SteuntSteuntSteunt Cinema Flora Uit Sottegem Uit Geeraardsbergen. NINOVE. UIT I1AELTERT tAan de Jfioeders. Nichels Alfred en Steenhaut Jozef waren aanwezig. De Voorzitter opent de vergadering over 3 uren en Steenhaut begon kort daarna met zijne kloeke en moedige stem, het doel en het nut der wijk- clubs af te schilderen. Hij wees voornamelijk op de noodzakelijkheid onze groepen te versterken en sprak over de cooperatiemaand en het te leveren werk der wijkclubs op den buiten, waar nog thans de klerikale opperheerschappij waait. Hij sprak over de stichting der Federatie en de bijdrage aan deze laatste. Daarna werd de bijdrage met algemeene stemmen goedge keurd. Dan was het de beurt aan gezel Nichels die ineenekorte maar prach tige redeeenige welsprekende woor den toevoegde aan hetgezegde van ge zel Steenhaut en die daarna het werk der socialistische mandatarissen af schilderde. Hij eindigde zijne rede met een be roep op de goede medewerking der aanwezige leden, om weldra de club meteen dubbel getal leden te zien klimmen en om eens onze volledige rechten te kunnen genieten. Daarna werd overgegaan tot de bespreking van verschillende zaken den club betreffend. Frans Blakckaert. Textiel bond Woensdag om 6 1/2 uren stipt, Bestuurzitting. NIETTEGENSTAANDE DE KRISIS. Volharding en voorziening zyn twee woorden die rijmen. Het is mis schien daarom dat de verzekerings- coopei atief der partij hare opbrengst niet meer heeft zien verminderen na het groot sukses dat wij over acht dagen behaalden. Eene wekelijksche produktie van EEN M1LLIOEN ELF HONDERD ZES-EN ZEVENTIG FRANKEN zeg den wij dan. Heden zeggen wij EEN MILLIOEN VIERENTWINTIG DUI ZEND ZES HONDERD NEGEN EN- NEGENTIG FRANKEN voor de week van den 6PU tot den 12eu in de afdee- ling Leven. (Verzekerde kapitalen.) In 't vervolg zullen wij die weke lijksche cijfers niet meer noemen, aangezien zij van buitengewoon, overgaan tot eene gewone zaak. Om verder over dat onderwerp te handelen zullen wij wachten tot dat de P. S. haar eigen rekord eens ern stig zal overwonnen hebben. Wy zullen ons niet bezig houden zooals sommige dagbladen met de hoofden op te proppen door hun za- kencijfer te laten nazien door een ministerieel ambtenaar. Onze gewone waarheidsliefde verbiedt het ons maar al onze vrienden mogen zich wenden tot het Luchtvaarthof, N° 31, te Brussel, om na te zien. 30 Miljoen menschen in nood. Door de bladen worden ons meer en meer bijzonderheden over den Hongersnood van Rusland bekend Verschrikkelijke toestanden heer- schen er en dringende hulp is noo- dig. Het is daarom dat wij een beroep doen op de menschlievendheid der Aalstersche werklieden-bevolking en burgers, om hetgeen zij kunnen mis sen, te storten voor de hongerlijden de kinderen van Rusland. Voor 25 frank-redt men een men- schenleven. Iedere frank hulp redt kinderen uit den dood. Het gaat er om millioenen men schen te redden. Wij rekenen er op dat de 389,854,31 franken reeds door de Belgische Arbeidersklasse gestort tot 600,000 frank verhoogd eer eene maand is verloopen, en het van daar te brenj gen tot één miljoen. Deze som beteekent de redding van duizende menschenlevens. Ieder van u kan dit. met immer maar bij elke gelegenheid, hetzij bij uitstap, vergadering of feest op uwe ongelukkige broeders te denken. Werklieden en menschlievende burgers van Aalst, gij zult eene plicht doen SteuntSteunt Alle giften worden in dank aan vaard ten bureele van het blad, in het lokaal Hand in Hand zaal 5. INSCHRIJVINGSLIJST. Week van 19 tot 2G Februari. Midden-Comiteit Aalst 100,00 Van Jefke, Jaak, Therese en Wantjen Arys 4,00 Jan Bekeert 5»00 Buitengewone bydrageJonge Wacht 26,70 Omhaling Frans Flips bij de Kenne 8»00 Flips Henri 5,00 Vrouw Henri Flips 5,00 Van Elisa Flips hare spaarcenten 1,00 Soc. Vrouwenbond Aalst 50,00 Steenhaut Jozef 10,00 Van Alberic Nichels zijne spaarcenten 5,00 Huisgezin Alfred Nichels,2* gift 50,00 JTotaal fr. 209,70. DE WERKMAN die over 14 dagen een uitval gedaan heeft tegen onze plakbrieven, om dat we schreven dat den onderstand aan de werkloozen bedreigd wordt, schrijft thans in hun blad van Don derdag. dat het schande is, zoo met de werkloozen te handelen. Doch over 14 dagen moest men de socialisten leugenachtig maken. Maar de droeve werkelijkheid zegt, dat met het verdwijnen van Minister Wauters, die vervangen is door Mi nister Moyersoen, de werklieden veel verloren hebben en zeggen dat de Groenen van Aalst in hunne stoe ten zongen, wy vragen Wauters uit ons land De werkmenschen beginnen lang zaam maar zeker te gevoelen, dat zij in Wauters grooten steun hadden, en de Groenen en andere tisten groote beestigheden en schade aan t werkvolk gedaan hebben. WASCHMACHIENEN. Er zijn terug Waschmachienen te koop, by Petrus Viersé Peperstraat, N. 14. Echt goedkoop. MOORSELBAAN, 60, AALST Programma van 25.26 en27 Februari. Chariot maakt slecht huishouden Komiek in 2 deeler. door Charlie Chaplin. DE EENIGE WEG prachtig drama in 5 deelen, ELMO LINCOLN in de avonturen vanTarzan 4een 5e épisoden in 1 deelen. Georqet in het Théater Komiek in 1 deel. TOEKOMENDE WEEK: Het Huis der Smart. BELANGRIJK BERICHT. HEDEN ZONDAG 26 en MAANDAG 27 FEBRUARI zal Gezel en Ge zellin Elaut, uit Ninove, in ons lokaal Molendries, met een nieuw repertorium onze partijgenooten ver lustigen. Ook zal er gedurende de tusschenpoozen EEN TOMBOLA met schoone prijzen te verloten zijn tus- schen de verbruikers. De toogen zullen voorzien zijn van pistolets met kaas en hesp aan kleine prijzen. Komt dus allen naar HAND IN HAND, en protesteert zoodoende, tegen het verkleeden en zijn wanor delijkheden. Het Bestuur. LEDE. Zondag toekomende, den 5 Maart, om 10 uren 's morgens, VERGADE, RING voor al de Leden onzer Vak bonden, bij Sèré, Statiedries, Gezel Flips, den Schrijver der Vakbonden- uit Aalst, zal aanwezig zijn. DENDERLEEUW Onze propagandaclub is volop aan 't werk. Reeds 35 ledon zijn inge- «chreven en allen werden geabon neerd op ons geliefd blad Reoht en Vrijheid. Op Zondag 5 Maart, ten 3 ure stipt, grijpt ccno nieuwe propagandaver- gadering plaats bij kameraad August De Backer, herbergier, Sypestraat, Leeuw brug. We doen een dringenden beroep opal de vrienden, deze vergadering talrijk bij te wonen. Onze Voorzitter De Bruyn Prosper, zal te dier gelegenheid breedvoerig De Huithuurkwestie. Het Krisis- fonds. D6 Pensioenwet bespre ken. Allen in de bres. Nieuwe leden worden steeds bij al de Bestuurleden aanvaard. Namens het Bestuur De Sekretaris, De Bruyn Gaston. Verleden Zondag, had er in het ge hucht Eede, eene meeting plaats, die buiten alle verwachting is gelukt. Wanneer we dergelyken toeloop mogen bestatigen, nu er geen kiezing in 't verschiet is, dan mogen we ge rust zeggen dat de buiten bevolking meer om meer naar het socialisme overkomt. De vrienden Haelterman en Ni chels, zijn daar gedurende een paar uren, met de meeste aandacht aan hoord, en menigmaal zijn hunne re devoeringen, door donderende toe juichingen onderbroken geworden. En onmiddelijk na de meeting wierd er een socialistische propa gandaclub gesticht en 31 leden wer den er ingeschreven. En nu de grondslag is ge'egd, naar het voorbeeld van* Meire, "Nieuwer- kerken, Hofstade, Erembodegera en zoovele andere gemeenten, vooruit mannen. Weest overtuigd, dat ge geen ro- zenweg zijt betreden er zijn vele doornen op uw weg. maar met een beetjen goeden wil zult ge dit alles overwinnen. Met een knap bestuur, zal de wa gen wel rollen. Alfred. HOFSTADE. Heden Zondag 20 Februari, om 4 uren namiddag, bij de Wed, Triest, (Kortenhoek). ALGEMEENE VER PLICHTENDE VERGADERING voor de leden van den Ziekenbond, op boet van 0,25 fr. Belangrijke punten moeten be sproken worden. Het Bestuur. Propagandaclub. Maandag 27 dezer, om G 1/2 uren, 's avonds, in het lokaal, VERGADE RING VOOR HET BESTUUR van den Club. Gemeentebelangen moeten er besproken worden. Milleken. De Kantons Sottegem en Herzele zyn twee zwarte plekken in ons ar rondissement, waar we nog weinig organisatie hebben, en de bevolking dus nog weinige sympathie voor het socialisme heefi. Stilaan dringen wij er binnen, maar we bestatigen dat, daar waar we gelukken een lokaal te vinden, de bevolking tot ons overkomt. Houden wy dan aan, maken wy bestendige propaganda, leeren wij die vorachterde bevolking wat het socialisme wil, beoogt, en de oogst zal rijkelijk wezen. Met genoegen kunnen wy aankon digen, dat onze vrienden er aanhou den, dat de inhuldigingsfeesten hun ner vlag, zou plaats hebben op 28" Mei aanstaande, en dat te dier gele genheid onze vriend ANSEELEreeds aangenomen heeft, dien dag te Sot tegem te zijn, en er het woord te voeren. Of er dien dag volk zal zijn Een ijvervolle Statieoverste. Het schijnt dat de Statieoverste hier te Sottegem, zich speciaal toe legt om de werklieden die dagelijks met den trein om en weer rijden, te tergen en nutteloos te straffen, bij zooverre dat er werklieden er bijna hun werk door ontnomen zijn. Over enkele dagen was er een jon gen van Erwelogem, die op den morgendtrein komende van Haine- St Pierre in slaap gevallen en was tot Sottegem door gereden. De Statie overste vondt niet beter dan dien jongen zijn weekabonnement af te nemen, en hem zijn vernieuwing voor 8 dagen te weigeren. 8 Dagen nadien kreeg hij zijn abonnement terug, maar van den eersten dag werdt hem dit weer afgenomen te Erwetegem voor 14 dagen. Op wiens bevel is dit gebeurd Wij mogen zeggen dat zulke han delwijze echt brutaal is. Werklieden zonder brood zetten omdat zij het ongeluk hebben zich op den trein te verslapen, schrijft het reglement van den spoorweg toch niet voor. Nog eene specialiteit van dien heer is, de werklieden van Baelegem ook te tergen. Die lieden moeten te Sottegem eene uür op aansluiting wachten. Hewel hij weigert die lieden buiten de sta tie te laten gaan, en dwingt hun zoo doende in het gure weder op het perron hun trein af te wachten. Zulke handelwijze is echt tergend en schandalig, en wij geven dien heer den welgemeenden raad, die feiten niet meer te herhalen, want aan het verdraagzaam zijn der werk lieden komt ook wel eens een einde. Intusschen zullen wij dien kerel goed in hot oog houden. J. B. In den Propagandaclub. Verleden Zondag was het bestuur- vergadering voor den club. Gezel Bekaert was aanwezig, en er werdt overgegaan tot hel defini tief verdeelen der posten van het bestuur waarvan kennis zal gegeven worden aan de leden. De inhuldigingsfeesten der vlag werden bepaald vastgesteld op 28 Mei. Verder sprak gezel Bekaert over de noodwendigheid van over te gaan tot het stichten van socialistische vakbonden, hetgeen elkeen wel be greep en die kortelings zal ten uit roer gebracht worden. Zoo sloot deze vergadering in de beste stemming, en werdt er een paar uren in gezelschap doorge bracht, hetwelk een goodon stuiver voor onze vlag opbracht. L. L. Socialistische Propagandaclub. Zondag aanstaande, 5 Maart, eer ste zondag der maand, om 3 uren namiddag, in het lokaal, bij Beerens, Nieuwstraat, maandelijksche alge meene vergadering, met belangrijke dagorde. Een afgevaardigde van het Be stuur der Federatie van het Arron dissement en een afgevaardigde van de Bouwwerkers, zullen op de ver gadering spreken. Allen dus op post. HET BESTUUR. VOOR DE VLAG. Overdracht fr. 103,95. Een lied gezongen door Georges en rondgehaald door Leopold 6.00; Omdat Georges hem goed vermaakt heeft 1,00 Omdat LeoDold zoo goed kan klappen 1,00 Omdat Steupel cigaren rookt 0,75 Voor de vlag 1,00Voor de vlag van Leon 1,00; Omdat de vrouw van Georges niet te vreden was by zijne tehuis komst 1,00Omdat Georges en Leopold eene cigaar rookt terwijl zijne vrouw ge rucht maakt by hunne 't huiskomst 1,00 Omdat Vital zijn zoontje van 3 maanden lachte als men van de so cialisten klapte 1,00 Van Leopold, omdat hij hem den Zondag ie lang vermaakt had en den Maandag niet tegenwoordig was om zyn arbeid te hernemen 5,00 Omdat ik verheugd ben over den ijver onzer Sottegem- sche strijdmakkers Jean Bekaert 2,00Omdat Lefevre zoo goed ont haald geweest is bij zyne voorzit terschap 1,00; Voor de vlag, Leopold Meyer 2,00. Van Beerens Joseph, patroon van ons lokaal omdat de bestuur verga- doring goed gelukt is 1,00 Omdat Georges dacht dat hy de teerlingen had voor op het ganzenspel te. spe len en het marbots waren 0,50 Om dat Leon den eersten uit was 0,50 Omdat Prudent in de dood is 1.00 Omdat Prudent verloren is 0,50 Omdat Leopold er niet gaarne by is 0,25 Omdat Leopold niet dronken wil zyn 1,00 Omdat Celine Zondag avond zoo schoon in toilet was geeft Georges 1,00 Van Vital omdat Ce line in den spiegel ging zien by het vernemen dat zij zoo schoon was 0,25 Van Antoine omdat hij werk loos is 0,25 Van Maselen omdat hy veel pannen mocht strijken 0,25 Omdat Alice getrompeerd was bij eene teruggave 0,25 Omdat Joseph zijn eerste communiehoed niet op had als hy bij het bestuur was die zijn ronde deed 0,25Omdat het re gent en Leopold zyn parapluie niet mede had die over 8 dagen gebles seerd was 0,25 Omdat Leopold niet wist waar hij ging 0,25. Omdat Prudent het goed wist 0,25; Omdat Joseph het nog beter wist 0,25; Omdat Vital goed zijn bales ken uitkuischte 0,25; Omdat Vital geen cigaren mag rooken bij foute dat hij zou kunnen op zijn hoofd naar huis gaan 0,50 Door 't geluk van onzen Aalsterschen Secretaris dat hij zij ne vrouw gezien heeft 0,50; Jean Bekaert geeft 0,50 Omdat Leo pold moet beginnen leenen 1,00; Van Leon omdat hij 20 minuten staan schilderen heeft en niemand zag 3,00rondgehaald bij Alphonse om dat de voorzitter het bestuur verlo ren heeft en het terug gevonden had 0,50; Van Marie omdat er Zondag een twist ontstond onderons beiden bij het avondmaal en ik hem eene gevaarlijke wonde wou toebrengen 1,00; Omdat Leon aan de brug 20 minuten staan wachten heeft en nie mand zag 0,50 Van Prudent omdat Bekaert zegde dat het zijne fout was 0,25; Omdat Vital tevreden was over den uitslag 2,00; Omdat de secreta ris veel werk had van den eersten dag 1,00. Van Leon omdat hij haar gevon den heeft 1,00 van Georges omdat Bekaert zijn trein van G,29 gemist heeft door de fout van do bestuurle den 4,00Omdat zij meter geweest is 0,50 Van Marie omdat zy suikerbol- len gedeeld heeft 0,25Omdat Pru dent zijne cigaar uit zijne hand ge vallen is 0,25 Omdat Vital liever te zien heeft dan blind te zijn 1,00Om dat Leon hare sacoche wilde ontne men 0,25Omdat Remy De Vos een liedje gezongen heeft, omdat Emi- lie den pastoor van Erwetegem ingehaald heeft en zij hem een bloe- menruiker geschonken heeft 0,50 Omdat Alfons Marie doen zingen heeft 0,25 Omdat wij allen zat zijn geeft Gilbert 0,50 Omdat de kleinen van Vital 3 maanden is en lacht om dat wy allen zat zijn 1,00 Omdat Remy twee pinten in een zuigt 0,50 Omdat Edgard niet te vreden is, 0,50: Omdat Edgard op de vergadering niet tegenwoordig was 1,00 Arthur geeft voor de vlag 1,00. Omdat Alfred naar de inhuldiging van Erwetegem gaan zien is geeft hij 1,00 Leon geeft 0,50 Omdat de queu van den billard kapot was Omdat Leon van koude moest naar huis gaan en hij hem twee blauwe knieën viel en het niemand zag 1,00; Omdat Leon Maandag avond zoo schoon was geeft Gilbert 0,50 Een lied gezongen door Joseph Ma- german en rondgehaald door Pru dent 4,00Een lied gezongen door Joseph bij Leopold rondehaald door Joseph 1,35: Omdat Alphonse bijge naamd (fluit) zijn pint niet uitdronk 1,00 Omdat Albert bijgenaamd (Triene) bij Leopold in slaap geval len is 0,50 Omdat Georges niet meer kon zingen geeft Matliilde 0,50 Naamloos 2,00 Voor onze vlag Omdat Arthur niet kon verdragon dat fluit zijn neus zoo groot was 0,50; En als hij huis kwam zijne vrouw lief had 0,50; en omdat Charles zij nen wekker achteruit stak om op zijn werk te zijn 0,50 en omdat hy content was dat den trein weg reed zonder hemLied gezongen door Francois en rondgehaald door Loon 1,75; Lied gezongen door Octaaf en rondgehaald door Joseph 2,50. Totaal dezer week fr. 72,35. Gemeenteraad. Verloden week stond er op d( dagorde eene belangrijke kwestie een brief was door den lfberalei Burgersbond aan het Gemeentebe stuur gezonden, de stichting vra gende eener Middelbare school vooi meisjes en jongens M. Rens, libe raai Gemeenteraadslid was afwezig Nu er eenmaal een vraag te stem men viel uitkomende van zyne par tij, was hij, de eenige mandataris afwezig, 't Scheen dus of het hen weinig schelen kon, of de vraag wert aangenomen of verworpen, zooali het wel had kunnen gebeuren. Hij beloofde nochtans voor de kie zing aan zyne partijgenooten vooi het onderwys te zullen zorgenmaa nu de kiezing voorby is, bekommer de vertegenwoordiger der liberah partij zich weinig, om zulke zakei wel is waar van groot nut voor d< werklieden en burgers, maar vai zoo weinig belang voor de ryken. Dank zij de welsprekende en hard nekkige verdediging van Gezel D< Nauw, Schepen van Onderwijs, is d< vraag in aanmerking genomen ei wordt den brief overgemaakt de sectie van Onderwijs. Laat ons dus hopen dat de zoo ge wichtige zaak spoedig een oplossing vinde. C. D. N. D. N. De heer Rens, had den zelfden dag en uur als .de gemeente raadszitting plaats greep een samen komst te Onkerzele, om het vraag stuk voor het stichten eener maat schappij tot bouwen van goedkoope woningen, te bespreken, en haalt zulks aan als reden zijner afwezig heid. Voor het hongerige Rusland Omhaling op het Middenbestuui van 14 Februari 1922 32,15Van dei Malen Firmin 5,00 Van den Zieken bond Helper en Trooster 100,00 Van de Metaalbewerkersbond 25,00 Van de Textielbewerkersbond 25,00 Omhaling op de repetitie der turneri en turneressen van Rust-Roest 42,25 Gezongen in het Volkshuis door Po- lydore Verdoodt 6,60 Door den zelf den 15,00 Vaneen goed hart 5,00 Door de Lustige Vrienden 9,50 Dool Stevens Oscar 5,75 Van de Fabriek' arbeidersbond 200,00 Van de siga- renmakersbond 100,00 Personeel sigarenfabriek Louis Mathys 29,50 Peroneel sigarenfabriek Fr. Cruse- neer 16,00 P. V. 1,00 Phrazie 1,00. Totaal fr. 618,75 Wendt uw blikken in deze we reld links en rechts, en men wordt overal getroffen door 't gruwelijke onzer arbeiders aangedaan, onrecht dat hun het rechtop leven betwist. Heeft elk mensch recht op leven Stel die vraag aan wien ge wilt en ge zult er overal een bevestigend antwoord op krygen. Zeker het valt niet te ontkennen door de geboorte heeft elke arbeider met zijne kinderen recht op leven, en niemand zal het hem betwisten. Het recht om leven wordt ons al len toegekend, maar het middel om te bestaan wordt ons betwist en wat kan het ons helpen, dat wy veel te kort hebben. Onze moeders weten het bost. Het leven is duur en alles ontbreekt. Wi willen gezonde kinderen de worek schenken en wij worden niet in staat gesteld dit te doen. Onze arme moe ders moeten onze kinderen zien ver kwijnen. Op 100 kinderen die gezond er wereld komen, sterven er 6 voor ze den ouderdom van 1 jaar bereikt hebben. Op 184000 geboorten zyn er duizenden kinderen, die voordat zy een jaar oud geworden zyn sterven. Het gemiddeld getal der doodgebo ren beloopt 8000. In 1900 zijn 48,000 kinderen onder do 15 jaren gestorven in 1910, 37,000. Het wordt in ons land een droef schouwspel, al deze kleintjes zoo vroeg naar den doodenakker te zien voeren. Het zyn vooral do kinderen van den arbeider dio het moest wor den getroffen. Het zijn uwe kinderen arbeidsvrouwon, die door do ellende aan uwe liefde worden ontrukt. Hoe armer de ouders zijn hoe meer de kinderen st3rven. Uwe kinderen sterven vroeger dan die van de ryken. Welke zyn de oorzaken daarvan De materieële levensvoorwaarde van de werken in do kapitalistische samenleving, de hodendaagsche sa menstelling der maatschappij doet de kinderen bij hun geboorte reeds de wereld verlaten, welke anders in normale omstandigheden flink zou den opgegroeid zyn. Het is de kapitalistische inrichting welke deze doodenslag aan do fami lie heeft toegebracht, door do vrouw en de kinderen naar de fabriek te jagen.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3