HEDEN ZONDAG In de Kamer. Aalst Het groot Turnfeest WILT GIJ Cinema Flora Uit Sottegem Voor de hongerende Russen. IIAELTERT Uit Aieuwerkerkea Officieële Commissie der Stad Aalst tot steun der Hongerige Russen OMHALINGEN AAN DE VERSCHILLENDE KERKEN. Om 2 uren namiddag, samenkomst aan het Stadhuis, der muziek korpsen der 4 verschillende politieke partijen. OMHALINGEN IN DE STAD TIJDENS DE OPTOCHTEN. De FANFARE HAND AAN HAND vergadert om I I 2 ure, aan het Lokaal DEN TURNGROEP GAAT MEDE Ons muziekkorps zal den wijk der Molenstraatpoort doortrekken. Vraag (in 'tVlaamsch) van gezel NICHELS Een aantal werklieden die van uit Aalst hun'stukie brood gaan zoeken in het Walenland, vertrekken den Maandag om des Zondags terug te keeren. Ze zijn dus eene gansche week van vrouwen kinderen afwe zig en het spreekt van zelf dat zij snakken om zoo gauw mogelijk te huis aan te komen. Zij komen in Brussel-Noord aan met den trein nr 2427 om 8 u. 36 en mogen enkel al daar vertrekken om 10 u. 45 met den troin 3077. Wilde de heer minister hun de toe lating geven te vertrekken met den trein nr3025 om 9 u. 17, die werklie den zouden Ued. zeer erkentelijk z\jn. Antwoord (in 'tVlaamsch). Onderrichtingen zijn gegeven om de werklieden uit Aalst, voorzien van wekelijksche abonnementen, 's Zon dags toe te laten in trein 3025. welke te 9 ure 17 minuten uit Brussel (Noord) vertrekt. Op Zondagen 19 en 26 Februari be leefden de partijgenooten van Aalst, een schoonen dag. 't Was feest en wel het feest door de Turners en Jonge Wachters ge geven. Vroeg in den achternoen stroomde het reeds in het lokaal de turners Bchenon dit den grond te verrijzen als witte madeliefjes in de lente. Om het feest te openen gaf do ka meraad M. De Rycke, secretaris van den Vlaamschen Bond van Sociali stische Jonge Wachten eene toe spraak. Hjj werd geestdriftig aanhoord en werd natuurlijk geweldig geova- tionneerd op het einde zijner rede. Om 5 12 ure begon het feest. Hot was een aaneenschakeling van kunst, krachten bewustzijn. De uitvoering was schitterend en alles wel verzorgd. Alhoewel het de eerste maal is dat de Turners, de jeugd, een feest gaf, was de opvoering prachtig en ver scheidene oudere partijgenooten, die vroeger reeds turn feesten bijgewoond hadden, waren verbaasd over de macht, de kracht, en den geestdrift die de jeugd koestert voorde licha melijke en zedelijke opvoeding. We kunnen dus niet nalaten een hulde te brengen aan den hoofdlei dorG. Schollaert, alsook aan de lei ders en al degenen die meegewerkt hebben tot het groot maken van de eerste feest der Jeugd. We danken ook de oudere partij genooten voor hunne belangstelling in de ontwikkeling der Jeugd en verhopen steeds op hun te mogen re kenen. Partijgenooten, jongelingen en meisjes sluit uaan, treedt in de ran gen van de socialistische jeugd, om tevens uw opvoeding op lichamelijk en geestelijk gebied te genieten. Leve de Jonge Wacht. De Jeugd is de Toekomst! J. D. N. Ik ben er. Ik blijf er!... Armzaligen uitroep van wege M. De Windt, iu onzen gemeenteraad gedaan, wanneer het Schepencollege moest volledigd worden. Is het niet beteeken is vol, dat M. Do Windt geen ander antwoord vondt, wanneer men hem deed opmerken, dat hij in de bres sprong voor de ka tholieke partij, om haar, hare volle dige vertegenwoordiging toe te ken nen, *olgens hare getalsterkte, wanneer hij zelf Schepenen is, ter wijl zijn groep]twee man op drie- en-twintig a. u. b. in geenen deele recht heeft op een vertegen woordiger in 't Schepencollege, en wanneer hij dus als liberaal uit recht vaardigheidsgevoel voor de katho lieke party optreedt, hij geleid met dit zelfde gevoel zich zou moeten terugtrekken uit 't Schepencollege. Inderdaad, M. De Windt, zou zulks te meer moeten doen, omdat hij Schepen gekozen is, enkel met 6 stemmen op de 23 aan wezige leden, terwijl liberalen en katholieken samen over 12 stern- Hen beschikken, die overigens de katholieke Schepenen hebben be komen. Maar M. De Windt is zoodanig aan dien stamp van ezel. hem door zijne katholieke bondgenooten toe gebracht gewoon geworden, dat hij zulks vergeet, en malgré, bongré, Schepen wil blijven, om met de katholieken ook in 't Schepencollege de meerderheid te vormen. Den uitroepik ben er, ik blijf er, zegt ons genoeg hoe zeer M. De Windt aan zijn Schepenzetel houdt, waaruit geen honderd stampen van den ezel, hem dan ook zullen kun nen werpen. Heer Notaris, wel bekome u dezen uitroep, maar of hij zal bijdragen, om uwe politieke waarde te doen stijgen in de oogen van het Aal- stersche volk, dat valt zeer te be twijfelen, tenzij de reactionnairen, (omdat ge ze zóó goed gediend hebt) u met bloemen strooiden. UIT 'T SNUIFDOOSKEN. VAN DER VELDE heeft op het bureel der Kamer een wetsontwerp neergelegd. Doch hij is te laat zulle, de Daensisten gaan een wetvoorstel neerleggen voor de afschaft!ng van 't leger. Bravo. Roef in de doos, en 't deksel er op want d'er is reuk bij die mannen. EHWEL, ZE ZIJN BEGONNEN. Waarmee. Ehwel de Liberale J. W. doet eenen oproep tot al de bol- chevisten en andere tisten om toch hunne kinderen leeren.... genever te drinken,'tmagnog vollograad zijn, ze moeten alles innemen, en als voor behoedmiddel agiter la bouteille avant de s'en servir. EHWEL HEDDE naar den film weest zien van Woezenhuis 't was schoon hé IN 1921 kreeg er ne vent in 't stad huis een stamp van den ezel. In plaats van mensch te blijven krijgt liij nu ook ezelsooren. Bravo DEN SCHEPENE van financiën ge weest is minister benoemd. Hoeveel automobilen zou hij heb ben 'T IS VREDE. Maar in Engeland hebben ze een vliegmachien gemaakt die op zijn eentje een geheele stad zal kunnen in puin leggen. Maar ze hebben het nog niet goed zulle, we gaan op den buiten wonen. TROUWEN EN TROUWEN, nog maals trouwen, als het zoo voortgaat zullen ze nog op het dak van de Lui zen gaan wonen. STADSBESTUURmag wat mensch- lievender zijn en de oudjes hun pen sioen doen 't huis bestellen. PARTIJGENOOTEN, laat uwe kin deren inschrijven in de Jonge Wacht en Turnclub om tevens hunne licha melijke en geestelijke opvoeding toe te laten. Het werk der Federatie der Wijkclubs Zondag 1.1. had om 3 uren 's na middags eene buitengewone algo- meene vergadering plaats voor de leden van den Wijkclub-Vader Wau- ters. De Secretaris en de Voorzitter wa ren aanwezig. Gezel Van den Bossche opende de vergadering en sprak over verschei dene zaken, de wijkclubs betreffende. Hij ^afeene kleine uitlegging over de bijdrage en sprak over het werk der socialistische partij. Daarna sprak de secretaris der fe deratie eenige woorden over de bij drage en moedigde de leden aan al hunne krachtinspanningen aan te wenden tot het versterken hunner club om zoodoende onze volledige vrijmaking te kunnen bekomen. Do zitting sloot met den meesten geestdrift en allen waren bereid zelfs het onmogelijke te doen. een goed en smakelijk glas kreem. wendt u bij gezel Domi nique Hey vaert-Wellekens, Nazarethstraat, 40, Aalst. Federatie der Wijkclubs. Zitting va'i Vrijdag 24 Februari. De vergadering werd rond 7 uren geopend. Waren afwezig gezel Louis Rim- baut, (Edmond Van Beveren). Gezel Bekaert die opende sprak over de propagande voor de roode maand die den 5 Maart z7)u moeten aanvangen. Hij toonde de, belangrijkheid aan van goede uil slagen te bekomen en regelde de uitdeelingen verspreiding der manifesten. Daarna gaf hij een korten inhoud over de feestelijkheden die zullen plaatsgrijpen op Zaterdag 18 Maart aanstaande, ter gelegenheid der ver jaring der Commune van Parijs. Hij zette alle leden aan om het feest goed te doen lukken en verklaarde dat een ingangsrrcht van 1 fr. zou ge- eischt worden, w aarvan de opbrengst zou dienen ten voordeele van onze uitgehongerde makkers van Rus land. Dan werden de lrt Meifeesten be handeld, en eene groote discussie ontstond over het inrichten van den stoet, doch weldra waren zij het allen eens, om al onze leden aan te zetten ook hunne kinderen met hun speelgoed den stoet te doen op luisteren om wel iets grootsch van het arbeidsfeest van 1922 te maken. Daarna werden de leden die nog hunne bijdrage niet betaald hebben gevraagd deze kwestie ten spoedig ste te regelen. De zitting sloot om 8 1/4 uren. De Secretaris, F. Blanckaert. De Groenkruisers zijn nog niet uitgepraat over den welverdienden naam die zij dragen van de knechten der rijke burgers. Al uw gepraat zal toch niet baten, 'tis boter aan de galg jongens. Eerlijkheid. Dat kennen de socialisten niet, schrijven de groenkruisérs in hun blad. Wanneer den drek van dien kant komt, zullen de roodjes op hun gemak zijn. De socialisten die op het stadhuis door de rijke bur gers met de hulp hunner knechten de groen kruisers, hun rechtmatig medezeggingschap ontzegd worden, worden zij door diemenschen thans aangevallen, omdat wij (de roodjes) ons niet dienstwillig toonen om het vuil goed van anderen schoon te ma ken. De socialisten zullen op het stad huis doen wat goed is, en niet de dienstmeid spelen van de rijke hee- ren Ze doen paardengeweld de groen kruisers om de lichtgeloo- vige menschen op te draaien, dat ze vrij en onafhankelijk zijn Wel lieve deugd en bij iedere gelegenheid luopen zij in 't gareel hunner rijke meesters en verklaarden zich in vol len gemeenteraad tegen de socialis tische werklieden in het schepen college Het zijn kloeke vertegenwoordi gers der werklieden, hé maar de rijke menschen zijn er best door ge diend De werkloozen steun. In 't blad der groen kruisers van den 12 Februari, schreven die men- sclvm dat den steun van de werkloo zen niet was bedreigd. De socialisten die op het gevaar wezen, liegen, schreven de groen kruisers. Waarom mofsten de groen krui sers den 2 Februari dan een brief schryven aan Minister Moyersoen Spreekt maar met de werkloozen, die menschen zullen u zeggen, hoe er genepen wordt op den steun Het Lokaal Hand in Hand Is de lieveling onzer werkersbe volking, waar de arbeiders met hun ne familie zich op eene deftige wijze vermaken. De Zondagen vooral is het bakken vol Bestuurzittingen TEXTIELBOND. Dinsdag om 6 1/2 aren stipt. FEDERATIE DER VAKBONDEN. Dinsdag om 7 1'2 uren. MOORSELBAAN, 60, AALST Programma van 4, 5 en 6 Maart. Georget en zijn Aap. Komiek. Het Huis der Smart Groot drama in 5 deelen. ELMO LINCOLN in do Avonturen van Tarzan 6* en 7e episoden in 4 deelen. Jim en zijnen beer Komiek. Toekomende week WILSKRACHT Groot suecès. SIGARENFABRIEK PAUWELS.— De Sutter August 5,00 Van Wassen- ho- e Hólène 5,00 Gui s Louise 2,50; Van Imschoot Adolphine 2,50 Ton- deleir Louisa 3,0(>;; J. V. Steenberghe 2,00; De Clercq Desiré 3,00 Gevon den op den koer van het lokaal 0,60. Trocli Jozef 1,00 Jan Bekaert 5,00 De Bruyne Stefanio 5,00 Gezongen het. lied - Het Werkersleven door Jef Rimbaui, in het lokaal Hand in Hand 28,22 Geschonken door de Soc. Jonge Wacht, Afdeoliog Turn- groep 100,00 Gezongen door Pies, in h« t lokaal 15,uO De Pau Van Cau- ter 10.00 Lied gezongen door Jean- nette Cornand 7,21 Lied gezongen door -de Turners bij Spanhoven, Bol- leweg, iondgehaal i door den capi- tain 5,25. Van het huis Keizerlijke plaats, 52 10,00. Van Bertha Franck 2,00. Om haling op de vergadering der oud strijders 45,65. Textielbewerkers bond Aalst 250,00. Kaaiwerkershond Aalst 100,00. SteenbewHikersbond Aalst 50,00. Haelte.rman Cesar 10,00. Voor een Russisch menschPTiieven te redden, het gezin Camille Cornand 25,00. Omhaling gedaan door Pol Bombeeck bijCamille Cornand 13,66. Een lied gezongen door Georges Mortier bij Camiel Cornand 9,20. Jean Boeykens 5,00. Totaal dezer week fr. 720.79. Het personeel van de Compagnie Intercommunale, van de werken aan den spoorweg Aalst, heeft eene omhaling gedaan die de som heeft opgebracht van 139,00 fr.dierecht- streeks naar Brussel is gestuurd ge worden. Wie volgt dit goede voor beeld. Voor de Turners. Lied gezongen door Emiel De Schryver ten voordeele der Turners in den café De Blauwe Duif, Dender- monde, rondgehaald 4,00 fr. tot spijt van twaalf agenten die het benijden, Een lied gezongen door den ouden Botvinck, bij Louis Marcoen 6,00. 't Land van Riem. Op Maandag 6 Maart, om 7 1/2 ure 's avonds, spreekt de heer L. Lam- brechts, in het Belfort, over de die naars van het lied in de Dender- gouw. Ieder Aalstenaar die zijn eigen kunstenaars beter wil loeren kennen zal deze voordracht bijwonen, de welke met zang en muziek zal afge wisseld zijn. Strijdpenning Erembodegem Omdat Bekaert hem aanbevool in Denderleeuw, geeft Annette Snel 1,00. De Bundel doet, er nog 0.50 bij, omdat wij in de Café de la Poste nog zullen weèrkeeren. - L EDE - Heden Zondag om 10 uren, Verga dering van al de Leden onzer Vak bonden, bij De Serre, Statiedreef. Uil Itofslade Katholieken tegen Nonnekens. Het zal misschien voor velen op zien baren, wanneer zij den titel van ons artikeltje lezen, maar 'i is zoo. M. Dokter De Nayer, en nog leden zijner familie, aïlen katholieken, hebben do Nonnekens onzer ge meente voor den heer Vrederechter gedaagd, om hunne huishuur te doen brengen van 200 op 1500 franken per jaar. 't Is nog al vet, maar 't is do pure waarheid. Inderdaad do Nonnekens betrek ken sedert jaren den eigendom vin katholieke heeren, die hen verhuurt was aan 200 fr. pertjaar. Nu vinden die heeren zulks te weinig en eischen eene huurwaarde van 1500 fr. Die zaak is hangend voor den Heer Vre derechter van Aalst en wordt ge pleit door advokaten der katholieke partij van wederzijden. Had een socialist zich zulks durven veroorlooven, men zou wat gehoord hebben. Nu zijn het katholieken die de uitzetting do Nonnekens vragen, en nu zwijgt de klerikale pers. Wij integendeel zullen onze lezers op de hoogte houden van de zaak. LOUIS. Treurigen dag. Verleden Zondag heeft er in onze gemeente de teraardebestelling plaats gehad, van den afgebrachten vriend A. Van de Moortel, soldaat gesneuveld voor het vaderland. Deze plechtigheid is met den grootsten eerbied door gansch de bevolking bijgewoond. De ingang van het gemeentehuis was in eene rouwkapel herschapen, waar het lijk van onzen vriend be ruste, en waar honderden inwoners het z(jn komen groeten. Om 9 1/2 ure zette den stoet zich in beweging, voorafgegaan door de schoolkinderen met vlaggen en kro nen, gevolgd door muziek. De burgemeester met raadsleden en bestuur, weduwen en weezen, op geeischten en oud strijders. Het lijk wierd gedragen door een 8 tal zijner medestrijders met hunne decoraliën op de borst. Op het kerkhof schaarde zich een opeengepakt^ menigte en de tegen woordige vlaggen rond den heer Burgemeester en den heer Gust De Smet die eene lijkrede uitsprak, in den naam van de gemeente en ou 1 strijders. Menigen traan zag men weg pin ken bij hot lezen van deze lijkreden. Er waren van onze vrienden die zeg den, al dat wee en verdriet is de schuld van het vervloekte milita risme. Het zijn immers toch ma^r altijd de werkers die moeten lijden voor hun vaderland, terwijl zij niets bezitten. In de lijkrede werdt het noodlot tig 1914 herinnerd. Jaar dat het mili tarisme tot uitbarsting kwam, en gansch Europa in vlam en vuur zette. Door die noodlottige militaristi sche politiek moest de gansche. Eu- ropeesche bevolking als vijanden te gen elkaar optreden, om met mil- lioenen hunne onbekende broeders neer te vellen. Millioenen weduwen en weezen zijn nu achtergelaten in de klauwen der ellende. Dit jaar heeft ook voor gevolg ge had dat nu nog duizenden kreveeren langs de straten in Rusland. De ver schrikkelijkste toestanden heerschen er, do hongersnood is er tot zijn hoogtepunt, en dit alles door de schuld van het vervloekte milita risme. Dit alles werd Zondag door onze vrienden opgemerkt en nu doe ik tevens een oproep tot onze bevolking om steun te vorleenen aan onze hon gerende broedersin Rusland. Steunt, steunt, elk geve wat hij kan, vele kleintjes maken een groot. En nu werkers, ten strijde voor het socialisme, die ons de ontwape ning zal brengen en den vrede onder alle volkeren. Werkers ontwikkelt u, houdt u op de hoogte van de binnen-en buiten- landsche politiek, door het lezen van de werkersbladen Vooruit en Rechten Vrijheid Cu. V. Aan de leden van den Soc. Propagandaclub. Zondag aanslaande 13 Maart Vergadering, om 10 uren 's mor gens, in het lokaal by S. Lobyn, Eede. Dagorde Vorming bestuur Pro pagandaclub. Verdere inlichtingen over de werking. Gezel Jan BekaertArrondisse ment secretaris en Jef Steenhaut, Gemeenteraadslid te Aalst, zullen de vergadering bijwonen. Allen dus op post. Twee solo's slimgcspeeld in ons lokaal bij S. Lobyn, Haeltert, Eede, door Callebaut Frans Gentil Arys, De Koker Kamiel en Jozef Hoe beek. Alle twee gewonnen door Frans Callebaut. 1) Negen klavers door ne vjjfden van het aas en ne vierden van koekenen aas. 2) Tien schuppens. door ne zes den van het aas, aas en heer, en acht van klavers. Heden Zondagom 3 i/2 ure, namiddag bij Petrus Adam, Kwa lestraat. Vergadering voor dm Propagan daclub. Belangrijke punten zijn er te bespreken. Mannen, allen op post. Niemand ontbreke. Het Bestuur. Volgenden brief is namens den Soc. Propagandaclub gezonden aan het College van Burgemeester en Sche penen onzer gemeente. Hooggeachte Heeren, De Socialistische propaganda club van Sottegem, gevestigd bij Joseph Beerens, Nieuwstraat, 13, is zinnens op Zondag 28 Mei, zijn Vaandel feestelijk in te huldigen. Door deze komt ik U. E. te vra gen, ons de toelating te verleenen, dien dag eene betooging te mogen houden in do straten onzer ge meente. Hopende, Hooggeachte Heeren, van U een toestemmend antwoord te bekomen, bied ik U intusschen de verzekering onzer hoogachting. Namens de Fed. Namens de Soc. der Soc. Groepen Propagandaclub van het Arrondis- van Sottegem, sement Aalst, Georges Ceuterick. J. Bekaert.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2