. Bij het afsterven van een gerech tigde op het bij de wet van 20 Au gustus 1920 voorzien onderdomspen- sioen, worden de vervallen en de nog verschuldigde pet sioensgedeelten aan de rechtverkrijgenden uitbetaald in de orde en onder de voorwaarden hierna opgegeven ART. 2. De nog verschuldigdepe nsioenen gedeelten worden uitbetaald 1, aan de(n) echtgenoot(e), waarmee de pen sioengerechtigde samen woonde en ten w iens huize hij is overleden 2. bij gebrek aan de(n) echtgenoot (e), aan de kinderen of iederen anderen persoon waarmee de pensioenge rechtigde leefde, of aan ae openbare of bijzondere verplegingsgesiichten, waar de pensioengerechtigde geheel of godeeltelijk kosteloos werd onder houden, in verhouding met het be drag van het - voor inbeslagneming vatbaar pensioeusgedeelte -, gelijk dit by toepassing van het Koninkluk besluit van 1 Juni 1921 werd bepaald. In al deze gevallen moet de pen sioengerechtigde overleden zyn bij deze, die de vervallen en verschul digde pensioensgedeelten eischt. ART. 3. Ilebbon verscheidene der by iir 2° van artikel 2 bedoelde belangheb benden recht op de nog verschuldig de pensioensgedeelten dan dienen deze een lasthebber aan te wyzen, op wiens naam bedoelde pensioons- gedeeïten zullen betaalbaar gesteld worden. ART. 4. Het bodrag der nog verschuldigde pensioensgedeelton, die aan de rechtverkrijgenden mogen worden uitbetaald, wordt als volgt vastge steld zoo de pensioengerechtigde in J anuari 1921 is overleden, wordt er geen enkel verschuldigd pen sioensgedeelte betaalbaar gesteld zoo de pensioengerechtigde tusschen den 1 Februari en den 30 April 1921 is overleden, wordt het over het eer ste kwartaal verschuldigd pensioens gedeelte betaald zoo hy tus schen den 1 Mei en den 31 Juli 1921 is overleden, v o den de over de twee eerste kwartalen verschuldigde pensioensgedeelten betaald zoo hij tusschen 1 Augustus en 31 October 1921 is overleden, wor den er drie kwartalen betaald ein delijk, is hij na laatstgenoemde da tum overleden, wordt net over het gansch jaar verschuldigde pensioen betaald. ART. 5. De krachtens deze wet ingediende aanvragen worden opgemaakt op een met het otlicieel model gelijkvormig formulier daarbij dient gevoegd een uittreksel van de overlijdensakte van den pensioengerechtigde, akte waarop de plaats, (straat, nummer), waar laatstgenoemde is overleden, ditnt vcrnu-ld al die stukken moe ten naar den Minister van N.jver heid en Arbeid worden gezon len. ART. 6. Er zal worden overgegaan tot het nazien der aanvragen door middel van do inlichtingen voorkomende op de pensioensaanvraag van den over leden gerechtigde. Geen l-ewiis wordt aangenomen ingeval op die aanvraag geen inlichtingen worden gegeven omtrent het bestaan van de eene of andere door deze wet vereischto voorwaarde, en diejmen hij het in dienen van bedoelde pensioensaan vraag verplicht was te geven. ART. 7. Het hij deze wet voorzien voordeel kan slechts worden verleend aan de rechtverkrijgenden van een bejaar den persoon, waarvan de pensioens aanvraag werd onderzocht en waar omtrent door don co> iroleur der be lastingen een besli-sing werd geno men. Brussel, 29 D cemb^r 1921. Do Voorzitter van do Kamer der Volksvertegenwoordigers, A. MECHELYNCK. Do Secretarissen, A. HUYSHAUWER. BOUCHERY. STAD AALST." Morgen Maandag, om 5 uren, Open bare Zitting van den Gemeenteraad' ten Stadhuizc. Oproep tot de jeugd van de buitengemeenten. Het socialisme telt meer om meer aanhangers, dagelijks zien wij nieu we strijdmakkers de rangen van het proletariërs leger komen vergrooten. Edoch, er is nog onverschilligheid: en die onverschilligheid heerscht vooral op den buiten. We moeten dit onbewustzyn uit de landbouwbevolking verdrijven. Het beste middel daartoe is de jeugd tot zich te trekken, en met eenvoudige begrippen hun op de hoogte te stel len van den werkersstrijd. Hun ontwikkeling is grooter dan dit van de andere landbouwers, en dit is een reden te meer om de jeugd te organi- seeren, om alzoo het getal aanhan gers te vergrooten, en ten tweede om de arrivistiseho drijverijen te vermijden. Met deze gedachten br-zield, richt de Federatie van Jonge Wachten van het arrondissement Aalst eenon op roep tot de andere partijgenooten van den buiten, om hun steun te verleenen, om den te voeren strijd. Binnen kort zal er te Erembode- gem, een afdpeling van de Jonge Wachten in het leven geroepen wor den. Waarom zouden wij niet hetzelfdo doen in de gemeenten Meire, Nieu- werkerken, Hofs'ade, Lede, enz. De partijge.nooten van de boven gemelde gemeenten die wensche» inlichtingen te verkrijgen, kunnen ze schriftelijk of mondelings beko men hij do Secretaris Alf. Bergman, Hand in Hand Molendries, Aalst. Namens de Jonge wacnt Wacht van Aalst, De Hulpschriiver, M. DE NEEF. Vergaderingen in Hand in Hand De Marmer en Steenbewerkérs. Heden Zondag, om 2 1/2 ure. De Metaalbewerkers. Zondag toekomende, 20 Januari, om 10 1/2 ure 's morgens. De groene tist sch rijft in hetblad «De Werkman» op eene loensche manier, oxpr de staking der bouwwerkers. Maar de stakers weten dat zij van by het begin tot het einde van den strijd den groenen chef ambeteerden, en dat heeft hij ook doen gevoelen, en by iedere gelegenheid dat de bouwwerkers zich koeskens moes ten houden. Precies of dat deze menschen geen aanspraak moch ten maken op meer loon, by de toepassing van de 8 uremvet en dat de patroons halsstarrig wei - gerden. en zelfs de grootste weer spannigheid boden om maar een weinig loonopslag aan de bouw werkers toe te kennen. Nog meer, in De Werkman wierdt te midden van de staking aangekondigd, dat deze was ge ëindigd. Dus eene leugen die heeft mede geholpen om de menschen naar de stad te doen komen en het werk der stakers in te nemen. De bouwwerkers weten van de handelwijze van den groenen chef te spreken en zullen het goed ont houden. h. F. WIJKCLUBS WIJXCLUBS 1 Heden Zondag, run 2 I 2 ure, namiddag. in Hand aan Hand -, Vergadering voor do afgevaardigden van elke club. Dagorde: SAMENSTELLEN BE STUUR DER FEDERATIE. A -\NDUl DEN SECRETARIS. VASTSTELLEN BIJDRAGE. Gezel Alfred Nichels zal aanwezig zijn. BERICHT. Aan de leden van den Zie- kenbond - Victor De Geyter - wordt bekend gemaakt, dat het bu reel voor de leden alleenlijk open is, van 9 tot 10 uren 's morgens. HET BESTUUR. Ten voordeele der stakende Bouwwrerklieden. Een lied gezongen door Edouard Meert met zijn vriend groskess in do Breedestraat, ten voordeele der sta kende bouwlieden 5,00. Omdat zij samen eens rolden 0,25. De broek hadden bedodderd 0.25. Omdat Eme- lio van zoo een nieuwjaar tevreden was 0,25. Een Man<e het heeft mogen opeten 0,20. Omdat Domien Max te vast heeft doed slapen 0 50. Een lied gezongen door De Wolf Stefaan bij Benoit De Vuyst op de Houtmarkt ten voordeele der schilders 3,70. Voor 't muziek Triest Alfons5,00 fr. FANFARE - HAND IN HAND -. De leden muziekanten en eerele den worden verwittigd, dat eene Algemeene Vergadering zal plaatshebben, op MAANDAG 30 JANUARI, in Hand in Hand Dagorde: HERKIEZING VAN HET BESTUUR. Kandidaturen van Werkende en Eereleden, worden aanvaard tot Woensdag 25 Januari. HET BESTUUR. tusschen Jef en Wantjen Jef. Dag Wantjen, nu is het zoolang niet geleden dat wij met elkander eens gesproken h=bben, want dien nacht heb ik bijna niet geslapen van hetgeen ge me gez-gd h bt Wantjen. En dat ik het u al moest vertellen zooals het werkelijk is. ze moest- n u zeker nazr Gheel doen, want het is om er zot van te worden. J In mij m »ogt ge toch be trouwen stellen, dat ik kan zwij gen en als ge mij go d op de hoog te stelt, kunnen wij samen ons nog voorst? llen om naar den gemeente raad te gaan W. J i. j »ngen. zwijgt er mij af want ik neef, als gij dat woord uitspreekt Zie als goede katholiek moet ik kapot als dit allemaal waar is. j. Wat is er, ge wordt zoo bleek Is het zoo erg. Aan mij moogt ge toch spreken Opent maar uw hart. W. Ja, kameraad, het is erg als ge dit denkt Over 14 dagen wrijven ze mij onder den neus, dat o ze gemeente reeds 380 duizend franken schuld heeft, en ik kan het niet aannemen, dat het mogilyk is. En omdat ik vroeg, heeren is het wel waar. is het geene missing of soms geen O te veel Dan kreeg ik voor antwoord er moet nog zoo veel bijkomen. J Dan zal er op onze ge meente een 1/2 millioen schuld zijn. als alles zal geweten zijn W. Ten minste, want ik heb schrik als de socialisten dat gaan zuiver weten, dan gaan zc praten en wat moeten wij dan antwoorden, dat is de vraag. Jef J Ik zal antwoorden dat die scnulden gemaakt zijn voor het Steunen van weduwen èo weezen en voor de opg< ëischten- Dat is toch maar krapuul en dat zullen de menschen nog het best slikken W Goed en wel, maar wij heb >en nu al veel krapuul tegen ons, en dan zijn wij den K rg af, want ge weet ..p ied-r gehucht zit ten ze te loeren «»m te zieu v/at wij doen op de gemeente. 7- Ji, ja, de goede tijden voor ons zijn voorbij, en hadden ons- h »ofdmannen zoo niet gewerkt, het hadde zoo ver niet gekomen, maar nu is het te laat W. Zeker te laat. en met bi-iden kunnen wij hun niet meer weg krijgen:' J. En met stemmen zullen er nog 2 <»f 3 oijkomen, dat moeten wij bekennen. W Het is de schuld van onze mannen Alle w-keo is er iets. Ver leden week werdt er verteld dat er er-ne werkstaking ging uitbreken. J. Een werkstaking, dat was om met u te lachen, want hier is dat niet m-g-lijk. WDat is uw gedacht Jei. want kinderen wegen en melk leve ren, .dat moet ook allemaal betaald worden, en als er niets in kas is, wat moet er dan gedaan worden J Dat zijn toch allemaal brave ka - holieken die dat doen, die zullen ons in den pot niet lappen. W Roept dat zoo luid niet, want ze zijn maar katholiek voor hunnen zak, dat zien wij alle dagen, als ge geen geld hebt zal men in de kerk over u niet zingen. J- Dat ze de menschen dan maar voldoen, het zal nog het beste zijn. De schuld kan dan op de kleine kinderen gelegd worden, die kunnen zich toch niet verdedigeo, en tegen dat die groot geworden zijn, zullen de socialisten al lang meester zijn, en dan zijn wij van de schande verlost. W. O, Jef dat de socialisten hier moesten meester worden, dan zou er voor ons niets meer zijn en zou het geld werkelijk ten voor deele der kleinen gegeven worden. En nu Jef, moet ik voort, ik heb al te lang gesproken. J. Tot later, Wa» tjen. (Afgeluisterd). Propagandaclub. Zondag aanstaandeag Januari om 5 uren namiddag, algemeenr ver gadering bij de Weduwe TRIEST. Kortenhoek, Allen op post. De Voorzitter. Heden Zondag 22 dezer, om 4 ure namiddag, is liet ver gadering voor den PropagandacIu,,t voor al de leden, zoowel mannen als vrouwen, in het lokaal by Pe trus Adam, Kwalestraat. Men zal overgaan tot de bespre king over het inrichten eener So cialistische Volksbeenhouwerij, die waarschijnlijk deze week reeds zal in voege zyn, en die van groot be lang is voor onze bevolking. Werk lieden, huismoeders, komt zien, het beste vleesch aan de goedkoopste prijzen. Men zal op de vergadering ook overgaan tot het bepaald in voege stellen van ons Muziek. Muziekanten, maakt u gereed, dat wy ons in den kortst mogelyken tyd verzamelen met onze instrumenten, dat wij eens aan de Burgerij laten zien wat we zyn, en dat we kunnen als we willen. Een knap muziek die toebehoort aan een groep werklieden, en met hunne centen gesteund en opge richt, daar mogen wy flor op zyn. Dus heden Zondag, allon op post, om 4 uren, in ons lokaal. Niemand mag ontbreken. Nieuwe leden worden aanvaard. Het B stuur. Aan de Jongelingen en Meisjes. Met deze noodigen wij U allen uit tot de ALGEMEENE VERGADE RING, welke zal plaats grijpen, Zondag 22 Januari, bfj Want jen CUYPER. Allen jongelingen en meisjes aan gesloten tot den Propagandaclub, moeten er aanwezig zyn, om over te gaan bij het stichten eener Jonge Wacht afdeeling. De vrienden van Aalst zullen er tegenwoordig zijn en de kameraad M. De Neef, zal er eene kleine toe- spraak hou len, over het doel en nut der Jonge Wachters. Jongelingen en meisjes, allen moe ten er tegenwoordig zijn. Namens de Federatie der Jonge Wacht, De Secretaris, A. Berghman.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2