[Socialislisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Een berucht proces Ditjes en Datjes. De politieke, sociale en ecomische strooming 1 SI1 Jaar .1 Prijs per nummer 15 cenliemeu 29 Januari 1922. Par tijgenooien. EIJEEID ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklaraen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. De strijdpenning die. dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag mid'iag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. üngeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 1,95 6 3,75 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 Het proces der Coppée's g- eft de mentaliteit wei r van het B- Igisch gerecht en van de Belgische bour geoisie. Beschuldigd, vrijwillig aan dén viiand groote hoeveel bedek grondstoffen, die dienstig waren voor oorlogsdoeleinden, geleverd te hebben, kunnen zij zich onttrekken aan het gerecht. Zij werden niet ver volgd. En zij durven ook voor geen gewone rechtbank verschijnen. Zij durven niet in het openbaar laten oordeelen of zij ja of neen schuldig zijn aan landverraad door in oor logstijd den vijand geholpen te heb ben. In plaats van vervolgd te worden, vervolgen zij zelf. Zij draaien de rol len om. Zij, tegen wie de ergste be schuldiging honderdm-al herhaald werd door duizenden personen, heb ben nu zelf een proces ingespannen voor eerroof. Geen proces waar mag bewezen worden of zij Benzol ver kochten aan de Duitschers, geen proces waar zal uitgemaakt worden, of zij ja dan neen, millioenen gewon nen hebben aan geleverd oorlogs materiaal. Neen, hier geldt het enkel of Lo Peuple Le Soir en Staatsminister Colleaux beleedigend geschreven hebben over de Coppée's en of deze beleed igingen moeten ge straft worden. D.it is al En het ergste is nog, dat. deadvo- katen der beschuldigden, voor den eenigen rechter die deze zaak te oor deelen heeft, de schuldigheid van de Coppée's in het leveren aan den vij and niet mogen bewijzen. Of de rechter nu meent dat Le Peuple Le Soir en Colleaux hun rechten als «lagbladschrijvers te buiten gegaan zijn, dat hij ze veroor deelt om een eerherstelling op te ne men, of ook besluit dat. een brochuur zal uitgegeven wotden om de Cop pée's te vergoeden voor den geleden smaad, dan nog, zal de bevolking weten dat dat de zaak NIET is. De zaak is niet wat - L«* Peuple schreef maar wel of m -n straffeloos benzol mag verkoop-Ti aan de Duitschers. die ot s land overrompelden Dai is de zaak Maar die durft men niet aanraken. De Coppée's ziin rijk, hebben zeer machtige vrienden. Z>j zijn in finan cieel© betrekkingen met bijna alle kapitalisten tan lu-t land. En legen zulke machtige personen doet men niets. Maar moest het een at me stumperd gelden, dan zoudt ge liet gerecht hemel en aarde zien verroe ren om hem achter slot en grendel te nemen en te houden dan zou heel de pers vuur en vlam spuwen op zul ken landverrader. Vergelijk maar eens het proces Jamar, uit poiitijken wrok in gang gezet en opgebouwd op de m«*est valscbe verklaringen. Zagen we dan niet dat onderzoeksrechters stukken meedeelden aan getuigen ten laste. Zagen wij dan niet dat heel do bur gerpers ellenlange artikels afkon digde en de zaak zo> opschroefde, dat. men sprak van levenslange op sluiting Zagen wij na don oorlog niet dat familievaders, beschuldigd van activisme, onmiddellijk aange houden, en daarna veroordeeld wer den voor feiten, die duizendmaal van minder beteekenis zijn, dan wat do Coppée's mis.leden Met dit berucht proc-'S is eens te meer bewezen dat in ons land kleine vergrijpen, heel dikwijls gepleegd uit, idealisme, zwaar gestraft werden en dat zware misdrijven, begaan uit winstbejag, begaan uit gouddorst, heelemaal niet gestraft worden. De gevolgtrekking, die het volk daaruit maakt, is doodeenvoudig,-lat men de grooten, die misdeden, laat loopen en de kleinen, die geen mis dadigers zijn, als dusda ig opsluit. Waar zijn nu de hoofdartikels tegen de Coppée's Waar zijn de burgerbladen die j-, cht vragen Waar zijn de correspondenten die wroeten in 'i familieleven van de Coppée's, zooals ze dat deden tijdens het procs Jamar en andere ge rechtszaken Waarom laat men nu ook geen getuigen van Duitschland Romen en roe.pt men geen vreemde lingen ler hulp om de w aarheid ie zoeken De Coppé-'s hopen nu op een ver oordeling, hoe kl«?inzij ook wezen mag, van L-* Peuple - Le Soir en Colh-aux, en eens die verkregen zijn zij wit gewasschen. Dan zijn zij onschuldig, want dan zijn de be schuldigden schuldig bevonden on veroordeeld. E zoo hoopt men dan de spons te vagen over de beruchte zaak Copi di«* h t volk oordeelde als 'l Schandelijkste landverraad. De macht der Werkliedenpartij spruit .voort uit het aantal barer in richtingen maar die macht zou nog veel grooter zijn, mo- sten al de ar beiders aan die inrichtingen de ge trouwheid, die zij van hen waardig zijn. Buiten gevallen van uitgezonder den aard, die zooveel mogelijk moe ten vermeden worden, heeft een so cialist het recht niet een enkele cen tiem toe te vertrouwen aan eene ka pitalistische ir richting, als er daar tegenover eene c< «opera'ie is die de gevraagde koopw aar kan leveren. Een voorbeeld La Prévoyance Sociale, wier eerste brandverzeke ringspolis opgemaakt werd in 1909, had er bii deri wapenstilstand 33 385; op dit oogenblik heeft zij er 73.401. De uilslag is prachtig, maar toch n' g onvoldoende. Denkt eens na:\V*i t'-l- tellen 725.000 gesyudikeerden en we behaalden d--n 20 November 671,-145 stemmen. Er zijn dus nog honderde duizende werklieden die hunne ver zekeringspreini-n naar kapitalisti sch' maatschappijen dragen. D-- meeste brandverzekeringskon- trakten worden opgemaakt voor eenen duur van tien jaar. Al diege nen dus die op 't. oogenblik dat la PREVOYANCE SOCIALE gesticht werd,gebonden waren, hebben sinds de twaalf jaren dat zij bestaat, de gelegenheid gehad hunne verzeke ringen over te geven. 't Is onnoozel zijn geld te geven aan diegenen die wij bekampen, als wezelven '-ene inrichting heb ben die ons toebonoort. (81, Luchtvaart hof, Brussel). De regeering was verlost van de socialisten en nu zouden ze de gel 3- genhei 1 hebben aan te toonen dat deze inderdaad de verkwisters wa ren. Ziehier hoe wij den weg der be- s ;i gen opgaan. Hier volgen de verhoogingen van uitgaven voor 1922 óp deze van 1921 Koloniën fr. 182,414 Justitie 11,585,1«K) Buitenlandsche zaken - 7,555,947 Dolatiëü 9o5,528 Onwaarden 2,720,000 Schuilen 241,916,940 Nijverheid en Arbeid 5,755,270 •Aan meerdere inkomsten wordt voorzien een bedrag van 469,135,841 fr. Deze komen voort van nieuwe en verhoogde be belastingen zooals Belasting op de meu belen fr. 20,000,OoO Spelen en weddingen 5,000,000 V< rhoogde inkom. rechten 60,828,650 Verhoogde accyns- rechten 15,871,500 Registratie en over schrijving 61,000,000 Griffie 1,600,000 Erfenissen 20,u00,000 Zegel 10,2u0,000 Boeten van belastin gen 1,200,000 Boeten van veroordee ling 6,610,000 Taks van overdracht 200,000,000 Uit eerste bron We vernemen uit allereerste bron dat M. Devèze een bezoek zal bren gen aan den soldaat, die uit afkeer voor het leger in de Schelde springen wou. Napoleon IV zal den wanho pige gaan overtuigen van de welda den va.i het leger en den verln-lfen- den invloed van het kazerneleven. De wet op de luiheid. No,r steeds noemen de liberalen de wet op den acht urendag de wet op de luiheid. En dat moet ge laten zeg gen van menschen die nodit werken. De vaderlandsliefde der vrienden van minister Devéze. De groote huidevetters en leerhan delaars hebben minister Devèze blij ken iregeven hunner groote vader landsliefde. Er was een aanbesteding uitgeschreven voor levering van le- derbecoodigdheden voor een waarde vati 6.7t)0.000 frank. In den gewonen handel kan men sommige soorten le der aan veel goedkooper prijs krij gen, en zoo komt het dan dat die groote snoeken per kilo van 2 tot 5 irank rpeer .vragen. En minister De- vè'.e is zoo goed zich te laten ver schalken door de beste vaderlanders die den Belgischen grond draagt. Een oog in 't zeil. De begrooting van nijverheid en arbeid, dus van M. Moyersoen is rond gedeeld. 25 iinllioen uitgaven, dié ingeschreven waren in liet buiten gewoon hadjet, zijn nu overge bracht naar liet. gewoon hu Ij et. Deze operatie zou een besparing van 20 millicn daaistellen. Goed en wel, op voorwaarde dat deze besparing niet ten laste komt van de arbeidersklasse. Het zal noodig zijn, dat er een oog in 't zeil gehouden wordt. Dat wisten we nog niet M. Brauii, de advokaat der Cop pée's heelt in'-'zyn pleidooi de verba zingwekkende nieuwigheid aan den dag gebracht dat er geen grooter slachtoffers zijn van de Duitschers dan de Coppée's. Z u die meneer dat nu werkelijk zelf gelooven DER 19" EEUW, door J. DOMS. Derde Les. We gaan 'nen gang Topn het kh'rikaal-liberaal mi nisterie zich aan de Kamer aanbood mot zijn verklaring, was de hoofd schotel besparing en bezuiniging, dersorgaan. Leest en verspreidt RECHT EN VRIJHEID», het ware arb»«- Terw ijl het proletariaat de richting door Marx aangewezen hi het kom munistisch manifest en in zijn werk Het Kapitaal insloeg, namelijk den weg der organisatie in vakbon den en in poiltieke bonden, beide door Marx geleid in de Internatio nale, speelde zich in het jaar 1871 te Parjjs een bloedige gebeurtenis af, de Commune, die zonder het te wil len, ongunstig op de verdere ontwik keling der Internationale heeft inge werkt. Do gevolgen der Commune hadden een grooten invloed op de verdere ontwikkeling, want de arbeiders waren met verstomming geslagen, terwijl de Internationale als verlamd uit den slag kwam, want het revolu- tiorinair bewustzijn der arbeiders kon niet op tegen de immer groei- ende macht der bourgeoisie. En de Commune was geen uitvind sel van het proletariaat, maar een uitvloeisel van de maatschappelijke ontwikkeling, doch het proletariaat moest, ten onderdoen door de onge lijkheid der strijdmiddelen. En na het tijdperk van revolutie onderging het kapitalisme een enor me machtsuitbreiding door het ver wezenlijken van schrikkelijke win: sten. Parijs kende in dien tijd een mach tigen bloei geheele oude wijken weiden afgebroken en vervangen door luxe huizen gelegen op schil derachtige boulevards. Ook werd het land doortrokken met spoorwegen en kanalen die een groot werk met zich brachten. Napoleon III, koning van Frank rijk, wou in alles groot doen, alles moest groot en overprachtig zijn, leger en vloot moesten groot zijn. Maar de andero kapitalistische landen moesten hem in dit alles na doen. De weelde en groote werken van de staten vergden onmetelijke sommen gelds die opgebracht wier den door leeningen en belastingen, natuurlijk dit alles op den rpgder kleine burgerij en van het proleta riaat. En terwijl de woelde uitbreiding toenam, verarmde het proletariaat langs om meer. H«'t volk, misnoegd, kwam in 1869 tot groote volks-demonstrat ïën, dit al les moest gedempt worden en de bourgeoisie zocht een afleidingsmid del en de oorlog kwam... Dien oorlog was van Duitschland gewenscht die naar machtsuitbrei ding en afzetmarkten zocht. Frankrijk had echter in den oorlog van 1870 geen wapengebrek, want Duitschland was te sterk ontwikkeld op militair gebied, terwijl in Frank rijk de staat rot was. (These was something rot in the State). Duitschland, als overwinnaar, eischte zware vergoedingen. Do bourgeoisie had genoog inzicht om te beseffen dat na den oorlog het volk in opstand zou gekomen zyn wat een algemeen verschijnsel is. De bourgeoisie zou het proletariaat verpletteren en ten dien einde vroeg ze zelfs raad aan Bismarck,een vijand die hen troepen en munitie toestond. Aldus wierden de werkers in het bloed versmacht en men herinnert zich wel de slachting van 3U.000 men schen op de wijk Père Lachaise. Na drie maanden was het met de Commune gedaan en met haar sloot het tijdperk van den gewapenden opstand. En zoo komen wij tot de mo derne klassenstrijd. Voortaan zal het proletariaat met vastberaden wil de weg der organi satie volgen de vakbeweging en de politieke parlementaire aktie werd voorgoed ingeleid. De feiten hebben bewezen dat deze strijdmiddelen de echte zijn,-want 1. Don gewapenden opstand is on mogelijk te. winnen, gezien de groote steden on het snelle vervoer der troepen. 2. Het proletariaat volgt het prin ciep der ontwikkelings-theorie en alles wordt verover/i door reden dat de maatschappelijke toestanden er rijp voor zyn. Maar de revolutie kan nog bestaan want de bourgeoisie drijft naar de reaktie en de burgersbladen valleu het algemeen stemrecht aan en wer ken den demokratische stroom tegen door hot saboteeren dor werkers- wetten De communisten. Om de werking van het proleta riaat op vasten wil door te voeren en te behouden moet het proletariaat blok vormen, maar alhoewel de com munisten ook de socialistische maat schappij verdedigen, breken zy het werk af der socialisten door hun verdeelerswerk. En wat is de grootste fout der kommuuiston Opdat er eene nieuwe maatschappij kan verkregen worden, moet de oude, waarin wij leven, ryp zyn tot de verbrokkeling en «laarvan houden de communisten geen rekening, ze wfllen alles op eenen dag en dit is volkomen onmogelijk, want het volk is tot ontwikkeling nog niet rijp, zou in di maatschappij nog niet kunnen leven en alzoo loopt men een fiasco op. De social-democratio zal hot pro letariaat op vasten grond houwen door het volk langzaam op te leiden tot deze maatschappij. Het moderne kapitalisme. Het moderne kapitalisme is geken merkt door de concentratie, de samentrekking van het kapitaal, ter wijlde strijd om afzetgebieden voor hunne produkten langs om meer grooter wordt, Deze concentratie breidt zich uit 1. «»p sooiaal gebied. Twee klassen staan tegonover malkaar, het kapitalisme en het pro letariaat,, terwijl de middenklassen langzaam verdwijnen. 2. Op binnenlandsch politiek go- bied. De bourgeoisie bezit de geheele staatsmacht, en richt, die tot eigen voordeel in by middel van a) beperking der politieke capaci teit der arbeiders. b) Het gerecht. c) By stakingen wordt het leger gebruikt om de orde te herstellen. d) De bourgoisio wil, met samen werking van Staat en Kerk, een bourgeois-onderwijs geven en be strijden dus met hardnekkigheid het officieel onderwijs. 3. Buitenlandsche politiek. Vorming van sterk gecentraliseer de Staten. 4. Economisch gebied, onder vorm van patroon-syndikaten, kartels, trusts. Het moderne kapitalisme trekt zich samen in do richting van het impe rialisme. gesteund door militarisme. Daartegen trekt zich het proleta riaat ook samen in ééne Internatio-

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1