Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. HEDEN ZONDAG Helpt Redtzij vergaan, Het Arrondissements- Congres te Ninove. ONWEER. 19« Jaar N° 11. Prijs per nummer 15 cenliemeu 12 Maart 1922. Belgische Werkliedenpartij. (Federatie van het Arr. Aalst). Gemeente- en Provinciale Raadsleden, Opgepast! REGIT VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. De strijdpenning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 1,95 6 3,7E 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 om 2 ure namiddag, ARRONDISSEMENTS-CONGRES te Ninove. DAGORDE 1. Stiehting der Arr. Federatie. 2. Bespreking van punten van bijzonderen ernstigen aard. Wjj hopen dat deze maal geen enkele mandataris zal af wezig zijn. De Arr. Secretaris, J. BEKAERT. In zuidoostelijk Rusland, in do streken bespoeld door Don en Wol- ga, vergaat een volk van honger J£De zwaksten, de armsten stierven reeds bij duizenden, bij millioenen... Millioenen anderen zullen door de zelfde zeis worden weggemaaid als peen hulpe daagt, geen onmiddelijke nulp. Verschrikkelijk is"de toestand Kindertjes, bleek, leproosach- lig, dwalen naakt of schier naakt door dc besneeuwde wildernissen. Mannen en vrouwen slepen zich voort mager als stokken zijn l de ledematen, als trommels hun bui- i ken van den onmogelyken, onver- teerbaren kost Grijsaards, naar spoken gelij kend, smeeken om 't einde van een leven dat alleen nog een hel is. Besmettelijke ziekten bespotten de wetenschap en vellen de dokters neer. Verleden jaar, in Oktober, smeekte Fridtjof Nansen. dat men hem 250 millioen geven zou om den vreese- lijken maaier, die de honger is, af te weren'. Zij werden hem niet geschonken Wat hij voorzien had is gebeurd. Een kreet gaat nu, zoo laat helaas, door de bescnaafda wereld In Rusland sterft een volk I Verschrikkelijk ook is de aanblik De velden werden niet bebouwd geen plantje groeit er. De weiden nebben geen gerzeken meer. De hoo rnen zyn de schors afgeknaagd en zullen mede vergaan in de ontzet tende ramp, die voorbijtrekt. Lijken worden niet begraven wie heeft er nog kracht om een put te delven De sneeuw dekt ze, treurig-stil, met haar maagdelijke reinheid. Geen dier leeft er meer, [zelfs de wolven ontvluchtten dat gebied van i smart en dood Alleen het naar ge huil der razend ïhongerige men- sclien stoort de wijde, zware stilte. Hyena's zwerven er des daags en bij naclite, azend op lijken maar ook die hyena's zijn mensche» Zij knagen dè stokken af die eens lede maten waren. De dorpen zijn verlaten. De bewoners vluchtten. Waarheen? Zij weten het niet, maar ze vlucht ten, gedreven door de priemen van den honger. Afschuwelijk vuil, onbeschrijfelijk slordig, afstooteüjk leelijk onmen- schelijk, als spookbeelden van on noemelijke ellende, zijn die men- schen Ontzettend is de ramp Tien millioen bezweken. Zullen we nu ook de 25 millioen an deren laten kreveeren Er is graan in overvloed, graan voor brood rijst, boonen, erwten, suiker, melk chocolade, sardienen.... Er zijn kleedingstoffen tot bergen opgestapeld overal... Geneesmiddelen zyn er bij de vloot. Millioenen huizen, hotels, banken, paleizen stinken naar geld Is het menschdom dan niet meer eene groote maatschappij van on- derlingen bijstand Zyn de broederlijke liefde, de soli dariteit alleen maar woorden meer? Kunnen ze niet in daden, in le vende en levengevende daden wor den omgezet Alwie zich mensch voelt, een men- schenhart heeft, helpt, redt1 Hij is geen mensch die niet helpt en zwaar zal zyn verantwoordelijk heid zijn. Belgen vooral, gij dient te steunen; laat gij uw harten klinken Gedurende de bezetting zytgij be dreigd geweest met denzelfden gee- sel Hoe gelukkig zijt ge geweest dat Amerika, Spanje en Nederland u ter hulp zijn gevlogen Zouden we gerust slapen gaan do zen avond als we geen goed besluit hebben genomen Uit naam van het gemengd Aalstersch Komiteit Tot steun der Russen. Een 70tal afgevaardigden waren aanwezig. i Gezel Alfred Nichols ongesteld, laat zich verontschuldigen, j Gezel P. Van den Steen wordt als Voorzitter aangeduid en opent het Congres om 8 1/2 ure. De Secretaris maakt bekend dat de Soc. Propagandaclub van Sottegem den 28 Mei eerstkomende z:jne vlag I inhuldigt. Propagandaclubs die zyn, Dender leeuw, Meerbeke en Haeltert. Het blad Recht en Vrijheid». ^GEZEL POL VAN DEN STEEN, zegt dat dit punt niet op de dagorde vermeld is, maar hij hoopt dat ieder een 't akkoord is dit te behandelen, om onmiddelijk de handen aan 't werk te slaan. DE SECRETARIS, geeft uitleg waarom het Fed. Bestuur voorstaan der is tot het stichten eener Sam. Maatschappij voor het uitgeven van ons blad. Hij somt de voordeelen aan die er aan verbonden zijn, en ookvuor wat het uitgeven en aankoo- pen van boeken betreft. Na eene korte discussie, stemt het Congres bii algemeenheid, de oprich ting eener Sam. Maatschappij als uit geefster van ons blad. GEZEL HAELTERM AN, neemt van de gelegenheid gebruik om de aan dacht te trekken van de vertegen woordigers der vakbonden over het nut dat zij zich zouden bijzonder moeten op toeleggen dat al de leden hunner Vakbonden lozer worden van ons weekblad. De Syndicale beweging. Gezel De Nauw. In eenige gepaste woorden, drukt hij den wensch uit datgansch het Arrondissement met duizenden te Sottegem zou vertegenwoordigd zijn dien dag. Dezen oproep wordt op toejuichin gen onthaald. Hij maakt verder ook bekend, dat men sedert het laatst gehouden Con gres van 15 Januari, ons mogen ver heugen in de stichting van 3 nieuwe GEZEL DE NAUW zegt niet te zul len spreken over de uitbreiding die onze, syndikaten hebben geno men, noch over de voordeelen die door de syndikale macht veroverd zijn. Het is van overgroot belang de aandacht te vestigen op de houding van het patroonaat en burgerij in zake werkershervormingen zien wij niet dat ze zich aan 't gereed ma ken zyn om eenen grooten slag te wagen.' Wy kennen allen den oproep door de comité industrielle gedaan aan de werkgevers om over te gaan tot ver mindering der loonen en saboteeren van den achturen dag. Wij zullen verplicht zijn verdedigend op te tre den tegenover de aanvallen der pa troons. Meer nog op zeker oegenblik- ken kunnen wy verplicht zijn zelf aan te vallen om te beletten dat het- gene wij veroverden ons zou ontno men worden, en om de volledige er kenning der syndikaten. Ook moeten wij wanneer wy verdedigend of aan vallend op te treden hebben ons niet laten misleiden door het getal maar ook dienen wij rekening te houden met den syndikale geest en met het bewustzijn der menschen en ne vens het bewustzijn is het ook noo- dig, het solidariteitsgevoel tot het hoogste peil mogelijk te ontwikke len. Werken wy dus vooral aan de op voeding, laat ons de menschheid doen begrijpen dat het huidig maat schappelijk stelsel waaronder wij leven niet beantwoorden kan aan de behoeften der algemeenheid en dus NIETS kan geven van Orde, Vrede en Welstand. Het syndikalisme goed begrepen en belijd is het beste mid del om zulks te doen begrijpen aan de werkers en dat heeft de burgerij begrepen en zy ook solidariseeren in den strijd die zij tegen de arbei ders voeren bewijs (Union Civique) tusschenkomst in de tramstaking b. v. en wiens verweerkracht niet te onderschatten is want nog te veel werklieden staan buiten het syndi- kaat of begrijpen niet voldoende het syndikalisme. Hij'spreekt verder over de meer kennis der Burgerij, en hoe ze steeds er voor zorgden de werkende massa onwetend te houden. 't Zijn de syndikaten die van hunne leden bewuste menschen moeten ma ken, die begrijpen datheteconomisch stelsel, waarbij de produktie midde len aan een kleine minderheid be- hooren dus ook deprodukten, de oor zaak is van de wanorde in de wijze van voortbrenging zelf, en nog meer, in de wijze van verdeeling der pro dukten, dewelke de arbeiders die ze voortbrachten, zich niets naar be hoefte kunnen aanschaffen. Eu dit borijpen nog al onze leden niet, te veel wordt er nog gedacht dat het syndikaat slechts dienen moet om loonen en werkvoorwaarden te regelen, en ze verliezen uit het oog dat behouden of het veroveren van loonen enz., slechts voortspruit uit het onvoldoende toezicht over de wijze van voortbrengst, dat hebben de syndikaten ingezien, en daarom leggen ze zich overal er op toe de middelen te bestudeeren, (om tot de kontrool in de nijverheid te komen. Nogmaals zouden wij een kracht dadige werking op touw moeten zet ten om de nog onverschillige werk lieden in het syndikaat te kunnen krijgen. Nog veel is er te doen in ons arrondissement, laat ons de handen aan 't werk slaan, versterken wij onze syndikaten, winnen wy lezers voor onze bladen, propagandeeren wy voor onze gedachten overal. De Nauw sluit met den oproep om gezamentlijk te ieveren bij iederen werkman, het gedacht te doen in gang vinden van - Werklieden ver- eeniet U de zucht naar kennis en het oeoefonen der solidariteit. Na eene discussie waaraan de kamera den Haelterman,Van Trimpont, Jules Bauwens.Van den Steen en De Coster deelnemen, wordt er besloten dat de leiders der vakbonden van tijd tot tijd zouden samenkomen. Eene eerste bijeenkomst wordt vastgesteld, op Maandag 13 Maart, om 2 Ij2 ure namiddag, te Ninove. Kooperatieve beweging. Verslaggever De Nauw. GEZEL DE NAUW. De Coöpera tie is niet in de zelfde mate vooruit gegaan met onze syndikaten en met onze politieke machtspositie en noch tans is de samenwerking in de strijd die de werkende klasse voert en in het proces van maatschappelijke ont" wikkeling van evenveel belang als het syndikalisme zelf, want als het laatste ons leiden moet tot een bij zondere en betere ingerichte manier van voortbrengen, zal het de rol ztfn der samenwerking tezorgen voor een rechtvaardige verdeeiing der voort brengselen, het afschaffen der tiis- schenpersonen die elk de voortbreng selen met een deel doen vermeerde ren niet in waarde, maar in de som die zal gevergd worden van den ver bruiker voor die voortbrengselen. De samenwerking is een middel om de koopkracht onzer werklieden te verhoogen dus hun loon meer waarde te geven en bijgevolg hun meer welstand te verschaffen. Dit is in enkele woorden het doel der samenwerking. Wat ik vooral beoog zegt spreker is aantoonen wat wij op gebied van samenwerking onmidaelyh kunnen doen voor de uitbreiding, wij moeten trachten de werklieden by ons ge- syndikeerd te overtuigen van net groote nut der samenwerking. Ware ieder gesyndikeerde ook een trouwe samenwerker dan waren wij ook bij machte den meesten steun te verlee- nen voor den erootschen strijd dien wij voeren konden wy in de plaat sen waar wy over samen w. maatseh. beschikken het zoover brengen, dat alle gesyndikeerden de samenwer king bijtreden en er regelmatig hunne aankoopen deden, dan ware de winst die er zou verwezentlykt worden zou belangryk dat we nog met meer moed en stouter de toe komst te gemoet zouden gaan. Thans gaat het grootste deel van het zuur gewonnen geld der werklieden naar onze vijanden die het gebruiken om onzen strijd te dwarsboomen en wat zouden wij niet al kunnen ver- Reactie De tijd is gunstig. Dus gewaagd. Arbeid 1 De roofvogels Laat ze komen We zullen ze helpe.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1