Den aanval der Reaktie tegen het Krisisfonds Uit Nieu werker ken. Uit Sottegem Gevonden Aalst (Jroole Proteslmeeling Uii Erembodeffem. Vderkersbelangen. R. Moyersoen dient de patroons tegen de werklieden. Hij schaft de vergoeding af voor twee reeksen van werkloozen. De Volksstem - van Aalst noemt dit Vergoeding voor werkverlet. De heer Moyersoen. minister van arbeid, schynt er zich op toe te leggen om, zooals M. Hubert, minister der patroons te worden. Voor enkele dagen kondigde het centraal comiteit der nijveraars den wensch uit de uitgaven van het Crisisfonds te verminderen. Onmidde- Üjk geeft M. Moyersoen hen voldoening en biedt aan den koning een besluit aan, dat de vergoedingen afschaft voor twee reeksen van werk lieden Aan de teerklooze vrouw wier echtgenoot minstens vier dagen icerkt per week Aan de werkloozen, behoorende tot een huisgezin van twee personen, van welke er dén minstens vier dagen per week werkt en volle dagloon wint. Aan de werkloozen behoorende tot een huisgezin van vier personen, van welke er twee leden een vol normaal dagloon winnen en minstens vier dagen werken per week. Ziedaar de daad van een minister van Arbeid, die zich christen democraat noemt j Wat zullen nu de Daensisten en Groen-Kruisers zeggen, die beweer den dat het leugens waren dat de werkloozensteun bedreigd was. En zij zongen ook, Wauters uit ons land Wat denkt u er van werklieden Een schanddaad gepleegd met de hulp der Christen Demokraten tegen de Arbeiders De Gemeenteraad schaft het Krisisfonds af Al de Christen Demokraten stemmen de afschaffing, behalve een, die zich onthoudt. GEMEENTERAADSZITTING VAN 9 MAART 1922. 12 uren te doen slaven voor honger- loonen. Werklieden, onthoudt het Katholieken en Daensisten ontnemen u uwen onderstand. Ten strijd, nu nog meer dan vroeger, voor het wel zijn onzer bevolking en het herin - richten van het Krisisfonds. Niet geslapen mannen, en winnen zullen we. Vooruit onder den kreet Leve het Krisisfonds. Lev6 het So cialisme. De zaal was stampvol nieuwsgie rigen. De hoer Louis Callebaut, burge meester opent, de zitting. De Secretaris geeft lezing van het verslag der vorige zitting, hetwelk goedgekeurd wordt. Ic Schorsing Krisisfonds Gezel COPPENS. -r- Is het mij toe gelaten te weten wie dit punt aan het dag' -rde hoeft gebracht. DE VOORZITTER, wijst op den D;>sist, Schepen Perdaens. Por de. s zegt liet komt uit van het Scho- pencol legio. Gezel COPPENS. Dus van de b( artijen Daensisten en Katho- li< i. PERDAENS (Daensist), knikt van ja en zegt dat zij het alleenlijk ui ar doen om de misbruiken te doen ophouden. (Een slimmerik, hé. red.) Gezel I)E SCHRYVER. Nu dat ei vele van die misbruiken zijn ver dwenen, komt gij de afschaffing van het Krisisfonds voor te stellen. Spreker doet hun inzien dat door het verdwijnen van het Krisisfonds. zij de reactie helpen, om het dalen der loonen te bekomen, den Suren dag te doen verdwijnen, om terug tot het slavenleven van voor den oorlog te rug te keeren. Deze daad zal ook de diefstallen vermeerderen. Onze gezel wordt godurig door den voorzitter onderbroken, die zegt ik kan u wel antwoorden, maar hij ant woord niet en Schepen Perdaens neemt de verantwoordelijkheid op hem, en zegt dat er misbruiken zyn. Gezel DE SMET. Wij hebben de eersten geweest om de misbruiken te keer te gaan met het doen samenstel len eener Commissie. Maar die Com missie hebt u aan zijn lot overgela ten, door ze niet bijeen te roepen. En nu durft u komen spreken van misbruiken. Do voorzitter onder breekt gedurig. Gezel De Smet wijst hem op zijne onbetamelijkheid. Gezel Coppens zegt tegen den Bur: gemeestor dat hy eiken spreker hetzij gelijk wie, moet eerbiedigen. Perdaens (Daensist) verdedigt den Burgemeester. (Stichtend niet waar.) Onzen vriend De Schryver die ge last was met het opmaken van het verslag der zitting voor ons Week blad, wordt door den Burgemeester toegeroepen schrijf maar goed op heer Schryver. Gezel De Schrwer, zegt, goed mijn heer, wij zullen hei erbij zetten, en wijst hem nog eens op zijne partij digheid. Den heer Van den Broeck (Daen sist) wil ook wat medepraten, maar valt tijdens zijne rede in slaap. (De- lach.) Heer LIEVENS. De wet zegt al leenlijk dat de misbruiken moeten ophouden, anders niet. Gezel De Schryver vraagt welke wet dit is die zegt, dat men de mis bruiken moet doen ophouden by mid del van de schorsing van het Krisis fonds. Gezel COPPENS wijst er on dat er po" wetsvoorstel neergelegd is door ...cis mims- i G'red Nichols heeft dit o (\f die de gemo'nten zou v liol Krisisfonds tus- s. te komen, dat is wat anders dan u|.schorsing, en hadde de Bur gemeester die commissie voor mis bruiken te onderzoeken bijeen geroe pen, men beter werk hadde gedaan. Gezel DE SMET zegt dat de katho lieken de grootste schuld hebben aan de misbruiken diejnu bestaan, hij wordt terug door den voorzitter on derbroken, die hen verbiedt namen te noemen. (Wat een onbetamelijke rekel, red.) Heer CANOOT (Katholiek), vraagt de stemming. De stemming. Stemmen voor de afschaffing 4 Daensisten en 3 Katholieken Muglaert (Daensist) onthoudt zich. Stemmen tegen de afschaffing, de 3 Socialisten. Daarmede is de schanddaad ge pleegd. 2 Taks op de voorgevels der huizen. lieer LIEVENS vraagt de slachtof fers van den oorlog 25 centiemen vermindering op den taks. Gezel COPPENS. Wij zijn tegen geen belastingen, maar do belasting die u hier voor ons brengt is niet billijk. Waarom niet een stap gedaan op voet der klimmende verbooging volgens den rijkdom. Spreker vraagt, ioderen eigendom te laten schatten naar waarde, en de eigenaar te belasten met 20 °/0 op de waarde er van, zoodoende zal iedereen betalen volgens zijn vermo gen. Heer PERDAENS(Daens. Schepen) vraagt wie daar de schatter zal van zijn. Een discussie grijpt plaats tus- sclien Coppens en Perdaens, M. MUYLAERT (Daens.) Het verschil is toch te ^root, de rijken zouden meer moeten oetalen. Gezel DE SMET. Laat ons eene commissie benoemen om een billijke belasting op te maken. Heer LIEVENS. Maakt een ont werp en stuurt het in. Heer PERDAENS (Daens.), dan kunnen we van het eene wat af en bij hot ander wat bij doen. DE VOORZITTER. Wij kunnen het eene nevens liet andere stemmen. Gezel COPPENS. Neen, heeren, wij willen alleenlijk ons voorstel in plaats van het uwe, en zoo gij het onze niet kunt bijtreden, zullen wij liet uwe ook niet stemmen. De stemming. Het voorstel van het Schepencolle- gie aangevuld door het amendement Lievens wordt aangenomen met 7 stemmen tegen 4. De Socialis ten en Muylaert (Daens.). stemmen neen. De 3 Katholieken en 4 Daensisten stemmen ja De zitting wordt geheven, en het publiek gaai rumoerig uiteen. WERKLIEDEN, Gedenkt nu eens goed. aan wie ge uwe stem hebt gegeven. Zijn het nu mannen van den vooruitgang, zooals zij iiei u beloofden of zijn hot man nen zonder rechtvaardige politiek? Neen, zij willen u bij middel van de schorsing van her Krisisfonds doen gaan bedelen aan de poorten der fabrieken, met de klak in han den, om u terug zooals vroeger 10 en WERKLIEDEN EN INWONERS komt allen op Heden Zondag, om 4 uren namiddag, bij A. ADAM, bijgenaamd (Den Dol), Kwa lestraat, naar de om te protesteeren tegen liet besluit van onzen Gemeenteraad. Spreker Henri FLIPS, Schrijver der Vakbonden en Gemeenteraadslid te Aalst. Jef Steenhaut uit Aalst en de So cialistische Gemeen teraadsleden Met honderden er heen Woord en ingang vrij Propagandac.lub. VOOR DE VLAG. Overdracht fr. 294,29. Een liedje gezongen door Remy Meulenyzer van Grootenberghe en rondgehaald door Rouck 1,80. Omdat Honoré zijn kind van 65 jaar, enz. 0,25. Naamloos 3,00. Omdat er een onzer makkers zijn spaarpenningen terug betaald is in de spaarkas van die brave lieden 0,25. Omdat Georges met een slechten kaarter speelt 1,00. Omdat men ons in 't lokaal goed ver maakt, van Leon 0,50. Van Leon Le- fèvre 2,00. Van Georges Ceuterick 2,00. Van Leopold De Meyer 2,00. Omdat Edmond en Victor cigaren rookt van 1 fr. geeft Alfred 0,50. Om dat Victor en Edmond zich goed ver maakt hebben 0,50 en omdat zij elk ander kussen, van den Rosten, omdat Edmond er bij valt 0,25. Omdat Vital niet dronken geweest is op de trouw feest van zijn broeder 0,50 en nog 0,25 omdat mijn Edmond uit zijn bed gevallen is den eersten dag van zijn trouwfeest. Omdat Flacon het ge hoord heeft 0,25.Van Isidoor de rosten omdat hij Clementine gaarne ziet 0,25. Omdat Georges by Isidoor niet wil zitten 0,25. Omdat Georges tevreden is van bij Isidoor te zitten 1,00. Van Isidoor omdat Vital zijne vrouw eene lange is 0,25. Omdat zij geene madame wilt zijn 0,25. Omdat Arthur terug geko men is uit Geeraardsbergen 0,50. Om dat Frederik content is van zijn broe ders uit Geeraardsbergen 0,50. Om dat zij allen hetzelfde bloed zijn 0,25. Omdat do voorzitter van het N. S. content is van de reis naar Gee raardsbergen, geeft hij 2,00. Naam loos derde storting 2,00. Cyrille Ni chols wenscht ons geluk over den goeden vooruitgang van onzen club en schenkt ons 10,00. Omdat Honoré er uitgevallen is, geeft Joseph 0,25. Omdat Honoré de welwillendheid gehad heeft een lied je te zingen voor de hongerlijdende russen 0,25. Omdat Bacus in het lo kaal der socialisten komt 0,25. Omdat Henri dronken is 0,25. Van Leon.om dat hij bij de vrienden komt 0,25.Een lied gezongen door Honoré en rond gehaald door Charles 3,10. Omdat Richard niet content is dat hij in R. en V. komt 0,50. Een lied gezongen door Ernest „Stoupel en rondgehaald in 't lokaal 5.75. Omdat Honorc veel geluk heeft in zijn boerderij 0,50. Omdat 't Zout het zoo goed kent om 9 uren 's avonds 0,50. Van Celine omdat het zoo goed weder zijn den 28 Mei 0,50. Omdat dolf Sangland tegen den oorlog is 0,25. Omdat Louis een socialist is 1.00. Omdai zijn hond geen mol len meer mag pakken 0,25. Van Leo pold omdat de gazel ten goed aftrek ken 0,50. Omdat het eene schoone vlag zou zijn 0,50. Omdat Adoll'een echte vlaamschgezinde is 0,50. Omdat Celine verloren liep als zij binnen kwam 0,25. Omdat ao soep van Jozef koud was bij zijne tehuiskomst 0,50. Omdat hij naar het uur van den trein gaan fien was 0.25. Omdat Pierken eene appelflauwte kreeg 1,00. Van Isidoor Van den Berghe, om dat hy content is over de vrouw van Arthur 1.50. Een lied gezongen door Gaston De Zutter (schoone) en rond gehaald door Oscar Dieraert 2,75. Omdat Gilbert zegde dat hij zat is 0,25. Omdat Emilie en Anna hun ge zicht vol plekken is 0,50. Omdat Omer zegde dat het eenen uil is 0,25. In do hoop dat Emilie een manneken zal koopen en Omer het zal opbren gen 0,50. Omdat Arthur naar Gee raardsbergen gaat 0,50. Voor de vlag 0,50. Omdat Leon het pakje niet kan open krijgen 0,50. Omdat het altijd dezelfde zijn die moeten gaan wer ken geeft Joseph 1,00. Omdat Omer zegt, gij uil, waarom blijft gij wer ken 0,25. Omdat Louise haren Jozef gevonden heeft 0,25. Omdat zij mom- de dat hij bij een ander was 0,25.Om- dat het Louise hare goesting niet was 0,25. Van Louise omdat Joseph een nieuw costuum heeft0,25, Omdat Elodie met haren chale binnen kwam 0,25. Gezongen door Charles en rond gehaald door Leopold 0,60. Gezongen en rondgehaald door denzelfden bij de Weduwe Parmentier 2,00. Omdat Louise liet niet gehoord heeft 0,25. Gezongen door Charles en rondge haald bij Guillaume 4,14. Omdat Peeken zoo schoon heeft hooren zingen 1.00. Omdat Leon zijn vrouw een zoon gekocht heelt 1,00. Van Gilbert, omdat het een socialist zou worden 0.25. Omdat Loon het ook zou willen 0,25. Omdat Loon geen stokers m«er moet hebben 0,25. Omdat Eugenie een emmer kolen ge kocht heeft en den krekel hem mocht dragen 0,25. Omdat Bertha noot zoo gaarne ziet 0,25. Omdat Louise niet gaarne met haren naam in R. on V. staat 0,25. Omdat Leon maandag om zijn varken was in T kot 0,25. Om dat Petrus een varken en patatten gekocht heeft 0,25. Omdat Remi zij nen Oscar dronken was 0,30. Omdat Nieken tweemaal naar de kleerkas ging zien 0,25. Omdat Papa zijn tweede gebod gehad heeft 0,25. Totaal 81,49. Algemeen totaal fr. 375,78. Grootenberghe Omdat Sis zat is 1,00. Van een ge meenteraadslid van Gruotenberghe 1,00. Omdat wij een gemeenteraads lid in onzen club hebben 1,C0. Omdat de werklieden vertegenwoordigd zijn in don gemeenteraad 1,00. Omdat Peute gaat trouwen 1,00. Omdat Schotte en Georges goede vrienden waren deze week 1,00. Omdat Cop pens den lutte deed togen Charles uit 't klooster met bloot hoofd 1,00. Om dat Temmerman veel kolen laadt tot spijt van wie het benijdt 1,00. Voor de Inhuldiging onzer Vlag Wij ontvangen van ons Gemeente bestuur den volgenden brief in ant woord op ons schrijven van 2 3 22. Sottegem, 11-3-22. MIJNHEEREN, Als gevolg aan uw brief van 2 Maart 11., heb ik de eer U Ed. ter kennis te brengen dat ik geen het minste bezwaar zie in de betooging te houden ter gelegenheid van de Inhuldiging uwer Vlag. Ik denk te mogen verhopen dat alles op rustige wijze van stapel zal gaan en bied U. Ed., de verze kering mijner hoogachting. Do Burgemeester, S. VAN AUDENHOVE. Aan de Soc. Propagandaclub, T/S. En nu vooruit tot het wellukken der feesten, en wij mogen den Burge meester verzekeren dat hij verheugd zal zijn over het gedrag dor socia listen. Tot hiertoe zijn reeds 4 muziek korpsen ingeschreven voor de fees ten, die zijn lc De Fanfare Hand aan Hand, van Aalst, (90 uitvoerders). 2* De Fanfare De Verbroedering van Geeraardsbergen. 3C De Fanfare De Voorwacht van Ninove. 4° De Harmonie Vrijheid door Broederschap van Gent. Ten slotte zijn de 2 Turngroopen van Aalst en Geeraardsbergen ook ingeschreven, te samen 600 deelne mers. Wij mogon dus zeggen, dat het er zal strooraen van volk, op 28 Mei, te Sottegem. Een goede dag voor de nering en de socialistische propaganda in 't ver schiet. Zondag 11. had eene buitengewone algemeene verganering plaats, inge zien de belangrijkheid der dagorde waren de leden talrijk opgekomen. Vooreerst werd een nieuw bestuur gekozen, die het op zich zou nemen alleen te strijden voor de versterking hunner groepen, en om op eene toe komende kiezing niet meer te staan gelijk zij thans streden. Het nieuw bestuur werd samenge steld als volgt Eere-voorzittor, Fr. Van Vaerenbergh Voorzitter, De Smedt Desiré; Onder-voorzitter, René Bockstael Secretaris, Meert Albert; ulp-secretaris, Van den Bossche en us; Schatbewaarder, Rubbrecht Louis Leden Seminck Fr., D'Herdt Gustaaf Van Holsbeeck Leopold.. Zij werden allen gekozen met alge meenheid van stemmen en beloofden stellig de Soc. Propagandaclub van Erembodegem op eene goede baan te brengen. Na de vergadering werd eene om gedaan ten voordeele der Propa gandaclub die de som opgebracht heeft van 13,50 fr. op den trein van 4,28 ure uit Brussel naar Aalst. Een pak van een Werkman. Inlichtingen te bekomen bij Cesar HAELTERMAN, in «Hand in Hand-. De Groen kruisers willen dat wij de bewijzen geven, dat zij de groen kruisers de knechten der rijke burgers zijn. Maar door hunne handelwijze geven de groen kruisers daar zelf de bewijzen van met de vleet Domperstaktiek. In volle gemeenteraadszitting ver klaarden de Groen kruisers te zullen stemmen tegen de socialisten in het schepencollegie. De roodjes merkten onmiddelijk op. dat zijn nu de zooge noemde werklieden afgevaardigden die tegen de kandidaten der werk liedenpartij en voor de rijke bur gers stemmen Thans schrijven de groen kruisers in hun blad, dat het de socialisten zijn die tegen de werklieden waren in 't schepencollege. Dat is oprechte domperstaktiek IV!. Moyersoen die met de medehulp van de groen- kruisers gekozen is, tot gemeente raadslid, schepen der stad en sena- teur, en bij zijne benoeming als mi nister door do groen kruisers is ge feest, komt nu zijne genegenheid voor de werkloozen bewijzen, met den steun aan vele werklooze men- schen af te schaden. De Groen kruisers schreven in hun blad, de socialisten liegen, wanneer wij op het gevaar wezen dat den werkloozen steun wierd bedreigd, en thans kondigt Do Volksstem zelf aan, dat M. Moyersoen dezen maatregel door voert Neen De Groen kruisers zullen van hun eerste leugen niet meer bar sten, maar 't zijn de ongelukkige werklieden die door die soort men- schen getroffen worden. Immers, de dompers zijn gewoon van tegen de werklieden, te handelen. Toen onzen vriend Wauters minister was, en de werkloozen wei gerden aan te kleine loonen te wer ken, dan ontvingen die menschen den steun van het werkloozenfonds. Dat heeft veel mede geholpen om de loonen van de werklieden te verbe teren, daarvoor waren de riike men schen tegen onzen minister Wau ters. Thans is het Minister Moyersoen, den braven katholieken mensch van Aalst, die schaft den steun af aan de werkloozen en de patroons spreken van verminderen der loonen der werk lieden. Daarvoor zijn de rijke men schen nu voor Minister Moyersoen De Christen democraten scholden vroeger op de socialisten en zij riepen voor al wie het hooren en zien wilden, dat zij democraten, voor den kleinen man, de werklieden zouden zorgen. Welnu, pas zijn hunne mannen in de gemeenteraden of zij stemmen tegen den steun voorde werkloozen, zooals te Gijsegem, Erpe en Nieu- werkerken. En 't is maar een begin van hunne goede daden De Belg Moet het niet wel bevallen zijn dat we schreven. MOEST IK WERKMAN ZIJN IK ZOU EEN STRIJDENDE SO CIALIST WEZEN. Zegt eens Belg, wanneer ge tus- schen socialisten zijt, en zulke ver klaringen doet. Mogen andore men schen, de burgers en neringdoeners dat niet weten Ge moet U daarvoor zoo ongemakkelijk niet maken jon gen. Wat het slot van uw artikel be treft, daar halen wij de schouders voor op. Men noemt dat in den Ge meenteraad. Het komt van achter den Trap In ons Bureel en op de straat zijn we in de laatste dagen door me nige werklieden aangesproken die den erkloozensteun afgenomen zijn. Ge moet meer dan een steenen hart hebben, o»i niet ontroerd te zijn, wanneer die menschen de miserie afschilderen die in hun huisgezin lieerscht, en dat nu met het af nemen van den werkloozensteun zoo danig zal toenemen dat die ongeluk- kigen zich de vraag stellen, als de wanhopigen, die niet wet6n wat van hun zal geworden, of er morgen nog brood zal wezen voor hunne kinde ren Zulke toestand hebben de rijke burgers gewild. De hongerige werk r loozen, zullen Minister Moyersoen nooit vergeten H. F. De Groen Kruisers, spreken geen woord meer over de breisters van M' Meert die ze aan het I werk gedreven hebben, onder bedrei ging van hunnen steun af te nemen. En zegg6n dat ze slechts een drietal meisjes de stakers vergoeding moes- ten betalen. Nochtans hebben de I groenokruisors bij ieder gelegenheid i veel nooten op hunnen zang, als het maar kan dienen om anders denken den uit te schelden. De Juttewevers van de firma Pr. Beeckman. klagen I sinds verschillende weken over de

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2