Het N. S. van Aalst DE VOLKSGAZET Uderkersbelangen. «De Lustige Boer» Uit Nieuwerkerken. Uit Haeltert. Zy zün immers de gelukkigen die geven kunnen Vergeten we niet dat, waar men schen lyden, andere menschen moe- •n opstaan om te lenigen, om te troosten. 't Is 'l gebod der opperste liefde Hy alleen voelt zich en is eerst mensch als hij in zich een hart hoort kloppen, dat niet onverschillig heen stapt over de rampen diehetmensch- dom teisteren Bede dus onze Meisjes wel te ont vangen en niet met ledige hand weg te sturen. Uit naam van het Komiteit. van ANTWERPEN ons broederorgaan, geeft het vol gende kenschetsend brokje Er wonen menschen in het stadje Aalst. Menschen met het hart op de rechte plaats menschen die boven hun politieke twisten, boven alle parlijgeknibbel, het lenigen van den nood van hongerlijdende kinderen stellen. Te Aalst is een officieel gemeente lijk comitsit gesticht waar socialis ten en katholieken, liberalen en kris ten democraten broederlijk samen werken om steun in te zamelen voor de kinderen van Rusland. Al de muziekkorpsen van de stad doen uitstappen en zijn daarbij vergezeld van personen die geldom- omhalingen doen. De socialisten in hun Volkshuis, de katholieken in hun patronagede liberalen in hun partijlokaal, spreken en ijveren voor dit hoogst menschelijk doel. Tot zelfs de priester ziet het als zijn plicht aan, van op den preekstoel de geloovigen aan te zetten hun pen ning te storten voor de noodlijden den van Rusland. Ook in de kerk worden collecten gehouden. Het stadje Aalst, beroemd om zijn nijdige politieke twisten, ge kend als hét saucissenstadje van onzaliger gedachtenis, geeft ons nu een prachtig voorbeeld hoe de men- sclielyke solidariteit moet opgevat worden. Het is de zaak niet wie geeft, waar men geeft, wat men geeft. Het is de zaak niet wie honger heeft, wie lijdt, wie ontbeert. De zaak is dat alle menschen het als een groote eer beschouwen hongerigen te kunnen spijzigen. En dat wordt op bewonderens waardige wijze gedaan door heel de bevolking van Aalst. Bravo 1 groote menschen van een klein stadje. Hekelaar. had Zondag 1.1. eene meeting belegd, bij M. Foncée op de Varkensmarkt, dat door het personeel van de Staat talrijk was bijgewoond. M. EEMAN. was de Voorzitter. DE BRUYN han delde over het Programma van het N. S. en de verbeteringen dat het Staatspersoneel reeds verkregen heeft en wat hun syndikaat nog wenschte te bekomen voor hare le den. MAES, handelde in 't bijzonder over de drijverijen van het kristen syndikaat en wees op het gevaar van de reactie die het voornemen heeft aan de arbeiders met hand en geest af te nomen, water bekomen is, op gebied van loonen. 8uren werkdag en zoo meer. Die prachtige uiteenzettingen en krachtige oproepen tot verweer wierd meermalen door toejuichinge'n on derbroken. De Voorzitter sloot de meeting met een oproep tot steun voor de hongerige Russen dat goed onthaald wierd. De Groenkruisers hebben te Gysegem komen meeting geven tegen het besluit van den Ge meenteraad dat uit Daensisten is sa mengesteld, die den steun aan de werklooze Parochianen heeft afge- schaft. Dat is goed gedaan. Doch een sim pel vraagsken Wanneer gaan de groenkruisers naar Nieuwerkerken, Erpe, Erondegem en andere gemeen ten waar hunne katholieke vrienden den werkloozen steun afschaften voor hunne werklooze Parochianen. Ook mogen zij hunnen hartvriend Minister Moycrsoen niet overgeten die zou mogen zorgen vor de werk loozen in plaats van vele menschen hunnen werkloozensteun af te ne men. De Daensisten schrijven in hun blad, dat in den Ge meenteraad van Erembodegem hun ne gekozene is opgekomen tegen den katholiek Potteïberg, die sprak van den Krisisfonds af tescliaffen. Doch waar de kristene Democraten in 't Schepen College zetelen of de baas zyh van den Gemeenteraad, daar zijn de Daensisten het roerend «ens mot d® katholieken voor de af schaffing te verdedigen en te stem men zooals te Gysegem, Erpe, Nieu werkerken. enz. Zulke handelwijze zal het werkende volk goed onthou den Wit en Zwart Ja menschen wij zijn in eene vieze wereld met drollige stervelingen. Toen over enkele maanden de socia listen nog deel maakten van de re geering en het Pensioen van 2 fr. daags en den werkloozensteun wierd gegeven, dan was dat voor sommige werkersvrienden nog niet goed, het moest nog meer zijn. De verstand ige werkmenschen ken den die komedie, doch het was vóór de kiezing, en men rekende op de dutsen die niet klaar zien. De socialisten zijn thans uit de re geering. Onze vijanden hebben dus hunnen wensch. DOCH KOMT ER NU MEER EN IETS BETER VOOR DE WERKLIEDEN Ge zijt er wel me de; het eerste work dat gedaan wordt is, dat men de werkloozen treft en hun steun afschaft. Het wordt hoe langer hoe schooner In de Gemeentebesturen waar de ka tholieken do meerderheid zijn, daar stemmen zij voor de afschaffing en daar waar ze niets te zeggen hebben en de kristen Democraten den baas zijn, gaan hunne knechten de groen kruisers meeting geven voor den steun. Waar de kristene Democraten geen macht hebben, komen zij op tegen de katholieken die den steun afschaffen. En in de gemeenten waar de katho lioken te samen met de kristene de mocraten aan 't bestuur zijn, zwijgen zij van elkander en stemmen te sa men tegen den werkloozen steun Dat is WIT of ZWART volgens de omstandigheden hoort ge?en zeggen dat er nog onnoozele werklieden zijn die zich van die muilentrokkers la ten foppen Maar de menschen die voorheen nog vertrouwen stelden in de katholieken en kristene demo craten, zullen de oogen openen. Im mers er zijn reeds vele werklieden van den buiten die zich berouwen hunne stem verleend te hebben aan die Janklassen De Gemeenteraad van Aalst heeft voor onze politieagenten eene nieuwe loonbarema.gestemd. Gaat ons Schepencollege zorgen voor deze toepassing Immers het is noo- dig want de agenten zullen het goed kunnen gebruiken in hunne familie. H. F. Bij de Tabakbewerkers. Deze werklieden hebben het op dezen oogenblik nog al te verduren met sommige soorten tabakken die moeten verwerkt worden, waardoor er van enkele werkhuizen ons klach ten toekomen, om de aangenomen loonsbarema te doen eerbiedigen. Tevens wilde een patroon van zijne werklieden afdanken om do andere werklieden eene gansche week te laten arbeiden waartegen al de werk lieden in verzet gekomen zijn. Onze vakbond heeft door die ver schillende feiten onderhandelingen met de betrokken patroons gevoerd, die de gewenschte oplossing gegeven hebben. Wij roepen hier nogmaals de leden hunne aandacht, dat zij in geen ge val den arbeid mogen verlaten, en wanneer zij over liet een of ander te klagen hebben zich tot den secreta ris moeten wenden, die steeds ten hunnen dienste is om hunne belan- langen bij de patroons tegaan verde digen. Mannen waakt op uwe belangen, werft leden aan voor uwen vakbond. De Monteur-breisters van M. Limbourg zijn nog in sta king. Wij hadden aan dezen patroon doen vragen dat het loon van deze meisjes zou verzekerd worden, dus bij braak of andere gevallen buiten de schuld der meisjes, zooals dat in de Textielnyverheid gebeurd. De meester beloofde ons dit aan zijn patroon te zullen overmaken, en ons zijn antwoord te laten kennen, doch tot heden hebben wij nog niet het minste woordeken ontvangen. Zouden die heeren denken dat ze nog wat moeten wachten om aan de redelijke vraag der breisters voldoe ning te geven, dat zal alleen bewij zen dat het de werkmeisjes niet zijn, die de oorzaak wezen van den'lan- gen duur dezer staking, en dat zal voor alle breisters een spoorslag wezen om deze meisjes in hunnen strijd te steunen. De werklieden die na overeenkomst met de wer- kerssvndikaten noodzakelijke over uren 'maken, worden na de 8e uur 25 0/0 en na de 10e uur 50 0,0 loons- vermeerdering betaald en dat moet betaald worden volgens do wet van den 14 Juni 1921. Welnu in het. sargiefabriek van Erembodegem waar werklieden met aanbevelingsbriefjes van de groen kruisers aan 't werk gesteld worden, daar is van dat alles geen spraak. Die mannen van de St-Jonsstraat moeten het nochtans goed weten. Waarom trekken zij tegen deze mis bruiken i« t te velde, om de wet te doen eerbiedigen, of gaan zij die misbruiken laten voortduren dat de menschen de loonen niet betaald worden zooals hot door de wet ge- eischt wordt Wij zullen wachten en toezien of de gropn kruisers den ongehoorden toestand in dat fabriek zullen laten voortgaan, die sinds maanden daar bestaat. Men verzekert ons dat er bestuurleden van het Kristen Syndikaat der Lederbewerkers, na hunne gewone dagtaak nog naar andere werkhuizen gaan arbeiden, en gezien een van deze slechts eene familie heeft van twee personen en beiden werken, kan het ook van ar moede niet wezen, dat hij werkt voor twee patroons Wanneer een vakbond zulke be stuurleden aan 't hoofdlheefL-kqo&Is bij die. groen kruisers, daar moeten de leden wel gediend zijn. Bij de Bouwwerkers. De patroons dringen aan bij de werklieden om thans meer dan 8 uren te werken en zeggen dat men on langs deze werklieden me°r dan 2 maanden den arbeid heeft laten sta ken. Doch waarop de patroons zich steunen zegt men niet. Waarom nu weeral de vakbond niet erkend. Nog- tans weten deze Patroons dat al de Bouwwerkers vereenigd zijn. Altoos die zelfde handeling zooals de stom men. De Jutte-Wevers die zoo langen tijd de basisloonen niet kunnen winnen, en ondanks de herhaalde vragen geene verbetering konden bekomen, hebben als nieuw bewijs om hunne zaak der loonen op eene bevredigende wijze op te los sen, deze kwestie in handen gegeven van don Scheidsraad die Donderdag namiddag vergaderde ten Stadhuize onder hot Voorzitterschap van don heer Jacobs, waar de heer Beeckman twee Wevers en de Secretarissen der Vakbonden aanwezig waren. Flips leidde de zaak in, wat de werklieden en Vakbonden sinds lan gen tijd beproefd hadden, om de noodige verbeteringen aan de loonen to brengen, dat de gewenschten uit slag niet gegeven heeft. Integendeel, zijn door sommige soorten garens in dén laatsten tijd, de loonen nog ver verminderd.Deheer Boeckmansteun- de zich vooral op do tarieven die el ders zou betaald worden en zoo meer De Scheidsraad besloot, dat de Wevers en andere Werklieden min stens de aangenomen loonen moesten winnen en de regeling daarvan op een verzoenende wijze zou geschie den. Wij komen hierop terug. VERLOREN. - EEN PORTE FEUILLE, inhoudende de som van 79,00 franken. Terugbrengen tegen goede belooning, bij Jean Van dnn Bosch, Binnenstraat, 93, Aalst. van den 6 Maart, dat als hoofdarti kel in ons blad wordt afgekondigd, Uit de bespreking bleek dat de geldmiddelen ontoereikend zijn, die aan het Nationaal Krisisfonds ver leend worden, om don tegenwoordi- gen onderstand aan de werkloozen te behouden, en do huidige regeering niet geneigd is deze te vermeerde ren. Verschillende sprekers hebben aangetoond dat dit besluit het recht van vergoeding aan al do leden der vakbonden ontkende, want gauscb in strijd is met de standregelen van de organisatiën, waar al de leden dezelfde vergoeding en gelijken duur van den onderstand ontvangen. Tevens, dat de toepassing van dat ministerieel besluit niet behoorlijk naar de voorgeschreven regels kan toegepast worden en daardoor de vakbonden in een ondragelijke toe stand gebracht worden. De zitting besloot bij den Minister te gaan om dezen onder oogen te brengen, dat het noodig is de toepas sing uit te stellen en deze zaak ver der te onderzoeken. NAAR SOTTEGEM. Op Zondag 28 Mei wordt de Vlag van den Socialistischen Propa- gandaclub ingehuldigd, tevens ook de le Roode Vlag aldaar. Grootsche feesten zullen te dier ge legenheid plaats hebben Reeds 6 muziekkorpsen, nemen aan die feesten deel, en Staatsminis ter gezel Edoüard Anseele zal er het woord voeren. Partijgenoot en, maken wij ons ge reed. Een eerste roode vaan wordt ginds in dit vroegere zwarte nest gehesschen. 't Is het signaal tot den aan vald ie d ie zwarte do m persburcht moet omverhalen. De fanfare Hand aan Hand en den Turnkring gaan mede. Inschry- vingslijsten zijn geopend in al de lo kalen der wijkclubs. Bijzondere treinen zullen aange vraagd worden. Dus op 28 Mei in massa naar Sotte- gem. De prijs per coupon is 3|40 fr HET WERK DER FEDERATIE DER WIJKCLUBS. Zondag 11., had eene algemeene vergadering plaats in den wijkclub Vader Vergeylen. Een overgroot getal leden wacen aanwezig alsook de gezellen A. Nichels en Blanckaert. De Voorzitter opent de vergadering waarna de Secretaris der Federatie oonige gepaste woorden sprak. Daarna was het de beurt aan gezel Nichels die over het nut der wijk clubs sprak. Hij wees vooral op de noodzake lijkheid, nu, krachtiger dan ooit, uit al onze krachten te werken tot het behouden onzer verworvene rechten en tot het bekomen van den zes maanden militairen dienstplicht. Verder sprak hy over het uitge hongerde Rusland en toonde vooral aan hoe noodig het is dat iedereen bet, zijne bijbrengt om toch niet lan ger miljoenen menschen te laten sterven. Dan ging het over de le Meifeesten. Met den meeston luister sprak hij over het Arbeidsfeest, dat dit jaar, zeer prachtig en aantrekkelyk zai wezen en waaraan alle leden moeten medewerken om het zoo groot moge lijk te maken. Daarna gaf hij eene belangrijke uitlegging over de Vakvereenigin- gen en Coöperatieven. Hij toonde vooral het nut der socialistische syn dicaten en coöperatieven aan en zette alle leden aan lid te worden van hunne eigene inrichtingen. De Voorzitter gaf nog eenige uit leggingen en daarna vroeg de Secre taris der Federatie gezien de ontbe ringen in Rusland, eene omhaling te mogen doen, ten voordeele der uit gehongerde Ru;sen. Zulks werd hem graag toegestaan en eene som van 16,25 fr. werd rond- <>vhaald. Blanckaert Frans. NAAR HAELTERT. Op Zondag 9 April aan staande, wordteen Propagan- datocht naar den buiten gedaan. De Fanfare Hand aan Hand alsook onzen Turn kring JEUGD BLOEIT gaan mede. Wij gaan onze jonge medestrij ders van Haeltert, met hun pasge stichten Propagandaclub een bezoek brengen. Partijgenooten, Gezellinnen, hard was de laatste kieskarapagne die wij ondanks allen laster en vuiligheid door tegenstrevers aller kleur op ons uitgebraakt doorstonden. Bijzon der hard was do strijd op den buiten. De socialistische buitenbevolking en vooral de voorkampers hebben recht op een weinig genegenheid, op o^ze sympathie en moeten geholpen wor den in hunne lastige taak,'t ver spreiden der socialistische gedach ten daarom beleggen wij uitstap pen naar den buiten met onze Tur ners en Muziekmaatschappijen die zoo talrijk mogelijk moeten verge zeld worden. Alle propagandisten, al wie oenigzins kan, weze dus op post, op 9 April e. k. Vergadering aan het lokaal Hand in Hand, om 112 ure 's namiddags. HEt Midden Comiteit. De Syndikale Kommissie vergaderde Dinsdag morgend to Brussel. De voorname bespreking ging over het ministerieel besluit Voor Rusland. AALST. Gezongen door Louis Schoon rondgehaald door Camiel Schockaert 7,30. Frans Wasteels 1,00. Rondgehaald door Josephine Hen- drickx, bij Camille Cornand 2,35. Rimbaut Jan 1,00. De Moor Joseph 1,00. Van Vaerenberg Prosper 1,00. Bombecck Leon 1,00. Vercammen Domien 1,00. TombeeAmen 1,00. Van Vaerenberg 1,00. De Schaepdrijver Egidiuk 5,00. Omhaling gedaan tijdens het feest der Commune in Har d in Hand op Zaterdag 18° Maart 129,13. Een lied gezongen door Edouard Meert bij Max 1,15. Gezongen in de Korte St. Jansstraat 2,16. Een rede twist tusschen Leon De Oendt en Victor De Doncker en lepagie over een valsche betichting bij Leon De Veylder 3,00. De bazin geeft ook 1,00. Bij het eindigen van de vergadering, denken de drij vrienden aan de Rus sen 3,00. Van 4 kamaraden 5,00. Om haling na de vergadering van den Wijkclub Vader Vergeylen 16,25. Lied gezongen door Mortier, bij Leo pold Van Hoeven, St. Jorisstraat, 7,00. Coppens Edmond 2,00. D'Herde Frans 1,00. Spaens Philomóne 1,00. Gezongen door Neerinckx Joseph rondgehaald door V. D. Velde Alfons 4,00. Lied gezongen door Edmond Schockkaert bij Joseph Lenoir, Lan- geridderstraat 6,25. Lied gezongen door Alberic Cor nand bij de W° Schoon, rondgehaald door Leon Schoon 4,00 Van een goede werkzame stryder 2,00 Ge zongen door A. Wauters, bij Joannes Spaens 3.09 Gezongen door A. Wau ters, bij de Viezen 5,43; Den Apachen- dans gedaan door Camille Lauwers en Malvina Parewyck, by Lange Emma, en rondgehaald door Camille en Malvina 4,37 En omdat het zoo schoon was geeft Severien Blanc kaert 1,00; Liod gezongen door Louis Placide bij de W° Lecompte, St. Jo risstraat, 14, en rondgehaald door Jozef Troch, 5,45; Omhaling bij Mie ken Meert door Frans Wellekens 2,35 Lied gezongen Ik ben te Oud door Peeters Emmanuel en rondge haald door Chiquier, bij Amant Vic tor 3,55 Gezongen door Ph. Roe- landt bij Tist op de Varkensmarkt 4,10 Nard i,OoJean Verdoodt ook 1,00 Viif zetten van Nicola en The- resia, enz. 2,50. Hofstade. Propagandaclub, fr. 21,20. NIEUWERKERKEN. Rondge haald na de meeting van 19e Maart, door Flips en Steenhout 15,55. HERDERSEM. - R. Do Saedeleer voor de hongerigen te spijzen 2,00. Cl. De Wael de dorstige te laven 2,00. Michiels, en de zieken te helpen 1,00. MEIRE. Propagandaclub van Meire 25,00. Een lied gezongen by Coudijn 3,00. Totaal 314,18 fr. Ten voordeele van de Russische Noodlijdenden. DONDERDAG 13 APRIL, om 7 ure 's avonds. BUITENGEWONÊ VERTOQN1NG VAN Pryzen der plaatsen als op andere opvoeringen. Zondag laatst was er meeting belegd door onzen Propaganda- club. De herbergzaal was gansch gevuld. De vriend De Smet opende met enkele gepaste woorden. Daarna spraken de vrienden Flips en Steenhaut uit Aalst ruim een 1/12 ure over de handelwijze van ons gemeentebestuur, waar de katho lieken en kristene democraten, zoo roerend eens in het gemeentebestuur en stemden voor de afschaffing (schorsing) van den werkeloozen- steun. Dat zoo veel beroering on der de werklieden van Nieuwer kerken heeft gebracht, en waar door de daensisten en katholieken de verwensching van gansch de bevolking dus ook van hunne po litieke vrienden op zich getrokken hebben, die nu LUID OP laten hooren, dat zij zullen weten wat hun in de toekomst te doen is, en zich tegen die volksbelovers zullen stellen. Verder wierd er gesproken over de pogingen van de rijken die er op belust zijn, aan de loonen der arbeiders te raken, en dat nu meer dan ooit de gansche werkende klas één blok moet vormen, en zich moeten aansluiten bij onze Vakbonden, ton einde de bekomen loonen, arbeidsvoorwaarden en; andere verbeteringen te verdedi gen tegenover onze vijanden, die van ons werkvolk diep ongeluk kige menschea wensch»n te ma ken. Voorwaar eene schoone meeting die vruchtdragend zal wezen en die door den Voorzitter gesloten wierd met eenen oproep tot steun aan de hongerige Russen, dat 15,55 fr. opbracht. Een propere handelwijze. Onzen Pastoor die heeft op zich genomen van hem te doen spreken. Een pas getrouwd paar ziet zich door dien persoon van zijn inkomen; beroofd. Ziehier de zaak Het paar, na voor' den burgemeester getrouwd te zyn, moest ook voor de kerk huwen, en daarvoor moeten zy hunnen trouw boek afgeven. Nu na de plechtigheid ging de man bij mijnheer de Pastoor zyn trouw boek halen, en tot zijne groote ver< wondering zegde dien heer ge zult uw trouwboek niet vroeger beko men. dan wanneer u me 7 frank hebt betaald. De man kon dat niet geven, en moest dus zonder trouwboek naar huis keeren, trots hij aan den pastoor zegde, dat hy zijn boek noodig had, om zijne papieren te bekomen voo/ naar Frankrijk te gaan werken, voor zijn gezin. De pastoor bly ft nog altyd weige ren, eerst geld zegt hij. Stelt de pastoor zien dan boven d« wet, en met welk recht houdt hij dien trouwboek? Wat denkt onze bevolking daar over. De Nève Victor. Voor de vlag van onzen club. Een lied gezongen door Victor Dl Nève, na de bestuurvergadering van den club in het lokaali7,25. Omdat alle makkers mijn voorbeeld zouden volgen, Grootvriendt Jozef 1,00. Tij' dens een uitbetaling aan onze werko* looze makkers 9,50. Totaal fr. 27,75.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2