Maskers af In het Senaat Aalst ben heer Minister Moyersoen De Prijsdeeling van onze Stedelijke Muziekscln Ons Schepencollege. Jean Gysbrecht. Fr. Meulenbroek. zoohaast ze van hunne misdryven lucht kreeg. Maar Duysters deden de katholie ken benoemen als burgemeester van Berchem niettegenstaande zo reeds wisten of vermoedden hoe duister zijn zaken als sekwester van duit- sehe goederen waren. De gezagheb benste chefs der katholieke partij gingen maar altijd voort de onschuld der Coppée's te pleiten, niettegen staande de bezwarendste bewijsstuk ken die tegen de benzol-barons wer den bekend gemaakt. En voor Mu- liersprongganschdekatholiekegroep van aen Westvlaamschen Provincia len Raad als |briesschende leeuwen recht toen zijne houding van binst den oorlog werd aangeklaagd |\lid- derwijlgaan dekristeneleiders maar altyd voor hun uitstekende .vriend Muiier door dik en dun te verdedigen. Hebben wij dan in die voorwaar den het recht niet de katholieke par ty mee aan den schandpaal te spijke ren o—o' Wat zijn ze Wat doen ze Wat is een kristen syndikaat Een ding dat alle patroons in vrede [laat Wat is een kristen syndikalist Een mensch die klaar en helder [doorzicht mist. Wat doen de kristenen bij de loons- [be weging Wel zien of 't zaakje niet verloren [ging. En als 't lukt stellen z'ons ter zij. En gaan aan 't huilen luid en bly Heigeen gedaan is, deden wij In vele steden en gemeenten zal ook dit jaar met Carnaval het dragen van maskers verboden worden. Dat vinden de Liberalen en Bur- gersbonders erg noodlottig. De rijken zijn beroofd van hun maskers en daardoor van hun vermaak. En dat is te betreuren, want anders zouden zij veel verteer maken en de hande laars laten leven. Zy zouden naar bals gaan, waar gekleede, verkleede en ontkleede vrouwen aangetroffen worden. Zy zouden hun keus doen en dan gaan soupeeren in de restau rants, met of zonder gegarnierde kamers. Vooral voor die geniepige kerel tjes is het verdoemd nadeelig dat ze belet worden door het niet maskeren om ongekend hun carnavaldrift te koelen. Wat zou er gezopen worden? En met den champagne zou het geld over de tafels stroomen en de zakken vullen van diegenen die er zich speciaal op toeleggen op het uitbuiten der Carnavaïslemperijen. Al die winsten zullen verloren gaan met het vermaak van onze be- goede klasse, omdat gemeentebestu ren de maskers verbieden. Dat is een waar schandaal zeggen de liberalen. Wij weten dat de bourgeoisie er verlekkerd op is, dat onze arbeiders zich verbeesten met Carnaval. Wij weten dat vele rijken liever een dronken arbeider dan een vereenigd arbeider zien. Dit moet een spoorslag wezen voor onze arbeiders om niet mee te doen aan de slemperijen van Carnaval. Er mag gedanst en er mag vreugde gemaakt worden. Dat is het recht van onze arbeidersjeugd. Maar zy zal er voor zorgen dat aeze vreugde gepaard gaat met de noodige deftig heid, opdat niet de minste smet op deze vermaken zou kleven. En dan zullen ook hier de armen voor de zooveelste maal een welverdiende les geven aan hunne uitbuiters, die met Carnaval de op het loon hunner arbeiders achtergehouden winsten willen verbrassen. De liberalen eischen het recht om verscholen achter maskers zich te begeven aan daden die het licht niet mogen zien en waarvan de daders niet mogen gekend zijn. De arbeiders zullen zich met Car naval, ongemaskerd en niet ver kleed, of deftige wijze, met vrouw en kinderen vermaken. Het schuim drijft immer boven. Ook het schuim der maatschappij vindt men met Carnaval in de hoog ste standen. Ministerie van Nijverheid en Arbeid. Vraag (in 't Vlaamsch) van gezel DE NAUW. Artikel 35 van het koninklijk be- •luitvan 9 Augustus 1920, betreffende het in bedrijf nemen van schouw spelzalen, enz., bepaalt dat het ge bouw (schouwspelzaal) van de nabu rige panden moet afgezonderd zyn door een toereikende vrije ruimte of door een^vollen muur, ten minste 32 centimeter dik. Die dikte wordt verkregen raetan- derhalfsteens muren, wanneer de baksteen voortkomt uit veldovens ▼an do streek van Brussel, van Wal- lonieof van Vlaanderen. De veldovens leveren baksteen die,gemetst zijnde, muren vormen van 31 en 36 centime ter dikte (steeds anderhalvesteens muren). Maar met Boomscheen Kempische tseen, verkrijgen de andernalve- steens muren slechts een dikte van 28 centimeter. Nu, het weerstandsvermogen van een muur, 28 centimeter dik, in Boomsche of Kempische steen is na genoeg dubbel zoo sroot als die van een muur van 32 34 centimeter in steen uit veldovens. Meent de achtbare minister niet dat bedoeld art. 35 dient aangevuld als volgt waar de muren in steen uit veldovens worden opge trokken en van 28 centimeters, wan neer de-muren worden opgetrokken in Boomsche of Kempische steen, gebakken in ovens met aanhoudend vuur Antwoord. De dienst van het arbeidstoezicht verzet zich geenszins tegen het gebruik van Boomsche of Kempische baksteen. Daar de aldus gebouwde muren doorgaans beraamt worden, hebben zij inderdaad de vereischte dikte. Bij een herziening van het konink lijk besluit van 9 Augustus 1920, zal deze aangelegenheid nader bepaald kunnen worden. o— Ziellier het antwoord op de vraag De Nauw verschenen in ons blad van verleden week 1° Bij opeisching van den minister van nijverheid en arbeid, tot mijn departement gericht, omdat het een openbaren dienst gold, en omdat het stakend personeel na het scheidsge recht aangenomen te hebben, ge weigerd had zich aan de scheids rechterlijke uitspraak te onderwer pen. Deze opeiscning was in overeen stemming met de gevestigde recht spraak van het ministerie van nij verheid en arbeid. 2° Het detachement bestond uit eenen officier, twee sergeanten en vijftien soldaten. Do Compagnie d'Electricitó de la Dendre heeft de kosten voor in kwartiering en voedsel van het lager personeel gedragen t. t. z. 11 fr. per dag en per man, plus een toeslag voor voedsel voor de 4 mannen met nachtdienst aan fr. 2,50 per man. Bovengenoemde maatschappij, zal de onkosten voor het vervoor van het detachement, heen en weder, van Gent naar Geeraardsbergen, ten haren laste nemen. Zy moet ook betalen de reiskos ten van den officier, hoofd van het detachement (zijnde 30 fr. per nacht doorgebracht buiten zijne verblijf plaats) en de scheidingsvergoedin gen, in gebeurlijk geval verschul digd aan dezen officier en aan de onderofficieren die familiehoofd zijn, (dus per dag 1 fr. voor den offi cier en 3 fr. voor de onderofficieren.) Ten slotte vallen de gebeurlijke herstellingen aan de kleeren en aan de toerusting aan het materieel, het werkgerief en aan de kampement- voorwerpen, evenals de vervanging der voorwerpen die tijdens de wer ken vernield werden of verloren ge raakt zijn ten laste der hoogerge- noemde maatschappij. 3° Door de betrokken maatschappij zal aan de belanghebbenden eene bijzondere vergoeding betaald wor den van 4 fr. per dag voor iederen onderofficier en 2 fr. per dag voor iederen soldaat. Ons manifestje in de stad uitge deeld, heeft een diepen indruk ge maakt bij de bevolking. Inderdaad, niemand begrijpt de houding der heeren liberalen en vooral deze van M. De Windt, die ge durende jaren, in den gemeenteraad de katholieken heftig heeft bekampt en bestreden. Thans dat hij in de ge legenheid was gesteld om de kleri- kalen uit het Schepencollege te hou den, thans doet hy met hen mede. En heel verwonderlijk komt het de bevolking voor, dat hij zulks eene tweede maal heeft gedaan. Inderdaad, bij de eerste vorming van het Schepencollege, stemde M. De Windt beel braaf voor den katho lieken Heer Moyersoen, na dat hij zijn woord had gegeven, en kele minuten voor de stem ming nog, dat hij zou stem men tegen de katholieken, en twee minuten na die brave stem ming ontving hij van die zelfde katholieken, den stamp van den ezel, want hij bekwam enkel 6 stommen, waaronder 4 van de katholieken, die nochthans met 10 in getal zijn. Nu was een veertiental dagen ge leden, te voorzien in vervanging van M. Moyersoen, ontslagnemer, en M. De Windt, zijn stamp van den ezel vergetende, stemde opnieuw als een heel brave man, met no katholieken. Ge ziet. M. De Windt is met heel weinig te vreden M. De Windt verloochent zyn ver leden heel en alhy schrikt en beeft voor de ware democratie, en hierom wil hy zich broederlijk verstaan met de heeren klerikalen. Het zy zoo. Aan de bevolking zich op tijd en stond te herinneren, was M. De Windt, vroeger een hevigen tegen strever der katholieke partij, was hij een goed oppositielid in den gemeen teraad vóór en tijdens den oorlog, zelfs tot vóór 24 April 1921, hij thans den man is, die de katholieken aan 't bewind houdt. Voegen wij er bij, dat wij ons in hem leelijk hebben bedrogen, zooals velen van z :ti« kiezers, dieinle m een man der ware democra'ie meen den te zien. Een schoone dag. Verieden Zondag heeft onze Jon^e Wacht (Turngroep) voor eene bom volle zaal toeschouwers, hunne ken nis in zake turnen, op eene meester lijke wijze getoond. De aanwezigen waren ten hoogste voldaan over het feest, en zullen dan ook de overtuigingopgedaan hebben dat onzen Turnkring - Jeugd Bloeit kan dooreen krachtige wil. Heden Zondag en morgen Maandag geven we nogmaals |zulke vertoo- ning. De partijgenooten die er aan hou den iets prachtigs te zien in zake turnen en variëteit worden aangera den niet lang te wachten van hunne kaarten te nemen. (Enkele kaarten zijn nog beschikbaar). Dus talrijk naar de beide avond n. HET BESTUUR. UIT 'T SNUIFDOOSKEN. DE LIBERALE JONGE WACH C is heringericht. Het is waarschijnlijk en zelfs heel natuurlijk dat de jonge wachters als doel zullen hebben aankweeken van genever neuzen, oefening in het soldaatjesspel en strijd voor den bloei en het kweeken van carotten. IN DEN GEMEENTERAAD zal het binnen kort gaan stuiven dechris- tene werklieden gaan hun kiespro- gramma nederleggon. Dit program ma van papier, natuurlyk, levert 72 punten. De werklieden zullen tevreden we zen, de gemeenteraadsleden ook en papier is gewillig zei Nonkel Louis. BINNEN KORT opvoering van den grooten film Het Weezen- en Ou j- mannenhuis. Dit stuk heeft echter overal in de groote kinemas veel by- val genoten en heeft in de kinema- wereld grooten ophef gemaakt. Uitgevoerd door de grootste artis- ten met medewerking van M. Schelf hout en als regisseur M. Danckaert. Zal de eerste maal in het slaven holt van Meire opgevoerd worden. Kaar ten op voorhand te bekomen ten Stad huize. NOGMAALS GAAT erinhetstad- huizelijk schouwburg een vertooning gegeven worden van Kasseikeö van den Paddenhoek. Men zegge het voorts a. u. b. ALS REMEDIE tegen de griep hebt ge den genever. Dit is immers het beste ontsmettingsmiddel. Spijtig dat Van der Velde een wet gemaakt heeft anders zouat ge hem bij de drankslyters niet kunnen be komen. EEN VROEGERE PAUS zegde dat er maar 12 Pauzen meer zouden be st tan, we hebben reeds den zesden. Er blijven er dus nog6 over. Ze zullen hun moeten haasten want ons heere zaliger komt in het jaar 2000 om dan zelf Paus te spelen. WE ZIJN in een tijdperk van vrede getreden. Doch t'allenkant zitten ze met hun muil wyd open om toch iets van den volgenden oorlog te weten. CARPENTIER, den vermaarden boxer gaat oefenipg geven aan de vertegenwoordigers van het land. De toekomenden oorlog zal inge steld worden door bokspartijen in 3 x IC rounds. De winnaars van die matchen zul len een paar hazenpooten krijgen voor niets zulle. Wijkclub Vader Wauters. Het is dus heden Zondag 26 Fe bruari, dat de trekking van onze tombola plaats heeft. Kameraden leden van de club, wij vragen U allen eerbiedig, met vrouw en kinderen tegenwoordig te zijn. Wij beginnen op te schrijven van af 5 uren om te gen 6 uren met de trekking te kun nen beginnen. Wanneer het weder het een wei nig toelaat zullen wij de automatiek in de zaal placeeren waar niemand toegelaten zal zyn dan de leden met vrouw en kinderen, zoolang de trek king van de tombola niet ten einde is. Tijdens de groote muziekstukken van de automatiek zullen Pie Titjon en Stantje Michiels,. oas eonige hun ner beste toeren laten zien in de rin gen en aan de barre fixe. Toontje Wauters heeft zyne medewerking toegezegd om ons te verg isten met eenige goocheltoeren en schametee- ren. Frans Meulebroek onze voorzitter en Monske Verstraeten hebben ons beloofd op tijd en stond hunne pho- nograaf te laten afloopen, terwijl de Vetten en Warke Gijsens ons eene schoone match zullen laten zien in het worstelen. Gij ziet dus kamera den, dat er in 't bestuur gezorgd is voor eene goed afgewisselde uitspan ning, het is nu aan u tegenwoordig kan zich niet bewegen, DRIE MILLIOEN toe te kennen aan de mu| liteiten voor hunnen stryd tegen de tering. M MOYERSOEN, Voorzitter der katholieke mutualisten weet goed, dat deze vóór drie en half jaren een millioen van den Staat: kwamen, voor het aankoopen van een Sanatorium dat er tegenwi dig vier waard is. M MOYERSOEN, Minister, zal hy eerst en vooral handelen: voorzitter van eene mededingende mutualiteit instelling M Minister MOYERSOEN, Voorzitter der katholieke mutualiS zal hy zoodoende een ontrouwe mededinger zyn to zijn en op post te wezen met vrouw en kinderen. Er is ook gevraagd aan het federa tie bestuur der wykclubs om te ko men eene kleine toespraak houden over het nut en werking van de wyk clubs. Dus op post moet de leus wezen. Het Bestuur De Schrijver, De Voorzitter, Het Krisisfonds. Het wordt steeds schooner met deze instelling, niet genoeg dat men de voorwaarden bemoeilijkt en on vrijwillige werkloozen den onder stand weigert. Thans heeft zich het volgende voorgedaan, een viertal werklooze meisjes waren den steun toegezegd door monde der b stuur- bestuurders van Brussel, en nu be richt men ons, dat dezen steun moet afgenomen worden en dat zonder de minste reden, en die heeren stellen du de vraag hebben wij dat toege staan Waar gaat dat naartoe De groote koppen zeggen het niet, maar van wat gebeurd, laat genoeg gevoelen dat men de werkloozen op de proef stelt. Zulke handelwijze en toepassingen strekken niet meer met de reglementen der Vakbonden aan wie men een ondragelijke toestand oplegt en menige werkloozen den steun ontneemt. Gaat dezen toestand blijven voorts duren Onze leden der Vakbonden hebben in hunne wederzijdsche ver gaderingen besloten met de Karna- valdagon ie werken, cn zullen bij hunne werkmakkers hunnen invloed gebruiken omdat er zo t gewerkt worden. Immers, men heeft meermalen aan de werklieden verweten van zich over te leveren aan buitensporighe den en thans zijn er personen die aan de werklieden de slonsendagen willen opdringen. De werkmenschen kunnen het goed gebruiken van te werken, en wie wat missen kan, zal na de werktaak er nog gelegenheid toe hebben, om zich een paar uur- kens op eene deftige wijze te verma ken. Bij de Schoenbewerkers. De vakbond had op last der werk lieden de vraag van Oktobi r, van 12 1/2 per honderd opslag lierni uwd. Er zyn patroons die hieraan voldaan hebben en de Vereenigde Patroons sturen ons oen antwoord, dat spreekt over den gegeven opslag en de zelf de te vollediger) die zou gaan tot 7 1/2 per honderd. Dat antwoord zal door het Bestuur onderzocht en dan aan de leden in eene eerstkomende vergadering voorgelegd worden. Bij de breisters. Van verschillende werkhuizen worden ons klachten overgemaakt van de misbruiken die er zeu len heerschen. Er zou len patroons pogingen doen om van de 8 urenwet af te wijken, daar zal ópgewaakt worden. In een werkhuis worden do mo- teur werksters zonder verdienste op- gohoulen en door de menigvuldige braken en 't gebrek aan mekanism ondergaan de meisjes veel loonver lies. Ook is er een geschil ontstaan in een werkhuis, door do toepassing der dubbele vermindering. Bij de Wevers. Deze van het juttefabriek z'jn on tevreden en met reden, gezien hunne verdiensten in de meeste gevallen niet meer voldoen. Die zaak wordt behandeld en zal in 't kort het voor werp zijn van de onderhouden die met de vereenigde patroons gevraagd zyn, om aan den toestand verbete ring te brengen. In de sargieweverij van Erembodegem bestaat er weer onte vredenheid over een nieuwe soort werk die gemaakt wordt, waarvoor men in de andere weverijen een bij leg geeft, daar is in dat fabriek geen sprake van. Ook nog moeten onze wevers in al de sargiefabrieken de schietspoelen betalen, dat nergens meer bestaat. De Groenkruisers spreken in hun blad, overeen aan slag op de vrijheid van vereeniging. Dat konden zij van vroeger gedaan hebben, doch daar verleenden zij hunne medehulp aan, om anders denkenden indezelfde voorwaarden te treffen. Wij keurden vroeger zulke handelwijze af en thans ook H. F. Dit heeft verleden Maandag ini Stadsschouwburg plaats gegre; Het programma opgesteld voot plechtigheid, was uiterst prachti Het eerste nummer uitgevoerd de heeren Loockx, Drubbel en kaert, professoren, werdt in de b voorwaarden uitgevoerd en bet dat we over bekwame profess» beschikken. Want bijzonder d vermeld te worden is de uitvoe van de Sonata appasionata va Van Beethoven, door Mej. J. ters, leerares. De uitvoering h bewezen dat Mej. Wauters eene kwame klavier virtuose is. Dan brachten ons de laureaten' Muziekschool verscheidene stuk ten gehoore voor Fluit, Viool, V| celle en Obo, door de gezel en g( lin Amedée en Stefanie De Brui de heeren Verbrugghen en Clotri Die uitvoeringen bewezen, hu bekwaamheiden handigheid van speeltuig, en de heeren professc moeren dan ook terecht fier zyn zulke leerlingen. Dan hadden wede cantate Go Flori van A. De Boeck, uitgevo door de leerlingen der klas van menzang onder leiding van den stuurder Ph. Loockx. Het was voor don bestuurder o groote taak zulk eene schaar leer gen onder den maatstok te houo Hij werdt hierbij goed bygest door de Juffrouwan I. Smekens e Wauters. De Cantate is dan ook op bevr gende wijze uitgevoerd. Tot. slot hadden we de prysuit king, die van 1914 en die van 1921 Wij kunnen dit verslag niet s ten zonder onze gelukwenschen sturen, aan onze jeugdige gezel! die als laureaten uit den stryó 1 gekomen, en in 't bijzonder aan kinderen De Bruyn, die met groot aandeel der prijzen zijn g loopen. Voort op dien weg kameraden, genoegen en tot verheffing der v kende klasse. j. Dit feest had gemis aan organ tie® De zaal vooreerst is voor zii uitvoeringen niet geschikt, en hulp voor het aanbrengen van materiaal was erbarmelijk. Een aanbrenger der 'benoodij den, was gekleed op blokken em een werkkostuum, die eigenlijk zulke feestelijkheden niet paste. Zelfs was er een oogenblik dat 1 reaten en professoren het toon moesten in orde brengen voor uitvoering der cantate. Tevens was de zaal niet verwar het was er echt ongezellig. Laten we hopen, dat we het i gend jaar dit niet meer moeten statigen. JEUGDRUBRIEK. We mogen met vreugde best» gen dat de Jeugdgroep van Erem degem goed in het werk is get re» en zich ten volle van haar plicht J. W. kwijt. We kunnen dus niet nalaten vi ionden van Erembodegem ge te wenschen en we hopen dat bim kort ze ons de aanwerving van lu 50" lid zal laten kennen. We doen nogmaals een oproep tot de kameraden van H stade, Meire, Denderleeuw en Sol gom, om de jongelieden aan te s ren om zich te organiseeren. De kameraden van Aalst zyn hunner beschikking om medetel pon aan het organiseeren van Jeugd. Inlichtingen zyn te bekomen den arrondissementsekretaris l Berghman, in het lokaal Hand Hand, Molendries, Aalst. Er op kameraden, handen uit mouwen, toont uwe kracht, de jeü is de toekomst. Den Hulpschrijver M. J. DENEÉF. Het werk der Federatie der Wijkclut Zondag laatst werd eene buitenf wone algemeene vergadering houden voor de leden der wykci «4 Vader Vergeylen Talrijk was de opkomst, dochi voldoende voor eene zoo groote w kers wijk. Eene afvaardiging der Federa der Wijkclubs, alsook de gezeik

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2