Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. De uitbuiters van het Patriotisme. Oorlogswoekeraars-Mentaliteit Weg met de socialisten. De aanval tegen de 8nrenvet 19u Jaar N° 8. Prijs per nummer 15 cenliemeu. 19 Februari 1922. gen* VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering van pr«s voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. De striidDenning die dezelfde week moet ver- schUnen moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, j. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 1 jaar 1 jaar BUITEN BELGIE. fr. 1,95 3,75 7,50 fr. 15,00 iTirot rlo laatct.p. weken Van den dag na den wapenstilstand ontstond er een nieuw soortShy lock's. Met praat voor tien, boften zij op hun heldendaden, die zij, door spekt met leugens, aan elkeen vertel den omdat men ten slotte toch maar gelooven zou, dat z« werkelijk hel den waren. Als soms hun plomp en ook wel eens oneerlijk optreden tij dens de bezetting als gevolg bad dat zij eenige dagen opgesloten werden, dan waren zij slachtoffers van hun vaderlandsclien plicht. Z\] maakten ten drama van nun opsluiting, ver zonnen allerlei wreedheden, die zij te verduren kregen, omdat zij «trouw bleven aan Vorst en ader- land Zoodra was de Belgische re geering te Brussel niet geïnstalleerd of aanvragen voor medalies en lint jes stroomden naar de ministeries. Nauwelijks was er spraak van het verkrijgen van zulk pronkstuk ofdo knoopsgaten werden reeds versierd. Nu kende de verwaandheid geen grenzen meer. Al de tijdens de je- zetting bedreven schelmstukken werden uitgewischt door het feit dat men gedecoreerd was. Om nog beter doen uit te schijnen, dat men dapper, ja heldhaftig wis. begon deze bende van Barons Zeep en andere Scharbij's te bulderen tegen al diegenen die aan hun verachtelijk gedoe niet hadden willen meedoen, omdat zij eerlijke burgers waren en hun plicht deden uit menschehjk ge voel en niet uit winstbejag. Velen van die grootschreeuwers, die ande ren a jusqu'au bout deden vechten on zelf te laf waren om hun land,hun eigendom te verdedigen, zoudenmu eens toonen. dat zij onversaagden waren. Zü bitsten hun medeburgers op tegen menschen, die eerlijke po gingen aangewend hadden om een rechtvaardigen en spoedigen vrede te verkriigen. Zij hielpen tientallen deftige burgers verklikken, aanhou den, opsluiten en zwaar veroordee- len Zij hielpen honderden deftige huisvaders broodrooven en met hun vrouw en kinderen aan den liongor prijs gegeven. Maar ook hier kwam loontje om zijn boonlje. Wat de laatste weken in ons land gebeurde, werpt een schel licht op de mentaliteit van deze nieuwe soort pairiotards. Eemgen ervan hebben zich onipopt als echte prostituée's van liet pat riot isme. Zij werden gevangen genomen door de Duitschers. Zij spionneerden voor België en voor andere mogendheden en vulden hun zakken... uit vader landsliefde. Zij trachtten in Belgie ambtenaars van het gerecht om te koopen en als hun schelmstuk aart het licht kwam pleegden zij zelf moord. Zij stichtten fiuancieele maat schappijen waar zij bedrog pleegden op groote schaal en de bevolking een aderlating van millioenen deden. Zij bekleedden hooge posten en ble ken achteraf onwaardig om ook maar één dag langer in dienst te b ijven. Zij werkten in het donker en ver duisterden millioenen, die toehoor den aan de gemeenschap. Dat alles kwam aan het licht op eenige weken. Hoeveel misdaden, hoeveel bedrog zullen voor altijd onbekend blijven En waarom zullen zij onbekend blijven Omdat de zoogenaamde su per patriotten boven alle verdenking staan. Omdat zij anderen aanklagen als galgenaas, om zelf den strop van hun schuldigen nek te houden. Om dat in ons land sinds een paar jaren een allerellendigste mentaliteit be staat en men eerlijke menschen ver denkt en schurken eert en viert en met decoraties belaadt. Er is wel eens geklaagd over do zedelijke inzinking van de lagere standen, maar de laatste gebeurte nissen hebben bewezen, dat vele in- dividu's, die zich rangschikken bij liet nee plus ultra van de gemeen schap, sinds lang gekerkerd moesten zijn. Was het gerecht sinds lang opge treden met alle onpartijdigheid en alle strengheid, dan zou er nog wel meer van dien modder boven water gekomen zijn. Maar wat nu ontdekt werdt, bewijst reeds genoeg hoe er kerels gevonden worden, die het pa triotisme prostitueeren als vulgaire hoeren. We moeten dus twee groote feiten bestatigen in de Engelsche politiek. Ten eerste bestatigen we dat de bezuinigingspolitiek door de enge sche liberalen gevoerd in de gedeel telijke kiezingen op eenen sisser uit loopt, al schijnen ze ook opperbe- kwaam, toch hebben ze hun poli tiek doel niet kunnen doordrijven- We zouden eerder aannemen dat ze het door hun verdedigde kiesplatform alleen bedrog en laster was. Er blijft hun toch nog een middel over die ze !met vrucht zouden kun nen gebruiken en die ze in België zouden moeten komen bestudeeren, namelijk: «het werk van den druppel genever heel natuurlijk. Maar als al die bekwame, onder- vindingsrijke heeren engelsche libe ralen niets hebben kunnen verande ren aan den financieelen toestand van het Britsche rijk, mogen we als verzekerd aannemen dat de belgi- sche burgersregeering, ons kleriko- liberaal ministerie het nog evenmin zal kunnen. En dan loopt al hun geroep, al hun getier, al hunne speechen, al hunne bezuinigingsdroomen op een niets uit. We blijven ofwel in den zelfden toestand van het drievoudig ministerie of wel zien we de schul den vermeerderen en misschien ook het ministerie vallen. En indien ge de bezuiniging in een ot' ander ministerie zult verwezent- üjken, zal het heel natuurlijk zijn ten nadeele der arbeiders, men zal de vergoedingen van het krisisfonds inkrimpen, men zal het pensioen verplicht betalend maken, enz. Als tweede punt bestatigen wij dat hun nieuw kiesplatform de nederlaag van het socialisme moet verwezent- lijken, den val van de steeds stijgend en dreigende macht van het socia lisme teoewerken. En om toch veel succes te beko men gaan ze al doen wat in hunne macht bestaat, ze gaan heel natuur lijk de socialisten uitschelden voor bolchevisten, stomme tisten en nog andere tisten. En als ze bil voorbeeld de mensch nietgenoeg schrik kunnen aanjagen, kunnen ze bii hunne liberale konfra ters van hier platen bekomen in dien trant. Eh als slot van rekening schelden ze ons nog uit voor onbekwamen, ongeschoolden, zonder ondervinding en zoo meer. Iets wat ons groot genoegen doet is de liberale vrees voor het opko mende socialisme, teeken dat onze engelsche broeders op de goede baan zijn. De burgersreactie vormt blok in alle landen. Hun eenige vijand is het socialisme die hun langzaam, maar zeker, den wil van het arbeidende volk, van de demokratiedoet inslaan. Maar ook de arbeidende klasse organiseert zich en do uitbreidingen harer macht wordt langzaam grooter. Laat ons hopen, dat al die bezui nigings cabinetten, genevelisten en anti-socialisten de oogen openen aan de arbeidende klasse, tot heil van de demokraten Leve het socialisme Te neer met het socialisme. Ziedaar den tekst van een artikel geknipt uit de Dailly Mail in zjjn nummer van 21 Januari 1922. Een schoone titel voorwaar, de in leiding van een speech van M. Churchill, een vooraanstaande libe raal- Beschouwen we eenige welspre kende regels van den artikel. Verontrust over de woede van het publiek tegenover spaarzaam heid stryden de cabinets ministers om te meer met het socialisme als uitlokkingsmiddel te maken voorde toekomende kiezing. 't Is heel gemakkelijk den schrik van de coalitie liberalen te begrijpen want in de laatste gedeeltelijke kie zingen was het belangrijkste punt van hun kiesplatform de bezuini- gingspoiitiek, die de Belgische katholieke partij hun nageaapt heeft in de kamerkiezingen van 20 Novem ber 1921. Hebben ze de schulden huns lands kunnen kortwieken, hebben ze be zuinigingen kunnen tot stand bren- Ben* J 4 Neen, dat hebben -ze niet. dat wis ten ze wel voor die kiezingen, want nu bekende M. Chamberlain in een van zijne redevoeringen, dat de be lastingen niet zullen verminderd worden, doch zij zullen ook met hooger worden. Een verstandig mensch zou hem dan afvragen hoedat die heeren libe ralen de schulden gaan verminderen, hoe zij het evenwicht in hun budjet- ten gaan verkrijgen Doch wij krijgen verder iets anders te slikken. M. Churchill sprekende over het uitgangspunt van hun kiesplatform, zeide Het tot bestaan komen van een socialistisch ministerie zou eene na tionalistische en imperialistische ramp zijn. Heel natuurlijk, heeren liberalen van den engelschen stempel, want uwe belangen staan regelrecht tegon- over die der socialistische arbeiders. Verder Toont mij* een leider der Werklie denpartij die genoeg voorbereid is om de sociale doctrinen van de so- ci ilistische doctrinen van de socialis tische leer door te drijven. Dezen keer zijn het de Engelsche liberalen die de Belgische burger partijen gaan naiipen, want hoe heb ben die burgers met geroepen en ge tierd, hoe hebben ze niet aan het volk willen wijsmaken dat de socia listen onbekwaam waren om in het ministerie te zetelen. Doch dit hebben onze ministers hun getoond en nog dagelijks zien we, dat de katholieke heer Moyersoen de politiek van Wauters moet navol gen om niet tot een onvermijdelijke ramp te komen. Is dit niet een bewijs der be kwaamheid, van do socialistische Mi nisters. Verder vinden wy Den handelaar en don fabrikant moet zich gerust voelen,moeten over tuigd zijn dat de belastingen zullen verminderen. Weest overtuigd zooveel men wil, toch moet ge afwachten of de taksen zullen verminderen, ja of neen. Moeder, wat is dat ginder Dat is natuurlijk weer oen socialist die ze bij den kraag hebb en omdat die lieden zeggen dat wij ons rijk hebben gemaakt, ten koste van den honger en het leven van duizenden eerlijke werkersl De 8 Juni 1921, dag waarop de acht- uren wet gestemd werd, mag wel als eene der belangrijkste feiten der geschiedenis van de arbeidersbewe ging aanschouwd worden. Zy werd alsdan gestemd met 122 stemmen tegen 6 op 128 vertegen woordigers. De gansche Belgische arbeiders klasse feeste met luister deze vreug devolle overwinning, die nu aan de werklieden zou toelaten een nieuw en gemakkelijker leven aan te van- Doch de wet waarvoor duizenden onzer werkmakkers het leven lieten is pas in voege getreden of de gan- scne kapitalistische klasse begint reeds met al hunne krachten deze schoone werkershervorming tegen te werken, om zoodoende de volle dige uitwissching er van te bekomen. Nochtans werd deze wet medege- stemd door liberalen en klerikalon die zich dan voor de eerste maal de mocratisch toonden. Nu meer dan ooit, dat bemer ken wij, dat ar van de kapitali stische klasse niets te bekomen is, want noch liberalen noch klerikalen stemden de wet om het lot van ons, arme werklieden, te verbeteren, maar wel om zand in de oogen te werpen van deze die nog niet klaar zien. Do handelsltamer van Belgie, in hare laatste zitting, besloot eene vraag te doen aan het Staatsbestuur, ten einde eene verhooging van hon derd uren meer werk per jaar en per hoofd temogeneischen. Verder treffen wij reeds fabrieken aan waar liet werkvolk gedwongen werd 10 uren daags te werken, on dat op de volgende wijze wanneer zij 8 uren daags werkten wonnen zij 1,40 fr. per uur en nu met 10 uren té werken winnen zij slechts 1,25 fr. of een gelijk loon, maar met het ver schil dat zij aan hunnen patroon 2 uren daags meer onbetaalden arbeid geven dan met 8 uren te werken. Zij helpen dus de werkloosheid vergroo- ton cn laten zich terzelfdertijd meer en meer uitbuiten. En nu wilt de kapitalistische klasse na dat eeuwig strijden en lijden, van wege de arbeidende klasse opnieuw deze groote hervorming afschaften en ons hunne vooroorlogsche opper heerschappij opdringen. Zij trachten onze machtige wer kersorganisaties te breken om hunne vroegere laffe daden te kunnen voort zetten. En nochtans geeft de achturenwot ook een overgroot voordeel aan de albezitters. Een werkman die gedurende acht uren werkt, zal zooveel of misschien nog meer voortbrengen dan met tien of twaalf uren te werken. Hij zal meer verzorgd werk levo- ren met acht in plaats van tien uren daags te werken gezien hij niet zoo vermoeid zal zijn. Het is reeds meermalon bewezen dat den achturendag niet een nadeel i» voor de kapitalistische klasse, maar wel het tegenovergestelde. In plaats van hunne winsten te verminderen zullen zij dus nog verhoogd wor den. Doch dat alles wil do kapitalisti sche klasse niet weten. Al deze schoone argumenten vol staan niet. Zij trachten alleen onze rechton als werklieden te ontnemen door de volledige afschaffing der achturen- wet. Doch dat alles doet de bezittende klasse zonder rekening te houden van het govaar dat zij op zich trekt, want zullen deze 720,000 gesyndi- keerde arbeidersde afschaffing eener zoo groote hervorming toelaten l Zullen zij dulden dat zij opnieuw

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1