9380<% Socialistisch weekblad voor het, Arrondissement Aalst. Part jjgenooten Vergeet niet dat u Zon dag 28 Mei, met duizenden te Sottegem aan de Inhuldigingsfeesten aldaar moet deelnemen Tot aanval en verdediging. Er is geen Klassestrijd. li) Jaar X« 20 Prijs per ««itn.-nci i.'i ccnliemet! l i iVlei 1922. Tegen den OORLOG en het MILITARISM li en de andere oorlogen. Partijgenooten. ID ANNONCEN Rechterlijke 4 fr. por regel. Reklamen 0,25 fr. per regel. Vermindering van prijs voor annoncen die meer maals verschijnen. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. De strijd penning die dezelfde week moet ver schijnen, moet ingediend zijn, vóór Dinsdag middag. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Weidestraat, 14, GENT Verantwoordelijke uitgever, J. BEKAERT, Weidcstraat, 14, GENT. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. l 95 0 3,7E 1 Jaar 7,60 BÜITEN BELGIE. 1 Jaar fr. 15,00 AAN DE ARBEIDERS VAN DE WERELD. KAMERADEN, De oorlog die, volgens de verkla ringen van de nationalistische 011 chauvinistische regeeringen, de laat ste moet zijn en na een nieuw tijdperk van vrede en voorspoed, reeds se dert meer dan driejaar ten einde is, dank zij de onderteekening van een aantal zoogezegde vredesverdragen, die de overwinnaars aan de overwon- nelingen opgelegd hebben. In de plaats, van voorspoed, heersebt nu in alle landen een economische wanorde en een el lende, die de wereld sedert eeuwen niet meer gekend had. Van den ver hoopten vrede geen spoor In al de landen van de wereld ?aat de strijd verder voor de verdeeling van den buit van den laatsten oorlog of voor nieuwe veroveringen. Spijts alle sehoone beloften over ontwapening, worden miljoenen sol daten onder de wapens gehouden, gaat dé aanmaak van oorlogstuigen zonder de minste bewerking voort en zoo worden nieuwe konflikten voorbereid. Laat het ons vooruit zeggen deze nieuwe oorlogen zullen nog moord dadiger, nog afschuw wekkend er zij 11, dan die welke' de laatste van alle oorlogen zijn moest Conferenties van regeerineren! Vre dt «congressen Ontwapenings co.n gressen. Onvruchtbare bètoogingen die de in het verschiet zijnde: nieuwe oorlogen niet vermijden'kunnen. Een enkele macht is in staat de oorlogen tegen te houden het is de internationale- georganiseerde wer kende klasse. KAMERADEN, Het Congres van het Internationaal' Vakverbond, gehouden te Romen» 20 April 1922 en volgende dagen dooi de vertegenwoordigers van 25 mil joen georganiseerde arbeiders, heeft, eens te moer den drang naar vrede van de werkende klasse uitge sproken, alsook verklaard, dat het de plicht is en de taak van de arbei- dersbeweging den oorlog en het mi litarisme te bevechten door alle mid delen, die tot zijn dienst staan, en heeft besloten eiken nieuwen oorfoj welke do menschheid bedreigt des' gevallend te beletten door de inter nationale algemeene werkstaking ARBEIDERS VAN ALLE LANDEN, Het is op u, die in de syndikale centralen van uw landen vereenigd zijt en door hen aangesloten bif't Internationaal Vakverbond, dat het Congres een levendiger) oproep doet voor het beginnen van den -trijd te gen het militarisme. - Verwijderde illusie,die u w il doen gelooven, dat de oorlog uw levens voorwaarden kan verbeteren. In te genwoordigheid va'n de miljoenen werkloozen, waartegenover ge u thans bevindt, kunnen misschien en kelen onder u lichtzinnig gelooven, dal een nieuwe oorlog de werkende klasse opnieuw voorspoed zou kunnen brengen. De huidige wereldarmoede kan rechtstreeks ge weten worden aan den groöten oor log en nieuwe oorlogen zou len een nog grootore en nog ergere verar ming met zich brengen voor de pro letarische m'afssa. Her! de geschiede nis bewijst, dat de vooruirga' g van de werkende klasse door'ie kapita listische klassen tegengehouden werd. Reeds in vredestnd waart gij het die den zwaarsten last droeg va» het militarisme, ten dienst gesteld van het kapitalisme,-het nationalisme en het imperialisme. Gij zijt het. ook, die, in lijd van oor log, als kanonnénvleesch dient, het is ten koste vari uw leven, dat tie ka pitalisten en do' imperialisten hun belangenkwesties oplossen en om- zei ten in kon flik in. Het is voor den meerderen roem van het nationaal en i: ternntioraal, dat ge uw kinderen den dood in stuurt. KAMERADEN, Het. C'-ngres heeft alle svndikat.en, aangesloten bij liet Internationaal Vakverbond, gelast, eiken nieuwen oorlog te beletten, doorliet uitroepen, van dé algemeene werkstaking. Dat besluit zal geen andere, waarde heb ben, dan die ge or aan geeft - door ze. uit al uw krachten te steunen. Uw organisaties zijn onmachtig zoo elk van u niet persoonlijk een onvermoeibaar propagandist, wordt voor den wereldvrede, tegen het mi litarisme en het kapitalisme. Elk beroep op actie in geval van ooiTogsbedreiging is. inderdaad, zon der uitwerking zoo allen, zonder af valligheid, niet bereid zijn het werk ïmer te leggen. arbeiders van alle landen. Vereonigt u, nationaal en interna tionaal. Stelt tegenover alle chauvinisme de internationale solidariteit van de proletariërs van alle landen Groepeert u achter het I. V. V. in strijd tegen het militarisme en den oorlog Geef.t u geheel en a' voor den strijd Weest hardnekkig, klaar voor alle. opofferingen om de misdaad on mogelijk te maken Het I. V. V. rekent op 11 Weg met het militarisme Weg met den oorlog Weg met het kapitalisme Leve de Vredesinternationale Leve do Arbcidersintornatiouale HET I. V. V. J)e wereldoorlog 16*000 10.000 fjianHfcf-^Werikaaj oorlog Franstfc?-Du:tjfli? Oorlog flmrrikaanstbï Burgeroor/og De patroons zijn dus zinnens de loonen tesriocien. En dat op eene brutale manier. Zonder rekening te houden van den levensstandaard der arbeiders, zonder na té gaan of de levensduurte toelaat, ook maar het minste, van de verdienste der arbeiders af te pitsen. Neen erger nog In vele bedrijven bestaan overeenkomsten, vrijwillig door patroons en werklieden g^-slcPen, waardo.<r de loonen geregeld zijn volgens het index-nummer. Die over enkomst vei breken de patroons in sommige bedrijven op oneer lijke wijze. Zij verloochenen hun gegeven woord, hun geschreven handteeken. Zij hebber zich nu eenmaal in het hoofd gestoken dat d-.- werklieden te veel verdienen en zij willen de loonen snoeien. Hier wordt op schar,delijke wijze mis bruik gemaakt van de crisis. De werkgevers weten dat de arbeiders beweging, met haar groot aantal werkloozen, tijdelijk zwak staat Zij weten dat de vakbonden mil- lioenen hebben moeten uitkeeren aan steun voor de werkloozen. Zij weten dat de arbeiders door het duur leven niet bij machte geweest zijn geld te sparen om tegen een slechten tijd b-schut te zijn. En van dat alles maken de patroons misbiuik om een aarslag te plegen op het loon van hun arbeiders. Zóóa'ls een baanstrooper de ge schikte plaats en het geschikte oogenblik uitkiest om zfjn slacht offer te bespringen en te plunde ren, zóó en niets beter, handelen de meeste patroons nu met hun werk lieden. Niet met bewijzen, niet met doorslaande argumenten, maar met het mes op de keel eizchen zij loonsverlaging Zij loochenen den klassenstrijd en voeren hem hier op zijn scheip- ste. Als klasse van werkgevers dwingen zij de klasse van werkne mers aan minder loon te arbeiden. En minder loon voor de arbeiders wil zeggen minder kleederen, minder eten, minder vuur voor vrouw en kinderen. Van minder winst 'spreken zij niet. Dat gaal de arbeiders niet aan ging doordrijven dan moeten zij f toch weten dat onmiddelijk hun productie daar onder zal lijden. Waar de arbeider den moed ver liest, vermindert en verslecht on vermijdelijk de productie Als onze bekrompen werkgevers denken dat zij met te veel af te trekken, dezen aftrok als zuivere winst mogen aanzien, zijn zij glad verkeerd. Loonsverlaging zal overal ver mindering der productie meebren gen. En dan?Dan heeft de patroon j niets gewonnen en de arbeiders wachten slechts op betere tijden om de hun zoo brutaal toege brachte slagen met woeker weer te geven. De patroons zullen toch wel bi-grijpen dat zoodra er een opflik kering komt in de bedrijven de ar beiders zullen terug nemen wat hun op onrechtvaardige wijze ontnomen werd. Het onderling vertrouwen tusschen patroons en werklieden verdwijnt. Zij staan opnieuw tegen over elkander als onverzoenlijke vijanden die slechts het gunstig oogenblik afwachten om den strijd aan te binden En dat de patroons zich dan niet komen beklager. Zij dragen alleen de schuld Zij ver klaren der. oorlog. Zij zijn de aan- llers. De vakbonden zullen be wijzen dat. als het hard tegen hard gaat, de georganiseerde arbeiders zullen weten pal te staan in de verdediging van hun dagelijks brood. j Klassestrijd bestaat niet. De socia- listen hebbon dat enkel uitgevonden. Zij doen dat, om de arbeiders op te ruien, om tweespalt in het land te brengen, om hun rooden winkel te doen draaien. Er is een volk, maar er zijn geen klassen. Dat deunlje wordt voortdurend gezongen door al onze tegenstrevers. De liberalen koppelen er de vrijheid van den enkeling aan vast, torwijl de klerikaleiyhet. overgieten met een door hori uitgevonden saus, die zij gedoopt hebben als do verzoening klassen. Maar al hun humbug. Wareldoov Bovenstaande t.eekcning toont den lezer duidelijk wat de wereldoorlog aan menschenlevens kostte vergeleken mot andere groote oorlogen. De doods hoofden zijn gemaakt in verhouding met het getal gesneuvelden. Wij ontkennen niet dat onze nij verheid moeilijke tijden doormaakt Maar dat ligt aan de internationale c isis en niet aan eenige centiemen per uur meer, maar wel aan den economischen vrede die in Europa moet heerschen. Als de patroons de weiklicdcn moesten vragen om nog meer hun best te doen om te kunnen concur- rceren, dan z uden z:j nergens wei geren, daar waar zulks mogeiijk is Als zij echter met de honger- zweep in de hand een loonsverla- De patroons weten nu wat hun te wachten staat. Willen zij geen rede verstaan, willen zij geen min nelijke schikkingen treffen met de vakbonden, willen zij hun arbei ders terug aan roggebroodloonen doen werken, welnu dan aanvaar den de arbeiders den kamp en zul len hem met succes weten te voe ren. De bevolking zal achter hen staan want zij zijn de aangevallenen, de slachtoffers van een grijpgierig ka pitalisme dat miliioenen verdiende na den oorlog en dat nu wil voort gaan winsten te maken op de el lende en de ontbering van tiendui zenden mannen, vrouwen en kin deren. Wie wind zaait, zal storm oog sten. De patroons bereiden den aanval, de arbeiders zijn gereed voor de verdediging. En daar vaar het m >gelijk is, zullen onze kameraden niet vergeten, dat dikwijls de beste verdediging in den aanval ligt. Leest en verspreidt RECHT EN VRIJHEID-, het warearbei-j dersorgaan. al hun leugens wordea door de fei ten, de brutale feiten weggecijferd. Wat er nu gebeurd in de metaal nijverheid, is dat geen stuk scherp a fg" toeken do klassestrijd Zien wy niet «lat patroons van Wallonië en van Vlaanderen, patroons bohooren- de tot honderden firma's vervaardi gende do meest uiteenloopendo pro ducten van spoorwegstaven tot loco- motie ven, van telefoons tot automo biels, van hot ruwste geutijzer totde fijnst afgewerkte machines, hoe al die patroons zich onderling solidair verklaren om de loonen van hun werklieden te verminderen. De groot en klein patroons, zij die5000 arbei ders in dienst hebben, zoowel als zy die er maar 10 hebben, zij die voel winst maakten zoowol als zij dio het met wat minder moesten doen, allen zi11 het eens om te verklaren «lat de. loonen te hoog zijn. I)e meea ten kennen echter niet, weten niet waar elkanders fabiekey of werk huizen gelegen zijn zij weten maar éér: ding, en dat is dat zij met het verminderen der loonen hun winsten kunnen verhoogen en dat zij als klas se daarbij dezelfde belangen hebben. En aan die belangen van de klasse dor metaal patroons moet geofferd worden een stuk van den boterham vari alle Belgische metaalbewerkers. Met één besluit van do patroons worden op denzelfden dag over heel België de loonen van 100,000 metaal arbeiders verminderd. Wat er gebeurd met do Metaalbe werkers, dat geschiede reeds bij de Mynwerkers, Steengroevers en de mannen van de Kalkovens, en de Patroons van menige andere nijverheden, spreken van ae zelfde maatregel toe te passen. Dezen georganiseerden aanval van het Patronaat volgt het ordewoord van de Sociótó Générale die als voor beeld reeds eene merkelijke loons vermindering op zijne bedienden toe paste. Er zijp ook nog Patroons die op eene bedekte wijze aan de loonen van hunne, werklieden pouterep, zoo b. v. zien we in onze streek aan som- hiige werken, mannen door vrouwen worden vervangen, de volwassenen door jonge werkers sters, en bij voorkeur de arbeidskrachten van die menschen worden aangeworven iu de fabrieken en werkhuizen die buiten de stad wonen, dat alles met het doel om de loonen der werklieden te verminderen. Zoo verstaan de kapitalisten hun klassepücht, hun k.assosolidariteit. Voor niets en voor niemand zyn zy daar van af te brengen. Argumenten van gevoel helpen hier niet. Zij blij ven koud voor do jammerklachten van hun arbeiders, zij luisteren niet naar de klagende stem van de huis moeders die roepen dat zij nu nog te

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 1