1 Mei was een triomf voor de Arbeidende Klasse Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Duizenden arbeiders betoogden kalm en waardig ter eere van den Arbeid en Vrede. De Een-Mei feesten in het Arrondissement Aalst. Te Aalst. 19,! Jaar N° 19 Prijs per nummer SS centiemeu 7 Mei 1922. RECHT EN TRIJSEIII ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. per regel. Reklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. De strijdpenning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidestraat, 14, GENT. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 1 jaar 1 jaar fr. 1,95 3,75 7,50 BUITEN BELGIE. fr. 15,00 I Het Feest van den Arbeid is te I Aalst op grootsche en waardige wijze gevierd geworden. Alle kameraden aller groepen, wijkclubs, inrichtingen, kunstkrin gen enz., verdienen een woord van dank en hulde voor het werk dat ze aan den dag hebben gelogd tot wei- lukken van het feest. 'tls, in óén woord, grootsch en prachtig, indrukwekkend geweest. Vooral ons lokaal was prachtig versierd en verlicht, en alles leefde van friscliheid. Onze Aalstersche proletarische klasse heeft eens te meer aan de reaktie bewezen goed te weten wat ze wil, en dat ze niet zonder verweer hare veroverde rechten zal laten ont nemen. Het proletariaat wil en eischtden Vrede, maar niet op de onderdruk king, de uitbuiting van den Arbeid. 't Is in den eerbied voor den Ar beid, in de erkenning van het Werk dat Vrede en Welvaart heerschen moet. Dat is den wil van het proletariaat, 't is dien wil dat het treffend en in drukwekkend heeft betoond. Komen wij nu tot de feestelijkhe den zelf, waarvan de verslagen niet bij machte zijn het onvergetelijke er van neer te pennen. MEIAVOND Het Concert op de Markt. Om 5 ure 's namiddags, speelde onze ijvervolle en onvermoeibare Fanfare een barer prachtigste con certen, die wij ooit gehoord hebben. Een menigte toehoorders hebben in godsdienstige stilte de bijzondere moeilijke en kunstvolle stukken aan hoord,die onze wakkere muzikanten aangedurfd hebben te spelen. Een woord van hulde aan onze knappe muziekleider en zijne muzikanten, die zich van hun taak onberispelijk hebben gekweten. Op weg naar het lokaal. Onmiddelijk na het concert, stelde onze fanfare zich in rang, en een harer krachtige marchen aanheffen de. trok de menigte joelend en dan send in stoet op naar het lokaal voor de opening der VLAAMSCHE KERMIS In de Vlaamsche Kermis, was alles spoedig bezet. Wat een leven, wat een geraas. Van klein tot groot stond de vreug de hun op bet gelaat te lezen. Onze vlaamsche kermis, was prach tig ineengezet. Alle groepen hadden hun best gedaan, en hebben dan ook de sympathie en het kolossaal be zoek der Aalstersche bevolking als loon bekomen. 's Avonds was de verlichting too- verachtig, en de vreugde kwam tot zijn toppunt. Overal stroomde het van 't volk, dansplaats, crémerie, molens, Iritkraam, lustig bierhuis, cirk, enz., veel te lang om te melden, waren tot barstens toe gevuld. Zoo eindigde de meiavond, die al les beloofde voor den 1 Mei. OP V MEI. ALGEMEENE INDRUK. De algemeene indruk was met één woord, overweldigend. De Meistoet van dees jaar overtrof stellig dien van verleden jaar toen men nochtans Een Mei op een Zondag kwam. Hij gaf inderdaad een machtig beeld weer van de sterkte en de geest driftige strijdlust der Aalstersche ge organiseerde werkers, wat aan nie mand zal zijn ontsnapt. Het was eene waardige maar des te treffender waarschuwing aan de reactie die op eene verzwakking van den strydiever van het socialistisch leger loert. De arbeiders van Aalst hebben don ernst van den oogenblik begrepen en zij hebben het alarmsein tegen de reactionnairo bedreiging verhoord en zijn Maandag 1 Mei in massa dreu nend en krieoelend van 't allen kante naar ons lokaal gekomen. Het was dan ook eene dier bewe gingen zooals op een kermisdag. Er was een tijd dat zij ons telden. Maar nu was er geen tellen aan. Op de bijzonderste straten marcheerde de stoet, door eene sympathieke schaar toeschouwers, die aan de machtsontplooiing van nunne klasse hun hart wilden luchten. Waarlijk do gansche stad had voor een weekdag, en ondanks het kleingeestig gekuip van enkele libe rale reactionnairen en hunne zooge naamde demokratische knechten, die nochtans den 1* Mei als offlcieele feestdag hebben gestemd, en waar onder ook de drukkerij van het libe raal blad De Volksgazet die werk te het onmiskenbaar aanschijn van den overweldigend triomfeeren den 1° Mei. Niet alleen door zijne opvallende bolangijkheid heeft dit jaar onzer Meistoet een indruk gemaakt dien men ongelijk zou hebben te onder schatten ofte willen loochenen ook door zijn orde, zijn geestdrift en door het alzijdige, menschelijke en kunstsmaakvolle van zijne samen stelling, was hij eene onvergetelijke betooging voorde schoonheid, recht vaardigheid en de levenskracht van het werkers ideaal. DE BETOOGING Het was 10 ure, vooralleer de stoet zich in beweging kon zetten, en op marcheerde naar de Statieplaats, waar de staatswerklieden den stoet kwamen versterken. Vooraf de banderol Hulde aan den Arbeid Bron van Welstand en Vrede gevolgd door onze machtige fanfare Hand aan Hand Een prachtige troffée roode vlaggen onzer wijk clubs, ziekenbond, oud-strijders, enz. ging onze turngroep met vlag voor aan. Wat een prachtige en machtige froep, waaraan in prachtige getooi- e en met bloemen versierde letters, op iederen stok een, en in volgorde leesde men den naam van den groep - Jeugd Bloeit Een spandoek slooi dien groep waarop men las Oorlog baart Armoede. Vrede brengt Welstand, Weg met het Militarisme, onmiddelijk gevolgd door een prach tige groep kinderen met versierd speelgoed. Na hen stapten de vrou wen, met hunne prachtige Vlag en die in zeer groot getal opgekomen waren. Nu kwamen de Staatswerklieden met hunne Vlag entwee banderol len, talrijk zeer talrijk opgestapt, trots dat den reactionairen minister raad hun den verlofdag heeft ontno men. Bravo, zoo moet het zijn, staats werklieden en privaatarboiders, moe ten eendrachtig en voor de algeheele werkersbelangen optreden. Onze vakbonden, kwamen dan met hunne prachtige vlaggen, en vooraf gegaan van den spandoek Reactie past op! Wij zullen onze loonen en achturendag verdedigen. Zingend en in onafzienbare rij, stap ten onze mannen op, nog afgewisseld door de spreuk DE EENDRACHT ALLER WER KERS, SCHENKT U EEN BETER LEVEN VEREENIGT U Zoo doorkruiste die machtige stoet de kuip dor stad, om aan den stad- schouwburg waar de feestzitting moest plaatsgrijpen. De Feestzitting. Do zaal liep spoedig stampvol, en kon onmogelijk de massa betoogeis bevatten. Op het tooneel hadden al de vlag gen in;troffeó plaats genomen, alsook onzen symphoniekring - Hand aan Hand Een prachtig concertgedeelte werdt uitgevoerd op onberispelijke wijze ondanks do moeilijke en kunstvolle stukken. Wij wenschen onzen symphonie- krieng hartelijk proficiat, en roepen hun toe Vooruit, immer vooruit, op de baan der kunst. Wij moeten in hot bijzonder nog melden, de kameraden Frans en Ameac De Bruyne, die ons het be wijs hebben gegeven van machtige solisten te zijn. Een storm van toejuichingen be groette ieder uitgevoerd stuk. Gezel Henri Flips, sprak als voor zitter eenigo gepaste woorden uit en gaf dan het woord aan Gezel Alfred Nichels Wanneer wij een terugblik wer pen op de vele verloopen jaren, seder t dat onze party in 1889 besliste op Een Mei, hulde te brengen aan den Arbeid, dan mogen we zeggen dat het vieren van 1® Mei een groote stap is vooruitgegaan. In 1889, was het leven der arbei ders slecht, men werkte 12 en meer uren per dag, voor zich te ontwikke len hadden de werklieden geen tijd, het waren eenvoudig slaven. Onze partij was dan klein, en toch eischte zij reeds Internationaal den acht urendag, en nu in do meeste landen is den achturendag veroverd en in gevoerd. Nu maakt'de reactie zich gereed om die hervorming tesabo teeren, want do fabrikanten weten, dat hoe meer tijd er aan de werklie den overblijft, zij zich meer en meer ontwikkelen tot zelfbewuste men- schen, en zoodoende het einde van het kapitalistisch regiem nadert. De arbeid moet gehuldigd worden, zon der arbeid bestaat er niets, en den H. Paulus zei eens, volgons de katho lieken godsdienst, Wie niet werkt zal ook niet eten maar nu is het het tegenovergestelde. (Toej), De werklieden moeten dus een drachtig staan om hunne verwor vene wetten en loonen to verdedi gen. 1® Mei is nu in onze stad ofticieele feestdag. Vroeger wanneer we ons lieten zien met enkelen op 1® Mei, wierden wij zelf nog bespot door do werklieden, en nu is de 1® Meiviering zoo overweldigend dat dereaction- naire klasse er zich niet meer kan tegen verzetten. De liberalen durven er zich niet meer tegen verklaren, maar somige fabrikanten weigeren dit te volgen, en sluiten de rijen met de katholieke fabrikanten om de le Mei zoo klein mogelijk te maken, en de katholieke raadsleden, burgers Bosteelsen De Béthune, verklaarden zich voorstan der van de feestviering van den ar- baid, alzoo een kaakslag gevende aan de kristone werklieden, die tegen de 1° Mei stemden. De werkende klasse moet eensge zind zijn om den door de eendracht der patroons bedreigde 8 urendag te verdedigen. Door arbeid en vrede kan men de wereld redden. In Génes hebben de vertegenwoordigers der verschillen de landen bijeen geweest em den vrede van Europa te bestendigen. Maar zij zijn er niet henengegaan met den vasten wil, den vrede op sterke grondvesten te vestigen, maar voor do verplettering van hot eene land door het andere, op militari- stischen voet in te riGhten. Enkel en alleen, kunnen de arbei ders door eendrachtig te zijn op internationaal gebied den vrede grondvesten, en dan zullen zij ten volle van de opbrengst van hunnen arbeid kunnen genieten. (Toej). Makker Des. Geeroms van het Nationaal Syndikaat. Ik breng den broedergroct derstaats- arbeiders aan de arbeiders der pri vaatnijverheid, en ook om u te zeg gen wat wij voelen en denken over den strijd om het bestaan. Als wij metu betoogd hebben, dan is dit om bijzondere redenen, die ik u straks zal uitleggen. Eerst en voor al dank ik de mannon van het N. S. voor hunne prachtige opkomst. De aandacht der arbeiders moet bijzonder gaan, naar de worsteling die zich in geheel de beschaafde wereld ontwikkelt. Wij zijn in een nieuw tijdperk ge treden, het brandpunt van den strijd tusschen kapitaal en arbeid, en als allo arbeiders zonder verschil van denkwijze, niet te samen zullen strij den. zal het patronaat ons alles te rug afnemen en ons terug in den afgrond der armoede werpen. Wij moeten ons dus gereed houden om dien aanval af te weren. Een voorbeeld wat de oneenigheid der arbeiders kan voor gevolg heb ben. Iedereen herinnert zich nog de groote mijnwerkersstaking die in Engeland heeft plaats gegrepen en die tot heden toe nog altijd zyne ge volgen op de nijverheid laat gevoe len. Spreker schetst den heldenstrijd dier staking. Verder zegt spreker, hebben wij morgen misschien de metaalbewer kersstaking om hunne loonen te ver dedigen, die hen zal overzetten tot al de andere bedrijven. Als die reu zenstrijden verloren gaan, zooals de stryd in Engeland, dan komtdit door het gemis der Internationale solida riteit der arbeiders. Begrijpt ge nu, waarom we met u betoogen. (Toej.) De hoogere nijverheidsraad heeft over enkele dagen vergaderd, en on middelijk 3 punten gevonden, die het land moeten herstellen 1) Onmiddelijke loonaftrok voor de mijn- en metaalbewerkers, af schaffing van het Krisisfonds, meer dan acht uren arbeiden. En we zien het reeds, de patroon* willen ome loononmet200/0 vermin deren. Er is dus voor ons maar een uit weg om tegen den vereenden aanval der reactie weerstand te bieden, dat is de eendracht van eene klasse te verzekeren, die der verdrukte klasse. (Toej.) Voorden 8urendaghebben wij staats- arbeiders niet veel gedaan, die her vorming hebben wij te danken aan den onergieken strijd onzer broeders der privaatnijverheid, maar mijn ge dachten gaan naar de grondleggers dier hervorming, die zyn de Trade- Unions van Amerika. De plicht der arbeiders is, niet hunne vrije uren door den 8 urendag hen gegeven te verbeuzelen aan nutteloosheden of onbezonnenheid, maar die te gebruiken om zich te ont wikkelen, dan zal dit een krachtig wapen zijn om zich in alle strijden als voorzichtige en verstandige man nen aan te stellen, die een zyn in den strijd om met tucht de genomen besluiten uil te voeren. Ik verhoop dat u dezen dag als waardige arbeiders zult feesten, om u in aanzien te doen stijgen. Door uwe eendracht en uwen vas ten wil, zult gij het arbeidersvraag stuk tot zijne geheele oplossing bren gen. (Toej). Gezel Henri Flips, sluit de feest zitting met een krachtige oproep tot het bijwonen der feestelijkheden, en geeft lezing der volgende dagorde, die met eenparigheid aangenomen werdt. De dagorde De Arbeidersklasse van Aalst ver gaderd op 1 Mei 1922, Jin Stads schouwburg. Overwegende welke pogingen door de patroons in alle landen te gelijk worden ingespannen om den achturigen arbeidsdag te sabotee- ren en ae hand to slaan aan de loo nen van de arbeiders Overwegende, dat de kapitalisti sche politiek het herstel van Europa onmogelijk maakt en de werkloosheid verergert, waaron der millioenen arbeiders over de geheele wereld lijden en die hun stoffelijk bestaan en hun zedelijk welzijn in gevaar brengt Overwegende dat, zoolang som mige volkeren uit de veroeniging der natiën van Europa en van de wereld buitengesloten blijven, een gezonde ekonomische toestand on mogelijk is Verklaart dat zij zich uit allo kracht en met allo middelen zal verzetten togen do reaktionaire aanvallen op de hervormingen welke do arbeiders ten koste van harden strijd hebben weten te ver overen, en tegen de overal opdui kende pogingen om de Arbeiders ekonomisch te onderjukken Eischt do herneming van de po litieke en ekonomische betrekkin gen met Rusland, waarvan het lier- stel tot den bloei van de geheele vereldnijverheid zal bijdragen Doet een beroep op al do kuituur- volkeren, om onmiddelijk de hon gerlijdende Russische bevolking ter hulp te komen Drukt den wonscli uit, dat het wereld proletariaat, hetwelk tegen lover de grenzen heen de eenheid in de aktie zal verwezenlijken, din liet de kracht zal verlèenen om het kapitalisme op doelmatige wijze te bekampen en oen betere toe komst op te bouwen.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1