Uit Sottegem NINOVE Uit Haeltert. Uit Erembodegem. Geeraardsbergen. Overboulaere. Da leden wan onzen Propa- gandaclub zijn vriendelijk ver zocht te willen vergaderen op He den Zondag 9 April, om I uren (zomertijd) in t lokaal by A. Lobyn, Eode. Wij gaan in groep onzer Aalster- sche vrienden te gemoet, die ons met hun Muziek en Turngroep een bezoek komen brengen. Allen dus op post 1 HET BESTUUR. VOOR DE VLAG. Overdracht35,25 fr. Omdat Staaf Lobyn Zondag slapen ging van zattighoid, geeft Benjamin Molevn 0,25. En omdat hij Maandag zooveel verdriet had, dat hij op den bak niet kon schieten, nog eens"),25. Omdat Staaf bij Arys ging slapen 0,25. En als hij boven was op zolder en van koude beneden kwam, nog eens 0,25. Omdat gezel Wies zat was 0 25. En omdat zijn vrouw Emilie hem den 1 April verzondt nog eens 0 25. Omdat Jef zijn ploeg in de lee- men slaapt 0,25. Omdat Neelen zijn trouwboek weer gekregen heeft van de pastoor 0,50. Omdat Staaf Lobyn zwart was 0,25. Omdat Emelie zij gij moet u wasschen 0,25. En omdat Staaf zei, ik schiet liever op don bak 1 00. Omdat Anrs Gentil te laat was op de vergadering 0,25. En omdat hij er content van was 0,25. Omdat Putter zijn duiven moest weg doen 0,25. Omdat Pol Moleyn naar de ver gadering komt als't ged*aan is 0,25. En omdat Charles kwaad is, omdat Polle subiet aangaat 0,25. Omdat Staaf hem weg was wasschen 0,25, Omdat Clement Van Bosseyt zyn vrouw zoo content is, omdat hij by de socialisten is 0,25. Omdat Majoor hem te erg liet overhangen om aan zijn lief te kunnen 0,25. En omdatdie goedzak daarover content is 0,25. Omdat Emma op den hoek naar Jan stond te wachten 0,50en omdat in den Eede, Jan naar'Emraa stond te wachten 0,50. Totaal fr. 42,25. DE LEDEN VAN DEN PROPA- GANDACLUB wordei. uitgenoodigd te vergaderen om 11/2 ure (Zomer tijd), bij Wantjen Cuyper, Kapelle ken), om te samen onze vrienden van Aalst, te gaan vervoegen by René Bockstael, (Terjoden), die met hun Muziek en Turngroep naar Hael- tert trekken. Allen dus op post Het Bestuur. STERFGEVAL. Met groote ontstoltenis komen we het afsterven te vernemen van onzen makker, Jules Beerens, zoon van den lokaalhouder, gestorven in het krijgsgasthuis te Brussel. Onze jeugdige vriend was van bij de stichting lia van onzen Socialisti- schen Propagandaclub. De begraving heeft verfeden Don derdag plaats gehad. In naam van den Propagandaclub, bieden wij onze innige deelneming aan in het verlies dat onzo mode makker Joseph Beerens en zyne familie komt te treffen. De Socialistische Federatie van het Arrondissement, sluit zich bij die deelneming in den rouw aan. gehaald door Alfons Van Steenbrughe 4,25. Een lied gezongen door Joseph Parmentier en rondgehaald door Butrie 1,85. Van Gilbert Piens omdat Victor Eeckhout 0,05 fr. gegeven heeft voor de roode vlag 0,25. Rond gehaald op de algemeene vergadering van 2 April door den secretaris 19,.%. Omdat we ons goed vermaakt heb ben 0,25. Omdat de kleinen Omer goed gelukt is 0,25. Omdat den blau wen bij zijne lieve Gerraaino niet mag slapen 0,50. Van Leopold Slo k. omdat Georges meende te trouwen denzondag avond 1,00. Van Gilbert omdat hij hem goed vermaakt heelt den maandag 0,50. Van den kleinen Omer, omdat ziin uurwerk stil ge vallen is 0,25. Een lied gezongen door Oscar en rondgehaald door^is 1,00. Een lied gezongen door Heleno en rondgehaald door Frederik 3,80. Omdat den blauw;en zijn vrouw achter hem weest zien heeft 0.50. Omdat goed is met Pieter zonder haar 0,50. Omdat Oscar komt verkee- ren naar Sottegem 0,50. Omdat Ho noré een slecht briefken gegeven heeft 0,50. Omdat Manse in haren stal gingen haren hónd blafte 0,25. Om dat zij te vreden is van mogen geiten melk te drinken 0,25. Omdat Rop met zijn wortelzaad naar den boer gaat omdat hij het in Sottegem met kan verkoopen 0,25. Grootenberghe Omdat Sis gestraft is 1,00. Omdat Pier ook gestraft is 1,00. en omdat Patat ook gestraft was 1,00. Omdat Patat zijn lief achter hem komt 0,50. Van Patat omdat Léon zegt dat het goed weder werd en hij recht naar huis gaat 0.25. Omdat Pier moet bin nen gaan en daar zal moeten zwy gen 0,25. Totaal fr. 61,70, voeligste komediön, in 5 doelen, met Mary Miles, de beroemde kunstena ren film der American super- production. Dolly— Mexikaansch drama in 5 deelen, met Maë Murray, naar do beroemde roman van Robert L.eonard. Liefde en Loterij, ko miek. Dus oen bijzonder samenge steld en kostelijk programma. Prijzen als naar gewoonte. Een hartelijke dank aan al dez© die 1.1. Zondag mild hun penning stortten tot bestrijding van den vreeselijken hongersnood die het Russische volk teistert. Ook een woord van dank aan Muziek en Turn- maatschappij die zich beieverden voor de geldinzameling die 1287,70 fr. opbracht. In naam der Russi sche kinderen dank. Het Middenbestuur. Nog nieuwe toetredingen tot onze feesten van 28 Mei. Met genoegen kunnen wij molden, dat onze vrienden van Ronso aan onze feesten au grand-complot zul len deelnemen. Hunne harmonie Do Verbroede ring en het Accordeonnistenkorps, zullen deelnemen aan den stpet. Hunne harmonie zal ons dien dag op een Concert vergasten. Vrienden van Sottegem, mot moed aan 't werk Voor de Vlag. Overdracht fr. 491,04. ffgVan Georges Ceuterick 2,00, Van Leopold De Meyer 2,00. Lefèvre Loon 2,00. Omdat de rosten Isidoor gelijk heeft 0,25. Omdat rosten Isidoor om zijn zoon geweest heeft naar Strypen 0,25. Omdat hij naar huis gekomen is met zijn zoon 0,25. Omdat de moe der van Philemon tevreden was dat zy hem terug zag 0,25. Omdat Isidoor zijn zoon is gaan halen by Mon hom- me in 't goed leven 0,25. Voor het af scheid van vrienden en vrouw dat hij naar Frankrijk vertrekt 0,25. On bekend 1,00. Omdat Joseph zyn vrouw haar rug moet gaan wasschen 0,25. Omdat Leopold zat is 0,25. Om dat Joseph en Dries hun niet kunnen verdedigen met bieën tegen Pier en Stoupel, geeft hij 1,00. Omdat Joseph Parmentier kwaad is 0,50. Omdat Joseph bij Hélène zit en dat Arthur jalQersch is, geeft Leonie0,25. Een lied gezongen door Oscar en rondge haald door Joseph 4,00. Een lied gezongen door Pleet en rondgehaald door Joseph en gepre zen door Arthur 6,35. Gespeeld voor de broeders socialisten door Maurice Steenhaut in het 8 urenhuis en rond- Vrijheid van den handel. Toen Wauters minister was, ston den dagelijks sommige bladen vol van klachten tegen de tusschenkomst der Regeering in het vaststellen der prijzen van sommige waren, en de politiek van Wauters op gebied van Bevoorrading werd erg beknibbold. Met de vrijheid van den handel zou als bij tooverslag de levensduurte opgelost worden. En wat ziet men nu, de bloem is duurder verkocht geworden, dan zulks het» geval ge weest zou zijn met de politiek van Wauters, dus hadden wij nu ook be terkoop brood gehad de aardap pelen worden aan hooge prijzen ver kocht on het vleesch blijft duur. Heoft Minister Ruzette zelf niet vol gende verklaring gedaan in den Se naat Ofschoon ik beslist voorstaan der ben van de vrijheid van den han del, meen ik toch dat men, ten koste van den verbruiker, geene prijzen mag laten bestaan die buiten verhou ding zijn, tot de rechtmatige winst die aan de tusschen-personen toe komt. Mocht de tegenwoordige toe stand voortduren, dan zouden de openbare machten moeten optreden. Dus minister Ruzette moet beken nen dat er gewoekerd wordt door sommige tusschenpersonen, hij heeft overigens oek verplicht geweest te bekennen in de Kamers hoe de eige naars der steengroeven, toen zij dachten vrij te zijn van de mededin ging uit vreemdelanden, schroome- lijke winsten verwezentlijkt hebben, ten nadeele van dén Staat. Wij zyn niet stelselmatig tegen de vrijheid van den handel, maar bij uitgezonderdetoestanden, passen bij zondere maatregelen. X. X. S. M. VERBROEDERING. DEEL OP WINKELWAREN. Den deel zal uitbetaald worden van af Dinsdag 18 April voor do nummers 1 tot 200. Donderdag 20 April, voor de nummers 201 tot 350. Vrijdag 21 April, voor de nnmmers 351 tot 451 telkens van 2 tot 6 uren na middag. De leden en kliënten worden ver zocht de plakbrieven de verdere schikkingen voor het uitbetalen van den deel aankondigende, te raadple gen. Deze hangen in onze verschil lende lokalen. De leden zijn ver zocht zich vam hun lidboekje te voor zien, om hun deel te ontvangen. Samenwerkers, Huismoedors, maakt propaganda voor uwe winkels wijst uwe kennissen op de voordoo ien door de samenwerking of coöpe ratief aan|hunne;leden{geschonkeu.— Onze tegenstrevers werken om onze organisatiën te verzwakken en kon den zij het gevonden krygen ze te vernietigen, wij moeten dus meer dan ooit, onze getrouwheid aan de samenwerking bevestigen, door den bloei onzer inrichtingen te verzeke ren, door regelmatig onze aankoopen te doen. Bestendige propaganda moet er gevoerd worden, zooals een handelaar eiken dag zoekt om nieu we klanten te winnen, zoo moet ook iedere samenwerker dagelijks wer ken om zijne coöperatief te verster ken, door het aanwinnen van nieuwe leden, die al hunne aankoopen doen in hunne eigene instellingen. Een goede samenwerker die leest Vooruiten Recht en Vrijheid.» CINEMA. ZONDAG 9 APRIL. Buitenge woon programma. De schatten des harten, een der fijnste en ge- Voor het hongerende Rusland. Opbrengst der omhaling van 2 April 1.1., bij den uitstap met Turners en Muziek 1287,70. Opbrengst >der omhaling op de voordracht van Maan dag 3 April 1.1., 85,28. Opbrengst der omhaling op de gemeente Nederbou- lare. Reep, door Van der Maelen Fir- min en Marie Walraevens, echtge- noote Cansier Jules 247,75. Omdat Jefken de garde gelukkig zou zijn met Germaine 0,50. Omdat Richard zyn pijp zou goed gemaakt is 0,25, Omdat Irène De Blander en sommige andere opstand maken voor een Aprilvisch en den Aprilvisch niet lukt, geven de Schuifkens van 't fa briek Do Schreyer 3,25. Jean Heyle- mans2,00. Roos Maria 2.00. Ontvan gen bij August Van Onacker voor de hongerende kinderen van Rus land 11,00. Totaal 1639,73 fr. NEDÊRBOULAER- REÉpT De geldinzameling door de zorgen van de soc. Propagandaclub inge richt ten voordeele van de Russische kinderen, bracht de som op van frs. 247,75. Gezien de bevolking onzer gemeente, is het een der prachtigste uitslagen die bekomen zijn. Langs dezen weg, houden wij er dan ook aan de bevolking van Nederboulare hartelijk te bedanken voor de schoo- no blijk van solidariteit die ze be toond hebben door hunne milde gif ten. Ook een dank aan gezellin Marie Walraevens en gezel Firmin Van de Maelen, die de omhaling deden. Do Soc. Prropagandaclub, Nederboulaere. dat die patroons gebruik makende van het feit dat de vreemde steen uitgesloten was, niet aarzelden aan den Staat prijzen op te dringen naar hunnen zin, en dat in het nadeel der Staatskas. Dat zal dan ook een der redenen zijn, waarby het komt, dat de uitbaters dezer nijverheid in het afgeloopen jaar, millioenen gewon nen hebben. Maar het schandaligste is, dat terwijl onze geldwolven hunne coffre-forts hebben gevuld, zij er voor het grootste deel de schuld heb ben aan de crisis die zich nu voor doet, en waarvan de werklieden de eerste en ook de giootste slachtoffers zijn. Zooals Scheveneels in de Kamers zegde, hebben de'steengroefwerkers reeds loonsverminderingen van 22 t. h. ondergaan, en nu staan de ba zen wederom gereed om een nieuwen loonaftrok te plegen. Daartegenover trachten zy hunne verkoopprijzen te behouden, om zoodoende hunne zeer groote winsten niet te verminderen. Ziedaar een der hoofdoorzaken van den crisis in de steengroeven. Het zijn dus niet de te hooge loonen welke men daar betaalt, zooals vele profeten metezelsooren beweren, die daar een oorzaak in hebben, want deze zijn in verhouding van de win sten der aandeelhouders veel te laag gebleven. Wij brengen dit onder het oog der steengroefwerkers van Over- boulaere en omliggende, omdat zij zouden zien dat het nogmaals de so cialisten zijn die het eerste in de bres springen om hun loon te beschermen en te verdedigen. Er zijn hier op Overboulaere nog menige steengroef- werkers die zich tegenover onze syn- dikaten onverschillig houden, ja, zelfs vyandig toonen, en het zijn na tuurlijk ook dezen die de eerste en grootste slachtoffers zullen zijn der werkloosheid, en hot is ook onder diegenen dat men de eerst en ook de meeste onderkruipers zal vinden, van het oogenblik dat de patroons met nieuwe loonaftrokken voor den dag zullen komen. Daarom werklie den stoongroefwerkers sluit u aan by onze syndikaten, begrijpt uwen plicht, geen onverschilligen. Een dracht maakt macht. Politiicus. Verleden Zondag hadt hier eene Voordracht plaats, over de woning kwestie. De voordrachtgever den heer Fr. Rons, Voorzitter van het "Gewes telijk KomiteitGeeraardsbergen voor het bouwen van Werkmanswonin gen legde uit dat de woningnood een maatschappelijk vraagstuk ge worden was en door al wie kan, moest geholpen worden om den wo; ningnood te bestrijden. Dan legde hij uit hoe hei Gewestelijk Komiteit was samengesteld, hare werkzaamheden en de manier hoe men ertoe kan ko men om een groot kapitaal bijeen te brengen om in den woningnood zoo veel mogelijk te voorzien. Hij wees erop dat het den plicht is zoo van Gemeentebesturen als Armbureelen en Hospicieraden om zooveel moge lijk bij te springen, hetzij door hot inschrijvon van groote geldsommen, of door het inbrengen van bouw grond geschikt om zoo gauw moge lijk werkmanswoningen te kunnen bouwen. Ook een beroep werdt gedaan om die kan dit werk te steunen. Daar in deze Voordracht de poli tiek ter zijde werdt gelaten, kunnen wij niet anders dan de woorden van den voordrachtgever toejuichen, wij bestatigden dan ook dat er op deze voordracht aanhangers der verschil- lige politieke partijen aanwezig wa ren, spijts de opkomst wel beter kon zijn. Enkel onze klerikale gemeen- tobestuurdershadden het niet noodig geacht daar te zijn, die verlichte bol len moeten zulks niet weten, en.... daar het van de negen op tien toch maar werkmenschen zijn die zonder woning zitten, wel die kunnen hun plan maar trekken. Politikus. Aan de steengroefwerkers van Overboulaere en omliggende. De socialistische volksvertegen woordigers Schinler, Hubin, Mansart en Schevenels, hebbenden minister van Openbare Werken op Dijnsdag 21 Maart, ondervraagd over de crisis welke zich voordoet in de steengroef nijverheid. Onze vertegenwoordigers bobben er op gewezen dat een der bijzonder ste oorzaken daarvan is, dat de mi mister van Openbare Werken de voorkeur heeft gegeven aan den vreemden steen, bijzonderlijk aan den Zweedschen, in plaats van do inlandscho steengroefnijverheid te bevoordeeligen. De klerikale minis ter Ruzette antwoordde daarop dat hij rekening houdende met den prijs van alle zaken, verdriedubbeld tegen in 1914 de patroons der steengroef nijverheid niet geaarzeld hebben hunne prijzen te verzesdubbelkn en Welgelukte feesten. Zaterdag 25 en Zondag 26 Maart laatstleden, hebben wij hier twee feesten bijgewoond, zooals er zelden of nooit in onze stad zijn gegeven. Dus geen wonder dat de zaal telkens bomvol was. 't Was onzen jong gestichten too- neelkring De Kollebloem die met de medewerking onzer fanfaren De Voorwacht een overprachtig Con cert hebben gegeven die lang in 't geheugen onzer partijgenooten die het bijwoonden zal bewaard blijven. Als opening heeft onze fanfare ons vereerd met een viertal overprach- tige muziekstukken waarvan ieder een om zoo te zeggen met verstom ming was geslagen. Dat strekt tot eere aan onze jonge muziekanten, alsook aan hunnen moedigen en ievervollen bestuurder, Gezel Emiel Elaut, onder wiens kundige leiding deze stukken zijn uitgevoerd gewor den. Bravo, kameraden, doet zoo voort, willen is kunnen. Daarna was het de beurt aan den tooneelgroep. Vooreerst hadden wij het beroemd blijspel Bij de Photo- graaf dat heel goed van stapel liep en di« aan al degenen die in de zaal waren, veel vermaak en vreugde hebben verschaft. Als tweede punt hadden wy het nooit te vergeten drama Betere tij den Hoevelen onzer gezellen en gezollinnon hebben wy een traan zien wegpinken bij do opvoering van dit prachtig en beteekenisvolle drama, een bewijs dat onze menschen heel goed de beteekenis er van be grepen. Dat zijn van die dramas waarvan al onze klassogenooten reeds de droeve en pijnlijke gevolgen aan den levende lijve hebben gevoeld, strij den die zij allen reeds hebben mee gemaakt on in den grond dan ook iennen. Dat er bij velen onzer moeders de tranen langs de wangen biggelden verstonden wy maar al te goed, om dat alleen de kinderen door hen ter wereld gebracht, gedoemd zijn om van in hunne prilste jeugd te gaan dienen om de geldkoffers der fabri kanten tot barstens toe te vullen en dan nog blootstaan, van minuut tot minuut door die stomme machienen, als eene voet in stukken vaneen ge- reeten te worden, als het voorbeeld ons in dat drama gegeven. Spijtig dat er niet eemge onzer hardvochtige patroons met hunne vrouwen en kinderen op dien oogen blik in de zaal hadden plaats geno men. Misschien zouden ze, bij het aanschouwen van die hartelijke too- neelen ook tot wat betere gevoelens zijn gekomen, ten opzichte onzer te lang verdrukte en miskende arbei dende klas, Wie weet zouden zy niet gedaan hebben, zooals daar dien fabrikant deed, zyne schuld beken nen en met de stakende arbeiders verzoenen en zoodoende de rust en de welvaart voor allen tot stand te brongen, tot heil van gansch de samenleving.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3