2TMEI Aalst Werkersbelangen. UITJES EN DATJES OPTOCHT Bericht aan de Reislusligen. Uil Hofstade. Uil Haeltert. et hebben en geen loonsverminde ring kunnen «lulden. Zy denken niet aan de kinderen wier boterham zal verkleind en wier kleeding zal ver- ■lecht worden. Het kapitalisme kent geen medelijden en heeft geen hart.- Het leeft voor de winst, voor niets dan de winst. En in de jacht naar winst spaart het niemand. Het staat sierk aaneengesloten in die jacht om •ie arbeiders er onder te krijgen. De arbeiders gevoelen thans eens te meer, dat den klassenstrijd niet oor hun, maar wel door het Patro- aai met de grootste strengheid ge voeld wordt, die brutale werkelijk heid stellen wij vastzooals de zon op het middaguur schijnt, en door blinden niet kan beschouwd worden. Loochenen de gele en blauwen, den harden strijd die tegen de arbeidende klas gevoerd wordt Wat er nu gebeurd moet voor ons werkvolk eene nieuwe spoorslag we zen, om hun aan te zetten, tot een- drachtom hunne belangen te verdedi gen, het brood voor hun, hunne vrou wen en kinderen te vrijwaren van de gevaren waarmede het bedreigd wordt. Het moet onze leden der vak bonden aanzetten, om hare propa- ganda met meer ijver dan ooit voort te zetten, om de nog onvereenigde werklieden de oogen te doen openen en de noodzakelijkheid aan al de werklieden te doen gevoelen, dat in hun belang, het hunne plicht is zich allen aan te sluiten by onze vakbon den. Leve Mr Moyersoen. Te Aalst, heeft men verleden Zon dag, Mr-Movorsoen, als minister van Arbeiden Nijverheid benoemd, go- feest. De kristene Mutualiteiten, waar Mr Moyersoen voorzitter van was, had dit huldetoog op touw gezet. Een banket, waaraan eeuige par lementairen, barons en graven deel- namon, heeft te dien einde plaats gehad. Mr Moyersoen, beloofde van goed voor de Mutualisten te zorgen. Dewelke? De zijne natuurlijk, want men weet nog niet, wanneer hij er zal toe besluiten degelijkheid toe te passen, of wanneer de voorkeur aan de katholieken verleend, die reeds 1 miliioen hebben ontvaugen tot het aankoopen van een Sanatorium, zal ophouden. De socialisten 2 maal talrijker dan de kristene mutualiteiten —en de onzijdige groepen wachten nog altijd. Voor hoelang nog De rechte man op de rechte plaats. Zondag op de huldebetooging ter eere van den heer Moyersoen, heeft de heer de Ghellinck d'Elseghem, senator en kasteelheer, verklaard dat Moyersoen als minister van Ar beid, da rechte man is op do rechte plaats. Als hy dat zegt moet 't wel waar zijn. De Daensisten hebben zich ook bij dit huldobetoog aangesloten, door liet sturen van een brief, waarin zij Mr Moyersoen, eene lange loopbaan als minister wen- schen Ziin de kristen-demokraten dan 'takkoord met de handelwijze van Mr Moyersoen, die 1) den achturendag saboteert 2) het ICrisisfonds wil afschaffen 3) die altijd in alle werkerskwes- tiën, de reactie dient, tegenover de werklieden Dat de kristene werklieden (groen- kruisers) Mr Moyersoen huldigen is verstaanbaar, omdat zy gewoon zijn, de zweep te kussen waarmede zij Segeesold worden, maar van de aensiston, die zich uitgeven voor ultra-demokraten, hadden we dit niet verwacht. Voorwaarde werklieden zijn goed gediend voor hun geld, door de man nen uit de Volksverheffing 1 BELANGRIJK BERICHT. Wy vernemen dat verschillige eigenaars zoo in Ninove als in Oeeraardsbergen en AalstJ aan hunne huurders, de belastingsbil jetten der grondbelasting zenden voor de jaren 1920 en 1921. Wy geven aan onze menschen den raad, wanneer ze geen akkoord gesloten hebben met hunne eige naars, om die belasting te beta len, ze geenszins, die belastingen dienen te betalen. Hebben onze heeren eigenaars, in gemeen overleg met elkaar, beslo ten die lasten op den nek hunner huurders te schuiven, dit van geen leien dakje zal loopen. V\ y waken er op. Aan de huurders geven wy den raad, geen centiem dier be lastingen te betalen. Dat onze hee ren eigenaars, die zoo graag met hunne vaderlandsliefde boffen, ze thans eens bewyzen door hunne verplichtingen jegens het vader land na te komen. Pol VAN DE STEEN. De vrijen tijd der arbeiders. Wij hebben het altyd aan de fabri kanten en wetgevers gezegd gunt aan do werklieden denfachturigcn arbeidsdag en ge zult hun de gele genheid geven, zich te ontwikkelen, zich te bekwamen en pas is de acht uren wet enkele maanden in voege, of de feiten komen ons gelijk te ge ven. Wij hebben een bezoek gebracht, aan den knappen bibliotecaris onz<-r Socialistische boekery in - Hand in Hand en hom gevraagd, hoe het met de bibliotheek is gesteld, op go- bied van keuze in boeken on getal lezers, en hy was gelukkig ons te kunnen antwoorden: opgelet! Hy verheugde er zich in ons te mogen verklaren, dat de boekerij ge durig in aantal boekon stijgt, en dat er hiertoe eene helpende hand wordt toegestoken, door do Aalstersche af- deeling der opvoedingscentrale en der vakbonden zelf. Inderdaad de Aalstersche afdeeling der opvoe dingscentrale stelt zich niet alleen tevreden, met het inrichten van leer zame voordrachten, maar ze verrijkt de boekery. met prachtige en leer zame boeken van de beste schrijvers. De vakbonden schaffen zich koste lijke vakboeken aan, van de laatste uitgaven van de bekwaamste schrij vers en laat het ons toe to zeggen, dit is kapitaal geplaatst op grooten intrest. En de lezers, vroegen we hem Allerbest, was het antwoord, want het getal groeit gedurig aan, en tot bewijs voegde hij er bij op 5 maan den tijd heb ik ongeveer 1700 boeken uitgeleend Zulks zegt ons, dat do werklieden van hun vrijen tijd goed gebruik ma ken, dat zij lust hebben zich te ont wikkelen, genot gevoelen meer ken nis en wetenschap op te doen. Het is niet zooals onze fabrikanten vroeger beweerden, dat bij een kor toren werkdag de werklieden weor den weg zouden gwvonden hebben naar de herberg, naar de kroeg. Integendeel, onze werklieden von den den weg naar de bibliotheek, naar do boekenkas, zy putten aan de bron van wetenschap, en dat, al be stonden er zelfs geene andere rede nen, moet ons aanzetten, te y veren, te strijden, om nooit aan den acht urendag te laten raken, tenzij om hem te verkorten. De strijd door hot patronaat tegen den acht uren arbeidsdag aangebon den, moet hetgansche werkersleger mobiliseeren, een front maken, op dat we het patronaat op dit gebied volledig kunnen terugslagen, tot in zijn achtersto stellingen. Ziehier welke boeken er uitgeleend zijn geworden en hun getal in het hooger opgegeven tijdstip (Novem- ber-Maart). Politieke werken 83 on- derdeelen van politieke werken 177 politieke geschiedenis 70 vader- landsche geschiedenis 38 opvoed kunde 30 geneeskunde 23 weten schap 92 vakboeken 72 studie 8 iooneelboekon 77 moderne proza 191oude proza 317 duitscho proza 155 gedichten 9 engelsche proza 42 fransche proza 150 en kinder lectuur 102. Men bestatigt dat er van alle soor ten boeken gevraagd worden, dat er dus aan alle begeerten en behoeften kon voldaan worden, en wij durven hopen, dat we ons lezerstal gedurig zullen zien aangroeien, dat de hulp der partij en bonden aan onze biblio theek meer om meer belangrijk zal worden, te meer, omdat we onze werklieden, onze jonge meisies, meer en meer den weg moeten Ioe ren voor de boekenkas, naar de bron van wetenschap. Leeren, onderwijzen, opvoeden, kennissen opdoen, ziedaar wat wij het moest moeten betrachten, gezien de werkende klas tot heden voor het grootste gedeelte hiervan uitgesloten is geweest. We zyn gelukkig te kunnen zeg gen, dat ons werkende volk behoefte toont naar meer wetenschap, en het is eenieders plicht het hierin mode te helpen. De Groen kruisers, Die mannen die beweren eene zelf standige actie te voeren, maar bij iedere gelegenheid met de oude ka tholieke partij samenspannen, zyn het nogmaals met de oude pruiken roerend eens geweest om M. Moyer soen te huldigen. De man die als mi nister veel goed kan doen voor ons werkvolk, maar die zijn liefde voor onze arbeiders toonde met het af schaffen van het Krisisfonds, waar door zoovele wt rkloozen van den steun zijn uitgesloten. Thans prijkt het portret van deze minister aan de venster van het katholiek blad do Volksstem die onze werkloozo werklieden uitschold voor .luiaards dat is het gezelschap van de Groonkruisers, die als knech ten van den geldzak, onze werklie den met loensche middelen aan hunne beulen willen vastbinden. NGG HET MEIFEEST, Dat het frist van den eersten Mei op eene buii. -nge* one wijze door ouzo werklie len is gevierd gewor den en een geweldigen itidüik op onze bevolking heeft gemaakt, is al gemeen gekend. Het is wellicht do rede waai van het katholiek blad de - Volksstem geen woordeken geschreven heeft over het vieren van het Arbeidsfeest. Immers do zon loochenen, zou dat blad in eene bespottelijke positie st-llen tegenover zijne lezers, die ge tuigen zyn geweest van den prachti ge n en deftigen stoet, die do straten onzer stad doorkruiste, en verder gansch den dag door, die uiige- doschto werklieden die de straten vulden, juist alsof liet een kermisdag was, waarover mot zooveel lof ge sproken is, en zelfs de bewondering van onze tegenstrevers afgedwongen heeft. Toch zijn er menschen.die niet te vreden zijn. De cheffen van het Groen kruis, die naar de Patroons brieven stuurden om te doen werken, hebben tot hun leedwezen ondervonden, dat ons werkvolk de Feestdag van den Arbeid begeert, en daar waar zij in de gelegenheid waren (en dat getal is groot geweest) .is den arbeid op 1 Mei stop g'-zet, 't zijn enkele fana- tieken, alsook deze die met hunne werklieden beulen, die hun werk volk verplicht hebben van te werken. Zyn do cheffen van 't Groen kruis tegen den feestdag van den arbeid.de meeste hunner volgelingen hebben met liefde rnedo geholpen, waren zy niet in den stoet, toch, hebben zij juist als onze mannen en vrouwen hunnen wil doen kennen voor het Arbeidsfeest, en menige onder hen, hebben wij ontmoet op do feesten, ook in hun zondagpak .en met gansch hunne familie in ons lokaal en den hof, waar zij hun goed ver maakten, nevens en met onze duizen- de partijgeuooten. Is dat voor de cheffen van de Groen kruisers niet aangenaam, best moge lijk, maar, wij stellen met plezier vast, dat den bitteren nijd en strijd tusschen werklieden,en dat do Groen kruiser» bestendig aanvuren, naar den vergeten hoek gaat, dat geeft ons de goede hoop dat ons werkvolk eens voor goed zal begrijpen, dat de vriendschapsbanden bij ons werkvolk nauwer moeten toegehaald worden, en ze zich ten slotte allen in eenen bond zullen aansluiten, waar de toovermacht der werkliedon in be sloten is, om in ruil van hunnen ar beid een menschwaardig bestaan te bekomen. H. F. NAAR SOTTEGEM. Op Zondag 28 Mei, hebben te Sot- tegem grooto socialistische feesten plaats, ter gelegenheid der inhuldi ging van het vaandel van den Socia- listischen Propagandaclub, tevens de eerste roode vlag aldaar, on tot viering van haar 10üe lid. De Fanfare Hand aan Hand en onzen Turngroep gaan inede, alsook al de vlaggen der wykclubs, vakbonden, enz. Bijzondere treinen zijn aange vraagd geworden. Al wie zich socialist noemt, zal op 28 Mei het zich ten plicht rekenen mede to reizen naar Sottegem, en die heuglijke gebeurtenis te gaan vieren in dit zwarte nest van ons arrondis sement. Door onze sterke opkomst zullen wij onze moedige mannen aldaar, sterken in hunnen strijd bij het groot leger der verdrukte werklieden. Allen dus, zoo mannen als vrou wen, met honderden naar Sottegem. Men kan van heden af zich laten inschrijven in hel lokaal Hand in Hand zaal 5, en in de lokalen der wijkclubs. Prijs per coupon 3,40 fr. We zullen rond 1 1/2 ure 's mid dags te Aalst vertrekken en rond 10 ure terug zyn. HET MIDDEN COMITEIT. De wevers van de firma Van Ghyseghem, wer ken in eene voorwaarde die bun niet toelaat de vastgestelde basisloonen te winnen. In de onderhandelingen en brieven die we schreven aan de zen patroon, hebben wij inet de ge gevens van de wevers, de oorzaken aan den Heer Van Ghyseghem voor gelegd. De patroon is echter van een ander gedacht en verklaart dat het wel mogelijk is de loonen te winnen en dat ze door menige wevers ge wonnen worden. Doch wij kunnen ons bij deze verklaringen niet aan sluiten, bewijzen zijn ons door de wevers gegeven, dat het onmogelijk is, en zal slechts kunnen tegengespro ken worden, wanneer de patroon ons door cijfers het tegendeel zal aan- toonen. De wevers hunne loonen, zijn door lusschenkomst van onzen Secretaris met wijlen Papa Van Ghyseghem, sinds meer dan een jaar als volgt bepaald geworden. Op twee getouwen 5/4 fr. 1,46 p. u. 6/4 fr. 1,57 per u. 7/4 fr. 1,69 p. u. 8/4 fr. 1,74 per u. 9/4 fr. l,8o p.u. lOen 11/4 fr. 1,91 p. u. 12/4 fr. 1,97 p. u. I4/4 fr. 2,02 per u. 16/4 fr. 2,08 p. u. Op een getouw 16/4 fr. 1,75 p. u Gp deze loonen wordt er sinds Juli 1921 10 afgetrokken en de Jonge Heer Van Ghyseghem beweert dat dit altoos zoo is* geweest. De we vers driDgen aan om de 10•/„niet meer af te trekken, waarvan reeds 5 is toegestaan. Op last der wevers hebben de se cretarissen zich Zaterdag terug aan geboden bij dezen patroon,en opzijn verzoek hebben wij ons een 1/2 uur later op zijn bureel aangeboden. Doch in het bijzijn van twee bedien den, die ontvangst en de manier waarop de gesprekken gevoerd wier- den, was niet van aard om eene op lossing te vinden on de de wevers te bevredigen, de uitlatingen van de 2 bedienden was eeno platte vleierij voor hunnen patroon en uitdagend tegenover de secretarissen onze po gingen om de bespreking up een an der en ware weg te brengen was vruchteloos, die heeren hadden geen tyd meer en wij mochten hot aftrap pen. De gebeurtenissen van Zaterdag hebben ons geleerd dat in desgeval bedienden een kwade rol kunnen vervullen, en dat do patroon wan trouwig staat tegenover de secreta rissen der Vakbonden. De toekomst zal wel leeren dat niet wij maar wel deze, in wie men een blind vertrouwen stelt, het schade lijkste is geweest. De bobijnenmakers. Wij hebben thans 3 fabrieken waar bobijnen naaigaren worden gemaakt de oude firma F. F. R., de firma Gro- goir en Teinturer ie. De laatste werkte thans met 4 bo- bynenmakers, handmachienen de eerste naren aangeworven aaneen uurloon van fr. 1,70, een loon dat op de twee andere fabrieken ook betaald wordt. Sinds een 3tal weken is aan die bobijnenmakers een tarief voor gelegd en naar den uitslag kunnen de mannen slechts 1,50 a 1,55 fr. per uur winnen, 011 we moeten er bijvoo gen, dat hunne voorthrengst grooter is dan in do andore fabrieken, dat mogelijk is door In t sneller draaien dezur machienen. Hierover hebben reeds onderhan delingen plaats gehad, echter is die zaak nog niet veieffend. Laat ons hopen dat die heeren zullen inzien dat het niet mogelijk is, dat hunne bobijnenmakers minder loon winnen dan in de andere naaigaren fabrie ken der stad. H. F. FEESTDAG DER SOCIALISTISCHE JEUGD. Zondag aanstaande wordt het feest der Jeugd gevierd. Te dien einde zal er een plaatst hebben onzer Jeugdgroepen, met de hulp dor FANFARE «HAND AAN HAND AI de partijgenooten, zoo mannen als vrouwen, moeten er aan houden onze Jeugdgroep en Turners te ver gezellen in de straten der stad Aalst. Die optocht zal don wil onzer jeugd aantoonen. TEN VOORDEELE VAN DEN VREDE EN TEGEN HET MILI TARISME. Daarom,zullen onze Üud-Stryders. ook in groep en met Vlag aan den optocht deelnemen. Wij rekenen dus ook op de opkomst van al onze andere leden, om de jeugd in zijn pogen te steunen. Men vergadert om 2 uren na middag in hot lokaal. Na den optocht, MEETING, Turn feest en Concert in het lokaal. Mannen en vrouwen, neemt talrijk deel aan deze feesten. Een affiche zal binnen enkele dagen de volledige regeling afkondigen. Het Midden Comiteit. De Fanfare Hand aan Hand doet op Zondag 4 Juni (Sinxen), eene reis van 1 dag naar Namen en Dinant. De reis is eene der prachtigste welke men in ons land kan doen. Een boottocht wordt gedaan op de schilderachtige Maas van Na men naar Dinant. Te Dinant brengen we een be zoek aan de Citadel de Grot de Rots Bayard, enz. By onze terug komst bezoeken we te Namen, de Citadel. hetSpeelstadium,en open lucht-theater, enz. De partygenooten die de reis wil len mede maken, kunnen zich van heden af laten inschrijven aan den prys van 17.00 fr. voor boot en treinkosten. De Hjst sluit onwederroepelyk Maandag 22 Mei. HET BESTUUR, VOOR RUSLAND 13° Hjst. Gezongen door.Soverin Lelong bij Al Tons De Brouwer G,00. Van twee lustige vrienden, Amedéo Diericx en Sooi Saroeze bij J. Spaons 2,00. Ge zongen door AlTons Van de Velde en rondgehaald door Odilon lïombeeek (Klerens).bii Jef Katjes3.07. Een lied gezongen door vrouw De Neef, Myl- beeck, Langestraat 2,80. Totaal fr. 14.37. VOOR DE TURNERS. Lied gezongen door Frans Vinck 4,10. Voor het Muziek. Camiel De Schryvor-Arys 30,00. EREMBODEGEM Heden Zondag 14 Mei, maan- dolijksche algemeene vergadering, voor den Propagandaclub. om 10 ure stipt, bij Wantjbn Cuyper, aan 't Kapelleken. Kameraden, allen op post. Soc. Propagandaclub. Heden Zondag 14 Mei, om 5 uren namiddag, Algemeene Ver gadering. Besprekingen inschryving voorde reis mede t« maken naar Sottegem. HET BESTUUR. Enkele dagen geleden, heb ik oon bezoek gebracht aan mijne ongeluk kige zusters, de kantwerksters van Haeltert, die door hunne onverschil ligheid moeten slaven en zwoegen, aan echte liongerloonen. Want be grijpt hel wel, lezers en lezeressen, dat het echt wraakroepend is. aan welke lage loonen deze arbeidsters knoeien. 's Morgens beginnen zy met het opkomen van don dageraad in den zomer, 's winters van 5 of 6 ure 's morgens tot 's middags met tus- schenpoos van somtijds een tiental minuten, voor wat brood met vleesch te nuttigen, en dan terug aan den arbeid tot 4 uren, een kwart uur om te eten, om terug te herbe ginnen tot 8 en 9 uren, ja sommigen tot 10 uren 's avonds, dat is door gaans weg 13 tot 14 uren daags, voor het magere spotloon van 2 tot 3 fr. per dag; dat is hoogstens 18 tot 20 centiemen per uur, waarvoor zij hunne gezondheid ondermijnen, krom en kreupel groeien van voor over gebogen te zitten, en weinigen laat het ons maar zeggen, byna geen onkele uitgezonderd, of hunne oogen zijn geknakt op 20 jarigen ouder dom, en moeten zij reeds een bril gebruiken. En dan, wanneer deze ongeluk kige slavinnon klagen aan hunne hardvochtige patroons, dan zeggen deze uitbuiters, dat het al kantwerk is op stock dat zij hun laten maken, want dat zij er geono vraag naar hebben. Verstaat gij dat good, lezers en lezeressen En dat zij nog mogen gelukkig zijn, hun nog werk te kunnen bezorgen. Maar neen, mijne ongelukkige zusters, het is niet dat wat uwe pa troons beoogen. Zij kennen uwe on macht, en vandaar hunne macht. Wat scheelt het hun, uwe hardvoch tige patroons, dat gij honger en ge brek lijdt, zij zijn toch de meesters en gij zijt hunne slavinnen, die moet bukken en gekneld liggen onder hunne knoet. Wat scheelt hot hun dat gij in ellendige krotten huist, terwijl zij zich doen statige kastee- len bouwen met lusthoven on par ken, met automobielen rijden, de badsteden bezoeken, zich in weelde en overvloed baden, te lui en te vad sig zijn om hunne kinderen groot te te brongen, maar ze toevertrouwen aan eene min, eene ran uwe onge lukkige gezellinnen, die hare eer heeft verloren, dikwijls verleid door een van di« schijnheilige dweepers, en die er zich later wanneer het on gelukkige schepsel in het verderf is gestort, er zich niet meer om bekom meren. Wat scheelt het hun dat gij reeds in nwe prilste jeugd uw ge zicht, een van uwe duurbaarste or ganen hebt verloren Niets Totaal niets Zij zijn de meesters en gij moetu daar volgens hunne kristelijke lee ring aan onderwerpen, want w.eet het goed, beste lezers en lezeressen, dat uwe patroons de goddelijke spreuk in praktijk toepassen op u, zalig zijn zij die arm en onwetend zijn, want 't rijk der Hemelen behoort hun toe. Maar, beste vriendinnen, weet wol dat gij daar de volgende spreuk zouit moeten nevens toepas sen verdoemd zijn deze, die hun gansche leven de werkende klas heb ben verdrukt, en uitgebuit als echte tirans, want geene pijnen zullen sterk genoeg zijn om zulke onder- dru kkers to doen lijden. Maar, beste vriendinnen, weet wel dat uwe verlossing niet komen zal van don kant van uwe patroons, niet van hierboven, waar zij u hierna maals rijstpap beloven op gouden schotels motdiamanten lepels. Wan neer gij wilt kunt gij dat hier op de

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 2