Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Het Belgisch Huishouden in 1922. De oprichting der liberale jeugd te Aalst. Beknopt Verslag 19' Jaar !V° 7 Prijs per nummer 15 cenliëmeu 12 Februari 1922. Schandpaal. Partijgenoolen RECHT EN VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklaraen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. De strijdpenning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zyn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 1,95 6 .3,75 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 De reactionnaire pers is zwartgal lig gestemd over de begrooting van 1922. Zij hadden immers plechtig verkondigd dat er kolossaal zou be zuinigd worden in de uitgaven. So cialistisch regiem was duur regiem socialistische ministers waren dure vogels, de socialisten vooral waren verantwoordelijk voorde milliarden schuld. Dat werd gezegd. Onze te f^enstrevers waren zoo gemeen, zoo af, dat men zelfs durfde beweren dat de politiek van Wauters, een der bijzonderste oorzaken was van den slechten tinancieelen toestand van ons lan i. Wauters is weg als minis ter. Ons land moet dus gemakkelijk do twee eindjes aaneenknoopen. De enorme uitgaven van Anseele, De- strée en Vandervelde behooren tot het verleden en er moet nu een ko lossale boni gemaakt worden. Mis gerekend De uitgaven zijn voor al .de verschenen budgetten hooger dan vroeger. Alleen op de gendarmerie is een heel kleine besparing verwe zenlijkt. Van nu af Kunnen we dus gerust zeggen dat de huidige rekening meer zal kosten dan de vorige, en dat al de beschuldigingen, geuit aan het adres der socialisten, louter vuilig heid waren. In die vuiligheid moes ten wij onze klerikale en liberale modderaars eens eventjes met hun vies neusje duwen, voor we verder gaan met de uitgaven voor dit jaar te bespreken. Voor ons ligt nu de rekening van Minister Ruzette, de minister van onze boeren, van oris vee, van onzen grond. Een lieftallig minister, die nooit veel last aangedaan wordt, om dat hij óok maar liefst Go-Is water over Gods akker laat loopen. Hij is de stille minister die niemand aan valt en liefst zelf met rust gelaten wordt. Hij heeft nu ook de openbare werken onder zijn beheer. Voor land bouw en openbare werken voorziet inèn een uitgave van 118,807,000 frs. Het zal wel van belang zyn eenige van die uitgaven in bijzonderheden mee te deelen. Voor vetten os en andere decoraties geven wij 37,000 frank uit. Aan schadeloosstelling voor op bevel afgemaakte paarden, koeien, zwijnen en ander ziek vee, werd meer dan 600,000 frank be taald. De boeren verzekeren hunne beesten en als zij geslacht worden krijgen zij vergoeding van de Assu rantie en van den Staat. Voor het be strijden van besmettelijke ziekten onder het vee geeft men een kwart millioen uit. De regeering komt ver der nog tusschen voor eene som van 555 duizend frank voor het verzeke ren van het vee. Om het ras onzer paarden, koeien, varkens te verbeteren, en vooral om goede hengsten en stieren te hebben, geeft de regeering 1 millioen 300 duizend frank uit. Dat is heel nuttig, maar in vergelijking met uat men voor het menschenras doet, kan men nagaan dat de zwijntjes en an dere dieren nauwer aan het hart on zer regeerders liggen dan de met rede en verstand begaafde menschen. In het geheel verhoogen de uitgaven voor het ministerie van Landbouw, met 4,555,000 frank. Voor havenwerken is een som van 4 1/2 millioen ingeschreven. Daaraan heeft Oostende 2 millioen, Nieuw- poort 1 millioen en Blankenberghe 1 1/2 millioen. Op heel de begrooting van Open bare werken, waar geen afzonder lijke minister meer is, en dus daar door van zelf besparingen te doen waren, is in het geneel een vermin dering van 309 duizend frank verwe zenlijkt. Dat is iets meer dan niets, en het zal deze som niet zijn, die be wijst, dat Anseele een verkwister en Baron Ruzette de redder van onze brandkast is. Nu ontbreken nog de budgetten van Onderwijs en Landsverdediging. Daar is men nog altijd bezuinigingen aan 't maken, en wij zullen dus nog wat geduld moeten hebben. jiuii u in nflss» au ons nun OVER DE Politieke Aktie door Gezel G. BALTHAZAR. WINDHAAN Charel, op uwe kinderen rekenen wij om de liberale partij te redden. CHAREL Doet het niets, dat zy doofstom zyn WINDHAAN Des te beter Dan volgen zy zonder preutelen. le LES. De kapitalistische verove ring der politieke aktie. Wat is politieke aktie De politieke aktie is een wapen dat het volk in handen heeft om haren politieken strijd te voeren juist zoo als de syndikaten en coöperatieven de wapens zijn tot het voeren van den economischen strijd. We streven naar de verovering der ekonomische macht. En om tot dit doel te geraken brei den wij de coöperatieve aktie uit, want het is alleenlijk met het volk in de samenwerking op te voeden dat, wij er toe zullen geraken de so cialisatie met goed gevolg toe te pas sen die immers het einddoel van den ekonomische strijd zal zijn. We wil len dus dat elkeen die voortbrengt of voortbrengen zal, zullen genieten van de vruchten van hunnen arbeid, en niet zooals nu onze arbeidskrach ten aan eenige bezitters en opper heerschers zullen ten goede geven. Edoch de coöperatie en de syndi katen voldoen niet, dit wierdt de ar beiders goed ingegeven, want wat zouden we doen zonder vertegen woordiging in de Kamers. Niets De politieke aktie is noodig doch zij is niet de hoofdzaak. Het economisch leven gaat de po litieke aktie vooraf en deze laatste past zich aan tot de eerste zooals we vroeger gezien hebben. Want zyn de theoriën van Marx het historisch materialisme niet de bewijzen ervan. Zegde Marx niét dat de ontwikke ling van de maatschappij afhing van de evolutie van het economisch le ven, juist zooals Darwin zegde dat het produkt van een midden altijd de eigenschappen van dit midden zal hebben. Zooals het kind het produkt is van het midden waarin het leeft zoo zijn wy ook in 't algemeen het produkt van d'economische macht. Want men kan begrijpen dat het kind van een slordige moederen van eenen vader die dronkaard is nooit op een hoogen trap van zedelijke ont wikkeling zal staan. Alles wat ons omringd is kapitali stisch, alles wat gebeurt rondom ons is kapitalistisch, het is dus heel na tuurlijk dat we kapitalistisch den ken want we zijn het voortbrengsel eener kapitalistische maatschappij. We moeten dus de politieke aktie in handen hebben om de volmaking van d'economische macht te hebben. Herinneren wij spoedig de revolu ties van 1789,1830 en van 1818. Gaven deze revoluties niet de poli tieke en economische macht in de handen der bourgeoisie, die ze tot hedendaagsch nog heeft kunnen be houden. Tot in 1886 hadden de bourgeois het gemakkelijk, want zij bezaten de politieke en ekonomische macht en konden dus alles inspannen tegen de arbeiders die hun deze machten be twistten. En indien alle mannen stemmen voor de partij die hen aanbelangt, die waarlijk hunne grieven en smar ten verdedigen, dan komen wij tot het besluit dat de werkliedenpartij de meerderheid heeft. Nochtans hebben we de meerder heid niet. En wat zyn de redenen daarvan We kunnen er drie groote redenen tegen aanhalen 1° De omkoopery en bedrog. 2" Drukking van patroons. 3* De pers. 1°) De omkooperij. Gelukkig mogen we bestatigen dat de omkooperij, zooals zij in ons land gebeurde, sterk verminderd is. Wie herinnert zich niet hoe de ka tholieke partij het zedelijk en gees telijk verval der arbeiders ten bate nam om hunne stemmen te bemach tigen door het schenken van een druppel alkohol of van saucissen, wie herinnert zich die laagheden niet Men mag gerust zeggen dat alle stemrecht hebbenden ae macht van hun stemrecht gebruiken doch dat ze nog misdoen door 2°) de druk king van patroorts en land- bouweigenaars. Want het is steeds de gewoonte de mannen te broodrooven die hunne stem niet ren voordeele van de be houdsgezinde partijen uitbrengen. Men jaagt u op straat of men ont neemt u het stukje land dat ge in waarde bebt doen stygen door uwen arbeid, en nog men ontneemt het u omdat ge niet tegen het voordeel van u eigen zelve stemt. 't Is heel natuurlijk hé 3°) De pers. Men kan zich geen idee vormen van de macht wel ke de pers op de openbare opinie heeft. Hoe is Wauters niet belasterd ge weest door zijne politieke vyanden en denkt niet dat dit geen vruchten draagt. Ge mocht tijdens de kiezing zeg gen wat ge wildet, Wauters was en bleef den zondenbok. Zoo gaat het ook met de syndikale actie. Eene staking is onvoorwaardelijk mislukt, indien de openbare opinie niet met de stakers is. En ge kunt begrijpen dat de sterke bourgeoispers alles doet wat in hare macht is om de openbare opinie te gen de werklieden te doen keeren. Begrijpt ge nu wat macht de pers heeft, maar 't is nog niet alles. Vroeger ontstond een blad door sa menwerking van eene groep die in het blad hare gedachten en princie pen verdedigden. Doch, hedendaagsch bestaat er geen blad, buiten de socialistische, die aan een party toebehoort. Alle bladen der bourgeoispers zijn in de handen van eenige politiekers die het blad niet alleen in net leven hou den om hunne gedachten te verkon digen, doch die het ook doen om kie zers te lokken en ook om winsten te verwezentlyken. En in de redaktie van die bladen zyn geen groote dagbladschrijvers, die hunne eigene meening schrijven. Neen, ze schrijven er naar ingeving van hunnen baas, en ze worden be taald, dit is alles. Doch in de pers beslaan ook nog goedkoope bladen, of bladen die soms op groot formaat verschijnen, en den schijn hebben van heel demo- kratisch te zyn. Zoo tellen we bij voorbeeld - Le Soir, 10 tot 10 groote bladeren en wat sensatienieuws alsook eene vrij tribuun. Do bladen zijn in handen van finan ciers die er mede de openbare opinie in voorbereidt tot eene spekulatie of beursoperatie die zij willen doen plaats grijpen. Die bladen pakken een jacht aan en bereiden stilaan de openbare opi nie tot eene gebeurtenis voor meest al op financieel gebied. Ziedaar veel papier met veel initia tief van eenige personen die er veel voordeel uittrekken. En zoo komen we tot Hugo Stinnes, de prototype der moderne kapitalis ten. Alles wat hy noodig he^ft om zynen handel te beschermen en uit te breiden heeft hy in zyne macht. Hugo Stinnes, de moderne kapita list, /leeft zooal 1300 werkhuizen waarin hij 600,000 werklieden bezigt en die een fortuin vertegenwoorai» gen van 13 miljard marken. Maar hij heeft ook zyn wapen om de openbare opinie voor te bereiden, hij heeft zoo maar 70 dagbladeiB door hem gesteund op reaaktieeléï financieel gebied. Wat een macht70 dagbladen diè heel Duitschland doorreizen, steeds de openbare meening ten zyne voor deele voorbereidende. Ik geloof dat de waarde aanhoor der het gewichtige van dit middel zullen begrijpen. En wat staat ons te doen om de openbare opinie met waarheid en rechtvaardigheid te bezielen Dat kunnen we door zooveel mo gelijk onze bladen in de workershui- zon te doen intreden, door het weg geven zijner bladen aan een gebuur, enz., enz. Laat dan de bourgeois komen, ze zullen de openbare opinie naar hunnen kant niet kunnen trekken want de werkers zullen bewust zyn van hun taak en hunne plichten Voor de stemming hoorde men door onze tegenstrevers slechts één zang: De socialisten zyn geldver kwisters, stemt voor ons, en de uit gaven zullen wel verminderen. Na de stemming, als het ministe rie moest gevormd worden, hetzelfdo liedjeJa de socialisten zouden toch nog in het ministerie mogen komen, maar ze zouden zooveel niet meer mogen uitgeven, want het moet een ministerie van besparingen zyn. Toen de socialisten, moede gewor den door de oneorlyke handelwyze onzer tegenstrevers, weigerden in het nieuwe ministerie te treden, wa ren deze laatsten paf geslagen. Hoe zouden zij het nu aan boord leggen om besparingen te doen De uitga ven zouden nu niet meer- gedaan worden door do schuld de socialisten want deze waren in het ministerie niet meer. De uitgaven inkrimpen gaat zoo gemakkelyk niet want daar voor moeten zy een deel van het land misdoen. Verminderen zy de uitgaven van de ministeries, die enkel ten goede komen aan de kapitalisten, dan heb ben zij deze tegen hen, en dat doen ze ook niet gaarne, omdat ze daar door zelf benadeeld worden. De uitgaven verminderen die noo dig zyn om de hervormingen te be kostigen, die door de socialistische ministers ingevoerd werden, gaat ook zoo gemakkelijk niet, want dan worden de oogen der laatste vérblin- de werklieden geopend en is de kle rikale partij voor eeuwig den diepe rik in. Ze hebben hot dan ook beter ge vonden. Schreeuwen bij dag en by nacht Sparen Sparen Op den duur zullen de dutsen zoodanig dit woord gewoon zijn, dat ze zullen gelooven, dat er werkolyk gespaard wordt. En intusschen komen zij met de begrootingen voor 1922 afgestoken, die allemaal meor uitgaven voorzien dan in 1921. Dat noemen wy Boerenbedrog En eene partij die op ellendig be drog moet steunen, is veroordeeld om te verdwynen. Klopper. Leest en verspreidt RECHT EN VRIJHEID», het warearbei- dersorgaan.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1