Aalst De liberalen Uit Sottegem 1Vcrkersbclangon. Dal men uil onze be- groolingen de 400 of 500 millioen konden doen verdwijnen, ver oorzaakt door de maat schappelijke wetten. ""onderwijs. Ereipboclegern. APOTHEKERS DIENST. APOTHEEK. Jéröme RENNEBOOG Uit Haeliert. De groen kruisers hadden met veel bombast aange kondigd. dat ze ons in zake werk- loozen steun den bol gingen was- schen, en daar krijgen wij het nu in hun blad van Zondag laatst. Ze willen doen gelooven aan hunne dutsen die niet anders dan hun blad lezen, dat de beheerraad van 't kri sisfonds de plichtigen zijn voor de afschaffing van 't Krisisfonds, dat nu een hulpfonds wordt, waar een paar socialisten op een groot aantal andere personen en vooral de katho lieken deel van maken. Vroeger was het op Minister Wau- ters dat onze vijanden donderden. Nu heeft M. Moyersoen daar niets in te zeggen, dat is natte vinger politiek. De waarheid is, indien^nu Minister Moyersoen zorgde voor de geldmid delen aan 't krisisfonds te^rleenen, zooals vroeger onzen vriend Wau- ters gedaan heeft, het beheer van het krisisfonds niet in den krot zou zitten, en dus ook niet zou verplicht geweest zijn om maatregelen te ne men, die nu doorgevoerd worden. De slimmerikken van 'tgroen kruis willen alles best weten. Welnu, uw man heeft tijdens ons bezoek te Brussel, geen woord gesproken over den maatregel waardoor vele menschen den steun zijn ontnomen, al wat hij daar zegde was over de uitgeputte en niet uitgeputte kassen. Ze spreken van Erembodegem waar de groen kruisers alles en wij niets zouden gedaan hebben, daar zullen de menschen van deze ge meente ferm mede lachen Inder daad, onze mannen hebben den d. d. Burgemeester Callier, alsdan her- haaldolijk gaan vinden en op de samenkomsten ten gemeentehuize, waren wij aanwezig waar die zaak is opgelost. Te Erpe, Erondegera en Hofstade, hebben wij ook pogingen aange wend om den steun nog aan de werk- loozen dezer gemeenten te doen ver- leenen, en te Nieuwerkerken hebben onze gemeenteraadsleden in volle zitting den steun verdedigd waar uwe katholieke vrienden tegen stem den. Ge moet do onbeschaamdheid in pacht hebben zooals de groen krui sers van te durven schrijven, dat in zonderheid Flips in 't Werkloozen- fonds zou geweest zijn voorde uit sluiting der werkloozen.Gezien Flips daar tegen is opgekomen en te Brus sel in tegenwoordigheid van M. Alf. Van Geert, de chef der groen kruisers en M. Verleyzen, alleen die zaak gepleten heeft'op het Bureel van 't Nationaal Krisisfonds en be komen heeft dat vele werkloozen van de fabrieken Borreman, Torley en andere, hunnen steun terug ontvan gen hebben. De groen kruisers weten maar best wie steeds sprak in 't Werkloo- zenfonds van misbruiken, en dat Flips tegen die heimelijke werking is opgekomen, van menschen bij wie den steun aan de werkloozen in den neus stak. De zaak uitleggen zooals het gebeurd ~is, daar zullen de groen kruisers zich wel van wachten en wanneer er misbruiken waren die moesten bekend gemaakt worden. De groen kruisers zijn ook togen den nieuwen maatregel schrijven zij, dat is iets. Doch, als gewillige dienst knechten zullen zij voorts gaan die mannen te steunen, de katholieken die tegen den steun aan de werkloo zen zijn Dat is volksbedriegerij H. F. Vooride vrouwen en jonge meisjes die deel maken van onze Vakbon den, heden Zondag om 2 1/2 ure, in het lokaal Hand in Hand s buiten gewone vergadering. De vrouwen en jonge meisjes die verlangen deel te maken van onze vakbonden, zullen ook tot deze ver gadering toegelaten worden. De leden die deze vergadering verzuimen, zullen eene boet van 50 centiemen opgelegd worden. De moteurbreisters. M. Limbourg heeft tot heden op de voorstellen die we hem gedaan neb ben, om deze meisjes een loon te waarborgen van 135 frank per 14 da gen nog niet geantwoord, met dit fevolg, dat de staking die nu 4 we en duurt, onveranderlyk voort gaat. De koppigheid van dezen patroon die aan de redelijke vraag der mo teurbreisters niet wil voldoen, daar mag hij alleen de verantwoordelijk heid van dragen. Immers, sinds lan gen tyd hadden deze breisters naar verbetering gevraagd. De meisjes wierden steeds beloften gedaan, doch wanneer zy hun loon ontvingen, was dit mot een te kort op liet basisloon, soms 20, 30 en nog meer franken minder. Zal het dan iemand verwon deren, dat de |ineisjes nu op geen be loften meer voortgaan, en dat zet deze breisters aan stellig te houden aan de 135 frank waarborg. Wie zou die meisjes geen gelijk geven Bij de schoenbewerkers. De onderhandelingen met de pa troons hadden plaats en deze heeren hebben daarna nogmaals eene ver gadering gehouden, waarin zij be sloten geene verdere toegevingen te kunnen geven, dan tot een gomiddel de loonopslag van 7 12 per honderd, die zij beweren aan hunne gasten gegeven te hebben. De bond zal in overeenstemming met zijne leden in deze zaak hande len zooals het hem best past en vol gens het belang van zijne leden. B'i de Wevers. Deze mannen van 't fabriek Van Ghvseghem, hebben in overeenstem ming met de Vakbonden, hunne grieven onderzocht, die door de secretarissen in een paar onderhan delingen aan hunne patroons is over gemaakt. Zeggen wij dat deze zeer hoffelijk waren en ons de stelligste belofte, gedaan is, dit te onderzoeken, Nog Zaterdag is ons per telefoon gemeld dat aan onze vraag zou vol daan worden, en dat we Zaterdag 8e April, in de vergadering der We vers hebben bekend gemaakt, en waar besloten wierd, nogmaals aan den patroon de vragen der wevers in een brief te herinneren, waarop hij voldoening gegeven heeft, die zijn 1. De 10 0/0 op de loonen niet meer af te trekken. 2. Voor alle lijnwaadgeweefsels 10 0/0 meer. 3. Te zorgen voor een goede kam slager. 4. De wevers niet meer te laten wachten naar boomeu en wanneer er nog op een getouw moet gewerkt worden, deze te vergoeden in even redigheid 'van de basisluonen. De wevers zijn tevreden en wij hopen dat hierdoor den patroon groote voordeelen zal bekomen,onder vorm van grootere voortbrengst der wevers. Een geschil. Dinsdag morgend is een geschil ontstaan in 't werkhuis van De Ras. waar omtrent 30 meisjes in betrok ken zijn. Do meisjes geven voor reden op, dat het zou wezen voor liet te wei nig betalen en de patroon zou gezegd hebben, dat er geen vereenigden mochten werken. Naar genomen inlichtingen zou dat zoo niet wezen. Do patroon zegt dat het zoo niet is. Dat de patroon en werksters, zich dus maar spoedig verstaan. H. F. zijn voor 't ongeluk geboren. 'T is l i dagen geleden, dat zy in hun weekblad schreven, dat we ons zouden wachten, de namen te noemen van de liberale cheffen, die zich tegen de Werkloozensteun verklaarden. De menschen weten goeddat het de eerste maal niet is, dat de liberalen tegen den steun aan de Werkloozen gekant zijn. Op 4 April verklaarde M. Straus, de liberale-chef nog in de Kamer Welnu, is dat niet klaar, wat de liberalen willen, en de libe rale chef loog dan nog, want het budget van Arbeid, bedraagt slechts 150 millioen franken. De beestigheden van hunne cheffen, steekt de liberalen in een slecht postuur, ze zijn voor 't ongeluk geboren. Oud-Stryders, Soldaten, Invalieden OP ZONDAG 1G APRIL, om 2 UREN, Verplichtende Algemeene Vergadering, op boet van 0,50 fr. DAG.ORDE 1. Bespreking Vlaamsch Kongres. 2. Belangrijke medeelingen. 3. Verscheidenheden. HET BESTUUR AALSTERSCHE SAM. VENNOOTSCHAP (voor Oorlogsschade) Hopmarkt, n° 11, AALST. De plaats van BESTUURDER is te begeven, loon volgens bekwaamheid en werk. Schrifte.ijke aanvraag te sturen aan den Beheerraad der Maat schappij te Aalst, Hopmarkt n* 11. WORDEN GEVRAAGD. Voor de Fan fa re HAND AAN HAND, 12 leerlingen voor trommelaar. Ouderdom van l i jaar af. Zich aan te bieden, eiken dag, bij den Muziekchef, in het lokaal, zaal 2. Een bekwame leermeester zal de les geven. Jonge kameraden, geeft u aan HET BESTUUR. Voor Rusland. Nevende liist. Van eene vrouw uit de Geldhof straat 1,60. Gezongen bij Michel Wellekens door Maria Slots 5.56. V. Der Gucht Petrus Erpe 1,00. Lied gezongen door Martin Schrijver en Pierre Vinck bij Johannes Arijs 4,20. Hot lied Ferrer gezongen door Snel Pb. bij de W" Van Lierde rondge haaid door Vintje V. Assche bij de mannen van 't schalk gezongen door Neerinckx Jozef bij August. Verton gen en rondgehaaid door Martinus 3,00. Gezongen door Jozef Rimbaut het werkersleven en rondgehaaid door August De Schutter 4,70. Rondge haaid door Jean Segers bij Julien Thienpont 7,00. Gezongen door Au gust De Schutter en rondgehaaid door V. D. Eecken Romain bij Alfons De Brouwer 5,77. Gezongen door Maurits Kctz bij Victor Amant 2,50. Gezongen door Martin De Schrijver en Lelong bij den zelfden 3,75. Lied gezongen door Louis Paljas bij Jozef Cooman 5,85. Verkocht 3 zegels Frans Wellekens 1,00. Frans Vinck 1,00. Edmond D'Hoker 1,00. Door Mon rondgehaaid na de verga dering van de Vrouwenbond 30,00. Een lied gezongen door Delphine Biebaut op het huwelijksfeest van Romain Biebaut-Merckx en rondge haaid door Philemon Merckx 21,21. Rondgehaaid door J. in de cafó chan- tant (gioep Jules Elaut, te Meire, Steenstraat 5,12. Menschen, helpt de hongerigen spijzen, een onbekende 2,00. Buitengewone bijdrage Jonge. Wacht Aalst27,90. Omdat Spruitjes zoo goed de kinderen kan wiegen in het lo kaal van Nieu werkerken 11,45. Omdat Louise Verstraeten op den bedeweg gezeten heeft bij Henri De Sterck, Grooten Bolleweg, 1,50. Gezongen door Joseph Neerinckx en rondge- haaln door Wantjen met zijn houten been 3,46, bij August Vertongen. Ge zongen de Tweede Moeder door Fr. De Trover bij Henry De Sterck, Groo ten Bolleweg, 6,75. Lied gezongen door Tillon August en Charel Van Pamel, bij Louis Van de Spiegel, 1,71. Rondgehaaid Henry Arts, nog 0,50, omdat Vosse Gust do schoonste zong. Gezongen door Victor Van der llaeghen bij Louis Van der Schueren een partij lied, opbrengst 6,28, en omdat Natus niet rap genoeg was om de ronde te doen gaf Jean Trocli er nog 0,25 bij. Een lied gezongen door Valery Plas. rondgehaaid 7,82. Een lied gezongen door Hendrik Van Overstraeten, bij Lievens Adolf te Nieuwerkerken, het Lied van Vlaan deren 0,30. Een lied gezongen door Edmond Schelck en rondgehaaid by de Viezen. Brecdestraat, 5,21. Gezon gen bij Henry Bombeeck het lied Werkensleven, door Martha Vercam men en rondgehaaid door Jean Mar tens 6,00. Gezongen door Triest en rondgehaaid door Charles De Schry- ver, bij Jozef Cornand 4,26. Door den zelfden3.l l. Een lied gezongen door Remy Bonnarens, bij Maria Meert en rondgehaaid door jan Katjes 6,20. Van een vrouw uit «Ie Groenstraat 1,00. Rondgehaaid bij JefDeKenne 2,25. Totaal dezer week fr. 208,21. Belangrijk Bericht. Ik ondergeteekemie P I E T E R VAN DEN BROECK, wo nende Schoolstraat, 54, Aalst, verklaar geene schulden te er kennen die mijne vrouw de ge naamde Maria Van der Poorten zoude kunnen maken. Pieter WAN DEN BROECK. MEIRE (Oost-Vla ander en). Plaats van Onderwijzer of On derwijzeres in de Gemeenteschool. 1 1° jaar. Wettige jaarwedde. Aanvragen aan 't gemeentebe stuur voor 26 April 1922. Voor hongerig Rusland. Do omhalingen gedaan op onze ge meente voor de Russische kinderen heeft de som van 2052,10 fr. op gebracht. In naam van het Comiteit, onzen besten dank aan de bevolking. Voor de Turners. Een lied gezongen door Desiré De Smet en rondgehaaid door Ch. Rub- breclit, ten voordeele van den Turn- club 7,60. Den boer doet er nog 0,40 bij, Den boer geeft nog 1,00 voor een nieuw lied gezongen door DesiréDe Smet. Partijgenoolen Leest en verspreidt RECHT EN VRIJHEID», het ware arbei dersorgaan. Te koopen. EEN VELO, zoo good als nieuw, bij Frans De Bruvne, Ledebaan, 82, Aalst. Maandag 17 April, (Tweede Paasch- dag) M. Callebaut. Zondag 23 April, M. Ronneboog. (Oorlogsinvalied) Nieuwstraat, 9, Aalst. - BESTELT VOOR ALLE ZIEKENFONDSEN en in 't bijzonder voor den Bond van - Hand in Hand s VICTOR DE GEYTER - (Bond Nloyson). Trouwe bediening.— Rouw- Hout- en Metaalbewerkers. In onze gemeente zijn er een mer kelijk getal van deze vakmannen die zeer bekwaam zijn. Immers, onze merkwaardige stukken zijn gekend, zoodat onze gemeente door vele per sonen van de streek bezocht worden om bare aankoopen te doen en van onze kleine gemeente, een oprechte handelsplaats heeft gemaakt. Toch worden onze stielmannen die den bloei aan onze gemeente schonk niet beloond, gezien hare verdien sten niet iiv'Gvenrcdigheid, zijn met de loonen hunner vakgenooten van andereplaatsen die dichtbij Sottegem gelegen zijn, zooals b. v. Geeraards- bergen en Aalst. Wij zullen onze stielmannen, zelf de vergelijking la ten maken en de loonen opgeven die in deze twee steden betaald worden Metsers 2,25 fr. per uur. Dienders 1,05 Timmerlieden 2.55 Meubelmakers 1,45 Metaalbewerk. 2,75 ïi 3,00 Mannen van Sottegem, ziet deze cijfers en gij zult bemerken, dat gij merkelijk minder loonen wint. Gij zult u voorzeker de vraag stellen, waarom moeten de stielmannen van Sottegem minder loonen winnen dan elders Inderdaad, voor u is het leven te Sottegem zoo duur dan te Geeraards- bergen en Aalst, en uwe Patroons zullen vast. aan zulke hooge prijzen de waren verkoopen die gij gemaakt hebt dan de Patroons van andere steden. Wat is de oorzaak van dezen min- derwaanJigen toestand waarin gij verkeert Het is zoo simpel omdat te weten. De stielmannen van Sottegem denken daar niet aan, wat de vak mannen van andere steden sinds lang gedaan hebben van zich to vereeni gen, door de onverschilligheid der mannen van Sottegem staat gij daar zwak, en moeten er de loonen aanne men die uwe Patroons aai.bieden. Doch waar de werklieden sterk vereenigd zijn, daar stellen de werk lieden hunne vraag, om een loon te bekomen, dat hun toelaat mot vrouw en kinderen behoorlijk te loven, dat redelijk en rechtvaardig is. De vakmannen van Sottegem staan voor den keus, onvereenigd blijven zooals nu, en werken aan de loonen diehunne Patroor s hun willengeven, ofwel zich allen aansluiten bij de vakbonden die er zullen voor zorgen, dat de Sottegemsche stielmannen, in ruil van hunnen arbeid een goed loon bekomen. II. F. Voor de Vlag. Overdracht fr. 552,74. Ceuterick Georges 2,00. De Mey#r Leopold 2,00. Lefevre Leon 2,00. Omdat Bertlia zoo gaarne aan den blaasbalk trekt 0,25. Omdat Anna zoo gaarne met den zwaren hamer slaagt 0,25. Omdat Omor en Jean zooveel moest lachen 0,25. Van Omer 0,25. Onbekend 0,75. Nog van Omer 0,25. Voor de vooruitgang van den werkman 1,00. Omdat Broere eéh socialist is 1,00. Omdat Broere hem durft laten in Recht en Vrijheid zet ten 1,00. Omdat Leopold De Meyer hem goed vermaakt met een jong meisje 0,50. Omdat wij goede vrien den hebben 0,25. Omdat Leopold de vlamme heeft 0.25. Omdat Prudent onpasselijk is 0,50. Omdat René en Gaston socialisten zijn 0,25. Omdat Omer kan zingen gelijk een echte katholiek 0,25. Omdat René Brewavs zijn abonnement zoo terug bekomen 0,25.Een lied gezongendoorOmer en rondgehaaid door René 2,50. Een lied gezongen door Georges on rond gehaaid in 't lustig wiel door Geor ges Klodde 2,40. Omdat Broere Prudent gedanst heeft 0,25. Omd Broere hem z^o goed vermaakte 0,2 Omdat Leopold hem goed vermaa den Zaterdag avond 0,25. Omd René bij zijn echte mannen niet 0,25. Omdat Gustaaf gaarne bet g dacht zou weten van die manni 0,25. Voor de vlag van Gustaaf 0,c Omdat Alfons van Steenbrughe d< hoogvogel geschoten heeft 0,50. de tegenwoordigheid zijner vrou 0,25. Van Edgard omdat Georges ni bedronken is 0,25. Van Maurice oi dat Georges hem warmt 0,25. Vi August omdat hij op zijn gemak i 0,15. van Edgard omdat hy een cig rette moet hebben 0,25. En nog 0, fr. omdat Georges zegt niet 0,25. Oi dat Oscar zijn beste vriend wilt zi gen 0,25. En nog 0,25 fr. omdat 1 gezongen heeft 0,25. Een lied gezo gen door Georges Breways en ron gehaald door Edgard van Bruiz ghem 2,58. Een lied gezongen do Georges Breways en rondgehaa door Oscar Pieters 2,75. Omdat Osc te nieuwsgierig was 0,25. Omd Georges Edgard zijn oog genez heeft 0,25. Omdat Edgard zijn.gl bier niet betaald heeft 0,25. Omd het stommelingen ambacht was 0.2 Van E. V. B. 0,50. Omdat Georg Petrus niet kan trouwen als hij w 0,25. Omdat Oscar Pieters niets zeggen heeft aan Georges zijne trouw 0,25 omdat Serafien Helè gaarne ziet 0,25; omdat Edgard mo vroeg gaan slapen om morgen kil nen gaan te werken van E. V. 0,25. Van Maurice Breways omd Maria de Meyer op haar neus gev len heeft 0,25. Van Stom omdat 1 niet kan luisteren 0,25. Lied gezo gen door Edgard en rondgehaa door Georges Klodde 3,00 ome Francois om 5 uren daar moest z en eene kraai geschoten heeft 0,1 Van Leopold omdat Leon Lefev niet meer klaar ziet 1,00. Van Celi omdat Leopold zoo schoon den ste pendans kan doen 0,50 omdat Bi tha een kraai geschoten heeft 0,2 Van Leopold omdat wij allen zot z\ en omdat Edgard kromme voet heeft 1,00. Van Leopold omdat Ma celin bloost 0,50 omdat allen le gens zijn 0,25; omdat Marcelin zi arm bloot is 0,25 omdat Marcelii demies geeft 0,25 omdat Cam zijn kameraad niet kan verlaten 0,; Van Joseph omdat Louise mo schrijven 0,25 omdat Victor alti moet achter mij komen 0,25 omd Leon moet met Louise afrekem 0,25 omdat Omer tegen Marie gek! ven heeft 0,25 omdat Victor d« spiegel voor Marie zette 0,25 omd zij gek.... waren 0,25 omdat Lo< het niet gezien heeft 0,25. Gegev door Camiel omdat Leon verlor was 0,25 omdat het bij Helène g beurd was 0,25. Van Frans omd ons feest zou goed lukken 0,25. Oi dat Leon zijn nicht is 0,25. Omd Leopold goed gedronken heeft 0,1 Omdat Leopold densteppendans do te Strypen, Meire 0,25. Omdat Li pold hom goed vermaakt met zi vriend 1,00. Omdat Leon en Loop. geen adem mo heeft 0,25. Omdat Lefevre er uitg vallen is 0.50. Omdat Victor, Om niet kan verlaten 0,5C. Van Cam omdat den hoed in don weg 1 voor zijne pinten te zetten0,25.Vo de vlag 0,20. Een lied gezongen het 8 urenhuis en rondgehaaid do Joseph Parmentier 3,40. Omdat I lène, Joseph voor haar vrijer n wilt 0,30. Bijzondere gift van Mac me uit het 8 urenhuis 3,00. Grooten berge. Omdat Omer nog eens de gond; men gehad heeft 0,50. Omdat Celi getrouwd is met een krullekop 0,1 Omdat Omer het feest heeft bijf woond 0,25. Omdat Cies moest na huis gaan 0,25. Spijtig maar toch z 0,15. Omdat Marguerite weent, o dat CjTiel niet meer komt 0.25. Mai is content, omdat zij de foskar m voorttrekken 0,25. Omdat Omer he gelachen, omdat Richard danste n Ezalio 0,25. Omdat Ernest Stoupel zijn stokl Len staan heeft te Loeuwerghem 0, Totaal fr. 55,68 Algemeen totaal fr. 608,42 Verleden Zondag hebben wij 1 bezoek gehad van de Fanfare Ha aan Hand van Aalst, gevolgd v de sterke Turnmaatschappij Jeu Bloeit), een 300tal jeugdige stri krachten. Het was de eerste maal dat onze door en door fanatieke parocl een uitstap wierd gedaan, door oi socialistische partygenooten. De bevolking van H&elteft heeft eens te meer kunnen bestatigen, de socialisten wien zij vroeger schilderden als dieven en moor naars, mannen zijn van vrede eendracht. Na eene wandeling door de rochie te hebben gedaan, kwam wij aan ons lokaal, op Eede, bij Lobyn, waar gezel Prosper Do Bruj met zijne kranige stem heeft lal hooren aan de bevolking, wat kunnen, wat wij moeten, en wat zullen doen, eens dat de bevolki van Haeltert hare slavenboeien breken, dat zij niet meer zullen kneld liggen onder den knoet v hunne uitbuiters. En nu, kameradi fier het hoofd in de lucht, volgt n ons den ingeslagen weg, schudt

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2