Het proces NINOVE. der Wijkclubs. Uit JCaeltert. Ten voordeele der hongerige Russen. Geeraardsbergen Ooerboutaere. garens (ketting) die zij moeten ver werken en waardoor liunno loonen merkelijk zijn verminderd. Ook de Vakbondsleiders zijn er tusschen ge komen echter zonder uitslag, de werklieden zijn ten einde van hun geduld, doch hebben de wevers toe gelaten dat Mr Jacobs, arbeids op zichter, een tijd verleend wordt om tusschen te komen, het is nu Donder dag morgend en we hooren nog mets van dezen Heer zijn optreden en Maandag a. s. zijn de 14 dagen ten ein de, dus dat het werk zal stop gezet worden. P s. Bij het ter pers gaan ver nemen wij dat Donderdag nieuwe onderhandelingen zijn begonnen die Vrijdag voortgezet worden. Dat ze tot eene goede oplossing leiden wordt gewenscnt. De monteur-breisters van Mr Limbourg hebben van Dins dag morgend den arbeid gestaakt. De reden is dat door het wachten en braak van hunne monteurs, deze meisjes de vastgestelde loonen sinds verschillende weken niet konden winnen, en ondanks het herhaald aandringen der breisters, geen ver andering is gebracht. Deze breisters die de goede zaak aan hunnen kant hebben, genieten de instemming\an al hunne vakge- nooten, en wachten met gerust ge moed het einde van deze zaak afze ziin vereenigd en zullen winnen. J H. F. van de Broeders uit het Weesge sticht tegen Recht en Vrijheid Dit beroemd proces waarmede is geschermd geweest tijdens de kieskampagne voor den Gemeente raad in 1921, wordt eindelijk mor gen Maandag gepleit, als het maar weer niet uitgesteld wordt. Nog een paar weken en het is één jaar dat De Volkstem met veel bombast dit proces aankon digde, omdat wjj een brief vol klachten van een weesjongen veropenbaarden. Verder beeft in den loop van het jaar, de behandeling onzer weezen en ouderlingen in vollen gemeen teraad besproken geweest, en de bevolking kan over het ernstige van dit proces zijn oordeel vellen en ook over onze daad.] Wat de uitslag van dit proces ook weze, wij leven in de overtui ging dat wij trots alles de belan gen onzer ouderlingen en ongeluk kige werkerskinderen hebben ge diend. J- B. Het Werk der Federatie Zondag 11. werd eene buitengewone algemeene vergadering gehouden in den wijkclub Vader Steurbaut Eene delegatie der federatie was aanwezig, alsook gezel Jef Steenhaut. De opkomst was redelijk, doch te gering in verhouding der wijk. De Voorzitter opende weldra en de secretaris der federatie schilderde in eenige gepaste woorden het doel en het nut der federatie af. Daarna was het de beurt aan gezel Steenhaut die met zijne welsprekende stem een verdere uitleg gaf over de werking der federatie der wijkclubs. Hij moedigde vooral de leden aan, eene krachtige propaganda op touw te zetten tot het bekomen onzer rech ten en spoorde de aanhoorders aan mede te werken aan 's werkers ont voogding. Hij haalde de democratischo her vormingen aan, gedaan door de af gevaardigden der werkliedenpartij en toonde de slechtheid der thans regeerende burgersklasse aan. Verder sprak hij over de coopera: tieven en syndikaten waarvan hij met den meesten luister het nut aan duidde hoe noodig het is, voor ons, werklieden, zich aan te sluiten in deze groepen. Hij eindigde met een oproep tot steun aan hunnen afgevaardigden. Daarna, werden de hongerlijden den van Rusland herdacht en eene groote hoeveelheid kaarten werden verkocht voor het feest der Com mune van Parijs. Zoo sloot de vergadering met den meesten geestdrift. Eene zelfde goedgelukte vergade ring had plaats voor den wijkclub Nestor Schaltin, Geeraadsbergsche- straat. Zitting wan Vrijdag 10 Maart. De vergadering werd rond 7 uren geopend. Aide leden waren aanwezig en ook gezel Jan Bekaert en gezel Van den Bossche belet. Vooreerst werden verschillende bestuurszaken geregeld. Daarna werd overgegaan tot de be spreking der feestelijkheden voor de Eerste Mei en deze der verjaring der Commune van Parijs. Alsdan geschiede deuitdeeling der kaarten voor de feesten der Com mune van Parijs, feest waaraan alle werklieden zouden moeten deelne men, en waarvan de opbrengst zal dienen tot steun aan onze uitgehon gerde broeders van Rusland. Daarna werd door verschillende leden verslag gegeven over de wer king hunner club, die reeds veel ver beterd is sedert de federatie in de bres sprong. De zitting sloot rond S uren. De Secretaris, Frans BLANCKAERT. Voor Rusland. Omhaling fabriek Torley, zaal Tressagerij 20,35. Van de Vicose, van eenige kameraden bijeengebracht Gustaaf De Kalle 39,50. Lustrage Fabriek Torley 40,00. Een onbekende chef-garde 10,00. Gezongen door Thienpont, rondgehaald door Georg. Cornand bij Charles De Smet 2,00. Wijkclub Jean Jaurès 25,00. Michiels 2,00. Een lied gezongen door De Gendt Louis bij L. M. Klottestraat 12,25. Gedanst bij Mioken Meert en rondge haald door Mioken in den hoed van A. D. R. 6,25. Na de vergadering der schoenmakers 16,37. Na de vergade ring der vrouwen 31,25. Van Heddeghem Maria 1,00. De Schryver Xaveer 1,00, Van Hedde ghem Madeleine 5,00. Een lied door de zotte sociëteit ter estaminet R. Blanckaert 1,75. Gezongen door Jean- nette Cornand bij Leo De Veylder 8,00. Onbekend 2,00. Gezongen bij de Weduwe Schoon door Martin De Schrijver, rondgehaald door Leon 7,00. Nog een lied door dezelfden bij dezelfde en rondgehaald door Leon 3,00. Door Kamiel De Coensel, Kamiel De Boeck en Alfons van Nieuwenborgh 6,00. Lied gezongen door Leon De Blaas bij Mieken Meert 5,70. Lied ge zongen van 't onderste boven door Rosalie Schuddink bij P. De Wolf 3,00. Gezongen door Pauwels Willem bij EmmaV. D. Haeghen. 7,40. Acro- at ie gedaan bij Leon Lcsinne, Nieu- webrugstraat, 1, Coraal, De Trover en Herckenrath 5,00. Jean Van Poel- voorde en Gustaaf Petit en Domien Redant, hebben pyramiden gemaakt bij Charles De Smet O. D. 1). Steen weg 1,25. Lied gezongen door Louis Schoon en rondgehaald door CamielSchoc- kaert bij Leon Ringoir 3,00. Een lied door Edw. De Schrijver bij de We duwe Verbraekel 3,25. Frans Was- teels 1,00. Lied gezongen oorlog aan den oorlog door Georges Mortier bij Valerie De Vos 3,10. Tot voorbeeld aan anderen, leerlingen der 1° klas der stadsmeisjesschool, Schoolstraat 5,00. Gezongen Achter 't Stadhuis door Judocus Cornand, 4,27. Gezon gen door Maurice Kets en rondge haald door Redant Isidoor 6,65, Ma ria Van Biessn 1,00. Vits Hortensia 1,00. Lied gezongen door Clementine De Smedt bij Jef Katjes, rondgehaald door Georges De Coninek 4,27. De drie overwinnaars van hetbollespel bij Jef Katjes Theophiel Geladen, Jan Verbraekel en August De Schut ter 3,00. Omdat Jef Katjes afgespeeld is 1,00 en Leon Pauwels ook 0,25. zijn kameraad geeft ook 0,25. Omdat Servaes De Wit den onder- prijs gewonnen heeft bij Jef Katjes 1,00. Lied gezongen door Sigaret en rondgehaald door don Nootjesman bij Julien Thienpont 6,62. Gezongen door A. Wauters bij de Viezen 3,00. Gezongen door Verstrae: ton Philemon en zijne dochter bij Wellekens Joseph 3,40. Een schoon stuk muziek gespeeld door Frans Van Braeckel bij Frans Van Belle, frithuis, Nazaret'hstraat 3,20. Van een vriend van Nieuwerkerken 1,00. D'Herde Frans 1,00. De Nil Clément 5,00. Pots Louis 5,00. Janssens Edm. 1,00. Gezongen door Louis Veracht niemand S,32. Nog dezelfde door Bernard 1,85; en door Edm. De Bot- vinck 1,83. SOTTEGEM Lied gezongen door Honorè en rondgehaald door Frede- rik 4,10. Lied gezongen door Sang- land Joseph en rondgehaald door Arthur 5,00. EREMBODEGEM Na do vergade ring der vereeuiging De Vooruit gang* bij Adolf Van Driessche 25,00. Totaal dezer week fr. 374,68. Voor ft Muziek. Van Mol Frans 10,00. EENE WELGELUKTE VERGADERING. Verleden Zondag om 10 ure was de eerste algemeene vergadering van onzen pas gestichten Propaganda- club bijeengeroepen bij S. Lobyn, Eede. De gezellen Jan Bekaert en Jef Steen haut waren er aanwezig, vergezeld van gezel De Smet. gemeenteraadslid van Nieuwerkerken. Gezel Jef Steenhaut zet het doel der vergadering uiteen en geeft het woord aan gezel Bekaert, die liet nut van liet bestaan van den Propa- gandaclub aantoont, nevens het^be- lang der syndikaten. Verder over de inrichting geeft o^ze gezel inlichtingen en wordt het bestuur definitief vastgesteld. Toe juiching bij hot eindigen zijner rede bewees dat do zeer talrijk opgeko men leden hem goed haddon begro- pen. Na hem sprak gezel Jef Steenhaut, eene krachtige en energieke rede uit, vol van passende voorbeelden, de geschiedenis van de weldaden der socialisten ten vooreeele der werklieden, en zegt ook wat er op de gemeente Nieuwerkerken is gebeurd die het Krisisfonds heeft afgeschaft met de hulp der Daensisten. Spreker drong aan, dat de vrienden van Hael- tert zich sterk aan 't werk zouden zetten om ook binnen enkele jaren socialisten naar hun gemeenteraad te zenden, zooals hunne geburen van Nieuwerkerken. Daverende toejuichingen vielen den spreker ten deel. Na hem sprak gezel De Smet van Nieuwerkerken nog eenige passende woorden en de vergadering sloot na dat een vriend van Haeltert, die de fgemeente heeft moeteu verlaten voor iet aankleven der socialistische go- dachten, de geschiedenis van zijn lijdensweg had uiteengezet. Die geschiedenis maakte diepen indruk op de aanwezigen. Rond 12 ure sloot deze prachtige vergadering. SOCIALISTISCHE PROPAGANDACLUB. HEDEN ZONDAG, om 10 UREN 's morgens, bij L. Lobyn, Eede. BESTUURVERGADERING VAN DEN CLUB. Gezel Jan Bekaert, (Arrondisse mentsecretaris) zal aanwezig zijn. 'Allen op post OVER ONZE TURNERS. Toen men mij uitnoodigde om het laatste Turnfeestbij te wonen stemde ik graag toe, maar toen men mij ver- zoektc om een verslag te geven over het bovengenoemd feest, voelde ik een benauwdheid om 't hart. Waar om De taal is te arm, mijn pen te onmachtig om trouw weer te geven wat ik dien avond eigenllijk zag. Verbeeldt u een bomvolle zaal, blijmoedig gestemd, angstig wach tende op onze flinke turners die vrank en met opgeheven hoofd op traden. De optocht was onweerleg baar krachtig en iedereen in^de zaal verwachtte iets puiksch van zulke fiere borsten. Inderdaad do oefenin gen op de dubbele baren alsook de krachtoefeningen zijn goed gelukt. Als ik zeg «goedgelukte meen ik nRt. dat het onberispelijk was, oh neen Doch langs den anderen kant mag men niet uit het oog ver liezen dat onzen turnclub zeer jong, ik zal zeggen nog maar geboren is en dat men niets bovenraensche- lijksch mag verwachten. Ik herhaal het d« jongensgroep heeft mij uit erst verstomd en men kan nauwe lijks geloovon hoe het mogelijk is, op een zóó korten tijd. zulk één voor uitgang te maken. Vooruit, kloeke jongens, vooruit, en volgt immer den weg dien gij nu zijt ingeslagen. Het spreekwoord zegtwaar do wil is, is do weg hewel socialisti sche turners van Ninove hebt ge toond een wil te bezitten, en gij hebt den weg gevonden die u zal leiden tot de overwinning, Over den meisjesgroep kan ik niet lang uitwijdent is een pas gestichte groep, welke niettegenstaande hare prille jeugd ons toch heeft willen vergasten op hare levende beelden en vier sierlijke oefeningen, die dan ook grooten bijval genoten bij al do aanwezigen. Moed, schoone turne- resson, wij verwachten de naaste week iets meer van u. Zooals ik hierboven zegde was de zaal eivol, en 't is dan niet te ver wonderen dat de ontvangst zeer rijk was, 't zij 918,93 lr., welke tusschen den Socialistischen Oud-Strijders- bond en het Rusland fonds zal ver deeld worden. Ik mag niet sluiten zonder een woord van dank aan onzen wakke ren turnmeester Alfred Blondeel, en aan al dezen die het hunne bij droegen om aan het feest meer luister bij te zetten. Nogmaals vooruit, socialistische turners van Ninove, ons volk snakte naar zulke feesten, Jen volgt immer uwe leus Door lever Sterk. Propagandist. S. M. VERBROEDERING. AFDEELING NINOVE. BERICHT AAN DE LEDEN. Maandag 27 Maart, om 6 1/2 uren 's avonds, verplichtende algemeene vergadering ten lokale De Red ding, Geeraardsbergschestraat. Dagorde a) Verslag over de wer king der Maatschappij gedurende het verloopen jaar. n) Goedkeiuing van den Bilan. c) Verscheidenheden. Wij rekenen op ieder tegenwoor digheid gezien de belangrijkheid der dagorde. De boete van 0,50 fr. in de statuten vermeld zal streng toe gepast worden. Dus alleman op post. Voor het Bestuur Guill, De Nauw. Strijdpenning Ninove. Overdracht fr. 134,29. Love het trouwfeest van Eduard Schietecat 0,50 omdat Eduard ai zijne uitgenoodigden daar waren 0,50en hij zegde wij gaan ons eens goed amuseeren 0,50 en pas was het tien minuien aan gang of hij lag in diepen slaap gedompeld 0,50 toch moet ik zeggen dat Eduard kan goed acompagneeren want go kunt er nom goed hooran 0,50het was een ge- grons of er daar twee biekorven ne ven een stonden 0,50nu het schoon ste komt nog 0,50 als het feest af- geloopen was 0,50 en de uitgenoo digden weg waren 0,50 zegdo Alice Eduard wij gaan slapen 0,50; gaat maar boven mot Lucie 0,50 zegde Eduard neen ik ga bij moeder slapen 0,50 maar Alico zegde maar Eduard ge zijt getrouwd 0,50 ge moet met u vrouw gaan slapen 0,50 en hij zegde ach ja ik was liet al vergeten 0,50 hij krapte dus wat achter zijne ooren en zuchte 0.50En 's morgens bij zijn ontwaken zegde hij te vreden te zijn dat zijne kleederen nog niet besmeurd waren 0,50 waar op zijne vrouw.zegde, ja gaat maar eens zien go hebt ze gansch vol gespuwen en Eduard zegde, ik weet het niet ik lag in ne knoop 0,50 Omdat Nizeken te veel inkt in zijn stempel doos had 0,25 en gaarne op een ander zoo gaan stempelen 0,25 maar koken moet kosten het was 5 fr. 0,25 hebt gij ze niet go kunt ze leenen, hé Ni- zeken 0,25. Totaal fr. 9.35. Gift der Oudstrijders der gemeente Meerbeke-Ninove 10,00 Spaarcenten van De Coster Hubert 5,00 Gevonden door Emile üevillaer bij Gottemans 1.00; De familie De Vleeschouwer Alfred 5,00; Onze zondagcenten Jean, Eugenie, Desiré, Victor 1,00 Uit me delijden 1,00 fr. S. M. VERBROEDERING. Bericht aan de Leden. ZONDAG 26 MAART aanstaande, om 10 uren 's morgends, verplichten de algemeene vergadering, ten lo kale Volkshuis. Dagorde a) Verslag over do wer king der maatschappij gedurende het verloopen jaar. b) Goedkeuring van bilan en ver scheidenheden. Wij rekenen op ieders tegenwoor digheid gezien do belangrijkheid der dagorde. De boete van 0,50 fr. in de statuten vermeld, zal streng toege past worden. Dus alleman op post. Om toegang te hebben tot ae ver gadering moet men voorzien zijn van het lidboekjo. Voor hef Bestuur Guill. De Nauw. Propagandatochtcn. Zondag 9 April e. k. eerste uitstap met Turners en Muziek naar Moer- beke-Viane. Partygenooten, gezel linnen, hard was de laatste kieskam pagne die wij ondanks alle lasteren vuiligheid door tegenstrevers aller kleur op ons uitgebraakt doorston den. Bijzonder hard was de strijd op den buiten. De socialistische bui tenbevolking en vooral de voorkam pers hebben recht op een weinig ge negenheid, op onze sympathie en moeten geholpen worden in hunne lastige taak, 't verspreiden der so cialistische gedachten daarom be leggen wij uitstappen naar don bui ten met onze Turners en Muziek maatschappijen die zoo talrijk mo gelijk moeten vergezeld worden. Alle propagandisten, al wie eenig- zins kan, weze dus op post, op 9 April e. k. Vergadering'aan het Volkshuis, om 1 12 ure. NAAR SOTTEGEM. Op 28 Mei inhuldiging der Vlag van den Socialistischen Propaganda- club, 1" roodo vlag in Sottegem. Grootsche socialistische leesten zullen ter dier gelegenheid plaats grijpen. Inschrijvingslijsten zul len geopend worden tot bekomen van bijzondere treinen. Partijge- nooten maken wi* ons gereed, een eerste roode Vaan wordt ginds in dit vroegero zwarte nest. geheeschen, 't is het signaal tot den aanval, die een steun wezen moet om die zwarte dompersburcht omver te halen en waaraan Geeraardsbergen met een groot contingent zal deel nemen. Op 28 Mei in massa naar Sottegem. Strijdpenning Geeraardsbergen. Overdracht fr. 159,57. Omdat Joannes 6 pinten betaald heeft die nu dienen voor de strijdpenning 2,10 Omdat Arsène en Clara zweer den 0,25 Gezongen door Bogaer Omer en Madeleine Goossens, rond gehaald door Th.Van Craenenbroeck 0,00Omdat Fransken Van der Hey- den een walin opgeschoren heeft 0,50 Wie zijn aankóopen doet in de Samenwerking, doel zijn plicht als socialist 0,25en maakt zich zelve vrij van uitbuiting 0,25 het brood van't Volkshuis heeft altijd zyn ge wicht 0,25 en is gezond en voedzaam 0,25. Totaal fr. 9,85 Voor 't Muziek. Gezongen door Hél éne Van der Kelen, van Ninove, het lied Eerbie- digd de vrouwen, 3,13. Voor 't hongerende Rusland Van der Maelen Firmin 5.00; 2° inschrjjvingslyst door De Brouwer Aline en Pricus Julia, turneressen- van Rust-Roest 143,00 Gezongen door Pierre Jansens, by Meyckens 3,46Gezongen door Virge Orbé 5,25; Gezongen door Leopold De Roeck 2,95Gezongen een lied voor de ge teisterde broeders van Rusland, bij Th. Van Craenenbroeck, rondgohaald door Mejuffer Do Clercq 21,00; Omdat ik mijn eenzelvighoidskaarl terug bekomen heb die ik verloren hadt in 't Volkshuis 6,00P. V. en Phrazie 2,00. Totaal fr. 188,66. Gemeenteraadszitting van 10 Maart 1922. Dagorde. 1) Verslag der vorige zitting. Nalezing goedgekeurd. 2) Belastingen op motoren en stoommachienen. Het schepencollege stelt voor be lasting te legeren op motoren en stoommachienen in gebruik op het grondgebied der gemeente. M. Meert, Schepen van |financiën zegt, dat hy reeas zooveel belastin gen heeft gestemd en van zin is er geene meer te zullen stemmen, maar voor dezen keer zal hy ze toch maar nog eens stemmen. En de belasting op de broodkarron aange vraagd door naamlooze schrijvers. In de vorige zitting heeft de slimme schepen zulks reeds vergeten. Och arme 3) Verkoop van een partij land. Gezel Cosvns vraagt, of men nu toch van zin is al de eigendommen te ver- koopon. Er wordt geantwoordt, dat de verkoop noodzakelijk is om de fondsen bijeon te krijgen voor het bouwen der nieuwe schoollokalen het kapitaal dat men uit den verkoop van dezen eigendom trekt zal dienen om een nieuwen eigendom te schep pen. Als het voor nieuwe school lokalen is het goed zegt Cosyns, scholen zijn er nooit genoeg, Maar laat ons hopen dat er zoo stuk voor stuk niet alles wordt verkocht, an ders geraakt de gemeente haar kre diet kwijt Do verkoop wordt goed gekeurd. 4) Do gemeenteraad geeft vol macht aan onze agenten en veld wachters zich te wapenen met ma trak en revolver. Ne fermen brow ning Oef Klaverdieven opge past 5) Een politiereglement wordt ge stemd, waardoor verboden wordt van met karren of wagens bespannen met paarden te rijden op wegen heb bende min dan twee meters breedte. Na afhandelen van dit punt vraagt gezel Cosyns, dat Burgemeester, Schepenen en Gemeenteraadsleden zijn verzoek zouden bijtredon om in de gemeente een komiteit te stichten waarin van elke partij twee of meer afgevaardigden zouden zitting ne men, om te zamen onder toezicht van den gemeenteraad geldomhalingen te organiseeron voor de van honger stervende Russen. Dit voorstel wordt in het algemeen bijgetreden en de Burgemeester be looft eens na te zien om het Komi teit zoo gauw mogelijk tot stand te brengen. In geheime zitting, benoeming van een lid in het Arm bureel. Oezel Cosyns zegt, dat gezien hy do vorige begrooting van het Arm- bureel niet heeft willen stemmen of goedkeuren, onnfat de socialistische partij geen vertegenwoordiger heeft in het bestuur en do katholiekenon liberalen wel, men wel zou doen om de openstaande plaats aan een socia listischen werkman af te staan en vraagt om een kandidaat te mogen voorstellen, zeggende, dat dan alzoo in dit bestuur ook de E. V. zal toege past zijn. Schepone Meort verklaart zich ook voor de E. V. maar zegt hij, ik zal toch voor onzen man stemmen, want als gij socialisten meester waart, zoudt gij ook voor de uwen hetzelfdo doen Zie zooals de Evenredige Verte genwoordiging aan de katholieken winkel voordeel brengt dan zyn zy er voor, schaadt het hun dan zynzy er tegen. Rechtvaardigheid zit daar voor niets in en dus wordt de vraag van Cosyns verworpen en de kandi daat van liet scheponcollegie wordt benoemd door vier katholieken en drie witte briefjes. 7) Bespreking van dwangbevel drager. De Burgemeester maakt bekend, dat hij tot nu toe nog geen liefheb ber heeft gevonden voor het karwei tje van dwangbeveldrager. Men dacht het eerst aan een deurwaarder op te lappen doch dezen hebben ook bedankt. Allons, wie is er amateur Voor het sluiten verklaart de Bur gemeester, dat hij hoopt, dat tegen de maand October onze ge meente zal elektrisch verlicht zijn door eene proviutiale uitbating en die aan de gemeenten de bevolking veel beterkoop zal komen dan het vroeger voorgestelde kontrakt der Centrale van Acren. Nu, laat ons ho pen en... wachten, al ware het nog maar gelijk zuster Anna. Politiküs.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3