Cinema Americain GROOTE -■* Aazart (lisliaal, (>CJ, AALST. IT.Of.HWlM V Uit Geeraardsbergen. ifestuunler-Eiiieiiiiiirosiimque 1»E (IREVE -'"van Vi'i.jdag 'LI lot .Maandag' .'50 Januari CH.OI.ETTE William 1? ussi'l hi J cq dr Stoutmoedige Open brief Ouden Stenter. Overboelaere. Groot Paryzor drama in 4 Hoofdstukken, iedere week 1 H >ofdstukin Sdeelen 1* Hoofdstuk De Witte Vleugels. 3e Hoofdstuk. liet lage van Pa/ijs 2?AluOfdStuk. De Strijd om het Leven. 4" Hoofdstuk. De Verlossing. naar den beroemden roman van Pierre de Couroelle. Wie kent GIGnl.ETTE niet, h»*t is lep seliounsieji fjlm die het huis Patié tot hiertoe op doek gebracht heeft. zeer bewogen Tow Boy drama in 5 doelen. Cliailol maakt ziel) niet Bezorgd Groote lachwekkende Komiek. PRIJZEN DER PLAATSEN 2.00 fr. 1,25 fr 0,90 fr. ORDE DER VEHTOONINGEN Vrijdag en Zaterdag te 8 uur. Zondag te 4 1/2 en 8 uur. Maandag te 8 uur. Kinderen onder de 1G jaar worden ni«*t toegelaten. Wij berichten dus onze geachte bezoekers dat de bals geschorst zijn en de cinemavoorstlelingen regelmatig aanvang nemen. Wij zullen op den duur nog gaan go- looven dat we toch iets zijn, hoewel we steeds het tegenovergestelde had den gedacht. Camiel Huysmans is dus voor de gelijkheid der scholen. Maar zeg eens, manneken, als ge toch de woorden en de zienswijze van Kamiel Huysmans aan hadt, waarom haalt ge dan als eerlijk man niet aan, wat Huysmans er heeft aan toegevoegd dat die gein In stelling afhangt van de omstandig heden en de lokale toestanden. Het is niet zeer proper, woorden van iemand aan te halen en er een deel van weg te laten, als het in uw kraam niet past. Wij laten den lezer zelf uitmaken hoe men die. manier betitelt. Wij laten ons domperachtig bij den neus leiden. Och kom, daar ge looft ge zelf ni"ts van, en wij ver nemen dat als er spraak is, van zich te laten leiden, gij daarover als ver tegenwoordigers derchristene werk- - lieden organisati 's veel beter zoudt zwijgen, men spreekt niet van koor den in het tints eens gehangene. Be grepen. Oscar en Moesken. Wat nu de lofzang over de katho lieke sclioh-n Op gebied van lokal -n aangaat. Wit m-Iuoveu het heel gui-d, wij zi|ii er zelfs van overtuigd. 't Is daarom dal we, als we u iets zouden mov.en vragen, wy u zouden verzoeken int uwe klerikale boi zt-m vrienden der Bestendige Deputatie te willen aandi ingen,op lat ze hunne verplichtingen tegenover ons ge- moentehestuur zouden volbrengen en dan zalNinoveer mogen ophogen een der b« steen modernste scholen van den lande te bezitten. Toe, jongens, dring' eens aan. Wat nu uwe uitdaging aangaat, betrekkelijk de degelijkheid van het onderwijs en de uitslagen van een in te richten priiskamp. Zie, naamlöoze krabbelaar, daar van hebben we ronduit gesproken schrik. VV ij vreezen inderdaad dat. moest dergelijke prijskamp plaats grijpen, ge eert ferme davering zoudt krijgen. Vooral dien prijskamp der bewaarscholen jaa&rt ons schrik aan. 'k Zie ze reeds bezig onze kb ine kleuters van drie, vier jaar. Prijs kamp in de bewaarscholen Toe, jongens, wees eens ernstig en ver koop in't vervolg dergelijke kinder achtigheden niet meeroi' westuren u ook iiaarde bewaarschool. Wat nu de kwestie der benoeming aangaat, daarop zouden we U heel gemakkelijk en afdoende kunnen antwoorden, doch aangezien ge ons zegt, dat geeene ondervraging gaat doen in den gemeenteraad, zulien we JU daar dan ook antwoorden zooals ihet behoort. Wij verhopen, daar het het blad is der Christene Werklie den, dat ons zulks meedeeltdat ge ditmaal den brief zult mogen teeke nen hebben der groote bazen, en het uw alles zeggende, oh pardon AL LES ZWIJGENDE afgevaardigde zal zijn, die over die kw estie het woord zal nemen. Gii spreekt van konkel foezen. Hewel jongens, als uwe in- terpelatie doorgaat, dan zullen we spreken van konkelfoezen en van onkiesche voorstellen van echte marchandage 'K geloof dat ge er veel plezier zult van beleven. Wij wachtten met heel gerust gemoed (den loop dor zaken af. Aan blaffers iSloren wy ons niet. Pol VANDESTEEN, Schepen van Onderwijs. gezonden aan den heer Dcvèze Mi- nister van Landsverdediging' te Brussel. Mijnheer Devèze. Wij nemen de eerbiedige vrij lioid U te laten weten, dat de sta king in hei Gasgesticht te Gee raardsbergen komt te eindigen dank aan Uwe edele tusschen- komst, door het zenden van sol la ten die. het werk onzer strijdende kamaraden hebben moeten inne men. Deze soldaten, die door Uwe schuld de naam van onderkrui pers hébben verw orren, zijn slacht- offers van het militarisme, welke alh* dienstweigering straft, of de - bevelen goed of slecht waren. Gezien UE 1. het miliiarisme met geheel zijn nasleep vertegen woor digf, en het heve.j tot het leveren van soldaten door UEd* is goed ge- keur», hu nen w n et and rs dan Lfc.ii. vei'rti twnor lejijkstellen voor hei lijden en o thermion welke de vrouwen en kinderen van de 14 werklieden, welke Gij met Uwe soldaten gedurende 11 volle weken op straal werkeloos gehouden held, hebben moeten onderstaan. Gezien wij ais vakgenooten, deze gezinnen gest-uid hebben, welke door uwe tusschenkomst op ver hongeren waren gez.-r, om lat zij zich geen 22 cenii-m-n per uur lieten afnemen, zoo zijn wij zoo vrij Ued. een<- schade vei yowling te vragen van 95uo frs. voor steun aan de noodlijdende lamiliën uit gekeerd. Hopende dat U een gunstig ad vies op onze vraag zult uitbrengen, groeien wij (J met achting. (Geteekend) A. Van-der Brugge. Ziekenbond Helper en Trooster Na den oorlog heeft onze zieken bond, evenals onze syndikaten, eene uitbreiding genomen, zoodat hij veie diensten aan onze kla-se heeft kun nen bewijzen. Maar nog zijn er werk lieden die niet het ^schoone en ver hevene van de mutualiieit begrijpon, die niet inzien als in de syndikaten de solidariteit in den strijd om beter loon en werkvoorwaarden wordt ont wikkeld, dat ook het princiep der solidariteit ten volle wordt toegepast in do mutualiteit, want het is ons doel door onze ziekenkassen de werk lieden in staat te stellen, bij ziekte, ongev. 1 enz., de gevolgen r van te kunnen doorstaan, en zoodoende hen onafhankelijk te maken van de pri vate of openbare liefdadigheid, om van de openbare besturen te beko men dat de mutualiteiten voldoende worden ondersteund om hei recht op bestaan te erkennen ook voor diege nen, onbekwaam tot werken, door ziekte of eenig ander gebrek, omdat deze ongelukkigen zich niet meer zouden moeten vernederen om in vele gevallen almoezen te aanvaar den. Een verstandige en vooruitziende werkman, die tevens zijn plicht he- grij pt tegenover zijne werk broeders, is lid v in denziekeuboml met gansch zijn gezin. Wij willen hier in 't kort eenigen uitleg geven over de werking van onzen ziekenbond gedurende het verlóopen jaar. Er werd uitbetaald aan zieke en gekwetste leden (man nen) 25,'836 franken, aan vrouwen leden 8,593 frank. Voor kraambed den, boven de toelage van staat en provincie, 5 U50 frank. En onze moeders ondervinden maar al te best hoe in zulke omstandigheden een weinig onderstand goed te pas komt. Voor den genees- en arsenijkun- digen die- si werd er 44,636,88 frank uitgegeven. Zoodus een gezamenlijke uitgave van 84,1558,8 fr. Het bestuur bleef ook niet werke loos om leden aan to winnen onge- vebr 500 nieuwe leden lieten zich ge durende het jaar 1921 inschrijven w ij tellen op dit. oogenblik in onzen hond 5028 leden voor si ad en huiten. In dit geiai zijn begrepen mannen, vrouwen en kinderen. Wij hebben leden te Onkerzele, Nederhoelaere, Overboelaere, Schen- delbeke, en enkele leden in drie of vier andere gemeenten. Voorde stad alleen is het getal ongeveer 4000, het zij het derde der bevolking aange sloten bij onze mutualiteit. En t<'ch zijn wij nog niet gansch tevreden, want nog- niet al de leden onzer syndikaten van stad en buiten zijn in onze mutualiteit. Zulks zou nochtans moeten En dit kan, als de leden van den ziekenbond hun be stuur meehelpen aan het maken van propaganda. Bijzonderlijk op den buiten is de uitbreiding op dit ge bied een der beste middelen om de m msclien te winnen voor de socia listische gedachten. Er zijn werklieden die zich laten inlijven in zieken honden, zooals ten andere ook in vakbonden, van de liberale of katholieke partij, En katholieken en liberalen trachten voordeel te trekken uit de werke loosheid, om door belofte van werk te verschaffen leden te winnen voor hunne vakbonden e.i ziekenbonden. Maar onze werklieden weten dat het doel dier rijke heeren is, de ar beiders te verdoelen, om over hen te kunnen heerschen. Arbeidsters en arbeiders, er is maar eene Werklieden-Partij, dit is de socialistische partij. De plaats van allen ia in de rangen dezer partij want slechts door eenheid bekomt gij vrijheid en zult gij u kunnen ver heffen als mensch. Aan de propaganda om onzen reeds machtigen ziekenbond nog te versterken. Tot eersten Maart 1922, worden de leden onzer syndikaten, van stad of buiten, en die lid zouden zijn van een ons vijandigen ziekenbond, onver schillig hunnen ouderdom, door den ziekenbond Helper en Trooster als in volle recht zynde leden over gekomen. Aan 't werk. vrouwen, mannen, en het j;iar 1922 zal ons grooter aan winst in ledental brengen dan 1921. Als alle werkers elkaar verstaan zijn zii in staat zelf voor de verbeto- ring van hun lot te werken. Het Bestuur. Het is niet oneigenaardig na te gaan hoe, na uitputting der gewone argu menten aangevoerd tegenover de arbeid rspartu, men overslaat, tot Z' oez'-gdo i. rooi «*re weerleg., i-igen 'om onze s'rehking op politiek en syndikaal gebied trachten in minder waarde te krijgen. Heden klinkt het deuntje (Jat de socialistische partij zich in horizon tale lijn bevindt, 't is te zeggen dat wii ons in een stadium bevinden van beweegloosheid en wij evenals de andere politieke partijen den ouden slenter volgen. Die lieden welke zulks beweren en als de verstandigsten willen doorgaan, willen dus bedui den dat wij ook de politiek aan 't vol gen ziin van laat gaan dat gait en laat komen wat komen wil Voor onze partijgenooten zelf is 'tonnoodig verder over die meening uit te wijdon die het innerlijk leven onzer Partij in gansch het land kent, die de polsslag der werkzaamheid onzer verschillige organisation voelt, is genoegzaam overtuigd dat de yver hoegenaamd in niets ver zwakt is. Men zie maar naar do lokale be weging. Woont óóne van de talrijke vergadeiingen en zittingen bij luis tert naar de sprekers, overweegt do genomen besluiten en voorbereidin gen en gij komt alras uit den roes der gedachte dat by ons den ouden slenter ingang beeft gevonden Eene partij zooals de onze, waar de arbeiders zulke belangrijke pun ten hebben te behandelen en wiens taak zoo ernstig is om vervuld te- worden, kan niet meedoen aan repos^rie - of rust kennen, daarvoor is de strijd nog re hevig, daarvoor moet nog te veel omgewerkt worden om te komen tot dn algeheele hervor mingen welke de Werkliedenparty door baar programma heeft door te voeren. Heeft men niet eens beweerd dat wy droombeelden najagen Heeft men ons niet honderde ma len uitgekreten dat we zinneloozen waren met een programma en pun ten die onuitvoerbaar waren en wy zoo maar de maan met de tanden wil de nemen? En tochjis door de eeuwen heen den weg der demokratie opge gaan geworden, zyn gedachten ont worteld die de vrijzinnigheid gene gen waren, en die wars van alle onderdrukking en vervolging de baan dor vryheid opgingen. De eerste wijsgeeren en denkers kenden wy door hunne schriften de Voltaire's, de Rousseau's, tot ook de eerste groote Fransche Revolutie de baanbreker is geweest voor de rech ten van den Mensch. En wanneer den grooten Proudhon en den wereld beroemden Karl Marx door hunne heldere bewijsvoeringen bet staalrechte der voorrechten om bogen, en evenals eene electriek strooming de geheele arbeiders we reld doorjoeg, kon onmiddelijk de heerschende klasse langer hare on- verscnilligheid behouden jegens dat d&t deel van een volk waarop zy zoo welig teerde en smeerde. Hoe hebben wij dan niet stap voor stap de ontwikkelingskamp in al zijne kracht zien godyen en volledi- gen Hier in België treffen wy de schoone figuren uit de Werkersbe weging in Vlaanderen vinden wij den krachtigen Edmond Van Beve- ren in midden ons land, in het Bra- bantsche vinden wij den helaas te vroeg voor onze Partij verloren Jan Volders, den socioloog wiens mach tig brein in verwart ing werd ge bracht, terwijl in het Zuiden de De- fuisseaux goed aan 't werk waren. Van deze laatste was hun strijd in- zonderlijk gericht tot verovering van het kiesrecht voor de arbeidersklasse eri tot dit doel schreven ze het tot heden niet onbelangrijke werk De misdaden van het cynskiosstelsel Ten gevolge van den wereldoorlog kon onze Partij met meerdere kracht doorzetten en kwamen wy reeds tot de resultaten die ieder kent. En nu komen er van die flinke ke rels beweren dat daarmede, de zaak is geklonken, dat de Werklieden partij in.peis en vrede den slaap der gelukzaligen gaat genieten Mis, Heeren, en wij mogen u verze- deren dat bij ons daar nu zelfs niet eens wordt aan gedacht. Integendeel met nog meer zorg gaat het voort. Met nog meerdere nauwgezetheid zullen wij onze in richtingen aanvullen en uitbreiden. Onzen weg is nog lang, wy weten het, maar juist daarom doen wy niet aan ouden slenter, maar met nieu were moed en frissche kracht gpat het VOORWAARTS A. H. Strijdpenning Geeraardsbergen. Overdracht fr. 72,30. Zondag was den bond gesprongen van Fons Diese en Louis Sorren, en Dinsdag gingen ze hem opblazen en ze konden niet 1,00. Spijtig dat Louis Serren den prijs verloren heeft voor 't meeste pees, anders 't muziek was al besproken 0,25. Omdat Frans Lado Stach afgedaan he« fi by Mence l,oo Voor't muziek. Een lied door Frans Diese, 3,10. Omdat Pepermans Irma hare pas port gaf en nu alle Zondagen met zijne vrouw uitgaat, daarmede zal hij bij de Lustige Vrienden komen, 1,00. Gezongen door Hector Povenage, het lied De Roode Vaan, bij A.Joris, Collegestraat, 2,20. Voor de Turnept. Gezongen door Fons Diese, 2,80. Goedgekeurd door Victor Van den Driesch 1,00 en Cnie 0,25. Voor do Warande, 0,25. Totaal fr. 4,30. Gemeenteraadzitting van 18 Januari. Onze protesten tegen het te vroeg uur waarop de klerikalen de ge m een teraad sz i tti ngen va s ts telden waarmede zij wilden beletten datd» eenige socialist en u erkman alsook de werklieden die na hunne dagtaak deze zittingen wilden bit wonen, heb ben er toe bijgedragen deze toch een half uur later te doen houden. Dat deze heeren gewaar werden dat zij zich belachelijk maakten in de oogen der bevolking is zeker, dat zij zoo handelden uit schrik voor de poli tieke gevolgen welke hunne handel wijze inde gemeenteraad zou teweeg brengen zijn wij nog zekerder, en bij menigen persoon die nog maar een paar gemeenteraadszittingen als toehoorder hadden bijgewoond, lag hot in den mond, dat gansch de kle rikale meerderheid nog niet opge wassen is tegen den enkelen socia list die er zitting heeft. Wat zou het dan geweest zijn jongens hadden de kiezers van Overboulare boter hun plicht begrepen en bij de laatste ge- meentekiezing gezorgd dat er min stens twee socialisten meer in deze raadzitting hadden kunnen plaats nemen. Nu stellen wij onze hoop in de toekomst DAGORDE I.) Verslag vorige zit ting, goedgekeurd. 2. 1) Taks op de ongehuwde man nen. Een taks van 15 fr. per per soon en per jaar wordt voorgesteld, met bijkomende taksen van 5 tot 300 fr. op woning gebrek. Daar er in den raad leden zetelen die een zoon een broeder en ook zich zelf te bescher men hebben tegen over dezen taks wordt deze dan ook verworpen. 2. Taks op drankhuizen. Er wordt een taks van 25 fr. per jaar voorgesteld op ieder drankhuis in de gemeente. Jacob herbergier prote steert en meent dat de herbergen reeds hoog genoeg getakst zijn. Co- syns vraagt of het niet beter zou zijn gezien alle herbergiers welke eene automaiieke piano hebben ree Is een taks daarvoor moeten betalen ter wijl er danszalen zijn die geen taks betalen, dat men daarop een belas ting zou stollen. Deze vraag vindt instemming en wordt naar een vol gende zitting verzonden. 3. Taks op handels- nijverheids- werklieien en bedienden. Er wordt een taks voorgesteld van 5 fr. pu Frasie. Omdat zotte Camiel bi de hoofd en por jaar te betalen door n ij - - veraars en han telshoofden welke werklieden en bedienden in dienst h-bbon op het grondgebied der ge meente aangenomen. 3. Begrooting armhureel 1922. Gezel Cosyns zegt dat zoolang de so cialisten geen vertegenwoordiging hebben in het Artnbureel hij ook geene begrooting kan goedkeuren. 4. Goedkeuren gomeonterekoning 1917. Goedgekeurd. 5. In geheime zitting. 1- Ont slag dwangbeveldrager aanneming en openverklaring der plaats Ont slag wordt aangenomen, daar men vreest dat er geen liefhebbers zullen zijn voor dit karwijtje zoo besluit men dit aan een gewonen deurwaar der op te dragen. Hewel dit strooi past best op den stal van zulke bees tjes. 2 Een ontslag van een armlid wordt aangenomen. 3. Het loon van het onderwijzend personeel wordt vastgesteld volgens wettelijk barema. socialisten blijft om haar hart uitte puiten 0,25. Omdat hij beter Mathilde tiaar taarien zou opeten dan socia listen 0,50. Omdat zijn beste vriend Van H«-rre h«*m doet verhuizen 0,25. En pat hij zegt dat er burgers in zyn huis moeten wonen zooals hij 0,25. Omdat dien burger zelf groote schuld heeft 0,25. Zotte Camiel zegt, smijten de socialisten mij huiten, dan be trek ik dit krapuul 0,25. ZotteCamiel en van Herre waren de verdededi- gers van Woeste 0,25. En nu zijn 'i vijanden geworden 0,25. Gezongen door Oscar Stevens en rondgehaald door Bloedwet 5,05. Omdat Rossen Donnó de meisjes zou gerust laten geeft Marie 0,25. En omdat Marie daar jaloersch op is geeft Maria ook 0,25. Omdat Noote voor de derde maal zijn schoenen wilde aantrekken en van moeite in den zetel viel, geeft Margriet 0,50. Omdat Pol Vos den r in den stryd- penning stond, kreeg hij een slag van den stoofhaak 0,25. Twee te per soonlijke zetten 0,50. Omdat Pol Vos 1000 fr. vraagt voor eerherstelling aan Stek voor in «Recht en Vryheid» te staan 0,25. Bezoekt onze winkel bij Jean en koopt u het noodige voor uw gezin 0,50. Koopt regelmatig uwe jetons by den bode, zoodoende helpt gij den goeden gang van den bestel- lingsdienst regelen 0,50. Goeda so cialisten lezen Vooruit en Recht en Vrijheid 0,50. Gezongen door Craenenbroeck en Jan Scnaillèe de twee kaalkoppen 3,00. Gezongen bij Van Craenenbroeck door Jan Schail- lée, Mieken datjmoogt gij niet doen 2,iK). Gezongen door Van Craenen broeck, Ryken geeft Brood, rondge haald door Schaillée 4,00. Totaal 22,05 fr. 4. Na eene in orde brenging van gemeentel ij ko rekeningen, wordt er medegedeeld en met algemeene stem men goedgekeurd, dat er met de ko mende Karnavaldagen op straf van boete en gevang het verboden is zich te verkleeden of to maskeren op het grondgebied der gemeente. Politikus. Werklieden van Overboulaere, geef u aan, wordt lid van den Socia- listischen Propaganda Club. Zondag 5 Februari, om 2 ure, al gemeene vergadering bij Kamiel De Beek. Nieuwe leden worden aanvaardt. Het Bestuur.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3