Uit Sottegem NINOVE Dit Geeraardsbergen. Uit Cede. DE MILLIOENWEEK Van een goeden vriend van den Kleinen Driesch, 5,00 fr. Nog een onbekende van den Kleinen Driesch, 5,00 fr. Het-moet in order komen, zegt D. S. -J 5,00 fr. Wat gaat er hier om in onze ge meente. Tot heden toe hebben onze oude vaders en moeders hun pen sioen nog niet ontvangen, die in het hospicie verblijven. Nadat ze heel hun leven gewroet hebben, worden ze verplicht door gebrek aan middelen van bestaan, hunne laatste dagen daar te verslij ten, iets wat ons allen te wachten staat. Maar wanneer gaan ze de 280 franken uitbetalen die onze oudjes toekomt. Wanneer ze het aan de zusters van .het hospicie vragen, dan, krijgen ze het schoone antwoord Go moet le- zen en bidden voor de H. Theresia, die de patrones van het pensioen is, en als gij allen uw# plichten zult -voldaan hebben, zal de H. Theresia wel tot den Heer gaan om het pen sioen doen uit te betalen. - Ziedaar wat zij met het schoone werk van onzen vriend Wauters doen. Als het uit den zak van de Heilige Theresia moet komen, zullen zij nog lang moeten wachten',want ze woont in den Hemel en daar hebben zij geen geld. T'is me gelijk wie het aangaat, maar ik zeg, dat het eer, groot schandaal is voor het gemeentebe stuur van Lede, dat alleen die ou derlingen die nog. in hun huis wonen of bij een hunner kinderen hun pen sioen ontvangen hebben en die in het hospicie niet. Of wachtten nog zij misschien naar hun dood om alles te kunnen opslorpen van die oudjes. Dat geloof ik niet, maar ik dvnk dat het gemèentebesluur'handelend zal optreden, om onze oudjes in den kortst mogelijken tijd hun recht te doen toekomen. In afwachting. Een Propagandist van Lede. Een rekord Gedurende de week van 30 Ja nuari tot 5 Februari heeft de Pré- voyance Sc ciale niet minder dan 1417 nieuwe Levensverzekeiings- kontrakten onderteekend, voor een verzekerd kapitaal van EEN MIL- LIOEN 'DUIZEND HONDERD ZES EN ZEVENTIG FRAN KEN (1,001,176 fr.) De gemiddelde maandelijksche onderteekening der Brandverzeke- ringskontrakten te beginnen van 1 Januari 1921 is 1185. Hetzelfde cijfer voor de Werkongevallen is 102. Er is geen enkele verzekeraar van stiel die zou durven beweren dat de Prévoyance Sociale geene duchtige tegenstreefster is geworden, met dewelke men moet afrekenen. In alle geval is het bestuur geluk kig zijne twaalf honderd en eenige agenten en toezichters openlijk ge- luk te wenschen voor het schitte rend werk dat zij geleverd hebben voor den prachtigen uitslag hunner gedurige pogingen. Wij hopen dat zij er niets tegen zullen hebben indien wij eene spe ciale melding geven aan de vier ontslagenen der Tramwegen van Brussel, welke naarstige medewer kers geworden zijn der Socialisti sche Samenw. Verzekeringsmaat schappij. De bureelbedienden insgelijks hebben de waarde hunner kracht doen gelden. Onze Propagandaclub. Deze pas gestichte club vordert op snelle wijze. Pas met eenige le- -den begonnen, naderen wij met rasse schreden de 100 leden, om onze belofte gestand te doen, voor tegen de komende vergadering van 5 Maart, ons 1001' lid te mogen be groeten. Ook over den verkoop van ons weekblad Recht en Vrijheid. mogen we bijzonder verheugd zijn. - Ons blad bevalt de werkersbevol king, en wordt als dusdanig met vrucht gelezen. Dat er leven is in onze leden en een vaste wil getuigd de omha lingen en de giften die gedaan worden, voor het aankoopen on- onze socialistische broeders, van alleVlaamsche streken. Aan 't werk mannen, vooruit voor het Socialisme L. L. Socialistische Propagandaclub. Heden Zondag, om 3 uren na middag, Vergadering voor de Be stuurleden. DAGORDE 1. Verdeeling der posten. 2. Inhuldigingsfeesten onzer Vlag. Leden die willen Bestuurlid wor den, kunnen nog aanvaard wor den. Gezel Bekaert. Arrondissement- Secretaris, zal aanwezig zijn. Voor de Vlag. Overdracht fr. 82,05. Naamloos. 5,00 Ceuterick Geor ges, 5.00 Lefevre Leon, 2,00 De Meyer Leopold, 2,00; Lied gezongen door Leopold en door hem rondge haald bij Beerens, 2,00 Omdat bö V6el plaats vandoen had, 1,00 Om dat hij al zingende op zijn hoofd stond, 0,60; Omdat Pol zijnen zee verlap verloren had, 0,50 Omdat de dochter van Leon ook zou socialist worden, 1,00 Omdat wij zoo spoedig mogelijk eene Vlag zouden hebben, 1,00; Én omdat Leopold niet beter vraagt, 1,00; Voor de Vlag, 1,00; Van Peet omdat Arthur altijd op den punt van zijnen neus kijkt, 0,50. Totaal fr. 21,60. Voila, naamlooze krabbelaar, ont vang die dakpan op uwen domper- achtigen knikker. Voor de laatste maal willen wij u herhalen, dat aangaande de kwestie der benoeming (waarvan ge een stokpaardje maakt en waarvan een ellendig echt klerikaal geknoei ge- maakt wordt) wij heel op ons gemak zijn en in den gemeenteraad, de eenige plaats waar zulks behoort, alle gewenschte, misschien ook wel voor u ongéwenschte uitleggingen, zullen geven. Ge zijt al te bekommerd om mij jongens, om uwe genegenheid niet verdacht te vinden. Insisteert nu maar zooveel go wilt. Wij blijven bij de spreuk Doe wel en zie niet om. Pol Van de Steen. S. M. De Verbroedering, Geeraardsbergen, Afdeeling De Redding Ninove. Op Maandag 20 Februari, om 7 ure, worden al deze die ingeschre ven zijn in de Samenwerking opge roepen naar de Algemeene verplich tende vergadering. DAGORDE 1. Uiteenzetting der standregelen der maatschappij. 2. Kiezing van het Afdeelings be- stuür. Gezel De Nauw, afg. beheerder der S. M. Dé Verbroedering zal de ver gadering bijwonen. Zoo talrijk mogelijk naar deze ver gadering, weze het ordewoord VISSC HERS VOLK. Heeft de miljoenrijke wellusteling er wel al eens aan gedacht wanneer hij aan eene welvoorziene tafel is gezeten in het luxueus ingericht bad hotel aan het zeestrand met zijne entretenue of cocotte met die soort van vrouwen, die op alle buit azende sirenen, die in weelde en overdaad helpen verbrassen het geld gedistilleerd uit het zweet en bloed der zwoegers, het in goud omgezette menschenvleesch. Heeft hij er wel eens aan gedacht wanneer hij met welbehagen zijne met Rhijnwijn be goten oesters naar binnen slurpt, of zich te goed doet aan smakelijke tar bot en roosvleerigo zalm, wat al lij den ontberingen, ja, zelfs menschen- leveDS er soms noodig zijn om die uitgelezen visgerechten te bren gen tot op de overladen disch van den nietsnuttigen slokker Bah Wat geeft het aan die vetgemeste- door overdaad en Rederijke wulpsch- heid rottende kapitalisten-zooi, dat, lekkere brokjes te bezorgen voor hunne nooit verzadigde maag, er soms mannen in de kracht der jaren, in de diepten der onpeilbare zee ver zinken. Hoe meer kanailje er ver dwijnt, des te minder loopen er in wegen verpestende lucht met hunne naar arbeid en zweet ruikende lichamen. Kennen die rijke gieren het prachtwerk «Op hoop van zegen van H. Heyermans Hebben zy wel ooit gezien Aan den oever waar spoelen de blauw groene baren Staat vreugdevol het visschersvolk te staren Of de visschersvloot nog niet is te ontwaren Die volgelaün uit zee dra komt weer Arme vischer die aan de grillige nukken der zee, de bete broods moet gaan ontrukken Welhaast kunt gij aan 't kloppend harte drukken Uwe vrouw, familie en kinderen teer Maar hoor op eens, wat hevig windenrollon Komt uit de zee 't Is 't woeden van het orkaan By kliksemflitsen akelig donder- grollen, Is menige boot met man en muis vergaan. Weg is de vreugd, droefheid vervult elks harte EEN MISKRAAM De naamlooze krabbelaar die m< t veel bombast sinds weken aankon digde, dat hij een reeks artikelen ging schrijven over Ninove, is eindelijk na 14 dagen broeien op ons eerste antwoord,- in 't kraam geko men van een echt misbaksel. Zie onbekende hoogheid, ondanks al onze snulachtigheid veroorloven wij ons toch, u ronduit te z^gsen, dat we wat anders hadden verwacht. Om zooiets vol ongerijmdheden aaneen te flansen, hebt ge toch geen veertien dagen noodig zeker. Wat uwe persoonlijke aanvallen aangaat, die doen ons oprecht deugd, en ge kunt ei; voor ons paart gerust aan voortdoen. Braak uwe christelijke ziel, vol gal en venijn, maar uit jongen, op die manier zal men u, ondanks uwe naamloosheid wel leeren kennen, en gebeurlijk ook verachten. Niettegenstaande we zinnens wa ren, niet in te gaan over hetgene ge schrijft over mijne partijgenooten, moeten we u toch doen opmerken, dat ge in uwen al te grooten ijver, uwe dompersooren te ver laat han gen. Gij begint met te zeggen, dat men mij kent, dat men mij veracht, dat men my benijdt, en daarna beweert ge, dat IK alléén geeischt heb, geen poll en me zélve de eerste heb ge klasseerd. Zog eens, broekventje, meent ge waarlijk dat het in ons midden gaat zooals bij u, als uw staf, hij zij dan Max, Kabas of Charel Vet- baron spreekt, dat elk dan maar te zwijgen neeft. Probeer het maar eens, onze leden als ze uwe g(b)eestigheden zullen hooren, zullen er niet weinig om lachen. Nogmaals herbalen we u, niet te spreken van koorden in het huis eens gehangene. Wij stellen ons ter uwer beschik king om wanneer ge wilt en het ver kiest, eens te spreken over Onze houding en werking gedurende den oorlog en die uwer voormannen. Neemt ge dat aan Acht en twintig jaren lang hebben wij de werklieden verkochten ge e-, yQOr ^en die zonken in de eeuwige verd. kolk... Wat al grootspraak, maar steeds q zee j gjj baart rampen, druk, wee zonder bewijzen. on smarto Allez, vooruit, bewys naamlooze zijt het natte graf van't Vis- lasteraar, waar en wie er verkocht »»- is geweest Doch dat zult ge niet. Zijn onze strijden daar niet om het tegendeel te bewijzen en waar zijn d^ uwe Zoudt ge durven ontkennen wat een uwer geestelijke leiders onlangs nog schreef, dat uwe bonden gesticht werden met het geld der patroons, en door deze werden onderhouden. Wat nu de kwestie der scholen aangaat, zoggen we u alleen dit. In uwe domperachtige taktiek wilt ge de katholieke scholen verdedigen en ze stellen boven de gemeentescho len. f u In uwen dommen yver, (of is het soms blinden haat) bewijst ge hen in tegendeel een zeer slechten dienst. Uwe scholen zijn beter dan de onze. Zoo, zoo Wat zullen dogonder- wijskrachten onzer gemeentescholen die voor het meerendeM hun diplo ma's behaalden in katholieke en zelfs kloosterscholen daarvan den ken. Aan hunnen ijver en toewijding moogt of kunt ge niet twijfelen, wij schersvolk En de verzekerings-maatschap- pijen betalen de premie der hoogver- zekerde sloepen "aan ie reeders te rug. En de arme. bedroefde, wedu wen en weezen Nou, die gaan maar or de armenlijst. Goed, man, 't is toch maar arm ras 't Ver schil der differentie De visch wordt duur betaald Jules Elaut. Omdat Liza haar vent geen zes stoelen gekocht heeft voor Benoit zijn cadeau, mag hij niet meer ko men 0,50. Omdat Gnstaaf bij *Liza niet wilde komen met zijn spreek- machien mag hij heel zeker niet meer komen 0,50. Omdat Pee nen vetbuik heeft 0,25 en het er niet meer afkan 0,25. Omdat Dooren op den souper tegen Fatv gaat eten 0,25. Omdat Pierken nen staart op Izijn kletsbeen viel 0.25. Gezongen door Henri Michel bij de kleinen, op Bra- band en rondgehaald door Putter 5,45. Omdat 't slechtste abeelen hout hier bij deftige lieden viel en meer geschat wordt dan 't beste avoukes goud 0,25, Samen 11,45. Voor 't muziek. Gezongen door Lievens Leopold bijgenaamd Bruyn, bij Hub. Wach- telaer, rondgehaald door Polleken Brevdels, van Wetteren, en Jefken Joeper 7,00. DE FOOR De Foor begint den Zondag 26 Fe bruari, en zal dit jaar bijzonder be langrijk zijn, door het groot getal foorinrichtingen cirkus, molens, en alle verscheidenheid van aantrekke lijkheden, de bijzonderste dagen zijn de Zondag 5 en Maandag 6 Maart. De Zondag 5 Maart heeft het jaar lijks feest van Tonnekensbrand plaats, en dóór het gemeentebestuur zijn de maatregelen getroffen om er zooveel luister mogelijk aan te ge ven. Mocht het weder gunstig zijn, wij verwachten duizenden en duizonden bezoekers~aan de foor. S- M. Verbroedering De deel op den aankoop van brood heeft plaats gehad. De huismoeders hebben op die wijze alleen een sommetje ontvan gen dat hun toeliet eenon- aankoop te doen in hunne eigene inrichting, in den winkel der coöperatief, er zijn huismoeders die voor hun deel meer dan vijf en twintig franken ontvin gen, en zulks omdat zij gedurende zes maanden regelmatig hun brood hadden gekocht in hunne eigene coöperatief, en zij hadden het brood daarom geen centiem duurder be taald als bij de andere bakkers, zij hadden ook verzekerd gewicht. Het is nu de plicht van onze leden zelf en bijzonder der huismoeders, bij hunne kennissen en vrienden aan te toonen welke groote voordeelen de coöperatief aan hare leden ver leent, de uitkeering van den deel is een goed middel, om als bewijs aan gehaald te worden, en daarnevens dan nog hebben wij onderstand bij ziekte en kraambed, enz. Vele huismoeders, echter denken hunnen plicht tegenover de coöpera tief te hebben vervuld, als hun brood nemen, maar verwaarloozen den winkel regelmatig te bezoeken en er hunne aankoopen te dojn. En noch- thans zijn onze prijzen op vele arti kelen lager, en wordt er ook deel gegeven volgens de belangrijkheid der aankoopen, en het bijzonderste van al, door hunne aankoopen te doen in hunne eigene inrichting, ondersteunen de huismoeders onzen strijd tegen de kapitalistische klasse, terwijl zij door bij hunne ^vijanden te koopen, de macht onzer tegen strevers versterken, en dus onrecht streeks en misschien wel onbewust helpen om de werkende klasse onder den hiel van 't kapitalisme te hou den. Aan de propaganda voor de ver sterking onzer coöperatief dus Huismoeders, doet uw plicht, doet er uwe aankoopen, en dringt by vrien den en kennissen aan om hetzelfde te doen. Jonge Wacht enTurngroep. Woensdag 22 dezer, om 7 1]2 ure, dringende algemeene vergadering. Dagorde, Verslag over 't Kon- gres van federatie voor lichamelijke en zedelijke opvoeding. Turnseizoen. Wedstrijd en de Roode Jeugddag in Antwerpen en Verscheidenheden. Jonge Wachters. Turners en turneressen. Allen op post. Reisfonds. De leden die verlan gen gelden te plaatsen injonze spaar kas, kunnen zich alle avondenr.der repetition wenden tot het bestuur. Vele reizen zijn in 't verschiet en sparen is dus de boodschap. Vt, ryViof 7Ü, on nlï rnoogt oi Kuni ge mei iwiji zer Vlag. Zoo moet het zyn, en ais d n u zejfs uit djt t0 doen iedereen het zijne bijbrengtzullen /ouden dus de methoden, de we Sottegem, by (le inhuldiging katholieke methodes zijn, die ons onzer Vlag,zien overstroomen van deze minderwaardigheid schenken. Strijdpenning Ninove. Overdracht fr. 05,04. Omdat René De Mol zou op de re petitie blijven in plaats van dan nog met zijne Julia weg te loopen 0,75. Omdat den bok zijn Alice zoo gaarne ziet 0,25. Omdat ze zoowel kan knop- gaten maken 0,25. En ziet zijn lief daarvoor zoo gaarne niet meer 0,25. Desiré, ge moet daarom toch niet weenen 0,25. Omdat de man van 't algemeen naar gezelschap zoekt als hij van zijn werk komt0,25 en met zijne dochter moet naar huis gaan 0,25. Het werkvolk schuwt hem 0,25 voor zijne goede werken in het fabriek en in OnvilleO,25. Strijdpenning Geeraardsbergen. Overdracht fr. 130,10. Omdat Ivo schraboelen modege- bracht heeft van Galmaerden op zijn neus, 0,25 Omdat hij daardoor Za terdag op zijne niets was van schrik, 0,25 Omdat hij daarin niet moet be schaamd zijn, met zijn aardige neus, 0,25 Iedereen kan zulk een ongeluk tegenkomen, 0,25; Omdat Ivo, Remie en Caloes bij den doctor te Galmaer den gingen, 0,25 De lange Reus was gevallen en daardoor verloren ge raakt, 0,25 Omdat de zieke wat min der koffie zou drinken, want dat doet geen goed aan do neus, 0,25Men moet te veel lakpapior gebruiken om zoo een neus te plakken, Johannes, 0,25Omdat hij niet meer zoude zeg gen dat de koorde afgeschoten is, als hij van het theater valt, 0,25; Om dat hij in het vervolg zijne ladder beter zou verzekeren, 0,25 Dan zal hij geene blauwe oogen en een dikke neus meer vallen, 0,25 Omdat hy op voorhand zatgeloopen heeft, zon der toelating, Gustaaf, 0.25; Omdat hij door zijne maskerade, op post niet was, Mathys, 0,25 Omdat het aan den Rossen te danken is dat de foor zoowel is gelukt, 0,25 Omdat de Meertsche buien van Overboulae- re draaien met den wind, 0.50 Om dat Viola den Witten niet wil dek ken, 0,25 Omdat Vital zegt dat de Witten geen vrouw kan onderhou den. 0,25 Omdat de Witte zegt dat Vital arme menschen hun eten opat, 0,25Zou zotte Camiel niet willen zeggen waarom hy Overboulaere verliet, 0,25ls het misschien omdat Jef hem lastig valt, 0,25 Gezongen bij Fr. Orbé, de leering van Chris tus door F. H., rondgehaald door R. V an de Catryen, 4,55; Gezongen door een. meesje en een konijntje. - O. wat liefde is, 0,25 Omdat er liefde bij kwam al zingen, by 't meesje en konijntje, 0^25 En meesje en konijn tje vol vuur geraakten, 0,25 Geluk- ktg kwam er iets tusschen, of py- kens was troef, 0,25 Omdat meesie en konyntjeeen goed stuk in de kraag hadden, 0,2* Dank aan den tweezang O, wat liefde is, 0,25; Om dat do president* er getuige van was, 0,25 5 on plaatsbare zetten over Fops en Gustaaf, 1,25 Koopt al uw brood en specerijen in de verbroedering» 0,50; Daar alleen hebt gij zuivere waren en verzekerd gewicht, 0,50 Wie nog geen lid is, geve zich aan bij den bode, jetonverKooper. 0,50. Rondgehaald by Van|Eesbeek door Leon De Gelan op eene dlscusie in de café, nadien was alles gedaan, 3,52. Totaal fr. 17,82. Voor de Turners. Gezongen door A. Rens, by Schail- lée, 1,60 Gezongen bij Baron, door Geers Camiel, rondgehaald doorTack Camiel, 3,00 Totaal fr. 4,60. Overboulaere. Gemëenteraadzitting van 7-2-22 Er staan slechts 2 punten op de dagorde. Na aflezing van het verslag der vorige zitting begint men aan punt 1. Goedkeuring begrooting 1922. Deze begrooting sluit met een tekort van 49,234 franken (negen en veertig duizend twee honderd vier en dertig franken). Men zal de middels opzoe ken om dit in evenwicht te brengen. Zouden we niet nog eenige partijen land verkoopen. Ziet, ge binnen .30 jaren koopen we toch alles terug, met het geld dat wy niet meer zullen hebben, niet waar Schepene. 2. Onderzoek voor het oprichten van een nieuw Kerkhof. De Bur gemeester verklaart dat het nood zakelijk is er naar uit te zien, om een nieuw Kerkhof te bouwen ik heb zegt hy, met eigen oogen moe ten vaststelion, dat ae toestand zoo niet meer kan blijven bestaan. Na wat over en weer gepraat te hebben, wordt er besloten, dat de gemeente raadsleden op Zondag 19 dezer, te zamen zullen komen, om eens te on derzoeken, op welke plaats en kant van het dorp, men bost een Kerkhof kan inrichten. Bij het eindigen der zitting, maakt de eerste Schepen be kend, dat hij een naamloos schrijven heeft ontvangen, betreffende het leg gen van nieuwe taksen. Niettegen staande hy zegt, er geen rekening te kunnen van houden, omdat het naamloos is, houdt hij er toch reke ning van, tot zoover, dat hij bij slot van rekening verklaard, er'in een volgende zitting te zullen over terug komen, voor wat betreft 'het leggen van nieuwe taksen. Wat do naam looze brief nu betreft, na eerst een aanval gedaan te hebben op de leur ders, vraagt hij om al diegenen die in de gemeente willen-leuren, aan een taks te willen onderwerpen. Daarna wijst de naamlooze uil zyn oorkens en vraagt dat men al de broodkarren zou belasten, zoo van Geeraardsber gen als van andere gemeenten, en bijzonderlijk van coöperatieven, die hier met heele karrevrachten brood leveren, en dan nog 5 centiemen be terkoop, dan de bakkers van alhier. We moeten dus niet zoeken van waar dit schrijven komt, de krabbe laar van dezen brief is er zulk eenen, wiens korpus brand van nijd, af gunst en nog meerdere winzucht. Het is er een van die ondieren, die zich zoo spoedig mogelijk willen ver rijken, ten koste zelfs van onzen bo terham. Of dezen held, die zelfs zoo heldhaftig is, dat hy zynen brief niet durft ondertoekenen met zynen naam, er zal bij winnen, kan hy af wachten. Intusschen wijzen wy er op, dat Mijnheer de Schepen, zoodra er sprake is van taksen te leggen op coöperatieven, die hier slechts nunne leden komen bedienen on gerieven, alras op zijn stokpaardje zit, om deze te treffen, al is het dan nog door een naamloozen brief. Ah Ja jongen, daarvan gaan we niet dood, zelfs ons paard nog niet. Want wy weten nu ook hoe wij het moeten aan boord leggen, om liet met vidseklaver te voeden, slaapt dan maar gerust, en morgen vroeg moogi ge, op uw nuch tere maag, wederom een socialist opvreten. Politikus.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3