Uit Sottegem Oit Geeraardsbergen. NINOVE Ooerboulaere. rUit Schendelbeke. teekenden tevens in voor een abon nement op Récht en Vrijheid Zo(rhoört;het. Na.eéii vast bestuur aangesteld te hetópn. werd de vergadering in de besté stemming geheven. Wii hebben wel reden de beste hoop^to koesteren én verstouten ons geenszins, als we zeggen dat onzen kring, en daarmee de socialistische gedachte, in deze gemeente, een ze keren triomf te gemoet gaat. -■ NAMENS HET BESTUUR De Voorzitter, Prosper De Bruyn De Ondervoorzitter, Des. Vyverm'an De Schrijver, G. De Bruyn De Schat bewaarder, Clement De' Luyck. Wijkmeesters Van Goethom L. voor Leeuw brug Samjm Fr. voor 't Sas Wynant Louis, voor 't Dorp De' Brackeleer P. voor Huysseghem. En nu vooruit onder de roode vlag der verlossing. Toekomende vergadering te Leeuw- brug bij makker De Backer August, Sijpestraat. Eene welgelukte vergadering Verleden Zondag was het algemeene vergadering voor den Propaganda- club. De opkomst was groot. (fc Op het vastgestelde uur opent Ge zel Bekaert, Arrondissements secre taris, de vergadering. Hij wijst, op den sterken en blijvenden vooruit gang van den Club, op de propaganda die nu van man tot man moet ge voerd worden, om voor het einde der maand met 100 leden in den ('lub te zijn, want er zijn nog verscheidene lezers van ons weekblad die kunnen gewonnen worden als leden van den Propagandaclub. Verder wijst hij ook op het nut der syndikaten. en legt uit wat de wer king moot zijn van een Propaganda club. :De verspreiding van het eerste ma nifest werdt ook besproken, en de vrienden van den Club gaven zich aan voor in een 12tal gemeenten de vers'preiding er van te doen. Lang genoeg zeggen ze, hebben de werk lieden van Aalst en Geeraerdsbergen de uitdeelingen hier gedaan, het is nu. onze beurt. Bravo zoo moet het zijn Het bostuur werdt dan ook nog met eenige goede krachten versterkt, en besloot op Zondag 19 Februari te vergaderen om het werk te verdea len. De vergadering besloot ook eiken le Zondag der maand regelmatig in algemeene vergadering bijeen te kfpmen. Verder werdt door de vrienden aangedrongen tot het op touw zetten eener energische propaganda, tot geldinzameling, voor het aankoopen der Vlag van den soc. Piopaganda- club, die met vollen luister waar schijnlijk den 28 Mei zou ingehaald worden. Een omhaling na de vergadering bracht dan ook eene schoone som op. Zoo eindigde die gewichtige verga dering, in den meesten geestdrift. Vooruit, werklieden van Sottegem, aan de propaganda, elk het zijne bij gebracht, dat we voor het einde de zer maand, ons 100® lid mogen bo- gró'eten. L. L. WERKLIEDEN Leest en verspreidt het dag blad Vooruit. Te bekomen in de Statie. Prijs 10 centie men. Voor de vlag. Overdracht 10,00. Ömhaling na de algemeene verga dering. van verleden zondag 45,25. Een lied gezongen door Leon en rondgehaald door Georges bij Bee- rens 2,25. Omdat Dillen moest veel hebben 0,25. Van 2 kameraden 2,00, Een lied gezongen Het Syndikaat door Cyriel Van der Stichelen, na de vergadering van don Propaganda- chjb by Beerens, Niejiwstraat 9,00. Ómdat Hohoré afwezig was, geeft "-mf 1,00. De bazin en een vriend uit het Achturenhuis 7,00. Van een lid die op de vergadering niet kon aan wezig zijn 1,00. Van nog een vriend uit het Achturenhuis 2,00. Van een nieuw lid 1,00. Van nog een nieuw lid 1,00. Totaal dezer week 71,75. Algemeen totaal 82,35. De Levensduurte. "•'r .In een blad vinden wij, ten gevol ge der prijsverlaging van het orood enden afslag op de boter en andere artikelen, benevens beschouwingen van-algemeenen aard door de steller van bedoeld artikel de vraag geop perd of het in de mogelijkheid be hoort dat de levensduurte gaat afne men en het normale der prijzen voor V$e*"wfc>en opnieuw voor ons zal te beleven zyn Wy meenen niet, dat men ten dui delijkste hier wil bedoelen, dat de vóór oorlogsche tot standkoming der warenprijzen onder het normale wordt verlangt Immers, zooiets meenen wij, vlak af te mogen beweren dat zulks vol strekt onmogelijk is, rekening hou dende met de uitiandsche toestanden en België in dit opzicht niet toon aangevend is. S£ Zeker, de duurte van het leven, de schromelijke hooge prijzen van som mige artikelen ZAL en MOETEN af nemen en de arbeidende k'asse in de eerste plaats hoopt dat het op de snelst mogelijke manier geschiede. Maar dat men dan toch ophoude stelselmatig te komen uitschreeuwen dat de loonen der werklieden te kolossaal zijn en de prijsafneming moet geschieden door eene geduchte loonsvermindering Waarom moet altijd het stokpaardje worden ge bruikt dat eerst de arbeiders moeten worden getroffen eer den groothan del en fabrikatie hunne produkten aan verminderden prijs afstaan Wij hebben om ook niet in den zin te beweren dat, wanneer het duur leven op eene gevoelige wijze is afgenomen en zich zal handhaven, er geene herziening der loonen kan plaats hebben, want was het ook niet naarmate de levensmiddelen in prys stegen, dat de werklieden ver plicht waren hooger loonen te eischen, de hooge loonen zijn dus meer het gevolg dan de oorzaak van het duur leven. Kon men de woekerwinsten af schaffen en de schrapzucht van de kapitalisten beteugelen, de kwestie van 't duur leven ware voor een groot deel opgelost. Het is echter geen geheim dat overal pogingen worden aangewend om loonsbesnoeïng te plegen en ar beidskrachten aan minderen prijs aan te werven. Wordt niet opentlijk beweerd dat het Crisis fonds moet afgeschaft worden EN WAAROM Is het niet om op die wijze de van allen steun beroofde werklieden mak te krijgen en te verplichten zich aan te bieden en aan te nemen het werk en loon hetwelk men wil geven Zou de uit buiting op groote schaal aldus niet nog eens in zijnen vroegeren luister heroprijzen Durft men niet zeggen dat het eene schande is dat de regeering werkloozen of door crisis getroffen werklieden ondersteunt. Zou misschien een land als België, waar de bezittende-stand in weelde verkeert, de niet bezittende klasso, moeten laten verhongeren of ont beering lijden, dit ware voor die wijsneuzen war< mpel eene eer De strijd welke de Werklieden- Partij steeds voerde eg immer voort- levert is strijd om meer harmonie te brengen in het leven der menschen, en de arbeidende stand die de rade ren, het mekaniek uitmaken van dit geheele leven heeft toch wel het recht haar aandeel te eischen van het overvloedige dat door hare zorg en inspanningen is verkregen Dat man ons nu bejegend met den titel van kruipers, knechten of dies meer omdat wij dien stelregel voor staan en wy tot bereiking van dit doel onze pogingen en kraenten aan wenden, dien titel zeggen wij, laat ons geheel en al onverschillig. Het is in de volste overtuiging en geest drift dat in onze Partij de mannen te vinden zijn die voor die gedachten en idealen zich in den strijd bewegen en wanneer door de eensgezinde werking resultaten worden bekomen welke we nu, sedert den oorlog ach ter den rug ligt, hebben zien ver wezenlijken, konden zelfs de hevig ste bekampers der Socialisiische Partij, zich aan den invloed onzer werking niet onttrek ken Veel is reeds bekomen door de kracht van onze werking. Veel moet nog worden veranderd door de macht onzer werking. Van af het verschijnen van het duur leven hebben wij de heftigste be kampers geweest van woeker en ex- Eloitatie, omdat in de eerste plaats et steeds de arbeiders zijn die de ergste slachtoffers zijn dier toestan den. Door de werkingen onzer partij, door tusschenkomst der Socialistt- sche Coöperatieven kon het eerst het reusachtige ondier woekeren in zijnen, Joop worden gestremd. Heb ben wii stuk voor stuk het monster gehouwen, wy hopen het eens den kop te zuilen pletten tot genoegen en voldoening van alle rechtgeaarde lieden. Daartoe roepen wij ieder op die wil medehelpen. Sluit u aan bij het socialistisch leger en dan zien wij denjwensch zich verwezen tl ij ken door de schrijver van het besproken artikel het normale der prijzen op do waren is tot stand gekomen, de levensduurte is verdwenen, aan dê socialisten A. dank II. Zijt gij lid der coöperatief Koopt gij er al uw brood Doet gij regelmatig uwe aankoo pen van kruidenierswaren, enz. Verdedigt gij overal de coöpera tie Als gij zulks doet, en terzelfder tijd lezer zijt van Vooruit en Recht en Vrijheid vervult gj uw plicht als verstandige werkman. Muziekmaatschappij Verbroedering De leden en beschermleden wor den dringend verzocht aanwezig te zijn op de jaarlijksche algemeene vergadering die gehouden wordt, op heden Zondag 12 Febiuari aanstaan de, om 10 1/2 ure. Het bestuur rekent op elks te genwoordigheid, het geldt den toe stand onzer maatschappij die ernstig dient besproken te worden. HET BESTUUR. VERLOREN. Eene kinderminne en een écharpe. Terug te bekomen bij Emiel Collyns, Volkshuis. Strijdpenning Geeraardsbergen. Overdracht fr. 117„90. Blaare geeft omdat Sander van de breede niet kan zwygen 0,50. Omdat hy zoo goed over den muur kan kruipen 0,50 en Jozef altyd jaloersch was als Sander over den muur kroop en Sander over ?den muur niet meer wil 0,50. Omdat Ivo is blijven steken in Galmaerden 0,50 en zijne vrienden niet meer volgen kon 0,50. Omdat Caboes niet kan zwijgen als hij moet 0,25. Omdat Mario én Remy kontent zijn over hunnen deel 0,50. Maria Plone geeft 0,25 omdat het af was met Gustaaf en Matjen van Claris. Germaine doet er 0,25 bij, omdat ze hem een stoel hield in den Cinéma. En omdat het maandag nog af was,-.geeft Maria soldaat 0,25. Clara geeft 0,25 omdat het met haar nooit af is. Omdat Paulus aan Matjen altijd beloofd heeft, als het af was, dat ze eens bij hem mocht komen 0,25. Matjen geeft 0,25 omdat ze allen zoo goed kunnen dichten. Omdat Marie haren verfborstel naar Brussel was 0,25. Omdat ze bang was dat hij bij eene andere Jwas, geven hare vijf vriendinnen 0,25. Omdat dikken Arthur zijne kin afspeelt,om dat hij in. Recht en Vrijneid niet stond 0,25! Omdat Paulus van Overboelare 1,25 hal voor den strijdpenning en hij het opgedronken heeft, daarom geeft Ferdinand 0,50. Boemla zotte Camiel is weer getrouwd 0,25. Omdat hij in 't kort zijn- jubileum zal hou den van vijftig maal gescheiden te zijn 0,25. Mathilde zegt, nu is het mijnen toer om mijn gang te gaan 0,25. Omdat St Altegonde ons gebed verhoorde en onze parochie van zotte Camiel verloste, amen 0,25. Een lied gezongen by Charles De Vlaminck door Jantje en Madeleine 2,70, Omdat de slinken zyn woord loochent 0,25. Omdat K. M. K. zegt, dat hét wel dezelfde slinken was die dat gevraagd had 0,25 Totaal fr. 12,20. Het blad Nieuw s van den Dag waarvan elke medewerker een socia list op den neus zitten heeft, en waar in eiken Zondag oen bijzonderen lasterveldtocht tegen onze partij en instellingen wordt gevoerd, had het verleden Zondag over de bijdragen in on£e syndikaten. Het jammert er over dat wij meer moeten betalen en minder trekken dan bij de krisie- nen. Nu, hoe zou het anders, Judas wordt ook meer betaald om zyn meester te verkoopen, en waarom zouden de christene Judassen die hunrïe werk- en lijdensbroeders ver raden en verkoopen, niet meer be taald worden, met zilverlingen bij eengebracht door Fariseërs en aan gemoedigd door nogmaals betaalde pershoeren en vuilblikken zooals het Nieuws van den Dag. Waar gaat al dit geld naar toe vraagt Nieuwske en het beantwoordt zelf de vraag met te zeggen aan do propaganda, aan de zotte propaganda voor hun geuzenblad, zooals - Voor uit. Pardafdaar hebben wij het De propaganda die Vooruit voert en die dat dompersblad erg moet voelen, ligt hun te zwaar op de maag. De vlaamsche gewesten overstroomen met de ooddeloozf. pers van'Vooruit en nu nog het Walenland daarbij, dit gaat over zijn hout, te Montignies s/r Sambre, zijn verleden week, eiken dag. 1500 (duizend vijf honderd) pro pagandanummers van Vooruit toe gekomen - en den hemel is nog niet op ons hoofd gevallen Schrikke- lyk V Maar als het kristelijk Nieuws van den Dag vraagt waar hot geld onzer syndikaten naartoe gaat, zou den wij ook eens willen weten waar het geld naartoe gaat, dat men in de aangenomen Nonnenschool vanOver- boelaere elke week van de school kinderen aftruggelt voor de heilige Kindsheid Elk kind moet daar elke week vijf centiemen medebrengen, en wie. zulks niet doet, wordt versto ken, en de kinderen hebben liever hunne ouders lastig te vallen, om de 5 centiemen te bekomen dan door maseur verstoken te worden, wat dit versteken beteekend, dit weten do kinderen best. Wie door maseur wil gaarne gezien worden, moet maar een kannetje melk, chocolade of een kaarsje medebrengen, en nu hebben we nog de wekelijksche vijf centiemen voor de Kindsheid, voor welke Kindsheid??? ten ware het Nieuws van den Dag door hare tusschenkomst, eens wilde laten we ten waar dit geld naar toe gaat, en waar het voor dient. En onzen Sche- pene van Onderwys, is hij op de hoogte? laat Rij toe dat onze kinde ren verplicht worden, wekelijks geld te geven aan de nonnen die met het onderwijs onzer kinderen gelast zijn, en waar wij verplicht zyn door de schuld der liberalen van vroeger, onze kinderen naartoe te sturen, ge zien hier geen ander onderwijs is te bekomen, voor onze meisjes, of moe ten wij eens by den Minister van On: derwys gaan aankloppen, om dit te doen ophouden. Dus geld medebren gen voor den klerikalen winkel, en als er meeting in het klooster gege ven wordt, door den eenen of ande ren schUilenberg (en waar men de tegensprekers wil afrossen) de uitnoódigingskaartjes door de kin deren doen uitdragen ziedaar het kloosteronderwijs Hoe lang nog POLITIKEN. Strijdpenning Overboelaere Omdat den dikken Hollander het liedje kan van Jef De Bliek en Kod deken Wip 0,25. Gustaaf kan zeggen dat het vet van tusschen zijne vin gers springt 0,25. Omdat de meert- sche beesten al de vidse klaver af eten 0,25 en als de meertsche beesten verkocht zijn de vidse klaver blijft 0,25. Omdat Jules naar Frankrijk is 0,25 en Rachel Saar er kwaad voor is 0,25. Paulus kan hem goed verma ken met Jeannette, Arthur en Alice 0,25. Omdat Felix een frank geeft 0,25. Omdat Popo-pol een man van een woord is 0,20 en een huis ver huurd aan drij verschillige 0,20 en er voor slot een vierde komt inwo nen 0.20. Woord houden is een schande, woord eten eene eor 0,20. Zoo handelt de vergulden ezel van Boelare 0,20. Omdat rijke Firmin zoo arm is, dat hij een pispot gebruikt voor een stoofpot 0,50. Omdat de Vooruit juist bij tijds kwam als Lotje aan Liesje over de coöperatie sprak 0,26. Totaal 14,70- Voop de Turners. Gezongen bij Frans Baron door Isidoor Van Lierde 1,70. Alleen spraak door Jules Claus, rondge haald door de lustige 10,00. Gezon gen door Germaine Tack en rondge haald in een kloef 1,00. Totaal 12,70. lfoor't muziek. Van een vriend 1,00. Ze zijn aan 't broeien Onze kristene kadodders hebben sinds een drie viertal weken reeds aangekondigd, dat ze ons eens den bol gingen wasschen. Over een veertiental dagen ver scheen er een lamzakkig episteltje, waarop een afdoende antwoord volg de. Nu zijn ze aan 't broeien en aan 't studeeren om ons de repliek toe te dienen, 't Zal wat zijn, gewis een slag in het water. Loopen we in elk geval, de zaak niet vooruit. Laat ons afwachten. Wie weet wat Max, Oscar, Mon, Augusta en Paul, heelden boel sa men zullen aaneenfiansen om ons te verpletteren. Wij zijn in elk geval diep te beklagen. Tegen zoo'n korps van ingenieuse bollen kunnen we niet op. Wij zyn op voorhand gesla gen. Wat is dat nu weer? Het heeft er weeral gestoven. Ze komen dus niet overeen. De christe lijke broederliefde, onderwezen door onzen Max draagt de beste vruchten. Reeds geruimen tijd leven de katho lieke boy-scouts en de katholieke turners op oorlogsvoet. De turners hadden hunne matten mogen rollen in den katholieken kring, hun toe stellen evenwel kregen ze van Max niet. Er grepen reeds een paar voorval letjes plaats, die ons het christelijk bolchevisme lieten bewonderen. Nu verleden maandag zou het schijnen, dat de Turners met geweld hun toestellen uit de krocht nebben gehaald. 't Schijnt dat de tooneeltjes aldaar voorgevallen echt stichtend en kris telijk waren. Men spreekt van stampen en sla gen, beklimming en wat erger schijnt, men zou er zelfs een tegen- staander der Turners, een gebrilde propagandist, met de revolver in de vuist, den uitgang aan de Turners hebben zien beiemmmeren. Heere, waar gaan we naartoe. Als do broeders in Christi aldus handelen, wat gaat er dan nog ge beuren, Iets is zeker, moesten derge lijke zaken in een Volkshuis voor vallen, alle dorapersbladen zouden er heele kolommen aan wijden. Verdachtmakingen van allen aard zouden volgen. Nu zwijgen ze, stom als visschen.. Wij zullen in elk geval blijven toe zien, heel kalmpjos. Dixit. Nota der redactie Bij het ter pers gaan vernemen we, dat de Gendarmerie oen onderzoek over dit geval heeft ingesteld. Gemeenteraadszitting van 30 Januari 1922. Voorzitter Don heer ter. Na eene bespreking over wegen én openbare werken, komt de vraag van den invalieden-bond van 't ar rondissement Aalst te berde, waarby deze eene toelage van 10 franken per honderd inwoners vraagt. Na eene gedachten wisseling, wordt deze zaak tot eene eerstkomende zit ting verschoven. De heer Schotte, katholiek, verlaat de zaal, hij vindt het warm, mis schien wist hy wel dat by de be spreking over de vraag der opge- eischten onze vrienden wel eens eenige harde waarheden gingen zeg gen. De heer Burgemeester doet lezing geven van den brief der opgeelsch- ten', waardoor zij vragen het voor schot van 150 franken om te zetten in gift. De katholieke Burgemeester vindt dat de opgeëischten te veel geleden hebben, maar is van oordeel dat de opgeëischten niet kunnen begunstigd worden, terwijl anderenfl daardoor meer belastingen zouden moeten betalen. Gezel Cosyns antwoordt aan den heer Burgemeester, die zegt, dat de Bestendige afvaardiging toch niet zou toelaten de 150 franken als gift te aanzien, dat de heerön der Be stendige Deputatie zeker niet gele den hebben door de opeisching. Gezel Engels vraagt aan den heer Burgemeester en zijne katholiek® medeleden of zij niet weten, ho® onze opgeëischten hebben geleden, en hoe ae vrouwen en moeders zich zelf hebben moeten voedsel ontrek ken om het aan hun echtgenooten of zonen testuren, maar ja het waren slechts werkloozen die opgeëischt waren de groote boeren kochten hunne zonen vrij, bij onze vijande lijke bezetters. De heer Burgemeester doet nog maals opmerken dat het onmogelijk is een deel der bevolking te belasten om anderen te begunstigen. Gezel Engels met verontwaardi ging, toont aan dat de ryke boeren gemakkelijk deze lasten kunnen dra gen, daar zy gedurende den oorlog nog al wat hebben kunnen verzame len op den honger van hunne mede- menschen, maar de heer Burgemees ter treedt hier op als verdediger der rijken, die steeds de werkers willen vordrukken. Het voorstel door onze vrienden gedaan om voldoening aan de opge ëischten te geven, wordt verworpen met de stommen der drij aanwezige katholieken tegen de drij socialisten er waren drij gemeenteraadsleden afwezig, maar die zullen zulks met opgezetten wil gedaan hebben. Het was nog al stormachtig in deze zitting. De opgeeischten'zullen nu zelf kunnen oordoelen, hoe lief de katholieken hen hebben. Werklieden van Schendelbeke, versterkt den socialistischen propa gandaclub, strijdt mee met ons om verbetering tn ons lot te bekomen. Strijdpenning AALST. Overdracht fr. 348,57. Gezongen door den trio Bert Kes- ter, Aimé Van der Eist en Loonde Blaas, by Jean Van de Maelen 3,08, Door de zelfde 1,48. Gezongen door Dominique en echtgenoote Maria Bauters, propaganda van Nieuwer- kerken, rondgehaald 4,00 by Mieken Moest. Voor het geven van tarieven van een breister 1,00. Lied gezongen door Desiré Van Langenhove bij V. Amant en rondgehaald door Alfred Meersman 3,00. Alfred doet er 1,00 by omdat het schoon was. Een lied gezongen door Victor sigaret by Ringoir 1,70. Gezongen by de zelfde bij Servaks De Witte 1,60. Omdat de goede mannen van kapiteintjes con tent zijn van hunnen goeden mees ter 0,50. Omdat hij zoo schoon zijn meester kan laten roepon als het nog 1 minuut van 5 uur is 0,50. Omdat de werkman zyn broek aandeed 0,50. Onze arme meester verdedigt zijn werkvolk0,50. Rondgehaald door Frans Flips vdor den strijdpenning in hetIokaal3,öl. omdat Louis zij nen zak nog grooter is, als Jean de zijnen en dat hy niet weet of het leeft of dood is 0,60, go- geven door S. L. D. Gezongen door Bonoit Van de Meersch bij de We duwe Schoon, rondgehaald doorJos. Stillebaut 2,70. Omdat Julien drie maal gewonnen heeft op den pik met 65 en 10 vooruit en eens verloren 1,80 in de café Dendermonde. Ómdat Edgard gestept heeft achter den toog met Marie 0,50 en omdat Maria niets geeft 0,25. Om lat het twee troetens zyn, geeft Alph. 0,25. Om dat Alph. de langsten is en Leontje zei, laat dat zien 0,40. Werklieden loopt niet verloren, koopt al uwe waren in do winkels van Hand in Hand Leieb'aan-en Molenstraat 1,00. Een lied gezongen door Marie Guns 3,00. Onder een ge zellig samenzijn met vrienden van Geeraardsbergen, een lied gezongen door Rimbaut Joseph, Hoogovesten 2,00. Nog een lied bij lof ken Rim baut door Joannes Schaiflée en Frans Van Laere van Geeraardsbergen 2,25. Solo slim bij de Viezen, speler Jef de Viezen, medespelers Georges

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3