Aalst In den hoog.,n Arbeidsraad Srootenberge 7 Zijn droeve tijden. Haf.lterman Cesar. De federatie der Vakbonden op stoot zijn en het worden verdoken houden. Al wat aanstoot kan geven, wat hun Onschuldig kinderzieltje in op stand brengt moet vermeden wor den b. v. slechte gespr kken, hei eene kamer slapen geeft aan- nochtans men moet hen de ...„irheid voor oogen houden tot zoolang deze geen aanstoot geeft tot onzedige gevoelens. Plichten Rechtsgevoel. Een moeder die wil dat haar kind nuttig worde in de maatschappij moet beseffen datde ouders er zijn voor het kind en niet dat -toet kind er is voor de ouders. Elke werkstaking is een oorlog, schrijft de veinzige pem.elikker en haalt de stakingen aan van Ougrée. Tram en Bouwwerkers hier terstede. Nu dit ventje praat eroveren bewijst ten minste er niets van te kennen, wel een uitval in regel tegen de vet- betaalde pennelifekeis der roode syndikaten, dat wij nooit in staking gaan, enz. Ook haalt men er de voor- loopers bij welke de ophitsers zijn. het geliefkoos d wapen der patroons. Dat de staking der bouwwerklie- den hier te Aalst elf weken geduurd heeft, dit is niet de fout der werk lieden, maar wel der hardvochtige patroons welke .tot hiertoe nog geen enkele loonsverbetering toegestaan ÜUIVC1Ü lWV^IJO»v?l UUbt'l l41pS De moeder heeft voor plicht na te hebben zonder hunne werkers hier- taan in welke gezelschappon het ind verkeert. Wanneer men het kind altijd de waarheid voor oogen brengt, krijgt het karakter, een sterke wil. (Men heeft het leeren rodeneeren). Men mag het kind niet laten boven zyn hoofd wassen. De ouders moeten het kind voe den, kleeden, onderwijs geven, doch het kind mag niet gevoelen dat men het zoo goed behandelt omdat het maar een kind is. Het kind krijgt geen liefde voor u omdat het van 't zelfde bloed is,maar omdat gy het zijt die het gevoed, ge kleed hebt. Men moet het plichtbes* f bij het kind aanmoedigen opdat het ons ook zoude vergoeden, later als wij oud en versleten zijn. Ook het waarheidsgevoel moet aangekweekt worden als het kind zijn ouder9 verloochent als het eene hoogere plaats bekleedt dan zij in de maatschappij, dan komt dit omdat M zelf niet wisten hoe hun kind geestelijk op te voeden. Goed onderrichte kinderen zullen dan ook beseffen dat zij in de socia listische party thuis hooren. Men schryft ons uit u Recht en Vrijheid heeft over een veertiental dagen aangekondigd, dalGrootenbergezich niet meerman- gesloten heeft bij het Crisisfonds en onze werkloozen dus geen onder stand meer zullen genieten en het is ongelukkiglijk maar al te waar. Het is in zitting van 26 December 11. dat onzen gemeenteraad dit stom besluit heeft genomen en omdat onze bevolking moet weten, wie de schuld zal zijn dat er geen werklpozen steun meer uitbetaald wordt, is het noodig dat we de namen geven van die gemeenteraadsleden, die onge voelig genoeg zijn, aan den nood die hunne mede inwoners kan treffen. Waren afwezig Schollaert en Leva. Hebben de afschaffing van het Crisisfonds gestemd Van Melcke- beke, Heylons, Schatsaert, De Cock en Wullaert. Hebben gestemd voor het behoud van onderstand bij werkloosheid Steenhaut en De Temmerman. Het was noodig dat we zulks in 't openbaar brachten, opdat eenieder kennen zou, zijn vrienden en vijan- den. Inderdaad, hoevele arme lieden, zullen er niet zijn, die in de laatste gemeentekiezing - zullen gestemd hebben, voor die mannen die nu den boterham ontnemen aan hunne vrouw en kinderen, wanneer zij zul len werkloos vallen. Maar iets blijft eeuwig waarheid een vet varken weet niet dat een ma ger honger heeft. En wanneer zulks waarheid is, dan is het eene onvergeeflijke dom heid te stemmen voor rijke men- schen, groote bezittende landbou wers. die nooit iets gevoelen voor 't gebrek on de armoede van het lijdende' volk. - Hierom wanneer de gelegenheid zich voordoet, telkenmale in l hoofd geprent dat de kleine nooit ietsgoeds l. heeft te verwachten van de groo- /ten.Dixtis. Onder dit epistel verscheen er op ,8 Januari 11. een ongeteekend artikel vol van venijnige woorden aan het adres der socialistische leiders, op wien de verantwoordelijkheid berust het lot der werkers te verdedigen. In 't begin vinden we dat oorlog eene ramp is, en daar is elkeen van overtuigd, maar de liberalen niet, want wanneer er eene manifestatie is voor de ontwapening en de wereld vrede, gelijk deze van La Louvière, dan dreigen de Heeren liberale Mi nisters met hun ontslag, in geval de socialistische ministers welke deel namen aan zulke manifestatie bleven zetelen, dan was zulks ook een manomver ten voordeele van hun politieken boel. voor in staking te jagen. en dit maal de vereeniging der Bouwwerklieden wjlden nekken. Dit is de oorzaak. Nu ter zake, blauwe janhagel ver dediger van den geldzak. Nu zal ik, een luierik, vetbeiaald op 't zweet der arbeiders, IJ uiteenzetten wat de werkers zooal gedaan hebben om deze rampspoedige staking te ver hinderen en dan hoop ik eveneens, dat ge de moed zult hebben, uw woord te herroepen. Op 19e September 1921 maakten do Patroons aan hun werklieden bekend dat ze voortaan niet meer mochten werken dan acht uren, de reden, om te ontsnappen aan de toepassing der wet op den achturendag. Op306 September lieten we kennen aandeH.H Patroons dat we wensch- ten do toepassing te zien invoeren van artikel 13 der wet op den acht urendag welke zegt, De wegens toepassing dezer wet veroorzaakte korting van arbeidsduur mag in geen geval loonsvermindering ten gevolge hebben. Op 4a October ontvingen we een schrijven van den H. Meganck wel ke ons lift kennen dat ze bereid wa ren 25 0/0 meer loon te betalen, wan neer de werkers opnieuw de negeu- ste uur wilden werken, dit op deze uur dus, wel in regel niet waar blau we Jan. Op 4e October lieten we zulks ken nen aan het Arbeiderstoezicht bij het Ministerie van Arbeid en op 7 Octo ber lieten we opnieuw onze ziens wijze kennen aan aan de HH. Pa troons. Op 8 October ontvangen we bericht van het Ministerie dat de zaak in onderzoek was, we wenden ons eveneens naar de toezichtscom- missie der Werkbeurs, welke op 14 October verga ierde en waar twee liberalen in vertegenwoordigd zijn, deze gaf gelijk aan de werkers of 't is te zeggen, toepassing van art. 13, onze zaak verzendende naar liet gewestelijk scheidsgerecht, waarin de besprekingen M. Peynsaert ver klaarde We hebben de wet willen ontduiken. De werkers bekwamen er eveneens geliik. de patroons veroor- doelende tot het betalen van 9 uren voor 8. Nu, de brutale verklaring van deze patroon, we hebben de wet willen ontduiken, moest zulks door een werkman gebeuren, uwe en katho lieke reactionnairo blaien war *n niet groot genoeg om in ellenlange artikels deze schanddaad neer te pennen, maar nu geldt het een pa troon, en met de Belgische wetgeving is het nog immers zoo, wetten met net ten voor de kleine te vangen en de groote te laten loopen. Het 's anderdaags na doze twee uitspraken kwam M. Jacobs om de beide partijen te verzoenen, eersten vooral waren het de werkers die het hadden te ontgelden in plaats van de wuWoo te passen, gelijk men de wet op de belasting op het inko men toopast, hetgeen M. Jacobs zijn plicht was. die, omdat onze mannen hier tien centiemen meer verdienden dan deze van Gent, stelde M. Jacobs voor 0.15 ctm. per uur opslag met terugwerkende kracht dus reeds 0,10 ctm. per uur minder dan de wet, we stemden toe, dit zoo te laten, de pa troons gelijk altijd, konden er zich niet mede tevreden houden. Het moest nog minder wezen, ze vroegen om enkele minuten temo gen beraadslagen en verlieten de zaal. nadien kwamen ze binnen met een voorstel vanaf 24 October 10 ctm. per uur en met Nieuwjaar de overige 5 ctm. En ziehier nu lasteraar, de woorden textueel weei gegeven van M. Jacobs. Mijnheeren, geen trans acties, ge zult de 0,15 ctm. betalen, zoo niet zal ik de wet in haar geheel doen toepassen. waarop M. Peyn saert geantwoord neeft zulks niet te kennen en liever met ander personeel te werken. M. Jacobs voeg de er bij - Mijnheeren in geval ge met ander personeel werkt die zal ik U veroor.deelcn. De patroons hebbenden bedenktijd gevraagd tot 's Maandags en op Za terdag 23 October ontvingen we hun schrijven, ons meldende dat ze wil den 0,15 ctm. per uur betalen van af 24 October of zonder de terugwer kende kracht. Nu we hebben al deze verschillende frazen aan de werkers iedere maal uiteengezet gezien de laatste brief van de Heeren Patroons hun niet voldeed volgensde verklarin gen van M Jacobs, besloten de werkers de staki g welke geduurd heeft tot 2 Januari 1922. En nu vraag ik aan U wie de fou ten in deze zaak draagt, ik of Jacobs of depitroons fik kan U bewijzen dat bij ons de werkers altijd in geheime stemming hunne zaak weien te re gelen, bij ons ziin de vakbondleid» rs maar om dt n uil hunner leden uit. u» voeren,maarniet de wil der patroons lijk bij Ued. Na alle m nnelijke schikkingen te hebben gepoogd komt het maar eerst tot staking niet ge lijk ge aan Uwe lezers vilt opdis- schen dat het onze wil is. Nu ge verwijt ons luierikken te wezen, dien naam kan ik niet aan nemen, maar hier is een klein on derzoek noodig. Moesten we naar mate Uw ledental een secretaris aan stellen, dan moesten we voor de bouwarbeiders, metaalbewerkers, steen en openbare diensten werkers niet een secretaris hebben maar ZEVEN, verstaat ge zulks zeven se- kretarissen dus als ik reeds een luie rik hen dan is de schrijver der Libe rale Vakbonden nen archi luierik. Nu van wege de schuld op een an der le werpen ziehier nu een bewijs van Liberale mentaliteit. NVacobs was bevoegd om de wet doen toe te passen onder ministerschap van Wau- ters, veertien dagen nadien is 't M. Mihaim liberale Minister en tot ons aller groote verwondering is M. Jacobs ni-t meer bevoegd wat schuilt daarachter! Wel heel simpel, andere meesteis, andere wetten. Het valt nu beter in het oog omiat die stakingen zoo jammerlijk zijn afgeloopen, och lieere toch, wat doen de liberalen M. Devèze, de korpo raal siuurt soldaten naar Geeraards- bergen om de stakers van het Gasge- sticht te onderkruipen. M. Devèze stuurt automobielen met soldaten om de stakers van den tram te Brus- S 'l te onderkruipen. M. Devèze ziin akolyten Liberale en Katholieke stulènten ónderkruipen, de wer kers te Ougrée en Brussel dat is het werk van de Liberalen sluit er U bij aai. Wie warm het die, het onderkruiperswerk laakten, do Liberalen, oh, oh, oh, oh, ja leest maar eens La Gazette, Fiandre Libe ral, hier onze fameuze Volksgazet, Le Soir, enz., eene ophemeling .lof- betuigingen aan deze die de geldzak redden ter wille van de werkers welke maar de terugaanvaarding vroegen van zes hunner kameralen. werkloos gesteld niet om fouten be gaan te hebben maar om ze te red den van den honger. Nu verder moet ge niet gaan de Liberale staf is in dienst van het fabriek Borremans hoe gaat het daar, onmenschelijk, voor de minste fout twee franken boet, de tweede maal de deur uit, op 55jarigen oud »r- dom in volle crisis, pensioeneerden ze hunne zwoegers met een certifi- kaat, geniet een pensioen, bittere tronie, een pensioen van enkele cen ten daags terwijl zo van gebrek aan werk afgedankt werden, en diens volgens niet konden genieten. Hun woord van eer geldt ook iets te Meiro, waar ze ons ook voor luie rikken gaan uitschelden zijn. Verle den week die is een zekere M. Do Winter, Liberale Kandidaat voor de Provincie, voreenigd met zijne Katholieke confraters, betalen voor 't zelfde, werk een frank per uur minder dan elders, nu deze werk lieden werkten op I October 1921 nog 10 uren, ze beloofden aan hunne werkers wanneer ze nog wilden 9 uren werken tot Nieuwjaar hun een loon te betalen inet Nieuwjaar, van 10 uren voor 8 uren. Nu Nieuwjaar kwam en M. l)o Winter te samen met zijne katholieke vrien den vereenigt onder voogdijschap van M. den Onderpastoor, verklaar de zijn woord te eten en wilde even eens maar 9 uren betalen voor 8. Ziedaar mannen deze blauwe laste raars in hunne ware gedaante, veel beloven maar weinig geven doet de z itten in vrede loven. Verleden Zondag wilde deze goede patroon in Meire een syndikaat stich ten van Liberale volksverdrukking. Het is hem niet gelukt, we noodigen hem uit Zondag aanstaande eens te komen luisteren, we zullen zijnegoe- de daden beken 1 maken aan al wie 't hooren wil. Werkers wanneer ge Uw lot wilt laten verdedigen op de manier lijk in de fabriek Borremans en Meire, sluit U dan aan onder toezicht van den archiluierik, daar zullen ze ten eerste Uw geld verluierikken en ten tweede U wel de leus leeren ver draagt hier op aarde geduldig Uw lot, werkt aan slavenloonen en hier namaals zult ge den goedon hemel verwerven want den tijd van A bas la Calotte is verdwenen. Voor Rusland. Buitengewone bydrage, Jonge Wacht 25,20. Voor het Muziek. Van een Staatsbediende 5,00. is den 8 urigen Arbeidsdag be sproken. Het spreekt van zelfs, dat de Patroons die teg?n een regelmatigen Arbeidsdag zijn. hun hartje lucht geven, om die wet te duen verdwijnen. Doch onze vrienden hebben aan die Heeren harde waarheden doen hooren Er zijn thans met duizen den werkliedenjnog zonder arbeid, de arbeiders nauwelps 50 jaar oud geworden loopen in den weg, en wanneer zjj buiten werk gera ken, kost het al veel moeite om nog ergens werk te bekomen. De Patroons eischen jonge mannen in de volle kracht huns levens die veel en lang kunnen arbeiden, om na enkele jaren ais versleten bui ten hunne werkhuizen of fabrieken te gooiën of wel werk te aanvaar den aan eene voorwaarde, dat deze menschen niet meer toelaat nog behoorlijk te leven. In dezen moeras van armoede willen vele Patroons, de arbei dende klasse te doen neer komen, waardoor honderd duizendtalen van werklieden in de grootste mi serie zouden verkeeren. Daar willen deze Patroons ons heen leiden. Maar de bewuste ar beiders, kennen het groot gevaar dat hun bedreigd, dat is de reden waarom de werklieden zich met kracht zullen verzetten dat er zou afbreuk gedaan worden aan den 8 urigen Arbeidsdag. Thans genieten de werklieden reeds een beetje van het leven, omdat ze niet langer dan 8 uren in de fabrieken en werkhuizen zijn op gesloten. Neen, zij gaan niet meer terug naar het beestenleven van voor den oorlog, van 10. 12 en meer uren per dag te werken, zoo danig dat dan voor de arbeiders nooit het licht der ZON scheen. Wat in verschillende landen sinds vele jaren bestaat van een geregelden arbeidsdag, is ook hier in België mogelijk, de Patroons hebben er zich naar teregelen, met hunne oude gewoonten af te bre ken. Het iniatief met een goed overlegd volk, dat flink uitgerust is, zal onze nijverheid tot den hoog- stcn sport naar ontwikkelijk voe ren. H. F. De nieuwe jaarwedden voor de agenten. Ofschoon aan do gemeenteraadsle den was voorgesteld omdejaarwedde voor de so agenten en brigadiers met omtrent 35.OOOfr. te verminderen, is deze lounsverminderingafgewezen en in de plaats de volgende barema met algemeene stemmen aangeno men door don gemeenter tad. liegin jaarwedde 4700 fr. plus één vijf jaarlijkscbe vei hooging van 200 fr cn eené viiftien jaarlijksche verhooging van 100 hot zij op 20 jaar dienst 7200 fr. jaarwedde. Daarbij nog eene familiesteun van 600 fr. voor de vrouw en 400 fr. voor ieder kind tot 18 jaar oud. De brigadiers daar 300 fr. bij, ook de onderkommissarisson de, familiever- goeding. Onze agenten zijn tevreden en ook hunne oversten, over de stemming van de gemeenteraadsleden, die van onze agenten vrije mannen willen maken, om zich gauscli aan hunne taak te wijden. Doch, er zijn ®ok an dere personen die niet tevreden zyn, en zoo heeft men menige van die zoogez^gle burgers gehoord, die er een vóóroorlogsgedacht op nahou den en denken, dat de agenten als minderwaardigen als voor den oor log moeten leven met 2 fr. en een chik per dag, plus wat drinkgeld waarvoor de agenten dan met hunne muts in de hand moesten staan voor die heeren. Die oude manieren moe ten weg. Zooals eenieder weet, moeten onze agenten menschen zyn, die met hun ne jaarwedde behoorlijk kunnen le ven. Door hare stemming heeft de gemeenteraad bewijs gegeven het zoo te willen. Het fonds der meest begaafden waardoor de arme kindéren die toch aanleg hebben om bekwame menschen te worden, als zij maar de middelen hadden om nog naar de hoogere school te gaan, is door onzen ge meenteraad op eene gunstige wijze beproken om deze leerlingen te hel pen, dat ejn geluk is voor alle werk- menschen. Doch er schijnen nijdigaards te zyn die hiertegen opkomen, het zijn van die soort die denken, dat het hooger onderwijs maar voor de ryke I menschen alleen moet zijn, maarden 1 tijd nadert snel. dat op..Tie banken j van Hoogescbolen honderdtallen van j. onze kinderen zullen plaatsnemen. fi. F. I Vergaderingenjn Hand in Hand SCHOEN BE WERKERS-STERS. - Heden Zondag om 10 1/2 uren 's mor- MIJNWERKERS. Zondag toe komende 12 Februari, om 2 1'2 uren namiddag. BOUW HOUT- EN GEMENGDE VAKKEN. Heden Zondag om 8 1/2 uren 's morgens. FEDERATIE DER VAKBONDEN. Heden Zondag om 3 uren namid- k dag. Zitting. MIDDEN COMITEIT. - Do iderdag o n 7 urén 's avonds. De Leden van den Textielbond die nog eene te kleine bijdrage stor- ten, hebben van onze bodens deze week nog een manifest ontvangen, t om hunne aandacht te vestigen op de veranderingen aan do bijdragen en vergoedingen van den bond. Wij hopen dat de achterblijvers zullen inzien, dat het hun belang is, de overgroot© meerderheid der leden te volgen, die thans hunne bijdrage verhoogden, om bij werkstaking en werkloosheid grootere vergoedingen van den Vakbond te bekomen. Voor het Bestuur H. FLIPS. beeft Dinsdag eene belangrijke zit i ting gehouden, waartoe al de Be stuurleden onzer .Vakbonden uitge- noodigd waren. Waren aanwezig Van den Tex tielbond 5 Voeding 4 Bouw- en Hout 8 Kaaiwerkers 6 Gemengde Vakken 5; Marmerbew. 7; Schoon- bew 4 Kleerm. 4 Tabakbew. 4 Metaalbew. 3 en de Secretaris te sa men, 51 Bestuurleden. De dagorde is met de grootste orde afgehandeld, waarvan"de bespreking 2 1/2 uren duurde. HET KRISISFONDS. Aan den Beheerraad van het Kri- sisfonds is beken 1 gemaakt door M. Moyersoen, Minister van Nijverheid en Arbeid. A. Zijn uitgesloten van den on derstand van het Landelijk Krièis- fonds. 1. De werklooze vrouw waarvan den man ten minste vier dagen per week werkt, 2. De volledige of gedeeltelijke werkelooze vrouw waarvan deh man de tegemoetkomingen van het Na tionaal Krisisfonds ontvangt,-zij is vergoed als huishoudster. B. De werkoloozeu toebehoorende aan een gezin bestaande uit drie tot vijf personen, indien een van hen vier dagen per week werkt, qn een normaal loon van een volwassenen verdiend 1. De werkeloozen toebehoorende aan oen gezin bestaande uit (trie tot vijf personen, indien er twee leden boven de 21 jaar werken. 2. De werkeloozen toobohöoróttde aan een gezin bestaande uit meer dan vijf personen, indien drie. loden boven de 21 jaar werken. De algemeene Bestuurvergadering drukt zijn vertrouwen uit iq hare vertegenwoordigers in den Beheer raad dat zij met alle kracht zich zou den verzetten tegen deze toepassing. Tevens dat er aan M. Moyersoen een brief zal gezonden worden, onj hare afkeuring aan deze maatregel te geven en den minister verzoekende, om het terug in te trekken. De algemeene Bestuurzitting drukt den wensch uit dat de leden onzer Vakbondon, zich zoudem onthouden van de buitensporigheden, dig met de Karnavaldagen gepaard ggan.an dat zij by hunne patroons zpuden aandringen, om met de Karnavalda gen te werken. Immers, wie er ge neigd is zich te vermaken, kfin na den werkdag van 8 uren, er tqch de gelegenheid toe vinden, en dat een bijzonder beroep zou gedaan wprden aan de jonge lieden, om de ouders niet te verplichten van loonsverlies te doon ondergaan, gezien allep het zeer noodig hebben in de huisgezin nen. Voor het feest van den EEJtSTE MEI zal in een volgende zitting do bespreking voortgezet worden, om dit met allen luister te vieren, ten JSere van den Arbeid en den 8urigen werkdag. Na nog andere huiselijke zaken af gehandeld te hebben, sloot den Voor zitter de zitting1, en zegt dat er reke ning zal gehouden worden, van den wensch door menige Bestuurleden gedaan, om meermalen zulke verga deringen te houden. H. Flips.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2