Aroeiuers DAG en voor den WERELDVREDE. ff )y Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. a 1_ jg I Betoogt op 1 MEI voor het behoud van den 8 UREN Woeste is dood Klassenstrijd. Ieder zijn vracht. 19° Jaar !V0 16 Prijs per nummer 1.8 centiemen 16 April 1922. n< m° ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annöncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, S ure, ingezonden worden. De strijdpenning die dezelfde weck moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door do Vakbonden gostempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 1,95 6 3,75 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. 1 jaar fr. 15,00 Als een bliks ntechicht is de tij- ding van den dood ven Woeste door h^.t land gegaan. De gn;z politieker werd voor onsterfelijk ge houden. Hij was nu in zijn 84e jaar, maar nog altijd vol werk kracht en vol vers and. Hij was de Groene Woeste j> die lot aan zijn dopd groen gebleven is. Geen enkel debat i het Parle ment ot Woeste kwam tusschen in de bt spreking En dat; altijd m-1 veel kennis van zaken. Zijn spee chen waren perels van helderheid en van samenhang Hij was steeds en altijd de min van den aanval. Reactionnair in hart en nieren heeft hij machteloos moeten toezien bij de stichting var "een driepartijdige regiering. Hij heeft niet kunnen beletten dat een democratische wind waaide in de Belgische wet geving Hij heeft moeten slikken dat de 8-urendag gestemd werd, Art 310 afgeschaft werd. het Zui ver algemeen stemrecht ingevoerd is, en zooveel andere democratische wetten star.d kwamen. Hij kon niet beletten dat België niet altijd het paradijs der kapitalisten en de hel der arbtiders was. Maar heeft hij dit alles met verbeten woede moe ten gedoogen, toch miste hij nooit een gelegenheid om in volle kracht tegen den nieuwen tijd loste ko men. Dan haalde hij zijn aas op en kwam hij met zijn gewone bfhsn- dioh id los tegen de socialisten. Zoo moet hij zeker een zijner ge lukkigste dagen beleefd hebben, toen onze paitijgenooten uit de re geering gegaan zijn Woeste wilde in de eerste plaats te1 klerikale oveiheersching Nu dit niet meer ging wild- hij een kapitalistische overheersching van klerikalen en liberalen. Tot zijn laats en levens stond is hij een openlijke vijand van de Werklieden-Partij gebleven Maar niet all-en van onzepirtij, maar ook van de Viaamsche demo cratie. Eenige weken geleden heeft hij nog, tegen den wil in van zijn mandaatgevers, gestemd tegen de vervlaamsching van de tientsche Hoogeschool. Heel het leven van Woeste is een opoffering geweest voor de kleri kale reactie. Hij was een eerste- rangspolitieker, een nooit versa gende propagandist voor z'jnparti'. Voor zijn tegenstrevers was hij on verbiddelijk, Toen de klerikalen naden schoolstrijd van 1884 h n- der 'en onderwijz rs broodroofden, sprak Woeste woorden uit di h m kenmerken als den man zond r medelijden, den mensch ('ie zich kristebjk noemde, maar echt on- bristelijk dorst handelen Qu'ils s'en ailiant (dat zij er uittrekken zei Woeste aan de vrijzinnige on derwijzers die hij hielp broodroo- ven. De katholieke partij verliest-veel bij den dood van d n grijzen Woeste De werkende kl s verliest in hem niets dan een eerlijk tege: s'.rever Een vijand dien wij hoogachten om zijn kennis, om zijn verstand, om z jn onbaatzuchtige politiek. Een vijand, die lange jaren de ver persoonlij king van de leactie ge weest is. - Het land verliest ook niets aan Woeste. Hij was niet meer van dezen tijd Zijn politieke zon is met den oorlog ondergegaan Hij kon zich niet aanpassen aan de na oor- logsche toestanden. Zelfs ondanks de groote politieke gaven van Woeste zal er voor het volk van zijn werk niet vetl overblijven. Hij was geen opbouwer, geen schep per. Hij had in zich de kracht van te vernietigen, van te remmen, va- te bre.ken, Hij werkte meer met het breekijzer dan het truweel. Hij was zelfs geen groot staatsman, want daarvoor was hij te fanatiek, U dogmatisch aangelegd. Maar juist doordat Woeste handelde zo-als hij deed was hij een propagandist voor de Werklieden-Partij zonder het te weten. Door zijn brutaal reactionnair optreden, door zijn bijtende rede voeringen tegen de opkomende de mocratie, door zijn ongenadig af wijzen van elke democatische her vorming, opende hij de oogen der naar recht snakkende massa. Van Worste kan gezegd worden dat hij door het slechte na te jagen het goede dienstig was. Woeste is dood. Met hem ver dwijnt de ziel van de klerikale reactie, die zooveel onheil bracht over ons land Nog dagelijks wordt door onze tegenstrevers beweerd, dat de klas senstrijd eene soort theorie zijn zou door dé socialisten uitgevonden, on meermaals is er nochthans reeds be wezen geweest, dat de socialisten een feit hebben vastgesteld, name lijk het bestaan van den klassen strijd, zelfs van vóór er een net af- geteekende socialistische leer be stond. Want de groote gebeurtenissen in de geschiedenis der volkeren, wa ren niet zoo zeer de gevolgen van philosofische gedachten, dan wel van vraagstukken van stoffelijken aard, te zeggen vraagstukken, die het bestaan van eene of j andere klasse beïnvloeden,en die aan zekere klasse'in liet leven eene machtspo sitie gaf, waarvan gebruik ge maakt werd om eene andere klasse te onderdrukken, op zedelijk en stof felijk gebied. De opstand der slaven van Spartacus was toch wel een strijd van klasse tegen klasse, van uitgebuitenen tegen uitbuiters. Inde middeleeuwen, het tijdperk der feodaliteit, do strijd der koop lieden tegen do edelen en leenhee- ren,was toch wel een strijd tusschen maatschappelijke klassen. En nadat I de kooplieden een zekere macht ver- overd hadden, was het de strijd der ambachten en cooperation tegen de kooplieden nogmaals klassenstrijd. Zelfs de Slag der Guldensporen in 1302, aan dewelke men de beteeken is geven wil van een strijd tusschen rassen, van eene nationale en taal strijd, is een episode uit de groote strijd tusschen ambacht en kooplie den, die nu met den adeldom samen spanden, en als hot taalvraagstuk er tusschen betrokken was, is zulks omdat de taalkwestie innig verbon den is aan de maatschappelijke toe standen, aan de domokratie. De hevige strijd die woedde in Engeland tusschen groot en klein eigendom, en uitliep op de onteige ning der kleine bezitters ton voor dode der lords, en de onteigenden tot proletariërs maakte, die over niets anders meer beschikten dan hunne arbeidskracht, dit was toch wel klassenstrijd. Deze onteigening van den kleinen landbouwer zijner gronden in Enge land was er noodig om een proleta- riaa! te scheppen, zonder hetwelke een nijverheid kapitalistisch beheerd, niet mogelijk was. Daardoor werd eene nieuwe ma nier van voortbrengen mogelijk de manufaktuur en later het machi- nisme, en daarvoor was er goedkoope arbeidskracht noodig, en hoe meer niets-bezitters er gemaakt worden, hoe grooter ook werd het reserve- leger, menschen die verplicht waren voor ar deren te arbeiden, en zoo doende loonslaven te worden, derge nen die de bezitters der natuurlijke en andere middelen van voortbrengst waren geworden. En de arbeid werd aanzien als do eerste beste koopwaar en het libe raal princiep van - vraag en aanbod - weegt zwaar fop de proletariërs, die van alle bezit ontroofd, nog niet we- t»m wat macht er is in do vcreeniging. Hetgeen in Engeland gebeurd was, geschiedde'ook in andere landen, de middelen van voortbrengst, werden den eigendom van eene zekere klas se, en zoo ontstond de bourgeoisie, en door do Revolutie in 1789 vero- vorde dc bourgeoisie haren politieken invloed. Zij werpt de laatste hinderpalen omver-, die hare overheersching in den weg staan, en vestigt het prin ciep der vrijheid, want zonder vrij heid is geen kapitalistisch regiem mogelijk, en zonder die zoogezegde vrijheid van denkarbeid was ook de uitbuiting des arbeids niet te ver wezen tl ij ken. En de geschiedenis gedurende gansch de negentiende.eeuw, is de bevestiging van den triomf der bour geoisie. De klassenstrijd is bestendig en dikwijls uit hij zich hevig. De Revolutie van IS is het grootste en ook wel meest tragische bewijs van den bestendigen klassenstrijd. Over gansch Europa om zoo te zeg gen kwam een geest van verzet, van opstand bij de niets-bezitters, togen de bezitters die den arbeid van an deren uitbuiten. I11 1830, ziet men hoe financiers grooteigenaars en nyveraars, elkan der de hand reiken, elkander steu non en helpen tegen do midden-klasse en natuurlijk ook tegen de arbei ders. Al deze feiten waarop wij slechts terloops hebben gewezen,bevestigen voldoende dal de socialisten slechts hebben vastgesteld dat er tusschen do klassen, de si rijd bestond, omdat de bezittende klasse leven en zich verrijken wil ten koste van, en door de armoede en de ellende van de proletariërs. Onbewust, van den dagelijkschen strijd die geleverd werd, en met on gelijke wapens, zooals de arbeiders waren, hadden en hebben de socia listen nog tot doel de arbeiders be wust te maken van den strijd, waar toe zij gedwongen werden door de bourgeoisie, die alle voorrechten wil, en nog altijd, den arbeid als een koopwaar, afhangende van vraag en aanbod aanziet. 't Was met dit doel dat de groote Marx, in 1848, het communistisch manifest sloot met do woorden - Werklieden aller landen vereenigt u I Onmiddelijk is dezen oproep niet begrepen geworden, maar dank aan de aanhoudende propaganda van moedige mannen, ziet men op dit oogen blik, dut de arbeiders, het nut, de noodzakelijkheid der organisation hebben begrepen, en niet alleen op gebied van syndikalisme, maar van samenwerkingen ook van organisa tion om te zorgen voorontwikkeling en opvoeding. En nu op ditoogenblik meer dan ooit ziet men de bourgeoisie den klassenstrijd voeren, want trekt zij op dit oogenblik niet al do macht waarover zij beschikken kan samen, om do hervormingen, welke de ar beiders, door hun eensgezindheid hebben weten te veroveren, hen te rug tc ontnemen Het patronaat wil geld winnen, zich verrijken is het ideaal dor bourgeoisie, en zulks gaat niet zoo gemakkelijk, als de arbei ders niet meer de willooze slaven zijn als vroeger. Meer dan ooit worden de arbei ders verplicht te strijden voor hun bestaan. En 't is diezelfde bourgeoisie die niets anders tot doel heeft dan hare overmacht te behouden, en ons ar beiders te doen afhangen van liet fameus Vraag en aanbod die do socialisten het verwijt toestuurt den klassenstrijd aan te vuren. Leest men niet in de bourgeois bladen dat liet Crisisfonds moet af geschaft worden om dc werklieden meer te onderwerpen aan Vraag en aanboden wij meenen nochthans gehoord te hebben dat er na den oorlog erkend word, dat de arbeid niet als oen koopwaar mocht aan zien worden. De bourgeoisie, door hare houding tegenover onze klasse, dwingt ons tot den strijd, de socialisten hebben voor doel de werklieden te organi- seeren op elk gebied, om door den klassenstrijd te komen tot de af schaffing der klassen en de sociali satie der voorlbrengslmiddelen. Wy .weten, zulks is niet in een to bepaion tijd te bewerkstelligen,daar toe behoeft studie, daarom moeten de arbeiders van geest en hand, elk ander de hand reiken over de gren zen heen En moet de kenspreuk zijn Geene verdeeldheid onder de Werkers Belgische Werkliedenpartiji Afdeeling Aalst ZONDAG AANSTAANDE 1) Van den Wijkclub Nestor Schaltin. 2) Van den Wijkclub Jan Vol ders. EEN FEESTSTOET, zal om I 12 ure gevormd worden aan het lokaal van den Wijkclub Nestor Schal tin, Geeraardsbergschestr. Gezel Hipp. VAN DE MEULE- BROUCKE, Volksvertegenwoordiger voor Dendermonde en Gezel Alfred NICHELS, zullen na den stoet het woord voeren Al de groepen van Aalst en Omstreken, nemen met hunne vlag aan don stoet deel. PARTIJGENOOTEN, MANNEN EN VROUWEN, talrijk in den stoet, die een prachtige inzet moet wezen voor het I Meifeest, die oen week na dien plaats heeft. Allen op postj! HET MIDDEN-COM1TEIT. Ken luitenant generaal verdient 2200 fr. per maand; een lui tenant 570 fr. en een simpel soldaat 15 centen per dag

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1