neaen Z<0flfl3§[ Turngroepen. Men vergadert ^Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. H A 1 nrlort" Uitstappen naar den Buiten met Muziek en TE AALST, om 1 1/2 ure namiddag aan het lokaal Hand in Hand Uitstap naar Haeltert en Nieuwerkerken. TE GEERAARD3BERGEN om 1 1/2 ure aan het Volkshuis Uitstap naar Viane-Moerbeke. PROPAGANDISTEN allen op post De dag der Jeugd. Het krisisfonds verdwijnt Het wordt een Hulpfonds Zeggen en doen. 19e Jaar N0 15. Prijs per Dummer 15 cenliemeu ft April 1922. Jlllen naar Antwerpen op IJ Jtugusius RIJHEID ANNONCEN Rechterlijke 4 Jr. per regel. Reklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten olke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Re strijdpenning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoopdelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ien door de Vakbonden gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 1,95 6 3,75 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 Het Socialistische België zal dit iaar van 13 tot 15 Augustus zijn DAG DER JEUGD hebben. Dat zal, dat moet iets grootsch worden. Het gaat hier niet alleen om een algemeen kongres van onze gro. pen voor lichamelijke opvoeding, van onze zangmaatschappijen, van onze tooneelkringen, voor onze Jonge Wachten, van onze Centrale voor Arbeidersopvotding, die gewoonlijk heel het jaar door op verschillende plaatsen van het land vergaderen. Neen, een ware troepenschouw, een proeve van mobilisatie der jonge klassen van het proletariërsleger wilde Arbeiderspartij inrichten. Gedurende deze drie dagen zul len wij, benevens de Kongressen, een ononderbroken reeks krijgen van betoogingen, opvoeringen, concer ten, waar onze turn-, tooneel-, zang- en muziekverenigingen het beste zullen geven van wat zij heb ben. Ziehier trouwens het programma van die dagen Deelneming aan de turnoefe ningen door 200 afdeelingen van de Landelijke Federatie voor Licha melijke en Zedelijke opvoeding zwemwedstrijd, voetbalmatch met deelneming van buitenlandsche ploegen inrichting van 'nen wed strijd tusschen de vier groote har- moniën van de Partij De Werker Vooruit Le Progrès de Joh mont de harmonie van het Volkshuis te Brussel wedstrijd tusschen de groote zangkringen uitvoering van twee werken door de Federatie van Vlaamsche tooneèl- kringen en twee door de Federatie van Fransche tooneelkringen in richting van eene groote betooging, gevolgd van een openbare vergade ring met redevoeringen door Belgi sche en buitenlandsche sprekers, b Dat is uitstekend. Doch, opdat het feest waarlijk mooi en grootsch weze, is het niet voldoende dat de uitvoerders talrijk zijn Wat noodig is, wat vooral noodig is, dat is de aanwezigheid van geheel onze jeugd duizenden, tienduizen den kinderen, jongelieden, knapen en meisjes, moeten daar komen niet alleen om te kijken, maar om te dansen, te zingen, om deel te ne men aan de algemeene vreugde en moeten ons door hun opkomst den menigvuldigen luister van het groote aantal brengen. Onze feesten van het proletariaat verkrijgen hun aandoenlijke, hun onuitsprekelijke grootscnhrid dour de groote drommen die er aan d el- nemen. In een boek, dat al te veel in ver getelheid is geraakt, De natuur haar liefelijkheden en haar gevaren vertelt Houzeau, onze groote Houzeau, hoe hij op z keren dag, in de Pampas van Argentinië, e n enkele eenvoudige en zeer gemeene bloem bemerkte, die zich zoodanig had vermenigvuldigd dat tot den verren einder toe de geheele vlakte er mede overdekt was. Het was Lente, de dalen en klooven waren vol van de lri.-ch- heid der bloemen, die de hellingen opklommen en de aardschors met veelkleurige ranken bedekten. Ik zou willen dat dit jaar, in de Ar.twerpsche velden, onze eigen Lente, onze Jeugd, talrijker dan de grashalmen aan de toeschou wers een zelfde schouwspel van wonderbaren bloei zou opleveren. Er komt een oogenblikin het leven waarop men, met een eenigszins ongeruste bezorgdheid, terugblikt naar de opkomende geslachten die ons eens zullen vervangen en voort zetten. Onder de nieuwe elementen, zijn er van zeer uiteenloopende waarde. Er zijn jaren voor de jeugd, zoo als er jaren zijn voor den wijn. De meesters van onze universi teiten verklaren eenstemmig dat men nog nooit, mL-schien, zoovele eersterangs studenten heeft gevon den als onder de jongelingen die terugkwamen uit den oorlog, door het leven gerijpt, door de beproe ving gestaald. Maar wie zou het zelfde durven verklaren van dege nen die de meerdeijarigheid be reikten op het oogenblik dat de oor log ten einde liep In de bourgeoisie, zooals in het proletariaat, schenen allen en vooral de jongeren onmiddellijk na de wereldramp nog slechts met één gedachte, met één wensch be zield te vergeten, zich te ontspan nen, aan de afzichtelijke nachtmer rie te ontsnappen en, nu de dood zoo nabij was geweest, van het leven te genieten. Kinemas, koffie huizen, concerten, danslokalen wa ren overvol er werd gedanst, dol gedanst zooals men danste in Frankrijk na het Schrikbewind, en in Florentië na de zwaite pest. De loonen waren hoog. De jonge hand werkers wonnen haast zooveel als de geschoolde arbeiders Waarom nog een vak aanleeren De Arbeidersuniversiteitkwijnde. De nijverheidsscholen liepen ledig. Onze Jeugdvereenigingen, waarin vurige minderheden in vinnige twisten hun krachten verspilden, zagen de groote massa van hen weglo 'pen, het plezier achterna. Thans, gelukkiglijk begint er t'allei.kante een kentering te ko men. In de Universiteit, zooals in het Volkshuis, herleeft alles vol hoop De groepen, die uiteen waren gegaan, komen weder op deze die stand hadden gehouden wor den sterker Na de maanden van verdooving die volgden op de jaren van lijden, wordt de Jeugd zich- zefve weder meester Zij herwordt, of liever, zij wordt iets nieuws, iets dat voor den oorlog niet bestond. Zij wil beter leven, zij wil haar aandeel, haar ruim aandeel aan de vreugden van dit leven en vooral, zij is het beu, voor goed beu, werkvleesch en kanonnenvleesch te zijn. Zij wil vrede. Zij is vast be sloten, vrede te hebben Het is haar vaste wil, dien vrede ten prijze van alles te verdedigen, legen al degenen die hem storen of bedrei gen Toen onze vrienden De Man, de Brouckère, Van Roosbroeck en anderen verleden jaar naar Bielefeld trokken, naar het feest van de Duitsche Jeugd, werden zij ont haald op den kreet Nie wieder Krieg Nooit meer oorlog Dit jaar moet de stem van de onzen den weerklank geven op die van de jeugd in Duitschland en elders. Maar, Vrienden, gij moet talrijk zijn, en om talrijk te zijn moet gij tijdig beginnen. Aan 't sparen dus, van nu at aan, en allen op 13 Augustus naar Ant werpen om er den lofzang aan de vreugde van Socialistische Jeugd te zingen. E. Vandervelde. der noodgeval verkeeren en die geen of nog weinig inkomsten hebben in hun huisgezin. Die droeve daad is voltrokken, de oorzaak is, dat het Beheer van het Nationaal Iirisisfonds, over de noo- dige geldmiddolen niet beschikt en van de huidige regeering niets meer kan bekomen. De werkloozen zullen er door lij den maar wat geeft dat voor de rijke burgers die in Brussel den baas spe len, zij gevoelen niets van het gebrek die de arme worklieden te verduren hebben. De Burgerspers heeft dus haren wensch. Zij die sinds 2 jaren bestendig hebben gescholden op de werkloozen en schreven dat de werk- loozensteun de luiaardij aankweekte, zullen nu het genoegen hebben, dat door hare medehulp in duizende huis gezinnen de armoede nog zal toene men. HET KRISISFONDS VERDWIJNT. Omdat de heeren van Brussel het zoo willen. De leden van de Vakbon den die nu meer dagen werkloozen- steun genoten hebben, dan er voorge schreven is in de Reglementen van de Vakbonden, zullen dus van mor- Wij hebben herhaaldelijk gewezen op de gevaren waarmede het Krisis fonds wierdt bedreigd en het minis terieel besluit van den 6 Maart die we in ons nummer van den 26 Maart afgekondigd hebben zal van morgen Maandag 10 April toepast worden. Dat zijn de laatste mededeelingen die we vernomen hebben. Nog ver loden week hadt zich eene afvaardi ging van de Syncikale Kommissie bij minister Moyersoen aangeboden, doch dezen heer was niet te bewegen om terug te komen op het genomen besluit. Daardoor zullen een aantal werkloozen die den syndikalen steun uitgenoten hebben, van de vergoe ding van het.Krisisfonds uitgesloten worden, en nog slechts aan die werk loozen do vergoeding van het hulp fonds verleend worden, die in bijzon gen Maandag de vergoeding niet meer genieten. De leden die nog werkeloos gesteld worden en door gebrek aan werk nu zouden verlet ten en nog in langen tijd geen steun meer ontvangen hebben, zullen de vergoedingsdagen betaald worden in de reglementen geschreven. Het zal dus zijn zooals het was voor den Oorlog, dat men ieder 6 maanden of een jaar de dagen werkloozensteun zal bekomen, dat in de reglementen is vermeld. Het Hulpfonds, dat nu ingericht is, zal toelaten zooals in het minis terieel besluit van den 6 Maart is vermeld dat de leden der Vakbon den die in noodgevallen verkeeren, nog een hulpgeld zullen ontvangen naaat zij den steun van de Vakbon den uitgenoten hebben. Daarvoor zullen de leden een bijzonder for- muul moeten doen invullen, dat de werkloozen in de Burcelen der Vak bonden kunnen bekomen, en dan door de werkloozen zelf, aan de tus schen gemeentelyke fondsen ten Stad hui ze moeten bestellen, die zal bedoelden onderstand van het Hulp- onderzoeken of er redenen zijn om fonds te kunnen genieten. H. F. In het zweet uws aanschyns, zult gjj uw brood verdienen.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1