Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Millioenrijke Samenwerkingen. j£en storm in een Qlas water 19u Jaar N° 14 Prijs per nummer 15 centiemeu 2 April 1922. Een aanzienlijke macht voor de werkersbeweging. I)e kapitalistische mis daden. TEGEN DE KINDERBEPERKING. RECHT VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklamen 0,85 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. l)e strijdpenning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moo- ten door de Vakbonden gestempeld zijn. De vier millioen leden der Coö peratieven van Engeland, mogen gezamenlijk betiteld worden als meermaals millioennair zijnde. Ziehier Zij bezitten een kapitaal in aan deden en leeningen van 70 millioen pond sterling. Zij hebben jaarlijks een zaken- cijfer van 248 millioen pond ster ling. Zij bezitten ongeveer 200 model- fabrieken waar de beste waren ver vaardigd worden, welke dienen voor hun eigen verbruik Zij zijn een der belangrijkste, zooniet de belangrijkste, schoenfa brikanten van de wereld. Zt) bezitten verschillende perio dieke, week- en maandbladen, ver spreid onder millioenen lezers en zij rekenen eerstdaags een dagblad te kunnen oprichten. Zij bezigen voor de voortbrengst en verdeelingen meer dan 160,000 personen. Zij zijn handelaars in 't groot en in 'c klein, fabrikanten, bankiers, verzekeraars, maalders, drukkers, boekbinders, kassenmakers, letter zetters, bouwkundigen, mekaniek- makeis, ingenieurs, bouwers, met sers, scheepsbevrachters, beenhou wers, bakkers, handelaars en fabri kanten in boter, gezouten waren, vet, voortbrengers en handelaars in fruit, fabrikanten van peperkoek, zadelmakers, riemmakers, messen makers, ijzergieters, blikslagers, landbouwers, voortbrengers van thee, pachteis, kweekersen invoer ders, pelsmakers, handelaars van specerijen in 't groot en in 't klein, van draperijën, ge weefsels, ge maakte kleederen, ellegoederen, benoodigheden voor kleermakers en kleermaaksters, schoenen, bor stels, vloerkleederen,tapijten, gleis- werk, vaatwerk, kolenbakken, enz. Zij zijn fabrikanten van marga rine, brood, biscuiten,suikerwaren, confituren, pikkels, opgelegde wa ren, azijn, mineraal water, opge legd fruit, cacao, chocolade, ta bak, sigaren, sigaretten, snuiftabak, zeep. kaarsen, bougies, glycerine, stijf sel, blauwsel, kleuren, vernis, van wollen stoffen, flanel, hemden, lin nengoed, regenjassen, regenscher men, reiszakken, corsets, hoeden, mutsen, gedrukt katoen bedden goed, keukengerief, slaapkamers, enz. Nevens die honderde model werkhuizen, waar al die waren worden voortgebracht, de duizende magazijnen en bureelen, met dozij nen melkerijen in Ierland, enz. hebben de twee magazijnen van den groothandel Wholesale, bureelen te New-York (Vereenigde Staten), te Winnipeg en Montiéal (Canada], te Denie (Spanje), te Copenhagen, Aarhus, Odessa, Eshberg en Hes- ning (Denemarken), te Gothenburg (Zweden), te Colombo (Ceylan), te Makena, Rertourn, Akie (Westelijk Afrika); te Wijnaud (Indië). En zoo gaan zij steeds voort de Coöperatieve Republiek opbou wende en aldus naderen we de dag dat al de ellende, de uitputting, de werkloosheid, de uitbuiting, de vervalsching, het alkoolisme, de kapitalistische bezittingen en de politieke twisten van de aarde zul len verdwenen zijn en alle men- schen broeders zullen wezen. (Uit Scottish Cooperative). Ziedaar wat eendrachtig willen vermag, en wij hooren reeds lezers zeggen, dat zou hier ook moeten zijn. Zeker, maar vooraleer wij het zoover zullen hebben, moeten al de werklieden de Coöperatie leeren kennen en beseffen dat, willen wij de verlossing uit het kapitalistische stelsel, wij al onze krachten moeten samentrekken op alle gebied poli tiek, vakvereeniging en Coöpera tie. Al wat we noodig hebben moe ten wij in de Coöperatie koopen, aldus steunen wij onzen ontvoog dingsstrijd en geven aan ons loon de hoogste koopkracht mogelijk daar de kenspreuk der Coöperatie is Het beste mogelijk aan de goed koopst mogelijke prijzen. worden de natuurrijkdominen ver woest terwijl de bevolking versto ken blijft van deze rijkdommen. Wanneer de regeering van Cuba dezen suikeroogst heeft verwoest, dan handelt zij niet uit eigen initia tief. Zij voltrok dit schandaal op be vel van binnen- en buitenlandsche financiers, die er allen belang bij hebben de hooge prijzen voor de sui ker te kunnen handhaven. Naderhand is de prijs van de sui ker dan ook gestegen. Is het dan niet waar dat de bezit tende klasse uit de armoede der be volking hooge winsten haalt Is dat soms geen prachtig resul taat van de kapitalistische vrijheid, het heiligdom der liberalen Het is de vrijheid die toelaat dat een kleine kliek nietsdoeners het recht heeft de natuurvoortbrengst te verwoesten, in plaats dat deze voortbrengst zou ter beschikking gesteld worden van het volk, Het voorbeeld van Cuba staat niet alleen. Het behoort tot den algemee- nen regel. Zoaals in 1921 in Cuba de suiker vernietigd werd, zoo ook gebeurt met katoen, met graan, mot tabak, met sinaasappelen kortom met alle producten zoodra de winsten van de kapitalistische heerschers in het ge drang komen. Het economisch regeeringsbeleid der bezittenne klasse berust op leu gen, bedrog en schandaal, om de feiten to verbergen dat, hoe harder de arbeiders wer ken, hoe armer zij worden, en hoe rijker de anderen worden die nooit arbeiden dat de duurte van het leven geen verband houdt met de productie van den arbeid, maar wel het gevolg is van de kapitalistische wet der winst; dat deze kapitalistische wet der winst de noodzakelijkheid in het le ven roept in speciale gevallen de producten te vernietigen ten nadeele van de massa dat do productie voor winst in zich draagt de verantwoordelijkheid van al de armoede, de ellende en het ver derf van den tegen woord igen tijd. Dit voorbeeld, met al de andere honderden soortgelijke voorbeelden is het klinkend bewijs, dat de kapi- talische maatschappij vorm niet be antwoordt aan de hoofdzakelijke le vensbelangen van 't arbeidende volk; zooals het tevens korten metten maakt met de fameuze theorie van verzoening van kapitaal en arbeid. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 1,95 6 3,75 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 M. Tschoffen, de advokaat van do gele vakbonden, gaat de regeering interpelleersn over de misdaden van de socialisten. En deze schijnen zoo gruwelijk, dat niet langer kan ge wacht worden om dit afgrijselijk schandaal in den lande bekend te maken. Daarvoor moest Tschoffen een voorkeurbeurt hebben voor zijn interpellatie en moest al het ander dringend werk als de ondervraging over den voorrang van België op de Duitsche schadevergoeding op het achterplan geschoven worden. Wij weten op voorhand met wat argumentatie M. Tschoffen zal ko men aandraven. Daarvan gaf hij ons reeds een voorsmaakje in een arti kel in «Le Soir verschenen. De kle rikale advokaat doet er een beroep op de werklieden om de macht der socialistische vakbonden te breken. Hij is echter overtuigd, dat het aan tal werklieden, dat zich voor zulk slooperswerk zal laten vinden, bitter klein zal zijn. En daarom smeekt Tschoffen do patroons hem te hel pen. Dat zal u geld kosten, zegt hij, veel geld, ook veel last berokkenen, maar dat is allemaal niets, later vindt gij, heeren patroons, daarvan de belooning. Belooning onder vorm van verlaging dor loonen verslech ting der werkvoorwaarden en het opnieuw invoeren der patronale autocratie. Want dat is hot niet uit- nroken, maar toch het'beoogde van M. Tschoffen. Hij, de kamp vechter zijn van de vrijheid van ver- eeniging, om door die vrijheid de arbeiders te verbrokkelen, en zoo doende de macht der patroons te ver sterken. De liberalen zullen natuurlijk op dit klerikaal vrijheidsthema voort- bommen en de vrijheid van niet ver- eenigd te zijn opeischen. En als men dan toch over vrijheid bezig is,waar om zou men dan niet tot het uiterste gaan en de vrijheid van onderkrui pen opeischen. Onderkropen hebben de gele vak bondon toch regelmatig. En de meeste van hun vakbonden werden Armoede door overvloed. Het groote verschijnsel van het ka pitalistisch systeem berust op de pro ductie voor verkoop. Door dit ver schijnsel stelt de kapitaalbezitter zijn private belangen boven die van de arbeidende bevolking, Voor hem is het niet de kwestie of de bevolking zich kan voeden, verwarmen en klee- den. Hij kent maar één zaak winst, veel winst, hooge winst. De levensbelangen van de nati° moeten de plaats ruimen voor de winst van den kapitaalmagnaat. Het kan hem weinig schelen of de bevol king honger lijdt, wanneer hij maar goede zaakjes maakt en wanneer zyn schaapjes maar op het droog zyn. De volgende geschiedenis is een kenschetsend voorbeeld tot welke methoden dit systeem kan aanlei ding geven. Cuba is oen land, waar veel suiker gekweekt wordt. De suikeroogst van 1921 was overvloedig en wanneer Cuba zijn suiker op do wereldmarkt had gebracht, dan moest onvermij delijk de prijs van den suiker dalen. Maar de suiker van Cuba wordt niet verkocht. Op bevel van do re- feeringvan Cuba worden 1,200,000 g. vernietigd. Is me dat een schandaal zult gij zeggen. Voorzeker, en het schandaal is des te grooter, omdat in deze na- oorlogsperiode er te kort is aan sui ker en dat de suiker aan veel te dure prijzen wordt verkocht. Om hooge winsten aan de handels lui en de ünanciers te verzekeren, DE KREKEL EN DE MIER. De krekel had gezongen De gansche Zomertijd Maar stond heel droef te kijken Bij gure Wintertijd En de mier gaf hem het ijskoude ont haal dat iedereen wel kent. Het krekeltje was zeer onvooruit ziende geweest. Het had moeten weten, dat, indien de mieren ikzuch tige schepsels zijn, zij toch de ver dienste hebben voor hunne oude da gen te zorgen. In des maatschappelijken mieren nest wonen nog tal van zulke kre kels. Het Socialisme heeft op zich geno men ze wijzer te maken, ze te onder richten, hunne gedachten tot de rea listen te keeron. Het heeft menig vuldige werken van solidariteit ge schapen en namelijk La Prevoyance Sociale, die zoo menschlievend is dan de mier der fabel ikzuchtig is. De Pré\oyance Sociale is eene samen werking uitsluiteffjk gesticht ten dienste der werklieden om hen de gevaren des levens te wijzen en hun de middelen te verschaffen om er de gevolgen van te verzachten. Het is dus eene weldoende mier voor vooruitziende krekels. toch enkel gesticht en dienen voor niets anders, dan om de socialisti sche beweging te stremmen. Zij zijn meer de handlangers dan de bestrij ders van 't patronaat. Zij zijn de lakeien, de kruipers van het kapita lisme. Is hier en daar een uitzonde ring, dan bevestigt zij enkel den regel. En het is in den naam van die ver- eenigingen, van die vijanden van de werkende klasse, dat M. Tschoffen zal pleiten, dat onderkruipers on schuldige lammeren zijn en socialis- listen aie door hun jarenlange, on verpoosde werking te machtig ge worden zijn, dezondenbok. Hij zal met dramatische woorden- firaal verhalen opdisschen van werk- ieden, die niet konden arbeiden, dat zij weigerden lid te worden van vakbonden, die voor dien arbeider uitstekende werkvoorwaarden be vochten hadden. M. Tschoffen zal voor zijn kiezers het recht eischen te genieten van al de voordeelen, door onze arbeiders behaald, zonder dat zijn knechtjes dezelfde Verplichting zouden overne men. Zijn argument, dat wij de kristene arbeiders boycotteeren, houdt geen oogenblik stand, want wij hebben in onze vakbonden meer kristene werklieden dan al do gele vakbonden te zamen. Wij hebben niets tegen kristene arbeiders, maar alles tegen de gele vakbonden. Niet do kristene arbei ders, maar de gele onderkruipers- bonden zijn onze vyanden. Wfj wachten de ondervraging van Advokaat Tschoffen met gerust ge weten af, omdat wij de overtuiging hebben enkel en uitsluitend te wer ken in het belang van heel de wer kende klas. Zijn zoo brutaal aangekondigde aanslag zal als een kaartenhuis uit eengerafeld wordon. En wat hij oon nationaal schandaal noemde, zal blij ken te zijn een storm in oon glas water. kan gemakke Lieve menschen, een talrjjke familie is een zegen Hier 1 ijk nog een kindje bij,

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1