I Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Redevoering in de Kamer Arbeiders Betoogt op 1 Mei. 19e Jaar N0 17. Prijs per nummer 15 centiemen 23 JApril 1922. DE WONINGNOOD. Voor het behoud van den 8 urendag Tegen de afschaffing van het Krisisfonds! Tegen de aanslag der Patroons op de loonen Voor den Wereldvrede! ïïfciflusn En tegen het Militarisme RECHT EN VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avotld, 8 ure, ingezonden worden. De strijdpenning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zjjn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zUn. uitgesproken door Gezel ALFRED NICHELS, tjjdens de Interpellatie van Gezel Melckmans aan M. Moyersoen over Gezel NICHELS. Mijne heeren, eenieder is er van overtuigd er is woningnood, woningnood in de hoog ste mate. Vóór den oorlog was er, om zoo te zeggen in onze streek één huisje voor ieder gezin, en naarmate er behoefte was aan woningen werden er ook bijgebouwd, want het was een openbaar geheim de gelden in woningen omgezet brachten eenen grooten intrest op. Gedurende den oorlog zijn er veel woningen afgebroken, vernield, en geene zijn er bijgebouwd. Reeds ziin er drie jaren verloopen, meer dan drie jaar is den oorlog ach ter den rug, en van 't bouwen van woningen komt er heel weinig in huis. Noch'thans.in ditzelfde tijdstip, zijn er vele nieuwe.buwelijken gesloten, nieuwe huisgezinnen *dus gevormd en naarmate er meer huwelijken ko men, vergroot ook de woningnood. Het spreekt van zelf dat ik niet zinnens ben eene lans te breken om de nieuwe huwelijken het Vormen van nieuwe gezinnen te beletten, integendeel maar die aanhaling was noodig om de redenen te doen kennen waarom er meer en meer woningnood komt en om U te'bewij- zen op het onzedelijke van dergelij- ken toestand. Eenieder kan in zyne eigene om geving bestatigen hoe en op welke wijze de huisgezinnen tegenwoordig zijn gehuisvest. Ik vertegenwoordig het arrondis- ïnent Aalst, waar ieder gezin vóór den oorlog zijn huisje betrok, dat weet ook de heer minister Moyersoen, die insgelyks Aalst, als geboortestad heeft. Hoe is het thans gesteld Droevig, erbarmelijk, mijne heeren! Het is geene zeldzaamheid in een gewoon werkmanshuis niet twee, maar drie en zelfs vlpr huisgezinnen geherbergd te vinden. Myne Heeren, ik vraag het U welk peil van zedelijkheid moet daar heer- schen Verbeeldt U op ééne en .dezelfde kamer slapen twee jonggehuwde gezinnen, omdat ze nergens anders "kunnen. Broeders en zusters, volwassen •urenschen, by gebrek aan plaats, hebben hunue legersteè op dezelfde kamer als hunne ouders. Heüspreekt van zelf dat de zucht naar eigen woning hier alles over- heerscht en kost wat kost, men zal er aan geraken. En hier begint men, -myne heeren, het spel te spelen der eigenaars, der ryke menschen. Men biedt zich aan bij een eigenaar, men vraagt een zij ner huizen te koopen en men betaalt zotte prijzen, ofwel de eigenaar maakt gebruik van dit aanbod, ver wittigt den inwoner, en dezen, met den eeuwigen schrik op't lijf. ge vaar te loopen op de straat te wor- - den gezet, verhoogt het aanbod en hot huis wordt verkocht soms twee en driemaal de wezenlijke waarde van vóór den oorlog. Andere eigenaars stellen hunne eigendommen, hunne woonhuizen in openbare verkooping, en het kan niet anders, de wet van vraag en aanbod speelt haar rolweinige hui zen voor vele koopers, dus duur, zeer duren koop. Komt het in mijn brein te vragen dat er eene wet zou gestemd worden, de verkoop van woonhuizen verbie dend? ,Gee.nszins, want het ware eene idiote vraag naar mijne bèkrömpene meening, zoii de Staat, wiens gelde- lijken toestand zoo slecht is, zich het grootste gedeelte van die meerwaar de, 't is te zeggen, van het verschil tusschen den prijs van 1914 en den hedendaagsohen verkoopprijs moe ten toeëigenen. Is zulks gerechtvaardigd Ik denk ja. Die eigendommen be stonden vóór den oorlog de meer waarde die aan die eigendommen wordt gegeven is het rechtstreek- sché gevolg van den oorlog, waar voor den eigenaar niets heeft ge daan. En gezien de Staat door den oorlog zelf, zijne schulden met miljarden franken heeft zien aangroeien, zoo zou de opbrengst van die meerwaar de kunnen dienen om die Staats schuldwat te verminderen. Laat me toe u te zeggen, mij,ne heeren, dat ik van de opbrengst van dié meerwaarde ten voordeele van den Staat niet al te veel verwacht aangezien de eigenaars zullen op houden to verkoopen, en hier is juist wel niet het eigenlijke doel, maar wel, wat moet ten goede komen tot 't bouwen van werkmanswoningen. Inderdaad, de zucht naar eigen woning blijft bestaan de mogelijk heid om eene te koopen vermindert en men is gedwongen te bouwen. Het stichten van maatschappijen tot het bouwen van werkmanswo ningen moet meer om meer aange moedigd worden en er dient zelfs on derzoent of de nalatige gemeenten, voor wien het lothunner ingezetenen de gemeenteraden weinig bekom mert, of die gemeenten niet moeten verplicht worden. Inderdaad, woningnood heerscht overal, en zelfs in de kleinste ge meente, zelfs in deze die van pen oorlog niets hebben geleden en waar geene woningen zijn vernield, zelfs daar heerscht woningnood omdat er gehuwd wordt en niet gebouwd. Al de bezorgdheid der regeering moet dus eerst en vooral gaan naar de stichting van maatschappijen tot liet bouwen van goedkoope werk manswoningen. Maar wanneer dienverplichtingen zijn volbracht, en de werkingen dier maatschappijen zich volledig kunnen ontwikkelen, dan Vind- ik eraiet het minste bezwaar in, dat de regeering ook het privaat initiatief zou aan moedigen en subsidiën toekennen aan deze werklieden en kleine bur gers die zich een eigen woon wen- schen te bouwen. De heer minister is dit gedacht toegedaan, heeft hy ons gezegd, en alhoewel er Kamerleden zijn, tot mijne politieke.partij behooreride, die dit gedacht niet deelen, kan ik persoorilyk my ten vólle bij dit ge dacht aansluiten, altijd onder voorbe houd, dat de samenwerkende maat schappijen in niets worden tegenge werkt. Schenkt dus eene tegemoet koming aan werklieden en kleine burgers, die een eigen woonst bouwen, eene tegemoetkoming van minstens een vierde der waarde van de gebouwde woning. Men leene geld aan een niet al te noogen intrest, en 't bouwen van werkmanswoningen zal een stap hebben vooruitgedaan. Zoodoende, is er ten minste hoop uit die groote moeilijkheden te geraken, en dat de woningnood een eindo nemen zal. En wanneer de regeering het ern stig meent met het bouwen van goed koope werkmanswoningen, dan weze het me ook toegelaten van nu af hare aandacht te trékken op het feit, dat er maatregelen moeten ge troffen worden, om te beletten dat de bouwgronden een te hóogen vlucht in prys nemen. Thans is de prijs der bouwgronden niet in zoo hooge mate gestegen als de prijs der woningen zelf, om de ge zonde reden dat er weinig bouw gronden gekocht worden. Maar den dag dat men ernstig met het bouwen zal beginnen, ook dien dag zal de "geldzucht der eigenaars zich doen gevoelén, en het is noodig dat er van nu af naar maatregelen gezocht wor den opdat ook dit geen ..beletsel weze tot het oprichten van nieuwe wonin gen, iets wat we allen ten zeerste moeten betrachten, Het mogelyke moet gedaan wor den, opdat we weldra ten minste zoo haast mogelijk tot den toestand van vóói den oorlog terugkeeren. 't Is te zeggen naar den toestand dat elk ge zin zijne woning alleen kan be trekken. Zulks is vooral noodig om den huisvader en de huismoeder toe te laten aan hunne kinderen eene ze delijke, krachtige en gezonde opvoe ding te geven. Gaat de statistieken na der ver waarloosde of misdadige jeugd in betrek met de wantoestanden, en wees er van overtuigd, U zult zien den invloed van het samenwonen in te beperkte woonruimte van ouders en kinderen. Het ware wel belangrijk te weten hoeveel personen per bed slapen hoeveel zolders als nachtverblijf dienen voor personen van beiderlei geslacht zonder eenige afscheiding tusschen de slaapplaatsen het ver band tusschen ae cyfers over kin dersterfte, over de .tuberculose en woningnood of woningen slecht ver lucht en onvoldoende verlicht. Moesten we dergelijke statistiek bezitten wees er van overtuigd, er zou een kreet opgaan gansch het land door, en meer dan ooit zou|het gebleken zijn, dat alles in 't werk moet worden gesteld om woningen en nog wonin gen te bouwen in t belang der open bare gezondheid en in 't belang der zedelijkheid zelf. En terwyl we dergelijken toestand bestatigen, terwyl we zien dat er gansche werkersgezinnen zich moe ten tevreden stellen met één kamer tje, dat zelfs moet dienen tót keuken en slaapkamer te Igelijk, zien we dat er veie rjjke menschen niet alleenlijk een prachtig groot huis bewonen, waarvan vele kamers onbenuttigd zijn, maar die dan ook nog een bui tengoed bezitten dat ze slechts enkele zomermaanden betrekken. Nu er zooveel woningnood heerscht nu er zoovele onzer helden, die ons Vaderland hebben vrijgevochten, over geono woonst beschikken, en er zoovele opgeëischten, wiens held haftigheid niet genoeg kan herin nerd worden,.te vergeefs naar eene woning zoeken, nu ware het toch niet te veel gevraagd aan die rijke menschen, die zoo graag met hunne vaderlandsliefde pronken, een hun- nor woningen tijaelijk te missen, ze te laten bewonen door een dezer aan wien zij hunne vrijheid hebben te danken. En wanneer zulks niet vrywillig gebeurd, dan ware het maar billijk dat er maatregelen getroffen werden, om hen er te kunnen toe dwingen. Met spijt zien we dat, in dezen on- gelukkigcn tijd van woningnood, er nog werkmanswoningen afgebroken worden, omdat die werkmanswonin gen eene andere bestemming hebben gekregen. Ik verklaar me nader. Een n ij veraar wenscht zijne fa briek te vergrooton, koopt de werk manswoningen er rond gelegen, ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 1,95 6 3,75 1 jaar 1 jaar BUITEN BELGIE. 7,50 fr. 15,00 vindt de eeneof andere reden om de inwoners te verdrijven en 't spel is gespeeld. Er zijn zoov°el werkmans woningen min, en de woningnood is vergroot. Het is natuurlijk mijne meening niet te vragen dat een nijveraar zou belet worden zich uit te breiden, zijne fabriek te vergrooten.Maar wat toch wenschelijk ware, is dat die nijveraar zou belet worden wonin gen af te breken alvorens hij voor nieuwe heeft gezorgd. Hij zou dus moeten verplicht worden zooveel nieuwe woningen te bouwen als hij er zinnens is af te breken, tot ver grooting van zyne fabriek. Veel hooren we gewagen, dat er voor de groöte huisgezinnen eerst en vooral zou moeten gezorgd wor den, want alhoewel de meeste rijke menschen den schyn willen hebben dezen te loven die een talryk gezin hebben, zien weeral dat de eigenaars veel moeilijker eene woning zullen verhuren aan een gezin met vele personen, dan aan een klein. Vele kinderen is ook veelal een beletsel om aan eene woonst te ge raken en zelfs de wet kykt er naar om. Hoe dikwyls hebben we reeds niet moeten bestatigen dat een talrijk gezin, de straat word opgezet, niet wetende waarin of waaruit, om hunne woning te zien betrekken, door een pas gevormd gezin Zoo hebben we meermalen zien gebeuren, dat een gezin van twee personen een andergezin van acht en meer, het recht bekwamen, dit tal rijk gezin te verdringen. Is zulks betamelijk, is zulks aanneembaar Neen, en nochtans dit gebeurd en de wet geeft er het recht toe. En hier, mijne heeren, meen ik uwe aandacht te moeten trekken óp het innig verband dat er bestaat met de kwestie van den woningnood en de huishuurwet. We zullen in 't kort de gelegen heid hebben hierover grondig on9 gedacht te zeggen, gezien we na het verlof de nieuwe huishuurwet zullen te bespreken hebben," maar van nu af wil iker bijvoegen dat de heden- daagsche huurwet te veel vrij'spel laat aan de heeren vrederechters. Hun rol .zou moeten meer en beter afgebakend worden* want nu. zyn hunne vonnissen tot uitdrijving veel te veel verschillend «n uitloopend. Ten andere de wet zelf werkt het bedrog in de hand. Ziehier een dier feiten die niet zel den gebeuren. De wet van 14 Oogst 1920 zegt dat wanneer de eigendomsoverdracht geschiedt ter uitvoering van eene beslissing van het gereent, de duur der huurverlenging wordt vermin derd tot zes maand vanaf den dag waarop de eigendomsoverdracht aau den bewoner wordt beteékend. Waarom die bepaling Om de eigendommen van weezen niet ge vaar te doen loopen in waarde te doen verminderen, is er aangevoerd geworden. Welnu, ik maag u verzekeren dat ook degenen die wenschen uit de onverdeeldheid te scheiden zich wenden tot het gerecht oni' Tiunne eigendommen by rechtswege të kun nen verkoopen en aldus de baarde hunner eigendommen in grooté mate vermeerderen. In Aalst, hebben we 't vol gende zien gebeuren. Zuster en broeder erven de .eigen dommen lulsner overledene moeder, waarondereen groot aantal burgers- en werkmanswoningen. Die woningen worden te koop ge steld, en enkele worden uit tör hand verkocht. OORLOG Aftootn OORLOG

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1