Socialistisch weekblad voor hel Arrondissement Aalst. De veldtocht der Socialistische Vrouwen tegen de Drankpest. Slechte Betalers. Beknopt Verslag 19" Jaar N° 6 Prijs per nummer IS centiemeu S Februari 1922. Partijgenoolen RECHT VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschenen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór. Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. De strijdpenning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, CENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichte® over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zyn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. I,d5 6 3,7j? 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15#00 De kiezingen zijnafgeloopen, maar aan de muren hangen nog de plak brieven der herbergiers, waarop zij vragen naar het recht om genever met volle glazen te mogen verkoo pen, zooals vóór het uitbreken van den oorlog. In de hoop van de herbergiers- stemmen te bekomen, hebben de meerderheid der kandidaten, van de burgerpartijen, en zelfs verscheide- nen onder hen die als leden van de regeering aangedrongen hebben op het stemmen van de "anti alkoolwet», zonder te blozen van schaamte, be loofd dat deze wet zou... afgeschaft worden. Te Charleroi, bij voorbeeld, is een liberale kandidaat er aldus in gelukt om zich te doen kiezen dank aan de steramen der herbergiers. Te Luik hebben de heeren herber giers op eigen hand eene kiespropa- gande gevoerd en er by de kiezers bijzonder op aangedrongen dat zij hunne stemmen zouden schenken of aan de liberale of aan de klerikale lijst, fwaarvan do kandidaten gewon nen waren voor hunne heerlijke zaak Alleen de socialistische Werklie denpartij heeft zieh, als één man, ge steld tegen het onheilspellend terug- keeren van het rijk der volksver- giftigers die op fortuin loeren, daar waar zij openlijk verklaarde Wij hebben nog liever tien ka merzetels te verliezen dan te moeten zien dat er duizenden en duizenden alkoolslachtoffers meer {moeten ge zonden worden naar de gevangenis sen, \de krankzinnigengestichten en de bedelaarskoloniën VROUWEN DES VOLKS Herinnert u steeds het verleden, het droevig verleden, en het geld dat door uwe echtgenooten achter gelaten werd op de schenkbank der geneverhandelaars.... Herinnert u steeds de twisten en de tooneelen die plaats grepen in uwe ellendige woning, daar waar vader al te vaak slechts naar huis kwam om zich, on der den invloed van den drank, over te leveren aan beestigheden en ge welddaden. Herinnert u steeds uwe slecht gekleedde, slecht gevoedde schapen van kinders, voor dewelke gij het hoogst noodige nietkondet koopen, wijl het grootste deel van het loon van vader in de schuif van den kroegbaas verdwenen was Indien gij niet wilt dat dit vloek waardig verleden terug komt, weest op uwe hoede...Weest op uwe hoede, want het gevaar is groot, aangezien de geldelijke toestand van het land betreurenswaardig slecht is, aange zien de regeerende burgerpartijen, die een tekort van milliarden zullen te dekken hebben, halsstarig weige ren om het geld te nemen waar het is, bij de rijken, of om groote bespa ringen te doen, in de eerste plaats door het invoeren van den krijgs dienst van slechts zes maanden. Wat er moet gebeuren De kroegbazen zeggen dat zij rech ten op den alkool willen betalen en zij leggen uit Laat ons vrij onzen gang gaan om de werkende klasse te vergifti gen, te verbeesten en te ruïneeren naar lijf en ziel, wij zullen de profij ten daarvan onder elkander verdee- len en zoo zullen wij millioenen en millioenen storten in uwe ledige staatskas En dat beteekent Opnieuw zullen er dan weldra hon derden alkoolslachtoffers opgesloten zijn inde krankzinnigengestichten, en zullen honderden en honderden weer naar de gevangenissen kunnen ge zonden worden omdat zy dronken, de messen voor elkander getrokken hebben, en zullen duizenden en dui zenden hun ellendig leven kunnen gaan eindigen in de ongeluksbarak ken van Merxplas en Hoogstraeten hunne vrouwen en kinders in de af schuwelijkste ellende latend, maar onze zakken en uwe staatskas vul lend Volksvrouwen Dat zult gij zeker niet laten gebeu ren Gij zult u komen aansluiten by diegenen die binnen kort uwe bij zondere mandatarissen zullen zijn. Weg met den alkool l Weg met de geneverwoekeraars Weg met al diegenen die ons ter- zelfdertijd willen berooven van het geld, de gezondheid en de werk kracht onzer echtgenooten en zonen En daar de klerikale en liberale damen geen enkel woord gevonden hebben om te protesteeren tegen het zich laf onderwerpen der mannen harer partyen aan de eischen der volks vergif tigers van beroep Rekent alleen op uwe eigen krach ten Verschanst u sterk om stryd te voeren tegen de gevaren van de drankpest, tegen de onderworpen heid die er uit volgt, en tegen alle onderworpenheden waarvan uwe kunne in het bijzonder het slachtof fer is Komt tot het Socialisme Komt allen tot de socialistische Werkliedenpartij Federatie der Socialistische Vrouwen van het Arrondissement Aalst. In ons landsbestuur isgeld noodig, veel geld. Zooveel geld dat het ner gens te vinden is. Zelfs datgene wat noodig is om de intresten van onze schulden te betalen, vinden wij niet. Ons land heeft meer dan 35 milliard schuld. Daarvoor moeten wy elk jaar 1 milliard 500 millioen intrest betalen. Mr Ingenbleek, secretaris van den koning, heoft nagerekend dat onze inkomsten voor het loopend jaar i milliard 515 millioen zullen zyn. Als dus ons land geen cent uitgaf, noch aan den koning, noch aan de minis ters, noch aan het leger, aan niets, dan nog zou onze schuld verhoogen, want al de ontvangsten ^an een heel jaar bedragen 45 millioen minder dan de intresten van een jaar, die wij op onze schulden moeten vereffenen. Wij staan dus op financieel gebied in een heel slechten toestand. En daarom is minister Theunis een kruistocht begonnen om centen bin nen te krijgen. Aan alle dagbladen zijn omzendbrieven gezonden, waarin op duidelyke en eenvoudige wijze uiteengezet is, hoe men zyn lasten moet betalen. Waarom dit noodig was? Wel dooieenvoudig, omdat de rijken niet betalen zooals het be hoort. Die heeren die steeds hun mond vol hebben van patriotisme, houden hun brandkoffer hermetisch gesloten. Zij moeten met het mes op de keel gedwongen worden te beta len. En als zij eindelyk niet meer kunnen ontsnappen en moeten beta len, verduiken zij zooveel mogelijk hun inkomsten. Er zijn geen grooter gierigaards dan de Belgische kapitalisten. Dat zou minister Theunis moeten weten. En hij zou er moeten naar handelen. Hij doet het wel met de arbeiders. Regelmatig elke week wordt van het loon der werklieden de inkomtaks afgehouden. En er wordt eerder te veel dan te weinig afgehouden. Zelfs wordt afgehouden van arbeiders die, over heel het jaar gerekend, niet ge noeg verdienen om belasting te moe ten betalen. Waarom kan men hetzelfde niet doen met de ryken. Waarom diege nen die inkomsten verduiken, met geen geldboete gestraft Wie de staat bedriegt is toch even zoo mis dadig als hij, die dit tegenover een gewoon burger doet. En de meeste ryken, de meeste kapitalisten bedrie gen den Staat. Er zijn bewyzen van voor den oor log dat rijken, die met koetsen paard rijden, zes duizend frank opgaven als de waarde van hun mobilair, dat minstenstweehonderd duizend frank waard was. Wat betreft do betaling van lasten kan men in ons land ge rust zeggen Kleinen stelen en grooten stelen, maar de grooten ste len het meest Maar tegen de grooten duWt men geen radikale maatregelen 'nemen. Men vreest hun invloed, hun macht. Waren wy in de plaats van mi nister Theunis, dan zoudenwy al die grootschreeuwehdo patriotards naar de rekening van hun betaalde belas ting vragen neen, meer nog, wij zouden ze verplichten een deel van hun kapitaal af te staan voor den heropbouw van België, of beter ge zegd voor het vereffenen der Belgi sche schuld. Maar daar durft* de hui dige regeering niet aan beginnen. Eene heffing op het kapitaal durft zij niet doen. Zelfs voor de strenge toe passing der inkomsten-belasting deinst zij terug. En terwijl er geaar zeld 6n getreuzeld wordt, verhoogt onze schuld en zinken wij steeds dieper in het finaneieel moeras. Ons dreigend financieel bankroet is eene erfenis voor het huidige en het toekomende geslacht van ons Vaderland. Leest en verspreidt RECHT EN VRIJHEID», het ware arbei dersorgaan. OVER DE Y@©RB&A<£HT Dé Taak der Vrouw bij de gemoedsontwikkeling gegeven door GEZELLIN DE BAKKER, van Antwerpen. Heden wil ik u spreken over onze taak by de ontwikkeling der ge moedsaandoeningen by het kind, om dat nu meer dan ooit de vorming van het karakter op den voorgrond treedt. Dat komt omdat er een gansche om mekeer te bespeuren is in de volks beweging. Nu treedt de democratie op in alle lichamen, en zoo zal.het komen, dat het onderwijs niet meer aan de vraagstukken der opvoed kunde zal beantwoorden. Immers een groot geleerde zegde dat de 20* eeuw de verlichte wereld zou zijn. Wat is een karakterloos mensch Een persoon die geen idealen heeft die niet strijdt tegen de tvrannie van den tijd (de reactie) en die alles lijdelijk aanschouwt en laat voorbij gaan. Vóór den oorlog waren er zulke monschen, zy hadden den moed niet hun ondragelijk juk af te schudden, alle dagen waren gelyk voor hen, al het schoone, het wonderbare dat de natuur ons biedt liet hen koud, onge voelig, want zij begrepen het niet. Doch, de sterrelooze hemel is opge klaard, en wij, vrouwen, moeten de voorboden van die verlichte wereld zijn, want door onze natuur zelve zijn wii de beste opvoedsters. Men moet niet alleen de wyze, de manier van opvoeden kennen, doch men moet ook weten hoe en wanneer ze toe te passen. Wat is de ziel Een onbegrijpelijk iets dat waakt wijl hot lichaam rust. Hare grootste werking, haar bijzon derste vermogen is de wil. Wij vrouwen opvoedsters, moeten ijveren om een sterke wil te bezitten, dan alleen kunnen wij onszelf over winnen en een sterk .karakter vor men. Wanneer zy tot het bewustzijn ge komen zijn, het goede van het kwade te onderscheiden, dan moeten wy ook den moed, den wil hebben het goede alleen te volgen. Wan neer wij ons bekommeren, om wat de anderen van ons denken of zeg gen, geven wy bewys van karakter zwakte. Hoe moet het karakter der vrouw zyn 1° Veroischte De vrouw mag zich niet spoedig ergeren (maar daarom geen lamzak zyn.) De boosheid is na- deelig aan de gezondheid. Om van humeur te zyn is er wils kracht noodig, deze ontbreekt by de vrouw die zich seffens ergert even als by de zieke vrouw. Een gezonde geest huist in een gezond lichaam dit is neodig voor het goed humeur en het sterk karakter dat onze kin deren dan later van ons erven. Bij onze volksvrouwen is het on gelukkiglijk niet altijd zoo, dit komt door de vele beslommeringen die hun het huisgezin biedt. De Vrouw als opvoedster. Door de natuur is de vrouw aange wezen om moeder te worden. De pedagogie of opvoedkunde moet gekend zijn door onze vrou wen om hunne kinderen goed op te voeden. De taak der vrouw als opvoedster is zeer moeilijk, dezelfde neemt aan vang vóór de baring en wordt ver vuld door hare natuur zelf in het moederzijn. Wij moeten daarom eerst aanlee- ren wat de zielkunde beheerscht. Het bijzonderste vermogen der ziel is de wil. De aandoeningen van smart, geluk enz. wordéb door de zenuwen opgevat. De ziel van een pas geboren kindje is als een wit doek waarop moet geschilderd wor den. Hoe geschiedt dat Gedurende de 0 eerste weken is het wichtje zotter wil of bewustzijn het geestesleften ontbreekt nog. Dit wordt er stilten ingebracht door de prikkelingen me het van de buitenwereld opvangt. B. V. Men spreekt het toehet ge- luid zegt het nog niets, maar dook herhaalde inwerking van het geluid op zyne gevoelszenuwen ontwaken de zintuigen die de werking daar stellen om de ziel te voeden, opda& het kindje een gezond lichaam hebbe, moet de moeder zelf een sterk lichaam bezitten, daarom moet elke vrouw ;haar lichaam goed verzorgen in zwangeren toestand en voor dè baring. Ook moet by die vrouw het schoonheidsgevoel en vooral het reinheidsgevoel aangekweekt wor den. De opvoeding. De eerste 0 maanden is de taak niet zeer zwaar het lichaam vergt dan de meeste zorgen (doch ook de ziel mag dan niet verwaarloosd worden). Men moet het kind op tyd voeden (zijn lichaam op stiptheid stellen) door degoede lichamelijkeopvoeding bevoordeeligt men het geestelijk leven. Na 5 weken begint het kind te be grijpen het geestelijk leven dringt in t wichtje binnen en nu moet.door de prikkelingen der buitenwereld.de ziel gevoed worden. De opvoeding van heft kind van I tot 3 jaar. Nu is het een goed tydperk om door eigen werk het geestelijk leven te ontwikkelen al spelende wordt dit voortgebracht. Vóór zijn vijf jaar mag men het kind niet leeren lezen of schrnven, het heeft daar toch nog geen besef van. Te veel geesteswerk inde eerste kinderjaren benadeeligt zjjne ver dere ontwikkeling. Wanneer men s kindjes geheugen goed wil oefen mag men het niet vermoeien door de sterke oefeningen, deze verzwak ken het kind. Voor het kind van 1 h 3 jaar oud is neemt men speelgoed met verschei dene kleuren oarhet de schakeerin- gon te leeren onderscheiden. Op 5 k 0 jaar begint men de kleuren bil den naam te noemen. Nu begint men ook het gehopr te oefenen. Men leert het kind, kleine, lieve liedjes aan. „Van 1 tot 3 jaar is het de lichame lijke ontwikkeling, later de ,.aN taak der geestesontwikkeling. Opvoeding van het kind van 3 tot 6 jaap Het kind stelt onophoudelijk vra gen, somtijds zijn die moeilijk te be antwoorden, doch vrouwen, moe ders, houdt altijd en in alle gevallen het kind dewaapheid vooroogen' wordt het nooit moe dat uw Kind veel vragen stelt. Weestgelukkig als gij zoo een babbelaartjo bezit, want in tegenovergesteld geval is het een bewijs dat zijn zintuigen niet genoea ontwikkeld zijn. Als wo voor kindervragen staan, zijn we somtijds zeer verfegen, zoo als met de vraagstukken die de zede lijkheid en het intieme leven aan gaan, dan wil de moeder altijd het

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1