Socialisten van het Arrondissement Aalst, op 4e MEI, hebt u met duizenden gefeest. Op 28 MEI, moet u met duizenden naar SOTTEGEM Op ten strijd In de Kamer. Aalst Mr MOYERSOEN KOMT Te Denderleeuw. TE NINOVE. Te Nieuwerkerken Het was 12 3/4 toen de feest verga dering in den grootsten geestdrift eindigde. De 2° dag der VLAAMSCHE KERMIS. 's Namiddags was het wederom de beurt aan de Vlaamsche Kermis Wederom was het bezoek zeergroot, rond 7 ure ;s avonds kon men ner gens binneu. De beweging iu_ons lokaal was kolossaal, en eveneens in de stad was het de massa der groote Kermisdagen. Het Nationaal Syndikaat hield 's avonds nog eene betooging, die ook een groot getal staatsarbeiders bevatte. Kortom de 1° Mei is nog nooit ge vierd gevierd geweest zooals nu, en alles voorspelt voor toekomend jaar, dat alle fabrieken en werkhuizen zullen stop gezet worden. Werklieden, op 1" Mei, hebt u met honderden deelgenomen aan de feesten. Denkt er van nu af aan, dat wy met honderden op 28e Mei naar Sot- tegem moeten gaan, om de grootsche socialistische feesten, van de Inhul diging der Vlag van den Propagan- daclub te gaan opluisteren. Zondag 30en April mocht onze pro- pagandaclub zien in een talrijke op komst verheugen. Na een korte uit eenzetting van den toestand werd er besloten aeel te nemen aan de Vaan del-Inhuldiging te Sottegem op 28en Mei. Daarna begaven onze vrienden zich in groep naar 'tlokaal derlJzer- wegbedienden om met hen 1 Mei te vieren. Onze Cheminots weten de zaken goed te schikken. Hunne betooging, tegen het mili tarisme, voor den vrede, voor 't be houd der werkershervormingen is prachtig gelukt. Voorafgegaan door 100 kindoren met vlagjes (spijtig genoeg dat er §een 200 vlagjes meer waren voor al e kinderen) trok 't muziek mét een heel kolonne betoogers, door hot dorp naar Huysseghem. Om 7 1/2 uur begon in De Ver broedering het gezellig concert;aan al de arbeiders, hun vrouwen en kinderen aangeboden. Bomvolle zaal. De Heer CouckCamiol en Mevrouw De Bruyn-Huygens hebben ons ver gast op Het Wiege Puike op voering. De vrienden d'Haese-Banoit, De Schryver Frans, Couck Leon en vrien din Van Mulders-Baeyens Clothilde zongen als echte nachtegalen. Dave rende applaus vielen allen ten deel. Vriend Maerten uit Antwerpen uit de gelegeuheidsaanspraak. Spij tig genoeg dat we nem maar een hal ve uur hebben gehad want zijn mach tig en prachtig woord houdt al zijn toehoorders aan de lippen. Makker De Bruyn sloot de rodevoe ringen door een krachtig beroep te doen op allen voor de betooging van Een Mei. Maandag een Mei. Al de buizen der Cheminots en enkele der pnvaatarboiders zijn bevlagd en versierd. De Jury zal 't lastig hebben voor het toekennen dor pryzen. Des avonds optocht naar Welle, waar er om 9 ure nog. op ,de Plaats onder 't spelen eene internatio nale gedanst en geflikkerd wordt. De gemeenteraad van Denderleeuw had ter gelegenheid van Een Mei verlof gegeven aan de scholen en ge meente diensten. De nonnekens heb- ken natuurlijk school gedaan en aan de kleine kinderkens lucht gegeven van hunne oprechte kristelyke ge voelens door le) aan de kinderen te zoggen dat Een Mei de dag is dor luiaards, zat- terikken en van 't slecht volk. ofte socialisten. 2e) door de kinderkous die aan de betooging hebben deelgenomen, te straffen. Gezel Nichels zal daarover wel eens den minister van Onderwijs onder vragen, Zusterkens van liefde houdt het u voor gezegd wij zijn niet zinnens ons door u te laten beloedigen. Als ge 't geld wilt opstrijken van lp Staatskas en Gemeentekas moet •ze wat inschikkelijker worden te genover de arbeiders, want de arbei ders zullen welhaast oflicieele meis jesscholen eischen waar hun kinde ren geëerbiedigd worden. Te Geeraardsbergen. Verleden Woensdag avond werd, na eene stormachtige zitling door onzen Gemeenteraad den Eerste Mei als oflicieele feestdag ingesteld, en dan ook door plakbrieven op de mu ren aangeplakt, aan de bevolking ter kennis gebracht. Brr... welke ijzige koude regen vlagen, net als in November en wij zijn haast in de Meimaand Vrijdag nieuwe volle maan 't gaat bete ren Ja, 't zijn nu sneeuwvla gen en ondanks het ontmoedigend vooruitzicht zetten de inrichters van het Meifeest met kalmte hunne voor bereidingen voort. "Zondag en Maandag zal het so cialisten weder zyn wordt alge meen voorspeld. Krak, daar volgen op de bliksems ferme donderslagen: wij gelooven dat de volle maan het offensief heeft genomen en de weermaker zijne zware baiteryen in werking brengt De zegepraal is echter niet twijfelachtig, want reods 's anderendaags komt het warme zonnetje ons toelachen. Wij zyn Zondag. De roode vlag wappert reeds aan het Volkshuis. De cinema vertoonin gen met speciaal programma voor Een Mei worden druk bezocht. 's avonds om 8 1/2 ure ter Groote Markt ontzaglijke toeloop van volk onze fanfare, speelde er een Concert hetwelk in lang niet werd gehoord. Wij hoorden verscheidene muziek kenners ronduit verklaren dat onze Verbroedering op den voorrang is gekomen door het puik uitvoeren der verschillige nummers dio dan ook eenon welverdienden bijval bekwa men. Meester Hooghuis, den leider, en zijne muzikanten halen er eer van en de partij is er terecht fier over. Daar zyn wij don feestdag aan den Arbeid gewijd ingetreden 1 Was het den avond van het Con cert nogal een beetje koud, en had den wij bemerkt dat de maan mis troostig van ginder ver boven hoog ons stond aan te staren, al wou het er uitzien dat morgen onze hoop zou teleurgesteld worden, toch meenden den wij te bemerken dat wij onzen moed niet moesten verliezen En ja, waarachtig, 't was eenen prachtig aanbrekende dag en reeds van af 10 uren zagen wij uit de verschillige straten de partygenooten allen in .hun Zondagpak uitgedoscht, zich naar de vergaderplaats begeven om deel te nemen aan den Feeststoet. Fanfaren aan 't hoofd. Jeugdgroep, Turneressen en Turners, al de Krin gen en Vakbonden, talrijk zeer tal rijk zette de lange stoet, waarin ver schillige banderollen en opschriften voorkwamen, zich in beweging en doorkruiste de stad in de moeste orde overal sympatiek begroet door de vele buitenlieden die ter gelegenhnid van den marktdag zich in do stad bevonden. i Een klein incident gebeurde binst i den omgangeen auto wilde abso luut doorheen den stoet, maar onze mannen deden dadelijk den dood- i rijder verstaan dat hij maar geheel voorzichtigje zou wachten tot allen voorbij gegaan waren. 't Was 12 1/2 ure wanneer men op nieuw aan 't Volkshuis arriveerde, waaronder het spelen der Interna- j tionsle duchtig werd gezongen en al j ook eens n'en flikker geslagen. Nu j de feestzaal binnen. Vriend De Nauw sprak er eene krachtige rede. Den arbeid verheer lijkende, wees hij ook aan hen die heden feest vierden, dat het noodig was waakzaam en aaneengesloten te blyven om welkdanigo pogingen j ook te verijdelen, wanneer ;men in- grijpen wilde om de veroverde her- j vormingen te ontnemen. Ook de drei- gende vredeverstoring, het ontstaan van nieuwe oorlogen besprak hij ons en met eene gloedvolle stem sloot hy zyne rede onder den kreet Weg met oorlogen Leve het Socialisme Leve de Wereldvrede Leve de Internationale Daar gaat plots het heldere zonne- weder aan 't kwijnen. Dikke zwarte wolken komen het blauwe gewelf be dekken. De regenman kan misschien j moeilük zijne nederlaag verkroppen I welke hij heeft geleden tegenoverlde maan, die met behulp van den mach tigen bondgenoot de zon «er ein delijk waren ingeslaagd ons goed weder te bezorgen, 't Zijn precies als gazboramen die de zon worden toe gezonden en wolke noodzaken ach teruit te wyken. Het regent nu met groote druppels en onze turners zijn van meening dat zy hun feest ter Groote Markt te hou den, zullen moeten opgeven. Na een uur van voldoening voor den regen man komt de zon met uitgeruste kracht opnieuw te voorschijn en in aanwezigheid van duizende toe schouwers behaalde - Rust Roest begeesteiingvolle bijval. Juist is het feest ten einde, toen opnieuw water uit de hemelsche sluizen neerviel en 't volk uiteendreef. Onze partijgenooten zyn echter ge rust wat betreft het cinematogra fisch feest voor dezen avond in open luchtte houden. En nogmaals is liet zoo Reeds van 8 1/2 ure bevinden zich vele nieuwsgierigen voor onzo loka len, onmogelijk er binnen te gera ken, het koffiehuis is proppensvol en buiten hoort men gelach zooals het volk welke zich vermaakte bij hot aanschouwen der afwisselende tafereelen op het doek vertoond. En in reuzenletters zien.wij ineens op het dook EINDE Plots ook bromt het zware uurwerk van don kerktoren elf doffe slagen ons waar schuwend. dat het stilaan tijd is ge worden ons huiswaarts te begeven en de nachtrust te gaan zoeken. Zoo eindigde dus dezen gedenk- waardigen dag. Veel is er gefeest, het werk verlet was algemeen... zelfs zyn er wel gevaren die het pintje te pakken had maar toch was al les kalm geweest en onze Partij is er voldaan over daar alles en allen hunne waardigheid hadden behou den. En nu, arbeiders en vrienden, dat de Meidag voorbij is, dat gefeest is geweest, daarom niet opgehouden voor den strijd. Onverdroten moeten wij deze voortzetten en door de een heid onzer klasse, bereiden wij een» de volledigste zegepraal. Aan 't werk dus A. H. Prachtig Buitengewoon gelukt Voel volk Op Zondag Mei-avond, ondanks het koude weder en de gure noorderwind, hebben vele partyge nooten er aan gehouden het Turn- en Variéteitfeest bij te wonen. Deze mag dan ook als buitengewoon geslaagd aanzien worden. Oprecht onzo tur ners en turnerossen verdienen al len lof en inzonderheid hun leider gezel Blondeel verdient veel oer om den bekomen uitslag. Mei het vallen van den avond werpen we een oog- slagop de verlichting en versiering Hoewel eenvoudig, is alles over- prachtig. In de winkel bemerken we een smaakvolle versiering. Een prachtig geteekende en versierde banderol wijst op den rol der samenwerking. Roode kollebloemon doormengen zich met de goed gerangschikte uit stalling, dit alles hel verlicht door een aantal «oode gloeilampjes die er een bijzondere tint aan geven. Goed gekozen opschriften volledigen dit geheel. Voor het lokaal is ook een prach tige versiering aangebracht. Alle vensters zijn getooid met transpa ranten waarachter een klaar licht, die de voorbijgnngers toelaat alles te lezen. Wij stippen aan Door sa- menbrenging van ons verbruik ko men wij tot eigen voortbrengst. Door mutualiteit tot ontwikkeling van broederlijkheid en menschelijkheid, Verzekering tegen de onheilen des levens, brengen zekerheid in ons be staan. Verder De patroons eischen afschaffing van het Krisisfonds. Ver meerdering van werkuren. De werk lieden willen recht op bestaan, mee- zeggingschap en toezicht in de nij verheid. Min uren aan verslaving. Meer uren aan ontwikkeling en uit spanning. Acht uren arbeid, niet lan ger De arbeid schraagt de wereld, en bezwijkt onder den last. Mei brengt hoop, vrede voor wer kers en slaven. Brengt bloemen op 't land en heil in het hart. Geeft lief de voor liefde, zoo mild in uw gaven. O Mei, brengt hot einde der wer kers hun smart. Geen grens meer die volken scheidt, noch oorlog meer of broedermoord, 't hart voreend in eeuwigheid, met elk mensch van ge lijk welk oord, dit alles werd door de honderden voorbijgungers mot aandacht gelezen. In het lokaal is het den toeloop der groote dagen, allr s is er binnen ook smaakvol en netjes versierd. Den j Maandag Een Mei zyn we vol hoop, het weder schijnt andere zinnen te hebben, er heerscht feeststemming bij de vele kameraden. Na den noen, zien we reods van links en rechts groepjes aankomen. Net getooide Turneressen gaan arm in arm met krachtvolle Turners in feestdos, ze verpersoonlijken voor ons, de toe- komst onzer partij, hare hoop, hare macht. Hot weder schynt te over trekken. Öm 2 1/4 ure stelt de stoet zich in beweging. Vele kinderen joelen in boute menigte dooreen, voorzien van roode vlaggetjes, volgt hierop de fanfaren De Voorwacht die er krachtig op losdreunt, en hun stap marschen laat weerklinken, als om den naamloozen krabbelaar, der li beral»- Volksgazet te laten hoo ren, dat zijn misprijzende bewering van trornpettersclub, hun geenszins deert, daar ze heel wat beters kun nen. Nu hebben wij een overprachtigen blik. Do Turnorcssen dragen een versierden reep, het is by het eerste zicht een waren zegenboog. Vele toeschouwers staan in bewondering. Volgen daarop, onzo Turners. Luid galmen de Meiliederen. Eene over- talrijke schaar mannen en vrouwen volgen de vlaggen der vakbonden. In den stoet worden drij banderol len gepragen. Eene regenbui komt de feestvie ring een weinig verkoelen, do-h onze mannen zijn zoo overgelukkig, dat ze van een terugtrekken niet willen weten. Na den stoet richt gezel Van den Steen eenige woorden tot de party genooten, bijwijst vooral op de be- teekenis van het huidige Meifeest Een welgelukt Bal sloot dezen heuglijken dag. Ondanks sommige patroons gemeend hadden onze fees ten te kleineeren zijn zeer deerlijk be drogen uitgekomer. Een Mei heeft zijn recht verworven en zal als het echte Arboidersfeest blijven bestaan. Het Eerste Meifeest is onze ge meente voor de eerste maal gevierd en in de beste voorwaarden atge- loopen. 's Morgens was er eene bijeen komst belegd in het lokaal. De op komst was bevredigend en hebben zich dan ook deftig vermaakt Om 2 uren greep er eenen op tocht plaats in de gemeente, langs de Kwalestraat Daar Edixvelde. Onze drie gemeenteraadsleden had den in een rijtuig plaats genomen, alsook onzen ouden partijgenoot August De Coker, met de vlag van de Propagandaclub, gevolgd door eene menigte mannen, die de prach tige socialistische liederen zongen. Hoe langer wij de gemeente door wandelden, hoe sterker onzen groep wierdt. Bravo, mannen van Nieuwer kerken, doet zoo voort, zegt onzen ouden August De Koker, het zaad die wij geworpen hebben is nu aan het bloeiën. Nu waarde makkers van Nieu werkerken, moet men met zooveel mogelijk, op 28" Mei naar Sotte gem. met ons Vaandel. Men moet vooruit, ten strijd te gen de reactie en voor het socia lisme. De partijgenooten die de reis mede maken, naar Sotfegem, kun nen zich van heden af laten in schrijven, bij onze 3 makkers ge meenteraadsleden. Prijs per cou pon fr. 3 4o. Het Bestuur. 2673 dio de terugn is doet, verlaten, wat zou nadeelig zijn voor de reizi gers die voor dezen laatsten trein te Gwraardsbergen aankomen met de aansluitende treinen nrs 2681 uit Atli en 1904 uil Gent (Zuid). Iri deze voorwaarden, acht ik het niet noodig den besfaanden toestand te wijzigen. Vraag N' 217 (in 't Vlaamsch) van gezel Nichels. Trein D 311 komt in Denderleeuw uit Kortrijk aan om 20 ure 20. Te Denderleeuw vertrekt trein 2672 naar Georaadsbergen om 20 ure 15, dus 5 minuten vóór aankomst van trein D 311. Verschillige werklieden vragc me den heer minister te bidden het "00 te willen regelen dat die treinen verbinding met elkander geven, al dus zouden de werklieden die naar Ninove, Geeraardsbergen moeten veel tijd inwinnen. ANTWOORD (id 't Vlaamsch) Trein D 311 qeemt geen werklieden op voor de baan Denderleeuw Gee raardsbergen. De belanghebbenden zouden ten andere, desnoods do statiën van voormeld baanvak kunnen bereiken met te Sottegem de aansluiting te benuttigen van treinen D 311/2673 voor het baanvak van Geeraardsber gen naar Denderleeuw. Voor het overige, zou het noodig zijn ofwel trein D311 te vervroegen, wat zou schaden aan de goede be nuttiging van dezen trein, ofwel trein Feest, werklieden feest minister Moyersoen komt heden naar Aalst, den man die minister Wauters is op gevolgd in het ministerie van Ny ver heid en Arbeid. Feest hem, brengt hem hulde, hy is't overvloedig waard Het is den man die de wet op den acht urigen arbeidsdag moet doen toepassen, en die uitzonderingen met de vleet toelaat, om de patroons te bevredigen, zoodanig dat er van de wet op den acht urigen arbeidsdag weldra nog heel weinig zal over blijven. Het is den minister die ge aan uwe zyde zoudt moeten vinden om u te steunen en te sterken tot het behou den van uw loon, maar die te veel genegenheid heeft voor zijne klasse voor de rijke menschen voor de pa troons, opdat hij hen niet zou hel pen den wegtevindonomterugtekeo- ren naar het roggebrood loonen van voor den oorlog. Het is minister Moyersoen, die de stem der nijveraars en fabrikanten heeft gehoord, de uitvallen op het crisisfonds heeft beaamd, en op weg is, om het af te schaffen. Juicht werklieden, feest uwen mi nister Moyersoen, want ontelbaar zyn de ongelukkigen, die reeds uit het crisisfonds door zijne maatrege len zijn uitgesloten, groot is de.mas sa, die nog altijd werkeloos zijnde geen onderstand meer ontvangt en aan den honger prys- is gegeven Juicht workeloozen, minister Moyer soen doet besparingen en hy doet die op den honger, op 't gebrek, op de armoede van de werkeloozon, hunne vrouwen, hunne minderjari ge kinderen Juicht, feest, brengt hulde, werk lieden, minister Moyersoen schept een leger hongerlijders dat gereed staat om uw werk in te nemen, wan neer ge den een of den anderen dag tegenover uwe patroons uw loon zult te verdedigen hebben. Danst, springt, zingt, feest, brengt hulde aan zijne excellentie minister Moyersoen, hij was vroeger den man der hongerloonen, den verde diger der kapitalisten, en thans is hij het die ae werkloozen hunnen broekriem nog meer zal doen Toe- riemen en ze door den honger ge dweeë slaven zal maken, ten dienste van het kapitalisme, wiens uederi- gen dienaar hy is. Strooit bloemen, legt tapijten, op dat hij zyne voetjes niet bezeere, hij verdient het waarlijk, want sedert hij minister is, gaat alles om te best: het brood is niet meer duur do aard appelen zijn niet in prys gestegen, niet waar Alles is bij tooverslag veranderd, het leven der arbeiders is allerbest, niemand heeft nog te klagen Er zyn geen socialisti sche ministers meer, katholieken en liberalen besturen nu samen, 't zijn twee handjes op een buikje gewor den en sedert gaat alles uitermate goed. niet waar Enkel morren de moeders omdat het leven niet goed- koopor wordtenkel morren do wor keloozen die uitgesloten zyn van hot crisisfonds maar zy zijn toch braaf, toch gelukkig, want zij mo gen hunnen mini ter Moyersoen huldigen, feesten, eeren Wanneer openen zich toch eens de oogen van die ontelbare ongelukki gen! Het Crisisfonds Och lieve deugd, wat daarmede gebeurd, grenst aan het ongeloof-' lijko, en is van aard om de bestuur ders allen last op te leggen, en al die verschillen in de uitbetaling de men schen te doen denkeD, dat wy thans in een groot zothuis leven. Inderdaad, de^ menschen worden er niet meer wys uit, wanneer in een en 't zelfdo fabriek of werkhuis wordt verlet, dan gebeurt het dat er op verschillende manieren de ver goedingen verleend worden, en daar tusschen bevinden zich nog perso- die steun niet genoten hebben, in de reglementen van de vakbonden voorzien, hun pas krij gen en een tyd mogen wachten, om terug den onderstand te kunnen be komen. En wat zal er nog gebeuren

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2