- Groot Bal - Woeste dood! IN ONZEN GEMEENTERAAD. Werkersóelangen. ïO® Lustige Beer» Partijgenooten. llofslade. I a dan eens to. oncer weten, dat /\HKT goed t'akkoord zijtmetde katho- flaldl n lieken. En zoo is het gebeurd. De heeren L katholieken EERSTE MEI. WETTELIJKE FEESTDAG! Het is een verheugend feit, dat we kunnen aankondigen, dat EERSTE MEI dit jaar in onze stad Aalst, in de vroegere stad van wylen M. Woeste, als een wettigen feestdag wordt er kend. Het is gestemd in zitting van Don derdag 31 Maart, met 13 stemmen tegen 8 en 2 onthoudingen. Socialisten, Daensisten en de twee liberalen, waren nu t'akkoord en Btemden voor. De katholieken en de Groen krui sers, (werklieden-afgevaardigden) stemden tegen, uitgenomen de Hee ren de Bethune en Bosteels, die zich onthielden, aldus een les gevende aan de Groen kruisers, die verder gaan, dan de rijke menschen zelf, als net tegen de erkenning is van den Arbeid. EERSTE MEI is dus dit jaar een wettigen feestdag te Aalst. Hulde aan den Arbeid wordt in onze stad, voor de eerste maal officieel gebracht. Op Eerte Mei dus, is het geen school voor de kinderen de buree- len van de stad zullen gesloten zijn, evenals op Zon- en Feestdagen do werklieden van de stad hebben een verlofdag met betaald loon, en den Beiaard zal zijn mooie muziek laten hooren, ter eere van den Arbeid, die zoo lang reeds miskend is geworden. Waar is de tijd, dat wo met EN KELEN den feestdag van don Arbeid moesten vieren, en dat er alsdan loovelen waren, die met ons den snot wilden drijven Het waren wel is waar onbewuste slaven, die onwe tend met hun eigen spotten. Nu wordt dien dag WETTIG er kend, en liberalen en Daensisten stemmen mede, en bi) de katholieken wordt er een begin gemaakt want de twee onthoudingen bij de stem ming, noch vóór, noch tegen, maar toch voor de wettige erkenning van den Arbeid/is een goed begin. Toekomend jaar, zullen de Groen- kruisers beter begrijpen, dat bet een plicht is, het hunne bij te brengen, om dien jaarlijkschen feestdag ter eere van don Arbeid één en zoo grootsch mogelijk te maken, want nu liberalen en Daensisten mede feesten, op Eersten Mei, nu zijn zij logisch gedwongen, ook dien dag te kiezen. In alle geval, met of zonder hen Eersten Mei is nu wettig erkend in onzo stad, en hot weze voor altijd zoo. Dat hij nu ook prachtig gefeest worde. Daarvoor zal de Werklieden partij vooral te zorgen hebben. Dat ook de werklieden van deze stemming gebruik maken, om met meer gemak verlof op Eerste Moi van hun patroon te bekomen. Een nieuwen stamp wan den ezel Weeral Nog eenen Vertel me Hoe is dit gekomen Wanneer Niet zoo haastig en weeral niet zoo zenuwachtig, vriend lezer of lezeres, ge zult liet op uw gemak weten en tijd hebben om te overwegen. Het is jammer, dat dit blijspel niet is kunnen afgespeeld worden in openbare zitting, maar wij zuilen het zoo getrouw mogelijk weergeven. Het Bestuur der Godshuizen, is samengesteld uitsluitelijk uit katho lieken, zulks is heel natuurlijk, want zoolang de dompers de meerderheid hadden, kwam er geen enkelen andersdenkenden in een der menigvuldige openbare besturen. De Godshuizen zijn enkel bevolkt met armo, afgesloofde werklieden, ei weeskinderen van rijke menschen moet men er niet zoeken, 't zijn de kinderen van het arme en werkende volk die er hunnen toevlucht moeten toenemen. Iedereen zal zeggen, dat daar ten minste toch de werklieden afgevaar digden niet alleenlijk zouden moe ten vertegenwoordigd zijn, maar zelfs do meerderheid, uitmaken, om dat van dit bestuur het lot, de behan deling, de voeding van die ongeluk kigen afhangt. Welnu, wij zouden om een verte genwoordiger te krijgen in het Be stuur der Godshuizen een koop moe ten slaan hebben, met de heeren liberalen, De Windt en De Stobbeloir, Inderdaad, zij schreven ons een brief waarin zij ons voorsteidon voor onzen kandidaat voor het be stuur der Godshuizen te zullen stem men, OP VOORWAARDE, dat wij socialisten, ook eene plaats aanvaar den in liet Schepencollege. De liberalen zoowel als de andere partijen zouden moeten weten, dat ae Socialisten niet te koopon zijn, en het is dan ook heol natuurlijk, dat ons antwoord op het voorstel van dien koop was wij blijven by ons besluit, wy komen in't Schepencollege enkel - met tvee, en wilt ge ons daarom - uitsluiten, uit de besturen dor Godshuizen en Weldadigheids- bureel, vrij aan u, de bevolking zal en in 't Schepen- col loge was er zelfs eene overeen komst, om de Socialistische kandi daten niet voor te brengen. M. Van de>r Haegen (katholiek) is gestemd geworden met 12 stemmen, AL de katholieken en AL de libera len. Die stemming viel uit in degeslo- teno overeenkomst, want wanneer do liberalen voor den katholieken kandidaat stemden, waren ook de katholieken verplicht voor de libera len te stemmen. Maar de Heeren Katholieken, heb ben eens opnieuw de liberalen den stamp van den ezel toegebracht,want in plaats van 12 stemmen had M. Artnur Druck er maar 10 bekomen. Twee katholieken die hun woord verbraken en voor geen liberaal wil den stemmen. (Socialisten en Daensisten hebben aan de stemming geen deel wil len nemen, als protest tegen de uitsluiting der Socialistische kandi daten). Dan is M. Van de Vondel, Christen Democraat gekozen geworden met 8 stemmen tegen 3 aan M. Bocqué en lwitbriefje. Onmiddelijk hebben de Christen democraten gezegd dat hun afge vaardigde NIET zal zetelen, zoolang de Socialisten hunne rechtmatige vertegenwoordiging niet hebben. Zelfs hebben ze er bij gevoegd, dat het heel gemakkelijk kan gebeuren, dat zij zich zullen terugtrekken uit het Schepencollege. En M. De Windt, na dien nieuwen stamp van den ezel ontvangen te hebben, was zoo beteuterd, zat ge- ruimen tijd met het hoofd in do han den, om daarna te verklaren, dat hij niet wist, welke gevolgen die stem ming kan teweeg brengen bij zijne partij genooten. Maar wanneer M. Bosteels hem vroeg zich hierover nader te willen verklaren, dan zegde hij, niets be duidt te hebben, in een woord, hij liet verstaan, dat hij zich die uitge sproken woorden bekloeg. Inderdaad, M. De Windt, ter wille van zijn Schepenfrakje, moet zich al die stampen van den ezel laten wel gevallen, want in eene vorige zitting riep hij uit IK BEN ER, EN IK BLIJF'ER Maar deze maal komt den stamp van den ezel niet alleenlijk terecht op M. De Windt, maar ook op M. Druck, die in hot bestuur der Gods huizen komt, enkel en alleen door het feit, dat de Socialisten en Daen sisten niet hebben medo gestemd. Daarbii M. Druck gaat eene GE" STOLENE plaats innemen, die aan de socialisten toekomt, en zelfs dan als hij den stamp van den ozel zich zou laten welgevallen, is hij dan wel den man. die onrechtvaardigheids- gevoel genoeg bezit, om een gesto- 'ene plaats te bekleeden Neen, M. Drück is een man, met het hart op de rochto plaats en ik ben verzekerd, dat hij zooveel eerge voel zal bezitten, als den werkman der Daensisten, om niet te willen zetelen, zoolangde socialisten hunne vertegenwoordiging niet hebben be komen. In alle geval we zullen wachten, toezien en onze lezers op de hoogte houden. ring van Mr Renó De Bruyn in de Kamer uitsproken, voor den 8urenday en de afschaffing van het nachtwerk in de bak kerijen Dn katholieke vakbonden (in Aalst de Groenkruisers genaamd) geven deze circulaire aan de bakkersgas ten, om te bewijzen dat zij voor den Surendag en de afschaffing van het nachtwerk zijn. Welnu in hunne eigen bakkerij, moeten de bakkersgasten met den nacht werken, dat gebeurd ook bij de Daensisten. AL zoo trachten die mannen uit 'l Groen Kruis,.de mensohen rotte appels voor citroenen te verkoopen, wat felle werkers verdedigers hé Onze Vakbonden Te koopen. EEN VELO, zoo goed als nieuw, bij Frans Dq Bruyne, Ledebaan, 82, Aalst. Bij de Bouwwerkers. De Bouwwerkers hebben in hunne vergaderingen het vast besluit geno men, dat er geen 9 uren zal gewerkt en do 25 0/0 loonsvermeerdering zal geeischt worden, bij voorkomend ge val. De patroons wilden hun plan uit voeren met'nen hoop kroeten, dat zij nu aanwerven. De patroons zullen spoedig gevoelen dat zij hun zelve bedriegen, want werk is er genoeg voor onze goede bouwwerkers, die van elders gevraagd worden, om te gaan werken aan een loon dat 1,50 en 1,75 per uur meer is, dan het loon dat zij hier kunnen winnen. Wanneer zullen de Bouwwerkers Patroons eenmaal inzien, hoe ver keerd dat zij bandelen en best zou den doen, zooals het maar redelijk is, dat zij bij alle omstandigheden en gevallen die zich kunnen voordoen, zij hun zouden moeten wenden naar de Centrale der Bouwwerkers, lokaal Hand in Hand. Blijven die Heeren stijfhoofdig, dat is hunne zaak, maar ze zullen er de gevolgen van dragen on 't spreek woord zal hier goed van pas komen, als de patroons hun achterste ver branden, moeten zij op de blazen zitten, en ze zullen het verdienen. H. F. De Bakkersgasten hebben deze week eene culaire ontvangen van de ceniruiuuui katho lieke vakbonden, met de redevoe- werken voor de werkerswetten zoo ook den Suren arbeidsdag te doen eerbiedigen. Zouden de Vakbonden buiten deze in Hand in Hand geves tigd, dus de Groen Kruisers, de De mocraten en Liberalen kunnen aan wijzen wat zij daar voor gedaan heb ben, alsook om hunne leden te wij zen dat zij zich niet mogen leenen om inbreuk te maken op de werkers wetten 't Is maar een vraagsken De Groen Kruisers schrijven, dat zij in de zaak der brei sters van Mr Meort handelden in overeenstemming van al do meisjes, en hunne leden niet bedreigd zijn met den steun at" te nemen, als zij weigerden te gaan werken aan den loon aftrok, die gebeurd is. Wij houden staan dat de meisjes bij de Knstene Democraten en bij ons vereenigd ons deze verklaring gedaan hebben. Dat zij, leden van 'tGroen Kruis, moesten gaan werken en het speleken reeds afgehaspeld was, tusschen Mr Bastiaens en Mr Meert, zonder de toestemming van deze meisjes. Als Fonsken dat nog loochent zul len de breisters best gevoelen dat hij het roer draait en best zou doen dat potje gedekt te laten. De breisters zullen er uit leeren wie er kan liegen dat het kraakt. Wij krijgen er van, Wel waarom Omdat we schreven dat de katholieke en liberale chef- fen, in hunne gazelten tegen den werkloozen steun zijn. Onbeschaamd roepen de geolen en blauwen, dat we liegen De katholieken, Woeste en Duys- ters, hebben voor al wie het hooren wilde in de Kamer gezegd, dat do werkloozen steun de luiaardij aan kweekte Do liberalen Van Hoe- gaorden en Strauss verklaarden dan in de Kamer, dat die heeren zegden wat anderen denken, en De Volks stem het katholiek blad schreef, dat de werkloozen luiaards wa ren. Dat weton al de menschen van 't arrondissement Aalst. Wanneer we die slechte daad on der den neus wrijven van de katho lieken en liberalen, -dan roepen zij als gekeelde varkens 'dat wij liegen. Die mannen schamen zich niet van te durven loochenen wat hunne chef- fen zegden in do Kamer en in hunne gazetten zwart op wit geschreven staat. Diegeelenen blauwen zijn van de eerste en zullen evenmin van hun laatste leugen barsten,maar 't zijn de werkmenschen die door de afschaffing van het krisisfonds nu zullen te lijden hebhon. De gee- len en blauwen willen thans hunne tevredenheid verbergen, daarom val len zij ons aan, als we hun de waar heid zeggen. Zij loochenen om de werkmenschen te kunnen bedriegen Een klein meisje. Toen Dinsdag morgend de omha ling' gedaan wierd voor de hongerige Russen in de Maanstraat, kwam een klein meisje de omhalers nageloo pen, het stak haar handje uit, en z»gde met de traantjes in de oogen dat is uit mijn spaarpot, voor de hongerige kinderen van Rusland en gaf 5 frank l De omhalers waren van deze kin derdaad zoo ontroord, en zagen het kleine meisje na tot wanneer het te rug in moedershuis was. Hoe klein, toch heeft dat meisje een schoon edel en gevoelig hart, dat tot eer en voorbeeld strekt. Stedelijk Komiteit tot steun van het stervende Rusland. Van omhalingen ten huize gedaan. Borluutstraat, Gasthuisstraat, Gr, Bolleweg, straat Van do Meerssche, Hoveniersstraat, Violettestraat, KI. Bolleweg, Hoogevesten, Walstraat 018,45. Boudewijnkaai, Houtkaai, Korte Moutstraat Moutstraat, Var- kensmarkt, Molendries, St-Annastr. Werf 199,05. Iweinstraat, Eilandstr. Burgt, Onderwijsstraat, Do Gheest- straat, Zeebergkaai, Violandestraat, Erembodegomstraat, Van der Noot- straat, Van Langenhovestraat, Bur- geineesterplein (park) 180,04. Scher- reveidstraat, Zonnestraat, Geeraards- bergschestraat, Ajuinstraat, St Jan straat. St Camielstr,, Maanstr. 799,76. Kalfstraat, St-Job, Diepo straat, Nieuwbeekstraat, Arheidstraat, Wit huisstraat, Beekveld 362,12. Blok Borreinan, Dendermondschesteenw., Kerrebrook 354,05. Ledebaan. Meu leschettestraat, Kluiskensstr,, Jozef- Meganckstraat, Huizen Moens 657,05. Pieter-Coeckestraat, Schoolstraat, Dirk-Martensstraat 539,66. Lokaal Hand in Hand HEDEN ZONDAG m 6 ure 's avonds, PRACHTIG GEGIREERDE EN VERSIERDE ZAAL. Gansch nieuw Gansch nieuw Ten voordeele van de Russische Noodlijdenden. DONDERDAG 13 APRIL, om 7 ure 's avonds. BUITENGEWONE VERTOONING VAN Priizen der plaatsen als op andere opvoeringen. Leest en verspreidt RECHT EN VRIJHEID», het ware arbei dersorgaan. Naar Haeltert. Wij doen een laatsten oproep tot onze partijgenooten, om HEDEN ZONDAG talrijk onze Fanfare en Turngroep te vergezellen, op den uitstap naar Haeltert. Bijeenkomst aan het lokaal om 1 1/2 ure stipt. Allen op post Het Midden-Comiteit. maakt gee.ne maatschappij. Schij van onbekwaamheid Voor de electrieke verlichting men in onderhandeling, maar mei hoort niets mèer daarvan. Het is toet beloofd Men heeft in den Gemeenteraai brieven uit. bladen gelezen voor d( verbetering van het orftlerwijs, men heeft gehuild en geschreeuwd ovei de meest begaafde kinderen, aliei waren 't akkoord Zal het in voegti komen En zoo lezers van Recht en Vrij beid gaat het bij ons gelijk bij dd zotten, die zeggen veel beloven eij weinig geven, doet ons in vrede le' ven, Maar opgepast, wij zullen alles ii het oog houden. Milleken. Socialistische Propagandaclub, Op MAANDAG 10 APRIL, Bestuur vergadering bij de W° Triest, om 1 uren 's avonds, opgepast. De Voorzitter. I ga zoc de scl me eei Oud-Strijders, Soldaten, Invalieden OP ZONDAG 16 APRIL, om 2 UREN, Verplichtende Algemeene Vergadering, op boet van 0,50 fr. DAGORDEj 1. Besprei ing Vlaamsch Kongres. 2. Belangrijke mededingen. 3. Verscheidenheden. HET BESTUUR De heer Woeste, katholiek volks vertegenwoordiger, is Woensdagna middag om 2 uur overleden. De heer Woeste was 86 jaren oud. Met Karei Woeste, verdwijnt eene diergenen die tijdens de laatste 50 jaren eene der grootste verdedigers en eene der hardvochtigste steunpi laren was van de burgerlijke reactie in ons land. Denderleeuw. Socialistische Propagandaclub. Heden Zondag 9 April, .doet de socialistische harmonie van Aalst een propagandauitstap naar Terjo den en Haeltert. Al de jeugdgroepen der stad zullen het muziek vergezel len. De vriendon van Denderleeuw zul len er aan houden ook talrijk aan dien uitstap deel te nemen. Daarom noodigen wij u uit, met vrienden en kennissen, om 1 1/2 uur (zomeruur) te willen bijeenkomen in ons lokaal to Leeuwbrug, b(j vriend De Backer August, herbergier, om vandaar slipt en 2 uur te vertrekken. Socialisten van Denderleeuw, 't is onze eerste uitstap alleman weze dus op post. N. B. Op Zondag 28 Mei nemen we deel aan do Vaandelinhuldiging van Sottegem. Makkers maakt u ge reed om dien dag te toonendatde arbeiders van Denderleeuw voor hun socialistische gedachten durven vooruit komen. WORDEN GEVRAAGD. VoordeFanfaar HAND AAN HAND, 12 leerlingen voor trommelaar. Ouderdom van 14 jaar af. Zich aan te bioden. eiken dag, by den Muziekchef, in het lokaal, zaal 2. Een bekwame leermeester zal de les geven. Jonge kameraden, geeft u aan HET BESTUUR. Onze belangen. Hoever is het op onze gemeente met hot pensioen f Kan of zal het pensioen op 660 frs. gebracht wor den ?Tot heden weten wij nog niets. Den doorsteek op den Tragel moet kost wat kost gedaan worden om de velden van het Denderland te verbe teren en waar het loon volgens den tarief van het syndikaat zal betaald worden Beloofd hoor In den Gemeenteraad heeft men beslist, eonige straten gansch te herstellen, omdat de gemeenteraads leden des 's avonds met geeno groote lantaarn meer op de Blekte zouden loopen Maar or is geen geld Werkmanswoningen zullen er ge bouwd worden, en volgens verkla ring in den Gemeenteraad kan men aan het geld geraken, maar men Uil Nieuwerkerken Samenspraak tusschen Pol en Cies Cies. Goeden dag Pol, wat hebi Pol. Oh, een malheur op mijn werk. Cies. 't Is toch jammer en Pol dat dit altijd aan de werkmenschen voorkomt. Pol. Ja, Cies, een rijke mensch komt dat niet tegen. Cies. Ja maar Pol, wat heb ik in De Werkman gezien, ge zoudt in de laatste Gemeenteraadszitting zoo op den burgemeester gebast hebben? Pol. Ik weet van De Work man niets, ik lees hem niet, maar als wij op hem gebast hebben, had den wij redenen, want hij heeft ook het Krisisfonds helpen afschaffen, want een vet varken weet niet dat een mager honger heeft. Cies. Ja en De Werkman drukt er op dat het Krisisfonds niet afgeschaft is, dat het maar eene schorsing is. Pol. Ja, Cies, die heeren hebben van hunnen kant nu misschien be rouw over hunne schandelijke mis daad, en is het zoo, het is zooveel te beter. Cies. Is het waar Pol, dat Por daens in den Gemeenteraad zou ge zegd hebben, dat het Krisisfonds be staat voor de armen en niet voor de rijken, dat staat ook in «De Werk man. Pol. Wat zij toch allemaal dur ven schrijven. M. Perdaens heeft nog geen enkel woord in den Gemeente raad ten nadeele der rijken uitge sproken, en ten voordeele van zijn eigen stand, want hij mag niet. Cies. Dan heeft het daar weder om wel geweest, Pol. Pol. O, Cies, u moet eens komen luisteren. Cies. Ja maar Pol, ze zeggen dat u geene belastingen wilt leggen, al leenlijk maar kritikeeren en afbre ken, zonder uwe besturende rol in te zien. Pol. Ja Cies, ik heb het altijd gezegd, hun programma is lasteren en liegen en verdeelen. Ziet eens Cies, onze vriend Coppens, stelt oene belasting voor op voet van klimmen de lasten op den rijkdom. Katholie ken en Daensisten, kunnen dat niet aannemen, en dat noemen zij kriti-; keeren. Cies. Is dat waar, Pol. Pol.—Ja Cies, dat zweer ik, en; wat willen zij komen schrijven of praten ran onze besturende rol waar j voor wij geroepen zijn, en wij maken geen deel uit van het Gemeentobe-I stuur. Katholieken en Daensiston! hebben dat potjen daar samen ge-j kookt, en als onze kameraden niet i mogen mede eten, kunnen zij ook! geen bevoorrading mode brengen. Cies. Ja 't is toch waar zulle, ons j zoo besturen hé. Maar Pol, ik heb I gehoord dat Jef Smet het kasteel van I den Burgemeester kunnen krygen heeft, en dat hg het niet gewild' heeft, omdat hij ook zijn geld niet kreeg, is dat waar Pol. Ja, Cies dat is waar. Cies. Ehwel Pol, dan is De Smet j toch ook geenen man. Ziet eens, had hij het aangenomen, hoeveel men-i schen had hij niet kunnen uit den i nood helpen, met hun een onderko-l men te verschaffen, want daar zijn' toch plaatsen in overvloed. Pol. Ja, Cies, en van bouwen j van werkmanswoningen is nog geen i spraak. Cies. Ja Pol, en wy wonen daar i met drieën in een hol. Pol. Cies jongen, rechtuit ge-! zegd, wij hebben een Schepencoile- gie, waar wij maar weinig van te! verwachten hebben, maar wij zullen er later nog eens op terugkomen, I want ik moet voortgaan, dag Cies. Cies. Dag Pol. Luistervink. Naar Haeltert. De leden van den PROPAGANDA- CLUB worden ditgenoodigd te ver-' gaderen in ons lokaal, bij P. Adam,! om 11/2 ure namiddag, om te samen met de Vlag voorop, onze vrienden van Aalst te vervoegen, die met Mu ziek en Turngroep naar Haeltert gaan en terugkeeren langs Nieuwerker-! ken. Het Bestuur, j

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2