Hand in Hand Uit Sottegem Oit Geeraardsbergen. NINOVE Eene dringende kwestie. Uil llofslade. Uil Mei re. Denderleeuw. Overboulaere. Samenwerkende Maatschappij Prijsvermindering der Margarine Dé Margarine De Vlag, 2,75 den 12 kilo. De Margarine Mira, 2,95 dan 1/2 kilo. De Margarine Blue band, 2,90 den .1/2 kilo. In deze maand zullen wij eene groote verzameling premiën op onze Margarine, aan onze verbruikers laten genieten, de dagen zullen in ons blad Recht en Vrijheid aan gekondigd worden. De Coöperatie heeft zich een party ■Roode en, Witte Wijn aangeschaft die zonder overdrijven het fijnste van Bordeaux mag genoemd wor- •tlen. Zoodus wie eens een lekker fleschje wilt kraken, komt naar de Ledebaan of Molenstraat, aan fr. 3,25 de flesch, inbegrepen bij het terugbrengen der flesch ge ven wij 25 centiemen. Partijgenooten steunt uwe inrich tingen, dat moet onze macht zijn. Het Bestuur. Eindelijk Na maanden gewacht te hebben, en hongeren ontberingen te hebben geleden, hebben eindelijk onze ouderli.igen hun pensioen gekregen. Wij zullen nu oppassen als den eersten trimester van 1U22 uitbetaald zal worden, of het pensioen zal ver hoogd zijn, en of het gemeentebe stuur zijn plicht zal hebben vervuld. Immers, het is dank aan de socia listen, ouderlingen, dat ge dit jaar 60 franken meer pensioen zult beko men, die, het in den gemeenteraad hebben weten door te drijven. Dank dus aan de socialisten, zult ge nog meer kunnen leven, en het zullen zij ook zijn die zullen opletten dat er u volle recht geschiede. Milleken. Gemeenteraadszitting van 25 Januari 1922. De Voorzitter opent de zitting om 6 ure. I8 Punt. Schoolrekening van het jaar 1919. De Voorzitter. Moet er iemand ov.er ingelicht worden Het is van voor onzen tijd, zoo weegt het op ons niet. Gezel Van den Steen. Zijn er hier in onze gemeente kinderen die leeren op de kosten van de ge meente De Voorzitter. Neen, dat heeft hier in de gemeente nog niet bestaan zoolang ik hier ben. 28 Punt. De Voorzitter. Het Nationaal Werk der Oorlogsipvalieden, vraagt ons 10/100 fr. op de inwoners te wil len storten /voor het werk. Gezel Schouppe. Dat zou 380 fr. Uitmaken. Zouden we somtijds niet beter doen, zelf die som toe te ken nen aan onze verminkten. -De «Voorzitter. Maar dan zouden ze geen recht meer hebben op de by- lagen die er geschonken worden. Gezel Van den Steen. Zouden wij het niet aannemen voor 1 jaar Dat voorstel wordt aangenomen. 38 Punt. Ontslag lid Arm bestuur. De Voorzitter leest een brief, ge- zónden door Rëné Raes die uit reden van 'ziekte, zijn ontslag neemt als lid en voorzitter van het Armbe stuur. Gezel Schouppe. Ik zeg hier dat die leden aan hunne plicht te kort blyven, zij gaan nog niet eens zien hoe onze oudjes in het klooster be- handeld worden. Die menschen kla gen over de verwarmingen en zijn verplicht in de geburen te gaan zit ten voor zich te verwarmen, en ook tot heden toe is het nog malt in plaats van koflie. Dat zou toch moe ten een ein^e nomen. De Voorzitter. Daar weet ik niets'van. Gezel Schouppe. Dit bewijst dat gij als voorzitter van het Armbureel er niets naziet. De Voorzitter. De plaatsen van de zieken zijn toch goed verwarmd. Gezel Van den Steen. Dat zou er nog aan ontbreken. De Voorzitter. Wij zullen zulks onderzoeken. 4° Punt. Uitbetaalde toela gen. J «Gezel Schouppe. Ik zou willen weten waarom M. den onderpastoor 510 fr. M. de pastoor 200 fr. en don gewezen secretaris 200 fr. voor het vbrhuren van zijn huis voor de gen darmerie betaald worden. De Voorzitter. M.de onderpas toor geniet 300 fr. per jaar voor het geven eener gelezen mis den zondag, en verder nog 210 fr. toelage tyordt toegestaan dóór het gemeentebe stuur, dat ïS hier efen oud gebruik. Gezel Schouppe!' Ik vraag de stemming hierover. Er is nauwelijks nog 137 fr. in de gemeentekas en gij kent 510fr. toe aan M. den onder pastoor, een man die er kloek op staat, terwijl er zoovele arme suk kels zij n in onze gemeente die zonder vuur en brood zijn. Om die sommen uit te betalen, moet schepen Van Droogenbroeck (Daensist) de manda ten onderteekenen, omdat gij weet dat hij gelijk het lam Go Is is. Maar de bevolking dient erover ingelicht te worden. Gezel Redant. Dat het voor de opgeëischten _ware, dan zou er geen geld zijn. De stemming. De 5 katholieken en M. Van Droogenbroeck (Daensist) stemmen jaDe 3 socialisten stem men neen 2 Daensisien zijn afwe zig. Gezel Schouppe. Nu zullen onze Meirenaren toch wel willen begrij pen, w ie het geld der gemeente* weg werpt. 5® Punt. Herstelling baan Gootegem. Gezel Schouppe. Wii hebben hier sedert 3 maanden besloten, de herstellingen aan die baan te do< n, en tot hiertoe is er nog niets gedaan. De Voorzitter. De gemeente Haeltert zal Jde herstellingen doen als het weder het toelaut. Gezel Schouppe. Het is 3 maan den dat Haeltert gelast is met de herstellingen en er komt niets tot stand. De Voorzitter. Ge weet dat er- geen geld is. Gezel Van den Steen. Er is veel geld voor M. den Onderpastoor. Gezel Schouppe. Wy zullen het noodige aan de maatschappij vragen mits (j°/0 intrest te betalen. Er is geen mensch in staat zijn weg langs daar te gaan, en toch moeten zij ook hun lasten betalen. Gezel Redant. De weg naar den tapmolen is wel gemaakt, (gelach bij de toehoorders.) De Voorzitter. Geeft den Secre taris terstond bevel i aar de ge meente Haeltert te schrijven om de werken te beginnen. De zitting sluit. Propagandaclub. OPROEP. Beste Makkers, Hierbij noodis'en wij U uit tot de- vergadering welke wij voor Zon dag 5 Februari, om 3 uur beleggen, in ons voorloopig lokaal by August POTS, bijgenaamd In den Bak Zandplaat te Huissegem, ten einde de plaatselijke Socialisti sche Propagandaclub bepaaldelijk te stichten en een vasten vorm te geven. Het wordt hoog tijd, dat al de mak kers die het wel meenen met den stryd der arbeidende klasse, in haar streven naar een beter bestaan en een waardiger plaats in de maat schappij, zich bijeen scharen. Alleen dan. nadat ge U in een kring vereenigd hebt, zult ge U door gemeenzamen omgang en door |on- derlinge beschouwing der voor ons allen zoo belangryke 'sociale vraag stukken, met een sterke overtuiging bezielen. Die overtuiging is er noo- dig, wijl ge u slechts dan instaat zult voelen uwe denkwijze te verde digen en haar door andere werk- broeders te doen deelen. Niet meer geaarzeld makkers! Het is waarlijk noodzakelijk dat wy ons voor verder pogen bijeen sluiten, en zoo het groote leger der werkers, overdeheele wereld verspreid, gaan versterken. Hopend ons in een talrijke op komst te mogen verheugen, zouden wy graag zien dat ge met U zooveel vrienden mogelijk meebracht. Dus Zondag op post, om 3 ure stipt. Met broederlijken groet. Namens het voorloopig Bestuur De Secretaris, De Voorzitter, Gast De Bruyn. Pr. De Bruyn. De Schatbewaarder, De Ondervoorz. De Luyck Clement. De Backer Aug. Een Kwibus De correspondent uit Sottegem, bij de liberale Volksgazetsteekt wederom eens zijne ezelsooren uit. Die man die een socialist op den neus zitten heeft doet de katholieken na, met het bekend en afgezaagd deuntje van Rood of geen Brood Hy vindt hot eene schande, en oene berooving der vrijheid', dat onze Brusselsche partijgenooten, mannen vragtn als bedienden, met als voor waarde. dat zy lid moeten zyn der socialistische partij. Maar zeg eens, liberale kwibus, zouden de liberalen, aan het hoofd hunner bonden of maatschappijen katholieken of socialisten in dienst nemen Ik geloof van neen, nietwaar. Im mers het zou eene misdaad wezen tegenover uwe eigene partij en daar om moeten onze vertrouwingsman- nen ook bewuste socialisten zijn. Hij wil onze vakbonden, vergely- ken bij eene private patroon. Dat is juist alsof men een olifant zou vergelyken by eene muis. Verder brak hij eene lans ten voordeele van de Vrijheid van den werkman. Wij zouden dien kwibus, eens voor raad geven, te Ninove eens de werk lieden te gaan ondervragen. Dat is zoover niet als Brussel, en daar zul len ze hem wel de liberale vrijheid uiteenzetten, en den dwang en brood roof die er op hun toegepast wordt, zoo zy geen lid worden der liberale vakbonden. Ook te Moerbeke zijn er stichtende voorbeelden der liberale vrijheid gebeurd, die verlaging der loonen voor gevolg had. Als dien kwibus voortgaat, met zijn deuntje van Rood of geen Brood zullen wy hem de onom stootbare bewijzen leveren, van den dwang der liberale patroons tegen over socialistisch deukende werk lieden, en dan zal het wel kunnen gebeuren dat -het nog eens bewezen is ROOD GEEFT MEER BROOD F. V. Socialistische Propagandaclub. Heden Zondag om 9 1/2 ure 's morgens, Groote Algemeene Vergadering, in het lokaal bij Joseph Beerens, Nieuwstraat, 13. Dagorde 1. Aanstellen van het vast bestuur. 2. Aankoopen eener vlag. Gezel J. Bekaert, Arrondisse ment Secretaris zal aanwezig zijn. Het voorloopig Bestuur. STRIJDPENNING. Een lied gezongen door Pol De Meyer en rondgehaald door Edgard De Bie 1,35. Ouderdomspensioenen. Volgens art. 40 en 41 der wet van 20 Oogst 1920 op de ouderdomspen sioenen moeten de belanghebbenden die een aanvraag tot herziening van hun pensioen willen indienen, en ook deze aan wie het pensioen ge weigerd werd, eene nieuwe aan vraag doen bij het gemeentebestuur, gedurende den laatsten trimester van 't jaar, (dus in de maanden Oc tober, November of December). Bij uitzondering en om reden dat de hoeren controleurs en de geweste lijke commissieön over alle gevallen niet hebben kunnen beslissen voor Nieuwjaar 1922, mogen de aanvra-^r wachten naar verbetering, toch zijn wij overtuigd dat eene uitbating van elektrische drijfkracht door de pro vincie gedaan, heel wat meer voor- deeliger zal zijn zoowej voor de ver bruikers als voor de gemeenten zelf. Het is zulke uitbating dat wij altijd verdedigd hebben, en het bewijst nog eens dat wy werklieden, met ons bekrompen onderwijs, in zulke za ken verder zien dan onze tegenstre vers. Politikus. Strijdpenning Geeraardsbergen. Overdracht fr. 94,35. Een onbetamelijke zet op blauwe Pieter, 0,50Omdat Victor er eene punt kan aanmaken, 0,50 Omdat Paul en Marie zoo goed kunnen bok sen met den stoofhaak, 0,25 Omdat Paul na den 4den toer in don kool bak lag, 0,25 Omdat Paul vertelt dat hy zoo goed vooruit gaat in de Zweedsche taal, 0,25Omdat alle goede bestuurleden de vergaderin gen van den Studiekring bijwonen, 1,25. Een lied door Alfons De Clercq by Frans Frian, Overboulare, 1,50 Om dat Louis den blauwen geen centiem had voor een zet en Alexander in zijne plaats betalen moest, 0,25; om dat Jef met zijne breede voeten al 't Sas al geweest heeft, 0,25 Frans zegt dat hij altijd aardig is, 0,25 hy zou willen schreeuwen en hy kon niet, 0,25 en omdat hij geen gelijk heeft. 0,25 Allo Frans bekent nu toch eens uw ongelijk, 0,25 Gezon gen door Gustaaf Lonnez, het lied de opgeëischten bij Baron, 1,55; Om dat de slinken vraagt wie er al dat geld geeft op zotte Camiel, 0,25 Als hij alles wil weten dat hy by K. M. K. komt, 0.25 die zal hem van alles op de hoogte stellen, 0,25 Dat de slinken zien abonneert op Recht en Vrijheid dan zal hij van alles op de hoogte zijn, 0.25; Omdat zotte Ca miel geene bloedpens meer van Overboulaere zal eten, 0,25 Omdat hy nu probeert met van 't hoofd te eten, 0,25 omdat er eene kar aan de Rossen die zich laat prossen, 0,50 de president geeft 0,50 want onze president neemt hem voor een man van een enkele cent. Totaal 23,55. Voop de Gazwerkers Een lied door Fr. Brodelet, 2,60. Voor't muziek. Gezongen door Frans Henoit, hy Baron, het lied der Lustige Vrien den, 5,00 omdat de Witten zegt. Ivo ik weet niet wat, 0,25 en ornaat hij het nooit weet, 0,25. Totaal 5,50. Voop de Tupneps. De Lustige Vrienden, tot onder steuning dor Turnmaatscnappij Rust Roest en tot haren Vooruitgang, de rest zal volgen, wij willen onzen sterken blok behouden, 8,00. gen tot herziening gedaan worden TOT 31 MAART 1922. Het is dus waar dat de ekektrische verlichting onzer gemeente in de pa tatten ligt. De goedkeuring van het kontrakt met de compagnie Elec- tricité de la Dendre is door de be stendige deputatie van Oost Vlaan deren op zij gelegd, daar men de plaats aan hot bestuderren is voor eene p rovincialo uitbating. Dus moe ten wij nog een twee of meerjaren feduld hebben om verlichting te be- omen in onze gemeente. Dat de uitbating van onzen ver- lichtingsdienst aan de Compagnie van Deux Acren ontsnapt, aanzien wij als geene ramp, gezien wij reeds kunnen vaststellen hebben wat het doel van deze maatschappij is name lijk de verbruikers veel doen beta len, slechte waar leveren, kleine loonen betalen aan haar werkvolk en... dit is het bijzonderste groote winsten opstrijken, ten voordeele van hare aandeelhouders. Als het laatste niet gaat, dan besteelt men de werklieden ,tot 22 centiemen per uur, en als de werklieden niet heel gewillig den nek buigen en ze dur ven strijden voor het behoud van hun loon, dan is er nog een liberale oor logsminister Dovèze, die aan zyne liberale vrienden van deze maat schappij soldaten levert, om de werklieden elf weken lang te on derkruipen en hun loonstryd te bre ken. Moeten we dus nog een paar jaren Bij onze Vpouwen. Op Maandag 23 Januari 1.1., hield onze Socialistische Vrouwenbond, algemeene vergadering. Als spre kers waren aangekondigd. Gezellin Alice Heyman, Schepene te Lede- berg, evenals gezel G. De Nauw, Schepen te Geeraardsbergen on Se nator. Reeds van voor het aange kondigde uur, waren een groot getal vrouwen aanwezig. Ondanks de weinig geschiktheid van den dag, mochten wij ons in een allerbeste opkomst verheugen. Jammer was het dat de gezellin Alice Herman, door ziekte was belet. Gezellin Bertha Despretz zat de vergaderiug voor, verontschuldigde de gezellin Heyman en verleende het woord aan gezel De Nauw. Hij sprak ons voornamelijk over de vrouw en de Coöperatie. In klare en duidelijke bewoordingen zette hij den stryd uiteen hij wees er op waarom de vrouwen het zich als een plicht moe ten rekenen den strijd der werklio- den partij mede te voeren, zij im mers, zijn steeds de slachtoffers ge weest van het uitbuitings systeem. Wie meer dan de vrouwen gevoelen er al de drukking van en zij zelve worden wanneer ze ter fabriek möe- ten veel erger en meer uitgebuit dan do mannen, omdat zy aanzien worden als weerlooze schepsels. De vrouwen hebben dus voor p'icht, den stryd der socialisten te steunen, dank immers aan de werking der Werklieden-Partij is er reeds veel verbetering bekomen. Zij kunnen dit vooral, door zich aan te sluiten by de Cooperaiie, er al hunne aan koopen te doen en anderen aan te wakkeren hetzelfde te doen. Hy toont aan door hot voorbeeld der voorkampers van Rochdale, wat er op coöperatief gebied kan bekomen worden, hij sprak er tevens over, dat wij niet allöón verbruikscoopo- ratieven dienen te stichten, maar zelf voortbrengstcooperatieren zou den bezitten, aldus bewijzende, dat de werkliedenklasse bekwaam ge noeg is, haar eigen werk te bestu ren. Met een machtig beroep op de vrouwen, om den pas geopenden winkel te bezoeken, en er trouwe klanten van te blyven, sloot gezel De Nauw, zyne krachtige en welbe- grepene redevoering. Daarna ging men over tot het uittrekken van den Tombola. Menige huismoeder trok voldaan huiswaarts. De gezellin Bertha Despretz, droeg ons het lied van het blad Vooruit voor, dat zeer in den smaak viel. Voorwaar eene goede vergaderingdie vruchten zal dragen. B. D. Strijdpenning Ninove. Overdracht fr. 84,54. Omdat Benoit Cardoen zyn var kenspoot gepakt is van ne kebber van de Pollaerestraat, 0,25Omdat de kebb3r den varkenspoot by na op- geëten had, 0.25; Omdat hij in het vervolg geheel het verken kan me- denemen met zijn groot hart, 0,25 Omdat de graaf Zondag uitgebors- teld was, 0,25Omdat hy eenen nieu wen bolhoed aan had van het jaar dertig 0,25 en daarbij zijn waterfrak ook aan had, waarmede hy laatst in den slag geweest is, 0,25 omdat zij nen col hem te klein is maar kan dienen voor de vleugels van eenen tweedekker, 0.25 Omdat Sus des Maandags mankt en des Zaterdfifcs genezen is, 0,25 Omdat hij Zondag nacht weer bruin in zyne broek had, 0,25 Omdat Susken zoo gaarne des Zondags met tippen uitgaat, 0,25; Omdat hij een paar schoenen draagt n° 52, 0,25 Maar dat de tippen dat moesten weten dat hij een Braban der is, zy zouden er vies van zun, 0,75 O die moesze vraa, ah ah 1 ah 0,25Omdat die moesze vrai Recht en Vrijheid steunt, ja, ja, 0,25ï Omdat men zaa ge zuit naar d'helle gaan als go Recht en Vryheid leest, ja, 0,25 Omdat er een schoone portier was in den Ezelsclub, 0,25 Omdat hij er scherp uitzag, 0,25 Omdat Sussen zei dat Peetje zoo schoon kan dansen, 0,25; En als hy zoo blijft dansen zal hij in hét ver derf geraken, 0,25 Omdat Paul zaa tegen Gusta, pas op dat gij met Món.. 0,25, niet meer gaai dansen waiit-dat is zedenbederf, 0,25; Omdat Oscar de groote propagandist van 't ge west 0,25, zaa ik ben niet gewoon het woord te vragen aan de Vragen aan de Voorzitter, 0,25 Maar als hy iets moet doen ten voordeele der werklieden, 0,25; Moet hy eerst alles gaan vragen aan de chef coq, 0,25 Omdat er in den Ezelsclub gendar men van doen zijn, 0,25 Om de groote ezels te dempen als ze de ezelinnen zien dansen, 0,25 en dat er hengsten zijn die een doknaam dragen van Jef, 0,25 en groote Mon op zyn stal er ook een heeft van dien naam, 0,25 Als hij spreekt van kin derbescherming dan moet hy 's Zon dags 's avonds zijn stal eerst kuis- schen niet waar Mon, 0,50 Wat hebt gij Zondag weeral bedorven met deze bijeen te brengen, 0,25 Alle weken platten stokvisch 0,25 Maar het is spijtig dat zij niet zeg gen bij wie, 0,25 en het toch zulk schoon reklaam was voor Vital, 025; Omdat de slachtoffers van den oor log weten wie hun aan het hart ligt, 0,25Omdat Jef hun zou willen voe den met keien voor hunne verdien sten, 0,25 Omdat de bals van Jef zijnen kant minnebals zyn, 0,25Om dat zij daar hun perel bohouden, 0,25; Omdat na de familieavond bij die actieven met de artisten hetlicht in het donker schijnt, 0,50 Omdat de brilleman propagandist vergeten heeft als hy met gaten in zyn broek liep, 0.25. Totaal 10,50 fr. Tusschen alle hangende kwesties van den dag, is er bovenal eene die de aandacht van allen waardig is en dn die elk bewust wezen het grootste belang moet inboezemen. Deze kwes tie is die van Rusland. Zij die dient de eerste en onmiddelijk opgelost te worden, omdat, in- de eerste plaats het verhongeren van eene gansche bevolking oen gevaar is voor de in ternationale toestanden en vooral van het levensvraagstuk. Inderdaad, het zal niet ontkend worden dat nog de conferencie van Cannes (Frankrijk), noch deze van Genua (Italië) dewelke volgens de bepaling van Cannes zal gehouden worden in de maand Maart ea waar op alle natiën van Europa, zonder on derscheid, zullen uitgenoodigd wor den, haar dool zullen bereiken zon der de economische herstelling van Rusland. Maar nemen wij een oogenblik aan, dat in de maand Maart, de conferencie besluite, d© vóóroorlogsche handelsbetrekkin gen horaan te knoopen met de Sov jet Regering, dan mogen wy toch uit hot oog niet verliezen dat, van nu tot dan, het Russische volk moet le venden dat zulks maar alleen moge lijk is door de stoffelyke medehulü van het overige der bevolking van Europa. Rusland die voor den oorlog 1914- 1918, 2 3 van de Europeesche bevol king granen leverde, ziet zich in 1921

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3