Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Veel soldaten,weinig centen Veel munitie, weinig brood. Bekn opt verslag De wereldberoemde Cirkus Devèze. 4tte Jaar i\° 9. Prijs per nummer IS centiemeu. 26 Februari 1922. tAan den Paal VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week voor Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. De strijdpenning die dezelfde week moet ver- schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsda0 middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 1 jaar 1 jaar BUITEN BELGIE. fr. 1,95 3,75 7,50 fr. 15,00 Vandervelde heeft een wetsvoor stel neergelegd waardoor de militaire diensttijd op zes maand zal gesteld worden. Dat geeft een groote bezui niging, een beter ingedeeld leger, korteren diensttijd. Dus allen belang rijke voordeelen voor ons land. Nau welijks hebben de burge-sbladen er kennis van genomen of zij roepen dat het utopisten werk is. Zes maanden diensttijd is niet lang genoeg. Wij moeten een Pruisisch land met een Pruisisch leger zijn. Zonder na te gaan of 't voorstel goed of slecht is, zonder het aan een dege lijk onderzoek te onderwerpen wordt het gebrandmerkt als onuitvoer ^En dat wordt gedaan in een land waar men meer zou moeten denken aan geheele ontwapening dan aan de herinrichting van het leger. In een land, dat toch het meeste belang heeft van alle landen van Eu ropa, dat de ontwapening doorge voerd worde. In een land, waar de vreemde mo gendheden altijd hun slagveld zoch- te Als men bij ons spreekt over ont wapening, antwoordt men Boche of Landverrader Stelt men een de mocratiseering en kolossale verbete ring en bezuiniging voor in het le ger, dan heet het Utopist Dat gebeurt in België waar AL de inkomsten van AL de belastingen, oude en nieuwe, nauwelijks vol staan om de jaarlijksche intresten van onze schulden te betalen. Dat zegt men in ons land, waar wij op het einde van het jaar voor eene schuld van 37 milliard trank zullen staan. Dat zegt men in een land waar ae frank nog 25 centiemen waard is en waar wij van kwaad tot erger gaan op financieel gebied. Wij hebben op dit oogenbhk meer soldaten dan Duitschland, bijna zoo veel soldaten als Engeland. Onze jongens, die naar het slagveld moes ten, werden gedrild in drie maanden nu 'moeten onze soldaten, in vredes tijd, een jaar of langer in het leger blijven. Wij hebben in ons land voor elke vijf soldaten een onderofficier of kor poraal, en voor elke 18 soldaten, een officier. Wij betalen een half mil liard per jaar aan militaire uitgaven dat is een vijfde van wat wij ontvan gen. En deze uitgaven zullen zeker niet merkelijk verminderen als onze militaristen meester blijven, want zij droomen van een sterk leger, van een mogelijke revanche. Zij werken oneindig meer voor een nieuwen oorlog dan voor een bestendigen vre de door ontwapening. Zoo zullen we, als die ijzerbijters baas blijven, niet eens het wets ;oor; stel Vandervelde gestemd zien. Wij krijgen dan een land dat de beste zij ner sappen verspilt aan het militaris me dat doodbloedt op financieel ge bied' en dat een zeker bankroet niet kan ontloopen. Als het te laat is zal onze bevol king inzien dat wij veel soldaten maar geen centen, voel munitie maar geen brood zullen hebben. van de VOORDRACHT ZWITSERLAND gegeven door gezel BUYSSENS van Vilvoorde. Zwitserland, het prachtig en schil derachtig Zwitserland, is omringd door groote mogendheden. Ten noor den hebben we Duitschland en Oos tenrijk, ten oosten grenst zü aan Hongarië. ten z.uiden paalt het aan voor ueswer. Italië en ten westen aan Frankrijk. Op deze beweringen wierdhu opnieuw Zwitserland is tevens beroemd om aangehouden. Men voert hem over oordeeling voor hem niets. Hyhad niettemin twee pijlen medegebracht en zegde datIndien hij aen appel niet trof en zijn zoon doodde, de tweede pijl voorbehouden zou wezen voor Gessier. CIRCUS 'POLtON DCVE2 Waar men het moderne leger met 18 MAANDEN DIENSTTIJD vertoont Den droom van den liberalen Napoleon. zijne schilderachtige ligging, om zijne schoonheid die elders niet te vinden is. Nieuw Zeeland is ook schilder achtig, doch we weten er weinig van, weinigen van ons hebben het gezien daar het juist onder onzen voet ligt aan de tegenovergestelde zijde der wereld. Vele Belgen hebben te Zwitserland geweest en zijn verrukt over de schoonheden der natuur die zy daar te zien krijgen. Maar Zwitserland is niet alleen schoon en schilderachtig, maar te vens vooruit op het peil der kultu- reele ontwikkeling, der demokrati- sche hervormingen. Zwitserland is van de zelfde uit gestrektheid als België, maar de be volking is maar den helft van deze laatste, hetgeen heel natuurlijk en waarschijnlijk is, daar de bergen zeer weinig bevolkt zijn. Zooals ik daar even zeide is Zwit serland gelegen tusschen groote mo gendheden waartegen het te kampen heeft. Edoch, de Zwitsers zijn scherp schutters en hebben borgen die ze goed weten te beschermen, hetgeen ons bewezen is door den oorlog van 1914 1918. Zwitserland is een republiek be staande uit 22 kantons. Die kantons zijn niet zooals de onze, zo zijn pro vinciën die een republiek vormen op zich zeiven. De vereeniging van deze 22 kleine republieken maakt het bestuur uit van Zwitserland. De wetten zijn niet dezelfde in alle kantons, in sommige bestaat de halsrechting nog, maar allen zonder uitzondering zijn onderworpen aan de wetgeving van den Bond. Elk kanton heeft zijn eigen vlag. De Zwitsersche vlag is een wit kruis op rooden bodem. Elk is fier op zijn oorsprong,'t is daarom dat de inwoners op hun na tionale vlag ook het schild op het blazoen stellen van hun geboorte kanton. Zwitserland is gevormd geweest door onderlinge samenwerking den demokratischen geest die er heerscht komt voort van die vroegere samen werking men heeft eerbied voor andermans politieke en godsdien stige meening. Ze zijn ook veel verdraagzamer, waarschijnlijk omdat ze sedert 6 eeuwen ten minste toch 3 kantons, een demokratische opvoeding geno ten hebben. Willem Tell s Ziedaar een held van de Zwitsersche geschiedenis. Sommige twijfelen of hij wol bestaan heeft, edoch allen houden aan de ge schiedenis waarvan hij den held is. Laat ons eventjes deze geschiede nis inleiden door het aanschouwen eeniger schilderyen aan heur gewijd. De eerste schildery stelt ons Wil lem Teil voor. Sterk en kloeke sol daat met wapenkleed en handboog uitgerust. Willem Teil zijnde in de stad Alt- dorff, wilde de balie, oen dwinge landij zonder weerga, niet groeten. Gessier, den baljuw, deed Toll aan houden en veroordeelde hem om den appel van het hoofd van zijn zoon te schieten bij middel van een pijl. Gezien Willem Teil een echte scherpschutter was, was deze ver- £laiiö»"Uuuv,... Men voert hem over het°meer van Genève. Tijdens den overtocht brak een onweer los. Ge zien den sterken bouw van Teil ver- trouwdo men hem het roer toe. Hij deed het schip van den oever zwen ken en aan de kust gekomen, sprong hij eruit en vluchtte. Hij wreekte zich op Gessier met hem een pijl door da borst te schie ten. Een ander merkwaardig monu ment houdt in zich gansch een ge schiedenis verborgen, namelyk do leeuw van Lucerne. Dezes standbeeld is in een rots uit gehouwen. De leeuw ligt neder, een gebroken lans in het lichaam hou dende, verdedigt het blazoen van Frankrijk. Gedurende den aanval door het volk op de Tuilerieën, vochten de Zwitsersche gardes voor Frankrijk s rekening edoch de Tuilerieën wier den ingenomen en de Zwitsers stier ven tot den laatsten man. Zwitserland is verdeeld in ver- schillige streken volgens de gods- dionst die er uitgeoefend wordt. Maar heeft het verschil van gods dienstige opvatting veel twist ge bracht in al de andere landen, Zwit serland is on wetend van deze twisten. De Zwitsers, door de gevolgen hunner demokratische opvoeding, zijn zeer verdraagzaam, en zoo ziet men bijvoorbeeld kerken, waar men eerst de katholieke missen leest, en dairna de godsdienstoefeningen dor protestanten. Ook zyn de feestelijk heden van beide godsdiensten zeer vertrouwelijk met elkaar ondanks hunne meeningsverschil en gods dienstige opvattingen. Einde eerste deel. Tweede deel. Zwitserland is ook verdeeld vol gens de talen die er gesproken wor den. Zoo spreekt men er Franscb in de streek die aan Frankrijk paalt. Duitsch in de streken die aan Duitsch land, en Italiaansch in de streken die aan Italië palen. Elk wordt onderricht in de taal van de streek, doch men leert ook do andere talen van het land aan. Spreker geeft dan zichten van elke streek verschillende door hunne taal, alsook verscheidene zangen in die talen. Hij geeft ook zichten van de ver schillende landstreken met hunne nijverheid. Zichten van verschillige hooge bergen worden dan gezien, terwijl de spreker uitlegt hoe men die ber gen beklimt, alsook do planten en levende wezens die er op vertoeven. En merkwaardig is dat de planten niet meer groeien op een hoogte van 2500 m. en meer, hetgeen de spreker aanwijst daar het verdunnen van de lucht reeds gevoelig is. Een ander zicht laat ons een al- page zien, 't is te zeggen oen weide op de bergen gelogen. Do hoorn beesten gaan er grazen in de lente en dalen eerst in de vallei neder in de herfst. Zoo krijgen we er zichten te zien die steeds hooger en hoogere bergen weergeeft. Op 3000 m. houdt allen bloei op. De lucht is er zeer scherp en koud, en den wind heel sterk. Op de verschillige punten van den den borg zijn de cabanes ge bouwd. Deze zyn kleine hutten die dienen tot nachtverblijf aan de touristen. Alles wat hen van dienste kan zijn, bevindt zich in deze hut ten. Zoo komen we tot eenen gletscher, dit is een uitgestrekt ijsveld dat zich tusschen de bergen bevindt. Een ander zicht leert ons het af grijselijke kennen van de bergklo ven die soms tot 300 meters.diep zijn. Het volgende zicht is het klooster van de St Bernard broeders. Wie kent niet die monniken en hunne behulpzame honden Nog prachtige en schilderachtige zichten verschijnen op het doek. Zwitserland, prachtig oord der welstellende burgers en der rijke autokratie, is het schilderachtigst en tevens meest demokratisch land van Europa, dank zij de opoffering van eenige vastberaden en overtuig de werkerszonen. Een prachtigen avond is door de studie van Zwitserland doorge bracht. Allen verhopen om nog meer zulke avonden te mogen doorbrengen die ons benevens al hetschooneen ge heimzinnige der natuur, ons ook in aanraking brengt met de gewoonten en zeden van andere volken. Ik geloof ook, volgens mijne bo- scheiaene moening, doet een les of voordrachten over eene reis, gege ven met zichtbeelden, zang en mu ziek, veel moer bijval geniet dan een geheel jaar droevige lessen van aardrijkskunde op de manier die ze nu in onze scholen gegeven worden. De Verslaggever, M. J. D. O—O De katholioke partij heeft geen ge luk. De laatste dagen heeft ze op haar passief verschillige belangrijke verliezen te boeken n. 1. Duysters, de Coppée's en Muiier. Duysters, gewezen katholieke volksvertegenwoordiger, katholieke burgemeester te Berchem-Antwer pen, werd aangehouden en blyft hot omdat hij drie miljoentjos, die den financieelen toestand van t land moesten helpen verbeteren, in tduis ter hield en tot zijn persoonlyk voor deel aanwendde. Voor de Coppée's sprong de ka tholieke ex-minister Renkin in de bres en wendde al zijnen invloed aan om, na de benzol-barons eene met- vervolging aan de hand te hebben gedaan, do veroordeeling te beko men van hen die zich zoover verga ten dat z'het aandiorven menscüen van adelijken bloede aan te klagen omdat ze hier binst den oorlog de duitschers in het vermoorden onzer zonen zouden dienstig geweest zyn. Maar het proces werd stop gezet, gezien tot de heropening van het rechterlijk onderzoek togen de Cop pée's werd besloten, ten gevolge van het voorleggen van nieuwe be wijsstukken. Deze uitslag moet de katholieke partij met verstomming geslagen hebben, want men zal daarin, be- treffendo do zaak Coppóo, vruchte loos naar inlichtingen zoeken. Muller, de katholioke bestendige afgevaardigde van West Vlaanderen die ter verantwoordiging wordt ge roepen over hetgeen hy tijdens de bezetting met zijne Juitsch© y™ den zou ingericht hebben, zit nu ook fn do kas HU word to Kortrijk aan- gehouden en naar over^?Jjft Of wij de katholieke party zullen verantwoordelijk stellen voor de da den door de katholieke leiders be dreven Wij zouden hot natuurlijk niet doen indien dc katholioke party haar ontlast had van die personnagen van

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1