Philemon-Robert Steenhaut, Partijgenooten. Cinema Flora Uit Sottegem Uit Erpe. Uit Ilofstade. Uit Meire. Geeraardsbergen. Uit Schendelbeke. Uit Overboulaere. Aan de Partijgenooten, Jonge Wachters en Oud-Strijders. Op 21 Mei, dag der jeugd, rich ten de Socialistische Jonge Wach ten, anti-militarische betoogingen in, gevolgd van meetings, over ge heel het land. Te Aalst, zal ook eene dergelijke betooging en meeting plaatsheb ben. Oud-Soldaten, gij die reeds het slachtoffer zjjt geweest van het militarisme, gij weet welk een monster het militarisme is, en u kunt dan ook des te gemakkelijker overtuigen, van het schoone het edele en het noodzakelijke van on zen strijd. Het is daarom, dat wy u oproepen, om op 21 Mei,allen als een man op te rukken in onzo be tooging. En gij, jonge makkers, die nog aan dien strijd onverschillig zyt, aarzelt niet meer, sluit uaan bjj onze groepen en komt ook in de betooging voert met ons den strijd mede t gen het militarisme. Jonge partijgenooten Oud-Sol daten mannen en vrouwen, rukt allen op onder den kreet Weg met het Militarisme, Leve de Wereldvrede. Men zal op 21 Mei vergaderen om 2 uren stipt namiddag, aan het lokaal Molendries. Voor de Soc. Jonge Wacht, VINCK Benoit. Sterfgeval. Met groofe ontsteltenis vernamen we den avond van Eerste Mei, liet smartelijk afsterven van zoon van gezel Alfons Steenhaut, Secretaris der Vakbonden. De jongen was 19 jaar oud en als vlieger volbracht hij zijnen militai ren dienst. Op Eersten Mei 's morgens steeg hij op met nog een makker, op het vliegplein van Bierset bij Luik, en na enkel© minuten storte het vlieg tuig naar beneden, en beide jongens waren op den slag dood. De begraving heeft Vrijdag laatst leden te Aalst plaats gehad. In naam d^r partij, bieden wij aan de diepbeproefdeOuders,onze innige deelneming aan, in het wreed ver lies dat hun komt te treffen. RECHT EN VRIJHEID. BEZOEKT HEDEN ZONDAG in massa de opening om 5 URE. Om 6 URE namiddag, zal er ter jVlaamsche Kermis eene groote feestelijkheid plaats hebben. I Onze moedige politie-agenten worden gedekoreerd. Een optocht met muziek, zal de Vlaamsche Kermis doorloopen. Wie voor vreugde en plezier is. weze om 6 ure op post. MORGEN MAANDAG wordt de VLAAMSCHE KERMIS I voor de allerlaatste maal en op algemeene aanvraag om 5 1/2 nre nog eens geopend. STAD AALST. Ouderdomspensioenen. De Burgemeester maakt bekend, dat de uitbetalingen van den twee den trimester zullen plaats hebben ten Stadhuize, Trouwzaal, telkens om 2 ure namiddag, op de volgen- gende dagen Dijnsdag 9 Mei, van nummer loooo tot 13500. Woensdag 10 Mei, van nummer 113501 tot 20000. J Donderdag i i Mei, van nummer 20001 tot 23000. Vrijdag 12 Mei, van nummer a3 >01 tot 3oooo. Dijnsdag iG Mei, van nummer 3jooi 10145000 De pensioengenieters worden verzocht het nummer van den pen- sioentitel goed na te zien, ten I einde zich op geen verkeerde dag aan te bieden De Burgemeester, F. DE HÉRT. BERICHTEN. Den persoon die de koperen Vaas gewonnen heeft op den Hopla in de Vlaamsche Kermis, wordt gevraagd zich to komen kenbaar maken in het lokaal, zaal 5. GEVONDEN, In de Vlaam sche Kermis, twee verschillende Handschoenen, terug te bekomen in het Lokaal, zaal 5. MOORSELBAAN, 60, AALST Programma van 6, 7 en 8 Mei. Fathy vermaakt zich. Komiek. De opoffering van Rio-Jim. Cowboy drama in 2deelen mat William Hart. Da Zeeschuimers van 't Zuiden. I Grootavonturendrama in 10 episoden 1* en 2® episoden, 4 deelen met William Duncan. Fathy is een bange vrouw. Komiek. Toekomende Week De Bohemers, drama in 5 deelen. De dood van Rio-Jim met William Hart. EREMBODEGEM. Zondag aanstaande, maan- delyksche algemeene vergadering, voor den Propagandaclub. om 10 ure stipt, bij Wantjen Cuyper, aan 't Kapelleken. Kameraden, allen op post. VOOR RUSLAND. Twaalfde lyst Boekbindersbond Aalst, le storting 10,00Lied gezongen bij Jean Van der Maelen, rondgehaald door Jean Gysbrecht, 10,25 Gezongen by De Kenne, door Emmanuel, bet lied Ik ben te Oud 5,00Gezongen door Em Peeters, bij de Weduwe Oosterlinck, en rondgehaald door denzelfden, 4,75 Lied gezongen door Julien Camu van Katrien, bij Henri Do Sterk 8,00Nog een lied gezongen door denzelfdenO.OO. Totaal fr. 14.00. VOOR DE TURNERS. Opbrengst van een gedane toer, fr. 3,20. Fanfare HAND AAN HAND. WOENSDAG AANSTAANDE, om 7 1/2 ure 's avonds, ALGEMEENE VERGADERING. Dagorde De Reizen. Het Bestuur. De vrienden dezer gemeente had den ons gevraagd, om verleden Zon dag, bij den kameraad Van dor Veurstte komen, dat zij zich gelast hadden, om hunne kennissen uit te noodigen om daar aanwezig te zijn, waarin we volgaarne toestemden. Toen ik Zondag morgend bij Van der Veurst binnen stapte, was de herbergplaats gansch gevuld, en een der vrienden was druk aan 't schrij ven, de namen der aanwezige man nen, op een cahier. Het doel dezer samenkomst was om tot het stichten van een sociali stische Propagandaclub over ie gaan en waarover de Erpsche vrienden my verzochten te spreken, een laak die ik met veel genoegen gedaan heb, voor de talrijke aanwezigen. De Propagandaclub is dus gesticht op de gemeente Erpe, een 30tal man nen, betaalden reeds hunne bijdra gen voorde ganscho maand, dat is prachtig begin, en men verze kerde mij dat dit getal spoedig zal verdubbeld zijn, gezien talrijke vrien- pen Zondag belet waren de vergade ring bij te wonen. Onmiddelijk is er een flink Bestuur gevormd, zoo dat men zeker mag zijn dat de Propa gandaclub van Erpe zal groeien en nuttig werk verrichten, in het belang van de werkende klas. Wij hebben nog een nieuw fort gebouwd, en zoo gaan we steeds van de eene naar de andere gemeonte onze versterkingen optimmeren, dat aanwijst de klimmendo macht der werkliedenpartij op de buitenge meenten van het Arrondissement Aalst» H. F. Gemeenteraadszitting van 27 April. De Secretaris geeft lezing van het verslag der vorige zitting. De Heer Daelman doet een klei ne opmerking wegens de stem ming van den Veeaarts. De Burge meester geeft uitlegging en vervol gens wordt het goedgekeurd. De Raad was als volgt7 Catho- lieken en 2 Socialisten de 2 Boe ren waren afwezig hetgeen nog al dikwijls plaats geeft. Hebben ze soms schrik voor hunne rechten te verdedigen. 1" punt Nazicht Gemeentekas, eer ste kwartaal, goedgekeurd. 2e punt Jaarwedde tusschentijdi- gen Secretaris. De jaarwedde wordt goedgekeurd van af 1 Maart 1920. 3' punt Begrooting Kerkfabriek 1922, worden eveneens goedge keurd, en den Burgemeester doet opmerken dat de gemeente 400 fr. onkosten heeft gehad aan den toren. Gezel Vermeiren, zijn de onkos ten ten laste van de gemeente Db Burgemeester, alleenlijk het kerkhof en toren zijn voor de ge meente. Gezel Vermeiren vraagt voor het goede onderhoud, en ook om de strengste maatregelen te nemen voor hot schenden der graven te vermijden, en het spelen der kinde ren op het Kerkhof, uit eerbied voor onze dooden. Gezel VanderSmissen. Het is eene echte schande, het is alleenlijk niet genoeg dat ze de graven schen den, de versieringen, ze plukken ook de bloemen. DeBurgemeester, dan moeten we de politie versterken. Gezel Van der Smissen, dat is niet noodig, ik zal ook champetter zijn. Gezel Vermeiren, er dient een bericht uit te hangen en de ouders te verwittigen. Den raad stelt zich lt akkoord. 4® punt Leeningvan 21,000 frs.y wordt met algemeene stemmen aan genomen, vervolgens spreekt den Burgemeester over den financieelen toestand der gemeente die in een el- lendigcn toestand verkeert, en men jaarlijks met een tekort sluit van 3o,ooo fr. De Heer Meuleman vraagt dat de werklieden en burgers zou den betaald worden voor het ver bruik van gaz door de Duitschers van tijdens den oorlog. Gezel Vermeiren en de arme hun inkwartiering van Duitschers zijn ook nog niet betaald. De Heer Burgemester, dat is niet onze schuld, ze moesten dat in oorlogschade gebracht hebben. Gezel Vermeiren dat is de schuld der gemeente, ze moesten er nota van gehouden en dat zelf gedaan hebben. Gtzel Van der Smissen, de arm- sten moeten eerst betaald en de kleine boeren die nog moeten be taald worden van hun opgeeischte haver, terwijl er grooten al voldoe ning hebben. De Heer Daelman zegt dat het onwaarheid is. Gezel Van der Smissen, ik heb inlichtingen ontvangen van de boe ren zelf. De gansche raad komt in rumoer en protest, en de Burge meester sluit de zitting 5e punt Gemeentetaksen. De Burgemeester stelt de volgende punten voor kaairecht 6 centie men per ton honden 5 fr. rijwiel fr. aangenomen. Paarden én muilezels en ezels, tusschen i5 en 25 fr Na eene korte woordenwisse ling werd het aangenomen op 20 fr. op 2jarigen ouderdom. Gezel Vermeiren protesteert op de hooge taks op de ezels, er zijn er op onze gemeente maar 2, en het zijn arme menschen die er hun brood moeten mede verdienen, en vraagt voor ze gelijk te stellen als de honden, aangenomen Voor de pianos automatique 250 fr. en 20 fr. voor pianos. De heer Daelman zegt 20 fr. te veel te zijn Gezel Van der Smissen, de werk lieden hebben er geene en de rijken kunnen betalen. Een taks van 10 c. zal geeischt worden bij vermake lijkheden, danspartijen, enz. 6e punt Mededeeling en goedkeuring aankoop van een huis door de gemeente en bewoond door de we De Wolf (Dorp) aan den prijs van 6960 fr. De Burgemeester zegt voor de komende zitting nog taksen zullen ingevoerd worden, er is geen ander middel voor de gemeente uit zijn warboel te brengen en vervolgens sluit hij de zitting In den gemeenteraad is eene maand geleden voorgesteld, maar niet aan genomen, om den steun aan de werk- loozen te schorsen, simpel was er aangenomen om na deze maand te zien, wat er te doen is. Thans vernemen wy dat van af den 24 -\pril de werkeloozen onder stand wordt geschorst, en hebben do volgende inlichtingon daarovor nog kunnen bekomen op het laatste oosrenblik. Het Schepencollegie heeft die zaak ook behandeld. Van de drie waren er twee voor de schorsing van den steun. Onzen vriend Schouppe heeft zich daartegen verzet, zou naar aan leiding van de bespreking in het Schepencollege dat bericht der schor sing gedaan zijn Wy zullen ons na der inlichten over deze zaak en daar op terug komen. H. F. Volgens berichten ons toege komen is de betoogirg op ic Mei alhier, een waar succes geweest. Het Nationaal Syndikaat, te sa men met onzen Propagandaclub, hebben (le betooging gevormd. De i« Mei viering heeft te Sottegem, dus voor goed ingang gevonden. Soc. Propagandaclub HEDEN ZONDAG, 7® Mei, om 4 ure namiddag, zeer belang rijke Algemeene Vergadering. Dagorde Laatste schikkingen oor ons Feest van 28 Mei. Geen enkel lid mag op deze zoo belangrijke vergadering ontbreken. De Bestuurleden vergaderen om 3 ure namiddag. Gezel J. Bekaert, Arrondisse- ments-Secretaris, zal ons de volle dige toetredingen bekend maken. Het Bestuur. VOOR DE VLAG. Overdracht fr. 716.47. Van de ware gezellen Ceuterick Georges, De Meyer Leopold en Leon Lefóvre 0,25. Omdat mon hommezat is 0,25. Omdat Celine om Jean komt 0,25. Omdat don burgemeester moet betalen in 't goed leven 0,25. Omdat Irma Tieste gaarne ziet 0,25. Omdat Leopold zat is 0,25. Omdat Charles De Meyer hem goed vermaakt heeft 0.50. Van mon homme omdat Leopold zat binnen gekomen is 0,25. Van Alf. De Potter omdat Leopold niet ziet maar toch twee rozen speelt op den vogelpik 0,25. Omdat Alfons zijne vrouw achter hem weest zoeken heeft met een lantaarn in den klaren dag 1,00. Van Leopold De Meyer om dat hij eenen nieuwen velo gevonden heeft om hem naar huis te leiden 1,00. Omdat het bloed zijne beenen af liep van tegen het ijzer te loopen dat ronddraait 0,25. Omdat Arthur bij het gezelschap was 0,50. Omdat de kozijn van Arthur zijne decoratiën op had 0,25. Omdat hij er niet be schaamd in was 0,25. Omdat Leonard zijne vrouw margarine aan haar hoofd deed om te kammen 0,25. Om dat Leon Lefóvre er groot spijt van heeft 0,25. Omdat Leopold protoogen had en er niet van wist 0,50. Omdat Leopold hem zelf begraaft 0,25. Van Stefanie omdat Gaston daar niet kan uitblijven 0,25. Omdat Alfons het goed gesmaakt heeft 0,25. Omdat wij toekomend jaar met twee honderd zouden zijn 1,00. Omdat Alfons met zijn slinken eet 0,25. Omdat onzo maaltijd goed ge smaakt heeft 1,00. Van Leon omdat wij allen zeer content waren 0,50 Omdat Georges veel vleesch geëten heeft 1,00. Omdat de vrienden tevre den zijn van den kook, geeft Oscar 1,00. Omdat Jules zoo gauw het ge zelschap verlaat 1,00. En Alice zoo goed hot noenmaal gereed gemaakt heeft of was het zoo goed gegroeid 1,00. Omdat Cabon zijn bloemruiker zooveel eer heeft aangedaan ge weest 1,00. Omdat Jules en Joseph vergeten een demie te drinken heb ben 1,00. Omdat na veel geëten te hebben er veel overgeschoten heeft 0,50. Omdat Joseph en de vrienden tranen vloeiden bij de aanspraak der kleinen 1,00. Omdat iedereen zulks zou moeten hooren, geeft Georges. Ceuterick 1,00. Rondgehaald door Richard Do Smaele op het feestmaal van Eerste Mei 11,00. Omdat Dina Tavernier eenen schoonen ruiker zal geven op ons feest van 28 Mei 0,50. Omdat Leopold zegt, dat het geen waar zal zijn 0,50. Gezongen door madame uit het Achturonhuis en rondgehaald door Alfons Bayens 2,60. Omdat wij tevreden zijn van de rosten van Dooren, omdat hij tegenwoordig was in den stoet 0,25. Eerste Mei is een schoon feest en veel plezier van onze roode makkers, van E. V. B. 0,50. Eerste Mei en nu tot den 28 Mei dan zal er eene nieuwe roode vlag komen van E. V. B. 0,25. Totaal fr. 37,20. Algemeen totaal fr. 753,67. S. M. VERBROEDERING. Den deel op den verkoop van Winkelwaren zal deze week uitge keerd worden als volgt Dinsdag 9 Mei, van nummer 751 tot 800. Donderdag ii Mei, van num mer 801 tot 850. Vrijdag 12 Mei» van nummer 851 tot 9oo, telkens van 2 tot 6 ure namiddag, ten bureele der maatschappij. Vriendelijk verzoek de briefjes in een omslag te steken en het to taal bedrag der aankoopen er op te schrijven. Verbruikboekjes mede te brergen a. u. b. Het Bestuur. NAAR MOER BEKE* HEDEN ZONDAG 7 Mei, uitstap naar Viane-Moerbeke, mot turners en muziek. Vergadering aan het lo kaal Volkshuis, om 1 1/2 uren. Par tijgenooten, laat ons de beide groe pen talrijk vergezellen op die pro- pagandatocht. Laat ons de vrienden van den buiten toonen, dat we ook als het geen verkiezingstijd is, hun willen helpen in hunne moeilijke taak, het propageeren onzer ge dachten. Dagorde. l. Bespreking tot het aankoopen der vlag. 2. Benoodighe- den voor den club. 3. Aanstellen van een verkoopor voor ons weekblad Rechten Vrijheid 4. Herkiezing van oen nieuwe secretaris. De Voorzitter drukt op het belang dier vergadering, en hoopt dat er niemand zou ontbreken. HET BESTUUR. Soc- Propagandaclub. HEDEN ZONDAG 7 Mei. om 9 1/2 ure 's morgens, bij P. Daneels, Dries, maajidolyksche vergadering. Strijdpenning Geeraardsbergen. Overdracht 224,71 fr. Omdat C. zijn eerste Mei in Lessen Vierde 0,50. Omdat hij mat ons zou meegaan 0,50. Omdat Biebaut zingt voor de Russen 0,25. Omdat de ar beiders de hongerende Russen niet zouden vergeten 0,25. Gezongen door Camiel Bruyland rondgehaald door Hippoliet Mecheleer 2,75. Omdat kas tor zijne Vaarze een peetje heeft 0,25. omdat ze een ommegang mede deden 0,25. Omdat Arséne Mus geen verlak te schoenen krijgt 0,25. Omdat er eene geit in bussen heeft Julien 0,25. Gezongen by Theop. Van Craenen- broeck door Madeleine Goossens en Van Craenenbroeck 3,50. Gezongen bij Polderboerken Pachterstraat door Aline Plaetens 3,05. Totaal fr. 11,80. VOOR RUSLAND Jean Hoylemans 2,00. Gezongen door Biebaut in het Volkshuis 6,30. Emiel Collyns 2,00. Gezongen door Curens Leon en Van der Stricht Theophiel bij Cyr. De Brauwer 6,07. Jean Heylemans 2,00. Totaal fr. 18.37. Voor heft Muziek. Gespeeld door Meorpoel vader en zoon, Ars. Mus en R. V. D. Stichelen by Willekens, rondgehaald door Achiel Bermi 1st 6,00. De Clercq Isi- door 12,50. Een dans in 't Volkshuls rondgehaald door Richard Cabouchè 7,35. Van de Catsye geeft 1,00. Ma- thieu geeft ook 1,00. En voor het wellukKen der omhaling geven de muzikanten 1,00. Omhaling voor het muziek, Coppez 5,62. Gezongen door Cyriel De Nutte bij Polderboerkon 5,79. Gezongen door Aline Plaetens bij dezelfde 2,20. Totaal fr. 42,46. Voor de Turners. Gezongen bij Frans Hymans door Leon Gossey 3,00. Een rondeken in het Volkshuis 3,00. Omdat wij allen goed onze Paschen hielden, Emiel Mus en Cie 1,75. Gezongen door Gus- taaf Van der Eucken by B. Pion 5»'16- Totaai fr. 13,21. In gemeenteraadszitting van 10 Maart 11. werdt door gezel Cosyns een voorstel gedaan om in de ge- meente een komiteit te vormen, waarin katholieken, liberalen en socialisten elk twee afgevaardigden zouden aanwijzen, welke onder toe zicht van hot gemeentebestuur geld- omhalingen in de gemeente zouden organiseeren ten voordeele der van honger stervende russen. Dit voor stel werdt in het algemeen bijgetre den en do burgemeester beloofde te zorgen dit komiteit zoo spoedig mo gelijk bijeen to roepen. Heden zijn er bijna twee maanden verloopen en nog wachten wy, zooals zuster Anna wachtte, die niets zag komen. Nu als men altijd aan eene welvoorziene tafel mag zitten, is het begrijpelijk dat men niet gevoelt dat er millioe- nen menschen van honger sterven. De hongerige spijzen en de naak ten kleeden, dat predikto Christus en hield het zyne apostelen en dis cipelen voor, dat dit werken van barmhartigheid of te solidariteit waren. Hedendaags loert men dit aan de kinderen in katechismusles- sen dagelijks en de heeren en me vrouwen die kunnen en zouden moe ten het voorbeeld geven door deze werken in uitvoering te stellen,laton ons nog eens zien dat de christene leering meer als uithangbord dienst doet om de onnoozele snullen te be dotten, dan om hunnen godsdienst uit te oefenen zooais het behoort. De werkende klas die tijdens den oorlog het aan den lijve best gevoeld heeft, wat hongerlijden is, geeft hier nog maals het bewijs, dat zy het is die hare plichten wil kwijten tegenover een volk dat door rampen wordt ge teisterd, waaraan zy noch schuld, noch oorzaak hebben. Reeds bracht do Worklioden-Partij meer dan een millioen bijeen om de hongorige russen to helpen, ter wijl de burgerpartijen nog maar heel weinig of niets deden. Om oen volk, onzen evennaaste te redden, neen dat niet, dat kan niet zyn, liefdadigheid is maar goed als het van nas komt in hunne roaction- naire politiek Geeft ons boden ons dagelyksch brood dat bidden die farizeërs dagelijks met de armen wijd open, doch denken dan ook maar alleenlijk aan zich zolvcn en wel vare de rest. En zoo komt het dat de russische hongerlijders zich intusschontyd kunnen troosten door hunnen ledigen buik to vullen met de belofte van den christen katho lieken burgemeester van Overbou laere. Poi.itikus. NINOVE. De gemeenteraadazitting. Hij gebrek aan plaats zijn we ver plicht dit verslag te verschuiven tot toekomende week.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3