Uit Sottegem - Geeraardsbergen. - Socialistische ïW;'® Propagandaclub. ISÖS! Uit Lede. TE NINO VE Oproer... Opstand Een welgeslaagde Propaganda tocht. aarde bekomen, in afwachting van hiernamaals, en dat, kunt gij door u aan te sluiten als lid van onze socia- listischen vakhond, en wanneer gij allen kantwerksters, uwen plicht zult begrijpen, dat daar alleen uwe redding ligt. dan alleen zal er einde aau uw ongelukkig lot kunnen ge bracht worden. Daarom doe ik eon beroep op u, sluit u aan. ve.reenigt u, werpt de onverschilligheid van uwe schou ders. en dan moogtgij vreugdevol de toekomst te gemoet zien. Een Strijdende Makker. IgN.- 13. De leden welke zich willen laten inschrijven als lid van onzen. Socialistischen Kantwerkstersbond, mogen zich wenden totgez"l Lobyn, Haeltert, Eede. Heden Zondag om 5 URE na middag. MAANDELIJKSCHE VER GADERING. Zeer belangrijke dag orde. Gezel ALFRED NICHELS,volks vertegenwoordiger zal aanwezig zijn. Het Bestuur. jjUil Denderleeuw Naar Sottegem op 28 Mei. Vriendelijk verzoek aan de leden, nota te willen nemen, dat we uit Denderleeuw vertrekken met den trein van 12,33 ure. Allen op post VOOR ONZE VLAG. Rondhaling op de vergadering van 5 Maarl 24,50. Rondhaling op do ver gadering van 30 April 18,00. Strijd liederen gezongen door Edmond Schoonjans en rondgehaald door zijne vrouw te Welle 8,00. Totaal 50,50 fr. NOG DE EERSTE MEI. Met eeno talrijke schaar bewuste mannen is hier ook het feest van den arbeid gevierd geworden. Na den stoot des morgens te Aalst bijgewoond to hebben, zijn de man nen vergaderd om 3 ure namiddag in het lokaal. Na den schrijver aanhoord te hebben, zijn zij in stoet door de gemeente gewandeld, hulde bren- fende aan den arbeid, en luide op- omende voor het behoud van den 8 urendag en het krisisfonds. Bravo, mannen van Lede. voort- gewerkt dat we toekomende jaar met nog meer mannen den 1 Mei zouden vieren. Th. T. Strijdpenning Lede. Omdat ik zie dat Lede goed voor uit gaat op 1 Moi, geeft Bernard 0,25. Omdat Camiel een vijs los heeft, Benoit 0,25. Troch A. duwt vijf cen tiemen in den neus en speelt gelijk een orgel 2,60. Omdat Camiel goed op vogel pik speelt, Victor 0,25. Ca miel geeft ook 0,25 alsook Bernard 0,25 en ook Benoit 0,25. Omdat Man dus geen glas verloren heeft 0.25. Om de toekomende maal nog te win nen 0,25.Omdat het voor Daniël geen preè heeft geweest, geeft Leonie 0,50. Omdat net wat bedronken is, Charles 0,25. Uit jaloezie geeft Char les 0,25 en voor te lang naar zijn geldbeugel te zooken, geeft den eer sten Charles 0,25. Omdat den Daans zyn bier verbeterd is 0,25. Omdat Veillefon. Lede zoekt te overwinnen 0,25. Mandus speelt op de mandoline en geeft 0,25. Camiel zijn broek is kapot gevallen op een pakje cigaretten 0,25. Omdat Détniël een droogen is geeft Bernard 0,25. Gezongen door mejuflfer Smekens >,60. Gezongen door mej. D'Haese 2,27. Gezongen door Amandus Troch 1,87. Rondgehaald door Smekens en Troch 5,80. Omdat wij zeer talrijk waren op 1 Mei, geeft Hilaire 0,50. Baptist lacht en geeft 0,10. Poep geeft 0,25. Lede stoeft en de knol geeft 0,25. Er zitten er nog velen ge reed en de kreul geeft 0,25 en Cies 0,10. De pleider zijne vrouw maakt ruzie en hij geeft 0,25. Op den goe den uitslag van den 1 Mei, zingt De Schryver, rondgehaald 6,20. Totaal 25,09. In onze gemeente zijn een 6tal brouwerijen waarvan de hoedanig heid gekend is, waardoor de vreem delingen met voorliefde een potje Sottegemsche drinken. Doch de werkuren van de brou wersgasten zijn onregelmatig en lan ger dan in gelijk welke andere stad, waar de gaston 2 franken per uur loon betaald worden,terwijl de brou wersgasten hier zoo slecht betaald zijn. Voor de mouters zijn de loonen wat beter en meer geregeld dan deze van de brouwersgasten, doch die men- schen die een uiterst lastig werk verrichten, winnen slechts fr. 13 k 13,50 per dag, wat een stuk van 5 fr. meer zou mogen wezen. De schoenmakers winnen fr. 2,00 per uur, een loon dat te gering is gezien hunne vakgenooten in andere steden 25, 50 en 85 cent. per uur meer winnen en zeggen dat de Sottegem sche schoenen zulke goede faam ver worven hebben. Bij de beschouwing der loonen en werkuren hier te Sottegem, van al de werklieden kunnen wij besluiten dat de loonen te gering en den werk tijd te lang is, dusonze werkliedeni n eene nadeeliger voorwaarde werken dan hunne vakgenooten van de an dere steden. Tevens dat de wet den 14 Juni 1921 in de Kamer gestemd met de voeten getreden wordt. In derdoad met den Surigen werkdag wordt er gehandeld of hij niet be staat, en in de wet komt voor, wan neererdoor buitengewone omstan digheden, meer dan 8 uren moet ge werkt worden, dan is de Patroon verplicht en voor de overuren min stens 25 meer te betalen, dat ge beurt niet Dezen toestand die zoo nadeelig is voor onze werklieden, daar zijn de werklieden zelf de groote schuldigen van, ofwel berust 't op hunne onwe tendheid, dat hun zoo hard doot boe ten. Werklieden van Sottegem en omliggende, wanneer zult ge do oogen openen en Gij zelf zorgen voor Uw welzijn en uw geluk. H.F. De Gemeenteraadzitting. De heer Burgemeester opent de zitting om 8 1/2 ure. Al de leden zijn op post, behalve den heer De Clercq, katholiek, in het buitenland vertoe vende. Er is veel volk in de publieke omheining. Aan de dagorde, een twaalftal punten, meestal rekenin gen en begrootingen. Punt 1. Kerkfabriek rekening 1921, wordtgoedgekeurd door 7stem men en 3 onthoudingen der- socialis ten. Kerkfabriek. Legaat K. Haegeman. Schepen Van den Steen geeft lezing van dit logaat. Aangenomen met al- gemeene stemmen. Hospitaal begrooting 1921. Al vorens dit punt te bespreken, merkt de heer Van den Berghe in naam van den katholieken groep aan, dat hü een schrijven had ontvangen van den heer De Clercq, waarin deze hem liet weten, dat hij aan het Collegie van Burgemeester en Schepenen had gevraagd, geen zittingen te houden. Hij protesteert dus in naam van zijn groep, tegen de weinig hoffelijke manier van handelen van het Col legie. De heer Burgemeester antwoord aan den heer Van den Berghe dat we verplicht waren zitting to hou den, gezien er eene benoeming moest plaats hebben. Schepen Van den Steen zegt ook dat het onmoge lijk was dit langer uit te stellen, daar we dringend het budget moes ten bespreken. Na eene verwarde bespreking, gaat men over tot het 3® punt. Hospitaal begrooting 1921. Wordt goodgekeurd. 4® Hospitaal. Verkooping van goederen. Goedgekeurd advies 5 en 6. Teekenschool. Rekening 1921. Begrooting 1921-1922. Bij dit punt vraagt den heer Van Maldergem, waarom deze leergangen niet hervat worden. SchepeD Van den Steen zegt dat zulks sinds verschillige jaren het geval is. Hij zegt hoe dit komt en geeft verder uitleg over inzichten van het Schepen collegie. De Nijver heidsschool volledigen door liét in richten van practische leergangen, tot nut en bekwaammaking onzer werklieden. De heeren professors der Teekenschool werden gevraagd, in de Nijverheidsschool hunne leer gangen van lijnteekenen en bouw kunde, te willen geven, wij hebben ongelukkiglijk hierin niet mogen ge lukken. Na een paar opmerkingen van verschillende leden, werden de rekeningen en de begrooting goed gekeurd, evenals deze der Nijver heidsschool. Rekening Gemeenteontvanger, goedgekeurd. Maatschappij voor goedkoope wo ningen. Schepen Van den Steen stelt voor dat de stad zou inschrij ven voor 200,000 frs. De woningnood is groot, er dient dus handelend op getreden. De beraadslaging wordt metoenparigheid van stemmen goed gekeurd Bespreking van destadsbegrooting wordt na eene kleine redekaveling verschoven. In geheime zitting wordt het ont slag van den heer Van der Speeton als onderwijzer aangenomen. In zijne vervanging wordt Mej u ff er De Paope benoemd als onderwijzeres der ge meentescholen. Da zitting wordt daarna geheven. In een klerikaal blad vinden wij, sprekende over onze Meifeestendat de arbeiders door het verheerlijken van den Arbeid op één Mei, naar oproer en opstand drijven De pennerekei die zulks schreef moet wel een van die fanatieken zijn, waarvan zoo vaak wordt ge sproken. Oproer. en gansch de beteeke- nis van Een mei is slechts eene uiting van millioenen arbeiders om te betoogen voor den Vrede Omdat wij den eersten dag der maand Mei hebben zien aanstellen door de Werkliedenpartij over ge heel de wereld als zijnde de hoog dag van den Arbeid, daarom drij ven wij naar den opstand Is dat niet belachelijk Heeft men bij ons al ooit er aan gedacht de gedwongen verlofdagen voor de werklieden te doen door gaan als zijnde te drijven naar op roer Heeft men in de socialisti sche partij de pauselijke bulle Re- rum Novarum ooit bejegend zoo als gerokte penneknechten ons be zwadderen met hun opruiers Den arbeid verheerlijken, jube len voor de schepping van alle rijkdommen, voor de levensbehoef ten der menschheid, is oproer ver wekken. En binst dat wij feestvieren betoogen wij met de al in ons zijnde kracht voor den wereldvrede, wenden wij al onze vermogens aan tot het bekam pen der oorlogsdrijverijen. Verheerlijkt den oorlog en gij zijt voor den Vrede 1 Ziedaar de moraal van hen die ons als oproer lingen afschilderen En dat we onze mannen waar schuwen voor de handelingen van sommige drijvers, om trachten ver deeldheid in onze rangen te krij gen, en aldus des te gemakkelijker den terugstoot naar de vooroorlog- sche toestanden toe te brengen, werpt men ons naar 't hoofd, opstandver wekkers. Wat is dan toch al hun lofwaar dig werk dier vrcdcapostels Is het oproerig blij ken wanneer het behoor- lijk in voege zijnde wetten wil ont duiken of sabotteeren Drijft men tot opstand wanneer ons volk eischt dat de wetten wor den nageleefd, dat de arbeidende klasse wil leven, niet als ellendi- gen in armoede en ontbering, maar voor hun werk behoorlijk willen vergoed worden om met vrouw en kroost te kunnen leven. Tevredenheid brengt vrede Ziedaar onze moraal. En alleen vrede is mogelijk wanneer de arbei dende klasse in al zij n rech t is ge steld en de loensche drijverijen van klerikale krantjes als niet bestaan de zullen blijken. 'Oproer... opstand, groote woor den maar belachelijke uitdrukkin gen, wanneer zij toepasselijk wor den gesteld op het vieren van Een Mei en het betoogen voor den Vrede. A. H. Begroet door een lief Meizonnetje, trokken wij Zondag met turneressen turners en muziek den buiten in, naar Viane-Moerbeke. Met volle lon gen schepte men de frissche bui tenlucht in en vol geestdrift en be- feestering onder het spelen van rachtige marchen trokken wy de gemeente Moerbeke door naar Viane. Vooral onze turneressen en turners wekten de bewondering op der bui- tenmenschen en menigeen dezer lie den volgde de flinke groep die stilaan ontaarde in eene kleine betooging. De plaats te Viane kwam stil aan vol volk en onder 't spelen van een krachtig stuk muziek, ontplooiden turneressen en turners de rangen en voerden een paar flinke oefeningen uit die met algemeen handgeklap be groet wierden. Gezel De Nauw, Senateur, nam de gelegenheid te baat om de talrijk toegestroomde buitenlieden toe te spreken. Hij herinnerde do lastige en moei lijke kamp die do werkliedenpartij had te doorworstelen, in do steden wierden de leiders en voorkampers gebroodroofd door het patronaat, op den builen wiorden wij door de op gehitste bevolking met minachting en op steenworpen onthaald. Katho lieke en liberale kasteelheeren las terden en schimpten om ter meest, op de partij der werklieden en hare leiders, die zo deden doorgaan als verdoelors, bandieten en zoo meer. Thans zijn de tijden veranderd, de werklieden en kleine landbouwers, depariasder maatschappij, hebben eindelijk grootendeels begrepen dat de strijd der socialisten, niet een strijd is tegen godsdienst en dat wij niet de verdeelers zijn van den klei nen eigendom zooals katholieke bla den en heeren aan de nietwetende bevolking wijsmaakten. Die deuntjes zijn afgezaagd, wel wierden ze in de laatste kiezingen nog gebruikt tegenover de socialis ten, maar het bate toch niet want de werkliedenpartij bekwam een groot getal stemmen op den buiten, ook hier op de gemeente Viane Moer beke, daarom voelen wy ons geluk kig omdat wij zien dat die strijd hoe hard en lastig hij was niot vruchte loos heeft geweest. Ik dank dan ook al diegene die hun vertrouwen schon ken aan de werkliedenparty. Daarom kwamen wy hoden naar Moerbeke- Viane, metonze prachtige turnkring, met de socialistische jeugd, ook om u te toonen dat we niet die afbrekers, die verdeelers zijn, doch wel het te genovergestelde waarheid is. Uwe toejuichingen die gy volgen liet op de prachtige oefeningen onzer tur neressen en turners bewijzen dat gy ons niot meer vijandig zijt. Maar onze jeugd doet ook nog meer nevens de lichaamsoefeningen, oefenen zij ook nog hunnen geest, maken ze zich gereed om den strijd door de werkliedenpartij sedert jaren gevoerd voort te zetten om van die vruchten van den strijd te kunnen genieten, en in de Meistoet te Gee- raardsbergen droegen ze een spreuk, die vooral de aandacht trok en die luide als volgt: Wij hebben geen geld, wij hebben geen goed, maar wy heb ben wat meer is, wy hebben de toe komst. Hewel ja, de toekomst is aan de jeugd, de toekomst is aan onze kinderen aan de uwe. Maar nog is de stryd niet beëindigt, en het hangt van u af arbeiders en kleine landbouwersom die toekomst voor te bereiden, om ze te mieken als de toekomst van geluk en welstand en vooral van vrede, van broederliefde, en hoe zouden wij afbrekers kunnen zijn en verdeelers wanneer wij jaren en jaren reeds strijd voerden eu riog voeren tot het verbroederen der men- schen. Ja toch wij zijn afbrekers, wy willen gedaan maken met die toe standen, met dit leven, waarin de eene menscli do andere uitbuit, waar de eene met ui ets te doen, leeft in overvloed,terwyl de massa werkt als slaven en dan nog alle moeite heeft om door hot leven te geraken. Ja op die wijze zijn wij a/brekers en wij gaan voort, en zullen zoo lang strij den en herhalen tot zoolang iedere werkman 't zij boer of mijnwerker begrepen zal hebben, dat hy mode helpen kan aan het opbouwen eener nieuwe maatschappij waar de werk man recht op bestaan zal hebben en dan zal het ook gedaan zijn met oor logen, en zal ware vrede op aarde heerschen. Ik zou u nog lang kunnen spreken over al hetgeen men vooral gedu rende de laatste kiesstrijd ten laste der socialisten heeft geschreven, en in 't bijzonder tegenover minister Wauters aan wie wij werklieden te danken hebben dat er een wet op de achturige arbeidsdag is tot stand ge komen, aan wie we ook te danken hebben het pensioen voor de ouder lingen, het Krisisfonds enz., ik zal het niet doen do*h enkel u zeggen dat die laster zoo gretig verspreidt en vooral in de katholieke bfadjes het Nieuwske van den Dag en het Volkske, dat die laster gewroken is, en dit dan nog door een gewezen volksvertegenwoordiger thans mi nister van arbeid, Mr Moyersoen, die enkele dagen geloden in t parlement verklaarde, hoe zou ik kunnen af breken met hot werk van myn voor ganger den heer Wauters, wanneer ik zeker weet dat het goed werk is. Ziedaar de laster weerlegd. En nu om te sluiten, beste vrienden, wil ik u nog zeggen, wezen wij op onze hoede want de reactie is begonnen met het uitvoeren harer plannen se dert lang gesmeed, om do hervor mingen welke wy na zooveel moeite veroverden, ons terug te ontnemen. Het kapitalisme spant saam, katho lieke, liberale gelóovige en onge- loovige patroons spannen op dezen oogenblik saam, en niot alleen in Belgie maar overal om de werklio den terug er onder te kunnen krij gen. Laten wij er een voorbeeld aan nemen. Van Godsdienst bij ons is er geen spraak, of kan er geen spraak zijn bij ons is er enkel en alleen spraak van verdedigen en strijden voor een menschwaardig bestaan. Wanneer gij dus behouden wilt het achturenwerk, en al de hervormin gen die wy bekwamen, sluit u dich ter aan in de socialistische syndika- ten, en gij die tot heden onverschil lig toekeek op den strijd der werklie denpartij, kykt nader toe, leert het socialisme kennen en gy zult hot aankleven. Ook tot u vrouwen hier z >o talryk tegenwoordig, richt ik een verzoek, gij hebt mede geleefd, mede gevoeld net lijden dor mensch heid gedurende die schrikkelijke oorlog die ons trof, gij zelf gevoeldot nog meer den druk, den last van het huisgezin in welker behoeften er niet kon voorzien worden mot het kleine loon van uw man, gij hebt dan ook des te beter gevoeld de weldadigheid der hervormingen, dank zy de strijd der werkliedenpartij veroverd. GU ook dus hebt er allo belang bij dat die hervormingen behouden blijven, gij zult de socialisten steunen in hunnen stryd en vooral omdfit hun strijd gericht is tegen den oorlog, tegen het militarisme. Op dus man nen en vrouwen, ten strijde met ons, voor 't behoud onzer rechten en voor de wereldvrede die alleen komen zal wanneer het socialisme zal zegevie ren. Uitbundig handgeklap bewees dat die rede goed begrepen werdt en de buitenbevolking, er talrijk aanwezig, mede instemde. 't Was voorwaar eene welgeslaagde propaganda tocht, het aangename ging er gepaard met het nuttige, het socialistische woord is er gretig aanhoord geweest, en do schriften goed verspreidt. Wy bedanken dan ook al diegenen die aan die propa ganda hielpen, en verwachten hun ook voorde eerstkomende uitstap. S. M. VERBROEDERING. Bericht aan de verbruikers. Den deel op den verkoop van Winkelwaren aal deze week uitge keerd worden als volgt Dinsdag i6 Mei, van nummer 901 tot 950. Donderdag 18 Mei, van num mer 951 tot 1000. Vrijdag 19 Mei, van nummer 1 ooi tot 1050, telkens vana tot 6 ure namiddag, ten bureele der maatschappij. Vriendelijk verzoek het lidboekje mede te brengen en de briefjes in een omslag te steken en het totaal bedrag er op te schrijven. Het Bestuur. Toekomende week geven wij het programma der provintiale turn- feesten en wedstrijden, die op 25 Juni zullen plaats hebben in onze stad door de zorgen van Rust-Roest Turneressen, Turners en Jonge Wachters, maakt u gereed voor de Roode Jeugdfeesten van Ant werpen op 15 Oogst. Spaart 1 NAAR SOTTEGEM. Op 28° Mei. Partijgenooten opgepast de in- schrijvingslijst voor de reis naar Sottegem sluit Maandag 15 dezer, laatste dag der inschrijving, om 8 .uren. Wie de reis wil mede maken haaste zich dus, een bijzondere trein is gevraagd vertrekkende om 1 1/2 ure te Geeraardsbergen en te rug vertrekkende uit Sottegem om 9 ure. Prijs per koepon heen en terug 2,40. Nog Een Mei. Geeraard wijdt twee kolom men aan Een Mei. om ons te zeg gen, dat zij niet tevreden zijn, met moeite kunnen de minnen van Geeraard hunne woede verkrop pen, omdat Een Mei als officieele feestdag erkend is geworden. Het oordeel van Geeraard laat ons wel onverschillig, te meer daar wij weten dat elkeen zegt, och kom, 't is iets uit Geeraard Partijgenooten, laat ons voort doen, en hoe meer wij worden aan gevallen hoe aanmoedigender voor ons. Strijdpenning Geeraardsbergen. Overdracht236,51 fr. Na een dans door Jeanne Do Rid der, bij August Galleinaert 1,65. Ga zongen door Nastasie Merckaert bij dezelfden 4,86. Omdat Lado weende 0,25. Omdat Lado wilde steken 0,25. Omdat hy altijd vies is 0,25. En hij alles ,te buiten gaat 0,25. Omdat men moord riep 0.25. Omdat de Grooten van bij Lado komt 0,25. Omdat hU al do Gaz ging 0,25. En hy goed kan kussen 0,25. Omdat de zotten ten haren hoogsto waren 0,25. Gezon gen door Jozef Neirinckx ,'en Frans Van Lierdo, het lied der Mijnwer kers en rondgehaaH door Tak-Jacobs 3,35. Totaal fr. 236,51.J Voor de Turners. Omdat de turnfoesten op Een-Mei foed gelukt zyn, geven do draaiers uódoiso voor de turners 16,00. Ge zongen door Francois Van Lierde bü Roné De Ruyver en rondgehaald door Emiel Ólivier 6,20. Gezongen door Pilate Richard 2,30. Gezongen door de Lustige, onder leiding van Mattbys in het Volkshuis 7,00. Do turneresseii geven hun zakgeld die ze ontvingen voor het maken der bloempjes der Oud-Strijders aan hunne maatschappij 20,00. Gezongen door Popermans voor de turners 3,27. Totaal fr. 54,77.

Recht en Vrijheid | 1922 | | pagina 3