De verdeeldheid der arbeidersklasse In het Senaat Aalst JCongersnooti inJlusland. AL DE SECRETARISSEN" GROOT PARTIJFEEST Yoordracht over de Commune EERSTE MEI. O ROOT EX" ~A FS PAG Werftersóelangen wezentlijken en verrichten voor de opvoedingen den strijd die wij voe ren op elk gebied, zonder te gewagen dat het de weg geopend ware om onze eigen voortbrengers te worden van datgene wij in onze coöperatie ven noodig hebben. Zetten wij ons dan ook aan 't werk voor de coöperatieve, overal moeten wij over de samenwerking spreken over het doel en het nut ook op den buiten want eens moeten *ij door de samenwerking zou machtig zijn dat overal waar er nijverheidswerk lieden zyn, wij onze eigene lokalen hebben, dan zullen wij des te gemak keiijker de politieke strijd kunnen voeren en socialistisch gezien de frootsche verwachtingen mogen oesteren. De besluitselen neerge legd door Gezel De Nauw worden by algemeenheid aangenomen en beslo ten wordt er, ook een krachtiger propaganda op touw te zetten. De Vrouwenbeweging. DE SECRETARIS geeft kennis van zyn verslag over die kwestie. Hy toont het belang aan die de partij heeft, by het vaster ter hand nemen der vrouwenorganisatie. Vrouwen moeten overal in den stryd aangemoedigd worden. Zij moeten deelnemen aan de besturen onzer Vakbonden, Coöperatieven, Mutualiteiten, Politieke actie, enz. Spreker toent verder aan op welke manier de vrouwen best zouden geor ganiseerd worden, en wat hunne werking zou moeten zijn. Hy drukt er vooral op dat de hulp der mannelijke leiders aan de vrou- wenbeging moet verdubbeld worden, en doet ook tot die vrienden een bij zonderen oproep. GEZELLIN A. SPER, zegt dat er vroeger reeds in dien zin is gewerkt geworden. Spreekster maakt de ge schiedenis der vrouwen beweging in ons Arrondissement en sluit met te zeggen dat de mannen altijd te on verschillig zijn geweest aan hunne organisatie, en zij hoopt dat zij hun misslag zullen inzien, en met kracht zullen yveren aan de opleiding der vrouwen in de politieke actie. De besluitselen voorgelegd door de Secretaris, worden bij algemeenheid aangenomen. De Voorzitter sluit om 12 ure dit Congres met eenige gepaste woorden. 's Namiddags waren de Gemeente en Provintiale raadsleden in Congres vergaderd waar er is besloten ge worden eene Arrondissements Fede ratie te stichten, en waar ook den finantieelen toestand der gemeenten, het woningvraagstuk, alsook de ver dere punten der dagorde van het Nat. Congres ie Brussel van Zondag laatstleden zyn besproken geworden. Een 2d* Congres is belegd gewor den op Zondag 12 Maart, om 2 ure namiddag, te Ninove. De stryd voor het bestaan wordt van dag tot dag moeilijker. Dank aan de verdeeldheid der ar beidersklasse kunnen liberalen en klerikalen nochtans hunnen strijd voort zetten, tot de krenking onzer rechten en tot de vernietiging der groote werkershervormingen. Wel is waar houden zij reeds in groote mate rekening der 720,000 georganiseerde werklieden die reeds geschaard zijn onder de roode vaan^ Maar de rekening is nog te gering,' nog niet genoeg eerbiedigen zy .de voortbrengers van alles. Nog altijd vergeten zij dat arbeid de bron is van allen rijkdom, dat zij zonder arbeid niets zijn of niets kun nen, al hadden zy ook diamanten pa leizen en gouden woningen. En daarbij hebben wy nog de on verschilligheid van duizenden arbei ders, alsook do slechte organisatie van vele anderen. Tot hiertoe begrijpen de werklie den nog niet dat het hun heiligste pUcht is zich aan te sluiten in een groote massa, die werkersleger mag genoemd worden. Üog velen zyn aangesloten in kris- tenc, liberale of onzijdige werkers- vereenigingen. En wat zyn deze kristene werkers- gyndikaten en welk doel hebben zy Waarnaar streven zij Voorzdker streven zy niet naar verbetering voor de werklieden, want zulks spruit rechtstreeks voort uit het feit dat zij al hunne leden aan kleine en geringe loonen doen en la ten werken. Daarenboven is het klaar bewezen dat niet kapitalisten de belangen der arbeiders kunnen ter harte nemen en zo dus bygevolg niet kunnen ver dedigen. Hoevele lieden treffen wy niet aan die door de gedurige opmakingen en ophitsingen die zij hooren in kerken en andere openbare plaatsen nog al tijd een afschuw hebben der sociali stische party, dus der ware werklie den partij Hun getal is nog overgroot. Integendeel hebben wij de syndi- katen der patroons. Deze stryden niet onder oogpunt van geloof. Deze zijn slimmer, zy stryden voor hunne rechten. Zij zyn niet kwaad op hunne con fraters omdat zij een ander geloof aankleven. Zij strijden allen naar hetzelfde doel, dat begrijpen zij en dat is de hoofdzaak. Zy weien dat het niet is met ver schillende syndikaten van patroo: s te stichten 'dat zij zullen geraken, daar waar zij wenscben te komen. Maar dat alles begrijpt de arbei dersklasse nog niet, nog te veel luis tert zij naar de slechtheden hunner patroons en werkgevers. En dat moet verdwijnen, lang ge noeg leefden wij onder verdeeldheid en zagen wij de reactionnairen on verschillig welk geloof zij aankleef den elkander de hand drukken. Wy van onzen kant werklieden, moeten ook hetzelfde doen wanneer het onze belaDgen aangaat. Wij ook moeten begrijpen dat het noodig is het groote werkersleger te vervoegen, om ook gezamentlijk den strijd om het bestaan te kunnen voortzett.eu en de overwinning te kunnen behalen. Wij reeds goorganiseerden moeten het onze bijbrengen. Een gedurige propaganda ten voordeele onzer vak bonden dienen wij te voeren en mo gen niet meer rusten wanneer wij do vruchten van onzen arbeid willen geplukt bebben, 'tis te zeggen voor aleer de gansche arbeidersklasse tot ons zal gekomen zijn. En gy werklieden die nog de ver keerde baan op zijt, of bezig zijt met te bestijgen, komt tot ons, komt tot het groote werkersleger om weldra de democratie te doen zegepralen. Dus niet meer geaarzeld makkers, maar allen vooruit onder de roode vaan, op weg naar onze volledige vrijmaking. Frans Blanckaert. Vraag N° 31 (in 't Vlaamsch) van Gezel De Nauw, 21 Februari Eenige werklieden te Geeraards- bergen wonende, werkende in Ath, eindigen gewoonlijk hunne dagtaak om 17 u. 30, en moeten dan wachten tot 20 u. 15, dus gedurende ongeveer drie uur, vooraleer den trein te kun nen nemen om naar hunne woon plaats terug te keeren, waar zij dan slechts om 21 u. 26 aankomen, zoodat zij om 22 uur ten huize komen. Mochten deze werklieden gebruik maken van den trein 157, die stil houdt in Ath om 17 u. 45 en in Edin- gen aankomt om 18 u. 10, alwaar zij dan den trein 1915 kunnen nemen om 18 u. 39, om dus volgens in Geeraards- bergen aan te komen om 19 u. 14, waren zij twee uren vroeger terug bij hunne familie dan zulks het geval nu is. Het is hen verboden gebruik dezer treinen te maken omdat zij rei zen met een werkersabonnement. Kan de heer minister niet toestem men de toelating te verleenen aan deze werklieden gebruik te maken van bovengenoemde treinen en zich langs Edingen dus naar hunne woon plaats te begeven, gezien er voor den dienst niet het minste nadeel of eenige belemmering zal uit vooit- spruiten Antwoord. De toegang tot de internationale treinen is volstrekt verboden aan weekabonnementen. Er kan geen spraak van zijn daaraan uitzonderingen te maken. In overleg met de betrokken Fran- sche èn Engelsche spoorwegbehee- ren werd, overigens, beslist dat de dienstregeling van den internatio nalen trein u° 157 vanaf 1 Juni eerst komende zal gewyzigd worden en zal te 18 u. 10 te Edingen aankomen. Gedurende een heelen tijd slaag den de lezers der dagbladen er niet in, door de tegenstrijdige berichten die ze veelal onder de oogen kregen, zich een echt denkbeeld te geven van den toestand in dat zoo diep geteis terd land en toen later, door de on tegensprekelijke getuigenis van per sonen die den hongersnood en het uitsterven der bevolking hadden ge zien ons overtuigd hadden, vroegen velen zich nog af of de hulp die zy geneigd waren te bieden, niet zou afgekeerd worden van het doel waar toe zy die bestemden. Nu mogen allen met volle gerust heid medewerken om menschen- levens te sparen hei Roode Kruis van België neemt russische kinde ren op en zal die in België zelf onder houden en opvoeden tot na deze gruwelijke tijden. Maandag 13 Maart, om 17 uren, zal de Heer De Praetere, leeraar bij do Pupillenschool, een voordracht ge ven in do Madeion Cinema kosteloos ter beschikking van hot komiteit ge steldover hongersnood in Rusland de films van Dr Nansen in Rusland genomen zullen afgerold worden- Het orkest biedt kosteloos zyn mede werking tot een puike symfonie uit. voering. Wij zyn overtuigd dat de Aalster - sche bevolking die onder den oorlog zelve heeft kunnen waardeeren do hulp uit vreemde landon (Amerika en Spanje) niet aarzelen zal om mild het hare bii te Iragen tot het sparen van met lu ng-rdoo 1 bedreigde kin deren, en dut le omlialingeen aan zienlijkesom zal opbrengen. Aan Gustaaf Pape. Het Tooneel Gezelschap 'tLan l van Riem, had Maandag laatst, een Avondstond ingericht in dc zaal van 't Belfort, waar den beer Leeraar Lambrecht Lamb rechts van Gent, het ontwerp behandelde De die naars van het lied in de Dendergouw, en waar in het bijzonder onze stads kunstenaar wijlen Gustaaf Pape wierd herdacht. Het was een aangename en kun stige avondstond, dio veel zal bijge dragen hebben om de talrijke aan we- zige Aalstenaars, hunne kunstenaars en geleerden te doen kennen en waardeeren. Den heer Lambrecht Lamhrechts legde er vooral nadruk op. dal deze liederen aan de schoolkinderen zou den dienen aangeleerd te worden, waarmede ik ten volle instem, aldus zouden onze kind Ten degelijke lie deren kunnen zingo", die zoo sappig en kunstig zijn, en aldus de plaats innemen van degene die men nu op de straat zoo dikwi.jlste hooren heelt, den smaak van ons volk zou er door verfijnen, dus veel goed a&nbrengon. Wanneer zullen we nog meer zulke avondstonden mogen bijwo nen Dat is zeker den wensch van al de aanwezigen. Het Tooneel Gezelschap 't Land van Riem venschen wij van harte onze instemming m«>t hare pogingen en hopen dat zij op dezen weg zullen voort gaan. H. F, der Socialistische Vakbonden van het Arrondissement vergade ren te samen met het Federaal Bestuur MORGAN MAANDAG om 2 1/2 ure namiddag, in het Lokaal De Redding te Ninove, inge volge het besluit van het Arrcn- dissementscongres van 26 Februari laatstleden. DAGORDE 1) De toestand der Vakbe weging in't Arrondissement 2) De propaganda tot uit breiding. Ik reken er op dat niet een en kele Secretaris zal afwezig zijn. De Arrondissements-Secretaris, J. BEKAERT. Belgische Werkliedenpartij Afdeeling Aalst, Syndikale Comissie van België. ZATERDAG 18 MAART 1922. Verjaardag derCommune vanParijs om 7 12 ure 's avonds, in de Feestzaal van het Lokaal HAND IN HAND, ten voordeele van KOH.GEHIG ROXSEAND met de w elwillende medewerking van den Symphoniekrino,Turnkring en Tooneelkrino. PR O G r"a IY1 MA 1» DEEL 1. Openingsmarsch, 2. Faust, fantaisie door de Sym- phonie, Gounod. 3. De bloedige sneeuwvlokkenlied door Victor Cornand. 4. Romance sans paroles, solostuk voor Violoncelle door Michel De Bruyne. 5. De Wees van den Communard, lied door Emiel De Schryver. 6' Visscherslecen, (tweezang) door Maria Aelbrecht enEmiel De Schryver. 7. Si vous l'avies compris, romance voor Piano, Viool, Violoncelle en Fluit, door de kinderen De Bruyne, Denza. 2° DEEL 1. Door de misdaad gestraft, ern stige tweespraak, -J. Bruylants. Door den Tooneel kring Kunst Licht en Vrijheidpersonen Fe lix De Cock en Victor Cornand. 2. Oefeningen in de Ringen. 3. Pyramid en. 4. Apothéose, door den Turnkring Jeugd Bloeit. 5. De InternationaleDe Geyter. DEUREN OPEN OM 7 UREN. Prijs per kaart 1,00 frank. Kaarten te bekomen, in de lokalen der Wijkclubs, Brood voerders, Bo den, Secretarissen en Bedienden on zer inrichtingen, alsook in de Win kels van Hand In Hand en bij den Concierge van het Lokaal. Koopt kaarten. Koopt kaarten. HOOG DE SOLIDARITEIT. Hf. Midden-Comiteit. VLAASftSCiït: KERMIS. l)ë grepen der partij, "die wen- S'dien tijdens de Vkiamsche Kermis i dm hof van liet lokaal, iets wil jen uil baten, moeten «lit tori laatste t%'cn Vrijdag avond, met, de oaperv'akle van letten zi.iiooiig liHihch aai.diG» Pariiisecrejaris ken baar mi-ken. De F's ommissie. PT 1) AALST, op Maandag 27 KViaart 1921 t);s re Mil li l)CSli rilï van 31 Werkmanswoningen to houwen voor rekeni' g lerSamen- werkende Maatschuppi.i voor Gord- koope Wónïngen voor hot Gewest Aalst, en verdeeld in twee loten. Lot A 16 Huizen Lot B 15 Huizen De plannen, lastenboek en b'>groo ting liggen ter inzage der belang h' hbehden ten Stud hui ze, van 13 tot 24 Maart. Verdere inlichtingen to verkrijgen hij den Bouwmeester, Triphon De Smet, Esplanade Plaats, 15, Aalst. De Beheerder Afgevaardigde, V. DE VALKENEER. In ons Lokaal Haeltert, Eedo, bij Lobijn, is er van heden af te verkrij gen blauwe sergen. aan 12 tot 18 fr. den meter, zwarten, brui nen en groenen Veloer, van 9 tot 12 fr. den meter. KOSTUMEN GEMAAKT OF ONGEMAAKT TE BEKOMEN. Bij de Schoenbewerkers. De patroons schrijven, wij hebben loonsvermeerdering toegestaan,doch wanneer de gasten aan hunne bazen vragen naar dezen opslag, bekomen zii geen voldoening. Do Centrale heeft besloten deze zaak niet los te laten. Wat de werk lieden van het schoenhedrijf vragen is de loonsverbooging van 12 1/2 per honderd die de werklieden van do andere vakken bekomen hebben. Immers, het gaat toch niet op, dat dewerklieden in de schoennijverheid in een minderwaardigen toestand gebracht worden. Er zijn wel patroons die toegevin gen gedaan hebben, maar waarom wordt dat niet door allen gedaan De werklieden zullen zich niet lan ger voor den zot laten houden, zoo als dat nu door menige patroons ge daan wordt. Dat men ten minste ernstig de zaak regelt, 't is wat er door dewerklieden gewenscht wordt. Wil men niet, welnu dan laten wij aan de. patroons de verantwoorde lijkheid van wat de gevolgen kunnen ziin hunner handelwijze. Door de Centrale der Schoenbewer- kors (sters) is er deze week onder de werklieden een circulaire verspreid waarin deze toestand behandeld wordt en waardoor al de werklieden van de schoennijverheid opgeroepen worden naar de VERGADERING,die heden Zondag, om 10 uren gehouden wordt, in liet lokaal Hand in Hand. Voor de nachtwakers. Vrijdag laatst, heeft er eene zit ting plaats gehad, voor de spinnerij in het Gouvernementshotel te Gent, onder het voorzitterschap van den heer Jacobs. De loonen en werkuren der nacht wakers zijn er onderzocht en bespro ken, die zeer laag en lang zijn, en een besluit wierd genomen, ten eer ste, dat de loonen der wakers die al leen teekenen, ten minste 1,25 fr. per uur zouden moeten wezen, en voor de wakers die er eenig werk hij doen minstens 1,50 fr. per uur. Voor de wakers die meer winnen, zouden hunne loonen behouden blijven. Ten tweede, dat de wakers ie lore week een nacht rust. zouden hebben en iedere maand minstens een Zondag nacht. Wanneer dit besluit door de pa troons wordt toegepast, dan zal voor vele nachtwakers eene merkelijke verbetering en meer rust verleend worden. De Breisters die van den 28 Februari den arbeid verlaten hadden bij de firma Meert, hebben IipI werk hernomen aan de voorwaarden door de patroons voor gelegd en waardoor de staking was ontstaan. De mannen van 't groen kruis die zooveel beslag maakten, omdat onze mannen en vrouwen in de maand Oktober het werk hernamen in do spinnerij op de Vesten, na eene mer kelijke verbetering hekomen te heb hen en in deze staking der breisters, den grootsten rol vervulden, houden thans hun mondje toe. Waarom Do werklieden zullen er eens te meer uit loeren, wat muilentrekkers die kloeke werkersverdedigers ziin die in 't Groen kruis zijn gehuisvest. Bij de Juttewevers Die werklieden en hunnen vak bond, hebben herhaalde pogingen gedaan om de grieven te doen ver dwijnen, niets heeft geholpen en de zaak is in de handen gegeven van do Centrale der Textielbewerkers, die Zondag laatst eene vergadering ge houden heeft mot deze werklieden en die luide lieten hooren, dat het on mogelijk was nog langer in de hui dige voorwaarden te blijven voort- werken, en naar dezer besluit en gewoon gebruik aan de patroons een brief gezonden, indien «len toestand niet verbetert, den arbeid zal neer gelegd worden na «1e 14 dagen. Ook d >n lieer Jacobs, arbeidstoe- zichter is hiervan verwittigd. Eu zoo moeten de arbeiders steeds viiken op hunne loonen en vochten omdat, den oagelukkigen toestand niotlou verslechten. H. F. De Werkloozensteun. Door een maatregel was den steun aan velen van onze leden der vak honden in Jaruari en Februari be taald, thans van onze betaalstaten afgetrokken, en zou menige honder den franken bedragen. Tevens heeft men van af dezo week vele werkloo- z.en den steun afgenomen voor eer, twee of drie maanden en gezien wy ondanks onze klachten op het bureel van 't Werkloozenfonds van Aalst tot geenon uitslag konden komen, besloten we van ons tot de bestuur ders van Brussel te wenden. Woensdag m< rgond is den schry ver onzer vakbonden H. Flips. A.Van Geert voor de kristenen en M. Ver- leysen, bediende van het Werkloo zenfonds van Aalst, door den heer Grignard, Bestuurder van het Natio naal Krisisfonds te Brussel ontvan gen Gezel Flips leidde het onderhoud in en zette het doel van hun bezoek uiteen. Voor het eerste, het terug hetalen van den uitgekeerden steun was men spoedig -t akkoord. Wat de uitslui ting van 1, 2 en 3 maanden steun be treft, was een ander paar mouwen. Dat moest toegepast worden, zegde de heer Grignard, wanneer er bijzon dere gevallen waren, zooals door de werklieden, afgevaardigden voorge bracht wierden, aangaande de werk- loozen van sommige fabrieken zou den die gevallen onderzocht en zoo mogelijker een gunstig besluit voor genomen worden. Voor de thuiswerkers (sters) nog steun te verleenen, was het antwoord even onbevredigend. De verslagen aangaande de thuis werkers (sters) antwoordde de heer Grignard, zijn om dezen niet meer toe te laten tot den steun. De voetstappen bij den heer Grig nard aangewend, hebben dus niet gegeven wat de werklieden verlan gen, de schorsing van 1, 2 en 3 maan den zal doorgevoerd blijven, en de werkloozen van de fabrieken die te rug den steun zullen bekomen, zal men op de vingers kunnen tellen. Wie liegt er Toen we over eene maand per plakbrief lieten kennen, dat den werkloozen steun in gevaar was, schreven de Groen kruisers en do Groene democraten in hunne bladen dat er geen spraak was van den steun aan de werkloozen te besnoei en, zij schreven dat wij socialisten logen. En thans gebeurt het reeds, dat talrijke werkloozen hunnen steun af genomen worden. Ja, de menschen zullen zeggen, dat zij liegen, de man nen van't groen kruis (katholieken) en de kristene democraten. Nog voor de werkloozen. De gemeente Gijsegem, waar de kristen democraten den baas zijn, en te Erpe waar de katholieken de meerderheid hebben en 1 democra ten in den gemeenteraad zetelen, die hebben te samen besloten, den werk loozen steun aan hunne werklooze parochianen af te schaffen. Dat zijn nu die werklieden-verde digers die gingen zorgen voor de arme menschen, dat bewijzen zij goed, hé De werklooze werkmenschen die met, plezier met vrouw en kinderen willen kreveeren, moeten die groe nen en gelen maar steunen. Wie be hoort tot die ezels H. F. Voor Rusland. Het komiteit tot steun aan de nood lijdenden in Rusland, heeft het ge noegen de inwoners wan Aalst mede te deelen dat het eerste pogen op Zondag 5 Maart 3621,50 fr. heeft opgebracht. Het komiteit betuigt langs dezen weg zijnen oprechten dank om de genegenheid en den steun waarmede onze werking is opgevat en begrepen by de algemeenheid onzer bevol king. HET KOMITEIT: De Eere-Voorzittor, F. De Hert, Burgemeester. De leden E. H. Van Cromphaut de heeren DanckaertDe Beul J. i De Vylder Druck A. schatbewaar der Flips H. Klaes R. Nichels A. J. Schelfhout J. Steenhout Van den Berghe E., sekretaris Van den Bossche J. Van dor Veurst G. Van Opdeubosch K. Q.Van Schamelhout Oct. Vincent C. Steun voor Rusland. Algem. Centrale Bouw-, Hout- en Gemengde Vakken 200,00. Metaalbld werkershond 100,00. Rondgehaan- door Marinus Steenhout bii J. Thies pont, üendorm. steenweg 8,25. Huis, gezin G. Boeykens 5,00. Sottegem rondgehaald na de vergadering met Flips en De Backer 15,00. Na de ver gadering der Bouwwerkers van Aalst 110,00. Na de vergadering der Metaalbewerkers 65.66. Frans Van Gyseghem 2,00 Gezongen door Edm. dé Botvink bij Louis Marcoen 3,56. Omdat Pol de Botvink zijn vrouw enz. 2,00. Van een echte socialist uit de Withuisstraat 5,00. Een lied ge

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2