2)e Werkstaking Cinema Flora Uit Sottegem Uit llaelterl. Uit Hofslade Denderleeuw. Grooten bergbe Onkerzele. Uit Schendelbeke. Overboulaere, Geeraardsbergen. Wij pustan 1.. van het muziekstuk van A. Duquesne. uit te voeren door de Fanfare* Hand aan Hand tijdens hei Concert van Mei avond Zondag 30 April, om 5 ure, op de Groote Markt. A. Vermoeid van depairoons- wil te ondergaan, lijdende aan de armoede voortgebracht door de lage loonen, hebben de werklieden, hun geduld verliezende, de werkstaking uitgeroepen. De Internationale door de bassen ingeleid, wordt gevolgd door de weeklachten der vrouwen, die de gevolgen der staking vreezen, door de bugels weergegeven. Ver-, volgens een fragment der Marseil laise die de groeiende opgewonden heid der stakers aanduidt. De werkstakers, marchee- ren in dichte drommen op, naar het Volkshuis, waar eene vergadering gehouden wordt. Onderwege ver voegd een nieuwe groep de massa, dit wordt weergegeven door het in vallen der trompetten. De betooging die een oogen blik heeft stilgehouden, zet zich terug in beweging Herne ming van het fragment der Marseil laise. Ingang in de vergaderzaal, waar stilaan de werkstakers hunne kreten verminderen tot de kalmte heerscht. C. De aankomst van den spre ker, wordt aangeduid door een ino tief te geven door detrombonne. D. Een quatuor, geeft de raad weer, gegeven door het comiteit der staking. E. Het akkoord is eensgezind, de staking is gestemd, men zal den strijd aangaan. Het motief van den spreker wordt hernomen door Cors en trombonnen. Er komt wederom een nieuwe groep de stakers ver voegen, -die zich bij de beslissing aansluiten. Dit wordt door de kleine koperen instrumenten weergegeven. p. De werklieden verlaten de zaal. Men meldt nochthans dat de sol daten de stakers tegemoet gezonden gezonden zijn. In de verte hoort men de soldatengang. Een motiet door de cor weergeven, toont aan dat er order is gegeven aan de troepen zich gereed te houden, en hunne wapens in orde te brengen, hetgeen uitge voerd wordt. (Rammelen der timba- len). G. Dë soldaten komen steeds naderbij bij liet schallen der trom petten. In de verte bemerkt men reeds de eerste rangen der troepen, Angst, gejaagdheid van de mannen, wordt weergegeven door de bassen en de simbalen. Aria van de tijfers, wordt met meer kracht door de bugels en de bassen ondersteund door een motief der trompetten. De soldalen naderen steeds meer en meer, zij komen, zij zijn daar Werk stakers en soldaten staan overeen. De soldaten zijn getroffen en aan gedaan bij het zicht dier ongeluk kige massa wien de nood nijpt, en in°dewelke zij hunne broeders en vrienden kunnen beschermen. jj. De vrouwen treden vooruit. Zij richten zich tot de soldaten, en smeeken de soldaten zich over hun lot te ontfermen; zij vertellen hun lijden en spreken van de woonst zon der vuur, en zonder brood in de kas. Dit tal'erael wordt weergegeven door de bugels.en worden onmiddelijkge- steund door de trombonnes, barytons en bassen. I. De soldaten zijn aangedaan en gevoelen medelijden hunne wa penen beven in hunne handen. Zon der zich ertegen te verzetten, laten zij (je stakers voorbij gaan, die zi-lr langzaam verwijderen voor ten hun nent terug te keeren, de Marseillaise zingende, die weergegeven wordt door de kleine koperen instrumen ten en de trombon nen, die on derlijnd wordt door eene sonnerie der trompetten. j. Dien dag heeft aller moed doen herleven. D© werklieden zullen den strijd voortzetten tot het. einde, als het moet. Dit gevoel wordt weer gegeven door eene krachtige Inter nationale, behandeld in verschillen de motieven door al de instrumen ten. Dit prachtig socialistisch muziek stuk, moet door al onze partijgenoo- ten gehoord worden. Allen dus naar Groote Markt, om onze moedige mu ziekanten; die zulke machtige stuk ken aandurven, te gaan toejuichen. MOORSELBAAN, 60, AALST Programma van 28, 29 en 30 April. Op de Zweedsche Meeren Leerzaam De weerwraak wan hei Noodlot Groot drama in 5 deelen. De Roman wan een arme Jongeling. Roerend drama in 0 deelen met Pioa Menichelli. Pulcherie heeft geen geluk Komiek. Toekomende Week De Vleugels openen Drama. De Zeeschuimers van 't Zuiend VOOR DE VLAG Omdat Belle in de meuege loopt 0,30. Omdat Remi door den trein p... met een boogskon 0,25. Omdat Vale rie zijn vrouw gaarne zou een meisje willen 0,25. En omdat zij aan geen aangeraakt., nog eens 0,25. Propaganda club Zaterdag 0 Mei, om 7 ure 's avonds vergadering, bij de Weduwe Triest, Kortenhoek. Dagorde. Onze deelneming aan het Inhuldigingsfeest te Sottegem, op 28 Mei. Dat niemand ontbreke. Het Bestuur. Soeialistische Propagandaclub. HEDEN ZONDAG 30 APRIL, om 4 ure 's namiddags (zomeruur), Alge- meene Vergadering, bij August De Backer, Leeuwbrug. Partijgenooten, neemt wel in acht, dat we op den vooravond staan van den Eersten Mei, dag op denwelken wij er zullen aan houden al onzen tijd, al onze krachten te wijden aan de verheerlijking van den Arbeid. Om dien Hoogdag, onzen Dag, op plechtige en luisterrijke wijze, den arbeiders waardig, in te zetten, zijn er verscheidene feestelijkheden op touw gezet door hei Nationaal Syn- dikaat. Wij zullen het ons als een duurza- men 'plicht aanrekenen ons als één man aan te sluiten by die andere schaar werkers, om zoo gezamenlijk te betoogen voor al wat dien Hoog dag bediedt alles voor en door den Arbeid in eendrachtig, vredelievend samenwerken. Benevens de vergadering zullen we dus deelnemen aan den Uitstap met Muziek, welke rond 5 ure zal vertrekken om het Dorp naar Huise- gem te doorloopen na afloop van dozen vangt rond 7 ure het Feest aan in het Lokaal aan de Statie, fgansch kosteloos voor heel uw familie.) We dringen er bijzonderlijk op aan opdat iedereen aanwezig zij, om in zoo groote getallc mogelijk aan de Feesten deel te nemui en tevens te betoonen, dat de mannen van Den derleeuw wel degelijk iets voelen voor de socialistische <le werldie- dengedachte. De Sekrotaris, G. DE BRUYN, lied gezongenen 't Suren huis door Mathilde Souglan, 1,85 omdat Liza niet gezongen heeft en Charles zit ten zien heeft, 0,50 van een vriend uit het Surenhuis, 1,00. Gezongen door Ahna en rondge- haald door Constant, 0,75 omdat Anna een schoone stom heeft, 0,50 omdat Constant gek wordt van haar stem en mocht tegen zitten. 0,50 omdat de kapitein van Stoupel zulk" schoone vrouw heeft. 0.50 omdat Stoupel den Indianen dans gedanst heeft met Emma, 0,50 omdat Syl vain Rachel zoo gaarne ziet, geeft Stoupel 0,50 omdat Sylvain liet be kent dat hij haar bemint geeft hij ook, 0,50 omdat het Stoupel zijn eerste maal was dat hij zat is en dat hii haast zot was, 0,50 omdat Stou pel, Constant en Sylvain zegt dat gansch Grootenherhe in 't zothuis moest zitten, 0,50 omdat Ernest tot twaalf uur in Dekkebus vogels ge vangen heeft, 1,00 omdat Oscar Coppians zegt dat hij niet houdt staan dat Stoupel zijn stok heeft la ten staan te Leeuwerghem, 0,25. Totaal fr. 36,02. Algemeen totaal fr. 716,47. Soc. Propagandaclub Zondag aanstaande, 7 Mei, om 4 ure namiadag, zeer belang rijke Algemeene Vergadering. 'Dagorde Laatste schikkingen voor ons Feest van 28 Mei. Geen enkel lid mag op deze zoo belangrijke vergadering ontbreken. De Bestuurleden vergaderen om 3 ure namiddag. Gezel J. Bekaert, Arrondisse- merrts-Secretaris, zal ons de volle dige toètredingen bekend maken. Het Bestuur. VOOR DE VLAG. Overdracht fr. 679,85. Van onze ware strijde» s, Ceuterick Georges, De Meyer Leopold en Lefè vre Léon, 6,00 ómdat Georges twee maal zijn wezen afgespeeld heeft, 0,50 omdat Pierre uit de Zwarte Beuze met een vliegmachien van Burst naar Aalst is komen overge vlogen om de Sottegemsche roode makkers te bespieden, 1,00 van Louise omdat Omer niet wist dat de roode makkers naar Aalst geweest hebben, 0,25 van onzen voorzitter omdat Pierre zoo goed kan spionee ren, 1,00 omdat Pierre 10 fr. ver diend heeft achter den rug van de geele, 0,50 omdat hij verdwaasd stond' te zien in Aalst, 0,25 een lied gezongen door Joseph Berten, rond- gehaald door Sis Slekke, 5,07 een lied gezongen door Léon Pieters en rondgehaaid door zijn vader, 3,45 omdat Oscar Pieters met zijn lief gevallen is, 0,50 van Leon omdat Fritz zijn decoratiën ophad, 0,50 omdat Georges met Florre verkeerd, 0,50 omdat Oscar opgestaan is, 0,25 omdat hij niet alleen opstond, 0,25 omdat Baziel De Vos eiken Zondag zijn lief har rug gaat was- schen, 0,25 omdat Maria Verbeec- ken eiken Zondag haar gaat opzoe ken, 0,25 omdat Bertha Verbet eken tegen haar man heeft gevochten, 0,25 omdat Leon Iilakke met een beterave verkeerd, 0,25 omdat hij in zijn bed lieven gezaaid heeft,0,25; omdat Pierre vraagt waar haar uur werk zit., 0,25 omdat Georges Pe trus zoo lang wacht zijn glas bier uit te drinken, 0,25 omdat Florre haar lief den afgang heeft, 0,25 om dat Peegoe zou willen vliegen en zij niet kan, 0,25 van Prudent tot ons groot spijt dat hij ons verlaat om naar Frankrijk te gaan, 1,00 omdat Georges altijd nevens Ivonne zit te droomen, 0,25; omdat den boerde koeien niet kan melken, 0,25omdat don hoor zolf melkt. 1,00 omdat hij t,e hoost is om ons oen glas bier t© betalen, 0,25; om lal. Adolf altijd langs de kleine wogen loopi me, Masnie, 0,25 van Alfred, 2,00 een, Oemeenteraadszitting van 15 April. Waren aanwezig degezellen Lean- der Van den Hove (burgemeester), Van Schoors Joseph, schepene Kin dekens Frans en Duchou Petrus, leden de heeron Petrus Peerts, (kath.) oud-burgemeester, Frans Van Audenhaege (lib.) ook oud-burge meester). De volgende punten waren aan de dagorde 1. Verhooging van jaar wedde gemeenteontvanger. De verhooging der jaarwedde van den gemeente-ontvanger werd ver worpen om reden te weinig werk. Stemden tegen Van den Hove, Van Schoors, Duchou, Kindekons (soc.) Van Audenhaege, liberaal. Peerts antwoordt, het is verloren gestemd, wannneer het wet is, is het wet Ik stom ja In de vorige vergadering was er besloten en aan de Bestendige Depu tatie ingezonden, 1000 fr. als jaar wedde voor den bediende burger stand, en door de Deputatie op 500 fr. gebracht, stemden tegen de beraad slagingder deputatie,Van den Hove, Van Schoors, Duchou ,en Kindekens, (socialisten). Stemden voor Peerts (kath,) en Van Audenhaege (lib). Het fonds der meest begaafden wordt aangenomen met algemeene stemmen en bij de provintie aange sloten. De heer Peerts zegt, het ware veel beter dit gemeenschappelijk te kunnen doen, want nu zullen het allen gentenaars zijn die er zullen van genieten. Hij wordt gesteund door schepene Van Schoors, die het onrechtvaardig vindt, dat de socia listische partij, in alle instellingen niet hare vertegenwoordigingkrijgt. Gemeentetaksen. De'.Secretaris leest de gemeentetaksen waaraan er door de Bestendige deputatie wijzi gingen zijn gebracht geworden. Ver schillende taksen worden door beide partijen aangenomen, uitgezonderd de taks op de duivenhokken en die op de koeien. Gezel Van Schoors vraagt, de taks de duivenhokken weg te laten, De taks op de kooien wordt uitge steld tot de volgende zitting. Peerts wil dat alle koeien betalen, zoo goed eene als meer, de burge meester wil 2,50 fr. op de eerste, 5 fr. op do tweede, enz. (uitgesteld.) Eerste Mei, gezel Van den Hove (burgemei'Sicistelt voor do Eerste Mei als wettige Feestdag te doen doorgaan, de Arbeid vereerlijkqn, aangezien hij de bron is aller rijk dommen. vraagt om verlof te geven, aan de gemeentebedienden, alsook aan de onderwijzers en onderwijze ressen van gemeente en aangeno- mene scholen. Dit voorstel wordt aangenomen, doch Van Audenhaege Frans verzet er zich tegen en ver klaart dit niet te stemmen. Van Schoors. Gij Mijnheer, kunt dan maar alleen werken. Dezitting sluit om 9 ure. De Schrijver. P. VAN SCHOORS. Soc. Propagandaclub. Zondag aanstaande 7 Mei, om 9 1/2 ure 's morgens, bij P. Daneels, Dries, maandelyksche vergadering. Dagorde. —1. Bespreking tot het aankoopen der vlag. 2. Benoodighe- den voor den club. 3. Aanstellen van een verluooper voor ons weekblad u Rechten Vrijheid 4. Herkiezing van een nieuwe secretaris. De Voorzitter drukt op het belang dier vergadering, en hoopt dat er niemand zou ontbreken. HET BESTUUR. Schendelbeke bereikt reeds zijn 70* lid in den Propagandaclub, 70 mannen die vast besloten zijn te strijden voor het socialisme. Dit heb ben wij grootendeels te danken aan onze kameradengemeenteraadsleden die van het gemeentehuis eene open bare zaal hebben gemaakt. Alle ge heimen zijn daar opgeruimd. Al wie Recht en Vrijheid leest, kent den toe stand van Scheudelbeke. Vooruit mannen,steunt onze raads leden, sluit u aan bij onzen club, daar bezit u de wapens om uwe rech ten te verdedigen. J. COSYNS. Aan onze leden. Onze club noemt deel aan den Mei stoet te Geeraardsbergen. Men vergadert om 9 ure stipt voor middag, in het lokaal, om te samen naar Geeraardsbergen te gaan. Niemand mag zonder geldige rede nen ontbreken. Socialistische Propagandaclub. Heden Zondag 30 April, om 2 ure namiddag, Verplichtende Algemeene Vergadering. DAGORDE 1° Mei en de Inhuldi ging Feesten te Sottegem. Dat nie mand ontbreke. HET BESTUUR. ting van de afdeeling dier gemeente. Ook de geestverwanten van het Sot tegemsche sturen ons den opro' p, tot deelname aan de Vaandel inhul diging van den Socialistischen Pro pagandaclub dezer gemeente. Het hoeft niet gezegd dat onze Fanfare en de Groepen aan die plechtigheden deelnemen. Geeraardsbergen zal zijn contin gent leveren en in massa trekken onze mannen en vrouwen met de Jeugdgroep er heen Ook voor den zomer zijn feesten in 't zicht. In overweging dient genomen de Jeugddag van Antwerpen op 12 Augustus, waarvan ons blad Recht en Vrijheid reeds den op roep heeft afgekondigd. Inderdaad, de stad Antwerpen is een heerlijke stad en rijk aan bezienswaardighe den de Dierentuin, de aanlegplaat sen (dokken) dor zeeschepen, mu sea's, enz. Reizen vermeerdert ken nis, en nevens het aangename geeft het niet Aldus helpt onze Party mede aan de doorvoering van haar program ma, werkt aan de ontvoogding der arbeiders klasse en stuwt naar de omhoogwerking van hen dio men al te lang ten onder heeft gehouden. Geen rustis het by ons. In den socialen strijd welke wjj doorvoeren houden wij steeds het oog gericht naar nieuwe wegen wy willen breken den ouden geest van tot hier en niet vorder In onze rangen staan de democra ten en immers voorwaarts gaat het alhoewel men soms dreigt onzen loop te stremmen ofwel men soms verspreidt wij in zalige rust zyn getreden. Op dus, vrouwen en mannen, den één Mei op waardige wijze gehul digd. WAARDIG zeggen wij, om on ze tegenstaanders geene gelegenheid te geven dat ons werk, de inzichten der Werkliedenpartij, teleurgesteld zijn. En eens zal een dag komen dat de werkende klasse, in Welvaart en Vrede het hoogtij van don Arbeid zal vieren. a. II op hij wordt gesteund door Gezel Duchou. Peerts, ziet gij het wel, dat zijn twee duivenmelkers en beiden ko men zij er tegen op, die taks zou ten minste 25 fr. moeten bedragen in plaats van 5. Er is niemand die dui ven moet houden. Van Schoors. Wanneer wij bei den tegen die taks opkomen, is het niet om ons aan die 5 franken te onttrekken, doch om de volgende reden de duivenliefhebbers betalen reeds aan den Staat 1 fr. per duif voor al hunne duiven, die zich op hun hok bevinden, wanneer wij aan de prysvluchten willen deelnemen, en daar ik en mijn gezel duivenspe- lers zijn, bijgevolg onderwerpen wij ons aan do wet, maar er is iets an ders, overal en ook in onze gemeente zijn er duivenchappers die aan goono piysvluchten deelnemen, die niets dan duiven houden om te chappen van ons allemaal en die moeten dan nog geenen taks betalen. Peerts, het zijn loch maar de dui ven van 1922 die moeten taks beta len, 't is te zeggen den ring die moet betalen. Van Schoors, het zijn alle duiven, achtbare collega, zoo goed die van 1900 als die van 1922, ik geloof wan neer ik die taks wil weglaten om do reden u zooeven gezegd, dat dit maar billijk is, de rechtvaardige moet betalen en chappen mag men doen. Peerts, die duiven doen toch zoo veel schade dat het ongelooflijk is, ga ziet eens op mijn land, er ligt geen havortje meer op, dit is allen van die duiven opgeraapt, en liet is reeds zoo hard getrappeld, als kas sei, ik heb er ook eenen put 5 of 6 op gevonden, waarin zij duiven vangen (chappen) en kon ik maar eons in I tijds komen, ik zou zo helpen want zij kunnen er geene gei oeg vangen. Duchou. Kwain ik eens in tijds op diechappers, "ij zouden het geen I weemaal doen. Wie kettert daar dat men bij ons niet meer die vurigheid bezit zooals een jaar geleden, toen de ge- meentekiezingen zulke levendigheid en werklust deden betoonen van wege onze partij Een oogenblikje a. u. b. Is de stilte van het politiek rumoer na de kiezingen van verleden jaar, een weinig ingetreden, daarom ken de men bij ons het rusten nietonze kringen leverden work, het Midden bestuur, de Raden, Propagandaclub en Studiekring hielden regelmatig en met vlijt de bijeenkomsten en de verschillige vertakkingen werden met zorgzaamheid geschouwd. Wij rusten En morgen, ter gelegenheid van Een Mei, zal nog eens te meer blijk gegeven worden dat in socialistisch midden nooit rust wordt gehouden wanneer het betreft partij leven, pro paganda, uitspanning en groepeering der arbeiders. Eerste Mei Feestdag gewijd aan do verheerlijking van den arbeid. En onze jeugdgroep is iets aan het voorbereiden hetwelk nog eens dezen zal beschamen die lieten hoorendat wij rusten. Rust roestde leuzo van onzen TurnkrinCg, en in hunne lenige vaar digheid zullen zij morgen betoogen en betoonen dat de arbeiders in hunne kir deren de spreuk beamen Wij jhebben g©en geld Wij hebben geen goed Maar wy hebben meer WIJ HEBBEN DE TOEKOMST. En even als het voorbijschuiven eener kiezing, zal ook het eindigen van den Meidag by ons do rust niet laten intreden. Zei men vroeger dat de Werklieden party niet in slaap ie krijgen is wij zullen 't bewijs leveren zulks te handhaven. Nieuwe werkingen staan aan de dagorde. Door onze vrienden van het naburigeThollembeek worden groot- sche feesten op touw gezet. 11|, 11 Mei a. s. Inhuldiging van het Vaandel en 10" Verjaardag der stich Eerste MeiOfficiëele Feestdag. De gemeenteraad was vergaderd op Woensdag 26 dezer laatstleden. In die heuglijke zitting is de I Mei als ollicieele feestdag gestemd ge stemd geworden met 7 stemmen tegen 6 (katholieken). Gezien die stemming dus, zullen de stadsdiensten en scholen gesloten zijn. De klokken zullen luiden en de Beiaard zal spelen. Een afïicho door de stad uit te plakken, zal den 1° Mei als feestdag aankondigen. Juicht, werklieden, over dit be sluit, en neemt in massa deel aan de feestelijkheden en betooging. BERICHT. Ter gelegenheid van 1 Mei zal ge zel Alfred Nichels, volksverte genwoordiger, zijn gewone maan- delijksche zitdag niet houden. Hij zal in het Volkshuis zetelen Maandag 8 Mei, op het gewone uur. NAAR SOTTEGEM. Op 28 Mei aanstaande, groote So cialistische Feesten in Sottegem, ter" gelegenheid derInhulditringder Vlag van de Socialistische Propaganda- Club. Turners en Muziek nemen deel aan deze Feesten en laten zich van heden af inschrijven bij hunne we- derzijdsche Besturen. Partijgenooten die verlangen de reis mede te maken geven zich aan in het lokaal Volks huis, waar van heden af ieder avond van 7 tot 8 ure, de inschrijvingslyst ter hunner beschikking ligt. Prijs per coupon heen en terug, fr. 2,40. De lijst wordt gesloten op 14 Mei aanstaande. Het Bestuur van de Propaganda-Club S M. VERBROEDERING. Bericht aan de Leden. Don deel op den aankoop van Win kelwaren zal deze week uitgekeerd worden als volgt Dijnsdag 2 Mei, van nummer 601 tot 650. Donderdag Mei, van nummer 651 tot 700. Vrijdag 5 Mei, van nummer 701 tot 750, telkens van 2 tot 6 ure namid dag, ten bureele der Maatschappij. Vriendelijk verzoek de briefjes in een omslag te stoken en het totaal bedrag der aankoopen er op te schry- ven. Verbruiksboekjes mode te bren gen a. u. b. Het Bestuur. HUISMOEDERS. Vooraleer uwe aankoopen te doen, wendt U naar den Winkel onzer Sa menwerking. Gij vindt er waren van allereerste hoedanigheid en aan kon- kureerende prijzen, bovendien krygt gij nog 2 Tr. terug, als deel op do winst, en helpt gij mede aan de groote si rijd tot vrijmaking onzer klassse en 't veroveren der rechten van den arbeider. Mans- en Jongenskostumon. Verzorgd werk, voordeeliga prijzen. Huismoeders, indien uwe man of zonen een kostuum noodig hebben, bestelt dit in uwe eigene inrichting, Gij zijt zeker van goed werk en gij handelt ten uwen prolijte.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3