In het Senaat Aalst Waarom zijn we tegen den Carnaval AL DL GROEPEN Anondissemenls-Congres Voordracht met Lichtbeelden Leve den achturen arbeidsdag Frans I5i.am kaf.rt. DAGORDE (Jemeonle en Provintiale Raadsleden CONGRES. I>e gTie Purlijgenoolen. Uit Nieuwerkerken. lange werkuren en kleine loonen toegekend worden. Zij antwoorden dat zal niet en dat mag niet gebeuren, dat willen wij niet. Jaren en jaren streden wij tot het bekomen dezer wet en jaren en jaren willen wij ook strijden voor de be houding van ons recht dat wij eens veroverden. Weg de lange werkdagen en de kleine loonen Vraag (in 't Vlaamsch) van gezel DE NAUW. Begin November 1321 staakten de werklieden van het gasgesticht te Geera'ardsbergen den arbeid, daar zÜ de loonsvermindering die de Maatschappij Electricité de ia Den- dre wilde toepassen, niet konden aanvaarden. Den 16 Januari 11. hebben de werk lieden het werk hernomen. De plaats der voor hun loon strij dende arbeiders is ingenomen ge- ,.weestdoor soldaten. Kan do heer minister niet volgen de vragen beantwoorden 1. Op wiens aanvraag en wiens order zijn de soldaten verplicht ge weest in het gasgesticht te arbei- den? 2. Hoe hoog beloopen de kosten der bezetting en door wie zullen deze gedragen worden 3. In welke werkvoorwaarden (duur van den arbeidsdag, vergoe ding of loon) hebben de soldaten ge werkt ANTWOORD. Er zal eerstdaags geantwoord worden. B(j het ter pers gaan is het ant woord aangekomen echter te laat om heden nog op te nemen. Deslonsendag met al zijne bees tigheden die hti voortbrengt, beant woordt zeer goed aan den oorsprong van den tijd waarin hij ingevoerd is. Om goed to begrijpen hoe laag de slemperijen dezer dagen z(jn, is liet binden J ,1 n*ot Atv iron tl' out* rlio ken. En zoo trokken ze de straten van Rome in, en dienden tot spot van de patriciërs,die met hut ne kinderen dit schouwspel van slemperijen, kwa men'bezichtigen. Zy werden in zulk een staat'aan. de kinders hunner meesters voorgesteld, om hen aldus den afkeer, van den verdierlijksten mensch, in hunne hersenen te pren ten. Zij hadden slechts een dag per jaar, en moesten hun hartje lucht geven, want morgen, moesten ze opnieuw voor een ganseh jaar de slavenketen aanvaarden. Ziedaar, kameraden, van v aar ons de Carnaval is overgeplant, die men met volle recht den slonsendag noemen mag. V-andaar ziet men niet dat de Vastenavond, in den aard van waarbij voortkomt, niets anders is dan de verheerlijking der slavernij, eene ontaarding en afwijking der menschelijke waardigheid, waarte gen alle menschen, uit al hunne krachten zouden moeten verzetten, door zich te onthouden, aan die bal dadigheden deel te nemen. Wij zijn vrije menschen en zouden moeten weten dat we geen gewoon- tens mogen huldigen die uit een re giem voortspruiten waar wij voorze ker niet wenschennaar terug te keeren. De socialisten hebben het recht niet, zich in dien poel van slijk en drek te wentelen, want op hun rust eene taak, eene heilige plicht, die hen gebiedt, di9 dagen van verdier- lijking uit al hunne krachten tegen te werken, en waar het kan, voor eeuwig te doen verdwijnen. Wij moeten ons naar omhoog hel pen en alle middelen afbreken, die onze verheffing in den weg staat. Wij moeten leven als bewuste solda ten, van dat groot leger, die zich door ontwikkeling op iets moeten voorbereiden, die zich moeten op wacht stellen, om door den vijand niet verrast te worden. Want de Carnaval, die misschien meer dan 3000 jaar oud is, is eene instelling, die aan de slaven door de kapitalisten der oudheid is opgedron gen, die Z3 moesten aannemen om hen te verbeesten, om hen te doen vergeten dat ze slaven waren. De Carnaval is eene zaak, die ons lijden en onze verdrukking, voor enkelooogonblikkcn in de verbees ting kan doen vergeten, maar het is eene afwijking van den weg die ons naar ons ideaal moet voeren, naar de heerschappij van de wereld, naar de realiteit van ons geloof, aan dewelke we ons met hart en ziel moeten vast- BELGISCHE WERKLIEDENPARTIJ. - Arrondissement Aalst. turen naar Int moeten afgevaardigden sturen naar In t dat zal plaats hebban, op Zondag 26 Februari, om 8 1/2 uren 's morgens, in het lokaal De Redding te Ninove. 1) De Coöperatieve en Syndicale beweging. (Verslag gever G. De Nauw), 2) De Vrouwenactie. (Verslaggever J. Bekaert). Gezien deze belangrijke dagorde, durf ik op de stipte aanwezig heid van afgevaardigden van eiken groep, hetzij. Vakbonden, Coö peratieven, Ziekenbonden, Vrouwengroepen, Propagandacluus, Jonge Wachten eu Oud-Strijders. VAN HET ARRONDISSEMENT. vergaderen 's namiddags, om 2 URE, in ZEER BELANGRIJKE DAGORDE Geen enkel raadslid ontbreken. De Arrondissements Secretaris, J. BEKAERT. noodigdat we weten van waar die schandige braspartijen komen, die nog op onze dagen tot schande der beschaving nog ten toon gespreid worden. Men kan zich niets voorstellen die de mensch dieper, inde modder der dierlijkheid doet wegzinken, dan de verheerlijking van zulke walgelijke a§et verleden van die dagen zegt ons genoeg, om uit al onze krachten .ot zóne verdwyning mede te wer den. En om don afkeer nog meer re den van bestaan te geven, wil ik zijn afkomst beschreven zooals ik ze door een pater Jezuïet, in een ser moen heb hooron vertellen. In de oude tijden wellicht over 25 of nog meer eeuwen, als de Romei nen over gansch Europa den scepter zwaaiden, bestonden er slechts sla ven en vrije edellieden. De patriciërs, waren de heeren en meesters der slaven, door wie ze werden gevoed, gekleed en als een hond in een hut werden gehuisvest. Zy werden goed of slecht nehandeld, naarmate de meestor goed of slecht van inborst was. Die menschen die ook eene ziel hadden, die ook over goede en slechte daden oordeelon konden, waren ver plicht door het regiem van hunnen tjjd, jaar in jaar uit, als honden aan banden te leven, waaraan ze zich ge dwee uit gewoonte onderwierpen. De patriciërs hunne meesters, ge loofden dat het zoo moest zijn, even als de kapitalisten van onzen tijd meenen dat zij het eeuwig recht be zitten, ons als slaven te gebruiken. De slaven kenden geen vrijheid, hadden geen besef van die zaak want in slavernij worden ze geboren, en in slavernij moesten ze sterven. Dat was de dominatie van over daad, heerschzucht en luiaardy bij het kapitalisme van dien tijd die nog in niets veranderd is, waar zij over de macht beschikt. Elk jaar hadden de slaven een vrije dag, een dag dat ze geen slaaf waren, een dag dat ze naar goeddun ken over hun zeiven mochten be schikken. Die dag werd door de pa triciërs hunne meesters voorbestemd, om hen de gelegenheid te geven zich in alle soorten van overdaad te ver beesten. Zij mochten wyn zuipen feesten, dansen en zich als een zwijn in het drek on vuil wentelen. Zij huilden en schreeuwden als bezetenen, en om de dierlijkheid zijn volle waarde te feven, deden de mannen vrouwon- leeren en de vrouwen mannenklee- ren aan, waarbij ze zich alle soorten van kleuren om hun onkenbaar te maken, aan hunne aangezichten stre De Carnaval is eene instelling van het kapitalisme, die de slavernij ver- heerlij kt, en diedoor hen wordt goed gekeurd, om de nmuwerwetsche sla vernij van onzen tijd te vereeuwigen. Wy moeten doen zien dat we men schen zijn en geen slaven. Menschen, die de slavernij door daden en niet door woorden willen doen verdwij nen. En daartoe moeten wy bereid zijn, om die dagen van verbeesting, den rug toe te keeren, om ze te aan zien als gewone werkdagen en niet. als feestdagen. Dus wordt er aan al de werklieden een verzoek gedaan, om al hunne krachten te gebruiken, om op die da gen tomogen arbeiden. Want vergeet het niet, partijge nooten, dat wij dit jaar, het feest van Eersten Mei, grootsch en waar dig moeten herdenken. Eersten Mei moet dit iaar eene spoorslag zijn tot behoud van den Surigen arbeidsdag, het moet eene wilsuitdrukking zijn, die aan het kapitalisme moet doen gevoelen, dat wij ons zullen weten te verdedigen, wanneer ons recht wordt miskend. Dit is hetgene wij van u verlangen, en wat wij wenschen te zien gebeu ren, tot heil en welzijn der mensch- heid. Benoit Kiekens. Bi] de Bouwwerkers. Verleden Zondag was het alge- meene vergadering voor de Bouw werkers, de opkomst was goed maar kon toch beter wezen, onzen vriend Haelterman, besprak er de inkom sten en uitgaven van het verloopon jaar, het ledental, de achturenwet, de belasting op't inkomen, de aan koop van gereedschappen, enz. enz. Onze kameraden Bouwwerkers, waren ten zeerste verheugd over al deze uitleggingen, ook werd er een oproep gedaan om het lezen van het maandblad, ontwikkeling te bevor deren, vele vrienden lieten zich abon neeren, een bewijs dat men ons be- lie hot abonnement verlangt op dees leerrijk maandblad kan zich wenden tot het bureel van Cesar Haelterman, Hand in Hand, prys 2 frs. 's jaars. Vrienden wilt ge weten watmen U mag afhouden als belasting op uwe loonen, wendt U tot het bureel van Cesar Haelterman, daar kunt ge for- mulon bekomen, en dit kosteloos, die U de gansche uitleg verschaft. Leest en verspreidt RECHT EN VRIJHEID», het ware arbei dersorgaan. DE BREISTERS. Hebben Zondag laatstleden eene belangrijke vergadering, met eene zaakrijke besprekinggehouden, waar aan verschillende breisters^ deelna men. - De breisters beklagen zich van me nige werkhuizen, dat zij de vastge stelde loonen niet winnen, en vooral de beenenbreisters machienen, N. 10, waarover* aan een paar patroons brio ven gezonden zijn en eene daar van de tarieven verhoogde met 8 0. Wil men voorkomen dat de breisters van het eene naar het andere werk huis rondgaan, met de hoop van wat meer te winnen, dan moeten de pa- iroons medehelpen, om meer vast heid in de loonen te krijgen. Wat nu gebeurd, dat hebben we sinds 2 ja ren aan de patroons voorzegd, dat de loonen aan do breisters betaald, te gering zijn, en de meisjes naar andere werken zullen aangelokt wor den, door de hoogere loonen die men in de andere nijverheden kan winnen en daardoor tot gebrek aan breisters zal komen, hetgeen zich thans doet gevoelen. Er is dan besloten, dat aan het Bestuur de zorg overgelaten wordt, ten einde voor de breisters, betere werkvoorwaarden te beko men. Er wordt thans in verschillende werkhuizen vastgesteld dat de pa troons den toestand trachten te ver helpen, met meisjes van de huiten- gemeenten aan to werven, doch het groot kwaad is deze, dat de breisters van den buiten 't huis werken, waar gnen spraak is voor die menschen van den 8urige arbeidsdag en voor oen tarief werken (zooals we eene in ons bezit hebben), die omtrent 35 per honderd lager is als deze die de breisters van ae stad betaald wor den,en erzyn patroons die verklaar den, dat de breisters op den buiten te vreden zijn van 5 fr. per dag te kunnen winnen Voor onze vrienden lezers, die reeds talrijk zijn op de gemeenten, geven wij hier de loonen die door de brei sters moeten gewonnen worden. Op de machienen n. 8,1,24 fr. op de machienen n. 10, 1,30 fr. op de machienen, n. 10, ronde vot ten 1.35 fr. en de extra fijne 1,40 fr. per uur. In deze loonen zijn de 12 1/2 per honderd tarief verhooging be grepen, toegepast van den 1 October laatst. De breisters welke die loonen niet kunneü winnen, zijn niet betaald volgens de overeenkomsten gesloten tusschen de patroons en de werklie den afgevaardigden. Daarvoor moet er bij de bazen aangedrongen wor den, de breisters van de buitenge meenten zooals van de stad, zullen ten slotte wel elkander verstaan om die loonen teeischen. De vergadering was het eens, om te zorgen dat er met do Karnaval- dagen zou gewerkt worden. Immers, wie zich's avonds wil vermaken, zal niet noodig hebben daarvoor het werk te stoppen. Dus met de Karna- valdageh ieder aan het werk, dit zal het voordeeligsto wezen voor de breisters. De middenstanders geven een flink verslag over de zit tingen en schrijven, alles wat komt van deze die zich socialist noemen, moet men stelselmatig verwerpen. Dus do burgers stellen zich regel recht tegen de werklieden en naar den kant der rijke menschen' en 't zijn die neringdoeners, die van de werklieden grootendeels moeten leven, want de rijken dragen hun fp*ld naar de groote steden of stape- en het op in nunne brandkoffers. En zeggen, dat den Belg luidop verklaartmoest ik werkman zyn, dan zou ik een strijdende socialist wezen Het besluit door de besturen onzer Vakbonden gei.omen, moet door onze leden ge volgd worden, van met de Karnaval- dagen niemand te verletten, maar wel allen te werken. De Schoenbewerkers. Het syndikaat der schoenbewer kers hebben aan de patroons hunne vraag van October hernieuwd, om de 12 1/2 per honderd loon*verhoo ging te bekomen. Op deze brieven zijn ons verschil lende antwoorden ingekomen van de patroons, die van aard zijn om aan do vraag der schoenbewerkers voldoening te geven. De vereenigde patroons hebben ons laten geworden, dat do vraag der werklieden aan de dagorde ge steld is van het Patroons Syndikaat, die heden Zondag daarvoor vergade ren zal om diens aangaande een be sluit te nemen, welke aan ons Be stuur zal overgemaakt worden. Schoenbewerkers (sters) volgt al len het besluit genomen in de alge- meene vergadering, van met de Kar- navaldagen juist zooals op de andere dagen te werken. De groen kruisers schrijven in hun blad, dat de socia listen iiegen in hunne affichen die uitgeplakt zijn, waarin onze vakbon den aan do werkersbevolking laat kennen, dat de werkloozen steun be dreigd wordt. Maar hoe kurieus, in hetzelfde blad, zelfde kolom, staat een brief aan Minister Moyersoen ge richt, vragende zooals onze bonden gedaan hebben, om den maatregel niet toe te passen, waardoor 30 0/0 der werkloozen en vereenigden van den steun zouden uitgesloten wor den Voor welke uilen moeten de groen kruisers toch hunne volgelin gen nemen De gemeenteraadszittingen van Aalst u orden druk. besproken -in de bladen. De groen kruisers schrijven, dat hunnen Fred, de roodjes hun bol waschteen zij de knechten noch van de rijke katholieken of wie ook zijn, hm hm en door zijne krachtige taal Flips en Haelterman van het lam Gods geslagen waren. Inderdaad, er is ferm gelachen met de poesji nellestreken der groen- kruisers,on met of tegen hunne goes ting hun welverdienden naam van knechten der rijken, zullen zij steeds behouden. H. F. Vergaderingen in Hand in Hand Voor de werklieden van de fa brieken Torley, Keppens en Rin- goir, heden Zondag, om 10 uren 's morgens. o Voor de werklieden der sargiën fabrieken en der weveryen, heden Zondag, om 2 1/2 ure namiddag. Den vriend K. Eeckhout, van Den- dermonde zal ook tegenwoordig zyn. - o Voor de werklieden van de ka toenspinneryen, Dinsdag avond, om 5 1/2 ure, onmiddelyk na het werk. o Voor de werklieden van het ga- renfabriek Borreman, Woensdag avond, om 5 3/4 uren, onmiddelyk na het werk. o Vrienden zorgt er voor dat de werklieden dezer verschillende fa- brieken de vergaderingen talryk bywonen. Spreekt er over en zegt het voort aan uwe werk mak kers. Op Zondag 5 Maart om 9 uren 's morgens Algemeene Vergadering j voor Bouw- Houtbewerkers en Ge- mengde Vakken. Op Zondag 5 Februari, om 2 1/2 ure 's namiddags, Algemeene Ver- l gadering voor de Metaalbewerkers. Voor deze maal zullen de leden nog uitgenoodigt worden met kaarten, nadien zal de uitnoodiginir alleen geschipden met het blad Recht en Vrijheid. Haelterman Cesar. —O Partijgenooten, Oud-strij ders, Soldaten." Zondag, 26 dezer, om 2 uren, j Antimilitaristische Voordracht, door Gust BalthazarOud-stryder. Gezien, kameraden dat wy alles doen, om belangrijke redenaars te j hebben, hopen wy op uwe tegen- woordigheid. Dus als een man - naar de Voordracht. Het Bestuur. Het Werk der Federatie der Wijkclubs Zondag laatst werd eene algemeene vergadering gehouden voor de leden van den Wykclub Edmond Van Beveren Moorselbaan, geholpen door afgevaardigden der Federatie en van gezel Jozet Steenhaut. Een groot getal leden waren aan wezig. De voorzitter sprak de leden aan moedigend aan in zijne openingsrede en verleende het woord aan den Secretaris der Federatie die eene klpine schets gaf van de noodzake lijkheid der bijdragen. Verder sprak gezel Steenhaut met eene welsprekendheid tot de schaar en deed het nut der Federatie en dezeder wijkclubs uitschijnen. Na deze korte maar krachtige rede lieten zich eenige strijdlustige mak kers inschrijven tot het verspreiden der manifesten. Het bestuur werd alsdan volledigd. Daarna sloot de vergadering met den meesten geestdrift, allen waren besloten in het vervolg eene krach tige propagande te leveren, voor de ontvoogding der gansche arbeiders klasse, die ook de hunne is. Federatie der Wijkclubs. Verslag der zitting van Vrijdag 10 Februari 1922. De zitting werd geopend over 7 ure. Waren afwezig de gezellen Jozef Van den Bossche, voorzitter (Cesar De Paepe) Wauters Benoit (Vader Wauters) Cornand Jan (Josse Ni chols) Rombaut L. (Edmond Van Beveren). Do eisching der bijdrage aan de Federatie in den kortst mogelijken tijd werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Verder werden de eerste meifees ten besproken en de regeling der uitdeeling van manifesten. De vergadering werd om 8 uren geheven. De Secretaris, FR. BLANCKAERT. COMITEIT VOOR AR BEIDER SOP VOEDING. Maandag 19 dezer, door gezel Miel Frantzen van Antwerpen. Begin om 7 ure in ffland in Hand. HET BESTUUR. Eene welgelukte Vergadering. Verleden Zondag was het alge meene vergadering, voor den Pro- pagandaclub. De opkomst was groot. - Gezel De Schryver opent de vergade ring, en "wijst op den sterken en blyvenden vooruitgang voor het inrichten van 't Muziek. Spreker zegt dat er hem daar zooeven 351 frank werden ter hand gesteld voor 't muziek, Toejuichin gen volgden op die woorden. Er werd besloten alles te doen wat mogelijk is om met le Mei vuor de eerste maal met ons muziek bui ten te komen, om voor de eerste maal den Feestdag van den Ar beid, hier te Nieuwerkerken te vieren. Spreker gaat voort met te zeg gen, met wat goeden wil zal alles wel op wieikons loopen. Brengt uwe penningen, binnen en met nog eenige goede duwen en den wa gen rolt. Gezel De Smet, sprak nog wat over de Gemeentebelastingen en. zoo sloot die prachtige vergade ring: in de beste stemming. Tijdens de vergadering werdt opgehaald voor 't Muziek.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2