M. DUYSTERS Aalst Beknibbeling of krietiek Ons Schepencollege. De stichting der Federatie der Wijkclubs I Partijgenooten iMen vraagt te huren. Uit 3/ieumerkerken. i denderleeuw. OUD-KATHOLIEK VOLKSVERTEGENWOORDIGER, burgemeester van Berchem, aangehouden voor verduistering van 3 millioen fr. M. Duysters als volksverte- Duysters aangehouden. M. Edmond Duysters, burgemees ter van Berchom,gewezen katholieke volksvertegenwoordiger, advokaat bfl de Antwerpsche balie sedert 1894, werd Zaterdag voormiddag in de Middenstatie te Antwerpen aange- nouden, op het oogenblik dat hij mot ten trein van 7 u. 35 naar Brussel wilde vertrekken. Het parket, sa nengesteld uit de heeren De Schep per, Procureur des Kocinsrs, onder zoeksrechter Mechelynck, substituut De Coster en een officier der rechter lijke politie, bevonden zich op het perron, wanneer M. Duysters in den trein wilde stappen. Bij het zien der verschillende magistraten werd de fewezen volksvertegenwoordiger oodsbleeken kon geen woord meer uitbrengen. Wellicht had hij aan stonds de reden van de aanwezigheid dezer magistraten vermoed. In ge zelschap van de lib. van het Parket werd M. Duysters naar zyn woning te Berchera geleid. Hier werd ondervraagd door den procureur konings. hy genwoordiger. M. Duysters is jarenlang katholiek volksvertegenwoordiger geweest. onderscheidde zich in het Parlement als een uitstekend leerling van M. Woeste. Hij was nog meer reaction- nair dan do Groene Paus. Tijdens de bespreking van het verplichtend on derwijs vroeg M. Duysters, dat kin deren van 12 jaar in de steengelagen ouden mogen werken. Hij had ook geldelijke belangen in die nijverheid. Tijdens de bespreking der laatste huishuurwet was hij het die alle de mocratische amendementen bekamp- te en heel do wet wilde schipbreuk doen lijden. Het was ook hij, die voorstelde de nuishuurwet met 100 °/0 te verhoogen. En het zijn zulke kerels, die ons werklieden in volle Kamers durven uitschelden voor luiaards. Pouah! voor zulke eerlijke reac- tionnairs. Dat hinde t die werkers verdeo- Iers Callebaut, een groen kruiser die de roodjes opzijn neus zilt» n heeft en in zijne verbeelding bij ieder eet maal er een koppel verslindt, is maandag laatst in de raadszitting tot een nieuwe aanval getroffen. Toen de socialisten hun to°riep°n, dat z<j voor de rijke burgers stemden en zich tegen de vertegenwoordigers der socialistische werklieden uitge sproken hadden, was Callebaut zijn gramschap zoo groot, dat hij gezel Flips toeriep met u zooikin het Schepencollege niet willen zetelen' Het klein en bedaard antwoord van Flips was voor dien braven groen kruiser van aard om zijné woede tot het. toppunt te voeren, die onder de leden va i den raad eene algemeene lachbui en geestige stem ming bracht. M Schelfhout. Een doktoora. u. b. is in de raads zitting van maandag laatst, tot eene nieuwe buitensporigheid overge gaan, die hem de eer kostte, zijne woorden te moeten intrekken Zal die mensch dan nooit verstaan, dat fanatisme een slechte raadgever is, die do waardigheid schendt en schande aanbrengt H. F. 3* VERVOLG. Is het nu ook zoo gesteld met al onze andere bedienden, en me»*r ge leerde, meer gevorderde partijge nooten dan wy mag ik van hun het zelfde zeggen gelijk van onze bond- schrijvers Voor hun werken tijdens hun dagtaak, zeg ik kort af, ja; Voor hun werken na hun dagtaak, 't is te zeggen voor het propaganda werk, zeg ik kort af, neen. Toch wel. Er zijn bedienden die waarlijk waardig zijn bediende te zijn, die het besef van hun zeiven hebben dat zij be diende zijn eener werkersmaatsehap- py, die hun plicht begrijpen en vol brengen. als bediende en propagan dist, die het hunne bybrengen vol gens de maten hunner krachten in alles wat de party aanbelangt, dat is waar, dat ontken ik niet, dat is heel juist, maar ik zeg toch. ze zijn klein in getal. Er zyn bedienden die waarlijk het ambt van bediende niet waardig zijn. Altyd goed te verstaan beste vrien den, na het eindigen van hun dag taak, ik heb het alleenlijk gemunt op hunne vrije uren, op nunnen vryen tyd. Laat my toe u te zeggen, moest ik mij een woordje laten ont vallen over de werkingen tijdens de dagtaak van een bediende, op gelijk welke andere mensch, om hun te be- krilikeeren of te beknibbelen, ik er zou voor blozen, en gy allen zoudt met recht en reden mogen zeggen, dat is een man, die het hart op de rechte plaats draagt. Dat is geen socialisme meer Neen, dat mag niet, dat zal niet, dat zou met reden al tegroote beknibbeling verdienen. Maar ik houd mij vast aan mijn woord, er zyn bedienden die voor hun nawerk in de partij volstrekt niets doen, die juist bediende zijn en werken zooals wy op fabrieken en werkhuizen, om als de week uit is de §ree op te strijken en deze bij moe- er te dragen, verders voor propa ganda voor het fabriek niets meer, verders voor propaganda ten voor* deele der maatschappij niets meer, en dat is alles, verders niets meer. En laat het mij zeggen, 't zyn juist deze die op ons, nederige, zouden durven neer zien met minachting, en als ge u zoo vry gevoeld hun somtyds eens de waarheid onder de neus te vryven, en hun te wyzen op hunne verdere propaganda plichten, die do eerste zyn om u te woord te staan en te zeggen, 't is ne zot, of hij is zat, (al moest ge soms nog aan uw eerste specialeken beginnen) of het is kleingeestig, en dat is al wat ze weten. Het is van menige ondervin ding dat ik spreek. Spreek hun aan over de werking in do party, hoe staat het met dit, hoe ver staat het mot dat, en het antwoord is byna altyd, schouders ophalen, of ik weet het niet, en ge moogtopuw stappen terug gelyk gij gekomen zijt of u naar een meer be voegde man wenden, om verder in gelicht te worden. En hoe kan het anders, er mag te doen zijn wat wil in de partij, nergens zijn zij te zien, overal schitteren zy van afwezigheid, zy, die overal en altijd de eerste souden moeten zyn, zyn nergens met de luimers te belonken. Zij die geroe pen zijn, om ons, onwetende mas^a te onderrichten, te leeren, te onder wijzen, zy doen niets of weten van niets. De party helpen in de goede .richting leiden, dat doen ze niet, helpen besturen dat niet, middenbe- stuur, niet noodig, voordracht, nnt noodig, in een woord, niets, niets. Maar als er een optocht in aantocht is, op de hoeken der straten staan om de massa in oogenschouw te ne men en dan met haastige passen naar de cinema te loopen, dat wel. Ik vraag het u nu, boste partyge- nooten, is het dit, dat wij beoogen, is het dit, dat wij van hun vragen, is dat hun plicht volbrengen als be diende en geleerde man Neen, niet waar. En nochtans moeten zij vroeger goede diensten bewezen hebben aan de partij, om de goede rede, die onze afgestorvene vriend Victor de Geyter my eens zegde bediende worden in uwe inrichting kameraad, dat is belachelijk, dat is zoo simpel, als bonjour, dat moet ge u zelf maken door overal de eerste te zijn en te werken ten voordeele der partij met al uwe krachten waarover gij be schikt. Ziedaar mijn veronderstel ling, wat zij vroeger gedaan hebben, en ik vraag mij nu af, waarom nu niets meer doen waarom nu al hun werking en propaganda stop zetten nu wij alle krachten en samenwer king noodig hebben, mag dat zijn mag die nalatigheid blijven duren En komt ge soms met die mannen eens in betrekking of gesprek in de eene of d'andere zitting, soms al in een herberg, dan moet ge somtijds uw verstand eens laten stom staan, om u zolven af te vragen, hoe is het mogelijk voor zulke mannen waar over ik dacht dat zij al het verstand in pacht haddon, zooveel onzinnig heid te horen vertellen. Soms met heele vrachten simpele voorstellen,er kost wat kost willen doordrijven, on mogelijk zelfs, met argumenten van belachelijke groote woorden, dat ge altijd den woordenboek bij u zoudt moeten liggen hebben,om hun stand vastig te kontroleeren om te weten wat zy willen zeggen. Wie deze en zulke mannen niet kent dan van hem te zien, gelijk de hond zijn meester, en achterna hem leert kennen in werkelijkheid, die mensch is dan verplicht aan zich zeiven te zeggen: het is ook al geen gou 1 wat blinkt. Met deze kritiek of beknibbeling wil ik nu eindigen met nog een vraagsken aan deze die het weet. Volgens my een betrouwbare partij genootgezegd heeft ik wil le waar lijk dat het leugens waren, dat het eene slechte inlichting was. Is het waar als zouden er nog bo dienden zijn diogeen deel maken van de samenwerking die hun brood gaan koopen bij een privaat bakker. Als dat zou waarheid zijn, dan moet ik zeggen dat mijn bolwerk daarvoor te los is om het woorJ te kunnen vinden, waarmede ik hun zou moeten bestempelen, ik laat het aan u over. Dat er nu hier en daar een partij genoot zal zijn, die zal zeggen, maar overdrijft onze kameraad soms niet een weinig, dat kan gebeuren, Jdat zal ik niet betwijfelen, maar dat er integendeel zullen zijn, bijzonder on der de veteranen die zullen zoggen, die kritiek of beknibbeling is ge zond, juist, en gepast op haar tijd gekomen, en mag en moet eens ge zegd worden, onder goede vrienden. R. Kiekens. Ze zijn kwaad. Wie De cheffen van 't groen kruis omdat we in ons blad - Recht en Vrijheid schreven, dat Callebaut eene beestigheid vertelde, en De Smet spottend in den gemeenteraad zegde, dat de oudjes in de watte zouden gelegd worden. De groen kruisers willen den slechten indruk door hunne houding gemaakt, weg nemen. Zij schreeu wen H. F. draait de waarheid den nek om. maar in de raadszaal waren vele stadsgenooten die gehoord heb ben wat we schreven en die het de groen kruisers tot schande spreken. De Karnaval. Zooals we verleden week meldden, hebben do bestuurleden onzer vak bonden besloten, onze leien aan te sporen om met de zoogezegde kar- navaldagen, juist zooals met gewone andere dagen te werken. Wij hopen dat onze leden dezen oproep zullen beantwoorden en voor al tot de jonge lieden is dezen op roep gericht, om zich niet over te leveren aan buitensporigheden, die met deze dagen g »paard traan en te werken, zoöals dat past aan men- schen die zich willen doen waardee ren. Wanneer er spraak zou wezen op liet een of ander fabriek of werkhuis van den arbeid te stoppen, dat onze mannen en vrouwen (leden) zich in dit geval moedig aanstellen om te trachten dat er wel zou gewerkt worden en desnoods naar de buree- len aan de patroons gaan vragen, om wel te werken. Immers, wie verlangt zich op eene waardige wijze te vermaken en daarvoor centen heeft, zal daartoe wel de gelegenheid hebben, na de werkuren. Vrienden volgt do raadgeving van uwe besturen. Dat het ordewoord weze weg de slemperij van kar naval! Allen aan het werk. H. F. Een plakbrief is door onze Vakbonden uitgehangen in de stad en de omliggen le ge meenten, aangaande de steun aan do werkloozen die bedreigd wordt, De Werkman schrijft dat er niets van is. Welnu, het is reeds in de dagbladen aangekondigd. Wij weten maar al te goed, wat er door de rijke burgers gedaan wordt, om den werkloozenstoun te doen ver minderen en zelf te doen verdwynen. De Werkloozenkaarten van Januari moeten ingebracht wor den van deze die ze nog in bezit heb ben op de bureelen onzer Vakbon den. is verleden maandag in openbare zitting van den gemeenteraad volle- digd. Het is jammer dat ons blad over geen plaats geno -g beschikt om de besprekingen weer te geven, ge zien we de artiekels van den buiten moeten plaatsen. Wy zijn dus genoodzaakt, om de bevolking in te lichten, een mani- festjete verspreiden. Zeggen we nu reeds, dat M. De Valckeneer gekozen is geworden met 12 stemmen, do 10 katholieken en de 2 libera'en of door den; kleri- kalen-liberaleu bloc Het is nu eens temeer bewezen dat de liberalen broederlijk met hun ne katholieke vrienden overeenko men, en dat M. De Windt die eene eerste maal de katholieken redde, en door hen betaald is geworden met den stamp van den ezel, zulks niet kwalijk heeft genomen, want on danks dien stamp van den ezel, heeft M. De Windt nogmaals de katholie ken beloond met voor den klerikaal De Valckeneer te stemmen. M. De Windt kon het over zijn hart niet krijgen, dat de socialisten twee Schepenen zouden hebben, en hierom heert den democraat ji la Woeste met zijn vriend Richard nog maals {voor de katholieken gestemd. De liberalen van Aalst zijn verle den ^Maandag verplicht geworden zich eens te meer te ontmaskeren. Leest en verspreidt RECHT EN VRIJHEID-, het ware arbei dersorgaan. Volgens besluit der laatste alge meene vergadering der bestuurle den aller wijkclubs, is de federatie Zondag 22 Januari 11., gesticht en hê'rft haar bureel definitief vastge steld in hare zitting van Vrijdag 3 Februari 1921. Voorzitter Joseph Van den Bos sche.,,Cesar De Paepe), Secretaris: Blanókaert Frans, (Jan Volders)._ Leden Lauwers Gabriël, (Nes tor Schaltin), Wauters Henoit. (Va der W'auters). V. H. Ph„ (Vader Steurebaut), Wauters Alfons, (Jean Jaurès!,*Cornand Jean, (Josse Ni- chels), Rombaut Ls., (Edmond Van Beveren), W. J. (Vader Vergeylen). Allen z(jn goede leiders en ver zekerden hunne beste medewer king. Ook laat de Federatie der wijk clubs de beste uitslagen verwach ten. Verslag der zitting van 3 Februari. De vergadering werd geopend over 7 uren, en alle leden waren aanwezig, alsook gezel J. Bekaert. De bijdrage der Wpclubs aan het federaal bestuur, werd met al gemeene stemmen goedgekeurd. Er werd besloten die fondsen re gelmatig alle maanden te doen binnenkomen en dat van 1 Januari laatstleden. Eene bespreking over de lc Mei feesten had plaats en belangrijke besluiten werden genomen, betref fende de verspreiding van mani festen. Eene groote propaganda werd op touw gezet voor de vooruit gang en versterking onzer wijk clubs. Verder werd er besloten regel matig alle 14 dagen te vergaderen. De zitting wordt geheven rond 8 1,2 uren. De Secretaris. Frans BLANCKAERT. Wijkclub Vader Wauters Di'ie Sleutelstraat, Ouden Dender- mondsehen Steenweg. Breede- straat, bij Petit. Algemeene Vergadering op heden Zondag 12 Februari, om 4 uren namiddag. Rrg'hng van de Tombola, over de ■jooo frank prijzen. Waarondereen schoon burgers huis, gelegen in het midden der stad. Een 1 root boerenhof met alle bijhoorigheden. met het boekje om leeren ons etpn weg te smokkelen met de Duitschers. 2 autos, tien velos, 2 gouden zakuui werken met dito ketting, tien zilvere, en 5 re gulateurs met slag. Een grouten vetten os. Een groot vet varken met een varkensjonk. Verscheidene costumen voor vrouwen en meis jes met korte rokken, peperkoek en chocolat met hoopen en alle be- noodigheden voor de vrouwen tot zelfs lokkemamekens. 's Gezien de belangrykheid vragen Wjj aan de leden niemand te ont brfflten, en aan de plicht verzui mende partpenooten die zouden willen deelnemen aan feest en tombola hun zoo spoedig mogelijk te laten inschrijven, de inleg is bepaald op tien centiemen per week, ten voordeele onzer sociali stische gedachten vooruit te du wen,wie zichsocialist noemt wacht niet zich aan te sluiten b (j onze. wijkclub. Namens het Bestuur De Schrijver, De Voorzitter, Jean Gysbrecht. Fr. Meulenbroek. Ziekenbond Victor De Geyter. Heden Zondag, 12 Februari, om 3 uren namiddag, Algemeene Ver gadering, in het lokaal Hand in Hand op boet van 0.25 fr. DAGORDE 1. Toestand der kas. 2. Verscheidenheden. Wij hopen dat niemand zal ont breken. De boet zal streng toegepast worden. BERICHT. De zieke leden die in trok zijn, worden, hiermede nog eens verwit tïgd, dat hunne vergoeding, alleen lijk maar zal uitbetaald worden, den Zaterdag van 9 tot II ure 's mor gens^HET BESTUUR. Vergaderingen in Hand in Hand. BREISTERS. Heden Zondag, om 2 1/2 ure, boven in zaal N. Zegt het voort. MIJNWERKERS. Heden Zon dag, om 2 1/2 ure. Magere Izaden. Vette oogsten- "Tenzij men het groot lot winne, speculeoren, zijn evenaasto exploi- toeren of valscho munt slagen, is het hooi moeilijk 'zich een kapitaal te maken zonder gedurige opofferingen. Hot is nochtans noodig dat do mensch in het bloeien zijner jaren denkt aan den afschuw»dijken toe stand in dewelke de zijnen zouden gedomnell worden indien hij eens plotseling overleed. Indian men zich op 25 jarigen ouderdom zich liet verzekeren by dé PrévoVance Sociale door eene lijf? rente premie van. 5 franken per maand te betalen, zou men"aan zijne erfgenanvn een kapitaal nalaten van 8(00 franken. En wat is heden 5 fr. in de maand Het is maar heel gering, maar over eene som van 3000 franken te be schikken daasjs na eon overlijden, is de gerustheid voor eenigen tijd. En denkt dat die somme betaald wordt wan' eer het overlijden slechts eenigen tijd na het betalen der eer ste 5 franken geschiedt. Denkt er aan kameraden en vraasrt aan den agent der Próvovance So ciale alle noodige inlichtingen over al de tarieven welke in voege zijn. Hoer alleen vraagt kamer te huren, gemeubeld of ongemeubeld. Aanbiedingen sturen, onder de letters V. J. Bureel van 't blad. i Wij hebben het genoegen onze leden, zoowel als mannen, uit te noo- y di"en tot de algemeene vergadering van den PrOpagandaclub, die zal ge- houden worden, lieden Zondag 12 dezer, in ons lokaal, bij Petrus Adam, j om 4 uren namiddag, Er zal overgegaan worden tot het bespreken van belangrijke punten. Nieuwe leden worden ook aangeno- men. Zoodus, opgepast, dat er niemand ontbreke. HET BESTUUR. Eindelijk, is liet er toch van gelsp men 1 Eenige vooraanstaande mak- kers hebben het aangedurfd, ook in onze gemeente een socialistischen propagandaclub tot stand te bren gen, om zoo de verspreiding der so cialistische gedachten, in de hand te werken. De geest, die onze menschen alhier bezielt, is bij uitstek vooruitstre vend. Dit kan trouwens niet anders, gelukkiglijk 1 De meeste werklieden trekken van hieruit dagelijks naar Brussel, waar ze hun korst gaan ver dienen. Het steedsche en meer onge dwongen leven, in al zijn verschei denheden waarmede ze steeds in aanraking zijn, oefent op hen een weldadigen en bestendigen invloed uit. Men neemt er het fanatiek en on bewust gevoel niet meer b(i waar, dat gewoonlijk de buitenmenschen bezielt en kenmerkt, wanneer het gaat over de werkliedenpartij .en over alle dingen, ten andere wefke niet de noodwendigheid van den tijd en het leven strooken doet, v in nieu- werwetschen smaak schijnen. Zoo er bij ons, in zulke gunstige omstandigheden, nog geen aanvang is genomen geweest meteen daad zakelijk optreden, dan is ditjjroo* tendeels te wijten aan de plaatse lijke voormannen en leiders, die, met nog in het gareel te willen loo pen eener partij welke voor goed af gedaan heeft, immer blyk ^even van halfslachtigheid op dit gebied. Daarmede diende afgebroken to worden en inderdaad er komt roe ring en tevens degelijke werking. Eene eerste vergadering werd reeds vroeger belegd en tjilrjjlte makkers waren opgekomen. Nu zon dag 11. greep nochtans de eerste af doende bijeenkomst plaats en wij mochten ons reeds in een heerlijke belangstelling verheugen. Makker Prosper De Bruyn, die de ziel van ganscli de beweging is, leidde de vergadering. Hij achtte hetonnoodig in lange besprekingen uit te wijden, daar al de aanwezigen overtuigde en bewuste mannen wa-^ ren niettemin trok hy terloops de-- aandacht op de belangrijke sociale wetten, welke kor telings in het Par lement weer in bespreking zullen komen, onder andore de huishuur wet. Hij deed daarbij het demokra- tiscli karakter van hot socialistisch standpunt uitschijnen. Verder schet ste hij bondig en klaar de wijze en den demokratischen grondslag waar op de Werkliedenpartij ingericht ip. Na hem sprak makker Bekaert uit Aalst, en maakte de historiek der partij in ons arrondissement. Zijn gezellige woorden vonden seffens in gang bij do eenvoudige toehoorders. Hierna lieten zich onmiddelijk een dertigtal makkers inschrijven x ze

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2