Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. AAN DE VROUWEN DE GEYOLGEN DER ALCOHOLWET. Besparingen Partijgenooten Werklieden opgepast Partijgenooten, Huismoeders. Me Jaar l\° 10 Prijs per nummer 15 centiemen 5 Maart 1022. bedachten van Voorheen en «5V«. Aan alle menschen van goeden wil. VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. De strijdpenning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 1,95 6 3,75 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 COMITEIT VAN ARBEIDERSOPVOEDING. - (Afdeeling Aalst). O Heden Zondag 5 Maart, geeft gezellin DE JONGH-URBAN eene Voordracht in Hand in Hand met het onderwerp Waarom de Vrouw aan Politiek moet meedoen Gezellinnen, allen op post, om 3 1/2 uren. HET BESTUUR. NAGELS MET KOPPEN. De liberale partij aast vooral op.de lage instincten van de massa en op de grijpgierigheid van zekere kwak- bazen om met de alkoholkwestie po pulair te zijn. Hebben wij niet gezien dat zij in de laatste kiezing openlijk beloofden den vrijen verkoop van alkohol te rug in te voeren Zien wij niet dat regelmatig in liberale bladen re- klaam gemaakt wordt voor de we derinvoering van het borrel-en dik kopsysteem En dan wordt dit mis dadig gedoe, gelijk voorgebracht met verkeerde voorstellingen der feiten. Men beroept zich op de uitspraak van zekere dokiers om te bewijzen dat het gebruik van alkohol niet schadelijk is.Men betwijfelt de resul taten der laatste alkoholwet en men gaat zelfs zooverte beweren dat het Czarisme gevallen is omdat er geen Wodka meer te drinken was en de menschen uit razernij Bolsjewiek werden. Met zulke en andere idiote voor stellingen willen die zaaiers van verderf het jeneverdrinken weder burgerrecht geven. Maar dat zal niet Dat zal nooitHet alkolisme heeft te veel verwoest in ons land om niet. ge haat en verafschuwd te worden door alle deftige burgers. En wat reeds met de in 1919 gestemde alkoholwet verkregen werd, zullen wij met cij fers en, gesteund op verklaringen van bevoegde menschen, bewijzen. Wij ontleenen deze gegevens aan een speech door onzen partijgenoot Vandervelde te Brussel uitgespro ken op een meeting van socialistische vrouwen. In 1914 waren er in België 250.000 herbergen. Nu zijn er nog 141.000. Dus een vermindering van meer dan 100.000. In 1913 werd in ons land per inwo ner van zuigeling tol grijsaard 5 1/2 liter alkohol gedronken. In 1921 is dat cijfer gedaald tot minder dan 2 liter. Al de Procureurs des Konings van heel België hebben verklaard, dat, dank aan de alkoholwet, de mis dadigheid en de werkongevallen af genomen hebben. De bestuurder van de gevangenis van Vorst verklaart, dat sinds de al koholwet in voege is, de gevange nen die binnengebrachtworden voor dronkenschap zeldzaam voorkomen. In dat gevang werden voor openbare dronkenschap opgesloten in 1913, 713 personen in 1921 slechts 9, In het Sint Jans Gasthuis te Brus sel had men in 1913 54 gevallen van zuipers^ aanzin in 1921 slechts 15. In Merxplas had men in 1913 0000 landloopers, nu zijn er nog 1300. Dit laatste resultaat is te danken aan de alkoholwet en aan de verzekering te gen werkloosheid. Het waren noch tans bijna altijd menschen, onderhe vig aan het alkoholdrinken, die daar aanlandden. Al deze cijfers en verklaringen zijn nagels met koppen. Dat rede neert men niet weg En er is nog •neindig wat bij te voegen. De stij gende groei onzer arbeiders bewe ging is ook vooreen deel te danken aan het niet meer zich bedrinken dei- arbeiders. Kon men in statistieken opmaken hoe door de alkoholwet de prostitutie verminderd is, dan zou men verwonderd zijn, want het is over de wereld gekend dat alkoho- lisme tot ontucht leidt. Maar de beste getuigenis is wel deze van onze tienduizenden huis moeders, die nu werkelijk een echt genoot hebben, die liet volle loon krijgen, en geen slagen in plaats van centen, zooals vroeger. De alkoholwet heeft het geluk weergobracht in duizenden en dui zenden woningen, waarvan de jene ver een hel gemaakt had. Zij die ons volk terug naar het al- koholisme willen voeren zijn misda digers van de ergste soort. Geen dronkaards maar holderdenkende menschen moeten wij hebben. De redevoering van onzen eersten Minister, M. Theunis, gedaan in de Kamer en Senaat, bij de heropening dezer laatste, was wonder. Met den meesten luister sprak hij over 's lands toestand en wist op deze manier de bezitttende klasse goed te verdedigen. Over werkersbelangen en werkers hervormingen werd niet het minste gerept in deze wonderbare rede. Voornamelijk werd over den slech ten financieelen toestand van het land gesproken en de besparingen die het nieuwe Ministerie zou gedaan hebben, besparingen die gemakke lijk zouden kunnen geschiedennu de roode ministers verdwenen wa ren. Maar de manier, hoe en waarop men voornemens was deze besparin gen te doen werd niet vermeld. Ongelukkiglijk, kunnen wij lieden bestatigen dat nog niet de minste besparingen gedaan zijn, maar inte gendeel alle voorziene budgetten in overgroote mate vermeerderd zijn. Nochtans denken do kapitalisten dat zij besparingen doen, want waar het eene werkershervorming betreft, verminderen zij bet budget, maar daar waar het de belangen der kapi talistische maatschappij betreft daar worden de budgetten dubbel ver meerderd. Zoodoende onttrekken zij dus het noodige aan do arbeidende klasse om het dubbel aan do reaclionnairen te kunnen geven. En nochtans dacht het BESPA RINGSMINISTERIE nu zonder de hulp der socialisten, die de geldver kwisters waren, het noodige even wicht in de staatskas te kunnen bren gen. Thans blijkt er klaar dat niet de socialisten, maar wel de kapitalisti sche regeering onze staatskas meer en meer zal uitputten. Niettegenstaande dat neemt onzen Heer Minister! MOYERSOEN, reeds alle middelen te baat om op den rug der arbeidende klasse meer en meer besparingen te doen. Onophoudend doet hij veranderingen aan het cri sisfonds en weldra zullen honderden werkloozen gedoemd zijn van hon ger te kreveeren, door de besparin gen van onzen achtbaren Minister van arbeid en nijverheid. Het zelfde doet zich voor in het Mi nisterie van spoorwegen waar men da gelijks honderden onmisbare werk lieden hoen zendt om de staatskas in evenwicht te kunnen brengen. Doch onze klerikale ministers ver geten dat niet twee of drie millioen per jaar liet land kan redden. Thans zijn er miljardon noodig. En waar zijn deze te vinden? Wel deze zijn te vinden in bet bulget voorzien voor het militarisme. Deze zijn te vinden in het budget dat al leen dienen zal om onze jonge krach ten te verstompen en om nieuwe oor logen te maken, want wij mogen te recht zeggen dat alleen het MILITA RISME HET LAND UIT ZIJNEN SLECHTEN FINANCIEELEN TOE STAND KAN REDDEN, door zijne volledige afschaffing. Maar zal op deze wijze de kapita listische klasse medewerken met ons om besparingen te doen daar waar zij kunnen gedaan worden Dat is eene vraag die de kapitali stische klasse zal moeten beantwoor den. Wij van onzen kant ontkennon niet dat er besparingen dienen ge daan te worden en zullen uit al onze krachten medewerken, maar zullen er met al onze krachten tegen ver zetten wanneer zij zullen gedaan worden door de afschaffing onzer groote werkers hervormingen. Frans Blanckaert. Portalis die samen met Cambace- res, door Napoleon gelast word al de bostande wetten van dien tijd bij een te zamelen en te rangschikken om op het laatst tot dat rechterliijk monument te komen dat men Bur gerlijk Wetboek noemt, beschouwde het verzekeringskontrakt als eene afschuwelyke overeenkomst. Volgens hem was het een aanspo ring tot de misdaad en artikel 1119 was de korte samenvatting zijner gedachten. (In het algemeen mag men zich noch verbinden, noch in eigen naam recht spreken, dan voor zich zelve.) Gelukkiglijk heeft de rechterlijke geest ook hare ontwikkeling en wan neer verouderd wetboek in het oog springende rechtmisbruiken bevat, wordt door de rechtspraak en door de wetgeving niet geaarzeld de ge- wenschte hervorming aan te brengen. De zoogezegde afschuwelijke overeenkomst is eene daad van vooruitzicht geworden, een daad van huisvader, eene door de wet gere gelde maatschappelijke daad. Zonder twijfel levert zij heel dik wijls het voorwendsel tot gelduit- buitingen, maar gelukkiglijk stichte de Socialistische partjj eene samen werking van Levensverzekeringen, met name De Próvoyance Sociale die op heel andere grondbegrippen steunt en alleen het belang der ar beiders beoogt. Leest en verspreidt ons week blad Recht en Vrijheid Het kost slechts 15 centiemen per week. Het Nijvérheidscomiteit, 80 verschillende takken der nijverheid groe- peerende, komt om uit den krisis te geraken, het volgende te besluiten Het Krisisfonds af te schaffen, waarschijnlijk om gemakkelijk werklieden aan hongerloonen te doen werken. Voor de 8 urenwet te beperken, waarschijnlijk om tot de lage loonen terug te komen, en te heerschen over de uitgeputte werk lieden. Van de loonen te verminderen, blindelings, zonder rekening te houden van de pry's van het leven, die de juiste en ware basis is. Een katholiek dagblad Le XX» Siècle zegt te weten, dat de loonaftrok van 15 a 20 0/0 zou zjjn. Werklieden Sluit de rangen in uwe Vakbonden Allen zullen zich nog herinneren wat den oorlog aan verschrikkelijk en wreedheden teweeg bracht Allen van ons, werklieden en kleine burgers lijden onder de mis dadige gevolgen van de vreeselijke menschenslachterij, allen weten dat dagelijks nieuwe slachtoffers vallen, hetzij door de gevolgen van ontbe ring, hetzij door do gevolgen der schrikkelijke moordtuigen, hetzij door de gevolgen der economische crisis waaraan het land te lijden heeft. Nochtans, we zijn in een tijdperk van vrede getreden, alle slachterij ligt stil. Iedereen heeft walg van den ver pestenden oorlog en wenschen dat hij nimmer zou terugkeeren. Langs den anderen kant hebben we een soort heeren, twistd rij vers, barons, zeepbarons, enz., die, alhoe wel zij ook in den schyn afkeer heb ben voor het militarisme en zyne ge volgen, toch altijd zoeken om een nieuwen oorlog te doen in het leven roepen. Dat alles gebeurt, gepaard met ge heime diplomatie, onder eenige per sonen of onder vele personen, die hel monopool van vaderlandsliefde in hun coffre forts hebben. Dit is heel natuurlijk en volgens do regelen der militaire kaste is aat ook heel menschelijk. Zü hebben er immers volle belang bij, hetzij van geldolijken of grilach tigen aard. En alhoewel het mensch- dom den kreet verheft van vrede, be reiden ze nieuwe oorlogen voor. De socialisten, den vrede willende verdedigen, hebben alles in het spel gewaagd om de grillen van die heeren te doen mislukken. Doch ze redenden zonder den waard, en al de vertegenwoordigers der burgerreactie waren het eens dat er een groot en wel ingericht leger moest zijn met soldaten, opge voed als monscheneters en onder richt op de beste wijze in zake moor- denarij en slachterij hunner mede broeders. Ziedaar hun wensch. En om daartoe te geraken moet natuurlyk don soldaat lang onder richt worden, al ware het twee jaar lang. Ze bekreunen zich weinig of iemand te lijden heeft door de afwe zigheid van haar echtgenoot, broe ders of zoon. Het is immers ieders plicht het vaderland te dienen, behalve aan de burgerszonen die de ploeg vormen der carottiers Allen die bekommerd zijn om den wereld-vrede moeten hun wensch uitdrukken tegenover die heeren. En om daartoe over te gaan heb ben de socialisten den stryd aange. vat voor den zes maanden dienst tijd. Wat comediespel die heeren ge speeld hebben om de socialisten tegen te werken en bunnen eisch in het belachelijke te trekken, is door iederen lezer der socialistische dag bladen bekend. Dit alles baat niet, de strijd gaat voort. Verleden week heeft gezel Van der Velde een wetsvoorstel op het bureel der Kamer neergelegd, den zes maan den diensttijd instellende. Wat lot dit wetsvoorstel zal heb ben, kunnen we ons reeds inbeelden. De zonen der burgerreactie zullen cr zich laten op neerstorten. Doch we moeten op onze belangen waken en onze Kamerleden steunen door het anti-militarisch zaad ten allen kant te verspreiden. We moeten kunnen vermyden in het vervolg, dat millioenen men schen geslacht worden ten dienste der belangen van de bezittende klasse. Op, kameraden, Jonge Wachters en Oud-Soldaten, ten stryd, niet om uwe broeders te moorden, maar om een mijlpaal op den weg van den vrede recht te stellen. Op ten stryd voor den 6 maan- den diensttijd alsovergangs- middel tot de gewapende natie. Laat ons menschlievend zijn en de woorden van Jezus-Christus herha len Vrede op aarde, aan al de men schen van goeden wil. Op, nogmaals op, op ten strijd, ver heft fier den kreetLeve de Wereld vrede door het Socialisme J. W. van Aalst. Koopt alles in de winkela van Hand in Hand, Ledebaan en Molenstraat. Door dit te doen zult u jaarlijks eene groote besparing in uwe uitga ven hebben.Ziehier de bewyzen ervan: In don laatsten tijd zijn er vrien den by mij geweest die beweerden dat. er sommige artikels duurder wa ren in Hand in Hand dan elders. Wij kunnen aan onze vrienden ver zekeren dat dit lokartikols zyn. Het bewijs dat hetgeen men be weert van onze winkels geen steek houdt, wil ik u vragen eens de proef te doen. Bestel bij voorbeeld voor eene par tij artikels van dagelijks verbruik. Kies daarna een winkel die u denkt den bestkoopste te zijn. Koopt dan de zelfde artikels in onze winkels en telt dan to samen, dan zult gij tot de overtuiging komen zooals er reeds verschilligen zijn. Door dit to doon zult gij goede huismoeders en levens goede coope- rateurs en partijgenooten zyn. Het woord, het is er te duur, mag geen uitvlucht moer zyn. De Bestuurder.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1