Uit Sottegem NINOVE. Geeraardsbergen. Arbeiders-opvoeding. I MEI 1922 Ons Meifeest UIT HOFSTADE. De hooge loonen zijn de fout van het duur leven. Iets dat aan het ongelooflijke grenst is het volgende, een ondernemer in schilderwerken der stad, is reeds een drietal maanden bezig op een fabriek gelegen langs den Tragel. Daar werkten 3 werklieden natuur lijk onvert-enigden, waarvan 2 aan 5,00 fr. per dag en de derde aan 12 fr. Dit leventje beu zijnde hebben ze zich tot hun Patroon gewend om wat opslag te ontvangen. Mijnheer antwoordde hen dat hij hun moeder wat op de hand gaf bui ten hun loon en nu wanneer de zaak uitkomt is er niets van, weet ge wat den gewezen werkman voor deze mannetjes rekent, voor de twee eer sten 1G fr. per dag per hoofd en voor den derde 20 fr. per dag, of samen 52 fr. per dag, of zuivere winst 52—22= 30 fr. zonder zijn winst aan leveran tie. Niet waar dat het de schuld is der hooge loonen dat het leven duur is, zoo is het in het algemeen gesteld en dan huilen ze op de arbeiders welke de twee eindjes niet kunnen aaneenknoopen. Schoone kapitalisti sche maatschappijV eritas. Gemeenteraadzitting van 18-3-22. le puntEedaflegging en vaststel ling der jaarwedde volgens den Ba- rema, van den Secretaris. De 4 °/0 worden hem ook toegekend, op de 2 jaren dienst sedert April 1020, en wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. 2punt Benoeming van een Ex pert Veearts. Heer Van Roy wordt met algemeene stemmen gekozen. 3e puntLegaat Van den Bossche, aan het Kerkfabriek, wordt eveneons goedgekeurd. 4"punt: Aanvraag toelagen door de maatschappij 't Zal wel gaan, Babbelaar. Aanvraag voor 100 fr. voor Festival, het wordt aangenomen in geval 9 maatschappijen vertegen woordigd zijn, 't is te zeggen, 50 fr. wordt hun toogekend in geval van 5 maatschappijen, 60 fr. enz. 5e puntVerscheiden. De Bur gemeester geeft lezing van een schrij ven gezonden door de gezellen Ver meiren-Van der Smissen, om hulp te brengen aan de hongerlijdende Rus sen, er bij voegende dat er een Ko- miteit zal in voege komen, om de noodige maatregelen te nemen, om ter hulp te komen. Waarna de Burgemeester lezing geeft van een schrijven door gezel Vermeiren ingezonden, in den naam der Opgeëischten voor het bekomen eener Vlag, waarop den heer Burge meester vraagt om hunne vraag te vernieuwen en te onderteekenon door het gansch Bestuur, om geza mentlijk in onderhandeling te tre den, om voldoende maatregelen te nemon. De zitting wordt geheven om 8 1/2 uren. Heden Zondag 26 Maant, verplichtende Vergadering voor de leden van den Propaganda Club, om 10 uren morgens, bij de We Triest, (Kortenhoek.) Belangrijke punten moeten er besproken worden. Dus allen op post. Het Bestuur. Voor 't hongerende Rusland Omdat de Soc. Prop. Club onzer gemeente zijnen plicht begrijpt je gens zijne hongerige werkbroeders van Rusland, geven zij voorde wer kerskinderen 21,20 fr. Erembodegem. Voor den Propagandaclub door Alhonse D'Herdt, 10,00 fr. VOOR DE VLAG. OverdrachtJ fr. 375,78. Omdat Mathilde haar dingen goed doet0,25; Omdat duim gerust zit0,25; Omdat Sis nooit naar huis kan gaan na zijn werk 0,50 om gaan potten te drinken. Door de medewerking van Alfred geeft hij 5,00 van Georges Ceuterick 2,00; van Leopold De Meyer 2,00 van Leon Lefèvre 2,00 Omdat Marie haar schaar geslepen heeft 0,25 Omdat Georges altijd te laat komt als zijn lief hier is 0,50 omdat Germaine haar heeft gewasschen in tegenwoordigheid van Sis 0,50om dat Dolf zat is 0,50 omdat Jean en Florent ook zat is 0,50 omdat Ma thilde dik is 0,50; Gezongen door Honorè Frangois en rondgehaald door Oscar 2,70 omdat Frangois het niet gehoord heeft 0,15 omdat men te vreden was over het lied dat Honoré zong 0,30; omdat Gustaaf niet kan slapen bij het geblaf van Byle 0,25 Van Annaieze omdat Isidoor op zijn post was 0,25 omdat Isidoor zijn vrouw content was 0,25en omdat zij niet zocht 0,25; omdat Annaieze te vreden is als 't Maandag morgend is 0,25 omdat ze contenter is als de rossten de Zaterdag naar huis komt 0,25 Gezongen door Leon Lefèvre en rondgehaald door Oscar Pieters 3,40; Een liedje gezongen in het 8uren huis door de mannen van het Arset naaien rondgehaald door Alice5,30- Een liedje gezongen door Leon Pie ters en rondgehaald door vader Os car Pieters 3,95 omdat Leon zegde dat Mieken de schoonste was 0,25 omdat boer een krommen neus heeft 0,50; omdat Leon paardepooten heeft 0,50 een liedje gezongen door Leon Pieters en rondgehaald doorzijn va der Oscar Pieters 2,65 omdat Felix zijn vogel uit zijn zak liet stelen 0,50; omdat Felix de deur niet kan sluiten 0,50 omdat Jeantje er van achter op geschreven had met zijn rooden crayon 0,50 omdat René het niet goed verstaan had dat het Frederic was geeft Lóón 0,50; omdaVReet hem goed geexplikeerd had geeft Mrao uit het 8uren nuis 1,00 Gezongen door Albert en rondgehaald door Jef ver liefd op Bertha 1,68 voor de vlag 1,00 van Leopold omdat hij een glas bier kreeg en hij moest 8 pinten te gen geven 0,50van Gilbert omdat zijne vrouw niet te vreden was dat hij terugkeerde van zijn werk 0,25; omdat Nietsen haar voet op Odile haar schootzettejen zij miscontentwas 0,25 omdat Leopold zijn zomerlief heeft gekozen 0,25 omdat Gilbert hem Zondag goed gehad heeft 0,25 omdat Louis hem zatgedronken heeft 0,25 omdat Louis gedecoreerd is van d'oude wapenbroeders 0,25om dat zijn vrouw content is over zijn gedrag 0,25 van Marcello het kind van Oscar een liedje gezongen 0,25 omdat Leopold zeer content is over de bestuurvergadering 0,50 omdat Alfons hem moeten wa^schen heeft dat hij zoo nat was 0,25 omdat Cle- mence een liedje gezongen heeft bij Elisa 0,25 omdat papa een toer ge daan heeft 0,25 omdat Maria haar man een katriel gespeeld heeft 0,25 omdat Elisa Albert zoo gaarne ziet 0,25; omdat Elisa haar trein gemist is voor Albert 0,25 gespeeld door Al- bert en rondgehaald door Maria bij Petrus 1,60 omdat Remy zijn vrouw kwaad was omdat haar varken te vet is 0,25; omdat Alphons een paar nieuwe schoenen had 0,25 omdat Joseph zijn kleeren niet meer 't huis zijn 0.25omdat Petrus voor 2 dagen naar Gent geweest is en zoo zat af kwam dat hij zijn pak niet meer kon dragen en Marie het moest naar huis brengen 0,25 van Gustaaf Tuipens omdat hij verloren is endieliem vindt krijgt een frank 0,25 omdat Jean van Aalst bij Fientje geweest heeft geeft hij aan de vlag der Sotte gemsche broeders 1,00 ;een getrouwe lezer van de Landwacht te Herzele die niet begrijpt waarom men in dit blad zooveel voorden Pausen niet voorde hongerige Russen rondhaalt 1.00. J GROOTENBERGHE. Een lied gezongen door Emeiix en rondge haald door Sis 1,79 gezongen door Hngo en rondgehaald door Sis 1,00 gezongen door Levien en rondge haald door Sis 1,25omdat Winne goed op zijn knie kan zitten 1,00 omdat ze zoo aardig kan doen 0,25; omdat Omer een martico is; Een lied gezongen van do vogelpik en rondgehaald door patat 2,05 een lied gezongen door patat en rondge haald door Albert 1,04. Totaal 58,86 Algemeen Totaal fr. 434,64. Uit Denderleeuw. Nationaal Syndikaat van het Personeel der IJ. P. T. T. Z. VAN BELU1E. Afdeeling DENDERLEEUW. Aan de bevolking van Denderleeuw. Geachte Medeburgers Wij zijn gelukkig u te kunnen aan kondigen dat de omhaling ten voorr deele der hongerende kinderen van Rusland de mooie som van 1400 frs. heeft opgebracht l8 LijstDe Bruyn Prosper en Penne Arthur, Statie en Leeuw brug, 520,52 frs. 2° LijstMerckx Pr. en Van Wese- mael Jos., Kouter en Lichtenhoek, 181,52 frs. 3e Lijst: De Boitselier R. en Bo- riau Leopold, Kortestr. Botermelk- straat, Zandpl., Rollekenaf, 142.70. 4B Lijst Coessens Petr. en De Luyck Clem. Sas, Langestraat en Veldstraat 263,35 frs. 5e LijstDo Paepe Emile en Smuel Joseph, Landuyt, Huissegemstraat en Molenweg, 290,00 fr. Totaal frs. 1398,09. Aan al diegenen die ons hunnen penning hebben gestort sturen wy onzen innigsten dank. ZOMERTIJD. Het is in den nacht van gisteren Zaterdag tot Zondag, dat Zomertijd is ingetreden. Dus 'opgepast, en uw uurwerk EEN UUR vooruitzetten. BEDANKING. Langs dezen weg bedankt het Partijbestuur, al diegenen, zoo bur- f' ors als werklieden, welke door unne .milde giften verleden Zondag ons toegelaten hebben, do mooie som van 1498,80 fr. op te halen, ten voordeele van het hongerend Rusland. Onzen besten dank, dus aan allen. Wij koesteren de stellige hoop, dat bij een komenden uitstap' wij op dezelfde solidariteit en vrij gevigheid zullen mogen rékenen. Een woordje van lof en dank en aan onze muzikanten, die gedurende meer dan drie uren in de weer wa ren, evenals aan onze Turners en Türneressen die onvermoeibaar wa ren. Het Partijbestuur. KLEINZIELIG OF ALLES OM DE POLITIEK De weldaad kent noch land, nooh vlag Aan die woorden, welke we in onze kindeijaren op de school had den geleerd, kwamen ons verleden Zondag voor den geest, toen we op weg waren, ons inzamelingen te doen voor het ongelukkige van hon ger stervende Russische Volk. Onze werklieden, onze opgeeischten, die binst den oorlog, zooveel hadden geleden, die aan den levende lijve hadden gevoeld, wat het zeggen wil, honger te hebben, hadden aan onze omhalers, het beste onthaal voorbehouden. Mild schonken ze hun penning. vVashet zoo bij onze werklieden, wij moesten helaas de droevige ervaring opdoen bij een paar katholieke burgers, dat ze het zoo riet verstonden Indeidaad, een katholieke Sigarenfabrikant, weigerde iets te geven, onder voor wendsel, dat hij zou gegeven heb ben, als ZIJNE PARTIJ de om halingen zou ingericht hebben. Bij een geestelijke was bij een eerste bellen Mijnheer afwezig. Bij den terugkeer hield men dood eenvoudig de deur gesloten. Wat ons het ergste trof was het ant woord, oh wij bekennen het gaar ne, zeer beleefd, van den leider der katholieke partij alhier Onze partij gaat ook omhalingen doen, en dan zullen we geven, op derge lijke gezegdens kan men onmoge lijk antwoorder. Dat geeft in elk geval, ons een heel klein gedacht van de mentaliteit van die heeren. Tevergeefs vragen wij ons af, wat politiek in de li fdadigheid heeft te zien Zou het dan een ijdel woord zijn dat de weldaad noch land noch land noch vlag ke. t Zou het logen zijn, wat Christus leerde, dat de linkeihand niet hoeft te weten wat de rechterhand geeft In elk ge val, wij, voor ons deel, zouden aan onze partijgenooten, den raad niet geven wanneer er omhalingen ge beuren, voor een werk van zulke hooge solidariteit, niet te geven, wel integendeel. Maar ja, zoo is het. Bij die heeren niets zonder doel, en zij die bestendig aan een ander den steen werpen en laste ren als gimeene politiekers, zij zelve, zien in alles en boven alles, hunne kleinzielige en onverdraag zame politiek. Pol Van deSteen. Bij onze garenbewerkers Sinds enkelen tijd reeds gewerden ons bittere klachten over het fabriek Stichelmans. Het Bestuur van het fa briek schijnt het er op aan te leggen, om zoo stilaan, bijna onopgemerkt meisjes van den buiten in de fabriek te brengen, ons mansvolk te vervan gen door vrouwvolk, 'omdat ze aan aie meisjes dan minder loon kunnen betalen.'Wij zeggen het vlakaf, der gelijke handelwijze is niet alleen laakbaar, ze is effenaf schandalig. Terwijl zoovele hunner werklieden en werksters op de straat loopen (zoogezegd om ae wille der krisis), nemen die heeren andere meisjes van den buiten aan, om hun wat min te kunnen betalen. En het blad der Christene werklieden verwijt ons, nog niets te hebben gedaan, zij heb ben reeds een schrijven gericht naar het fabriek Als die jongens den ken, daarmede de zaak te hebben opgelost, zijn ze er wel mede, en zijn hunne leden voor hunne centen re delijk goed gediend Waarom gaan die heeren op onzo buitens niet, ze zijn er immers toch almachtig, om die ongelukkigen die hier de loonbederfsters onwillens komen spelen, op de hoogte te stel len en hen te verzoeken, hun droef werk te staken. Dat zou heel wat beter zijn, en ze zouden er heel wat anders kunnen op bogen dan zooals Z9nu doen te stoeffen en in feite niets te doen. Wij hebben do zaak aange vat, wij laten ze thans niet meer los. Syndikalist. Steun voor 't hongerende Rusland. Opbrengst uitstap door de Fanfaar Do Voorwacht met omhalingen door de Soc. Turners en Turneressen 1498.80 fr. Voor de Russen door Gustaaf, Cyrille, Ghislain, Ivo en Joseph 8,00. Opbrengst feest door de Turners omhaling inbegrepen, 405,63. Gezongen door Bertha Des- pretz en Jefken Praet, rondgehaald door Odile De Ville 18,42. Gezongen door Maria Schietekat gespeeld door Praet, rondgehaald door Remy Rog- gemans 10,15. Gezongen door Jan Roeland, rondgehaald door Petje Patot 4,87. Gezongen bij Prot, door Finne de Backer, rondgehaald door Doven 2,80. Totaal 1,948,67. UIT SCHENDELBEKE Een aanslag tegen het Krisisfonds verijdelt. In onzen gemeenteraad was er ook een voorstel gedaan door de groote boeren om het Krisisfonds af te schaffen In de laatste gemeenteraadszit ting is dit punt ten berde gekomen en na eenige discussie met die hee ren had de stemming plaats. De uitslag was, 3 stemmen vóór de afschaffing en 4 tegen de afschaf fing en i onthouding. De 3 socialisten en den oud- strijder stemden tegen de afschaf- fing. Daarmede is gelukkiglijk het Kri sisfonds gered geworden, tegen den laffen aanval der klerikale groote boeren Werklieden, dit hebt ge te dan ken aan het energiek optreden der socialistische raadsleden. P D VOOR DE VLAG. Gegeven door de propagandaleden op onze vergadering 55,00. Onbekend 5,00. Van Fons Scnotte 2,50. Van Puis omdat hij zat was 6,00. Victor, omdat hij alles gezegd heeft by Ivo Schotte 1,00. Marie, omdat zij veel plezier gehad heeft 0,50. Jules omdat ny moest lachen 0,50. Fons, omdat er veel wind was 0,50. Ivo veel on- wenteling in zijn huis 0,50. Jules is content, omdat liet lang geduurd heeft 0,25. Frans 0,50. Omdat't Jef spijt dat hij getrouwd is 0,50. Edm. omdat hij gaarue overal gaat 0,75. Thórèse, omdat hij niet wil meegaan 0,50. Gustaaf alle« gezien 0,50. Bertha omdat zij zoo moeten greizen heeft 0,10. De Witten omdat hy twee kleine heeft zonder hij het wist 0,60. Zijne vrouw zegt, Witten 't is altijd het zelfde 0,50. Georges omdat hij de kul is 0,75. Maurice omdat hy goed in de koers gaat rijden 0,85. Desiré omdat hij gaat een liedie zingen voor 't slui ten 0,50. Een lied gezongen door V. D'Haese en rondgehaald door zijne vrouw bij Philemon Schotte 8,00. Een lied gezongen door de pro pagandisten bij Ivo Schotte, rond gehaald 6,75. Totaal fr. 92,45. Aan vriend A. B. lid van den Socialistischen Studiekring. Daar het partijorgaan Vooruit in de laatste tijden artikelen afkon digde, er bijvoegende dat inrichtin gen er nota zouden van nemen om ze ter bespreking aan de dagorde te plaatsen, kan het niet anders of zulken raad moet gevolgd worden. Het is overbodig te beweren dat zooiets het meeste niet afwerpt want artikelen van mannen als Emiel Vandervelde zijn als zoovele heerlijkheden die aan invloed en gezag met van minder.vaatde mo gen beschouwd worden. Hoe indrukwekkend schittert het prachtig figuur ons door Vander- velde afgemaald van den onsterf- lijken Karl Marx... Hoe voelen wij heden nog den schok door dien reuzen mensch te weeg gebracht Werklieden aller landen vereenigt u En hoe voltrok zich de evoluee- ring van dien kreet?... Is het noodig dat men eenen geestverwant zij, om voor zulke mannen diepe bewondering te voe len, op dat de grootheid van hunne daden zelfs den haat op het achter plan duwe. want menschen vrien den als een Marx offeren zich niet voor een enkeling m^ar voor eene geheelheid Zeker de grooten denker kwam in botsing met de behoudsgezinde kracht, maar de demokratische macht zijner denk beelden overklom de dijken die men dacht in allerijl te moeten op werpen. Werklieden vereenigt u en welken enormen last kostte het niet de aanvangsperiode door te krijgen En op het ruime veld van dien ar beid, van den kamp. ondanks ver volging en broodroof mocht het leger der verdrukten zich verheu gen dat hun aanwinst gedurig toe nam. gerugsteund door een hier en daar verschijnend gezaghebbend strijder, gewapend met de leerstel sels en theoriën der moderne baan brekers konden zij eindelijk een betftje recht ontwringen Den weg was gevonden en inge slagen Nog immer is de arbei ders-klasse op dien weg. Veel weg is reeds afgelegd, voorts gaat het tot de eindelijke zegepraal van ons ideaal Wij volgelingen, de sociaal-de mocraten, wij wijzen met fierheid op onze voormannen, op de pion nieren die de voorbereidingen de den van het werk dat wij tot heden hebben kunnen voltrekken, Met ontroering brengen wij hen den groet en met warmte denken wij ook aan de velen die medehielpen, maar die in de schaduw blijven en toch tot onze partij behooren. Schreef onze partijgenoot Van- dervelde de zoo gedokumenteerde levensbeschrijving van den grooten Karl Marx. zijn ernstig werkzaam leven, zijnen noesten arbeid, zijn ballingschap, zijn verblijf in Belgie, Parijs, en zijne dood te Londen, toch vergat hij er nog bij te voegen dat ook eene anekdoot bij zijn ver- blijfin den vreemde hem overkwam. Toen hij eens als banneling bij een zijner vrienden verbleef was daar een elfjarig Kareltje (misschien een petekind van hem) die wanneer zij op eenen avond in de huiskamer gezeten, plots voor hem kwam staan en zegde Gij moet nu niet zeggen dat gij alles beter weet dan ik, want ik kan u eene vraag stel len die ge me niet zult kunnen be antwoorden Zoo, zegde Marx, en wat is dat Kunt gij mij vijf achtereenvol gende dagen noemen waar geene A in voorkomt Wat vraag wanneer ge met Zaterdag begint hebt gij zelfs da gen waar er 2 A in komen, dat kan niet.... <i Zie de wel antwoordde de ondeugende Karei, ik zal het u zeggen eergisteren igisteren 2, heden 3, morgen 4 en overmorgen is 5 Zoo had hij ook in zijn veelbe wogen leven, soms een zonne straaltje en het hoeft niet gezegd dat hij in die oogenblikken leed vergat en zich vermaakte. Het beroep van ons partijblad om in de kringen van arbeiders-op voeding het leven en den arbeid van groote denkers en werkers te bespreken wordt natuurlijk in acht genomen Wij voegen te meer nog bij dat, wie het blad dagelijks ont vangt, artikelen van dien aard zou den bewaren en soms eens onder zoeken want kennis geeft macht en onze arbeiders kunnen niet ge noeg gezegd worden leest-leert overweegt Wie zich in sociale studie wil vermeerderen, laat zich inschrijven in de Centrale voor Arbeiders-op voeding, Volkshuis A. H. Voor Rusland. Gezongen door Jeanne Bauwens op den besteek van Jozef Slinckx by Polderboerken 8,00. Omdat er nog zoovele zijn die niet denken dat hon ger lijden wreed is, geven do draai ers der Suódoise 9.60. In de bus ge vonden van Rust-Roest 2,25. Bedien- denclub Volkshuis 200,00. Guillaume De Nauw 10,00. Samen 229,8©. is in 't verschiet, nog enkele weken en den Hoogdag den Arbeid en Vrede gewijd, is er. Dan leggen millioenen arbeiders de werktuigen neer en wordt de wereld door gefeest, niet omdat ze leven in weelde en over vloed doch omdat die dag de dag is van den Arbeid en den v rede Dan worden woeste oorlogskreten over stemd door het vredesgezang des be wuste zwoegors, die aan de heer- schers en regeerders toonen willen dat ze door brooderliefde tot wereld vrede willen gaan en er ondanks alle kapitalistisch geknoei en gezeur zul len toe komen het Ideaal der Inter nationale solidariteit te doen zege vieren.... Dan zal het gedaan ztfn met ten koste van den arbeid fortui nen te verzamelen door en kelen, ter wijl de zwoegers in ellende leven, en ook zal net niet meer mogelyk zijn menschen als wilde dieren op te jagen om elkander te verscheuren, tot heil van den geldgod kapitaal. En al bloeden de wonden die de oor- logsgeesel sloeg nog wreed, en is Europa nog een monsterachtige puinhoop en schijnt hot werelds pro letariaat verdeeld, toch is de dag nakend dat hot proletariaat zien zal herinneren de wereld door, dat ze menschen zijn en broeders. Dien dag is de 1* Mei dien we dan ook begroe ten als de hoogdag van don Arbeid en den Vrede. D. V belooft dees jaar iets bijzonders te zullen zijn. De van heden af reeds genomen schikkingen en besluiten

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3