Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. KRISISFONDS Samenwerking Aalst liKJaar N° 13. Prijs per nummer 15 centiemen 26 Maart 1922. Openbare Voordrachten. Werklieden Partijgenooten Voor de hongerige Russen. RECHT VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. De striidpenning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zijn. ZIEHIER DE NIEUWE REGELING. Artikel i besluiten dd vember 1921 De ministeiieele 10 October en 3 No- worden ingetrokken, n'door*beneden aangegeven bepa lingen vervangen Art. 1 Worden van het voor deel 'der tegemoetkomingen van het Nationaal Krisisfonds uitge sloten, de werkloozen die er anders zouden mee begunstigd wolden als hebbende hun rechten, waarop zij als verzekerden aanspraak kunnen maken, uitgeput, maar die tot een der volgende categoriën behooren A. De werklooze vrouw, wier man minstens 4 dagen per week werkt. B. i) De werkloozen behoorende tot een g zin van tweepersonen, indien een van hen minstens 4 da gen per week werkt en een normaal loon van een volwassen verdient 2- De werkloozen behoorende tot een gezin van 3 tot 4 personen, waarvan 2 leden minstens 4 dagen per week werken en een normaal loon van een volwassen verdient. 3. De werkloozen behoorende tot een gezin van minstens 5 tot 6 per snnen. waarvan 3 leden minstens 4 dagen per week werken en een normaal loon van een volwassen verdienen. De werkloozen behoorende tot een gezin van 7 personen en meer, waarvan 4 leden minstens 4 dagen per week werken en een normaal loon van een volwassen verdienen Twee halt-volwassen arbeiders dienen voor een volwassen gere kend. C. De werkloozen behoorende tot een gezin, waarvan een lid han del drijft ot aan rondventen doet. D De werkloozen, die een of meer huizen bezitten buiten dit, noodig tot de huisvesting van hun gezin en waarvan alzoo de noodige bestaansmiddelen worden verschatt E. De werkloozen, eigenaars o( huurders van een onroerend goed, waarvan de verhuring ot onder verhuring hun de noodige bestaans middelen verschaft. F, De werkloozen, behoorende tot een gezin, dat (in huur eigendom bebouwt 1 Meer dan 1 hectare, akker bouw in 't groot wanneer het ge zin bestaat uit twee of 4 personen 2. Meer dan 2 hectaren, wanneer er sprake is van meer dan 4 perso nen. 3. Twintig aren groententeelt 4. Tien aren tabakteelt. G De werkloozen behoorende tot een gezin, dat bezit 't zij een paard of een muilezel twee hoorn beesten vier varkens tien scha pen of geiten 100 kiekens of ge zamenlijk tot gelijkwaardige van een dezei categoiien. H De werkloozen die duiven hanen, vogels, honden of andere dieren hebben om aan prijskampen deel te nemen of die daaraan ge- woonlijk deelnemen. I. De werkloozen, die zich blijk baar slecht gedragen ot zich aan dea drank of spel overgeven ot in J. De werkloozen overtuigd da* zij een valsche aangifte omtrent hun bestaansmiddelen hebben ge daan. K. De werkloozen, die krachtens de artikels 203 en volgende van het Burgerlijk wetboek, op een voedingspensioen recht hebben, in dien de personen, er toe verplicht, dit te betalen, in goeden doen ver- keeren, en in staat zijn hun ver plichtingen te vervullen. L. De werkloozen, meer dan 65 jaar oud, die het ouderdomspen sioen trekken indien dit om reden dat zij een loon ontvangen, niet wordt verminderd. Ait 3 De in het Ministerieel Besluit van 10 October 1921 toe gebrachte wijzigingen, .vat de cate goriën A. B. van boven aangege ven art. 2 betreft, zullen van 3 April 1922 at in werking treden. Art. 4. Daar de bestaansmidde len van de tijdelijke uitwijkelingen die van hun werkseizoen terugkee- ren niet kunnen worden gekontro- leerd, zullen die personen van de tegemoetkomingen van het Natio naal Krisisfonds worden uitgeslo ten voor een termijn van een maand, te beginnen van den dag hunner inschrijving op de kontroollijst der kas Art. 5. De werkloozen die wor den uitgesloten omdat zij in een der aangegeven artikels 2 en 4 voor ziene categoriën vallen en die in 1921, de rechten, waarop zij als verzekerden kunnen aanspraak ma ken, mogen, te beginnen van 1 Januari 1922 noch slechts aan spraak maken op de bij de statuten, hunner werkeloozen kas voorziene vergoedingen Zoo hun kas is uit geput, zullen de vergoedingen ten laste van het Nationaal Krisisfonds worden betaald, binnen de statuten van de kas en de verordeningen van bedoeld Fonds vastgestelde per ken. Zij zullen op geen gezinstege moetkomingen recht hebben buiten deze die bij de statuten van hun kas worden voorzien. Art. 6. De Beheerraad van het Nationaal Krisisfonds mag in ge meen overleg met den Minister van Nijverheid en Arbeid, afwijkingen van bovenstaande regels in buiten gewone, belangwekkende door de Werkloozenfondsen bekend ge maakte gevallen toelaten. Gegeven te Brussel, den 6 Maart 1922. De Minister van Nijverheid er. Ar beid. Get R Moyersoen. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 1,95 6 3,75 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 De t Groenkruisers» die zoo we ten te blageuren met hunne liefde voor de werklieden, geven geen woord, geen letter van afkeuring tegen den maatregel van M Moyer soen. Dezen Minister is nochtans hun nen man, voor wie zij gewerkt en progaganda maakten om gekozen te worden bij de verkiezingen. Het was hunnen beste vriend op wie zij invloed moesten hebben, om te beletten dat er zoo veel kwaad en schade aan de werklieden gedaan wordt In plaats van de werklieden nog meer in de miserie te dompe len, zouden de Groenkruisers door hunne gekozenen hun programma moeten doen uitvoeren,dat schoone en verbeterde werkershervormin gen bevatte. Doch dat gebeurd niet en zij mis sen de macht om tegen hunnen Minister op te komen, en hem te doen gevoelen dat gansch zijnen har del en wandel tegen de belan gen der werklieden is gericht. Maar wat wil men van de Groen kruisers. Hun programma van wer kershervormingen is steeds geweest en nu nog, om de onberedeneerde en lichtgeloovige werklieden bij den neus te leiden, om ze zoodoende in het gareel te spannen van hunne meesters zoo als deze van Mr Moyersoen Het Liberaal blad van Zondag geeft ook een artikel ten beste over den steun die aan de werkloo zen ontnomen wordt al wat ze schrijven is om hunne tevreden heid te toonen dat de werkmen- schen dien steun afgenomen wor den, maar dat kenden de werklie den reeds lang. Immers 't waren hunne cheffen die zooals de katho lieke Volksstem schreef dierven verklaren in de Kamers dat de werklieden luiaards waren, en den steun moest afgeschaft worden. Ja liberalen uwe vrienden heb ben meermalen er op aangedrongen voor den steun te doen verdwijnen en onze Vakbonden hebben steeds op de bres geweest om deze te be houden. dat verwijt ge ons, 't is goed dat de werklieden dat weten Voor het soldatenspel mogen mil jarden uitgegeven worden maar voor de werkloozen niets dat wil len de liberalen. H. F. Wij geven bovenstaande artikel over het Krisisfonds, zoo als het in 't blad Ons Volksblad van den 19 Maart is verschenen, en dat van den 3 April zal toegepast worden. Dat blad van de groen kruisers (leest katholieke Vakbonden) kon- digd eenvoudig den maatregel af door Minister Moyersoen geno men, waar door vele menschen den werkloozensteun zullen afgenomen worden. TE AALST. ZONDAG 2 APRIL, om 10 ure 's morgens, Openbare Voordracht in het Belgisch hof, Groote Markt, 4. De Heer O. Van Slype, bestuurder van den Teaching-Club zal handelen over het onderwijs per briefwisse ling. TE NIVOVE. De Voordracht zal ook gehouden worden te Ninove. om 2 1/2 ure 's na middags, in het lokaal R. Gbyssels (Lie uit de Keyser) Beverstraat 35 en 37. De ingang is vrij en kosteloos. Over het algemeen gezien blijft nog een groot deel 'der werkersbe volking koud jhare instellingen aan kijken of is nietgenoegdoordrongen, overtuigd van het goede dat in haar eigen werk steekt. Nochtans hebben deze instellingen niets anders ten doel dan de bevor dering der werkende klasse zelf, die nog te veel van het aanschouwelijk schoon verstoken blijft, die te wei nig nog het genot der kunst smaken leert, die te veel nog aan onderge schiktheid is en haar eigen beheer- sching niet diep genoeg begrijpt. Neen, de werkende klasse leeft nog te veel van vóórtijdsche zeden en gewoonten die onder de menschen zyn opgegroeid door een leerstelsel van af beheerende behoudsgezind heid die wel toen over de volkeren den scepter zwaaide. Wel is waar, is ietwat van die jn- gedruipte oude geest door breedere opvattingen verdrongen geworden, doch de overwegende hoeveelheid die eene zekere gelatenheid onder de menschen huizen doet, kenteekent nog den verouderden tijdsgeest die de werkers tot onderworpelingen vernederde. Toen was het een algemeen ver schijnsel, neen geen verschijnsel, maar doodeenvoudig een gewoonte geworden, ingedrongen in den geest der werkers, als wou eeuwig 's men- schens lijdens en vreugde van eene bevoorrechte en begoede menigte af hangen. Het leek de menschen toe, als moest aan de spits, aan de leiding van de gansche samenleving, hoog verheven en rijk begoede personen worden geplaatst. Dwaling, die de menschen niet doorgronden dierven, of waartoe een luttel aantal geesten het op zich na men die verkeerde stelsels te ont maskeren, die vol begeestering als de ontdekkers van het nieuwe be loofde land de menschheid toerie pen Licht Het grootsch gevaarte dat over de golvende zeeën en landouwen komt aangestuwd en der menschen uit hun dwaling wakker schudden moet, is het socialisme, in wier lichtkrans als een symbool Samenwerking prijkt. Dit woord als oen levend beeld voor de oogen, waren die menschen een aantrekkingskracht om met on- uitputbaren ijver het de wereld te verkondigen en in die edele gedach ten tot de samenwerking nunnen toevlucht te nemen. Hot was een streven en strijden, een kampen zonder verpozen Oude gedachten zijn immers niet zoo ge makkelijk uit de menschen hun her senen te verwijderen. Toch werd na grooton hinder een deel tot deze ge wonnen en kon men hier en daar eene samenwerkende maatschappij van werkers ontwaren. gemeenheid buiten allen woeker zucht en vervalsching, benoodighe- den te verschaffen om eene samen leving te scheppen, wanneer het diep en grondig genoeg begrepen wordt, wanneer het grootsch ideaal in daad werkelijk worde omgezetdoor en voor de gemeenschap. Zeker zal zoo iets geenszins op den dag van heden tot morgen verwe- zentlijk worden, doch wanneer elk werkersgezin zich rekenschap zal geven van hetgeen haar als deelma kend lid der groote werkersfamilie ten plicht strekt en op den grondslag van plichtkwijtend familielid, komt gewis de dag die de menschen in een vredigen familiekring omsluit, met de ideale leus in gulden letters ge grift Samenwerking Welvaart aan de menschheid Welaan, werksters en werkers, gy die door werken uw levensbestaan moet verzekeren, bespoedigt den dag dier blijde toekomst, en wordt Samenwerker Leest en verspreidt RECHT EN VRIJHEID», het ware arbei dersorgaan. Allengskens heeft dit dieper wortel geschoten, al het uitgestrooide zaad is niet op |den rotsachtigen bodem neergevallen meer menschen zijn zich aan do nieuwere, breedere democratische gedachten gaan laven en heden ten dage heeft do werkors- bevolking den lande om, ten groo- tendeele hare eigene inrichtingen, hare samenwerkende maatschap pijen, waar zij eigen bestuurder van is waar niet een kapitalistische macht over drukt, maar waar de werkers zelf beheeren en regelen. Inrichtingen als bakkerijen, maga zijnen van kruidenierswaren, ollo- goederenwinkels, waar niet don droeven uitbuitingsgeest hoekert, zooals wij die in privaat inrichtin gen van bourgeois, geldwreters, vin don, maar w;aar slechts de eenige I bedoeling levendig uitstraalt de al- Het Komiteit tot steun van 't ster- vendo Rusland, heeft, veertien da gen geleden, zijn werking begonnen. De uitstap der vier muziekmaat schappijen van de stad met de edel moedige jeugd, die met de bussen rondging, heeft een som van meer dan 3,600 fr. opgebracht. We schre ven reeds dat die eerste uitslag schitterend was en dat het komiteit zijn weg opging. Een verzoek gestuurd aan de ver schillende schoolhoofden, om het medelijden der Jkleine leerlingen op- tewekken voor hun arme zustertjes en broertjes in 't Russische honger- gebied en tevens hun liefdegiften in- tezamelen, zal waarschijnlijk een even goed onthaal genieten, zoowel vanwege onze kinderen als vanwege de ouders. Een school stuurde ons reeds 65 frank 50 centiemen. Het komiteit meent echter dat zyn werking zich niet mag bepalen bij do stad alleen, maar wel zich over 't gansche arrondissement moet uit breiden, om aan elk de gelegenheid te geven het zijne bijteorengen tot dat hoog-noodzakelijk en menschlie- vend doel Het besloot dus, in zijne vergade ring van den Zaterdag II Maart, een schrijven te sturen aan al de ge meenteraden van het arrondissement Aalst, om komiteiten te stichten nevens het onze die een toelage zouden vragen aan ieder gemeente bestuur een omhaling zouden doen in de scholen en verder, arbeidend door eigen initiatief, het groote werk der redding van een volk door zou den drijven. Deze week nog zal het komiteit een oproep sturen aan de onder scheidene tooneolkringen der stad, om vertooningen te ereven, waarvan de netto-opbrengst ten goede zou ko men aan onze arme broeders in Rus land. Enkele loden namen ook de taak op zich de geestelyke overheden te verzoeken, op oen nog te bepalen Zondag, omhalingen te doen in de kerken, onder al do goddelyke dien sten. Er werd beloofd dat die kwestie met welwillendheid zou onderzocht worden. Op dat punt ook hebbten we hoop te slagen. Van toekomende week af zullen juffers, door het komiteit aangesteld, gaan van huis tot huis met inschry- vingslijsten, om de bizonderegiften in te zamelen. Eik geve wie geven kan

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1